Podróże po Europie

Gdzie spać w Neapolu? Najlepsze dzielnice i popularne noclegi

Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2023

Dla wielu czytelników najważniejszą kwestią przed odwiedzinami stolicy Kampanii jest gdzie nocować w Neapolu, aby czuć się bezpiecznie. O bezpieczeństwie w Neapolu od lat krąży wiele mitów. Co prawda jest to miasto specyficzne, pełne ciągłego chaosu, ale jego turystyczne centrum nie jest dziś tak straszne jak pisano w starych drukowanych przewodnikach. Wciąż jednak znalezienie noclegu w Neapolu może sprawić turystom wybierającym się tam po raz pierwszy nieco kłopotu.

Artykuł ten powstał na podstawie naszych doświadczeń z wielokrotnych odwiedzin stolicy Kampanii i odpowiadamy w nim na pytanie gdzie spać w Neapolu, aby nasz wyjazd był udany, a przede wszystkim bezpieczny.

Niestety, w ostatnich latach ceny noclegów w Neapolu wystrzeliły w górę. Jeśli więc zależy nam na niższej cenie i dobrych warunkach warto rozważyć przyjazd poza sezonem lub rozpocząć jak najwcześniej poszukiwania zakwaterowania.

W jakich dzielnicach spać w Neapolu?

Poniżej przedstawiliśmy subiektywną opinię o najlepszych dzielnicach oraz obszarach do nocowania w Neapolu. W każdym z tych miejsc spędziliśmy na tyle dużo czasu, że łatwo nam pisać o ich wadach i zaletach. Wraz z krótką charakterystyką przygotowaliśmy kilkanaście sprawdzonych i dobrze ocenianych obiektów noclegowych.

Historyczne centrum (Centro Storico) - najlepsze miejsce na nocleg przy krótkim pobycie

My wybierając się do Neapolu najczęściej zostajemy we wpisanym na listę UNESCO historycznym centrum, a na pewno właśnie w tej okolicy rozpoczynamy nasze poszukiwania. Polecamy też Centro Storico każdemu, kto przyjeżdża do stolicy Kampanii na krótko lub po raz pierwszy - to właśnie tu odnajdziemy większość z największych atrakcji Neapolu.

Bezpieczeństwo W historycznym centrum praktycznie nie zdarzają się poważne przestępstwa, o czym świadczą opinie odwiedzających je całymi milionami turystów. Największym problemem są drobne kradzieże (kieszonkowcy lub wyrwania torebek ze skuterów).

To, co może przeszkadzać turystom w Neapolu to hałas. Ruch przy głównych ulicach jest natężony nawet w nocy - dlatego warto weryfikować komentarze innych gości pod tym kątem.

Neapol - gdzie spać w historycznym centrum?

Z naszego doświadczenia możemy wymienić kilka dobrych punktów orientacyjnych, do których możemy ograniczyć poszukiwania. Poniżej opisaliśmy je wraz z propozycją sprawdzonych przez nas lub polskich turystów noclegów.

Uniwersytet

Okolica uniwersytetu uchodzi za bezpieczną i spokojną. Znajdują się tam muzea, szeroka ulica Corso Umberto 1 oraz stacja metra Universita. Inną zaletą tego obszaru jest bliskość do obu terminali, skąd dopłyniemy do okolicznych wysp (Capri, Ischia i Procida).

Gdzie nocować w Neapolu w okolicy uniwersytetu?

Dobrym miejscem na nocleg w tej okolicy jest obiekt B&B Federico II.

Okolica Muzeum Archeologicznego

Ostatnimi czasy najlepszą odpowiedzią na pytanie gdzie spać w Neapolu bywała dla nas okolica Muzeum Archeologicznego (Museo Archeologico Nazionale di Napoli), gdzie stosunek ceny do jakości należy do bardzo dobrych. Znajduje się tam stacja metra Museo oraz panuje zawsze dość duży ruch samochodowy. Niestety, wieczorami i w nocy odczuwalny jest hałas z ulicy - dla nas bywał on czasem trudny do zniesienia, gdy raz spaliśmy koło głównej ulicy.

Z drugiej jednak strony okolica ta leży trochę dalej od serca Centro Storico, więc bywa tu taniej i spokojniej - my na przykład zatrzymaliśmy się podczas jednego wyjazdu w Napoli Museo Bed and Breakfast i byliśmy zadowoleni.

Piazza Bellini

Plac słynący ze świetnej atmosfery i położony w bliskiej okolicy stacji metra Dante. W okolicy działa dużo knajpek i panuje duży ruch nawet wieczorem. Na pewno nie będzie tu cicho, ale tuż obok znajduje się jedna z najbardziej ruchliwych ulic Neapolu.

Gdzie spać w Neapolu - propozycja przy placu Belliniego

Do najpopularniejszych obiektów w okolicy należy świetnie oceniany Hotel Piazza Bellini & Apartments.

Via Duomo i okolice katedry

Noclegu możemy poszukać również niedaleko ulicy Via Duomo, przy której stoi XII-wieczna katedra. Przykładem ciekawego noclegu jest Suite Duomo.

Via Toledo i Dzielnica Hiszpańska (Quartieri Spagnoli)

Kolejnym dobrym wyborem może być również nocleg przy jednej z głównych ulic handlowych Neapolu - Via Toledo. Jest to dobra okolica dla tych turystów, którzy źle czują się wracając w nocy przez labirynt wąskich i opuszczonych uliczek.

A gdzie nocować w Neapolu przy Via Toleto? Świetne oceny tuż przy ulicy zbiera Naplesuite - ceny ma wysokie, ale poza sezonem warto polować na promocje.

Czy warto spać w Dzielnicy Hiszpańskiej?

Tutaj jedna uwaga - na wschód od Via Toledo rozciąga się Dzielnica Hiszpańska (Quartieri Spagnoli). Powstała ona jako koszary i dziś uważana jest za jedną z mniej przyjaznych w Neapolu. Jeśli znajdziemy nocleg na jej obszarze to nic nie powinno nam grozić, ale możemy nie czuć się pewnie podczas wieczornych powrotów, a do tego wymagana ona chodzenia pod górę.

My osobiście odradzalibyśmy szukania noclegu w głębi Quartieri Spagnoli - i to mimo faktu, że sami bywaliśmy tam wielokrotnie w późniejszych godzinach z racji naszych ulubionych restauracji, ale zdajemy sobie sprawę, że niektóre zakątki tej dzielnicy po zmroku mogą pozbawić nas poczucia komfortu.

Wskazówka praktyczna W Centro Storico odnajdziemy masę miejsc noclegowych: zaczynając od gwiazdkowych hoteli, po popularne we Włoszech pensjonaty B&B czy apartamenty. Nie zawsze warto szukać hotelu, często dobre pensjonaty B&B będą zdecydowanie lepszą opcją niż słaby hotel.
Więcej noclegów w historycznym centrum w Neapolu znajdziecie w serwisie Booking.com

Gdzie nocować w Neapolu poza historycznym centrum?

Skoro wiemy już gdzie spać w Neapolu w historycznym centrum, to czas na inne dzielnice.

Vomero - pomysł na nieco bardziej budżetowe noclegi w Neapolu

Dzielnica Vomero rozciąga się na wzgórzu na zachód od zamku Sant’Elmo. Jest to obszar mocno polecany przez miejscowych, ponieważ panuje tam mniejszy harmider i łatwo dojedziemy stamtąd do centrum miasta metrem lub kolejką linową. Ceny są tu niższe niż w historycznym centrum, ale za dobrze oceniane obiekty nadal musimy zapłacić około 100 Euro za dobę. Zaletą jest większa dostępność mieszkań z kuchnią.

Vomero góruje nad historycznym centrum i oferuje wspaniałe widoki na okolicę, ale nocując tam będziemy na tyle daleko głównych atrakcji, że schodzenie do nich pieszo schodami (i wracanie pod górę) będzie mało komfortowe.

Gdzie nocować w Neapolu - propozycje w dzielnicy Vomero?

Chiaia - inna twarz Neapolu

Jeśli nie pociągają nas wąskie uliczki i historyczne budowle to lepszym miejscem do nocowania w Neapolu może być obszar Chiaia, który znajduje się po południowej stronie miasta tuż przy morzu. Dzielnica wyróżnia się nowocześniejszą zabudową i modnymi sklepami oraz restauracjami. Także przy promenadzie prowadzącej wzdłuż morza na zachód znajdziemy trochę ciekawych miejsc noclegowych - są one jednak z reguły droższe od tych w historycznym centrum, ponieważ nie dość, że oferują znacznie lepszy komfort, to jest ich o wiele mniej.

Wskazówka praktyczna Pamiętajmy jednak, że Chiaia oddalona jest dość znacznie od historycznego centrum i spacery do najważniejszych zabytków mogą zając nam ponad 30 minut.

Neapol - gdzie spać na obszarze Chiaia?

Posillipo - noclegi z widokiem na morze poza centrum Neapolu

Dalej na zachód od dzielnicy Chiaia znajdziemy położoną na wzgórzu dzielnicę Posillipo. Jest ona znacznie oddalona od centrum i dojazdy mogą zająć nam sporo czasu, ale tutejszy spokojny klimat oraz wspaniałe widoki z okien wielu obiektów mogą przypaść do gustu bardziej wymagającym czytelnikom, którym nie zależy tak bardzo na centralnej lokalizacji.

Nam Posillipo nierozłącznie kojarzy się z parkiem Virgiliano, pałacem Donn’Anna oraz świetną książką Macieja Hena pt. Solfatara.

Gdzie nocować w Neapolu - propozycje w dzielnicy Posillipo

  • do ciekawszych obiektów w rozsądnych cenach należy pensjonat Lux. Niektóre z jego pokoi mają balkon z widokiem na morze, ale nie wszystkie. Na pewno nie jest to opcja z najwyższej półki, ale jak na Neapol warunki są całkiem niezłe!
  • innym miejscem z oknami wychodzącymi w stronę morza jest pensjonat B&B Vista Mare, który zbiera znacznie lepsze opinie od poprzednika, ale jest też droższy.
  • tu znajdziecie więcej opcji noclegowych w Posillipo.

Nocleg w okolicach dworca i placu Piazza Garibaldi

Duża oferta noclegów w rozsądnych cenach dostępna jest w okolicach dworca głównego (Stazione di Napoli) oraz placu Piazza Garibaldi. Na pewno nie jest to preferowana odpowiedź na pytanie gdzie spać w Neapolu, bo w przeszłości okolica ta uważana była za jeden z najmniej bezpiecznych obszarów miasta. Po remoncie sytuacja wygląda lepiej, jednak nadal niektóre okoliczne uliczki nie zachęcają.

Nocleg w okolicy dworca na pewno może być dobrą opcją dla tych, którzy chcieliby korzystać z kolei i odwiedzać miasta Kampanii. Jeśli zdecydujemy się na znalezienie noclegu w okolicy warto rozważyć obiekty położone się przy jednej z większych ulic, np. Via Alessandro Poerio.

Gdzie spać w Neapolu - okolica dworca kolejowego

  • do budżetowych opcji z dość dobrymi ocenami należy B&B Donn'anna - podczas jednego z naszych dawnych wyjazdów zatrzymaliśmy się w dokładnie w tej okolicy i mimo braku atrakcji nie było też najgorzej, biorąc pod uwagę cenę.
  • przykładem dobrego pensjonatu w okolicy dworca jest B&B Sweet Sleep - leży on jednak wgłąb Centro Storico, a ceny są zbliżone do tych w bardziej turystycznych częściach Neapolu,
  • tu znajdziecie inne noclegi w okolicy dworca centralnego
Sami wielokrotnie bywaliśmy po zmroku lub z samego rana w okolicy dworca i nie zawsze dobrze wspominamy rzeczy, które tam widywaliśmy - a szczury wielkości małych psów należały do mniej szokujących widoków...

Na jakie dzielnice uważać w Neapolu?

W historycznym centrum uważać powinniśmy przede wszystkim na obszary Quartieri Spagnoli oraz okolice Porta Capuana, a już zwłaszcza w nocy. Oprócz tego warto omijać noclegi do których prowadzą jedynie wąskie uliczki i są oddalone od głównych arterii.

Pomimo wysiłków mających na celu rewitalizację całego obszaru chyba lepiej nie rozważać noclegu w dzielnicy Materdei lub znajdującego się jej terenie obszarze Rione Sanita (w tym katakumby w Neapolu). Są to miejsca, w których możemy poczuć prawdziwą atmosferę stolicy Kampanii i znajdziemy wiele zabytków, jednak nie każdy będzie się tam czuł swobodnie i pewnie.

Za najbardziej niebezpieczne uchodzą obrzeża Neapolu takie jak dzielnica Scampia, ale turyści nie za bardzo mają po co się tam zapuszczać, a tym bardziej szukać noclegu.

Nasze zasady szukania noclegu w Neapolu

  • Najlepiej poszukajmy noclegu blisko stacji metra i przy dużej ulicy.
  • Nie decydujmy się na noclegi poza głównymi szlakami, do których prowadzi gąszcz wąskich uliczek.
  • Czytajmy opinie i nie patrzmy tylko na gwiazdki. Niektórzy zagraniczni goście rzadko chodzą pieszo i poruszają się głównie taksówką, przez co oceniają hotel na 5 patrząc jedynie na jego warunki. Zawsze powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi złymi opiniami i sprawdzić co ludzie piszą o bezpieczeństwie i okolicy.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama