Podróże po Europie

Punkty widokowe w Neapolu

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca 2022

Neapol ze swoją gęstą zabudową oraz malowniczym położeniem nad Zatoką Neapolitańską wydaje się być wręcz stworzony do oglądania go z wyższej perspektywy. Dla wielu jednak to nie samo miasto stanowi najważniejszy element panoramy, a widoczny w tle majestatyczny Wezuwiusz - chociaż żeby ujrzeć słynny wulkan w pełnej krasie potrzeba trochę szczęścia, gdyż nierzadko przysłaniają go gęste chmury.

Do najważniejszych punktów widokowych Neapolu należą tarasy na wzgórzach oraz średniowieczne zamki. W naszym artykule podzieliliśmy się naszą subiektywną listą najlepszych miejsc do podziwiania stolicy Kampanii z góry.

Najlepsze punkty widokowe w Neapolu - wzgórze Vomero

Na górującym nad historycznym centrum wzgórzu Vomero odnajdziemy trzy położone obok siebie popularne punkty widokowe Neapolu. Dwa z nich - zamek Sant' Elmo oraz klasztor San Martino - są płatne, ale taras Belvedere San Martino jest całkowicie darmowy.

Do wszystkich trzech punktów widokowych możemy dostać się na dwa sposoby.

  • korzystając z kolejki linowej Funicolare Centrale - jej stacja początkowa Augusteo znajduje się przy ulicy Via Toledo, tuż obok Galerii Umberto (po przeciwnej stronie ulicy). Wysiadamy na ostatniej stacji - Piazza Fuga. Po dotarciu na górę czekać nas będzie jeszcze około kilometrowy spacer. W neapolitańskiej kolejce linowej obowiązują zwykłe bilety komunikacji miejskiej - więcej informacji znajdziecie w artykule Komunikacja miejska w Neapolu. Bilety, płatności oraz dojazdy do okolicznych miast
  • idąc pieszo z centrum - ostatni fragment pokonujemy schodami Via Pedamentina S. Martino. Trasa ta oferuje przyjemne widoki, ale lepiej jest ruszyć nią o dobrej porze dnia, żeby nie trafić na żar lejący się z nieba. Zakładając, że startujemy z wysokości ulicy Via Toledo, to spacer zajmie nam około 30 minut (do przejścia będą niecałe dwa kilometry, a różnica wysokości pomiędzy początkiem a końcem trasy wyniesie około 200 m).
Widoki podczas spaceru Via Pedamentina S. Martino
Widoki podczas spaceru Via Pedamentina S. Martino

Taras (Belvedere) San Martino - darmowe punkty widokowe w Neapolu

Darmowy taras położony jest bezpośrednio przed wejściem do dawnego zakonu kartuzów oraz na zamek Sant' Elmo. Wychodzi on w stronę północnej części historycznego centrum miasta i bez problemu wypatrzymy stąd słynnego Wezuwiusza.

Klasztor Kartuzów San Martino

Zabytkowy klasztor kartuzów San Martino (wł. Certosa di San Martino) należy do największych atrakcji Neapolu. Kompleks możliwy jest do zwiedzenia po zakupie biletu wstępu, a jego ozdobą są wspaniałe barokowe zdobienia, krużganki oraz jedna z najpiękniejszych neapolitańskich szopek bożonarodzeniowych.

Widok z tarasu Klasztoru Kartuzów San Martino w Neapolu
Widok z tarasu Klasztoru Kartuzów San Martino w Neapolu

Na terenie dawnego klasztoru odnajdziemy również taras widokowy, który skierowany jest w stronę południową - spojrzymy z niego m.in. w stronę Pałacu Królewskiego i na Zatokę Neapolitańską, a przy dobrej pogodzie powinniśmy móc wypatrzyć także okoliczne wyspy. Bilet wstępu kosztuje 6,00 (25,86 zł).

Widok z tarasu Klasztoru Kartuzów San Martino - Certosa di San Martino w Neapolu
Widok z tarasu Klasztoru Kartuzów San Martino - Certosa di San Martino w Neapolu

Zamek Sant' Elmo

Historia położonej ponad klasztorem twierdzy sięga okresu średniowiecza. Zamek Sant' Elmo (wł. Castel Sant' Elmo), bo o nim mowa, pełni dziś funkcję muzeum sztuki współczesnej (Museo del Novecento). Co prawda nie stanowi on największej atrakcji turystycznej na mapie Neapolu, ale jego mury oferują wspaniały widok na miasto oraz całą okolicę.

Widok z Zamku Sant' Elmo w Neapolu
Widok z Zamku Sant' Elmo w Neapolu

W zależności od dnia i godziny cena wejściówki na zamek Sant' Elmo waha się od 2,50 (10,77 zł) do 5,00 (21,55 zł). Dostępny jest również nieco tańszy bilet łączony z klasztorem San Martino.

Widok z Zamku Sant' Elmo w Neapolu
Widok z Zamku Sant' Elmo w Neapolu
Widok z Zamku Sant' Elmo w Neapolu
Widok z Zamku Sant' Elmo w Neapolu

Zamek dell'Ovo (Zamek Jajeczny) - darmowy punkt widokowy w Neapolu

Zamek dell'Ovo (Castel dell'Ovo), znany lepiej jako Zamek Jajeczny (czy też zamek na jaju), stoi na niewielkiej wysepce w południowej części miasta. Co prawda dzisiejszy wygląd twierdzy datowany jest na czasy średniowiecza, ale warto zdawać sobie sprawę, że właśnie tu rozpoczęła się historia miasta, kiedy swoją osadę na wysepce założyli greccy koloniści.

Dziś mury zamku są popularnym punktem widokowym oferującym spojrzenie na: zabudowę wybrzeża, przystań sąsiadującą z wyspą oraz Zatokę Neapolitańską.

Zamek dell'Ovo w Neapolu
Zamek dell'Ovo w Neapolu

Wstęp na zamek jest bezpłatny. Po wejściu na wyspę musimy kierować się w górę, skręcić w bramę, żeby po chwili dojść do tarasu widokowego.

Widok z Zamku dell'Ovo w Neapolu
Widok z Zamku dell'Ovo w Neapolu
Widok z Zamku dell'Ovo w Neapolu
Widok z Zamku dell'Ovo w Neapolu

Wieża na zamku Castel Nuovo

Monumentalny Nowy Zamek należy do najbardziej rozpoznawalnych średniowiecznych rezydencji władców Neapolu. Współcześnie w jego wnętrzach mieści się muzeum - na odwiedzających czekają m.in.: wystawy historyczne, dzieła sztuki autorstwa lokalnych artystów z XIX i XX wieku oraz Sala Baronów ze wspaniałym gotyckim sklepieniem.

Biorąc pod uwagę tematykę naszego artykułu kluczowy jest jednak fakt, że na trasie wycieczki znajduje się wieża zamkowa, z której rozpościera się przyjemny widok na okolicę.

Bilet wstępu na zamek kosztuje 6,00 (25,86 zł). Na miejscu spędzimy pomiędzy 60 a 90 minut.

Punkty widokowe Neapolu poza utartym szlakiem

Taras św. Antoniego na terenie Posillipo

Do mniej oczywistych punktów widokowych Neapolu należy położony na wzgórzu taras św. Antoniego (wł. Belvedere di Sant'Antonio a Posillipo), który rozciąga się obok kościoła o tej samej nazwie (Chiesa di Sant'Antonio a Posillipo), na wschodnim krańcu dzielnicy mieszkalnej Posillipo.

Taras znajduje się na końcu nadmorskiej promenady i zobaczymy z niego panoramę dzielnicy Chiaia, położony na skraju wybrzeża Zamek Jajeczny oraz Wezuwiusza w tle.

Naszą "wyprawę" na punkt widokowy rozpoczynamy przy placu Piazza Sannazaro. Stamtąd mamy do wyboru:

  • wejście piesze dość krętą trasą (Rampe S. Antonio a Posillipo) pod górę - podejście zajmie nam kilkanaście minut i może nas zmęczyć,
  • skorzystanie z kolejki linowej linii Funicolare Mergellina (stacja początkowa Mergellina, stacja końcowa S. Antonio) - dzięki czemu ominiemy strome podejście pod górę.

Do Piazza Sannazaro możemy podejść pieszo (np. promenadą wzdłuż wybrzeża, ale będzie to długi spacer!), podjechać autobusem lub metrem linii 2 (wysiadamy na stacji Napoli Mergellina).

Park Virgiliano

Park Virgiliano (wł. Parco Virgiliano) to propozycja oddalona już znacznie od centrum miasta. Położony na wzniesieniu park leży na zachodnim krańcu Posillipo. Ze znajdującego się w jego granicach popularnego tarasu widokowego (Belvedere del Parco Virgiliano) będziemy mogli podziwiać wyspę wulkaniczną o nazwie Nisida, która drzewiej pełniła funkcję więzienia, oraz inne popularne punkty orientacyjne Zatoki Neapolitańskiej.

Dojazd do Parku Virgiliano z centrum Neapolu (z ulicy Via Toledo) zajmie nam około godziny i będzie wymagał jednej przesiadki.

Plac przed Pałacem Capodimonte (Museo di Capodimonte)

Museo di Capodimonet w Neapolu to cenione muzeum sztuki z dziełami wielkich mistrzów (m.in. Caravaggia), które utworzono w Pałacu Capodimonte, będącym niegdyś letnią rezydencją władców Królestwa Obojga Sycylii.

widoki z placu przy muzeum Museo di Capodimonte w Neapolu
widoki z placu przy muzeum Museo di Capodimonte w Neapolu

Pałac powstał na wzgórzu, z którego roztacza się przyjemny widok na miasto. Konkretna panorama zależeć będzie od wybranego miejsca - możemy spojrzeć na okolicę z placu przed muzeum lub z ogrodów. Nie warto tu jednak przyjeżdżać bez planów odwiedzenia muzeum - punkt widokowy lepiej jest potraktować jako przyjemny dodatek do podziwiania wspaniałych dzieł sztuki.

widoki z placu przy muzeum Museo di Capodimonte w Neapolu
widoki z placu przy muzeum Museo di Capodimonte w Neapolu

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama