Lotnisko Neapol (NAP) - dojazd do centrum miasta i innych miejsc w Kampanii

Port lotniczy w Neapolu jest jednym głównych lotnisk na południu Włoch. W 2017 roku skorzystało z niego ponad 8 milionów pasażerów, a ilością obsługiwanych podróżnych na południu ustępuje tylko lotnisku w Katanii na Sycylii.

Lotnisko w Neapolu oddalone jest o około 6 kilometrów od centrum stolicy Kampanii i mniej więcej 4 kilometry od głównego dworca kolejowego.

Lotnisko udostępnia darmową sieć wi-fi, choć żeby z niej korzystać musimy zalogować się z wykorzystaniem jednej z popularnych usług społecznościowych.

Port lotniczy w Neapolu

  • Nazwa: Międzynarodowe lotnisko w Neapolu
  • Nazwa w języku angielskim: Naples International Airport
  • Nazwa w języku włoskim: Aeroporto di Napoli-Capodichino
  • Kod IATA - NAP
  • Ilość terminali: 1
  • Adres: Viale F. Ruffo di Calabria, 80144 Napoli NA, Włochy

Z Polski na lotnisko w Neapolu dolecimy linią Ryanair z: Gdańska, Krakowa, Modlina (Warszawa) i Wrocławia. Linia Wizzair lata do Neapolu z Katowic oraz Warszawy.

Jak dojechać z lotniska w Neapolu do/z centrum miasta?

Połączenie lotnisko - miasto obsługuje autobus lotniskowy Alibus. Autobus zatrzymuje się na trzech przystankach:

  • Piazza Garibaldi (Stazione Centrale) [czas przejazdu z lotniska to około 15 minut] - Plac Garibaldiego, tuż obok dworca głównego i stacji metra
  • Immacolatella/Porta di Massa (interno Porto) [czas przejazdu z lotniska to około 35 minut] - na terenie portu, przy terminalu promowym
  • Molo Angioino/Beverello (terminal Stazione Marittima) - przy terminalu dla wodolotów

Jeśli wybieramy się do centrum miastam, to najlepiej wysiąść na pierwszym przystanku i przesiąść się na inny środek transportu, np. metro. Trasa powrotna rozpoczyna się przy Molo Angioino/Beverello.

Autobus kursuje mniej więcej od 6:00 do 23:00. W zależności od pory dnia odbywają się 3 do 4 kursów w ciągu godziny. Konkretne rozkłady dostępne są na tej stronie (częściowo po angielsku). Rozkłady jazdy widoczne są pod nagłówkiem ORARI.

Przystanek autobusowy znajduje się niedaleko hali odlotów.

Na autobus lotniskowy obowiązuje specjalny bilet UNICO ALIBUS, który kosztuje 5€. Bilet musimy skasować po wejściu do pojazdu. Bilet po skasowaniu ważny jest 90 minut i możemy z niego skorzystać także w innych lokalnych środkach transportu (muszą być one jednak obsługiwane przez organizację UNICOCAMPANIA).

!Bilet lotniskowy na autobus (Neapol)
Bilet lotniskowy na autobus (Neapol)

Bilety możemy zakupić w kiosku na lotnisku, w autoryzowanych punktach sprzedaży niedaleko lotniska (w barach czy kioskach oznaczonych literą T), w punkcie ANM na Placu Garibaldiego, w kioskach na Placu Garibaldiego lub u kierowcy. UWAGA Bilet zakupiony u kierowcy jest typu ALIBUS corsa singola i pozwala jedynie na przejazd autobusem lotniskowym (nie możemy się z nim przesiąść na inny środek transportu).

Jak dojechać z lotniska w Neapolu do Sorrento?

Połączenie z lotniska do Sorrento obsługiwane jest przez firmę Curreri Viaggi. Bilety możemy zakupić online na oficjalnej stronie. Czas przejazdu to mniej więcej godzina i 15 minut. Autobus zatrzymuje się na dworcu w Sorrento.

Koszt biletu w jedną stronę to 10€. Autobusy kursują kilka razy dziennie od 9:00 do około 19:00.

Alternatywą jest dojazd do dworca kolejowego w Neapolu i przesiadka w pociąg kolejki podmiejskiej Circumvesuviana. Więcej informacji znajdziecie w naszym przewodniku po Sorrento.

Jak dojechać z lotniska w Neapolu do innych miast Kampanii?

Z lotniska w Neapolu kursują też inne autobusy do innych miast Kampanii. Na oficjalnej stronie lotniska znajdziemy wypisane różne kierunki z adresami do rozkładów oraz innych praktycznych informacji. Listę znajdziemy tu. Niestety, ciężko powiedzieć coś więcej o aktualności tych danych.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama