Komunikacja miejska w Katanii

W Katanii funkcjonują dwa środki transportu - autobusy oraz metro. Każdy z nich działa niezależnie i obowiązują w nich inne bilety, chociaż jakiś czas temu wprowadzono jednorazowy zintegrowany bilet umożliwiający przesiadkę pomiędzy autobusem i metrem.

Planujesz wyjazd? Sprawdź nasz artykuł Katania: zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Autobusy

[stan na styczeń 2020]

Za działanie sieci autobusów odpowiada firma AMT. Bilety możemy zakupić kioskach (oznaczonych T od Tabaccheria) oraz automatach. Dla turystów odpowiednie są dwa rodzaje biletów - bilety jednorazowe oraz dzienne (opłacają się przy więcej niż dwóch przejazdach). Bilety jednorazowe są ważne przez 90 minut. Bilet musimy skasować po wejściu do pojazdu.

Bilet Cena
Bilet jednorazowy (90 minut) 1€
ALIBUS 4,00€
Bilet zintegrowany autobus + metro (120 minut) 1,20€
Bilet dzienny 2,50€

Planner podróży

[stan na styczeń 2018]

Aby znaleźć trasę możemy skorzystać z plannera podróży na oficjalnej stronie firmy AMT. Niestety, strona ta działa jedynie po włosku. Planner znajduje się pod tym adresem.

Zasada działania nie jest aż tak skomplikowana jak się na początku wydaje.

  • Najpierw wypełniamy pole Indicare il punto di partenza (wybierz miejsce początkowe). Wybieramy adres i klikamy Avanti.
  • Powinno teraz pojawić się pole Indicare il punto di destinazione (wybierz miejsce docelowe). Wybieramy i znów klikamy Avanti.
  • Jeśli akcja nie powiodła się w którymś z kroków oznacza to, że musimy znaleźć punkt. W tym celu musimy kliknąć Cerca, i dalej znów Avanti.
  • Jeśli wszystko zadziałało poprawnie powinna się wyświetlić nam lista możliwości. Po wybraniu jednej z nich możemy kliknąć Visualizza soluzione.
  • Po kliknięciu powinnismy na mapie zobaczyć trasę oraz punkty.

Punkty oznaczają przystanki. Numery na punktach to numery przystanków. Po kliknięciu na któryś z nich otrzymamy listę linii, które na danym przystanku się zatrzymują. Nie działa to idealnie, ale przy lekkim wysiłku znajdziemy interesującą nas linię.

Dojazd z lotniska

Przejazdy z lotniska do centrum miasta obsługuje autobus wahadłowy Alibus.

Więcej w artykule: Lotnisko w Katanii - dojazd do centrum miasta

Metro

[stan na styczeń 2018]

Drugim miejskim środkiem transportu jest metro, które obsługiwane jest przez firmę Ferrovia Circumetnea. Kolejka podziemna jest dość krótka i nie jest zbyt przydatna dla turystów ponieważ omija główne turystyczne centrum. Bilety na metro możemy kupić w automatach na stacjach. Jeśli chcemy skorzystać z metra oraz autobusu w trakcie jednej podróży musimy zakupić specjalny bilet łączony (Biglietto integrato). Jest on ważny 120 minut i kosztuje o 0,20€ więcej. Niestety biletu łączonego nie kupimy w automacie na stacji metra. Metro nie działa w niedzielę. Wyjątkiem są święta Bożego Narodzenia oraz święto św. Agaty w lutym.

TABELKA z przykładowymi cenami: [stan na styczeń 2020]

Bilet Cena
Bilet jednorazowy (90 minut) 1€
Bilet zintegrowany autobus + metro (120 minut) 1,20€

Reklama