Podróże po Europie

Lotnisko Palermo (PMO) - dojazd do/z centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2022

Lotnisko Falcone-Borsellino w Palermo, nazywane dawniej lotniskiem Punta Raisi, jest głównym portem lotniczym zachodniej Sycylii (a na całej wyspie ustępuje tylko lotnisku w Katanii). Nazwano je na część dwóch sędziów, Giovanniego Falcone oraz Paolo Borsellino, którzy odważnie walczyli z bezwzględną sycylijską mafią. Falcone wraz z żoną zginął w 1992 roku w tragicznym zamachu bombowym.

Port lotniczy w Palermo oddalony jest od miasta o ponad 30 kilometrów, ale dojazd do centrum nie powinien sprawić nam większych problemów. Jednocześnie jest to jeden z bardziej malowniczo położonych portów lotniczych w Europie, gdyż znajduje się bezpośrednio przy linii morza.

Port lotniczy Palermo - informacje podstawowe

  • Nazwa: Lotnisko Falcone-Borsellino
  • Nazwa w języku włoskim: Aeroporto Falcone e Borsellino
  • Nazwa w języku angielskim: Falcone-Borsellino Airport
  • Kod IATA - PMO
  • Ilość terminali: 1
  • Adres: Località Punta Raisi, 90145 Cinisi PA, Włochy

W ostatnich latach lotnisko w Palermo poddawane było rozbudowie, w trakcie której powstał podziemny dworzec kolejowy.

Z Polski na lotnisko w Palermo dolecimy linią Ryanair z Krakowa i Wrocławia.

Jak dojechać z lotniska w Palermo do centrum miasta?

Z lotniska do centrum Palermo możemy dostać się na dwa sposoby: pociągiem lub autobusem.

Dojazd pociągiem

Od jakiegoś czasu wygodnym sposobem na dostanie się do centrum Palermo jest podróż pociągiem, która trwa około 30 minut, a cena biletu zaczyna się od 5,90€ (dostępne są również niemal o połowę tańsze bilety dla dzieci). Dworzec kolejowy na lotnisku (Aeroporto Punta Raisi) znajduje się w podziemiach terminala. W Palermo wysiadamy na dworcu głównym (Palermo Centrale).

Aktualny rozkład jazdy pociągu znajdziemy na oficjalnej stronie włoskiej kolei, gdzie będziemy mogli również zakupić bilet.

Dojazd autobusem lotniskowym

Alternatywnym środkiem transportu do centrum miasta jest autobus obsługiwany przez firmę Prestia e Comandè. Czas przejazdu pomiędzy lotniskiem a ostatnim przystankiem, którym jest dworzec centralny (Palermo Centrale), wynosi około 50 minut. Zaletą autobusu jest fakt, że po drodze zatrzymuje się jeszcze na kilku przystankach, które mogą znajdować się w okolicy naszego hotelu. Rozkład jazdy wraz z listą wszystkich przystanków na trasie znajdziecie tutaj.

Koszt biletu w jedną stronę przy zakupie online wynosi 6€, lub 5€ w przypadku zakupu od razu biletu powrotnego (za bilety w dwie strony zapłacimy wtedy 10€). Przy zakupie biletu bezpośrednio w autobusie zapłacimy 6,30€ za przejazd w jedną stronę i 11€ za bilety w dwie strony. Dostępne są też bilety ulgowe dla dzieci w wieku od 3 do 12 roku życia tańsze o 2€.

Bilet ważny jest przez cały dzień, więc nie musimy martwić się tym, że nasz lot może się opóźnić.

Bilety możemy zakupić na oficjalnej stronie pod tym adresem, w autobusie u kierowcy w przypadku wolnych miejsc lub w kasie na lotnisku.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama