Podróże po Europie

Lotnisko Katania (CTA). Sprawdź jak dojechać z lotniska do centrum miasta!

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego 2024

Lotnisko w Katanii należy do najbardziej obleganych portów lotniczych we Włoszech. Wśród mieszkańców Katanii, port lotniczy jest znany jako lotnisko Vincenzo Belliniego.

Odległość między portem lotniczym a centrum Katanii wynosi około 7 kilometrów (licząc od lotniska do Piazza Duomo). Trasę z lotniska do centrum Katanii obsługuje autobus lotniskowy Alibus, który w około 30 minut dowiezie nas na miejsce.

Wybierasz się do Katanii? Sprawdź nasz przewodnik po największych atrakcjach Katanii

Jak dojechać z lotniska w Katanii do centrum miasta?

Alibus

Najwygodniejszym sposobem na dojazd z lotniska do centrum Katanii są autobusy lotniskowe ALIBUS. Ich przystanek znajduje się zaraz po wyjściu z terminala.

Autobusy są wyposażone w przestrzeń do przechowywania bagażu. Kursują do centrum, a następnie zawracają na lotnisko. Po drodze zatrzymują się przy porcie, dworcu głównym oraz na wielu innych przystankach w samym centrum.

ALIBUS - informacje praktyczne

Cena biletu wynosi 4€. Możemy go zakupić u kierowcy, w punkcie sprzedaży lub w aplikacji AMT Catania. Płatność możliwa jest gotówką lub kartą (choć bezpieczniej jest mieć ze sobą gotówkę). Bilet musimy skasować. Czas przejazdu do centrum to około 30 minut (20 minut do dworca kolejowego).

Kupując bilet na lotnisku, mamy możliwość przesiadki na autobus miejski obsługiwany przez firmę AMT, ale całość naszej podróży nie może przekroczyć 90 minut.

Autobusy kursują codziennie, co około 25 minut. Pierwszy autobus odjeżdża o 4:40 rano, a ostatni jakiś czas po północy. Przejazdy poranne i wieczorne nie obejmują portu. Na pokładzie autobusu dostępna jest darmowa sieć wi-fi.

Aktualną trasę autobusu najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika.

Aby ułatwić naszym czytelnikom poszukiwanie noclegu w Katanii, przygotowaliśmy praktyczny Gdzie spać w Katanii? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi

Autobusy miejskie

Tańszą alternatywą są autobusy miejskie numer 524 oraz 538. Najbliższe przystanki tych linii znajdują się kilkaset metrów od lotniska, przy ulicy Via Santa Maria Goretti. Dojście do nich zajmuje około 15 minut. Te autobusy nie są jednak przystosowane do przewozu dużych bagaży i kursują rzadziej niż autobus lotniskowy, który wybierany jest przez większość turystów. My do tej pory korzystaliśmy wyłącznie z usług Alibusa.

Autobusy miejskie - informacje praktyczne

Cena biletu pojedynczego, ważnego przez 90 minut wynosi zaledwie 1€. Bilety, jak to zazwyczaj we Włoszech bywa, zakupimy w kioskach z oznaczeniem "T" (od tabaccheria). W ich przypadku możemy zakupić również bilet dzienny w cenie 2,50€, którym możemy podróżować przez resztę dnia.

Aktualną trasę, rozkład oraz lokalizację przystanków znajdziecie na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika:

Taksówka

Najdroższą opcją będzie złapanie taksówki spod lotniska. Cena za przejazd zależy od odległości - jeżeli docelowo kierujemy się do centrum, powinniśmy spodziewać się opłaty od 20€ do nawet 30€. Czas przejazdu zależy od natężenia ruchu na drogach, ale do centrum powinien wynosić około 25 minut.

Dojazd z lotniska w Katanii do innych miast na Sycylii

Jak dojechać z lotniska w Katanii do Palermo?

Jeżeli chcemy dostać się do Palermo, możemy skorzystać z dwóch opcji: autobusu lub pociągu.

Trasę autobusową obsługuje firma SAIS AUTOLINEE. Cena za przejazd rozpoczyna się od około 14€, a sama podróż trwa około dwie i pół godziny.

Alternatywą jest pociąg regionalny, który do Palermo jedzie około trzy godziny, a koszt biletu zaczyna się od 14,90€. Pamiętajmy jednak, że najpierw musimy dostać się na położony niedaleko lotniska dworzec kolejowy (o nazwie Catania Aeroporto Fontanarossa). Umożliwi nam to autobus wahadłowy w cenie 1€ (więcej informacji znajdziecie tutaj). Co istotne, na stronie włoskiego przewoźnika kolejowego Trenitalia istnieje możliwość zakupu biletu łączonego na autobus oraz pociąg. W tym celu jako stację początkową (lub docelową) wybieramy Catania Airport Fontarossa Bus.

Alternatywnie możemy dotrzeć na dworzec pieszo, co powinno zająć nam mniej niż 10 minut (do pokonania będzie odległości około 600 m).

Jak dojechać z lotniska w Katanii do innych miast?

Na oficjalnej stronie lotniska przygotowano listę przewoźników wraz z obsługiwanymi przez nich miastami. Znajdziecie ją tutaj.

Lotnisko w Katanii - najważniejsze informacje

  • Nazwa: Międzynarodowy port lotniczy Katania (wł. Aeroporto internazionale Vincenzo Bellini di Catania-Fontanarossa, ang. Catania International Airport)
  • Kod IATA - CTA
  • Ilość terminali: 1
  • Adres: Via Fontanarossa, 95121 Catania CT, Italy

Chociaż większa część siatki połączeń funkcjonuje tylko w sezonie letnim, to roczna liczba pasażerów obsługiwanych przez lotnisko stabilnie zbliża się do 10 milionów. Pomimo obsługiwania ruchu, lotnisko nie jest zbyt duże i przypomina typowy port przeznaczony dla tanich linii lotniczych.

Na lotnisko w Katanii dolecimy z Polski liniami Wizzair oraz Ryanair z lotnisk w Katowicach, Krakowie i Warszawie (Chopin oraz Modlin). Alternatywą jest podróż do jednego z innych włoskich lotnisk (np. Mediolan Bergamo), a następnie przesiadka na lot do Katanii.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama