Katania - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Co warto zobaczyć w Katanii?
Katania jest drugim po Palermo największym miastem na Sycylii i jednym z największych miast w całych Włoszech. Mimo że leży nad morzem, to trudno powiedzieć, że część nadmorska jest integralną częścią miasta.
To, co bezsprzecznie czyni Katanię wyjątkową, to bliskość Etny, największego aktywnego wulkanu w Europie, który już kilkukrotnie zalewał miasto zakrywając część zabudowy lawą. Można nawet pokusić się o tezę, że Katania jest podatna na różnego rodzaju klęski - oprócz wulkanu miasto niszczyły trzęsienia ziemi oraz inwazje i podboje.
- Jak zwiedzać Katanię?
- Zwiedzanie Katanii
- Co warto zobaczyć w Katanii? Największe atrakcje oraz zabytki
- Plac katedralny (Piazza del Duomo)
- Katedra św. Agaty
- Fontanna Słonia
- Targ rybny La Pescheria oraz fontanna Amenano
- Porta Uzeda
- Kopuła Opactwa św. Agaty - szansa na spojrzenie z innej perspektywy na Plac Katedralny
- Atrakcje Katanii przy Via Etnea - zabytki najbardziej reprezentacyjnej ulicy Katanii
- Piazza Università
- Bazylika kolegiacka (Basilica della Collegiata / Santa Maria dell’Elemosina)
- Amfiteatr rzymski
- Ogrody Belliniego (Giardino Bellini)
- Klasztor Benedyktynów, Kościół św. Mikołaja i Plac Dantego
- Śladami rzymskiego dziedzictwa - starożytne zabytki Katanii
- Teatr rzymski i Odeon
- Termy rzymskie
- Podziemne ruiny kompleksu termalnego pod katedrą
- Atrakcje w Katanii poza utartym szlakiem
- Via Crocifieri
- Zamek Ursino (Castello Ursino)
- Rynek na Piazza Carlo Alberto
- Porta Garibaldi
- Katania - atrakcje dla ambitnych
- Św. Agata i Katania
- Część portowa i nabrzeże
- Zwiedzanie Katanii: wskazówki i informacje praktyczne
- Punkt informacji turystycznej
- Kioski serwujące napoje
- Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Katanii?
- Kiedy najlepiej odwiedzić Katanię?
- Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Katanię?
- Street food - uliczne jedzenie
- Bezpieczeństwo
- Na co uważać w Katanii?
- Godziny otwarcia zabytków i atrakcji
- Historia Katanii w pigułce
- Czasy starożytne
- Burzliwy okres średniowiecza
- Barokowa przebudowa miasta
Jak zwiedzać Katanię?
Mimo, że część atrakcji Katanii jest rozproszona, to nie powinniśmy mieć większego problemu zwiedzając miasto jedynie pieszo. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z komunikacji publicznej do wyboru mamy autobusy oraz metro, które kursuje jednak poza obszarem najczęściej odwiedzanym przez turystów.
Przy niektórych atrakcjach Katanii powieszone są tablice informacyjne po włosku i angielsku. Niestety, nie przy wszystkich atrakcjach znajdziemy informacje w języku innym niż włoski.
Planując zwiedzanie kościołów, w tym katedry, pamiętajmy, że są one z reguły zamknięte przez kilka godzin w środku dnia. Niektóre z atrakcji są z kolei otwarte tylko w pierwszej połowie dnia.
Zwiedzanie Katanii
Katania nie ma zbyt dobrej reputacji wśród turystów. Na pewno na ocenę wpływa wygląd miasta. Większość budynków jest szara lub ciemnawa, a niektóre z nich czasem sprawiają wrażenie przygnębiających. Największe atrakcje, z wyjątkiem Placu Katedralnego, porozbijane są po starym mieście i często stoją koło mało zachęcających budowli.
Warto jednak dać Katanii szansę i przede wszystkim dobrze przygotować się do podróży. Wiele atrakcji jest ukrytych i nie zawsze łatwo znajdziemy informacje o ich istnieniu. Na miejscu czekają na nas antyczne zabytki, majestatyczny sycylijski barok, trochę mniej oczywistych ukrytych skarbów i (szczególnie poza sezonem) mało turystyczna atmosfera.
Co warto zobaczyć w Katanii? Największe atrakcje oraz zabytki
Plac katedralny (Piazza del Duomo)
Najważniejszym punktem w Katanii jest Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny. Za dzisiejszy kształt placu i wygląd otaczających go budynków odpowiada Giovanni Battista Vaccarini. Pochodzący z Palermo architekt wziął na siebie trudne zadanie odbudowy tej części miasta po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1693 roku.
Katedra św. Agaty
Ozdobą placu jest barokowa Katedra dedykowana patronce miasta św. Agacie (Duomo di Sant’Agata) z bogato zdobioną fasadą. Jeśli dobrze się jej przyjrzymy to zobaczymy korynckie kolumny z czasów rzymskich, które zostały zabrane z innych antycznych budowli Katanii. Pierwszy budynek sakralny w tym miejscu powstał pod koniec XI wieku podczas rządów Normanów i wzniesiono go na ruinach struktur z czasów rzymskich. Mieszkańcy uważają, że świątynia stoi w miejscu w którym w męczeńskiej śmierci zginęła św. Agata.
Pierwotna katedra ucierpiała najpierw podczas trzęsienia ziemi w 1169 roku, a jej żywot zakończyło trzęsienie z końca XVII wieku. Odbudowa po ostatnim trzęsieniu trwała kilkadziesiąt lat. Z oryginalnej budowli nie zostało niemal nic. Jeśli przespacerujemy się dookoła świątyni na pewno wypatrzymy apsydy i inne fragmenty ścian troszkę odstające od reszty - będą to ostatnie pozostałości po budowli wzniesionej przez władców normańskich.
Katedra w Katanii - wskazówki praktyczne
Do katedry możemy wejść za darmo, ale pamiętajmy, że jest ona zamykana na kilka godzin w środku dnia. Wewnątrz świątyni możemy zobaczyć grobowiec słynnego mieszkańca Katanii Vincenzo Belliniego oraz groby władców aragońskich - Fryderyka II i Fryderyka III. Większość turystów po wejściu od razu kieruje się do kaplicy św. Agaty, którą znajdziemy po prawej stronie przy ołtarzu. Kaplica oddzielona jest od reszty kościoła grubymi kratami. Na ławeczkach przed kaplicą niemal zawsze gromadzą się lokalni wierni. W środku przechowywane są relikwie i skarbiec świętej.
Fontanna Słonia
Na niemal samym środku placu stoi dość oryginalny monument nazywanym Fontanną Słonia. Każdy kto odwiedził Rzym może widząc go doznać swoistego "deja vu", wszakże konstrukcja ta wzorowana była na dziele Gian Lorenzo Berniniego znajdującym się tuż obok rzymskiego Panteonu. Vaccarini stawiając ten oryginalny monument chciał nawiązać do bogatej historii miasta. Miał on być symbolem odrodzenia Katanii. Sam słoń wyrzeźbiony został z lawy wulkanicznej i na plecach wspiera egipski obelisk.
Targ rybny La Pescheria oraz fontanna Amenano
W południowo-zachodniej części placu stoi XIX-wieczna Fontanna Amenano. Sama fontanna jest na pewno godna podziwu, ciekawe jest jednak to, że wypatrzymy pod nią jedyny zewnętrzny fragment przepływającej pod miastem rzeki Amenano. Dosłownie kawałek za fontanną znajdziemy zejście na słynny targ rybny La Pescheria, który funkcjonuje w tym miejscu od wieków. Targ działa od poniedziałku do soboty od 7:00 rano do około 13:00-14:00. Najlepiej jednak wybrać się rano, gdy wszyscy sprzedawcy mają pełne stragany.
Na miejscu czeka na nas chaos, harmider i widok takich ryb oraz owoców morza, o których istnieniu nie mieliśmy nawet pojęcia lub widzieliśmy je co najwyżej w formie podanej na talerzu (szczególnie duże zainteresowanie wzbudzają mieczniki).
Na końcu targu (przy Piazza Pardo) odnajdziemy ostatnią z zachowanych historycznych bram z murów Karola V, które w przeszłości szczelnie otaczały miasto.
Porta Uzeda
Po południowej stronie Piazza del Duomo stoją ratusz (w Palazzo dei Chierici) i Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano Catania). W muzeum oprócz eksponatów religijnych możemy zobaczyć również historyczne meble. Pomiędzy wspomnianymi budynkami przechodzi ulica prowadząca do XVII-wiecznej bramy Porta Uzeda. Brama nazwana została na cześć Paceco Uzedy, który wspierał dążenia do odbudowy miasta po feralnym trzęsieniu. Idąc w tamtym kierunku dojdziemy również do targu rybnego.
Kopuła Opactwa św. Agaty - szansa na spojrzenie z innej perspektywy na Plac Katedralny
Druga z ukrytych na pierwszy rzut oka atrakcji znajduje się w kościele Opactwa św. Agaty (Chiesa della Badia di Sant’Agata), który stoi przy północno-wschodnim rogu Placu Katedralnego. Co prawda sama barokowa świątynia w środku aż tak nie zachwyca, ale prawdziwą gratką jest za to możliwość wejścia na zewnętrzną część kopuły, z której rozpościera się wspaniały widok na katedrę i plac. Jest to jedyny taki punkt widokowy w centrum miasta. Jeśli mamy taką możliwość warto wejść na górę przed zachodem słońca, co powinno udać się poza sezonem.
Atrakcje Katanii przy Via Etnea - zabytki najbardziej reprezentacyjnej ulicy Katanii
Najważniejszą z ulic Katanii jest ciągnąca się przez niemal trzy kilometry Via Etnea. Ulica zaczyna się przy Placu Katedralnym i prowadzi prosto na północ. Wzdłuż arterii znajdziemy wiele sklepów, butików czy kawiarni. Ulica w tym kształcie powstała po trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Na całej jej długości znajdziemy trochę przykładów sycylijskiego baroku autorstwa Francesco Battagliego oraz Vaccariniego, chociaż więcej jest tu budynków nowszych, głównie XIX-wiecznych.
Z turystycznego punktu widzenia ruszając spod Placu Katedralnego warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych miejsc i zabytków:
Piazza Università
Ruszając spod Placu Katedralnego dosłownie po kilku krokach dojdziemy na urokliwy Plac Uniwersytecki. Warto zwrócić uwagę na fasady pałaców go otaczających. Po zachodniej stronie stoi pałac w którym mieści się dziś uniwersytet. Możemy wejść na jego dziedziniec i swobodnie pospacerować po otwartych korytarzach. Naprzeciwko uniwersytetu znajduje się uroczy Pałac San Giuliano (Palazzo San Giuliano) zaprojektowany również przez Vaccariniego. Warto wspomnieć, że fasada tej rezydencji powstała z wykorzystaniem kolorowego marmuru i od momentu powstania nie została w żaden istotny sposób naruszona.
Bazylika kolegiacka (Basilica della Collegiata / Santa Maria dell’Elemosina)
Świątynia z piękną barokową fasadą autorstwa naszego rodaka Stefana Ittara. W środku możemy zobaczyć urokliwe freski sufitowe.
Amfiteatr rzymski
Przy placu Stesicoro (Piazza Stesicoro) odnajdziemy jeden z najbardziej intrygujących zabytków Katanii - fragment rzymskiego amfiteatru z II wieku naszej ery. Prawdopodobnie amfiteatr ten rozmiarem ustępował niewielu rzymskim amfiteatrom i mógł pomieścić niemal 15 tysięcy widzów. Stanowisko archeologiczne znajduje się pod poziomem ulicy i odkrywa jedynie mały fragment oryginalnej konstrukcji.
Darmowa atrakcja Katanii
Na teren wykopalisk możemy wejść za darmo i pospacerować tunelami z charakterystycznymi sklepieniami sufitowymi. Niestety, brama wejściowa nie zawsze jest otwarta. Przez wieki z amfiteatru pobierano kolumny oraz inny budulec, który wykorzystywano przy rozbudowie miasta. Po drugiej stronie ulicy możemy zobaczyć pomnik Vincenzo Belliniego z końca XIX wieku.
Ogrody Belliniego (Giardino Bellini)
Trochę dalej na północ znajduje się zielona oaza Katanii, czyli Ogrody Belliniego. Zaraz po wejściu na teren parku w oczy rzuci się nam charakterystyczna konstrukcja pełniąca funkcję zegara. Ogrody znajdują się na lekkim podwyższeniu. Niestety, z góry nie popatrzymy sobie na miasto - widok jest szczelnie zasłonięty przez parkowe drzewa.
Pasticceria Savia - najpyszniejsze słodkie przysmaki w Katanii
Naprzeciwko parku znajdziemy jedną z najpopularniejszych kawiarni i piekarni w Katanii - Pasticceria Savia. Na miejscu spróbujemy większości katańskich oraz sycylijskich przysmaków, i to nie tylko na słodko (zjemy tam m.in. ciastko św. Agaty w formie piersi, bardzo słodkie!, oraz popularne cannolo / cannoli). Możemy zakupić coś na wynos lub usiąść przy stoliku. Przy zakupie na wynos obowiązuje specyficzny sposób zamawiania, warto przyjrzeć się jak robią to miejscowi.
Klasztor Benedyktynów, Kościół św. Mikołaja i Plac Dantego
Do najważniejszych i najbardziej imponujących zabytków Katanii należą: dawny Klasztor Benedyktynów (wł. Monastero dei Benedettini di San Nicolò l'Arena) oraz przylegający do niego Kościół św. Mikołaja (wł. Chiesa di San Nicolò l'Arena). Początki klasztoru sięgają drugiej połowy XVI wieku. Powstał on na wzniesieniu, na którym dawno temu wznosił się grecki akropol.
Pierwotny klasztor ucierpiał podczas trzęsienia ziemi i podobnie jak reszta miasta został całkowicie przebudowany w stylu barokowym. Nowo powstały klasztor był jednym z największych w całej Europie. W 2002 roku kompleks trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z innymi barokowymi perełkami północnej Sycylii.
Dziś w pomieszczeniach klasztoru mieści się uniwersytet. Teren kompleksu jest ogólnodostępny i możemy za darmo pospacerować po różnych jego częściach. W trakcie zwiedzania czekają na nas:
- Fragment oryginalnej rzymskiej drogi (przed głównym wejściem).
- Dwa wspaniałe dziedzińce z krużgankami - di Levanto oraz di Ponente. Pierwszy z nich charakteryzuje się ciekawym budynkiem na środku. Drugi został stworzony jeszcze przed trzęsieniem o czym przypomina historyczna marmurowa fontanna.
- Historyczna biblioteka Biblioteche Riunite Civica e A. Ursino Recupero z niesamowitymi drewnianymi półkami i freskami na suficie. Uwaga! Biblioteka czynna jest tylko do godziny 13:00
- Fragment rzymskiego domu w piwnicach.
- Fragment ściany zastygłej lawy (na tyłach budynku).
Niestety, samodzielnie nie możemy zajrzeć do wszystkich miejsc, w tym do piwnic z charakterystycznymi sklepieniami, w których przechowywano pożywienie. Aby zobaczyć wszystkie zabytkowe części klasztoru musimy wybrać się na ponad godzinną wycieczkę z przewodnikiem. Koszt to 9€. Aktualne godziny wycieczek sprawdzimy tutaj.
Miejsce zarezerwować możemy w punkcie informacji naprzeciwko głównego wejścia na teren klasztoru. Nawet jeśli nie mamy zamiaru uczestniczyć w zwiedzaniu z przewodnikiem, to warto poprosić o mapę kompleksu w języku angielskim. W przypadku uczestniczenia w wycieczce na miejscu spędzimy mniej więcej 2 godziny.
Do klasztoru przylega masywny kościół św. Mikołaja (Chiesa di San Nicolò l’Arena). Jest to jedna z największych świątyń na całej Sycylii. Z turystycznego punktu widzenia intryguje szczególnie niedokończona fasada. O ile nie jest niczym dziwnym zobaczyć we Włoszech fasadę kościoła ukończoną jedynie do połowy, o tyle rzadko kiedy do połowy wzniesione są również kolumny znajdujące się przed wejściem.
Kopułę kościoła zaprojektował Stefan Ittar. W środku warto zwrócić uwagę na zegar słoneczny na posadzce oraz na organy w kolorze złotym. Przed wejściem do kościoła znajduje się Plac Dantego (Piazza Dante Alighieri) w formie półkola, również zaprojektowany przez Ittara.
Śladami rzymskiego dziedzictwa - starożytne zabytki Katanii
Katania jest miejscem, gdzie sympatycy antycznego świata znajdą coś dla siebie. Oprócz wspomnianych wcześniej atrakcji takich jak ruiny rzymskiego amfiteatru i ulica oraz rzymski dom na terenie Klasztoru Benedyktynów warto wyróżnić jeszcze trzy miejsca.
Teatr rzymski i Odeon
Zaledwie kawałek od katedry znajduje się (a raczej skrywa!) stanowisko archeologiczne rzymskiego teatru i odeonu (Teatro romano di Catania e Odeon). Teatr został zbudowany prawdopodobnie w II wieku naszej ery i mógł pomieścić kilka tysięcy widzów. Wcześniej w tym miejscu istniał prawdopodobnie teatr wzniesiony jeszcze przez Greków. Ruiny teatru nie są w najlepszym stanie i trzeba trochę się namęczyć spacerując po nierównych stopniach i przejściach. Na pewno jednak położenie teatru jest unikalne, gdyż starożytne ruiny otoczone są stosunkowo "młodymi" budynkami mieszkalnymi. Niestety, część teatru została rozebrana w XI wieku w celu zdobycia budulca do budowy nowej katedry.
Wejście na teren teatru jest biletowane. W budynkach przy północno-wschodniej części kompleksu zwiedzimy lapidarium, wystawę zdjęć przedstawiającą historię stanowiska archeologicznego oraz pomieszczenie mieszkalne. Część znalezisk archelogicznych jest przechowywana w muzeum w zamku Ursino. Obok teatru stoi Odeon w którym prawdopodobnie odbywały się zamknięte koncerty i przedstawienia.
Wejście na teren stanowiska archeologicznego znajduje się na parterze normalnego budynku pod adresem Via Vittorio Emanuele II, 266. Co ciekawe, od tej strony nie widać nawet fragmentu antycznych budynków i nic nie wskazuje na to, że kilka metrów dalej skrywają się starożytne pozostałości. Do tego część nieświadomych turystów błądzi od strony ulicy Via Teatro Greco i próbuje przez płot zapytać o wejście.
Termy rzymskie
Kierując się na północ z tyłów teatru rzymskiego ulicą Via Rotonda dojdziemy do pozostałości po rzymskim kompleksie termalnym (Terme della Rotonda). Konstrukcja ta przetrwała trzęsienie ziemi w dobrym stanie. Budynek prawdopodobnie wzorowany był na rzymskim Panteonie i zdecydowanie wyróżnia się wśród okolicznych budynków z bliższych nam czasów.
Co ciekawe, w trakcie prac archeologicznych odkryto, że budynek był na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniany i wykorzystywany do różnych potrzeb, pełnił m.in. funkcję kościoła. W środku zachowały się chrześcijańskie freski. Termy można czasami zwiedzić, ale godziny najlepiej zweryfikować na miejscu.
Podziemne ruiny kompleksu termalnego pod katedrą
Pierwszą z nich są antyczne termy rzymskie (Achilliane Thermae) z III wieku naszej ery. Kompleks ten znajduje się bezpośrednio pod katedra i placem. Termy zostały przykryte po wybuchu wulkanu i trzęsieniu ziemi, na szczęście w XVIII wieku na nowo odkrył je książę Biscari. Mimo, że wykopana część to jedyne fragment oryginalnego kompleksu, to zdecydowanie warto zajrzeć do środka.
Termy możemy zwiedzić, ale w ograniczonych miejscach. Bilety możemy zakupić w Muzeum Diecezjalnym, gdzie sprawdzimy aktualne godziny otwarcia. Wejście do term znajduje się przy samym wejściu do katedry.
Atrakcje w Katanii poza utartym szlakiem
Oprócz atrakcji Katanii opisanych powyżej miasto oferuje jeszcze wiele miejsc wartych uwagi. Część z nich zebraliśmy w punktach poniżej.
Via Crocifieri
Ulica Via Crocifieri jest jedną z najstarszych ulic w całej Katanii i zachwyca barokowymi fasadami. Prowadzi na północ, pod górę, od ulicy Via Vittorio Emanuele II. Pierwszym budynkiem przy ulicy jest kościół św. Franciszka z Asyżu (Chiesa di San Francesco d’Assisi all’Immacolata). W środku znajduje się wiele prac sycylijskich artystów. Kierując się dalej na północ miniemy również łuk Arco di San Benedetto i kolejne kościoły, w tym Kościół Franciszka Borgi (Chiesa di San Francesco Borgia) czy Kościół św. Juliana (Chiesa San Giuliano).
Zamek Ursino (Castello Ursino)
Osoby zainteresowane historią z chęcią odwiedzą XIII-wieczny zamek Ursino. W jego środku mieści się dziś muzeum miejskie (Museo Civico al Castello Ursino), gdzie zobaczymy m.in. wykopaliska archeologiczne i mozaiki, ceramikę, wystawę broni i rzeźb. Zakres czasowy jest bardzo rozległy - zaczynając od czasów antycznych, przez średniowiecze aż do XVIII wieku. Nawet jeśli nie planujemy zachodzić do środka to warto podejść i zobaczyć twierdzę z zewnątrz. Obecnie zamek stoi pośrodku dzielnicy mieszkalnej, choć w momencie budowy znajdował się nad samym brzegiem morzem na klifie - jego głównym zadaniem była obrona dostępu do miasta od strony morza. Po wybuchu wulkanu linia wody oddaliła się i twierdza znalazła się w głębi lądu.
Rynek na Piazza Carlo Alberto
Na placu Carlo Alberto, u stop Bazyliki (Basilica Santuario Del Carmine), codziennie odbywa się targ nazywany przez miejscowych Fera o ‘Luni. Miejsce to nie skupia się na konkretnej kategorii towarów. Kupimy tu warzywa, owoce, ryby czy sery, ale i zwykłe produkty codziennego użytku. Na targu panuje ciągła wrzawa i głośne krzyki. Warto zobaczyć to miejsce na własne oczy i przy okazji zrobić zakupy, gdyż ceny na miejscu są naprawdę przyjazne. Tak jak miejsce to żyje w dzień, tak nawet lokalni mieszkańcy odradzają spacery tędy późnym wieczorem i w nocy.. Na placu Carlo Alberto znajduje się także jeden z ukrytych skarbów Katanii - kościół Chiesa di San Gaetano alle Grotte zbudowany w podziemnej grocie w świątyni z drugiej połowy III wieku. Według niektórych teorii to właśnie w tamtejszych tunelach pochowano ciało św. Agaty. Niestety, wejście do środka możliwe jest tylko kilka razy w roku, w tym w trakcie świąt Wielkiej Nocy.
Porta Garibaldi
Jeśli ruszymy na zachód z Placu Katedralnego ulicą Via Giuseppe Garibaldi dojdziemy do bramy/łuku triumfalnego z 1768 roku. Bramę zaprojektował Stefan Ittar. Konstrukcja początkowo nosiła nazwę Porta Ferdinandea i powstała w celu upamiętnienia ślubu króla Ferdynanda I Burbońskiego. Brama udekorowana jest w poziome pasy. Białe paski stworzone zostały z marmuru, a ciemne z czarnej lawy.
Katania - atrakcje dla ambitnych
-
Teatr Massimo Bellini (Teatro Massimo Bellini) - mieszkańcy Katanii są dumni z urodzonego w tym mieście kompozytora Vincenzo Belliniego i to właśnie na jego cześć nazwano miejską operę. Jej inauguracja odbyła się dopiero w 1890 roku. Fasada budynku nawiązuje do sycylijskiego baroku i pasuje do okolicznej zabudowy. Jeśli chcielibyśmy zwiedzić operę jest to możliwe w trakcie wycieczek z przewodnikiem. W trakcie wycieczki zobaczymy pomieszczenia operowe i wejdziemy za scenę. W trakcie zwiedzania możemy także wejść do muzeum Belliniego.
-
Pałac rodziny Biscari (Palazzo Biscari) - rezydencja rodu Biscari uważana jest przez wielu za najpiękniejszy pałac w Katanii. Na zewnętrznej fasadzie dobrze widać wpływ mijającego czasu, a pałac zachwyca głównie w środku. Sale balowe, bogato zdobione pomieszczenia, oryginalny wystrój z antykami i dziełami sztuki - wszystko to potrafi zakręcić w głowie. Budowa tego imponującego pałacu zaczęła się zaraz po tragicznym trzęsieniu z 1693 roku. Jego wdziękami zachwycali się wszyscy możni odwiedzający miasto. Niemiecki poeta Johann Goethe opisał go w książce, którą napisał po swojej włoskiej podróży. Co ciekawe, pałac nadal znajduje się w prywatnych rękach tej samej rodziny. Odbywają się w nim różne imprezy czy drogie wesela. Można zajrzeć do środka lub skorzystać z wycieczki z przewodnikiem. Warto wcześniej podejść i sprawdzić godziny otwarcia, te potrafią się zmieniać i być nieaktualne.
-
Kaplica Bonajuto (Cappella Bonajuto, adres: Via Bonajuto 9/13) - jedną z mniej znanych atrakcji Katanii jest bizantyjska Kaplica Bonajuto pochodząca prawdopodobnie z VI wieku naszej ery. Nazwa kaplicy nawiązuje do Pałacu Bonajuto w którym się znajdowała. Budynek pałacu szczęśliwie nie ucierpiał tak mocno jak inne budowle w trakcie tragicznego trzęsienia. Kaplica jest stosunkowo niewielka i została odrestaurowana w pierwszej połowie XX wieku. Interesującym jest to, że budynek po trzęsieniu ziemi i wcześniejszym wybuchu wulkanu zapadł się o niemal 2 metry. Kaplica możliwa jest do zwiedzenia w ograniczonych godzinach.
Św. Agata i Katania
Patronką Katanii jest św. Agata Sycylijska. Każdego roku od 3 do 5 lutego w mieście odbywają się obchody święta tej bohaterskiej męczenniczki. W trakcie uroczystej procesji relikwie świętej przenoszone są pomiędzy miejscami związanymi z jej śmiercią.
Oprócz katedry oraz opactwa przy katedrze w Katanii istnieją również trzy inne świątynie związane z kultem świętej. Wszystkie znajdują się na zachód od Placu Stesicoro (Piazza Stesicoro) i chcąc zobaczyć każdą z nich powinniśmy szykować się na wejście pod górę. Mieszkańcy Katanii mają własną nazwę na wszystkie trzy świątynie - Trittico Agatino - co możemy przetłumaczyć na Tryptych Agaty.
W kościołach przebywają wolontariusze, którzy z chęcią udzielą nam podstawowych informacji i zaprowadzą nas do podziemnych pomieszczeń.
W skład Trittico Agatino wchodzą:
-
Kościół Sant'Agata alla Fornace - duży kościół znajdujący się zaraz za rzymskim amfiteatrem. Nazwa świątyni nawiązuje do relikwii zebranych z miejsca, gdzie św. Agata zginęła rzucona na rozżarzone węgle. Kościół został zbudowany po trzęsieniu ziemi z 1693 roku na ruinach znajdującej się tu wcześniej innej świątyni.
-
Santuario Sant'Agata al Carcere - sanktuarium wzniesione prawdopodobnie w miejscu, gdzie znajdowała się cela w której przetrzymywano świętą. Drzwi obok ołtarza prowadzą do pomieszczenia z czasów rzymskich będącego prawdopodobnie celą więzienną. W kościele znajdują się także dwie relikwię.
-
Chiesa di Sant'Agata la Vetere - pierwszy kościół w Katanii poświęcony św. Agacie i katedra od 380 do 1094 roku. W środku możemy zobaczyć kryptę wykorzystywaną do balsamowania ciał oraz podziemne pomieszczenie (dziś kaplicę), w której według legendy odbył się proces świętej. W środku znajduje się również sarkofag w którym przez kilka stuleci przechowywano szczątki patronki miasta.
Część portowa i nabrzeże
Katania położona jest bezpośrednio nad morzem. Niestety, miasto nie jest w specjalny sposób zintegrowane z wodą. Spacerując z historycznego centrum trafimy co najwyżej do przemysłowego portu, gdzie w najlepszym wypadku wypatrzymy jednostkę marynarki wojennej lub straży granicznej.
Istotnym czynnikiem wpływającym na taki stan rzeczy jest na pewno to, że linia wody przesunęła się znacznie po wybuchu wulkanu i zalaniu miasta lawą. Przedtem morze znajdowało się w pobliżu Placu Katedralnego, a zamek Ursino położony był bezpośrednio nad wodą.
Port w Katanii z turystycznego punktu widzenia nie jest zachęcający. Najjaśniejszym punktem tego terenu są wysokie silosy udekorowane olbrzymimi muralami powstałymi we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych. Do projektu zaproszono międzynarodowych artystów i efekt jest zachęcający.
Zwiedzanie Katanii: wskazówki i informacje praktyczne
Punkt informacji turystycznej
Główny punkt informacji turystycznej funkcjonuje pod adresem Via Vittorio Emanuele II, 172 - 95131 Catania. Biuro działa codziennie. Inny z punktów informacji działa na lotnisku przy hali przylotów. Biuro to również funkcjonuje siedem dni w tygodniu.
Kioski serwujące napoje
Ciekawym katańskim folklorem są występujące w całym mieście kioski z których sprzedawcy serwują świeże soki lub wodę. Pojawiły się one prawdopodobnie już dwa wieki temu i początkowo serwowano w nich jedynie czystą wodę. Dziś napijemy się tu lokalnej mieszanki soku cytrynowego i pomarańczowego z wodą lub z dodatkiem anyżu. Dostępne są również słodsze napoje.
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Katanii?
Przy odpowiednim zaplanowaniu zwiedzania powinniśmy w ciągu weekendu odwiedzić najważniejsze atrakcje w centrum miasta. Jeśli chcemy wybrać się również na wulkan Etna i zobaczyć większość głównych zabytków powinniśmy zaplanować od 3 do 4 dni.
W Katanii znajdziemy trochę mniej oczywistych atrakcji. Problemem może być to, że niektóre otwarte są tylko w pierwszej połowie dnia, co znacznie utrudnia wydajne przygotowanie planu.
Kiedy najlepiej odwiedzić Katanię?
Najwięcej turystów odwiedza Katanię w sezonie letnim. Niestety, w okresie tym potrafi być nieznośnie gorąco i na Sycylii przebywają wtedy tłumy turystów.
Jeśli mamy taką możliwość możemy rozważyć przyjazd późną jesienią czy wczesną wiosną. W tym okresie na Sycylię lata mniej linii lotniczych (ale dostać można się tam bez większego problemu przesiadając się w jednym z włoskich miast), więc ceny noclegów są niższe a turystów jest zdecydowanie mniej. Niestety, w tym okresie możemy natrafić również na dni deszczowe.
Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Katanię?
Street food - uliczne jedzenie
Sycylia uważana jest za światową stolicę ulicznego jedzenia. W Katanii znajdziemy wiele miejsc, w których kupimy lokalne dania (np. mięsną kulkę z ryżem o nazwie Arancini) na wynos w bardzo dobrej cenie.
Bezpieczeństwo
Sycylia od zawsze owiana była złą sławą. Nie powinniśmy jednak z tego powodu bać się przyjazdu na wyspę. W turystycznych miejscach Katanii jest przyjemnie i nic złego nie powinno nas spotkać. Nieco bardziej uważać na siebie powinniśmy wieczorem z dala od centrum, w okolicach dworca czy przy Piazza Carlo Alberto. Najlepiej zapytać pracownika/właściciela naszego zakwaterowania, których miejsc najlepiej unikać.
Na co uważać w Katanii?
Godziny otwarcia zabytków i atrakcji
Katania nie jest miastem łatwym do zwiedzania dla aktywnego turysty. Niektóre atrakcje otwarte są tylko w pierwszej połowie dnia, do około 13:00. Kościoły i część atrakcji zamykana jest w środku dnia na kilka godzin. Muzea i niektóre zabytki zamknięte są w poniedziałki.
Historia Katanii w pigułce
Czasy starożytne
Historia Katanii sięga czasów antycznych. Sycylia była częścią terenów nazywanych przez Rzymian Magna Graecia. Nazwa ta odnosiła się do obszaru leżącego na południowym wybrzeżu dzisiejszych Włoch, który został skolonizowany przez Greków. Do dziś na obszarze całej Sycylii (a także m.in. Kampanii) możemy natrafić na ślady po tym okresie.
Katania założona została jako grecka kolonia prawdopodobnie już w VIII wieku przed naszą erą. Przez kolejne stulecia kolonia rozwijała się dynamiczne, chociaż występowały też okresy burzliwe, jak na początku V wieku przed naszą erą gdy Hiero I z Syrakuz wygnał mieszkańców miasta i zmienił jego nazwę na Aetna.
W czasach rozwoju Republiki Rzymskiej Katania dobrze wybrała stronę i poparła imperium mające w przyszłości zawładnąć większością znanego świata. Już w trakcie I wojny punickiej Katania walczyła po stronie Rzymian przeciw Kartagińczykom. W kolejnym konflikcie wojska Kartaginy pod dowództwem Hannibala do walk używały m.in. bojowych słoni. Według niektórych źródeł to na część zwycięstwa w tej wojnie umieszczono słonia na kolumnie na Placu Katedralnym.
Katania w czasach rzymskich rozwinęła się do rangi bardzo ważnego miasta, chociaż oficjalnie nie była miastem partnerskim. O istotności tego miejsca może jednak świadczyć fakt, że w mieście powstał jeden z większych amfiteatrów rzymskiego świata.
Burzliwy okres średniowiecza
Po upadku zachodniej części cesarstwa rozwój Katanii wyhamował. Miasto zdobywali Wandale i Ostrogoci, lecz finalnie udało się je odbić siłom bizantyjskim. Katania pod rządami Wschodniego Imperium Rzymskiego straciła jednak na znaczeniu na rzecz innych sycylijskich miast. Na początku X wieku Sycylia została podbita przez siły arabskie i Katania znalazła się pod panowaniem Emiratu Sycylii. W przeciwieństwie do Palermo w Katanii nie uświadczymy jednak specjalnych śladów z tego okresu.
Ostatecznie miasto zostało odbite z rąk arabskich w 1072 roku przez Normanów, czyli normandzkich rycerzy wywodzących się z ludów północy, którzy przyjeli wiarę chrześcijańską. Trzęsienie ziemi w 1169 roku po raz kolejny zahamowało dynamiczny rozwój miasta i pochłonęło kilkanaście tysięcy istnień. Kilkanaście lat po tym wydarzeniu Katania została zajęta przez wojska Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Spowodowało to liczne rebelie i niepokoje na całej wyspie, które trochę ponad wiek później zakończyły się wyborem na nowego króla Fryderyka II Sycylijskiego z Aragonii.
Ważnym momentem w historii miasta był 1445 rok, kiedy to otworzono najstarszy sycylijski uniwersytet. Stworzenie placówki wzmocniło rozwój miasta przez kolejne wieki podczas których Katania stała się ważnym centrum kulturalnym i intelektualnym.
Barokowa przebudowa miasta
Patrząc z dzisiejszej perspektywy to najważniejszym okresem w historii miasta była druga połowa XVII wieku. Najpierw w 1669 roku wybuchł wulkan Etna zalewając lawą znaczną część miasta, a zaledwie kilkadziesiąt lat później, w 1693 roku, trzęsienie ziemi zniszczyło większość zabudowy.
Paradoksalnie wydarzenia te wzmocniły i pozytywnie odmieniły miasto. Katania została praktycznie zaprojektowana i zbudowana na nowo. To wtedy wykrystalizował się nowy styl nazywany dziś sycylijskim barokiem. Oprócz Katanii przebudowanych zostało kilka innych miast północnej Sycylii, z których osiem (m.in. Katania, Noto czy Ragusa) trafiło na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wszystkie są przykładem harmonijnej odbudowy przeprowadzonej po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Autorem dzisiejszego układu miasta jest Giovanni Battista Vaccarini, który zaprojektował m.in. Plac Katedralny. Małym smaczkiem jest fakt, że architekt urodził się w Palermo, które uznawane jest za największego rywala Katanii. Duży wkład w odbudowę miasta miał również pochodzący z Polski Stefan Ittar (Stefano Ittar). Ittar urodził się na terenach Rzeczpospolitej w Owruczu (dzisiejsza Ukraina) i był synem włoskiego arystokraty, który znalazł azyl na polskim terytorium.
Ittar zaprojektował m.in. kopułę w kościele św. Mikołaja oraz plac przed kościołem (Piazza Dante), fasadę kościoła Santa Maria dell’Elemosina (Bazylika Kolegiacka / Basilica della Collegiata) przy Via Etnea, bramę Porta Garibaldi (znaną wtedy jako Porta Ferdinandea) czy niektóre z pomieszczeń i dziedziniec w najwspanialszym pałacu Katanii Palazzo Biscari.
Kolejnym niezbyt pomyślnym okresem w historii miasta była II wojna światowa. Katania została mocno zniszczona podczas alianckich bombardowań i dziesiątki tysięcy mieszkańców musiało ewakuować się do okolicznych miast i miasteczek.