Komunikacja miejska w Neapolu. Bilety, autobusy oraz dojazdy do okolicznych miast

W Neapolu funkcjonuje kilka publicznych środków transportu: autobusy, metro, kolejki liniowo-terenowe (wł. funicular), windy czy różnorodne pociągi podmiejskie. Z perspektywy turysty odwiedzającego stolicę Kampanii najbardziej przydatne są: autobusy, linia metra numer 1 oraz kolejki liniowe prowadzące na położoną na wzgórzu dzielnicę Vomero.

Za większość komunikacji publicznej odpowiada firma ANM (Azienda Napoletana Mobilità). Wyjątkiem są kolejki podmiejskie oraz tzw. linia metra numer 2, która zarządzana jest przez włoskiego przewoźnika kolejowego Trenitalia.

Turyści pragnący odwiedzić wulkan Wezuwiusz, zabytkowe miasta na południe i wschód od Neapolu lub Sorrento, mogą skorzystać z kolejki podmiejskiej Circumvesuviana. Sieć Circumvesuviana, a także pociągi podmiejskie jadące w przeciwnym kierunku, obsługiwane są przez firmę EAV.

!Różne rodzaje biletów pojedynczych na komunikację miejską w Neapolu
Różne rodzaje biletów pojedynczych na komunikację miejską w Neapolu

Bilety

Istnieją dwa rodzaje biletów na komunikacje miejską: bilety firmy ANM oraz zintegrowane bilety TIC (Ticket Integrato Campania). Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest to, że bilet ANM umożliwia podróżowanie: autobusami, liniami metra 1 i 6 oraz kolejkami liniowymi, a ze zintegrowanym biletem TIC możemy korzystać dodatkowo z linii metra numer 2 (która działa jak zwyczajna kolej podmiejska, a nie typowe metro podziemne) oraz z pociągów podmiejskich w obrębie granic miasta Neapol.

Druga zasadnicza różnica dotyczy biletów pojedynczych. Pojedynczy bilet ANM (wł. Corso Singola) pozwala na pojedynczą podróż jednym środkiem transportu obsługiwanym przez firmę ANM, podczas gdy pojedynczy bilet TIC ważny jest przez 90 minut i pozwala na dowolne przesiadki w obrębie granic miasta.

W Neapolu istnieją też bilety czasowe: dzienne oraz tygodniowe. Bilet dzienny ważny jest do północy dnia skasowania. Bilet tygodniowy ważny jest do północy ostatniego dnia ważności biletu. Bilety możemy zakupić w automatach lub w kioskach (oznaczonych literą T od słowa Tabaccheria).

Rodzaje biletów:

 • bilet na pojedynczy przejazd firmy ANM zakupiony w kiosku lub w automacie na stacji- 1,10€,
 • bilet na pojedynczy przejazd firmy ANM zakupiony na pokładzie lub od pracownika na stacji metra - 1,50€ (dopłata 0,40€),
 • zintegrowany bilet TIC ważny przez 90 minut i pozwalający na przesiadki - 1,60€,
 • bilet dzienny firmy ANM - 3,50€,
 • zintegrowany bilet dzienny TIC - 4,50€,
 • bilet tygodniowy firmy ANM - 12,50€,
 • zintegrowany bilet tygodniowy TIC - 15€.

Powyższe bilety umożliwiają podróżowania w obrębie granic miasta Neapol. Jeśli chcemy dostać się pociągiem podmiejskim do innego z miast, np. Pozzuoli, to musimy zakupić droższy bilet, którego cena wyliczana jest na podstawie odległości. Dla turystów wyliczanie ceny biletu może nie być jednak najprostszym zadaniem. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do kiosku na terenie dworca i powiedzenie sprzedawcy gdzie się wybieramy, dzięki czemu otrzymamy odpowiedni bilet.

W Neapolu nie istnieją bilety ulgowe. Dzieci poniżej 6. roku życia mogą podróżować z rodzicem za darmo (jeden rodzic jedno dziecko).

Uwaga!

 • pamiętajmy o skasowaniu biletu od razu po wejściu na pokład autobusu,
 • zachowajmy bilet do końca podróży, ponieważ kontrola może na nas czekać już po wyjściu z autobusu, metra bądź pociągu,
 • chcąc kupić bilet na pokładzie musimy przygotować wcześniej odliczoną kwotę za bilet.

Środki transportu

Autobusy

Autobusy, choć często mające już swoje lata, są wygodnym sposobem na szybkie poruszanie się w obrębie miasta. Dokładną listę linii autobusowych można znaleźć tutaj (po włosku), ale wygodniej jest skorzystać z usług map Google i tam znaleźć trasę pomiędzy dwoma punktami.

Pamiętajmy, że wchodząc do autobusu powinniśmy od razu skasować bilet. Pilnujmy też trasy i wciskajmy przycisk Stop chwilę przed planowanym przystankiem, na którym chcemy wysiąść.

!Bilet lotniskowy na autobus - Neapol
Bilet lotniskowy na autobus - Neapol

Metro

W Neapolu, biorąc pod uwagę nazewnictwo, działają trzy linie metra - linia 1, linia 2 oraz linia 6. Za prawdziwe metro można jednak uznać jedynie linie 1 i 6, a linia 2 to zwykła kolej podmiejska zarządzana przez włoskiego przewoźnika Trenitalia.

Z perspektywy turysty linia 6 nie jest na razie przydatna, ponieważ wciąż znajduje się w budowie i na razie kursuje dalej od turystycznego centrum. Lepiej sytuacja wygląda z linią 1, która zatrzymuje się m.in. przy dworcu kolejowym Garibaldi oraz przy Narodowym Muzeum Archeologicznym (stacja Museo). Linia 1 docelowo ma mieć stacje również przy katedrze, a w późniejszej perspektywie dojeżdżać nawet do lotniska.

Bilet na przejazd metrem możemy zakupić w automacie lub z dopłatą u pracownika w okienku przed bramkami.

Linia 2, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, nie jest typowym metrem. Może być za to przydatna dla części odwiedzających Neapol, ponieważ dojeżdża do stadionu klubu piłkarskiego SSC Napoli oraz do miasta Pozzuoli, które słynie z kilku antycznych zabytków. Pamiętajmy, że chcąc skorzystać z linii numer 2 musimy zakupić zintegrowany bilet TIC (chcąc poruszać się w obrębie miasta Neapol) lub droższy bilet do konkretnego miasta. Najlepiej w kiosku powiedzieć sprzedawcy dokąd się wybieramy, a ten powinien sprzedać nam odpowiedni bilet.

Kolejki linowo-terenowe (funicular)

Ważnym środkiem transportu w Neapolu są cztery linie kolejki linowo-terenowej (wł. funicular), z których trzy łączą dzielnicę Vomero z obszarami położonymi niżej, a czwarta obsługuje znajdującą się dalej od centrum dzielnicę Posillipo. Kolejki linowe są szybkim i wygodnym sposobem na dostanie się do wyższych rejonów miasta.

Za kolejki linowe odpowiada firma ANM i obowiązują w nich normalne bilety komunikacji publicznej, które zakupimy w automatach znajdujących się przed bramkami. Zauważyliśmy, że automat w kwietniu 2019 roku domyślnie wyświetlał zintegrowany bilet TIC za 1,60€, ale jeśli zależy nam jedynie na wjechaniu na górę (lub zjechaniu w dół) możemy wybrać zwykły bilet pojedynczy firmy ANM za 1,10€.

Z perspektywy turysty najbardziej przydatną z linii jest Funicolare Centrale, która swój przystanek ma dosłownie kilka kroków od centrum handlowego Galleria Umberto I. Trasa linii centralnej (od centrum do Vomero) to: Augusteo - Corso Vittorio Emanuele - Petraio - Piazza Fuga.

Dokładną listę linii kolejki linowej można znaleźć na tej stronie. Niestety, jest ona tylko w języku włoskim, ale z pomocą translatora bez problemu powinniśmy poradzić sobie ze znalezieniem godzin kursowania czy przystanków.

Windy

Najmniej znanym środkiem transportu publicznego w Neapolu są cztery windy, które pozwalają na ominięcie wysokiego podejścia pod górę lub korzystania ze schodów. Z perspektywy turysty najbardziej przydatną może być ta pozwalająca na wjazd z ulicy Via Chiaia na most Ponte di Chiaia.

W windach nie obowiązują bilety i możemy z nich skorzystać z darmo.

Godziny funkcjonowania oraz lokalizacje wind można znaleźć na tej stronie (po włosku).

Circumvesuviana

Kolejka Circumvesuviana jest jednym z najważniejszych środków transportu dla tych turystów, którzy pragną zobaczyć wulkan Wezuwiusz oraz rzymskie zabytki powiązane z jego wybuchem.

Kolej Circumvesuviana posiada cztery główne linie, które startują ze stacji Napoli Porta Nolana. Najdłuższa z linii startujących z Neapolu dojeżdża aż do Sorrento, a podróż trwa ponad godzinę. Pozostałe kursują w stronę: Sarno, Baiano oraz Acerra. Niektóre z linii współdzielą część trasy i rozgałęziają się na późniejszym etapie.

Drugą ze stacji dla wszystkich linii startujących z Neapolu jest Napoli Garibaldi. Większość turystów swoją podróż zaczyna właśnie tam, a na peronie w godzinach szczytu oraz w sezonie potrafią przebywać niewyobrażalne tłumy. Na szczęście możemy je ominąć i zacząć naszą podróż na wcześniejszej stacji, czyli Napoli Porta Nolana.

!Przykładowy bilet na kolejkę Circumvesuviana
Przykładowy bilet na kolejkę Circumvesuviana

Uwaga! Jeśli będziemy startować z Napoli Garibaldi, to chcąc dostać się na stacje kolejki Circumvesuviana najłatwiej wejść do środka dworca głównego, zejść schodami w dół, skręcić w lewo i kierować się do końca podziemnego przejścia w stronę południową. Alternatywnie możemy nie wchodzić na teren dworca głównego i pójść na południe ulicę Corso Arnaldo Lucci, aż dojdziemy do schodów prowadzących niemal do samej stacji Napoli Garibaldi.

Sieć Circumvesuviana posiada niezależną infrastukturę (tory kolejowe, stacje) od pozostałych przewoźników. Warto o tym pamiętać w miastach takich jak Pompeje czy Torre Annunziata (miasto na terenie którego znajduje się Willa Oplontis), gdzie szukając dworca na mapach Google otrzymamy lokalizację zwykłego dworca kolejowego, a nie stacji kolejki Circumvesuviana.

Ceny przejazdów kolejką Circumvesuviana należą do umiarkowanych. Koszt przejazdu zależy od ilości stref, które przekraczamy. Bilety zakupimy w okienku na stacji. Z zakupionym biletem przechodzimy przez bramki analogicznie jak w metrze.

Przykładowe ceny biletów:

 • Neapol - Herkulanum - 2,20€,
 • Neapol - Pompeje - 2,80€,
 • Neapol - Sorrento - 3,90€.

Konkretną cenę za przejazd możemy sprawdzić na tej stronie. W pole wyszukiwarki wpisujemy miasto, a po otrzymaniu wyników klikamy w odnośnik CORSA SEMPLICE.

Rozkłady jazdy możemy pobrać z oficjalnej stronie przewoźnika EAV.

Uwaga! Podróżując kolejką Circumvesuviana powinniśmy zawsze uważać na kieszonkowców i dobrze ukryć swoje kosztowności oraz wartościowe przedmioty!


Reklama