Podróże po Europie

Gdzie spać w Neapolu? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

O bezpieczeństwie w Neapolu od lat krąży wiele mitów. Jest to miasto specyficzne, pełne ciągłego chaosu, jednak turystyczne centrum nie jest dziś tak straszne jak można by przeczytać w starych przewodnikach.

Niemal całe historyczne centrum miasta uważane jest za bezpieczne. Praktycznie nie zdarzają się tu poważne przestępstwa. Co nie znaczy, że powinniśmy czuć się zbyt pewnie. Problemem są drobne kradzieże (kieszonkowcy lub wyrwania torebek ze skuterów) i napady. Te ostatnie na szczęście zdarzają się rzadko w ciągu dnia, i dotyczą zagubionych turystów w wąskich uliczkach i z dala od głównych arterii.

To, co może przeszkadzać turystom w Neapolu to hałas. Ruch przy głównych ulicach jest natężony nawet w nocy.

W stolicy Kampanii odnajdziemy setki miejsc noclegowych, zaczynając od gwiazdkowych hoteli, po popularne we Włoszech pensjonaty B&B czy apartamenty. Nie zawsze warto szukać hotelu, często dobre pensjonaty B&B będą zdecydowanie lepszą opcją niż słaby hotel.

Jeśli zależy nam na niższej cenie i dobrych warunkach warto rozważyć odwiedzenie Neapolu poza sezonem lub starać się odpowiednio wcześniej rozpocząć poszukiwania zakwaterowania.

W jakich dzielnicach najlepiej szukać noclegu w Neapolu?

Historyczne centrum (Centro Storico)

Najwięcej miejsc noclegowych znajdziemy oczywiście w historycznym centrum. Generalnie jest tam bezpiecznie i nie powinniśmy mieć oporów przed zarezerwowaniem noclegu. Warto jednak wcześniej sprawdzić okolicę i znaleźć nocleg blisko głównych ulic czy stacji metra. Dla naszego komfortu najlepiej, żebyśmy nie musieli wieczorem kręcić się po labiryncie wąskich uliczek. Standard obiektów jest różny, znajdziemy hotele w historycznych budynkach z oryginalnym wystrojem i wnętrzem.

Jest kilka punktów orientacyjnych, od których możemy zacząć poszukiwania.

  • Uniwersytet - okolica uniwersytetu uważana jest za bezpieczną. Znajdują się tam muzea, szeroka ulica Corso Umberto 1 czy stacja metra Universita. Przykładowym miejscem jest obiekt Federico II. W przypadku promocji możemy znaleźć pokój dla dwóch osób ze śniadaniem za około 50€, jednak normalnie będzie on droższy.
  • Piazza Bellini - przyjemny plac w bliskiej okolicy stacji metra Dante. W okolicy dużo knajpek i ruch nawet wieczorem.
  • Okolica Muzeum Archeologicznego - przyjemnym miejscem do znalezienia noclegu jest okolica Muzeum Archeologicznego (Museo Archeologico Nazionale di Napoli). Znajduje się tam stacja metra Museo i panuje zawsze dość duży ruch. Niestety, wieczorami i w nocy odczuwalny jest hałas z ulicy.
  • Via Duomo i okolice katedry - noclegu możemy poszukać również na ulicy Via Duomo przy której stoi XII-wieczna katedra. Przykładem ciekawego noclegu jest Suite Duomo.
  • Via Toledo - kolejnym dobrym wyborem może być również nocleg przy jednej z głównych ulic handlowych Neapolu - Via Toledo. Tutaj jedna uwaga. Na wschód od Via Toledo rozciąga się Dzielnica Hiszpańska (Quartieri Spagnoli) uważana za jedną z mniej bezpiecznych w Neapolu. Jeśli znajdziemy nocleg na jej obszarze to możemy nie czuć się pewnie podczas wieczornych powrotów.
Znajdź nocleg w historycznym centrum

Chiaia

Dobrym miejscem do znalezienie noclegu może być obszar Chiaia, który znajduje się po południowej stronie miasta tuż przy morzu. Dzielnica wyróżnia się nowocześniejszą zabudową i modnymi sklepami oraz restauracjami. Także przy promenadzie prowadzącej wzdłuż morza na zachód znajdziemy trochę ciekawych miejsc noclegowych.

Dalej na zachód od dzielnicy Chiaia znajdziemy obszar Posilippo. Jest on już jednak znacznie oddalony od centrum i dojazdy mogą nam zająć więcej czasu.

Znajdź nocleg na obszarze Chiaia

Vomero

Dzielnica Vomero znajduje się na wzgórzu na zachód od zamku Sant’Elmo. Jest to obszar mocno polecany przez miejscowych, dojedziemy stamtąd do centrum miasta metrem lub kolejką linową.

Znajdź nocleg w dzielnicy Vomero

Nocleg w okolicach dworca i placu Piazza Garibaldi

Duża oferta noclegów w rozsądnych cenach dostępna jest w okolicach dworca głównego (Stazione di Napoli) oraz placu Piazza Garibaldi. W przeszłości okolica ta uważana była za jeden z najmniej bezpiecznych obszarów miasta. Po remoncie sytuacja wygląda lepiej, jednak nadal niektóre okoliczne uliczki nie zachęcają.

Nocleg w okolicy dworca na pewno może być dobrą opcją dla tych, którzy chcieli by korzystać z kolei i odwiedzać miasta Kampanii. Jeśli zdecydujemy się na znalezienie noclegu w okolicy warto rozważyć miejsca znajdujące się przy jednej z większych ulic, np. Via Alessandro Poerio.

Przykładem dobrego pensjonatu jest B&B Sweet Sleep.

Wyszukaj inne noclegi w okolicy dworca centralnego

Na jakie dzielnice uważać w Neapolu?

W historycznym centrum uważać powinniśmy przede wszystkim na obszary Quartieri Spagnoli oraz Forcella, szczególnie w nocy. Oprócz tego warto omijać noclegi do których prowadzą jedynie wąskie uliczki i są oddalone od głównych arterii.

Pomimo wysiłków mających na celu rewitalizację terenu lepiej nie rozważać noclegu w dzielnicy Materdei lub znajdującego się jej terenie obszarze Rione Sanita. Są to miejsca, w których możemy poczuć prawdziwą atmosferę Neapolu i znajdziemy wiele zabytków, jednak nie każdy będzie się tam czuł swobodnie i pewnie.

Zasady szukania noclegu w Neapolu

  • Najlepiej poszukajmy noclegu blisko stacji metra i przy dużej ulicy.
  • Nie decydujmy się na noclegi do których prowadzi gąszcz wąskich uliczek.
  • Czytajmy opinie, nie patrzmy tylko na gwiazdki. Niektórzy zagraniczni goście rzadko chodzą pieszo i poruszają się głównie taksówką, przez co oceniają hotel na 5 patrząc jedynie na jego warunki. Zawsze powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi złymi opiniami i sprawdzić co ludzie piszą o bezpieczeństwie i okolicy.

Reklama