Podróże po Europie

Katedra w Palermo - zwiedzanie, historia oraz informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2024

Katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Palermo (wł. Cattedrale di Palermo) to jeden z największych skarbów stolicy Sycylii. Świątynia wyróżnia się różnorodnością stylów - podstawę zbudowano w stylu normańskim, a w kolejnych wiekach dodawano do niej elementy barokowe, gotyckie, renesansowe, a nawet mauretańskie.

Nie każdemu takie połączenie przypadnie do gustu, niektórzy krytycy wytykają budowli niespójność rozwiązań. Mimo to trudno przejść obok niej obojętnie. Katedra wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jako część dziedzictwa arabsko-normańskiego w zachodniej Sycylii.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Palermo.

Katedra w Palermo
Katedra w Palermo

Historia

Za datę powstania katedry przyjmuje się 1185 rok. Inicjatorem jej budowy był normański arcybiskup Walter Ophamil, znany jako Gualtiero Offamilio. Katedra stanęła w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się bizantyjski kościół, który przekształcono w meczet podczas panowania Arabów na Sycylii. Pierwotna świątynia została poważnie uszkodzona w trakcie trzęsienia ziemi w 1169 roku, co poniekąd wymusiło powstanie nowej struktury.

Katedrę rozbudowywano i przebudowywano aż do XIX wieku. Początkowo świątynia była bardzo prosta w formie. Dopiero w XIV wieku dobudowano do niej cztery dzwonnice. Historyczne wejście od ulicy Via Bonello zbudowano w XIV-XV wieku. Fragment ten wyróżnia się arkadami łączącymi katedrę z pobliskim Pałacem Arcybiskupa.

Dzisiejszy wygląd katedry to efekt prac architekta z Neapolu - Ferdinando Fugiego, którego w drugiej połowie XVIII wieku zaproszono do pomocy przy przebudowie budowli. Trudno powiedzieć czy Fuga planował tak duże zmiany, ale on i jego następca Giuseppe Venanzio Marvuglia dokonali prawdziwej rewolucji. Efektem ich prac są m.in. kopuły nad nawami bocznymi oraz kopuła główna.

Absyda oraz dzwonnice Katedry w Palermo
Absyda oraz dzwonnice Katedry w Palermo

Lokalizacja

Katedra stoi blisko zachodniego końca najważniejszej ulicy w Palermo, Via Vittorio Emanuele, od której oddziela ją monumentalny plac Katedralny. Pośrodku placu wzniesiono pomnik patronki miasta, św. Rozalii. Od strony Via Vittorio Emanuele znajduje się najważniejsze z wejść do katedry. Brama w formie portyku jest absolutnym dziełem sztuki katalońskiego gotyku. Wchodząc do środka tymi drzwiami spójrzmy w górę, gdzie znajduje się mozaika Maryi z początku XV wieku.

Pomnik patronki miasta na placu przed Katedrą w Palermo
Pomnik patronki miasta na placu przed Katedrą w Palermo

Wnętrze katedry

Wnętrze katedry zostało w drastyczny sposób zmienione podczas prac na przełomie XVIII i XIX wieku. Neoklasyczny środek niemal w niczym nie nawiązuje już do normańskiego dziedzictwa świątyni, chociaż boczne rzeźby i freski na suficie nad prezbiterium przyciągają wzrok.

Po prawej stronie ołtarza znajdziemy kaplicę patronki miasta św. Rozalii, gdzie przechowywane są relikwie świętej.

Relikwiarz św. Rozalii - Katedra w Palermo
Relikwiarz św. Rozalii - Katedra w Palermo

W zachodniej części świątyni, niedaleko bocznego wejścia, wydzielono miejsce na królewskie groby. Stoją tam cztery równo rozłożone grobowce oraz dwa mniejsze po bokach. Spoczywają tam m.in. pierwszy król Sycylii Roger II, córka Rogera Konstancja, jego wnuk Fryderyk II oraz małżonka wnuka (również Konstancja). Wejście do części z grobowcami jest płatne.

Grób pierwszego króla Sycylii - Rogera II - Katedra w Palermo
Grób pierwszego króla Sycylii - Rogera II - Katedra w Palermo

Zwiedzanie katedry

Wejście do katedry jest darmowe.

Płatne są dodatkowe atrakcje z tzw. obszaru monumentalnego: wejście na dach, wejście do wydzielonego miejsca z grobami królewskimi (Tombe di Reali), krypta (Cripta) oraz skarbiec (Tresoro). Dodatkowo, możemy odwiedzić jeszcze Muzeum Diecezjalne.

Krypta Katedry w Palermo
Krypta Katedry w Palermo

Wejście na dach katedry

Oryginalną atrakcją jest możliwość wejścia na dach katedry. U góry możemy przespacerować po niemal całej długości świątyni i obejść do połowy kopułę.

Na dach prowadzą kręte schody składające się z ponad 100 stopni. Z dachu rozpościera się widok na plac Katedralny, okoliczne dachy i otaczające Palermo wzgórza. Z powodu gęstej zabudowy trudno wypatrzyć jednak budynki położone dalej.

Liczba osób wpuszczanych na dach jest limitowana. Grupy wpuszczane są co 30 minut. Miejsce zbiórki znajduje przy wejściu do katedry od strony Via Vittorio Emanuele.

Ostatnie wejście na dach możliwe jest godzinę przed zamknięciem katedry.
Spacer po dachu Katedry w Palermo
Spacer po dachu Katedry w Palermo

Krypta oraz skarbiec

Kryptę oraz skarbiec odwiedzamy wspólnie. W skarbcu największą atrakcją jest korona Konstancji Aragońskiej, która została znaleziona w grobie zmarłej. Korona to nieprecyzyjne określenie, to nakrycie głowy przypomina bardziej czapkę z diamentami niż koronę znaną z naszej części Europy. W skarbcu wystawione są także eksponaty religijne, manuskrypty, biżuteria czy szaty księży.

Krypta to masywne pomieszczenie z sufitem w formie sklepienia, gdzie pochowano wielu ważnych mieszkańców, w tym arcybiskupa Waltera Ophamila.

Wejście do krypty oraz skarbca możliwe jest drzwiami przy kaplicy św. Rozalii lub zewnętrznymi drzwiami od strony placu Katedralnego.

Korona Konstancji Aragońskiej - Skarbiec Katedry w Palermo
Korona Konstancji Aragońskiej - Skarbiec Katedry w Palermo

Katedra w Palermo - ceny i godziny otwarcia

Wspólny bilet do wszystkich atrakcji obszaru monumentalnego kosztuje 12€. Jesli chcemy odwiedzić również muzeum diecezjalne, możemy zakupić bilet w cenie 15€.

Wejście na dach i do królewskich grobowców kosztuje 7€, podobnie jak wejście do królewskich grobowców oraz do krypty.

Aktualne dni i godziny zwiedzania można sprawdzić na oficjalnej stronie katedry.

Drzwi Katedry w Palermo
Drzwi Katedry w Palermo

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama