Podróże po Europie

Lotnisko Neapol (NAP) - jak dojechać do centrum miasta oraz innych miejsc w Kampanii?

Ostatnia aktualizacja: 2 kwietnia 2022

Port lotniczy w Neapolu jest jednym głównych lotnisk na południu Włoch. W 2017 roku skorzystało z niego ponad 8 milionów pasażerów, a ilością obsługiwanych podróżnych na południu ustępuje tylko lotnisku w Katanii na Sycylii.

Lotnisko w Neapolu oddalone jest o około 6 kilometrów od centrum stolicy Kampanii i mniej więcej 4 kilometry od głównego dworca kolejowego.

Port lotniczy w Neapolu

  • Nazwa: Międzynarodowe lotnisko w Neapolu
  • Nazwa w języku angielskim: Naples International Airport
  • Nazwa w języku włoskim: Aeroporto di Napoli-Capodichino
  • Kod IATA - NAP
  • Ilość terminali: 1
  • Adres: Viale F. Ruffo di Calabria, 80144 Napoli NA, Włochy

Z Polski na lotnisko w Neapolu dolecimy linią Ryanair z: Gdańska, Krakowa, Modlina (Warszawa) i Wrocławia. Linia Wizzair lata do Neapolu z Katowic oraz Warszawy (lotnisko Chopin).

Jak dojechać z lotniska w Neapolu do/z centrum miasta?

Połączenie lotnisko - miasto zapewnia autobus lotniskowy Alibus obsługiwany przez miejskiego przewoźnika ANM. Autobus zatrzymuje się na trzech przystankach:

  • Piazza Garibaldi (Stazione Centrale) [czas przejazdu z lotniska to około 15 minut] - Plac Garibaldiego, tuż obok dworca głównego i stacji metra
  • Immacolatella/Porta di Massa (interno Porto) [czas przejazdu z lotniska to około 35 minut] - na terenie portu, przy terminalu promowym
  • Molo Angioino/Beverello (terminal Stazione Marittima) - przy terminalu dla wodolotów

Jeśli wybieramy się do centrum miasta, to najlepiej wysiąść na pierwszym przystanku i przesiąść się na inny środek transportu, np. metro. Trasa powrotna rozpoczyna się przy Molo Angioino/Beverello.

Autobus kursuje codziennie, mniej więcej od 6:00 do 23:00. W zależności od pory dnia odbywają się 3 do 4 kursów w ciągu godziny. Konkretne rozkłady dostępne są na tej stronie (częściowo po angielsku). Rozkłady jazdy widoczne są pod nagłówkiem ORARI.

Przystanek autobusowy znajduje się niedaleko hali odlotów.

Opłata za przejazd z lotniska w Neapolu do centrum miasta

Na autobus lotniskowy obowiązuje specjalny bilet UNICO ALIBUS w cenie 5€. Dostępne są bilety papierowe oraz możliwość opłaty w systemie Pay&Go.

System Pay&Go

System Pay&Go nie wymaga zakupu fizycznego biletu - żeby skorzystać z przejazdu wystarczy "odbić" naszą zbliżeniową kartę kredytową w specjalnym czytniku, a system po jakimś czasie sam pobierze płatność z naszego konta.

Więcej o działaniu tego systemu oraz o neapolitańskim transporcie publicznym przeczytacie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Neapolu. Bilety, płatności oraz dojazdy do okolicznych miast

Bilety papierowe

Dostępne są dwa rodzaje biletów papierowych: ALIBUS corsa singola oraz UNICO ALIBUS.

Pierwszy z nich zezwala wyłącznie na podróż autobusem lotniskowym i kupimy go u kierowcy bądź w automacie przy wyjściu z terminala.

Bilet UNICO ALIBUS jest z kolei biletem przesiadkowym ważnym przez 90 minut od momentu skasowania - obowiązuje on w innych lokalnych środkach transportu - metrze czy autobusach miejskich (muszą być one jednak stowarzyszone w organizacji UNICOCAMPANIA). Bilety przesiadkowe zakupimy w kiosku na lotnisku, w autoryzowanych punktach sprzedaży niedaleko lotniska (w barach czy kioskach oznaczonych literą T), w punkcie ANM na Placu Garibaldiego, w kioskach na Placu Garibaldiego.

Każdy bilet papierowy musimy skasować po wejściu do pojazdu.

Bilet lotniskowy na autobus (Neapol)
Bilet lotniskowy na autobus (Neapol)

Jak dojechać z lotniska w Neapolu do Sorrento?

Połączenie z lotniska do Sorrento obsługiwane jest przez firmę Curreri Viaggi. Bilety możemy zakupić online na oficjalnej stronie. Czas przejazdu to mniej więcej godzina i 15 minut. Autobus zatrzymuje się na dworcu w Sorrento.

Koszt biletu w jedną stronę to 10€. Autobusy kursują kilka razy dziennie od 9:00 do około 19:00.

Alternatywą jest dojazd do dworca kolejowego w Neapolu i przesiadka w pociąg kolejki podmiejskiej Circumvesuviana.

Więcej informacji znajdziecie w naszym przewodniku po Sorrento

Jak dojechać z lotniska w Neapolu do innych miast Kampanii?

Z lotniska w Neapolu kursują też inne autobusy do innych miast Kampanii. Na oficjalnej stronie lotniska znajdziemy wypisane różne kierunki z adresami do rozkładów oraz innych praktycznych informacji. Listę znajdziemy tu. Niestety, ciężko powiedzieć coś więcej o aktualności tych danych.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama