Podróże po Europie

Pałac Normanów i Kaplica Palatyńska - zwiedzanie, historia i informacje praktyczne

Pałac Normanów (Palazzo dei Normanni), wśród mieszkańców nazywany również Pałacem Królewskim (Palazzo Reale), jest jedną z pereł Palermo. Ta dawna siedziba królewska i dzisiejsza siedziba parlamentu Sycylii znajduje się na zachodnim końcu Via Vittorio Emanuele.

Pałac Normanów (Pałac Królewski) w Palermo
Pałac Normanów (Pałac Królewski) w Palermo

Renesansowa fasada pałacu wygląda niepozornie i z niektórych kątów za nic nie przypomina królewskiej rezydencji. Prawdziwe skarby znajdują się dopiero w środku: majestatyczny dziedziniec z galeriami, pełna bizantyjskiego przepychu Kaplica Palatyńska (Cappella Palatina) na pierwszym piętrze i apartamenty królewskie (Appartamenti Reali) na drugim.

Historia

Mieszkańcy Palermo są dumni, że ich pałac jest najstarszą królewską rezydencją w Europie. Budowla stoi na najwyższych wzniesieniu historycznego centrum antycznego miasta zamieszkałego w przeszłości przez Kartagińczyków. Podwaliny pod budowę dzisiejszego kompleksu postawili Arabowie w IX wieku budując twierdzę al-Qasr. Fragmenty ich charakterystycznego stylu nadal widoczne są w pałacowych podziemiach. W XI wieku władzę na wyspie zdobyli Normanowie i etapami przebudowywali pałac. Do dziś zachowała się część pomieszczeń z tego okresu.

Kaplica Palatyńska w Pałacu Normanów w Palermo
Kaplica Palatyńska w Pałacu Normanów w Palermo

Pod koniec XIII wieku rozpoczął się okres panowania Aragończyków nad Sycylią. Nowi władcy nie docenili walorów normańskiego pałacu i nie uznawali go za jedną ze swoich rezydencji. Od początku ich rządów aż do XVI wieku znaczenie kompleksu zmalało, pełnił on jedynie funkcje defensywne i popadał w powolną ruinę. Dopiero w XVI wieku zdecydowano o większym wykorzystaniu pałacu i jego rozbudowie.

Kaplica Palatyńska

Największym zabytkiem pałacu jest Kaplica Palatyńska (Cappella Palatina). Budowa świątyni trwała 13 lat i zakończyła się w 1143 roku. Nową kaplicę zbudowano nad istniejącą już w tym miejscu kaplicą z 1080 roku, która po przebudowie znalazła się w krypcie.

Od razu po wejściu do środka uderza w nas bizantyjski przepych złotych mozaik. Aż trudno zdecydować się, w którą stronę patrzeć najpierw. Mozaiki powstawały jeszcze kilkadziesiąt lat po oddaniu świątyni do użytku. Oprócz mozaik warto zwrócić uwagę na charakterystyczne arabskie zdobienia sufitowe.

Fragment mozaiki i sufitu w Kaplicy Palatyńskiej w Pałacu Normanów w Palermo
Fragment mozaiki i sufitu w Kaplicy Palatyńskiej w Pałacu Normanów w Palermo

Kaplicę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako przykład architektury łączącej różne style - arabski, bizantyjski i normański.

Liczba osób wpuszczanych do środka jest kontrolowana, stąd przed wejściem do kaplicy ustawiają się długie kolejki, Czekając na wejście nie przegapmy mozaiki, którą udekorowano ścianę nad wejściem do świątyni.

Detale w Kaplicy Palatyńskiej w Pałacu Normanów w Palermo
Detale w Kaplicy Palatyńskiej w Pałacu Normanów w Palermo

Apartamenty królewskie

Apartamenty królewskie (Appartamenti Reali) nie zachwycają tak jak kaplica, wciąż jednak są atrakcją wartą odwiedzenia. Apartamenty i pomieszczenia na drugim piętrze charakteryzuje to, że powstawały i zostały rozbudowywane w różnych okresach. W środku znajdziemy zarówno mozaiki z czasów normańskich jak i renesansowe zdobienia.

Podczas odwiedzin pałacu zobaczymy m.in.:

  • Salę Herkulesa (Sala d’Ercole) w której odbywają się zgromadzenia parlamentu Sycylii. Pod koniec XVIII wieku Giuseppe Velasco ozdobił salę obrazami przedstawiającymi 12 prac Herkulesa,
  • Salę Książąt (Sala dei Viceré) z portretami 21 władców wyspy z różnych okresów.
  • Salę Modlitewną (Sala della Preghiera) z pejzażami malowniczego Erice i świątyni w Syrakuzach.
  • Halę Wiatrów (Sala de Venti), czyli pomieszczenie przypominające wieżę, które do początku XVI wieku pełniło funkcję kaplicy. Na drewnianym suficie możemy zaobserwować symbol róży wiatrów.
  • Salę chińską (Sala Cinese).
  • Salę Rogera (Sala Ruggero) - jedno z najstarszych pomieszczeń pałacowych ozdobione mozaikami przedstawiającymi polowanie i dzikie zwierzęta.

Niestety, w trakcie zwiedzania apartamentów zabronione jest robienie zdjęć.

Zwiedzanie pałacu

Pałac i kaplicę zwiedzamy samodzielnie. Wejście dla turystów znajduje się od strony Piazza Indipendenza. Przed wejściem czeka na nas kolejka i kontrola. Niestety, w godzinach szczytu wejście może zająć nam trochę czasu. Jeśli mamy taką możliwość to warto przyjść od razu na otwarcie, przyjemniej będzie się nam też zwiedzać kaplicę.

Fragment sufitu - Kaplica Palatyńska w Pałacu Normanów w Palermo
Fragment sufitu - Kaplica Palatyńska w Pałacu Normanów w Palermo

Apartamenty królewskie są udostępnione do zwiedzania w piątki, soboty, niedziele i poniedziałki. Może się jednak zdarzyć, że apartamenty zostaną zamknięte i w te dni bez wcześniejszego uprzedzenia z powodów państwowych, na szczęście nie dzieje się to zbyt często..

Na zwiedzenie całego kompleksu potrzebujemy mniej więcej 2 do 3 godzin.

Fragment mozaiki - Kaplica Palatyńska w Pałacu Normanów w Palermo
Fragment mozaiki - Kaplica Palatyńska w Pałacu Normanów w Palermo

Dni i godziny otwarcia

Kompleks pałacowy otwarty jest od poniedziałku do soboty od 8:15 do 17:45 (ostatnie wejście 17:00) i w niedzielę oraz święta od 8:15 do 13:00 (ostatnie wejście 12:15). Pałac otwarty jest przez cały rok z wyjątkiem 1 stycznia oraz 25 grudnia.

Wejście do apartamentów królewskich możliwe jest od piątku do poniedziałku. Wejście do kaplicy możliwe jest codziennie.

W niedziele i święta Kaplica Palatyńska jest zamknięta od 9:45 do 11:15 w trakcie mszy świętej.

Ceny biletów wstępu

Wejście w dzień, kiedy otwarte są apartamenty królewskie kosztuje 11€. W pozostałe dni zapłacimy 9€. Bilety ulgowe są tańsze o 2€.

Dziedziniec Pałacu Normanów w Palermo
Dziedziniec Pałacu Normanów w Palermo

Reklama