Podróże po Europie

Katedra w Palermo - zwiedzanie, historia oraz informacje praktyczne

Katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Palermo (wł. Cattedrale di Palermo) to jeden z największych skarbów stolicy Sycylii. Świątynia wyróżnia się różnorodnością stylów - podstawę zbudowano w stylu normańskim, w kolejnych wiekach dodawano do niej elementy barokowe, gotyckie, renesansowe, a nawet mauretańskie.

Nie każdemu takie połączenie przypadnie do gustu, niektórzy krytycy wytykają budowli niespójność rozwiązań. Mimo to trudno obok tej katedry przejść obojętnie.

Katedra w Palermo
Katedra w Palermo

Katedra stoi blisko zachodniego końca najważniejszej ulicy miejskiej Via Vittorio Emanuele, od której oddziela ją monumentalny Plac Katedralny. Pośrodku placu wzniesiono pomnik patronki miasta św. Rozalii. Od strony Via Vittorio Emanuele znajduje się najważniejsze z wejść do katedry. Brama w formie portyku jest absolutnym dziełem sztuki katalońskiego gotyku. Wchodząc do środka właśnie tymi drzwiami spójrzmy w górę, gdzie znajduje się mozaika Maryi z początku XV wieku.

Katedra wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jako część dziedzictwa arabsko-normańskiego w zachodniej Sycylii.

Pomnik patronki miasta na placu przed Katedrą w Palermo
Pomnik patronki miasta na placu przed Katedrą w Palermo

Historia

Jako datę powstania katedry przyjmuje się 1185 rok. Za projekt organizacji nowej świątyni odpowiedzialny był normański arcybiskup Walter Ophamil (znany jako Gualtiero Offamilio). Katedra powstała w miejscu, gdzie znajdował się wcześniej bizantyjski kościół zamieniony na meczet podczas panowania Arabów na Sycylii. Przebudowa istniejącej struktury wymagała wielu prac po tym, jak została poważna zniszczona w trakcie trzęsienia ziemi w 1169 roku.

Katedrę rozbudowywano i przebudowywano aż do XIX wieku. Początkowo świątynia była bardzo surowa. Dopiero w XIV wieku dobudowano cztery dzwonnice. Historyczne wejście od ulicy Via Bonello zbudowano w XIV-XV wieku. Fragment ten wyróżnia się arkadami łączącymi katedrę z pobliskim Pałacem Arcybiskupa.

Dzisiejszy wygląd katedry to efekt prac architekta z Neapolu - Ferdinando Fugi, którego zaproszono do pomocy przy przebudowie budowli w drugiej połowie XVIII wieku. Trudno powiedzieć czy Fuga planował tak duże zmiany, ale on i jego następca Giuseppe Venanzio Marvuglia dokonali prawdziwej rewolucji. Efektem ich prac są m.in. kopuły nad nawami bocznymi oraz kopuła główna.

Absyda oraz dzwonnice Katedry w Palermo
Absyda oraz dzwonnice Katedry w Palermo

Wnętrze katedry

Wnętrze katedry zostało w drastyczny sposób zmienione podczas prac na przełomie XVIII i XIX wieku. Neoklasyczny środek niemal w niczym nie nawiązuje już do normańskiego dziedzictwa świątyni, chociaż boczne rzeźby i freski na suficie nad prezbiterium są warte uwagi.

Po prawej stronie ołtarza znajdziemy kaplicę patronki miasta św. Rozalii. W kaplicy przechowywane są relikwie świętej.

Relikwiarz św. Rozalii - Katedra w Palermo
Relikwiarz św. Rozalii - Katedra w Palermo

W zachodniej części świątyni, niedaleko bocznego wejścia, wydzielono miejsce na królewskie groby. Stoją tam 4 równo rozłożone grobowce pośrodku i 2 mniejsze po bokach. Spoczywają tam m.in. pierwszy król Sycylii Roger II, córka Rogera Konstancja, jego wnuk Fryderyk II oraz małżonka wnuka (również Konstancja). Wejście do części z grobowcami jest płatne.

Grób pierwszego króla Sycylii - Rogera II - Katedra w Palermo
Grób pierwszego króla Sycylii - Rogera II - Katedra w Palermo

Zwiedzanie katedry

Wejście do katedry jest darmowe. Płatne są dodatkowe atrakcje z tzw. obszaru monumentalnego: wejście na dach, wejście do wydzielonego miejsca z grobami królewskimi (Tombe di Reali), krypta (Cripta) oraz skarbiec (Tresoro).

Krypta Katedry w Palermo
Krypta Katedry w Palermo

Krypta oraz skarbiec

Krypta oraz skarbiec odwiedzamy razem. W skarbcu największą atrakcją jest korona Konstancji Aragońskiej, która została znaleziona w grobie zmarłej. Korona to nieprecyzyjne określenie, to nakrycie głowy przypomina bardziej czapkę z diamentami niż koronę znaną z naszej części Europy. W skarbcu wystawione są także eksponaty religijne, manuskrypty, biżuteria czy szaty księży.

Krypta to masywne pomieszczenie z sufitem w formie sklepienia, gdzie pochowano wielu ważnych mieszkańców, w tym arcybiskupa Walter Ophamil.

Wejście do krypty oraz skarbca możliwe jest drzwiami przy kaplicy św. Rozalii lub zewnętrznymi drzwiami od strony Placu Katedralnego.

Korona Konstancji Aragońskiej - Skarbiec Katedry w Palermo
Korona Konstancji Aragońskiej - Skarbiec Katedry w Palermo

Wejście na dach katedry

Oryginalną atrakcją jest możliwość wejścia na dach katedry. U góry możemy przespacerować po niemal całej długości świątyni i obejść do połowy kopułę. Na górę prowadzą kręte schody składające się z ponad 100 stopni. Z dachu rozpościera się widok na Plac Katedralny, okoliczne dachy i otaczające Palermo wzgórza. Z powodu gęstej zabudowy trudno wypatrzyć jednak dalej położone budynki.

Liczba osób wpuszczanych na dach jest limitowana. Grupy wpuszczane są co 30 minut. W sezonie zimowym wejście na dach możliwe jest do 12:30 (niedziela) lub 13:30 (pozostałe dni). W sezonie letnim wejście na dach możliwe jest do 17:00. W sezonie letnim organizowane są również wejścia wieczorne, o konkretne godziny musimy się jednak wypytać na miejscu.

Wycieczka zaczyna się zaraz po wejściu do katedry drzwiami od strony Via Vittorio Emanuele.

Spacer po dachu Katedry w Palermo
Spacer po dachu Katedry w Palermo

Ceny i godziny otwarcia

Wejście na dach kosztuje 5€, wejście na dach i do pozostałych pomieszczeń to koszt 7€.

Skarbiec, krypta oraz królewskie groby nie są możliwe do odwiedzenia w niedzielę. W niedzielę katedra zamykana jest od 13:00 do 16:00. W sezonie zimowym obszar monumentalny otwarty jest tylko do 13:30. W pozostałe miesiące biletowane atrakcje są zamknięte przez godzinę w środku dnia od 13:30 do 14:30.

Drzwi Katedry w Palermo
Drzwi Katedry w Palermo

Reklama