Gdzie spać w Palermo? Garść praktycznych informacji i przykładowe noclegi

Przed przyjazdem do Palermo wielu turystów zastanawia się nad swoim bezpieczeństwem. Wokół stolicy Sycylii narosło przez lata wiele mitów, szczególnie jeśli powiążemy to z działalnością sycylijskiej mafii.

Wiele z tych informacji jest prawdziwych, część z kolei jest zdecydowanie przesadzona. Palermo jest piątym największym miastem we Włoszech. Oznacza to, że zajmuje bardzo duży obszar i ma wiele różnorodnych dzielnic. Na szczęście dzielnice uważane za najbardziej niebezpieczne znajdują się poza obszarem turystycznym i przyjezdni nie mają powodu, żeby tam zaglądać.

Historyczna część Palermo w ciągu dnia nie wyróżnia się względem innych miast południowych (czy nawet północnych) Włoch. Co prawda w niektórych wąskich uliczkach na uboczu możemy czuć się mniej komfortowo, ale nie powinno tam nam się nic stać - prawdopodobieństwo wyrwania nam torebki lub kradzieży jest takie samo jak w innych dużych włoskich miastach. Musimy zachować zwyczajną rozwagę i ostrożność oraz nie afiszować się swoimi kosztownościami.

Mniej przyjemnie sytuacja wygląda w nocy. Wiele miejsc w Palermo jest zaniedbanych, i znalezienie noclegu na uboczu w słabo oświetlonej okolicy może skończyć się tym, że każdy wieczorny powrót będzie okupiony stresem.

Nieturystyczne dzielnice sąsiadujące z historycznym centrum nie zawsze są niebezpieczne. Na pewno jednak turyści mogą czuć się tam mało przyjemnie - wiele budynków i ulic jest zaniedbanych, a młodzi i starsi mieszkańcy mogą się nam przyglądać z ciekawością.

Baza noclegowa

Oferta noclegowa Palermo jest bardzo zróżnicowana. Cenowo dla turystów z Polski najbardziej przyjazne będą apartamenty lub pensjonaty B&B, które powstały w mieszkaniach czy piętrach historycznych kamienic. Wieloma pensjonatami zarządzają sami właściciele, co na pewno sprzyja przyjaznej atmosferze.

Nie zawsze w takim miejscu dostępna będzie winda. Popularne są śniadania, chociaż powinniśmy spodziewać się dostać na pierwszy posiłek jedynie: kawę, pakowane/świeże ciastko i słodki sok. Często w pensjonatach dostępna jest jedynie wspólna łazienka lub prywatna łazienka poza pokojem.

Dobrze oceniane noclegi w historycznym centrum mogą być drogie. Najwyższe ceny są w sezonie letnim i jadąc na wakacje warto rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej. Poza sezonem wybór pensjonatów czy apartamentów w dobrych cenach jest bardzo szeroki.

W jakich dzielnicach najlepiej szukać noclegu w Palermo ?

Historyczne centrum

Historyczne centrum Palermo składa się z czterech obszarów rozdzielonych ulicami Via Maqueda oraz Via Vittorio Emanuele. Długa Via Vittorio Emanuele ciągnie się od Pałacu Normanów aż do linii morza. W miejscu przecięcia się obu ulic stoi krzyżówka Quattro Canti. Historyczne centrum uchodzi za bezpieczne i przebywa tam wielu turystów.

Po wschodniej stronie Via Maqueda znajdują się Castellammare o Loggia oraz Kalsa, a po zachodniej Albergheria oraz Il Capo (znajduje się tu katedra). Z perspektywy turysty najbardziej przyjazne wydają się być dzielnice po wschodniej stronie Via Maqueda lub najbardziej wschodnie obszary Il Capo / północna część Albergheria przy Via Vittorio Emanuele. Generalnie zachodnia strona starego miasta jest wieczorem bardziej pustawa, chociaż wciąż znajdziemy tam wiele dobrze ocenianych noclegów.

Dzielnica Castellammare i północna część ulicy Via Maqueda żyją do późnych godzin nocnych - znajdują się tam popularne knajpki pełne miejscowych i turystów.

Dobrym wyborem może być tu pensjonat B&B Vivaldi, który znajduje się przy Via Maqueda i oferuje urozmaicone śniadanie oraz pokoje z prywatną łazienką.

Znajdź inne noclegi na obszarze Castellammare

W przypadku dzielnicy Kalsa powinniśmy skupić się na północnej części. Obszar bardziej na południe w stronę dworca jest już mniej przyjemny i wieczorne powroty mogą być bardziej stresujące. Wyjątkiem jest tu ruchliwa ulica Via Roma.

Dobrze jest rozejrzeć się za czymś niedaleko Piazza Marina, gdzie w najbliższej okolicy znajdziemy wiele knajpek i restauracji. Przykład noclegu Home Resuttano.

Politeama i Libertà

Innym dobrym miejscem na szukanie noclegu są dzielnice Politeama oraz Libertà, które znajdują się już poza obszarem starego miasta.

Dzielnica Politeama graniczy z Castellammare i rozciąga się kawałek na północ. Główną arterią jest tu Via Ruggiero Settimo wypełniona sklepami drogich marek. Obie dzielnicę rozdziela ulica Via Cavour. Znajdziemy tu różnorodny wybór zakwaterowania i najważniejsze przystanki komunikacji publicznej. Jednym z popularnych pensjonatów jest tu Castelnuovo Rooms.

Znajdź inne noclegi w okolicy

Północną granicą dzielnicy jest Teatro Politeama, za którym rozciąga się obszar Libertà. Nazwa związana jest z przechodzącą przez środek dzielnicy arterią Viale della Libertà.

Znajdź noclegi w okolicy Viale della Libertà

Okolice dworca głównego (Stazione di Palermo Centrale)

Niektórzy turyści poszukują noclegu w okolicy głównego dworca kolejowego, przy którym znajduje się też dworzec autobusowy. W przypadku wczesnego lotu powrotnego lub traktowania Palermo jako bazy wypadowej takie rozwiązanie ma niezaprzeczalne plusy. Niestety, sama okolica dworca nie jest najprzyjemniejszym miejscem i możemy czuć się tam bardzo niepewnie. Sami miejscowi uważają okolice dworca za obszar, który lepiej wieczorem po prostu omijać.

Jeśli mimo tej wiedzy chcielibyśmy znaleźć nocleg w okolicy dworca to warto rozważyć ulicę odchodzące od Via Oreto. Via Oreto nawet wieczorem jest oświetlona, działają tam sklepy i kawiarnie, dzięki temu powrót będzie bardziej komfortowy.

Przykładem takiego noclegu jest pensjonat People B&B. Znajduje się w przerobionym mieszkaniu, niestety bez windy. Pensjonat oferuje pokoje ze współdzieloną i prywatną łazienką, taras na dachu (chociaż bez widoków) i słodkie śniadanie.

Znajdź inne noclegi w okolicy dworca głównego

Mondello

W przeszłości wioska rybacka, a dziś kurort wypoczynkowy - tak najlepiej opisać można dzielnicę Mondello. Mondello znajduje się po północnej stronie Wzgórza Pellegrino (Monte Pellegrino) i oddalone jest o mniej niż 10 kilometrów od centrum Palermo. Jest to ciekawa opcja dla turystów nastawionych na plażowanie i preferujących mniej miejską atmosferę.

Niestety, o ile dojazd komunikacją do Mondello z Palermo na kilka godzin jest prosty, tak bez wypożyczonego samochodu podróżowanie do centrum i wieczorne powroty mogą być niemożliwe.

Znajdź nocleg na obszarze Mondello

Na jaką okolice uważać w Palermo?

Dzielnice opisane w poprzednich akapitach uważane są za bezpieczne i odwiedzane są każdego roku przez masy turystów. W centrum warto uważać wieczorem w okolicy dworca i w południowej części dzielnicy Kalsa. Trochę inaczej wygląda sytuacja w dalszych dzielnicach. Nie wszystkie są niebezpieczne (szczególnie za dnia), na pewno jednak turyści nie będą czuć się tam komfortowo.

Przykładami takich dzielnic są znajdujące się na zachód od Pałacu Normanów dzielnice Cuba i Zisa. W średniowieczu obszary te znajdowały się poza murami i były wykorzystywane przez władców do polowań, dlatego znajdziemy tam dwa zamki, w tym wpisany na listę dziedzictwa UNESCO Zamek Zisa (Il Castello della Zisa).

Spacerując tamtędy pieszo w ciągu dnia nikt nas nie powinien zaczepić, na pewno jednak wśród spojrzeń miejscowych możemy czuć się nieswojo.

Trochę inaczej sytuacja wygląda na południe od dworca głównego i Mostu Admirała. Przed wizytą w dzielnicy Brancaccio (i rzadziej Settecannoli) ostrzegają sami miejscowi - są to miejsca uważane dawniej za obszary pod kontrolą sycylijskiej mafii.

Na co uważać szukając noclegu w Palermo?

Wybierając się do Palermo w lato warto upewnić się czy wybrany nocleg oferuje klimatyzacje. W innym wypadku noce mogą być dla nas bardzo ciężkie. Z drugiej strony - jadąc do Palermo w zimę koniecznie sprawdźmy komentarze turystów przebywających w wybranym miejscu właśnie w tym okresie.

Mało kto zdaje sobie sprawę jadąc pierwszy raz do Włoch w zimę, że w historycznych włoskich kamienicach wieczorem jest niemal zawsze chłodno - a niektórzy właściciele nie są chętni do ogrzewania mieszkań. Z tego powodu w niektórych miejscach może być dla nas nieznośnie zimno.

Kobiety podróżujące samotnie do Palermo powinny omijać noclegi w miejscach do których prowadzą jedynie wąskie uliczki lub znajdują się poza głównymi szlakami. Niestety, samotne kobiety są częstym celem przestępców.


Reklama