Katania (Włochy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Katania jest drugim po Palermo największym miastem Sycylii i jednym z największych miast w całych Włoszech. Katania leży nad morzem, chociaż trudno powiedzieć, że część nadmorska jest integralną częścią miasta. To, co na pewno czyni Katanię wyjątkową, to bliskość największego aktywnego wulkanu w Europie - Etny. Wulkan już kilkukrotnie zalewał miasto zakrywając część zabudowy lawą. Można nawet pokusić się o tezę, że Katania jest miastem podatnym na klęski różnego typu - oprócz wulkanu miasto niszczyły trzęsienia ziemi oraz inwazje i podboje.

Wybierasz się do Katanii? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Katanii? Garść praktycznych informacji i przykładowe noclegi.

!Katedra w Katanii
Katedra w Katanii

Katania nie ma zbyt dobrej reputacji wśród turystów. Na pewno na ocenę wpływa wygląd miasta. Większość budynków jest szara lub ciemnawa, a niektóre z nich czasem sprawiają wrażenie przygnębiających. Największe atrakcje, z wyjątkiem Placu Katedralnego, porozbijane są po starym mieście i często stoją koło mało zachęcających budowli.

Warto jednak dać Katanii szansę i przede wszystkim dobrze przygotować się do podróży. Wiele atrakcji jest ukrytych i nie zawsze znajdziemy w łatwy sposób informacje o ich istnieniu. Na miejscu czekają na nas antyczne zabytki, majestatyczny sycylijski barok, trochę ukrytych skarbów i szczególnie poza sezonem mało turystyczna atmosfera.

Katania, jak i zresztą cała Sycylia, to dobra kuchnia, w tym popularny w tym regionie street food (jedzenie uliczne). Kulinarnie na pewno nie powinniśmy wspominać wizyty w tym mieście źle.

Chcesz obejrzeć więcej zdjęć? Zobacz naszą: galerię zdjęć z Katanii.

Krótka historia miasta

Historia Katanii sięga czasów antycznych. Sycylia była częścią terenów nazywanych przez Rzymian Magna Graecia. Nazwa ta odnosiła się do obszaru leżącego na południowym wybrzeżu dzisiejszych Włoch, który został skolonizowany przez Greków. Do dziś na obszarze całej Sycylii (i m.in. Kampanii) możemy znaleźć ślady po tym okresie.

Katania założona została jako grecka kolonia prawdopodobnie już w XVIII wieku przed naszą erą. Przez kolejne wieki kolonia rozwijała się dynamiczne, chociaż występowały też okresy burzliwe, jak na początku V wieku przed naszą erą gdy Hiero I z Syrakuz wygnał mieszkańców miasta i zmienił jego nazwę na Aetna.

W czasach rozwoju Republiki Rzymskiej Katania dobrze wybrała stronę i poparła imperium mające w przyszłości zawładnąć większą część znanego świata. W trakcie I Wojny Punickiej Katania walczyła po stronie Rzymian przeciw Kartagińczykom. Wojska Kartaginy pod dowództwem Hannibala do walk używały m.in. bojowych słoni. Według niektórych źródeł to na część zwycięstwa w tej wojnie umieszczono słonia na kolumnie na Placu Katedralnym.

Katania w czasach rzymskich rozwinęła się do rangi bardzo ważnego miasta, chociaż oficjalnie nie była miastem partnerskim. O istotności tego miejsca może jednak świadczyć fakt, że w mieście powstał amfiteatr ustępujący rozmiarem tylko rzymskiemu Koloseum.

Po upadku Imperium Rzymskiego rozwój miasta wyhamował. Miasto zdobywali Wandale i Ostrogoci, chociaż finalnie udało się je odbić siłom bizantyjskim. Katania pod rządami Wschodniego Imperium Rzymskiego straciła jednak na znaczeniu na rzecz innych sycylijskich miast. Na początku X wieku Sycylia została podbita przez siły arabskie i Katania znalazła się pod panowaniem Emiratu Sycylii. W przeciwieństwie do Palermo w Katanii nie uświadczymy specjalnych śladów z tego okresu.

Miasto zostało odbite z rąk arabskich w 1072 roku przez Normanów, czyli normandzkich rycerzy wywodzących się z ludów północy, którzy przyjeli wiarę chrześcijańską. Trzęsienie ziemi w 1169 roku zahamowało jednak dynamiczny rozwój miasta i pochłonęło kilkanaście tysięcy istnień. Kilkanaście lat po tym wydarzeniu Katania została zajęta przez wojska Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Spowodowało to liczne rebelie i niepokoje na całej wyspie, które trochę ponad wiek później zakończyły się wyborem na nowego króla Fryderyka II Sycylijskiego z Aragonii.

Ważnym momentem w historii miasta był 1445 rok, kiedy to otworzono najstarszy sycylijski uniwersytet. Stworzenie placówki wzmocniło rozwój miasta przez kolejne wieki podczas których Katania stała się ważnym centrum kulturalnym i intelektualnym.

Patrząc z dzisiejszej perspektywy to najważniejszym okresem w historii miasta była druga połowa XVII wieku. Najpierw w 1669 roku wybuchł wulkan Etna zalewając lawą znaczną część miasta, a zaledwie kilkadziesiąt lat później, w 1693 roku, trzęsienie ziemi zniszczyło większość zabudowy.

Paradoksalnie wydarzenia te wzmocniły i pozytywnie odmieniły miasto. Katania została praktycznie zaprojektowana i zbudowana na nowo. To wtedy wykrystalizował się nowy styl nazywany dziś sycylijskim barokiem. Oprócz Katanii przebudowanych zostało kilka innych miast północnej Sycylii, z których osiem (m.in. Katania, Noto czy Ragusa) wpisanych zostało na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wszystkie są przykładem harmonijnej odbudowy przeprowadzonej po tragicznym trzęsieniu ziemi.

Autorem dzisiejszego układu miasta jest Giovanni Battista Vaccarini, który zaprojektował m.in. Plac Katedralny. Małym smaczkiem jest fakt, że architekt urodził się w Palermo, które uznawane jest za największego rywala Katanii. Duży wkład w odbudowę miasta miał również pochodzący z Polski Stefan Ittar (Stefano Ittar). Ittar urodził się na terenach Rzeczpospolitej w Owruczu (dzisiejsza Ukraina) i był synem włoskiego arystokraty, który znalazł azyl na polskim terytorium.

!Katania - Bazylika Kolegiacka (Basilica della Collegiata)
Katania - Bazylika Kolegiacka (Basilica della Collegiata)

Ittar zaprojektował m.in. kopułę w kościele św. Mikołaja oraz plac przed kościołem (Piazza Dante), fasadę kościoła Santa Maria dell’Elemosina (Bazylika Kolegiacka / Basilica della Collegiata) przy Via Etnea, bramę Porta Garibaldi (znaną wtedy jako Porta Ferdinandea) czy niektóre z pomieszczeń i dziedziniec w najwspanialszym pałacu Katanii Palazzo Biscari.

Kolejnym niezbyt pomyślnym okresem w historii miasta była II Wojna Światowa. Katania została mocno zniszczona podczas alianckich bombardowań i dziesiątki tysięcy mieszkańców musiało ewakuować się do okolicznych miast i miasteczek.

!Katania - Porta Garibaldi
Katania - Porta Garibaldi

Jak zwiedzać Katanię?

Mimo, że część atrakcji Katanii jest rozproszona, to nie powinniśmy mieć większego problemu zwiedzając miasto jedynie pieszo. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z komunikacji publicznej do wyboru mamy autobusy oraz metro.

Więcej: Komunikacja miejska w Katanii - informacje praktyczne

Przy niektórych atrakcjach Katanii powieszone są tablice informacyjne po włosku i angielsku. Niestety, nie przy wszystkich atrakcjach znajdziemy informacje w języku innym niż włoski.

Planując zwiedzanie kościołów, w tym katedry, pamiętajmy, że są one z reguły zamknięte przez kilka godzin w środku dnia. Niektóre z atrakcji są z kolei otwarte tylko w pierwszej połowie dnia.

Punkt informacji turystycznej

Główny punkt informacji turystycznej funkcjonuje pod adresem Via Vittorio Emanuele II, 172 - 95131 Catania. Biuro działa codziennie.

 • od poniedziałku do soboty od 8:00 do 19:30
 • w niedzielę od 8:30 do 13:30.

Drugi z punktów informacji działa na lotnisku przy hali przylotów. Biuro to również funkcjonuje siedem dni w tygodniu.

 • od poniedziałku do soboty od 8:00 do 19:15
 • w niedzielę od 8:30 do 13:30.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Katanii?

Przy odpowiednim zaplanowaniu zwiedzania powinniśmy w ciągu weekendu odwiedzić najważniejsze atrakcje w centrum miasta. Jeśli chcemy wybrać się również na wulkan Etna i zobaczyć większość głównych zabytków powinniśmy zaplanować 2 do 4 dni.

W Katanii znajdziemy trochę mniej oczywistych atrakcji. Problemem może być to, że niektóre otwarte są tylko w pierwszej połowie dnia, co znacznie utrudnia wydajne przygotowanie planu.

Kiedy najlepiej odwiedzić Katanię?

Najwięcej turystów odwiedza Katanię w sezonie letnim. Niestety, w okresie tym potrafi być nieznośnie gorąco i na Sycylii przebywają wtedy tłumy turystów.

Jeśli mamy taką możliwość możemy rozważyć przyjazd późną jesienią czy wczesną wiosną. W tym okresie na Sycylię lata mniej linii lotniczych (ale dostać można się tam bez większego problemu przesiadając się w jednym z włoskich miast), więc ceny noclegów są niższe a turystów jest zdecydowanie mniej. Niestety, w tym okresie możemy natrafić również na dni deszczowe.

Zwiedzanie Katanii

Zwiedzanie Katanii najlepiej rozpocząć od wizyty na Placu Katedralnym (Piazza del Duomo) wokół którego odnajdziemy najwięcej znanych atrakcji. Potem możemy ruszyć ulicą Via Etnea na północ lub skierować się na zachód do byłego Klasztoru Benedyktynów w którym dziś mieszczą się Uniwersytet oraz Biblioteka.

W jaki sposób byśmy nie zaplanowali zwiedzania to nie powinniśmy mieć większego problemu z szybkim poruszaniem się pomiędzy obszarami i atrakcjami.

Plac Katedralny (Piazza del Duomo)

Najważniejszym punktem Katanii jest Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny. Za dzisiejszy kształt placu i wygląd otaczających go budynków odpowiada architekt Giovanni Battista Vaccarini. Pochodzący z Palermo architekt wziął na siebie trudne zadanie odbudowy tej części miasta po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1693 roku.

Ozdobą placu jest Katedra poświęcona św. Agacie (Duomo di Sant’Agata) z bogato zdobioną fasadą. Jeśli dobrze się jej przyjrzymy to zobaczymy korynckie kolumny z czasów rzymskich, które zostały zabrane z innych antycznych budowli Katanii. Pierwszy budynek sakralny w tym miejscu powstał pod koniec XI wieku podczas rządów Normanów i wzniesiono go na ruinach struktur z czasów rzymskich. Mieszkańcy uważają, że świątynia stoi w miejscu w którym w męczeńskiej śmierci zamordowana została św. Agata.

Pierwotna katedra ucierpiała najpierw podczas trzęsienia ziemi w 1169 roku, a jej żywot zakończyło trzęsienie z końca XVII wieku. Odbudowa po ostatnim trzęsieniu trwała kilkadziesiąt lat. Z oryginalnej budowli nie zostało niemal nic. Jeśli przespacerujemy się dookoła katedry na pewno wypatrzymy apsydy i inne fragmenty ścian troszkę odstające od reszty - będą to ostatnie pozostałości po budowli wzniesionej przez władców normańskich.

Do katedry możemy wejść za darmo, jest ona jednak zamykana każdego dnia pomiędzy 12:00 a 16:00. Drzwi katedry otwierana są o 7:00 (7:30 w niedzielę) i zamykane o 19:00. Wewnątrz świątyni możemy zobaczyć grobowiec słynnego mieszkańca Katanii Vincenzo Belliniego oraz groby władców aragońskich - Fryderyka II i Fryderyka III. Większość turystów po wejściu od razu kieruje się do kaplicy św. Agaty, którą znajdziemy po prawej stronie przy ołtarzu. Kaplica oddzielona jest od reszty kościoła grubymi kratami. Na ławeczkach przed kaplicą niemal zawsze gromadzą się lokalni wierni. W środku przechowywane są relikwie i skarbiec świętej.

Na niemal samym środku placu stoi dość oryginalny monument nazywanym Fontanną Słonia. Każdy kto odwiedził Rzym od razu powinien doznać swoistego "deja vu", wszakże konstrukcja ta wzorowana była na dziele Gian Lorenzo Berniniego znajdującym się tuż obok rzymskiego Panteonu. Vaccarini stawiając ten oryginalny monument chciał nawiązać do bogatej historii miasta. Miał on być symbolem odrodzenia Katanii. Sam słoń stworzony został z lawy wulkanicznej i na plecach wspiera egipski obelisk.

W południowo-zachodniej części placu możemy zobaczyć XIX-wieczną Fontannę Amenano. Sama fontanna jest na pewno godna podziwu, ciekawe jest jednak to, że pod nią możemy zobaczyć jedyny zewnętrzny fragment przepływającej pod miastem rzeki Amenano. Dosłownie kawałek za fontanną znajdziemy zejście na słynny targ rybny La Pescheria, który funkcjonuje w tym miejscu od wieków. Targ działa od poniedziałku do soboty od 7:00 rano do około 13:00-14:00. Najlepiej jednak wybrać się rano, gdy wszyscy sprzedawcy mają pełne stragany. Na miejscu czeka na nas chaos, harmider i widok owoców morza, z których o wielu pewnie nawet nie słyszeliśmy lub nie widzieliśmy ich w formie innej niż podane na talerzu (szczególnie duże zainteresowanie wzbudzają mieczniki). Na końcu targu możemy wypatrzyć ostatnią z zachowanych bram historycznych murów Karola V otaczających w przeszłości miasto (przy Piazza Pardo).

!Katania - Fontanna Amenano
Katania - Fontanna Amenano

Po południowej stronie placu zobaczyć możemy również ratusz (w Palazzo dei Chierici) i Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano Catania). W muzeum oprócz eksponatów religijnych możemy zobaczyć również historyczne meble. Pomiędzy wspomnianymi budynkami przechodzi ulica prowadząca do XVII-wiecznej bramy Porta Uzeda. Brama nazwana została na cześć Paceco Uzedy, który wspierał dążenia do odbudowy miasta po feralnym trzęsieniu. Idąc w tamtym kierunku dojdziemy również do targu rybnego.

Piazza del Duomo posiada jeszcze dwie niesamowite atrakcje z których wielu turystów nie zdaje sobie sprawy. Pierwszą z nich są antyczne termy rzymskie (Achilliane Thermae) z III wieku naszej ery. Kompleks ten znajduje się bezpośrednio pod katedra i placem. Termy zostały przykryte po wybuchu wulkanu i trzęsieniu ziemi, na szczęście w XVIII wieku na nowo odkrył je książę Biscari. Mimo, że wykopana część to jedyne fragment oryginalnego kompleksu, to zdecydowanie warto zajrzeć do środka.

Termy możemy zwiedzić od poniedziałku do piątku od 9:00 do 14:00 i w soboty od 9:00 do 13:00. Bilety możemy zakupić w Muzeum Diecezjalnym. Wejście do term znajduje się przy samym wejściu do katedry.

Druga z ukrytych na pierwszy rzut oka atrakcji znajduje się w kościele Opactwa św. Agaty (Chiesa della Badia di Sant’Agata), który znajdziemy w północno-wschodnim rogu Placu Katedralnego. Sama barokowa świątynia w środku aż tak nie zachwyca. Prawdziwą gratką jest za to możliwość wejścia na zewnętrzną część kopuły z której rozpościera się świetny widok na katedrę i plac. Jest to jedyny taki punkt widokowy w centrum miasta. Jeśli mamy taką możliwość warto wejść na górę przed zachodem słońca, co powinno udać się poza sezonem.

!Katania - Widok z kopuł Opactwa św. Agaty (Chiesa della Badia di Sant’Agata)
Katania - Widok z kopuł Opactwa św. Agaty (Chiesa della Badia di Sant’Agata)

Via Etnea

Najważniejszą z ulic Katanii jest ciągnąca się przez niemal trzy kilometry Via Etnea. Ulica zaczyna się przy Placu Katedralnym i prowadzi prosto na północ. Wzdłuż arterii znajdziemy wiele sklepów, butików czy kawiarni. Ulica w tym kształcie powstała po trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Na całej jej długości znajdziemy trochę przykładów sycylijskiego baroku autorstwa Francesco Battagli oraz Vaccariniego, chociaż więcej jest tu budynków nowszych, głównie XIX-wiecznych.

Z turystycznego punktu widzenia ruszając spod Placu Katedralnego warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych miejsc i zabytków:

 • Piazza Università - ruszając spod Placu Katedralnego dosłownie po kilku krokach dojdziemy na urokliwy Plac Uniwersytecki. Warto zwrócić uwagę na fasady pałaców otaczających plac. Po zachodniej stronie stoi pałac w którym mieści się dziś uniwersytet. Możemy wejść na dziedziniec i swobodnie pospacerować po otwartych korytarzach. Naprzeciwko uniwersytetu znajduje się uroczy Pałac San Giuliano (Palazzo San Giuliano) zaprojektowany również przez Vaccariniego. Warto wspomnieć, że fasada tego pałacu została stworzona z użyciem kolorowego marmuru i od momentu powstania nie została w żaden istotny sposób naruszona.

!Katania - dziedziniec Pałacu San Giuliano (Palazzo San Giuliano)
Katania - dziedziniec Pałacu San Giuliano (Palazzo San Giuliano)
 • Bazylika kolegiacka (Basilica della Collegiata / Santa Maria dell’Elemosina) - bazylika z piękną fasadą autorstwa Stefana Ittara. W środku możemy zobaczyć specyficzne freski sufitowe.

 • Amfiteatr rzymski - przy placu Stesicoro (Piazza Stesicoro) odnajdziemy jeden z najbardziej intrygujących zabytków Katanii - fragment rzymskiego amfiteatru z II wieku naszej ery. Prawdopodobnie amfiteatr ten rozmiarem ustępował jedynie rzymskiego Koloseum i mógł pomieścić niemal 15 tysięcy widzów. Stanowisko archeologiczne znajduje się pod poziomem ulicy i odkrywa jedynie mały fragment oryginalnej konstrukcji. Możemy za darmo wejść do środka i pospacerować tunelami z charakterystycznymi sklepieniami sufitowymi. Niestety, brama wejściowa nie zawsze jest otwarta. Przez wieki z amfiteatru pobierano kolumny oraz inny budulec, który wykorzystywano później przy rozbudowie miasta. Po drugiej stronie ulicy możemy zobaczyć pomnik Vincenzo Belliniego z końca XIX wieku.

!Katania - Rzymski Amfiteatr przy placu Piazza Stesicoro
Katania - Rzymski Amfiteatr przy placu Piazza Stesicoro
 • Ogrody Belliniego (Giardino Bellini) - trochę dalej na północ znajduje się zielona oaza Katanii - Ogrody Belliniego. Zaraz po wejściu na teren parku w oczy rzuci się nam charakterystyczna konstrukcja pełniąca funkcję zegara. Ogrody znajdują się na lekkim podwyższeniu. Niestety, z góry nie popatrzymy sobie na miasto - widok jest szczelnie zasłonięty przez parkowe drzewa. Naprzeciwko parku znajdziemy jedną z najpopularniejszych kawiarni i piekarni w Katanii - Pasticceria Savia. Na miejscu możemy spróbować większości katańskich (np. ciastko św. Agaty w formie piersi, bardzo słodkie!) oraz sycylijskich przysmaków (np. cannolo / cannoli). I to nie tylko na słodko. Możemy zakupić coś na wynos lub usiąść przy stoliku. Przy zakupie na wynos obowiązuje specyficzny sposób zamawiania, warto przyjrzeć się jak robią to miejscowi.

!Katania - Ogrody Belliniego
Katania - Ogrody Belliniego

Klasztor Benedyktynów, Kościół św. Mikołaja i Plac Dantego

Bez wątpienia jednymi z najważniejszych zabytków Katanii są dawny Klasztor Benedyktynów oraz przylegający do niego Kościół św. Mikołaja. Początki klasztoru sięgają drugiej połowy XVI wieku. Jako miejsce budowy wybrano wzniesienie na którym wznosił się grecki akropol.

Pierwotny klasztor ucierpiał podczas trzęsienia ziemi i podobnie jak reszta miasta został całkowicie przebudowany w stylu barokowym. Nowo powstały klasztor był jednym z największych w całej Europie. Kompleks został doceniony i wpisany w 2002 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO razem z innymi barokowymi perełkami północnej Sycylii.

Dziś w pomieszczeniach klasztoru mieści się uniwersytet. Możemy bez problemu wejść na jego teren i pospacerować. Zobaczyć możemy m.in.:

 • Fragment oryginalnej rzymskiej drogi (przed głównym wejściem).
 • Dwa wewnętrzne dziedzińce - Klasztor di Levanto oraz Klasztor di Ponente. Pierwszy z nich charakteryzuje się ciekawym budynkiem na środku. Drugi został stworzony jeszcze przed trzęsieniem o czym przypomina historyczna marmurowa fontanna.
 • Historyczną bibliotekę miejską Biblioteche Riunite Civica e A. Ursino Recupero z niesamowitymi drewnianymi półkami i freskami na suficie. Uwaga! Biblioteka otwarta jest tylko do godziny 13:00
 • Fragment rzymskiego domu w piwnicach.
 • Fragment ściany zastygłej lawy (na tyłach budynku).

Niestety, sami nie możemy zajrzeć do wszystkich pomieszczeń, w tym do piwnic z charakterystycznymi sklepieniami w których przechowywane było pożywienie. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć wszystkie zabytkowe części klasztoru powinnismy wybrać się na ponad godzinną wycieczkę z przewodnikiem. Wycieczki odbywają się codziennie o pełnej godzinie od 9:00 do 17:00 (ostatnia wycieczka). W sierpniu wycieczki odbywają się od 11:00 do 18:00 (ostatnia wycieczka).

Koszt to 7€. Niestety, nie zawsze wycieczka prowadzona będzie w języku angielskim. Zarezerwować miejsce możemy w punkcie informacji naprzeciwko głównego wejścia na teren klasztoru. Nawet jeśli nie mamy zamiaru uczestniczyć w zwiedzaniu możemy otrzymać w punkcie informacji mapę obiektu w języku angielskim. Na miejscu spędzimy mniej więcej 2-3 godziny.

!Kościół Świętego Mikołaja w Katanii
Kościół Świętego Mikołaja w Katanii

Do klasztoru przylega masywny kościół św. Mikołaja (Chiesa di San Nicolò l’Arena). Jest to jedna z największych świątyń na całej Sycylii. Z turystycznego punktu widzenia intryguje szczególnie niedokończona fasada. O ile nie jest niczym dziwnym zobaczyć we Włoszech fasadę kościoła dokończoną jedynie do połowy, o tyle rzadko kiedy do połowy wzniesione są również kolumny znajdujące się przed wejściem.

Kopułę kościoła zaprojektował Stefan Ittar. W środku warto zwrócić uwagę na zegar słoneczny znajdujący się na podłodze oraz na złote organy.

Przed wejściem do kościoła znajduje się Plac Dantego (Piazza Dante Alighieri) w formie półkola, również zaprojektowany przez Ittara.

Antyczne zabytki i ruiny Katanii

Katania jest na pewno miejscem, w którym sympatycy antycznego świata znajdą coś dla siebie. Oprócz wspomnianych wcześniej atrakcji takich jak łaźnie pod katedrą, rzymski amfiteatr czy ulica i rzymski dom na terenie Klasztoru Benedyktynów warto wyróżnić jeszcze dwa miejsca:

Teatr rzymski i Odeon - Teatro romano di Catania e Odeon

Zaledwie kawałek od katedry znajduje się stanowisko archeologiczne rzymskiego teatru i odeonu. Teatr został zbudowany prawdopodobnie w II wieku naszej ery i mógł pomieścić kilka tysięcy widzów. Wcześniej w tym miejscu istniał prawdopodobnie teatr zbudowany przez Greków. Ruiny teatru nie są w najlepszym stanie i trochę trzeba się namęczyć spacerując po nierównych stopniach i przejściach. Na pewno jednak położenie teatru jest unikalne, starożytne ruiny otoczone są stosunkowo młodymi budynkami mieszkalnymi. Niestety, część teatru została rozebrana w XI wieku w celu zdobycia budulca do budowy nowej katedry.

!Katania - Teatr rzymski (Teatro romano di Catania)
Katania - Teatr rzymski (Teatro romano di Catania)

W budynkach przy północno-wschodniej części kompleksu znajdziemy lapidarium, wystawę zdjęć przedstawiającą historię stanowiska archeologicznego oraz pomieszczenie mieszkalne. Część znalezisk jest przechowywana w muzeum w zamku Ursino. Obok teatru stoi Odeon w którym prawdopodobnie odbywały się zamknięte koncerty i przedstawienia.

Wejście na teren stanowiska archeologicznego znajduje się pod adresem Via Vittorio Emanuele II, 266 na parterze normalnego budynku. Warto pamiętać, że wchodząc od tej strony nie zobaczymy nawet fragmentu antycznych budynków. Część nieświadomych turystów błądzi po drugiej stronie od ulicy Via Teatro Greco i próbuje przez płot zapytać o wejście.

Termy rzymskie - Terme della Rotonda

Kierując się na północ z tyłów Teatru Rzymskiego ulicą Via Rotonda dojdziemy do pozostałości po rzymskim kompleksie termalnym. Konstrukcja ta przetrwała trzęsienie ziemi w dobrym stanie. Budynek prawdopodobnie wzorowany był na rzymskim Panteonie i wyróżnia się zdecydowanie wśród okolicznych budynków z bliższych nam czasów.

Co ciekawe, w trakcie prac archeologicznych odkryto, że budynek był na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniany i wykorzystywany do różnych potrzeb, pełnił m.in. funkcję kościoła. W środku zachowały się chrześcijańskie freski. Termy można zwiedzić w środy oraz niedzielę od 9:00 do 13:00.

Zabytki, atrakcje i inne ciekawe miejsca

Oprócz atrakcji wspomnianych w sekcjach powyżej w Katanii znajdziemy jeszcze przynajmniej kilka miejsc wartych odwiedzenia. Część z nich zebraliśmy w punktach poniżej.

 • Zamek Ursino (Castello Ursino) - na pewno osoby zainteresowane historią z chęcią odwiedzą XIII-wieczny zamek Ursino. W środku mieści się dziś muzeum miejskie (Museo Civico al Castello Ursino), gdzie zobaczymy m.in. wykopaliska archeologiczne i mozaiki, ceramikę, wystawę broni i rzeźb. Zakres czasowy jest bardzo rozległy, zaczynając od czasów antycznych, przez średniowiecze aż do XVIII wieku. Nawet jeśli nie planujemy zachodzić do środka warto wybrać się i zobaczyć twierdzę z zewnątrz. Dziś zamek znajduje się w środku dzielnicy mieszkalnej, w momencie budowy znajdował się jednak nad samym morzem na klifie - i jego głównym zadaniem była obrona dostępu do miasta od strony morza. Po wybuchu wulkanu linia wody oddaliła się i twierdza znalazła się w głębi lądu.

!Zamek Ursino (Castello Ursino) w Katanii
Zamek Ursino (Castello Ursino) w Katanii
 • Rynek na Piazza Carlo Alberto - na placu Carlo Alberto, u stop Bazyliki (Basilica Santuario Del Carmine), codziennie odbywa się targ nazywany przez miejscowych Fera o ‘Luni. Miejsce to nie skupia się na jednym rodzaju towaru. Kupimy tu warzywa, owoce, ryby czy sery, ale i zwykłe produkty codziennego użytku. Na targu panuje ciągła wrzawa i głośne krzyki. Warto zobaczyć to na własne oczy. I przy okazji zrobić zakupy, ceny na miejscu są naprawdę przyjazne. Tak jak miejsce to żyje w dzień, tak nawet lokalni mieszkańcy odradzają spacery tędy późnym wieczorem i w nocy.. Na placu Carlo Alberto znajduje się także jeden z ukrytych skarbów Katanii - kościół Chiesa di San Gaetano alle Grotte zbudowany w podziemnej grocie w świątyni z drugiej połowy III wieku. Według niektórych teorii to właśnie w tamtejszych tunelach pochowano ciało św. Agaty. Niestety, wejście do środka możliwe jest tylko kilka razy w roku, w tym w trakcie świąt Wielkiej Nocy.

 • Porta Garibaldi - jeśli ruszymy na zachód z Placu Katedralnego ulicą Via Giuseppe Garibaldi dojdziemy do bramy/łuku triumfalnego z 1768 roku. Bramę zaprojektował Stefan Ittar. Konstrukcja początkowo nosiła nazwę Porta Ferdinandea i powstała w celu upamiętnienia ślubu króla Ferdynanda I Burbońskiego. Brama udekorowana jest w poziome pasy. Białe paski stworzone zostały z marmuru, a ciemne z czarnej lawy.

 • Teatr Massimo Bellini (Teatro Massimo Bellini) - mieszkańcy Katanii są dumni z urodzonego w tym mieście kompozytora Vincenzo Belliniego i to właśnie na jego cześć nazwano miejską operę. Jej inauguracja odbyła się dopiero w 1890 roku. Fasada budynku nawiązuje do sycylijskiego baroku i pasuje do okolicznej zabudowy. Jeśli chcielibyśmy zwiedzić operę jest to możliwe w trakcie wycieczek z przewodnikiem odbywających się od wtorku do czwartku w godzinach porannych. W trakcie wycieczki zobaczymy pomieszczenia operowe i wejdziemy za scenę. W trakcie zwiedzania możemy także wejść do muzeum Belliniego.

 • Pałac rodziny Biscari (Palazzo Biscari) - za najpiękniejszy pałac w Katanii przez wielu uznawany jest pałac rodziny Biscari. Na zewnętrznej fasadzie dobrze widać wpływ mijającego czasu, pałac zachwyca jednak w środku. Sale balowe, bogato zdobione pomieszczenia, oryginalny wystrój z antykami i dziełami sztuki - wszystko to potrafi zakręcić w głowie. Budowa tego imponującego kompleksu zaczęła się zaraz po tragicznym trzęsieniu z 1693 roku. Jego wdziękami zachwycali się wszyscy możni odwiedzający miasto. Niemiecki poeta Johann Goethe opisał pałac w książce, którą napisał po swojej włoskiej podróży. Co ciekawe, pałac nadal znajduje się w prywatnych rękach tej samej rodziny. Odbywają się w nim różne imprezy czy drogie wesela. Można zajrzeć do środka lub skorzystać z wycieczki z przewodnikiem. Warto wcześniej podejść i sprawdzić godziny otwarcia, te potrafią się zmieniać i być nieaktualne.

 • Ulica Via Crocifieri - ulica Via Crocifieri jest jedną z najstarszych ulic w całej Katanii i zachwyca barokowymi fasadami. Prowadzi na północ, w górę, od ulicy Via Vittorio Emanuele II. Pierwszym budynkiem przy ulicy jest kościół św. Franciszka z Asyżu (Chiesa di San Francesco d’Assisi all’Immacolata, czynny od 8:30 do 12:00 i później od 17:00 do 19:00). W środku znajduje się wiele prac sycylijskich artystów. Kierując się dalej na północ miniemy również łuk Arco di San Benedetto i kolejne kościoły, w tym Kościół Franciszka Borgi (Chiesa di San Francesco Borgia) czy Kościół św. Juliana (Chiesa San Giuliano).

!Katania - Chiesa di San Francesco d’Assisi all’Immacolata
Katania - Chiesa di San Francesco d’Assisi all’Immacolata
 • Kaplica Bonajuto (Cappella Bonajuto, adres: Via Bonajuto 9/13) - jedną z mniej znanych atrakcji Katanii jest bizantyjska Kaplica Bonajuto prawdopodobnie z VI wieku naszej ery. Nazwa kaplicy nawiązuje do Pałacu Bonajuto w którym się znajdowała. Budynek pałacu szczęśliwie nie ucierpiał tak mocno jak inne budowle w trakcie tragicznego trzęsienia. Kaplica jest stosunkowo niewielka i została odrestaurowana w pierwszej połowie XX wieku. Interesującym jest to, że budynek po trzęsieniu ziemi i wcześniejszym wybuchu wulkanu zapadł się o niemal 2 metry. Kaplica możliwa jest do zwiedzenia od wtorku do niedzieli od 9:00 do 13:00. Zdarza się również, że odbywają się tu różne imprezy czy spotkania.

 • Kioski serwujące napoje - ciekawym katańskim folklorem są występujące w całym mieście kioski z których sprzedawcy serwują świeże soki lub wodę. Pojawiły się one prawdopodobnie już dwa wieki temu i początkowo serwowano w nich jedynie czystą wodę. Dziś napijemy się tu lokalnej mieszanki soku cytrynowego i pomarańczowego z wodą lub z dodatkiem anyżu. Dostępne są również słodsze napoje.

Św. Agata

Patronką Katanii jest św. Agata Sycylijska. Każdego roku od 3 do 5 lutego w mieście odbywają się obchody święta męczenniczki. W trakcie uroczystej procesji relikwie świętej przenoszone są pomiędzy miejscami związanymi z jej śmiercią.

O postaci świętej więcej napisaliśmy w artykule: Święta Agata z Sycylii.

Oprócz katedry oraz opactwa przy katedrze w Katanii istnieją również trzy inne świątynie związane z kultem świętej. Wszystkie trzy znajdują się na zachód od Placu Stesicoro (Piazza Stesicoro) i chcąc zobaczyć je wszystkie powinniśmy szykować się na wejście pod górę. Mieszkańcy Katanii mają własną nazwę na wszystkie trzy świątynie - Trittico Agatino - co możemy przetłumaczyć na Tryptych Agaty.

W kościołach pracują wolontariusze, którzy mogą udzielić nam podstawowych informacji i zaprowadzą nas do podziemnych pomieszczeń.

W skład Trittico Agatino wchodzą:

 • Kościół Sant'Agata alla Fornace - duży kościół znajdujący się zaraz za rzymskim amfiteatrem. Nazwa świątyni nawiązuje do relikwii pobranej z miejsca, w którym św. Agata zginęła rzucona na rozżarzone węgle. Kościół został zbudowany po trzęsieniu ziemi z 1693 roku na ruinach znajdującej się tu wcześniej innej świątyni. Godziny otwarcia (stan na rok 2017): wtorek, środa, piątek 9:00 do 12:00, czwartek i sobota - 16:30 do 18:30, niedziela 9:00-10:00.

 • Santuario Sant'Agata al Carcere - sanktuarium wzniesione prawdopodobnie w miejscu, gdzie znajdowała się cela w której przetrzymywano świętą. Drzwi obok ołtarza prowadzą do pomieszczenia z czasów rzymskich będącego prawdopodobnie celą więzienną. W kościele znajdują się także dwie relikwię. Świątynia w 2017 roku otwarta była od wtorku do niedzieli jedynie od 10:00 do 12:00 i w piątki i w sobotę dodatkowo od 16:00 do 18:00.

 • Chiesa di Sant'Agata la Vetere - pierwszy kościół w Katanii poświęcony św. Agacie i katedra od 380 do 1094 roku. W środku możemy zobaczyć kryptę w której balsamowano ciała oraz podziemną kryptę/kaplicę, w której według legendy odbył się proces świętej. W środku znajduje się również sarkofag w którym przechowywano szczątki patronki miasta przez kilkaset lat. Świątynie możemy odwiedzić od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-13:00 i 15:00-19:00 (stan na 2017 rok).

Część portowa i nabrzeże

Katania położona jest bezpośrednio nad morzem. Niestety, miasto nie jest w specjalny sposób zintegrowane z wodą. Spacerując z historycznego centrum trafimy co najwyżej do przemysłowego portu, gdzie w najlepszym wypadku wypatrzymy jednostkę marynarki wojennej lub straży granicznej.

Istotnym czynnikiem wpływającym na taki stan rzeczy jest na pewno to, że linia wody przesunęła się znacznie po wybuchu wulkanu i zalaniu miasta lawą. Przedtem morze znajdowało się w pobliżu Placu Katedralnego, a zamek Ursino położony był bezpośrednio nad wodą.

Port w Katanii z turystycznego punktu widzenia nie jest zachęcający. Najjaśniejszym punktem tego terenu są wysokie silosy udekorowane niedawno olbrzymimi muralami we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych. Do projektu zaproszono międzynarodowych artystów i efekt jest bardzo dobry.

!Katania - Porta Uzeda
Katania - Porta Uzeda

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Katanię?

Street food - uliczne jedzenie

Sycylia uważana jest za światową stolicę ulicznego jedzenia. W Katanii znajdziemy wiele miejsc, w których kupimy lokalne dania (np. mięsną kulkę z ryżem o nazwie Arancini) na wynos w bardzo dobrej cenie.

Catania Pass

Jeśli planujemy odwiedzić wszystkie najważniejsze muzea i korzystać z komunikacji publicznej to dobrym rozwiązaniem może być dla nas zakup oficjalnej miejskiej karty turystycznej Catania Pass. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie produktu.

Darmowy internet

W niektórych miejscach turystycznych powinno udać się nam złapać darmowe wi-fi. Niestety, sieć nie działa idealnie, powinna jednak wystarczyć do podstawowych zastosowań.

!Street art w Katanii
Street art w Katanii

Bezpieczeństwo

Sycylia od zawsze owiana była złą sławą. Nie powinniśmy jednak z tego powodu bać się przyjazdu na wyspę. W turystycznych miejscach Katanii jest przyjemnie i nic złego nie powinno nam grozić. Uważać na siebie powinniśmy szczególnie wieczorem dalej od centrum, w okolicach dworca czy przy Piazza Carlo Alberto. Najlepiej zapytać pracownika/właściciela naszego zakwaterowania których miejsc powinnismy unikać.

Na co uważać w Katanii?

Godziny otwarcia

Katania nie jest miastem typowo turystycznym. Niektóre atrakcje otwarte są tylko w pierwszej połowie dnia, do około 13:00. Kościoły i część atrakcji zamykana jest w środku dnia na kilka godzin. Muzea i niektóre zabytki zamknięte są w poniedziałki.


Reklama