Lotnisko Katania (CTA) - dojazd do centrum miasta

Lotnisko w Katanii jest jednym z najbardziej zatłoczonych lotnisk we Włoszech. Mimo że większa część siatki połączeń funkcjonuje tylko w sezonie letnim to roczna liczba pasażerów obsługiwanych przez lotnisko stabilnie zbliża się do 10 milionów. Wśród mieszkańców Katanii nazwa portu funkcjonuje jako lotnisko Vincenzo Bellini’ego.

Samo lotnisko nie jest zbyt duże i przypomina typowe budżetowe lotnisko dla tanich linii lotniczych.

Port lotniczy w Katanii oddalony jest od centrum miasta o około 7 kilometrów (licząc z lotniska do Piazza Duomo).

Informacje podstawowe

  • Nazwa: Międzynarodowy port lotniczy Katania

  • Nazwa w języku włoskim: Aeroporto internazionale Vincenzo Bellini di Catania-Fontanarossa
  • Nazwa w języku angielskim: Catania International Airport
  • Kod IATA - CTA
  • Ilość terminali: 1
  • Adres: Via Fontanarossa, 95121 Catania CT, Italy

Na lotnisko w Katanii dolecimy z Polski linią Wizzair z lotnisk w Katowicach i Warszawie (Chopin). Innym rozwiązaniem jest dolot na jedno z tanich włoskich lotnisk (np. Mediolan Bergamo) i tam przesiadka na lot do Katanii.

Jak dojechać z lotniska w Katanii do centrum miasta?

Przejazd z lotniska do centrum miasta obsługiwany jest przez autobusy wahadłowe ALIBUS. Przystanek znajduje się po lewej stronie po wyjściu z terminala. Autobus zatrzymuje się również dalej przy końcu terminala, jednak najwygodniej wsiąść na pierwszym przystanku.

Trasę obsługują autobusy z miejscem na bagaż. Autobus jedzie do centrum i zawraca na lotnisko. Po drodze zatrzymuje się przy porcie, na dworcu głównym oraz w centrum.

Bilet kosztuje 4€. Możemy kupić go u kierowcy lub w punkcie sprzedaży. Płatność możliwa jest gotówką lub kartą (bezpieczniej mieć ze sobą gotówkę). Bilet musimy skasować. Czas przejazdu do centrum to około 30 minut, 20 minut do dworca kolejowego. Kupując bilet na lotnisku możemy przesiąść się na autobus miejski obsługiwany przez firmę AMT.

Autobusy kursują od 4:40 do 24:00 co około 25 minut. Poranne i wieczorne przejazdy omijają port. Na pokładzie autobusu działa darmowa sieć wi-fi.

Trasa autobusu

!Trasa autobusu ALIBUS w Katanii (źródło: http://www.amt.ct.it/)
Trasa autobusu ALIBUS w Katanii (źródło: http://www.amt.ct.it/)
Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama