Podróże po Europie

Lotnisko Neapol. Sprawdź jak dojechać z lotniska do centrum miasta oraz innych miejsc w Kampanii

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2024

Lotnisko w Neapolu oddalone jest o około 6 kilometrów od centrum stolicy Kampanii i mniej więcej 4 kilometry od głównego dworca kolejowego. Obecnie dojazd z lotniska do centrum obsługiwany jest autobusami lotniskowymi Alibus, ale za jakiś czas tuż obok otworzona zostanie stacja metra Capodichino.

Port lotniczy w Neapolu jest jednym głównych lotnisk na południu Włoch. W 2023 roku skorzystało z niego ponad 12 milionów pasażerów, a ilością obsługiwanych podróżnych na południu ustępuje tylko lotnisku w Katanii na Sycylii.

Port lotniczy w Neapolu - najważniejsze informacje

  • Nazwa: Międzynarodowe lotnisko w Neapolu (ang. Naples International Airport, wł. Aeroporto di Napoli-Capodichino).
  • Kod IATA - NAP
  • Liczba terminali: 1
  • Adres: Viale F. Ruffo di Calabria, 80144 Napoli NA, Włochy

Z Polski na lotnisko w Neapolu dolecimy linią Ryanair z: Gdańska, Krakowa, Modlina (Warszawa), lotniska Chopina i Wrocławia. Linia Wizzair lata do Neapolu z Katowic oraz Warszawy (lotnisko Chopin).

Jak dojechać z lotniska w Neapolu do centrum miasta?

Połączenie lotnisko - miasto zapewnia autobus lotniskowy Alibus obsługiwany przez miejskiego przewoźnika ANM. Autobus zatrzymuje się na trzech przystankach:

  • Piazza Garibaldi (Stazione Centrale), Plac Garibaldiego, tuż obok dworca głównego i stacji metra - czas przejazdu z lotniska to około 15 minut.
  • Immacolatella/Porta di Massa (interno Porto), na terenie portu, przy terminalu promowym - czas przejazdu z lotniska to około 35 minut.
  • Molo Angioino/Beverello (terminal Stazione Marittima) - przy terminalu dla wodolotów

Jeśli wybieracie się do centrum miasta, najlepiej wysiąść na pierwszym przystanku i przesiąść się na inny środek transportu, np. metro. Trasa powrotna rozpoczyna się przy Molo Angioino/Beverello.

Autobus kursuje codziennie - z lotniska mniej więcej od 5:30 do 24:00, a z dworca centralnego od 5:10 do 11:30. W zależności od pory dnia odbywają się 3 do 4 kursów w ciągu godziny. Konkretne rozkłady dostępne są na tej stronie (częściowo po angielsku) (godzinę pierwszego i ostatniego kursu znajdziecie w sekcji "PRIME E ULTIME PARTENZE").

Przystanek autobusowy znajduje się niedaleko hali odlotów.

Jak zapłacić za przejazd z lotniska w Neapolu do centrum miasta?

Na autobus lotniskowy obowiązuje specjalny bilet UNICO ALIBUS w cenie 5€. Dostępne są bilety papierowe oraz możliwość opłaty w systemie Pay&Go.

System Pay&Go

System Pay&Go nie wymaga zakupu fizycznego biletu. Aby skorzystać z przejazdu wystarczy "odbić" naszą zbliżeniową kartę płatniczą (lub urządzenie mobilne) w specjalnym czytniku, a system po jakimś czasie sam pobierze płatność z naszego konta.

Więcej o działaniu tego systemu oraz o neapolitańskim transporcie publicznym przeczytacie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Neapolu

Bilety papierowe

Dostępne są również dwa rodzaje biletów papierowych: ALIBUS corsa singola oraz UNICO ALIBUS.

Pierwszy z nich, ALIBUS corsa singola, zezwala wyłącznie na podróż autobusem lotniskowym i kupimy go u kierowcy bądź w automacie przy wyjściu z terminala przylotów.

Bilet UNICO ALIBUS jest z kolei biletem przesiadkowym ważnym przez 90 minut od momentu skasowania. Obowiązuje on w innych lokalnych środkach transportu: metrze i autobusach miejskich (muszą być one jednak stowarzyszone w organizacji UNICOCAMPANIA). Bilety przesiadkowe zakupimy w kiosku na lotnisku, w autoryzowanych punktach sprzedaży niedaleko lotniska (w barach czy kioskach oznaczonych literą T), w punkcie ANM na Placu Garibaldiego i w kioskach wokół Placu Garibaldiego.

Ważne: Każdy bilet papierowy musimy skasować po wejściu do pojazdu.
Bilet lotniskowy na autobus (Neapol)
Bilet lotniskowy na autobus (Neapol)

Dojazdy z lotniska do innych miast

Jak dojechać z lotniska w Neapolu do Sorrento?

Połączenie z lotniska do Sorrento obsługiwane jest przez firmę Curreri Viaggi. Bilety możemy zakupić online na oficjalnej stronie. Czas przejazdu to mniej więcej godzina i 15 minut. Autobus zatrzymuje się na dworcu w Sorrento.

Koszt biletu w jedną stronę to 10€. Autobusy kursują kilka razy dziennie od 9:00 do około 19:00.

Alternatywą jest dojazd do dworca kolejowego w Neapolu i przesiadka w pociąg kolejki podmiejskiej Circumvesuviana.

Więcej informacji znajdziecie w naszym przewodniku po Sorrento

Jak dojechać z lotniska w Neapolu do innych miast Kampanii?

Z lotniska w Neapolu kursują też inne autobusy do innych miast Kampanii. Na oficjalnej stronie lotniska znajdziemy wypisane różne kierunki z adresami do rozkładów oraz innych praktycznych informacji. Listę znajdziemy tu. Niestety, ciężko powiedzieć coś więcej o aktualności tych danych.

Reklama