Gdzie spać w Katanii? Garść praktycznych informacji i przykładowe noclegi

Katania, podobnie jak i cała Sycylia, nie ma dobrej reputacji. Prawda jest jednak taka, że sycylijskie miasta w historycznych i turystycznych częściach nie różnią się od innych dużych miast na południu lub nawet północny Włoch - trzeba po prostu zachować typowe środki ostrożności i nie rzucać się w oczy z kosztownościami. Najlepiej szukając noclegu trzymać się blisko turystycznych obszarów i sprawdzać komentarze poprzednich gości.

Oferta noclegowa Katanii opiera się głównie na pensjonatach B&B i pojedynczych apartamentach. Pensjonaty znajdują się w przerobionych mieszkaniach lub całych piętrach w historycznych kamienicach. Czasami w budynkach brakuje windy a łazienki prywatne znajdują się poza pokojem.

Raczej standardem są śniadania, chociaż niemal wszędzie będą to śniadania na słodko. W lepszych przypadkach dostaniemy świeżą bułeczkę lub rogala, chociaż w budżetowych opcjach będzie to pakowane ciastko z marketu, kawa i słodki sok z kartoniku. Nie zawsze więc śniadanie jest warte dopłacenia lub powinno być dla nas czynnikiem decydującym.

Ceny są ściśle związane z sezonem. W lato ciężko o nocleg w dobrej cenie i powinniśmy rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej. Poza sezonem bez problemu znajdziemy pokoje w najlepiej ocenianych pensjonatach nie wydając majątku.

W jakich dzielnicach najlepiej szukać noclegu w Katanii?

Historyczne centrum wzdłuż ulicy Via Etna

Bez wątpienia najlepszym miejscem na szukanie noclegu w Katanii jest historyczne centrum, a dokładniej obszary położone wzdłuż południowej połowy Via Etna, czyli głównej arterii miejskiej. Południowa strona Via Etna to największe atrakcje (np. Plac Katedralny) oraz żywe place miejskie. Oznacza to też, że w sezonie ceny będą tu najwyższe.

Obszar na południe od Placu Stesicoro (Piazza Stesicoro) do Porta Uzeda jest niemal zawsze pełen ludzi, w ciepłe dni i wieczory zawsze spacerują tamtędy tłumy mieszkańców. Plusem jest więc bezpieczeństwo, minusem hałasy jeśli nasz nocleg znajduje się bardzo blisko najbardziej gwarnych miejsc. Warto wiedzieć, że obszar na zachód od Via Etna pnie się stopniowo w górę od południa na północ - czyli w przypadku noclegu na zachód od Piazza Stesicoro możemy być zmuszeni do mało wygodnych spacerów z/pod górę.

Dalej na północ w kierunku Giardino Bellini oraz ogrodu botanicznego jest już bardziej spokojnie i mniej tłoczno, a nadal do centrum mamy dość blisko - pieszo około 1,5 kilometra.

Pamiętajmy, że Via Etna ma niemal 3 kilometry długości i w przypadku znalezienia noclegu w północnej połowie będziemy bardzo daleko od najważniejszych atrakcji i na obszarze z mniejszą ilością ludzi.

Przykładem świetnego noclegu jest Casa Etnea. Pensjonat jest dużym mieszkaniem podzielonym na pojedyncze pokoje. Dostępne są pokoje z prywatną łazienką, ta jednak znajduje się poza pokojem. Śniadania są słodkie, ale bardziej urozmaicone i z lepszymi produktami niż w typowych pensjonatach tego typu. Jedyny minusem jest winda - niektórzy mogą woleć wejść pieszo niż skorzystać z dość nietypowego mechanizmu wjazdu na górę.

Znajdź inny nocleg w historycznym centrum

Okolice dworca głównego (Stazione Catania Centrale)

Jeśli Katania ma być naszą bazą wypadową do innych miast zachodniej Sycylii to możemy rozważyć nocleg w okolicy dworców: autobusowego i kolejowego. Niestety, podobnie jak w innych włoskich miastach, tak i w Katanii, okolice dworca nie należą do najprzyjemniejszych - szczególnie po zmroku. Są to tereny mało zadbane i w wąskich uliczkach na zachód od dworca wieczorami potrafią stać panie lekkich obyczajów lub różne osoby, które nie wzbudzają zaufania.

Najlepiej noclegu szukać na zachód od długiej ulicy Via Francesco Crispi. Można zaryzykować stwierdzenie, że ulica ta symbolicznie oddziela w pewien sposób zaniedbaną część miasta od tej historycznej i bardziej turystycznej. Jeśli znajdziemy nocleg na zachód od Via Crispi to na dworzec autobusowy i kolejowy będziemy mieć około 600 metrów, a do historycznego centrum (Piazza Duomo) trochę ponad kilometr.

Dwie dobrze oceniane opcje noclegowe w okolicy dworca to:

  • B&B XX Miglia - pensjonat umiejscowiony około 650 metrów od dworca głównego. Możemy wykupić dodatkowe śniadanie, które zbiera dobre recenzje.
  • Movida Inn B&B - pensjonat około 550 metrów od dworca głównego. W cenę wliczone jest słodkie śniadanie.

Na jaką okolice uważać w Katanii?

Tak jak wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie, na pewno warto uważać w najbliższej okolicy dworca kolejowego wieczorem.

Jeśli szukamy noclegu w okolicy historycznego centrum to nie ma tu całych obszarów na które powinniśmy uważać, raczej pojedyncze ulice. Najlepiej sprawdzić komentarze pod tym kątem i po przyjeździe podpytać właściciela, gdzie lepiej nie chodzić.

Miejscem, które najlepiej omijać po zmroku jest Plac Carlo Alberto (Piazza Carlo Alberto). W dzień odbywa się tu żywy targ, po zmroku miejsce to pustoszeje i kręcą się tu czasem mało przyjemni mieszkańcy.

Nie powinniśmy też dać się zwieść noclegom niedaleko jednej z największych atrakcji Katanii - Zamku Ursino (Castello Ursino). Jest on otoczony niezbyt zadbaną dzielnicą mieszkalną i możemy czuć się w jego okolicy niekomfortowo.


Reklama