Podróże po Europie

Lotnisko Katania (CTA) - dojazd do centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 25 września 2022

Lotnisko w Katanii należy do największych pod względem liczby pasażerów portów lotniczych we Włoszech. Mimo że większa część siatki połączeń funkcjonuje tylko w sezonie letnim, to roczna liczba pasażerów obsługiwanych przez lotnisko stabilnie zbliżała się do 10 milionów. Wśród mieszkańców Katanii nazwa portu funkcjonuje jako lotnisko Vincenzo Belliniego.

Port lotniczy w Katanii oddalony jest od centrum miasta o około 7 kilometrów (licząc z lotniska do Piazza Duomo). Mimo swojego zatłoczenia lotnisko nie jest zbyt duże i przypomina typowy budżetowy port dla tanich linii lotniczych.

Lotnisko w Katanii - informacje podstawowe

  • Nazwa: Międzynarodowy port lotniczy Katania
  • Nazwa w języku włoskim: Aeroporto internazionale Vincenzo Bellini di Catania-Fontanarossa
  • Nazwa w języku angielskim: Catania International Airport
  • Kod IATA - CTA
  • Ilość terminali: 1
  • Adres: Via Fontanarossa, 95121 Catania CT, Italy

Na lotnisko w Katanii dolecimy z Polski liniami Wizzair oraz Ryanair z lotnisk w Katowicach, Krakowie i Warszawie (Chopin oraz Modlin). Możemy też dolecieć do jednego z innych tanich włoskich lotnisk (np. Mediolan Bergamo) i tam przesiąść się na lot do Katanii.

Jak dojechać z lotniska w Katanii do centrum miasta?

Przejazd z lotniska do centrum miasta obsługiwany jest przez autobusy wahadłowe firmy ALIBUS. Przystanek znajduje się po lewej stronie po wyjściu z terminala. Autobus zatrzymuje się również kawałek dalej przy końcu terminala, ale najwygodniej jest wsiąść na pierwszym przystanku.

Trasę obsługują pojazdy z miejscem na bagaż. Autobus jedzie do centrum i następnie zawraca na lotnisko. Po drodze zatrzymuje się przy porcie, przy dworcu głównym oraz na wielu innych przystankach w samym centrum.

Bilet kosztuje 4€. Możemy kupić go u kierowcy lub w punkcie sprzedaży. Płatność możliwa jest gotówką lub kartą (bezpieczniej mieć ze sobą gotówkę). Bilet musimy skasować. Czas przejazdu do centrum to około 30 minut (20 minut do dworca kolejowego).

Kupując bilet na lotnisku możemy przesiąść się na autobus miejski obsługiwany przez firmę AMT, ale nasza podróż nie może przekroczyć 90 minut.

Autobusy kursują codziennie od 4:40 do 24:00 co około 25 minut. Poranne i wieczorne przejazdy omijają port. Na pokładzie autobusu działa darmowa sieć wi-fi.

Trasa autobusu ALIBUS

Aktualną trasę autobusu najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika.

Dojazd z lotniska w Katanii do innych miast na Sycylii

Jak dojechać z lotniska w Katanii do Palermo?

Chcąc dostać się do Palermo mamy do wyboru dwie opcje: autobus oraz pociąg. Trasę autobusową obsługuje firma SAIS AUTOLINEE. Cena za przejazd rozpoczyna się od około 14€, a czas przejazdu wynosi dwie i pół godziny.

Alternatywą jest pociąg regionalny, który jedzie około trzy godziny, a jego cena zaczyna się od 14,90€. Pamiętajmy jednak, że najpierw musimy dostać się na dworzec kolejowy - co umożliwi nam darmowy autobus wahadłowy spod lotniska (więcej tutaj).

Jak dojechać z lotniska w Katanii do innych miast?

Na oficjalnej stronie lotniska przygotowano listę przewoźników wraz z obsługiwanymi przez nich miastami. Znajdziecie ją tutaj.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama