Podróże po Europie

Taormina (Włochy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Taormina w oczach wielu jest jednym z najpiękniejszych miasteczek Sycylii, a na pewno tym najciekawiej położonym. Historyczne stare miasto znajduje się na wysokim wzgórzu tuż przy wybrzeżu Morza Jońskiego. Z drugiej strony, w oddali, widoczny jest wulkan Etna. Nad tym aktywnym wulkanem często unosi się chmura dym, a w miesiące zimowe pokryty jest śniegiem.

Bezpieczne położenie miasta od zawsze było istotnym czynnikiem dla rządzących Sycylią. W czasach rządów Greków i potęgi Syrakuz do Taorminy przybywali mieszkańcy z tracącego na znaczeniu Naxos, a po zdobyciu Sycylii przez Rzymian w III wieku przed naszą erą Taormina stała się jednym z najważniejszych miast całej wyspy. Sytuacja taka utrzymywała się aż do X wieku, gdy to Sycylię podbili Arabowie.

I LOVE TAORMINA
I LOVE TAORMINA

Taormina przez wielu uważana jest za pułapkę turystyczną. Dotyczy to szczególnie sezonu letniego, gdy główna ulica Corso Umbero wypełniona jest szczelnie do ostatniego centymetra turystami przybywającymi tłumnie do miasta. Niestety, w takiej atmosferze trudno nacieszyć się widokiem pełnych uroku uliczek i historycznej zabudowy.

Nie powinno nas to jednak zrażać. Jeśli odejdziemy trochę od głównej ulicy, wdrapiemy się na górujący nad miastem szczyt czy zejdziemy do ogrodów miejskich powinniśmy odpocząć od tłumów. Jeśli wybierzemy się poza sezonem letnim to turystów będzie mniej, ale nadal nie powinniśmy liczyć na pustki na Corso Umbero.

Jak zwiedzać Taorminę?

Historyczna część Taorminy nie zajmuje zbyt rozległego obszaru, a główna ulica wyłączona jest z ruchu samochodowego. Spokojnie wszędzie w górnej części dostaniemy się pieszo.

Dojazd do Taorminy

Pewnym dylematem może być to, czy do Taorminy wybrać się autobusem czy pociągiem. Odpowiedź jest jednak prosta - lepszy będzie autobus. Stacja kolejowa znajduje się w dolnym mieście i przyjeżdżając do Taorminy pociągiem musielibyśmy przesiąść się na autobus, złapać taksówkę lub wejść pieszo. Wejście zajmie nam trochę czasu i nie jest zbyt wygodne (do przejścia mamy około 2 kilometry pod górę).

W przypadku autobusu przystanek znajduje się niedaleko bramy Porta Messina. Mimo, że terminal autobusowy znajduje się stosunkowo blisko bramy, to wciąż jednak czeka nas kilkuminutowe wejście na górę.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Taorminy?

Historyczne stare miasto bez problemu zwiedzimy w jeden dzień i możemy przyjechać do Taorminy na jednodniową wycieczkę z innego z sycylijskich miast. Jeśli chcielibyśmy dodatkowo poplażować czy zwiedzić stanowisko archeologiczne w Naxos powinniśmy rozważyć pozostanie na noc.

Wulkan Etna - widok z miasteczka Taormina
Wulkan Etna - widok z miasteczka Taormina

Zwiedzanie Taorminy

Zwiedzanie Taorminy możemy rozpocząć od historycznej bramy miejskiej Porta Messina i od razu wejść na główny deptak Corso Umberto. Jeśli przyjedziemy samochodem to parking znajdziemy przy drugiej z bram - Porta Catania.

Corso Umbero

Wybierając się do Taorminy bardzo prawdopodobne jest, że podczas całego pobytu w mieście oddalimy się od deptaku Corso Umbero zaledwie kilka razy. Większość ważniejszych atrakcji znajduje się maksymalnie kilka minut drogi od tej ruchliwej arterii. Corso Umberto rozciąga się na niemal 800 metrów pomiędzy dwoma bramami miejskimi - Porta Messina oraz Porta Catania. Ulica wyróżnia się różnorodną zabudową i stylem. Są tu budynki sięgające czasów arabskich, pamiętające panowanie Normanów, czy późniejsze budowle gotyckie i barokowe.

Taormina - Porta Catania
Taormina - Porta Catania

Niestety, Corso Umberto jest niemal zawsze zatłoczona. Spacerując nią raz po raz natrafimy na sklepy i knajpki nastawione na turystów. Warto czasem zbaczać z głównej drogi i zachodzić w nierówne uliczki wypełnione kolorowymi kwiatami i innymi dekoracjami.

Piazza Badia

Ruszając spod bramy Porta Messina po chwili dojdziemy do Placu Badia (Piazza Badia), którego największą ozdobą jest Pałac Corvaja (Palazzo Corvaja). Ta oryginalna konstrukcja jest połączeniem wielu stylów. Pałac powstał jako struktura obronna w trakcie panowania Arabów na ruinach rzymskiego Forum. W kolejnych wiekach konstrukcja była przebudowywana przez Normanów i późniejszych władców Sycylii. Z oryginalnego budynku zachowała się jedynie wieża. Dziś w środku mieści się punkt informacji turystycznej oraz Muzeum Sztuki i Tradycji Sycylii (Museo Siciliano di Arte e Tradizioni Popolari) w którym zobaczymy m.in. marionetki, sycylijskie szopki i inne wyroby lokalnych rzemieślników.

Drugim z historycznych budynków ozdabiającym plac jest kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Chiesa di Santa Caterina d'Alessandria). Barokowa świątynia powstała w połowie XVI wieku. W środku możemy zobaczyć marmurową statuę św. Katarzyny i fragmenty antycznych ruin.

Za kościołem znajdują się często przegapiane przez turystów ruiny antycznego Odeonu. Konstrukcja ta powstała gdy Taormina została wojskową kolonią Imperium Rzymskiego w 21 roku przed naszą erą, podczas rządów pierwszego rzymskiego imperatora Oktawiana Augusta. Duża część odeonu przykryta została kościołem św. Katarzyny. Fragment pozostałych ruin odkryto przypadkiem pod koniec XIX wieku.

Plac IX Kwietnia (Piazza IX Aprile)

Idąc dalej wzdłuż Corso Umberto dojdziemy do najważniejszego placu miejskiego - Placu IX Kwietnia (Piazza IX Aprile). Sam plac jest jednocześnie tarasem widokowym z którego rozpościera się niesamowity widok na Etnę i wybrzeże.

Taormina - Kościół San Giuseppe na placu Piazza IX Aprile
Taormina - Kościół San Giuseppe na placu Piazza IX Aprile

Zabytki na Placu IX Kwietnia

  • Wieża Torre dell’Orologio - wieża z zegarem, która jest jednocześnie bramą (Porta di Mezzo) prowadzącą do średniowiecznej części Taorminy. Wieża powstała już w XII wieku, została jednak zniszczona przez wojska francuskie w drugiej połowie XVII wieku. Po zaledwie kilku latach odbudowano konstrukcję i umieszczono na niej zegar istniejący do dziś.
  • Kościół San Giuseppe - barokowy kościół do którego prowadzą specyficzne schody. Nie zawsze jest otwarty, powinna jednak być możliwość zaglądnięcia do środka.

Przy placu znajdziemy również toalety publiczne.

Katedra i Plac Katedralny (Piazza del Duomo)

Ruszając dalej z Placu IX Kwietnia dojdziemy po chwili do Placu Katedralnego (Piazza del Duomo), którego ozdobą jest XIII-wieczna Katedra św. Mikołaja (Cattedrale di San Nicola). Świątynia powstała na ruinach dawnego kościoła poświęconego św. Mikołajowi z Bari i była wielokrotnie przebudowywana przez kolejne wieki. Warto wejść do środka i zwrócić uwagę na odnowioną barokową bramę główną.

Naprzeciwko katedry stoi barokowa fontanna z pierwszej połowy XVI wieku. Konstrukcja przez miejscowych nazywana jest Czterema Fontannami (4 Fontane). Na szczycie fontanny możemy wypatrzyć Minotaura, którego znajdziemy również na herbie miasta. Przyglądając się konstrukcji zobaczymy jeszcze kilka nawiązań mitologicznych.

Katedra w Taorminie
Katedra w Taorminie

Porta Catania

Ulica Corso Umberto kończy się na Bramie Katanii (Porta Catania). Na południe od bramy stoi trzypiętrowy gotycki pałac Palazzo Duca di Santo Stéfano wraz z ogrodami. Dziś w pałacu odbywają się oficjalnie uroczystości miejskie i różne wystawy. Możemy spróbować zajrzeć do środka i wejść do wielkiej hali.

Jeśli chcielibyśmy zjeść coś na szybko to tuż przed bramą znajduje się mała knajpka serwująca sycylijski street food - L’arco. Ceny są przyjazne i potrawy smaczne. Zjemy tam m.in. pizzę na kawałki i arancini.

Po wyjściu za bramę możemy podejść do filigranowego kościoła św. Antoniego (Chiesa Sant Antonio). W środku możemy zobaczyć monumentalną sycylijską szopkę z drugiej połowy poprzedniego wieku.

Teatr Antyczny

Antyczny teatr - Taormina
Antyczny teatr - Taormina

Wchodząc do starego miasta przez bramę Porta Messina i skręcając przy Placu Badia (Piazza Badia) w lewo w ulicę Via Teatro Greco po dosłownie kilku minutach dojdziemy do największego zabytku miasta - antycznego teatru. Mimo, że nie był to największy z teatrów Sycylii i ustępował temu z Syrakuz, to bez wątpienia próżno szukać drugiego tak malowniczo położonego. Za sceną teatru rozpościera się widok na morze, wulkan Etnę i okoliczne wzgórza zarośnięte drzewami. Warto wejść na sam szczyt trybun skąd rozpościera się najlepszy widok.

Teatr nazywany jest Teatrem Greckim. Jest to duże uproszczenie. Faktem jest, że pierwszym teatr w tym miejscu powstał w III wieku przed naszą erą pod panowaniem Hiero II z Syrakuz. Oryginalna konstrukcja była jednak o wiele mniejsza i została praktycznie w całości przebudowana przez Rzymian wiek później. Teatr po przebudowie mógł pomieścić ponad 5000 widzów.

Z teatru zachowało się dość dużo - część trybun, zabudowy sceny czy portyków. Niestety, część konstrukcji została rozebrana i posłużyła jako budulec przy budowie nowych pałaców i kościołów w mieście. Na terenie stanowiska archeologicznego możemy odwiedzić również muzeum.

Spacerując ulicą Via Teatro Greco miniemy wiele historycznych budynków, lokalnych sklepików i kawiarni. Przejdziemy m.in. obok schodów Timoleona (via Timoleone), które turyści upodobali sobie jako idealne miejsce do robienia zdjęć.

Fragment ekspozycji w muzeum teatru antycznego w Taorminie
Fragment ekspozycji w muzeum teatru antycznego w Taorminie

Sanktuarium Madonny w Skale

Jeśli nie straszne nam wejście po dość stromej i krętej ścieżce to możemy wybrać się na szczyt Góry Tauro (Monte Tauro) znajdujący się prawie 400 metrów nad poziomem morza. Na górze możemy odwiedzić Sanktuarium Madonny w Skale (Santuario Madonna della Rocca) i będziemy mieć świetny widok na stare miasto Taorminy oraz na całą okolicę.

Ścieżka prowadząca na górę nazywana jest Salita Castello. Decydując się na wejście czeka nas blisko pół kilometra trasy prowadzącej do punktu znajdującego się ponad 100 metrów nad starym miastem. Wejście powinno nam zająć 20-30 minut. Ścieżka rozpoczyna się przy ulicy Via Circonvallazione i na mapie znajdziemy ją wpisując współrzędne 37.852924,15.286298.

Sanktuarium Madonny w Skale to mała świątynia wydrążona w skale wulkanicznej. Kościół powstał w XII wieku, poddany został jednak dużej renowacji blisko 4 wieki później. W środku nie odnajdziemy dzieł sztuki, sama konstrukcja w skale jest jednak ciekawa i warta zobaczenia. W trzecią niedzielę września świątynia odwiedzana jest przez wielu pielgrzymów.

Taormina - Sanktuarium Madonny w Skale
Taormina - Sanktuarium Madonny w Skale

Wyżej nad sanktuarium wznosi się intrygująca konstrukcja obronna. To zamek, który powstał w miejscu antycznego akropolu. Prawdopodobnie już w czasach rzymskich lub bizantyjskich istniały w tym miejscu umocnienia. Dzisiejszy kształt zamku to jednak efekt przebudowy Arabów, którzy wybudowali nową twierdzę zaraz po zdobyciu miasta na początku X wieku.

Niestety, wejście na teren zamku nie jest możliwe. Nie warto nawet podchodzić, uda nam się jedynie zbliżyć do płotu skąd nie zobaczymy żadnego z fragmentów twierdzy.

Kawałek za kościołem działa popularna restauracja z włoską kuchnią.

Widok z drogi prowadzącej do ruin zamku w Taorminie
Widok z drogi prowadzącej do ruin zamku w Taorminie

Ogrody miejskie

Na wschodnim końcu ulicy Via Rome odnajdziemy małą oazę zieleni wśród gęstej zabudowy Taorminy - Ogrody miejskie (Villa Comunale). Park stworzyła Florence Trevelyan, jedna z najbardziej intrygujących mieszkanek w historii Tarominy. Szlachetnie urodzona Trevelyan pochodziła z Wielkiej Brytanii i została stamtąd wygnana przez Królową Wiktorię z powodu swojego romansu z kandydatem na brytyjski tron Edwardem VII.

Widoki z ogrodów Villa Comunale w Taorminie
Widoki z ogrodów Villa Comunale w Taorminie

Arystokratka nowy dom odnalazła właśnie na Sycylii i jednym z jej dzieł są oddalone od turystycznego zgiełku ogrody miejskie. W parku oprócz natury znajdziemy kilka punktów widokowych na długim tarasie, ławeczki i trochę ciekawych budynków oraz struktur. Niestety, niektóre z nich są w kiepskim stanie i wyglądają jakby niedługo mogły się rozpaść. Na szczęście władze miejskie próbują doprowadzić je do pierwotnego stanu.

Wejście do ogrodów jest darmowe.

Naumachie w Taorminie
Naumachie w Taorminie

Plaże i Piękna Wyspa (Isola Bella)

Górna część Taorminy to wąskie uliczki, zabytki i swoista podróż w czasie. Za to część dolna to idealne miejsce na odpoczynek i plażowanie. Pod samym wzgórzem znajduje się plażowy obszar Mazzaro.

Tuż przy plażach Mazzaro znajdziemy małą wyspę Isola Bella, czyli po prostu Piękną Wyspę. Ta niewielka wysepka jeszcze do niedawna należała do wspomnianej już w tym artykule Florence Trevelyan. Brytyjska arystokratka zbudowała tam willę i zasadziła wiele egzotycznych roślin. W 1990 roku wyspę przejął region Sycylii i założył na niej rezerwat przyrody. Fragment wyspy jest zamknięty i wejście możliwe jest jedynie po zakupie biletu. Część zamkniętą możemy odwiedzić od wtorku do niedzieli.

Do plaż Mazzaro i Isola Bella dostaniemy się kolejką linową. Stacja kolejki znajduje się kawałek pod bramą Porta Messina przy ulicy Via Luigi Pirandello. Kolejka działa od 8:00 do 20:00 (w poniedziałku od 9:00) i kursuje co 15 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 3€, a bilet dzienny 10€.

Pod samym wzgórzem znajduje się plażowy obszar Mazzaro. Niestety, znajdziemy tam głównie plaże kamieniste,.

Kawałek na północ od Mazzaro znajduje się kolejny obszar z plażami oraz knajpkami - Spisone. Niestety, większa część plaż jest tam płatna.

Giardini Naxos

Zaledwie kilka kilometrów na południe od Taorminy znajdziemy popularny sycylijski kurort Giardini Naxos. Miejsce to słynie z wielu pubów, restauracji oraz długiej plaży.

Giardini Naxos posiada również wielką wartość historyczną. To właśnie tutaj Grecy założyli swoją pierwszą kolonię na Sycylii nazywając ją Naxos, tak jak jedną z greckich wysp. Nie ma jednak dowodów na to, że wśród założycieli byli mieszkańcy właśnie tej wyspy. Naxos przez kolejne wieki straciło na znaczeniu, a wielu mieszkańców pierwszej greckiej osady przeniosło się do położonej na wzgórzu Taorminy.

Antyczne miasto Naxos w dużej części znajdowało się na wystającym fragmencie nazywanym dziś Capo Schisò. W miejscu kolonii znajduje się niewielkie stanowisko archeologiczne, gdzie możemy zobaczyć m.in. fragmenty murów, świątyni, drogi czy budynków użyteczności publicznej. Nie powinniśmy jednak oczekiwać niczego specjalnego. W porównaniu do niektórych stanowisk archeologicznych Sycylii to w Naxos wygląda naprawdę blado. Wstęp jest darmowy.

Na miejscu dostępne jest również niewielkie muzeum w którym przechowywane są artefakty znalezione podczas prac wykopaliskowych. Muzeum otwarte jest krócej, jedynie w pierwszej połowie dnia.

Taormina - podczas spaceru
Taormina - podczas spaceru

Reklama