Podróże po Europie

Sycylia - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Sycylia jest największą z wysp Morza Śródziemnego i prawdopodobnie najbardziej różnorodnym ze wszystkich włoskich regionów. W swojej historii Sycylia zamieszkiwana była przez różne cywilizacje - swoje kolonie założyli tu Grecy, później Rzymianie. Wiele wieków później wyspę podbili Arabowie, którzy zostali przegonieni przez Normanów. Wyspa znajdowała się również pod rządami Świętego Cesarstwa Rzymskiego czy władców Aragonii, żeby finalnie stać się częścią zjednoczonych Włoch.

Dziś Sycylia jest swoistą mieszanką wszystkich tych kultur. Do tego bardzo niejednorodną. Obszary czy nawet pojedyncze miasta różnią się kulturą, kuchnią czy architekturą.

Sycylia wypełniona jest zabytkami z najróżniejszych epok z których wiele wpisanych zostało na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ale wyspa to nie tylko zabytki, a również natura i plaże na których turyści mogą poleniuchować odpoczywając po ciężkiej pracy. Bez problemu zaplanujemy aktywne wakacje podczas których przemierzymy długie kilometry tras spacerowych. Całkiem niedaleko Sycylii znajdziemy też inne mniejsze wyspy, które możemy odwiedzić.

Niemal każdy kto odwiedza Sycylię zachwyca się różnorodną sycylijską kuchnią, słodyczami i lokalnym jedzeniem ulicznym.

Zwiedzanie Sycylii

Turystycznie Sycylię najwygodniej podzielić sobie na część zachodnią i wschodnią, bo właśnie w tamtych rejonach znajdziemy największe skupiska miast, miasteczek i atrakcji. Większość najciekawszych miejsc znajduje się stosunkowo blisko linii morza. Dzięki takiemu położeniu miasta mogły rozwijać handel i korzystać z zalet bliskości Morza Śródziemnego.

Sycylia zachodnia to wielokulturowe Palermo, które znajduje się jednak na południu i bliżej środka wyspy.

Sycylia wschodnia to wulkan Etna, historyczne Syrakuzy) oraz Wyspy Liparyjskie.

Nie musimy oczywiście decydować się tylko na jeden region. Możemy bez problemu przemieszczać się ze wschodu na zachód i odwrotnie korzystając z przejazdów komunikacją publiczną lub samochodem. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji.

Atrakcje - godziny otwarcia i informacje praktyczne

 • Większość atrakcji na Sycylii działa cały rok. Zdarza się jednak, że w sezonie zimowym godziny lub dni otwarcia są ograniczone.
 • Muzea i niektóre atrakcje są zamknięte w poniedziałki.
 • Część mniej popularnych atrakcji otwierana jest tylko w pierwszej połowie dnia.
 • W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wejście do publicznych muzeów i stanowisk archeologicznych jest darmowe.

Antyczne zabytki Sycylii

Sycylia jako część Wielkiej Grecji

Sycylia rozwijała się dynamicznie już od czasów antycznych. Wyspa była częścią Wielkiej Grecji (Magna Graecia), czyli greckich kolonii znajdujących się na terytorium dzisiejszych południowych Włoch.

Grecy przybyli na Sycylię prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku przed naszą erą. Pierwsza grecka kolonia na Sycylii znajdowała się w miejscu dzisiejszego miasta Giardini Naxos i nazwana została po prostu Naxos. Do dziś zachowały się niewielkie ruiny osady przy którym funkcjonuje małe muzeum.

Grecy na całym obszarze Sycylii przez kolejne wieki założyli przynajmniej kilkanaście kolonii. Z biegiem czasu największe znaczenie zyskały Syrakuzy. Miasto stworzone początkowo na wyspie Ortygia dość szybko rozbudowało się i zajęło także obszar lądowy. Syrakuzy były ważnym ośrodkiem kultury greckiej, z miasta pochodził na przykład Archimedes, który pomagał w obronie miasta przed Rzymianami w trakcie II wojny punickiej.

Dziś w Syrakuzach znajdziemy kilka antycznych zabytków, a samo miasto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na wyspie Ortyga zobaczyć możemy katedrę zbudowaną z wykorzystaniem istniejącej w tym miejscu antycznej świątyni Ateny. Na jednej ze ścian bez większego problemu zaobserwujemy oryginalne doryckie kolumny. Od razu po wejściu na Ortygę trafimy na ruiny świątyni Apollina. Ruiny nie są udostępnione dla zwiedzających, bez problemu jednak wszystko zobaczymy zza niskiego ogrodzenia (teren jest niewielki).

Już w części lądowej odwiedzić możemy Park Archeologiczny (Parco Archeologico della Neapolis) z greckim teatrem, rzymskim amfiteatrem i jaskiniami w dawnych kamieniołomach. Jeśli pasjonuje nas historia powinniśmy odwiedzić Muzeum Archeologiczne (Museo archeologico regionale Paolo Orsi). Placówka posiada olbrzymią kolekcję artefaktów i eksponatów, w tym bogate zbiory numizmatyki.

Najpopularniejszym i najbardziej imponującym stanowiskiem archeologicznym na Sycylii jest Dolina Świątyń (Valle dei Templi) na obrzeżach miasta Agrigento. Na dość obszernym terenie możemy spacerować po ruinach siedmiu starożytnych świątyń z których niestety nie wszystkie są w dobrym stanie. Oprócz antycznych budynków sakralnych na terenie stanowiska widoczne są też nowsze budowle z czasów rzymskich. Spokojnie na miejscu spędzimy kilka godzin, a niedaleko stanowiska znajduje się również muzeum w którym zobaczymy wiele artefaktów znalezionych w całej okolicy.

Tempio dei Dioscuri w Agrigento (Dolina Świątyń - Valle dei Templi
Tempio dei Dioscuri w Agrigento (Dolina Świątyń - Valle dei Templi

Inne greckie zabytki warte uwagi:

 • Segesta (zachodnia Sycylia) - miasto słynie ze wspaniałej antycznej świątyni z V wieku przed naszą erą oraz z antycznego teatru.
 • Selinunte (zachodnia Sycylia) - na miejscu zwiedzimy stanowisko archeologiczne z grecką świątynią oraz ruinami starożytnego miasta (m.in. ruiny akropolu).
 • Tindari (północno-wschodnia Sycylia) - w tym miejscu zobaczymy mniejszy, chociaż malowniczo położony, grecki teatr z widokiem na morze. Na obszarze stanowiska archeologiczne (Parco Archeologico delle Eolie) zobaczyć możemy także niewielkie greckie i rzymskie ruiny oraz małe muzeum.

Sycylia w czasach rzymskich

Rzymianie pojawili się na Sycylii w drugiej połowie III wieku przed naszą erą po tym jak część wyspy zdecydowała się poprzeć Republikę w trakcie I wojny punickiej przeciwko Kartagińczykom. Jedynie Królestwo Syrakuz pozostało niezależne niemal do końca III wieku. Ostatecznie i potężne Syrakuzy zostały pokonane podczas II wojny punickiej, w której opowiedziały się po stronie Kartaginy.

Rzymianie, podobnie jak w innych regionach w których się pojawili, rozbudowywali miasta z rozmachem. Pojawiały się olbrzymie amfiteatry (ten w Katanii ustępował rozmiarem tylko rzymskiemu Koloseum), akwedukty oraz przebudowywano infrastrukturę zostawioną przez Greków (np. teatry). Często niewielkie teatry greckie zostały przebudowane na dużo bardziej imponujące konstrukcje. Najlepszym przykładem takiej przebudowy jest teatr znajdujący się w Taorminie, który jest jednocześnie jednym z najpiękniej położonych antycznych teatrów na świecie. Najwięcej rzymskich śladów znajdziemy prawdopodobnie w Katanii. Oprócz fragmentu amfiteatru i ruin teatru możemy odwiedzić także m.in. łaźnie znajdujące się pod Placem Katedralnym (Piazza del Duomo).

Antyczny teatr - Taormina
Antyczny teatr - Taormina

Za jeden z najważniejszych sycylijskich skarbów z czasów rzymskich uważana jest Villa Romana del Casale. Kompleks składał się z kilkudziesięciu pomieszczeń i mógł należeć do wpływowego Rzymianina, np. senatora. Willa została prawdopodobnie zniszczona podczas najazdów na wyspę po upadku Cesarstwa Rzymskiego. W środku zachwycają zachowane w bardzo dobrym stanie mozaiki podłogowe, które zajmują powierzchnie około 3500 metrów kwadratowych.

Rzymska willa jest jednym z nielicznych zabytków znajdujących się blisko środka wyspy. Villa Romana del Casale wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako istotny przykład luksusowej rzymskiej willi.

Czasy arabskie i normańskie

Na początku IX wieku Sycylia została podbita przez Arabów i na terenie wyspy powstał Emirat Sycylii. Arabowie pozostawali na wyspie do drugiej połowy XI wieku. W tym czasie powstało wiele meczetów i innych konstrukcji typowych dla świata arabskiego. Normanowie po odbiciu Sycylii pozbyli się niemal wszystkich budowli z tego okresu. Nieliczne pozostałe budynki zamienione zostały na kościoły i inną infrastrukturę codziennego użytku.

Nowi władcy wyspy zaadoptowali jednak część arabskiego dziedzictwa, co odbiło się przede wszystkim na architekturze. Do dziś możemy zobaczyć kilka budynków w Palermo i w okolicy, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jako przykład połączenia kultury zachodniej, arabskiej i bizantyjskiej.

W Palermo na listę UNESCO wpisano następujące budowle:

 • Kościół San Giovanni degli Eremiti - kościół z VI wieku, który w czasach arabskich przebudowany został na meczet, a po odbiciu wyspy zamieniony z powrotem na świątynie chrześcijańską.
 • Kościół San Cataldo - kościół z połowy XII wieku, jeden z najbardziej wymownych przykładów architektury arabsko-normańskiej.
 • Pałac La Zisa - pałac poza historycznymi murami miejskimi w którym wyróżniają się zdobienia gipsowe wzorowane na tych arabskich i fontanna na głównym dziedzińcu.
 • Pałac Królewski i Kaplica Palatyńska (Cappella Palatina) - szczególnie zachwyca kaplica, która jest w całości pokryta pięknymi mozaikami w stylu bizantyjskim.
 • Katedra (Cattedrale di Palermo) - największą atrakcją najważniejszej świątyni Palermo jest możliwość wejścia i pospacerowania po dachu.
 • Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio.
 • Ponte dell’Ammiraglio - XII-wieczny most kamienny stojący samodzielnie kawałek od centrum miasta. W przeszłości przepływała tędy rzeka Oreto, lecz tuż przed wybuchem II Wojny Światowej zmieniono jej nurt.

Oprócz zabytków w Palermo na liście UNESCO znajdują się także katedry z nadmorskiego Cefalú oraz urokliwie położonego Monreale.

Barok sycylijski (wschodnia Sycylia)

Ozdobą wschodniej części Sycylii są późnobarokowe miasta i miasteczka. Na obszarze tym wyodrębnił się niezależny styl nazywany sycylijskim barokiem.

Narodziny nowego stylu związane są z jednym z najtragiczniejszych kataklizmów w całej historii wyspy. W 1693 roku trzęsienie ziemi zniszczyło niemal doszczętnie wiele miast we wschodniej Sycylii, które przez blisko sto lat były potem pieczołowicie odbudowywane. Wielu znanych architektów, w tym pochodzący z Polski Stefan Ittar, pracowało nad przywróceniem zniszczonym miastom dawnej świetności. Efekt ich prac był godny podziwu i zyskał własną nazwę - barok sycylijski.

W 2002 roku osiem miast znajdujących się na obszarze Val di Noto zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako przykład wyjątkiem odbudowy historycznych centrów miast.

Na liście znalazły się następujące miejsca:

 • Katania - z wieloma pięknymi kościołami, katedrą czy Klasztorem Benedyktynów. Część projektów była autorstwa pochodzącego z Polski Stefana Ittara.
 • Ragusa - miasto słynące z podziału na dwie części - Superiore (górne miasto, nowsze) oraz Ibla (dolne miasto, najstarsza część Ragusy). Aż 18 miejsc z Ragusy zostało wpisanych na listę UNESCO.
 • Noto - urocze miasteczko słynące z pięknego historycznego centrum i katedry do której prowadzą długie schody.

Oprócz wspomnianych wyżej miast na liście UNESCO znalazły się również: Caltagirone, Militello Val di Catania, Modica, Palazzolo oraz Scicli.

Kościoły, religia i patroni miejscy

Sycylia jest bardzo religijnym regionem. W sycylijskich kościołach spotkamy wielu wiernych. Wybierając się do świątyni pamiętajmy o odpowiednim stroju i zachowaniu.

Kościoły otwarte są często rano, np. od 7:00 do 12:00/13:00 i później dopiero wieczorem, np. od 16:00-17:00 do 20:00. Świątynie będące jednocześnie zabytkami, jak większość kościołów w Palermo, pobierają opłatę za wejście.

Na Sycylii miasta posiadają swoich świętych patronów. Na przykład w Syrakuzach jest to św. Łucja, a w Katanii św. Agata. Każdego roku odbywają się obchody poświęcone patronom podczas których przez miasta przechodzą procesje i organizowane są różne dodatkowe imprezy. Obchody święta św. Agaty odbywają się w Katanii od 3 do 5 lutego.

Katakumby, mumifikacja i balsamowanie ciał

Jeszcze do końca XIX wieku na Sycylii praktykowano różne zabiegi mumifikacji ciał. Były one szczególnie popularne wśród zamożniejszych mieszkańców, zakonników oraz księży. Mumifikacja odbywała się w specjalnych pomieszczeniach w kryptach kościołów, gdzie najpierw z ciała pozbywano się wszystkiego co płynne, a później wysuszone zwłoki balsamowano. Dzięki temu ciało zmarłego dłużej przypominało żywe.

Do dziś w niektórych kościołach możemy zejść do podziemi i zobaczyć sale w których przygotowywano ciała do mumifikacji. Za najbardziej mroczne z miejsc uważane są katakumby pod Klasztorem Kapucynów w Palermo (Catacombe dei Cappuccini). I to nie same krypty przerażają, a znajdujące się na każdej ze ścian zmumifikowane szczątki. Niektóre z nich wyglądają tak jakby należały do zmarłych całkiem niedawno. Inne są już w stanie rozpadu. Jedne wiszą, inne są ułożone w pozycji leżącej. Jeśli gustujemy w mrocznych atrakcjach to po wizycie w tym miejscu nie powinniśmy być zawiedzeni.

Krypta w której balsamowano zwłoki w kościele Chiesa di Sant Agata la Vetere w Katanii
Krypta w której balsamowano zwłoki w kościele Chiesa di Sant Agata la Vetere w Katanii

Na Sycylii znajdziemy również podziemne atrakcje innego typu, w tym wczesnochrześcijańskie katakumby św. Jana w Syrakuzach (Catacomba di San Giovanni). Spacerując po długich tunelach możemy zobaczyć puste miejsca w których w przeszłości pochowanych mogło być nawet 20 tysięcy osób. W przeciwieństwie do katakumb w Rzymie te z Syrakuz znajdują się dość płytko, ponieważ do ich stworzenia wykorzystano część pomieszczeń wydrążonych wcześniej przez Rzymian.

Niecałe 30 kilometrów za Syrakuzami znajdziemy inny kompleks nekropolii - Necropolis of Pantalica. W skałach wydrążono tam prawdopodobnie około 4000 grobów. Co bardziej intrygujące grobowce te powstały kilka wieków przez przybyciem Greków na wyspę. Nekropolia znalazła się na liście dziedzictwa UNESCO razem z nieodległymi Syrakuzami.

Natura

Sycylia to nie tylko barokowa zabudowa i antyczne zabytki. Na wyspie odnajdziemy też miejsca do aktywnego spędzania czasu i intrygujące atrakcje stworzone przez samą naturę.

Najbardziej znanym wytworem natury jest oczywiście słynny wulkan Etna. Samo słowo wulkan nie do końca oddaje rozmiar tej formacji. Etna zajmuje olbrzymi teren na części którego utworzono Park Narodowy. Na terenach otaczających wulkan znajdziemy pola uprawne winogron a w zimę na zboczach wulkanu funkcjonują stoki narciarskie. Jeśli chcielibyśmy wejść na szczyt możemy skorzystać z jednej z wycieczek lub podjechać sami na parking. Warto wcześniej sprawdzić dokładne zasady, podjeżdżając autokarem lub własnym samochodem czekać na nas będzie długi spacer. Na miejscu działają również firmy dowożące turystów bliżej korzystając z jeepów.

Niektóre z naturalnych atrakcji wyspy:

 • Wąwozy Alcantara (Le Gole dell’Alcantara) - wąwóz znajdujący się stosunkowo niedaleko Taorminy. Nazwa wąwozu pochodzi od rzeki, którą przez niego przepływa i płynie przez ponad 50 kilometrów z gór Nebrodi. Na dół wąwozu możemy zejść schodami lub zjechać windą.
 • Schody Tureckie (Scala dei Turchi) - intrygująca formacja skalna znajdująca się kawałek od Agrigento. Skały zachwycają białym kolorem i kształtem.
 • Zingaro (zachodnia Sycylia) - pierwszy sycylijski Park Narodowy. Idealne miejsce dla każdego, kto chciałby przemierzać długie trasy spacerowe wśród pięknych okoliczności przyrody.

Już od czasów antycznych cywilizacje zamieszkujące Sycylię wykorzystywały topografię wyspy. Wysoko na wzgórzach w czasach greckich powstały dzisiejsze miasta Taormina czy Erice. Erice powstało na szczycie wzgórza Eryks i jest najwyżej położonym miastem na Sycylii.

Widok na wulkan Etna z miasteczka Taormina
Widok na wulkan Etna z miasteczka Taormina

Okoliczne wyspy

Odwiedzając Sycylię możemy wybrać się również na jedną z otaczających ją wysp. Do wyboru mamy m.in. znajdujące się na zachód od Trapani Wyspy Egadzkie lub znajdujące się na północny-zachód od Mesyny Wyspy Liparyjskie.

Z perspektywy turystycznej ciekawsze wydają się być Wyspy Liparyjskie, które wpisane zostały na światową listę dziedzictwa UNESCO. W skład archipelagu wchodzi siedem dużych wysp wulkanicznych i dziesięć małych wysepek. Najbardziej znaną z nich jest zamieszkała już cztery tysiące lat przed naszą erą Lipari. Wyspa ta w średniowieczu była ważnym centrum religijnym i znajduje się zaledwie trochę ponad godzinę drogi od wybrzeża Sycylii.

Na Wyspy Liparyjskie dopłyniemy promem m.in. z Mesyny i miasteczka Milazzo, a na Egady dostaniemy się z Trapani. Trasy te obsługuje firma LibertyLines, a rozkłady w języku angielskim dostępne są w tym miejscu.

Podróżowanie po Sycylii

Najwygodniejszym środkiem transportu na Sycylii jest kolej. Składy są w dobrym stanie i wszystko działa sprawnie. Musimy jedynie pamiętać, że bilet po zakupie musimy skasować w kasowniku na dworcu.

Niestety, kolej nie obsługuje połączeń pomiędzy wszystkimi miastami. Na pewno warto wybrać kolej na trasach Katania-Palermo i Katania-Syrakuzy. Niektóre z tras kolejowych są jednak z perspektywy turysty gorsze niż te autobusowe. W przypadku przyjazdu koleją do Taorminy trafiamy na dworzec kolejowy położony na wysokości morza a turystyczna część miasta znajduje się wysoko nad nami. Z kolei przejazd koleją na trasie Trapani-Palermo trwa dłużej niż autobusem.

Jeśli nie znajdziemy odpowiedniej trasy kolejowej musimy skorzystać z autobusów międzymiastowych. Na Sycylii działają różne firmy i najlepiej po prostu udać się na dworzec autobusowy lub do punktu informacji i sprawdzić możliwe połączenia. Jedną z firm działających na Sycylii jest AST. Ich strona po włosku dostępna jest pod pod tym adresem. W menu klikamy Orari i tam znajdziemy rozkład. Trasy w pobliżu wulkanu Etna obsługuje z kolei firma Interbus - ich strona dostępna jest tutaj.

Rozkłady większości autobusów dostosowane są do Sycylijczyków. Oznacza to, że autobusy częściej kursują w tygodniu niż w weekendy czy święta. Warto wcześniej upewnić się czy na pewno w dany dzień kursuje autobus powrotny, szczególnie jeśli planujemy wracać ostatnim.

W przypadku komunikacji miejskiej wszystko zależy od konkretnego miasta. Bilety powinniśmy kupować w kioskach z oznaczeniem “T” (Tabaccheria). Nie zawsze za przejazd zapłacimy u kierowcy. Jeśli będzie możliwość zakupu biletu w autobusie to niemal na pewno będzie on droższy. Na większości przystanków nie znajdziemy też wywieszonych rozkładów.

Noclegi i zakwaterowanie

Na Sycylii funkcjonuje bardzo dużo miejsc noclegowych. Poza głównymi miastami popularne są mniejsze rodzinne pensjonaty z których część w Polsce nazwalibyśmy pewnie noclegami agroturystycznymi.

W miastach wygląda to trochę inaczej. Oferta noclegowa różni się od tej z turystycznych miast kontynentalnych Włoch. Mniej na Sycylii jest typowych hoteli i hoteli sieciowych, więcej z kolei noclegów typu B&B (bed and breakfast) i małych pensjonatów czy apartamentów do wynajęcia.

Najbardziej opłacalne dla nas zapewne będą noclegi typu B&B. Z reguły wyglądają one tak, że całe piętro lub mieszkanie podzielone zostało na miejsca noclegowe, a całość zarządzana i obsługiwana jest bezpośrednio przez właściciela. Atmosfera w takich miejscach potrafi być niemal rodzinna i bardzo przyjazna. Minusy? Bardzo możliwe, że nie będzie w takim miejscu windy lub będziemy bać się do niej wejść ;) Kolejną kwestią jest brak recepcji. Powinniśmy wcześniej sprawdzić czy właściciel na pewno będzie mógł zameldować nas o planowanej godzinie przyjazdu.

Większość noclegów oferuje śniadanie. Nie zawsze powinniśmy traktować ten fakt jako dużą zaletę. Śniadanie w wielu miejscach polega na podaniu kawy, bardzo słodkiego soku z kartoniku/butelki oraz słodkich pakowanych ciastek. Po kilku dniach takiej diety nie będziemy już mogli spojrzeć na nic słodkiego.

Restauracje, godziny otwarcia i informacje praktyczne

Sycylia słynie z dobrej kuchni. Nie powinno nas więc dziwić, że na wyspie znajdziemy niezliczoną ilość knajpek i restauracji. Będą to zarówno restauracje (ristorante) z białym nakryciem i kelnerem w garniturze, ale i bardziej rodzinne trattorie czy jeszcze bardziej kameralne osterie. W przypadku popularnych trattorii różnicą w porównaniu z restauracjami jest to, że często pracuje w nich cała rodzina i nie jest tak formalnie. W przypadku cen różnice pomiędzy dobrą trattorią a restauracją potrafią się zacierać.

Najważniejszą informacją dla odwiedzających Sycylię w celach turystycznych jest to, że Sycylijczycy (i także Włosi w wielu miejscach na kontynencie) na główny posiłek dnia do restauracji chodzą wieczorem. Restauracje z reguły są otwierane na lunch (od 11:00 do 13:00-14:00) i następnie dopiero na wieczór, często o 19:00 lub nawet 20:00. Dla wielu odwiedzających Italię po raz pierwszy może to być szok, że po wielu godzinach zwiedzania możemy nie znaleźć żadnego otwartego lokalu do wieczora. Restauracje zamykane są często w poniedziałki, a rodzinne biznesy (trattorie, osterie) w niedzielę.

W kartach dań pozycje podzielone są na dania pierwsze (primo) i główne/drugie (secundo). Co może na pierwszy rzut oka zdziwić to fakt, że za pierwsze danie uznawane są różnego rodzaju makarony czy inne dania mączne. Drugie danie to mięsa, ryby i często pizza, o ile nie jesteśmy w typowej pizzerii. W przypadku niektórych miejsc tylko dania z listy primo podawane są na lunch. Dla wielu turystów danie primo może być wystarczające, o ile nie są przyzwyczajeni do jedzenia większych ilości na raz. Jeśli chcielibyśmy podzielić obiad na dwa dania możemy sprawdzić czy w karcie jest sycylijskie antipasti. Będzie to z reguły deska serów, oliwek i różnych smarowideł warzywnych.

Jeśli chcielibyśmy zjeść coś słodkiego powinniśmy udać się do cukierni (Pasticceria). W niektórych cukierniach możemy zjeść przy stoliku i napić się kawy. Szukając lodziarni powinniśmy rozglądać się za nazwą Gelateria, chociaż lody powinniśmy zjeść także w Pasticcerii.

Na Sycylii niemal wszędzie do rachunku doliczana jest tzw. koperta (coperto). Jest to opłata naliczana za nakrycie za każdą z osób. W zależności od miejsca coperto wynosi od 1€ do 2€. W bardziej turystycznych miejscach warto sprawdzić w menu czy nie jest tam doliczana również procentowa opłata za serwis.

Chcesz dowiedzieć się co warto zjeść na Sycylii? Sprawdź nasz artykuł Co zjeść na Sycylii? Kuchnia sycylijska, przykładowe dania, desery i street food

Bezpieczeństwo

Sycylia wielu czytelnikom kojarzy się zapewne ze słowem mafia. Warto jednak podkreślić, że z perspektywy turysty problem ten praktycznie nie istnieje. Porachunki mafijne nie odbywają się w turystycznych miastach i obszarach. To na co wpływają organizacje przestępcze to na pewno widok zaniedbanych ulic, szczególnie w mniejszych ośrodkach. Przestępcy wygrywają rządowe przetargi na rozbudowę, remonty czy wywóz śmieci, a następnie przechwytują pieniądze i wykonują usługę w minimalnym stopniu.

Nie oznacza to jednak, że Sycylia jest idyllą. Występują tu te same zagrożenia co w innych włoskich regionach turystycznych - kradzieże kieszonkowe, kradzieże bagaży w pociągach i autobusach czy oszustwa finansowe.

Na pewno powinniśmy uważać wieczorami w okolicy dworców i w dalszych dzielnicach. Najlepiej przed przyjazdem sprawdzić komentarze odnośnie bezpieczeństwa w okolicy, a na miejscu dobrze wypytać właściciela o mniej bezpieczne obszary.

Na co uważać na Sycylii?

Znajomość języka angielskiego

Nigdy na Sycylii nie powinniśmy zakładać, że w restauracji, atrakcji czy nawet w miejscu noclegowym druga osoba będzie znała angielski. Na szczęście Włosi są otwarci i jakoś uda się dogadać, ale zawsze warto przed przyjazdem poznać kilka podstawowych słów.

Problemem są również materiały i opisy wewnątrz samych atrakcji - wcale nierzadko zdarza się, że w atrakcjach z wyjątkiem tych najważniejszych nie znajdziemy nic w języku innym niż włoski.

Pogoda

W lato potrafi być bardzo gorąco. Zabierzmy ze sobą krem ochronny, coś na głowę i pijmy dużo wody. W nadmorskich miastach przez przyjemny wietrzyk możemy nie zorientować się jak bardzo jesteśmy nagrzani.

Drogi i przejścia dla pieszych

Sposób jazdy na Sycylii jest trochę zwariowany i niebezpieczny, nawet biorąc pod uwagę ogólny włoski standard. W Palermo jazda autem może być ekstremalnym przeżyciem dla każdego, kto nigdy nie musiał przedzierać się przez ciągły chaos i harmider.

Stresujące są również przejścia dla pieszych. Włosi często nie zwracają uwagi na światła i przechodzą w dowolnym momencie. Niestety, czasami robią tak również kierowcy przejeżdżający przez przejście! Warto w każdej sytuacji zachować ostrożność - bez względu na to czy idziemy pieszo czy jedziemy samochodem.

Reklama