Punkty widokowe Palermo

Palermo to niezwykłe miasto, stolica włoskiej wyspy Sycylii, które potrafi zachwycić wieloma zabytkami, ulicami tętniącymi życiem oraz widokami. Spacerując po mieście możemy zaobserwować wzgórza, a podczas przechadzek po przystani oraz promenadzie zrelaksować się widokami na wodę i naturę.

Aby w pełni poczuć klimat tego miast powinniśmy jeszcze skorzystać z możliwości podziwiania go z góry. Palermo to miasto pełne kościołów i innych świątyń, będących doskonałymi obiektami (oprócz zwiedzania), również do podziwiania miasta z góry.

Na dachu Katedry w Palermo

Najlepsze punkty widokowe w Palermo

  • Dach Katedry
  • Dzwonnica Campanile di San Giuseppe Cafasso
  • Taras i kopuła kościoła SS. Salvatore
  • Kaplica Zamku Zisa - Capella Della S.S. Trinita

Dach Katedry

Katedra w Palermo czyli Cattedrale di Palermo, to jeden z najbardziej znanych zabytków w tym mieście. Kompleks do zwiedzania oferuje naprawdę wiele, poza samym zwiedzaniem świątyni, krypty oraz skarbca istnieje możliwość wejścia na dach.

!Na dachu Katedry w Palermo
Na dachu Katedry w Palermo

Jest to niewątpliwie najlepszy punkt widokowy w tym mieście, oprócz fantastycznych widoków również samo przebywanie na dachu i przechadzka wzdłuż niego po specjalnie wyznaczonym "przejściu" jest fascynująca. Z tego miejsca możemy podziwiać nie tylko widok na panoramę miast, plac przed katedrą czy inne zabytki ale również sam dach. Z bliska możemy przyjrzeć się pięknej kopule katedry oraz wieży, którą wchodzimy na szczyt.

!Widok z dachu Katedry w Palermo
Widok z dachu Katedry w Palermo

Wejście odbywa się od godziny 10:00 do 17:00, osoby chętne wpuszczane są co 30 minut. Czasami warto przybyć wcześniej, ponieważ tworzą się kolejki, a na górze może przebywać ograniczona liczba osób. Całość jest kontrolowana, wprowadzony jest również porządek, z racji malej ilości miejsca w wieży i odbywa się wyłącznie ruch w jedną stronę, który zmieniany jest po kilku minutach.

!Detale Katedry w Palermo widoczne z dachu
Detale Katedry w Palermo widoczne z dachu

Cena biletu normalnego umożliwiająca wyłącznie wstęp na dach to koszt 5,00€, bilet ulgowy dla osób poniżej 18. roku życia kosztuje 3,00€. Jeśli natomiast chcemy skorzystać z możliwości wstępu do wszystkich atrakcji kompleksu powinniśmy dokonać zakupu biletu łączonego (krypta + skarbiec + dach), za który zapłacimy 7,00€.

!Podczas wizyty na dachu Katedry w Palermo
Podczas wizyty na dachu Katedry w Palermo

Dzwonnica Campanile di San Giuseppe Cafasso

Z pozoru być może niezbyt interesująca i nieciekawie zlokalizowana niewysoka wieżyczka jest doskonałym punktem widokowym w Palermo. Dzwonnica Campanile di San Giuseppe Cafasso wyróżnia się spośród innych możliwością podziwiania z góry znajdującego się u jej stóp zespołu klasztornego - Klasztoru Chiostro San Giovanni degli Eremiti, a w szczególności ogrodu znajdującego się na wewnętrznym dziedzińcu.

!Widok z Dzwonnicy Camapnile di San Giuseppe Cafasso w Palermo na klasztor Chiostro San Giovanni degli Eremiti
Widok z Dzwonnicy Camapnile di San Giuseppe Cafasso w Palermo na klasztor Chiostro San Giovanni degli Eremiti

Cena biletu to koszt 2,00€, wejść można od 10:00 do 15:30. Przed wejściem dostaniemy na głowę kask. Bez obaw, nie służy on nam do ochrony przed spadającymi na głowę przedmiotami, jednak jest to bardzo ważne, aby go nie lekceważyć i założyć. Górna część wejścia odbywa się po metalowych, zawijanych, bardzo wąskich i niskich schodach i mimo posiadanej wiedzy na ten temat bardzo łatwo jest uderzyć głową w metalowe części.

!Metalowe schody - podczas wejścia na dzwonnicy Camapnile di San Giuseppe Cafasso w Palermo
Metalowe schody - podczas wejścia na dzwonnicy Camapnile di San Giuseppe Cafasso w Palermo

Na górze możemy spodziewać się hałasu, na który również warto się przygotować, żeby nie dać się zaskoczyć. Bijące dzwony nad głową mogą nie być niczym szczególnie przyjemnym.

!Widok z klasztoru Chiostro San Giovanni degli Eremiti na dzwonnicę Camapnile di San Giuseppe Cafasso w Palermo
Widok z klasztoru Chiostro San Giovanni degli Eremiti na dzwonnicę Camapnile di San Giuseppe Cafasso w Palermo

Pomimo kilu niewygodnych stopni w drodze na górę i możliwego bicia dzwonów podczas naszego pobytu na szczycie naprawdę warto udać się na ten punkt widokowy.

!Widok z Dzwonnicy Camapnile di San Giuseppe Cafasso w Palermo
Widok z Dzwonnicy Camapnile di San Giuseppe Cafasso w Palermo

Taras i kopuła kościoła SS. Salvatore

Cupola dell SS. Salvatore czyli kopuła kościoła Chiesa del Santissimo Salvatore (Kościół Najświętszego Zbawiciela) jest doskonałym miejscem na obejrzenie sycylijskiej stolicy z wyższego poziomu. Dostrzec stąd można inne piękne zabytki, wzgórze a także na morze.

!Widok z kopuły w Palermo - Cupola dell SS. Salvatore
Widok z kopuły w Palermo - Cupola dell SS. Salvatore

Oprócz przejścia wokół kopuły możemy również skorzystać z nieco większego tarasu (prowadzącego do przejścia pod kopułą), na którym podczas dobrej pogody skorzystamy jeszcze z oblewających nas promieni słońca, ciesząc się przy tym pięknymi widokami.

!Widoki z kopuły w Palermo - Cupola dell SS. Salvatore
Widoki z kopuły w Palermo - Cupola dell SS. Salvatore

Cena biletu wstępu to koszt 2,50€. Wejście możliwe jest od środy do niedzieli w godzinach od 11:00 do 18:00.

!Na kopule Cupola dell SS. Salvatore w Palermo
Na kopule Cupola dell SS. Salvatore w Palermo

Kaplica Zamku Zisa - Capella Della S.S. Trinita

Kaplica Capella Della S.S. Trinita pochodząca z XII wieku była integralną częścią kompleksu zamkowego z Palazzo della Zisa, dlatego zwiedzając świątynię możemy zobaczyć zamek, a także pozostałości po przejściu łączącym oba obiekty.

!Widok na Zamek Zisa w Palermo w kaplicy - Capella Della S.S. Trinita
Widok na Zamek Zisa w Palermo w kaplicy - Capella Della S.S. Trinita

Obecnie kaplicę można zwiedzać, w środku powinniśmy zastać osobę, która z oprowadzi nas po tym miejscu i postara się przedstawić najważniejsze informacje. Niestety możemy trafić na osobę mówiącą wyłącznie w języku włoski, jednak próbującą pokazywać nam istotne rzeczy i pokazywać to na co warto zwrócić uwagę.

!Widok na pozostałości łącznika pomiędzy Pałacem Zisa a kaplicą
Widok na pozostałości łącznika pomiędzy Pałacem Zisa a kaplicą

Wejście bezpłatne, mile widziane datki na utrzymanie świątyni.


Reklama