Podróże po Europie

Genua: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Ligurii.

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2023

Genua, stolica Ligurii, jest jednym z najciekawiej położonych miast we Włoszech. Otoczona z jednej strony morzem, a z drugiej wzgórzami i górami, oferuje unikalną zabudowę na skalę europejską. W jej sercu znajduje się okazałe stare miasto, poprzecinane uliczkami niczym mroczny labirynt, ulica Via Garibaldi z systemem pałaców, a także olbrzymi port, którego historyczna część została na początku lat 90. całkowicie przebudowana.

Pomimo wielu atrakcji, Genua nie jest typowym celem turystycznym i często pozostaje w cieniu innych włoskich miast. Warto jednak dać sobie szansę na bliższe poznanie tej dawnej stolicy potężnej republiki morskiej.

Kilka słów o historii Genui

Republika Genui, założona w X wieku, przez wiele stuleciu była jedną z największych potęg morskich, konkurując z Pizą oraz Wenecją, położoną po przeciwnej stronie Włoch. Najbardziej znanym mieszkańcem był słynny podróżnik Krzysztof Kolumb, który właśnie w Genui przyszedł na świat. Inny sławny żeglarz, Marco Polo, przebywał w mieście jako więzień podczas wojny Republiki Wenecji z Republiką Genui - przetrzymywano go w istniejącym do dziś Pałacu San Giorgio (Palazzo di San Giorgio).

Jak zwiedzać Genuę?

Trudno jest znaleźć odpowiednie słowo, które oddałoby topografię Genui, ale 'kaskada' wydaje się być trafnym określeniem. Miasto pnie się w górę - zaczynając od morza, przez stare miasto, aż po najnowsze dzielnice.

Chociaż takie ukształtowanie terenu w pewnym stopniu utrudnia zwiedzanie piesze, obszar od portu do starego miasta wznosi się bardzo łagodnie. Jeśli nie straszne są Wam lekkie podejścia i schody, większość turystycznej części Genui zwiedzicie pieszo. Pozostałe obszary są łatwo dostępne autobusem, kolejką linową lub windą. Stare miasto i tak w większości wyłączone jest z ruchu samochodowego. Więcej informacji o transporcie publicznym w Genui znajdziesz w ostatniej, praktycznej części naszego przewodnika.

Co warto zobaczyć Genui? Największe atrakcje oraz zabytki

Stary Port

Od samego początku swojej historii, Genua była miastem portowym, co sprawia, że jednym z jej najważniejszych obszarów jest Stary Port (Porto Antico). Dziś, po przebudowie w 1992 roku pod przewodnictwem Renzo Piano, nazwa ta niezbyt pasuje do tego miejsca. Historyczny obszar został całkowicie zrewitalizowany. Powstało tu jedno z największych w Europie akwariów, Muzeum Morskie, a także restauracje i nowoczesne centra dla mieszkańców. Ze Starego Portu startują również rejsy, podczas których możemy zobaczyć Genuę od strony morza.

Do najbardziej nietypowych atrakcji w porcie należy Galeon Neptun (Galeone Neptune), zamieniony na muzeum żaglowiec, wybudowany na potrzeby wyreżyserowanego przez Romana Polańskiego filmu Piraci.

Galeone Neptune - statek w porcie w Genui
Galeone Neptune - statek w porcie w Genui
Więcej o atrakcjach i zwiedzaniu Starego Portu przeczytacie w naszym dedykowanym mu artykule Porto Antico (Stary Port) w Genui - zwiedzanie i wskazówki praktyczne.

Akwarium w Genui

Akwarium, będące chlubą miasta, należy do naszych ulubionych miejsc w Genui. Jest to drugie największe oceanarium w Europie, będące domem dla licznych gatunków morskich stworzeń, takich jak rekiny, delfiny czy płaszczki.

Informacje praktyczne

Na spokojną wizytę warto zarezerwować sobie przynajmniej 2 godziny

Jeśli chcecie wybrać się do genueńskiego Akwarium, sprawdźcie przed przyjazdem zasady wstępu - podczas ostatniej aktualizacji naszego przewodnika bilety można było nabyć wyłącznie online, a do tego wymagana była rezerwacja okna czasowego naszej wizyty.

W sezonie lepiej wybrać się do akwarium z samego rana, zanim pojawią się największe tłumy.

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Akwarium w Genui.
Atrakcje w Genui - Akwarium
Atrakcje w Genui - Akwarium

Galata Museo del Mare - muzeum morskie

Czytelnicy zainteresowani tematyką morską nie powinni odpuścić sobie wizyty w Galata Museo del Mare, nowoczesnym muzeum morskim, jednej z największych placówek tego typu w Europie.

W nowoczesnym budynku, na kilku piętrach, przedstawiono historię morskich zmagań od czasów średniowiecznych aż po dziś. Muzeum jest bardzo interaktywne. Część pomieszczeń odwzorowuje trasę włoskich emigrantów - od miasta startowego, przez kontrolę biletów i poczekalnię, aż po wejście na statek. Włosi są narodem emigrującym od pokoleń i na jednej z wystaw przedstawiono kraje, do których trafiali emigranci zarobkowi.

Nam najbardziej do gustu przypadła wystawa starych atlasów oraz globusów. Mieliśmy na tyle dużo szczęścia, że jeden z atlasów był otworzony na stronie z mapą Polski z 1695 roku.

Informacje praktyczne

Na spokojne zwiedzenie muzeum warto zaplanować przynajmniej 1,5 do 2 godzin.

W ramach biletu do Muzeum Morskiego, można dodatkowo wejść do wnętrza łodzi podwodnej znajdującej się na zewnątrz. Pamiętajcie, że musicie najpierw odebrać kask ochronny i dopiero z nim udać się na miejsce.

Palazzo San Giorgio - pałac z najpiękniejszą fasadą w Genui

Do największych ozdób Porto Antico należy pięknie udekorowany Pałac św. Jerzego (Palazzo San Giorgio), którego fasada pokryta jest niemal w całości kolorowymi freskami. Nad głównym wejściem ujrzymy malowidło przedstawiające św. Jerzego podczas zmagań ze smokiem

Pałac został zbudowany w 1260 roku przez pierwszego Doże Genui, z materiałów pozyskanych z weneckiej ambasady w Konstantynopolu. Przez pewien czas kompleks służył jako więzienie, a najbardziej znanym osadzonym był Marco Polo, którego schwytano podczas walk pomiędzy dwoma potężnymi republikami morskimi - Genuą oraz Wenecją.

Informacje praktyczne

Niestety, na co dzień budynek nie jest dostępny do zwiedzania - możemy jedynie rzucić okiem do środka. Czasami organizowane sa jednak wycieczki z przewodnikiem, więc jeśli będziemy akurat w okolicy, to warto to sprawdzić.

Atrakcje Genui - Palazzo San Giorgio (Pałac św. Jerzego)
Atrakcje Genui - Palazzo San Giorgio (Pałac św. Jerzego)

Piazza de Ferrari oraz Via XX Settembre

Po zwiedzeniu obszaru portowego nadszedł czas na rozpoczęcie odkrywania Starego Miasta. Zwiedzanie historycznego centrum Genui możemy rozpocząć od Piazza de Ferrari, głównego placu miejskiego, który rozdziela (lub łączy) nowe i stare miasto. Środek placu ozdabia olbrzymia fontanna. W stronę nowego miasta odchodzą z niego dwie arterie, Via Dante oraz Via XX Settembre.

Co warto zobaczyć w Genui? Piazza De Ferrari!
Co warto zobaczyć w Genui? Piazza De Ferrari!

Via XX Settembre to najważniejsza ulica handlowa w Genui. Na całej jej długości funkcjonują sklepy drogich marek, z których większość mieści się w pięknych budynkach i pałacach. Praktycznie cała trasa piesza wzdłuż ulicy prowadzi pokryta jest portykami. Warto przyglądać się sufitom oraz podłodze, do dziś zachowało się tu wiele historycznych zdobień (np. mozaiki). Mniej więcej w połowie Via XX Settembre nad ulicą przebiega monumentalny most.

Pałac Dożów

Po zjednoczeniu Włoch, Genua była jednym z centrów finansowych kraju. Wiele instytucji finansowych oraz giełda otrzymały siedziby w budynkach otaczających Piazza de Ferrari. Najbardziej znanym z gmachów jest Palazzo Ducale, czyli Pałac Dożów, którego historia sięga końca XIII stulecia. en dawny kompleks, który niegdyś służył władcom Republiki Genui, został przekształcony w centrum kulturalne. Obecnie odbywają się tam wystawy związane ze sztuką.

Palazzo Ducale - informacje praktyczne

W pałacu odbywają się dziś wystawy czasowe. Jego ozdobą jest kaplica, ale niestety możemy ją zobaczyć tylko po zakupie biletu na wystawę.

Do Palazzo Ducale przynależy średniowieczna wieża Torre Grimaldina, we wnętrzu której w przeszłości znajdowało się więzienie. Czasami, najczęściej w okolicy weekendu, organizowane są po niej wycieczki z przewodnikiem. Jeśli chcielibyście się na taką wybrać, sprawdźcie wcześniej godziny zwiedzania.

Katedra św. Wawrzyńca

Spod Palazzo Ducale, w maksymalnie kilka minut dojdziemy do najważniejszego kościoła w Genui: katedry św. Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo). Przed kościołem rozciąga się szeroki, jak warunki tutejszego starego miasta, plac Piazza San Lorenzo. Wejścia do katedry bronią monumentalne lwy.

Informacje praktyczne

Wstęp jest darmowe, ale katedra zamykana jest na chwilę w środku dnia. Wieża katedralna dostępna jest jedynie kilka razy w roku.

W kościele zobaczymy m.in. powłokę bomby brytyjskiej, która wpadła do świątyni w 1941 roku, lecz szczęśliwie nie eksplodowała.

Jeden z lwów przed Katedrą w Genui
Jeden z lwów przed Katedrą w Genui

Skarbiec katedralny z domniemanym Świętym Graalem

Jeśli będziecie zwiedzać katedrę, powinniście zdecydować się również na odwiedzenie skarbca. Zobaczymy w nim misę, która przez niektórych uznawana jest za Świętego Graala - naczynie, z którego Jezus Chrystus korzystał podczas ostatniej wieczerzy.

Sama misa, pomimo swojego znaczenia (o ile to faktycznie jest Święty Graal, bo kandydatów do tego miana jest więcej), nie jest najbardziej imponującym eksponatem zdobiącym pomieszczenia skarbca. Oprócz niej zobaczymy tam takie skarby jak relikwiarz św. Wawrzyńca, niesamowite ołtarze czy skrzynie wykorzystywane podczas procesji (w tym skrzynię służącą do przenoszenia szczątków św. Jana Chrzciciela). Kolejnymi wartymi uwagi eksponatami są krzyż z czasów bizantyjskich (zawierający relikwie Krzyża) oraz talerz, na którym według tradycji przeniesiono głowę Jana Chrzciciela i pokazano Herodowi.

Muzeum Strada Nuovo oraz inne pałace Genui

Najbardziej charakterystycznymi budynkami w Genui są renesansowe pałace z tzw. listy Rolli. Lista Rolli była dokumentem, w którym władze miejskie przechowywały listę pałaców dostępnych dla znamienitych gości z całego świata. Najwięcej budynków znajdziemy przy ulicy Via Garribaldi, która w przeszłości nosiła nazwę Strada Nuova (Nowa Ulica).

Genua na liście UNESCO

W 2006 roku 42 pałace z listy Rolli zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Każdy z budynków oznaczony jest czerwoną tabliczką z odpowiadającym mu numerem.

Część z pałaców została udostępniona dla zwiedzających. Najbardziej znanym kompleksem jest Muzeum Strada Nuovo, składające się z trzech pałaców przekształconych w placówki kulturalne: Palazzo Rosso, Palazzo Bianco oraz część Palazzo Doria-Tursi. W środku można podziwiać wiele wspaniałych dzieł sztuki (w tym "Ecce Homo" Caravaggia oraz "Skruszona Magdalena" Antonio Canovy) oraz wejść na taras widokowy, utworzony na szczycie Palazzo Rosso.

Informacje praktyczne

Bilet normalny kosztuje 10,00 (43,10 zł). Znacznie lepszym wyborem jest zakup karty turystycznej Genova Museum Card w cenie 15,00 (64,65 zł), która ważna jest przez 24 godziny.

Na zwiedzenie wszystkich części Muzeum Strada Nuovo warto zarezerwować sobie 2-3 godziny.

La Maddalena penitente ('Skruszona Magdalena'), rzeźba autorstwa Antonia Canovy - Palazzo Doria-Tursi w Genui
La Maddalena penitente ('Skruszona Magdalena'), rzeźba autorstwa Antonia Canovy - Palazzo Doria-Tursi w Genui

Pałac Królewski

Innym pałacem wartym polecenia jest Pałac Królewski (Palazzo Reale), zamieniony na muzeum. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że od zewnątrz nie zachwyca. Pałac wykorzystywany był przez władców Genui, a w 1823 roku został zakupiony przez władców Królestwa Sardynii (członków dynastii sabaudzkiej - Casa di Savoia).

Jest to największy kompleks pałacowy w Genui z przełomu XVII i XVIII wieku. Pałac składa się z 20 pomieszczeń, w których zachowały się oryginalne dekoracje oraz meble, a także z tarasu. Szczególnie warte uwagi są:

  • Galeria Luster (wzorowana na Galerie des Glaces z Wersalu),
  • królewskie sypialnie,
  • Pokój Bitw, ozdobiony obrazami przedstawiającymi bitwy morskie,
  • Pokój Tronowy,
  • kaplica.
Palazzo Reale Genua
Palazzo Reale Genua
Atrakcje w Genui - Galeria Luster
Atrakcje w Genui - Galeria Luster
Więcej o zwiedzaniu pałaców w Genui napisaliśmy w artykule Pałace w Genui - Strada Nuova oraz pałace z listy Rolli. Przeczytacie w nim o innych rezydencjach: Palazzo Spinola di Pellicceria, który został przekształcony na galerię sztuki, oraz Villa del Principe - pałac, którego właścicielem był słynny Adrea Doria (jego ogrody są ogólnodostępne).

Kościół Jezuitów z dziełami Piotra Rubensa

Dosłownie kilkanaście metrów od Pałacu Dożów stoi jeden z sekretów Genui - kościół Jezuitów (Chiesa del Gesù e dei Santi Ambrogio e Andrea). Wnętrze świątyni wypełnione jest dziełami sztuki, a jej największą ozdobą są dwie prace Piotra Rubensa. Wchodząc do środka, warto wziąć informator znajdujący się przy wejściu. Znajdziemy w nim informacje o najważniejszych pracach wraz z ich położeniem.

Informacje praktyczne

Wejście do kościoła jest darmowe. Za opłatą możemy wejść do zakrystii. Kościół zamknięty jest kilka godzin w ciągu dnia. Przy ołtarzu głównym możemy wypatrzyć obraz św. Stanisława ze Szczepanowa.

Muzeum Diecezjalne ze wspaniałą wystawą Blu di Genova

Museo Diocesano di Genova (adres: Via Tommaso Reggio 20) mieści się w starych budynkach katedralnych. Podczas jego zwiedzania przejdziemy m.in. przez krużganki św. Wawrzyńca oraz historyczne pomieszczenia mieszkalne.

Muzeum podzielone jest na kilka części. W podziemiach zobaczymy część poświęconą archeologii (m.in. rzymski sarkofag). Na kolejnych piętrach będziemy mogli podziwiać fragmenty fresków, obrazy i wyroby liturgiczne ze złota i srebra.

Największym skarbem placówki są pomalowane na niebiesko płachty (wystawa Blu di Genova), przedstawiające Pasję Chrystusa. W muzeum możemy mieć problem z dogadaniem się po angielsku, a opisy z małymi wyjątkami są jedynie po włosku. Na szczęście przy wejściu możemy poprosić o materiały w języku angielskim. Wejście do muzeum znajduje się po północnej stronie katedry.

Stare Miasto - zgubmy się w labiryncie wąskich uliczek

Najbardziej charakterystyczną częścią Genui jest stare miasto, będące jednym z największych nienaruszonych zabytkowych obszarów miejskich w całej Europie.

A co tam na nas czeka? Kręte uliczki, nazywane po włosku caruggi, malutkie place i kościoły, a także dziesiątki sklepów oraz małych kawiarni. Ten swoisty labirynt potrafi zakręcić w głowie. Niestety, ma to również swoje złe strony. Wiele fasad budynków jest bardzo zaniedbanych, więc nierzadko wkraczamy w niemal puste przejścia. Do tego po zmroku lepiej jest niektóre z ulic omijać szerokim łukiem. Warto pamiętać, że uliczki starego miasta dostępne są jedynie pieszo.

Stare miasto nie każdemu może przypaść do gustu, ale warto dać mu szansę, ponieważ niektóre z jego atrakcji są naprawdę godne polecenia

Na co warto zwrócić uwagę:

  • Piazza San Matteo - jeden z najpiękniejszych zakątków starego miasta. Plac i otaczające go budynki w przeszłości były własnością potężnego rodu Doria. Ozdobą placu jest Abbazia di San Matteo, kościół z 1125 roku, wyróżniający się pasiastą fasadą oraz małą mozaiką umieszczoną tuż nad drzwiami wejściowymi. W kościelnej krypcie spoczywa Andrea Doria, który przyszedł na świat w jednym z sąsiednich pałaców. Obok kościoła znajdują się krużganki, niestety nie zawsze dostępne do zwiedzania.
Genua - Piazza San Matteo
Genua - Piazza San Matteo
  • Kościół Marii Magdaleny, Chiesa di Santa Maria Maddalena (adres: Piazza della Maddalena 11) - Barokowy kościół znajdujący się na krańcu starego miasta. Wyróżnia się oryginalną fasadą. W środku zachwycają freski oraz zdobienia sufitowe ozdabiające kopułę i prezbiterium.
  • Galleria Imperiale (adres: Piazza Campetto 8) - jeden z ukrytych skarbów genueńskiego starego miasta. Na parterze pałacu Palazzo Gio Vincenzo Imperiale znajduje się sklep z antykami Galleria Imperiale. W środku zachwycają sklepienia sufitowe oraz oryginalne zdobienia, w tym freski oraz rzeźby z popiersiami na ścianach. Warto wstąpić do środka. To jednak nie koniec. Po prawej stronie od wejścia do sklepu znajdują się drzwi, którymi możemy wejść na pierwsze piętro i nacieszyć oko niesamowitymi zdobienia oraz piękną architekturą. Znajdują się tam kawiarnia oraz siedziba prywatnej firmy.
  • Chiesa di San Luca (adres: Piazza S. Luca) - filigranowy kościół z małym placem o tej samej nazwie. W środku zobaczymy piękne freski.
  • Cukiernia Antica Confetteria Pietro Romanengo (adres: Piazza di Soziglia 74) - cukiernia z ponad 200-letnią historią. Zachwyca bogato zdobiona fasada. Wnętrze sklepu nie odstaje - piękne stare lampy, oryginalnie zdobiony sufit. Nawet jeśli nie planujemy kupić nic słodkiego, warto zajrzeć do środka.
  • Piazza Bianchi - jeden z ważniejszych placów w czasach potęgi morskiej Genui. Znajduje się blisko Starego Portu. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest tu Loggia dei Banchi, gdzie w przeszłości urzędowali kupcy oraz bankierzy. Dziś w środku odbywają się wystawy tymczasowe. Po południowej stronie placu, na podwyższeniu, stoi kościół San Pietro in Banchi. Plac w ciągu dnia zapełniony jest handlarzami staroci.
  • Banco di Sardegna (adres: Piazza delle Fontane Marose 6) - budynek banku z interesującą fasadą. Warto rzucić okiem, jeśli jesteśmy w pobliżu.

Belvedere Castelletto - spójrzmy na Genuę z góry!

Jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście znajduje się w małym parku. Na górę możemy wejść pieszo lub za darmo skorzystać ze zbudowanej w stylu Art Noveau windy przy Piazza del Portello. Wejście na taras widokowy jest darmowe.

Sprawdź skąd jeszcze warto zobaczyć stolicę Ligurii z góry: Punkty widokowe Genui.
Widok na Genuę z Belvedere Castelletto
Widok na Genuę z Belvedere Castelletto

Porta Soprana i fortyfikacje Barbarossy

Fortyfikacje Genui w trakcie całej historii miasta były kilkukrotnie przebudowywane i rozbudowywane. W XII wieku powstały tzw. mury Barbarossy. Nazwa murów nie pochodzi od nazwiska konstruktora, tylko od imperatora Fryderyka I Barbarossy, przed którym miały one bronić miasto. Imponująca linia fortyfikacji powstała w zaledwie 53 dni. Do pomocy zgłosiła się większość mieszkańców Genui.

Do dzisiaj w idealnym stanie zachowała się brama miejska z tego okresu - Porta Soprana (1155 rok). Do bramy z obu strony przylegają wieże z których możliwa była obserwacja okolicy. Wcześniej brama nosiła nazwę Porta Sant’Andrea, od pobliskiego wzgórza, na którym znajdował się klasztor św. Andrzeja. Na bramie wisi obraz, jest to jednak kopia, oryginał znajduje się we wnętrzu wieży. W późniejszych wiekach brama służyła jako więzienie.

Informacje praktyczne

Porta Soprana pełni dziś funkcję atrakcji turystycznej, którą można zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Więcej o niej napisaliśmy w kolejnym punkcie.

Dom Kolumba oraz pozostałości romańskiego klasztoru

Kawałek za zewnętrzną stroną muru znajduje się Dom Kolumba, w którym żył najsłynniejszy mieszkaniec Genui. Nie jest to jednak oryginalny dom odkrywcy, ale wyłącznie XVIII-wieczna rekonstrukcja. Oryginalny budynek został zniszczony przez Francuzów w 1684 roku. Dom możemy zwiedzić, ale musimy uczciwie podkreślić, że nie jest to największa atrakcja miasta. W trakcie wizyty przejdziemy przez zaledwie dwa pustawe pomieszczenia.

Tuż obok domu zobaczymy znacznie ciekawszą atrakcję: romańskie pozostałości po krużgankach XII wiecznego klasztoru św. Andrzeja, który został rozebrany w 1904 roku, pod budowę ulicy Via Dante. Na teren ruin klasztoru możemy wejść kilka razy dziennie o określonych godzinach.

Dom Kolumba, krużganki i Porta Soprana - zwiedzanie

Wszystkie trzy zabytki możemy zwiedzić podczas wycieczki z przewodnikiem. Bilety kupujemy w kasach Domu Kolumba. Najpierw samodzielnie zwiedzamy dom, co nie powinno nam zająć więcej niż kilka minut. Następnie czekamy na wyznaczoną godzinę. Pracownik w tym czasie zamyka Dom Kolumba i prowadzi nas najpierw na teren krużganków, a potem do wieży. Wycieczka trwa 35-40 minut i jest prowadzona w większości po włosku, chociaż czasem pracownik próbuje wytłumaczyć coś po angielsku.

Castello D’Albertis - dobrze skrywany skarb Genui

Ta neogotycka rezydencja położona w górnych partiach miasta należy do naszych ulubionych atrakcji Genui. Powstała ona koniec XVIII wieku, w miejscu historycznego bastionu. Dziś jej wnętrze mieści muzeum Museo Delle Culture Del Mondo z prywatnymi zbiorami kapitana Enrico Alberto D’Albertis. Kolekcja składa się z eksponatów przywiezionych z podróży po całym świecie.

Oprócz wspaniałych zbiorów i pomieszczeń wzorowanych na architekturze świata, na miejscu czeka na nas taras widokowy ozdobiony rzeźbą przedstawiającą młodego Krzysztofa Kolumba.

Miasteczko Boccadasse oraz promenada Corso Italia

Trochę ponad pięć kilometrów od historycznego centrum Genui odnajdziemy jeden ze skarbów stolicy Ligurii - dawne rybackie miasteczko Boccadasse. Na pierwszy rzut oka zabudowa Boccadasse przypomina miasta słynnego Cinque Terre. Kolorowe domy jakby zbudowane jeden na drugim, kawałek plaży (Spiaggia di Boccadasse) oraz zacumowane łódki - wszystko to wygląda pocztówkowo.

Boccadasse - rybacka dzielnica Genui
Boccadasse - rybacka dzielnica Genui

Dziś jest to popularne miejsce wśród mieszkańców i coraz bardziej oblegane przez turystów. W dni wolne od pracy powinniśmy spodziewać się tu tłumów, luźniej jest z kolei w dni powszednie. Boccadasse słynie z tawern, w których zjemy świeżą rybę oraz z lodziarni.

Nad plażą góruje kościół Chiesa di Sant'Antonio di Boccadasse z tarasem widokowym.

Jak dostać się do Boccadasse?

Do Boccadasse dojedziemy komunikacją publiczną, choć może nas czekać kawałek spaceru. Do miasteczka z centrum miasta prowadzi również długa nadmorska promenada Corso Italia. Spotkamy na niej spacerujących mieszkańców, rowerzystów oraz biegaczy. Niestety, trasa nie biegnie bezpośrednio przy morzu. W większej części oddzielona jest od wody płatnymi plażami oraz kompleksami sportowymi (baseny, boiska). Na trasie znajduje się kilka kawiarni.

Atrakcje w Genui poza utartym szlakiem

Parco delle Mura - pomysł na aktywne zwiedzanie Genui

W XVII wieku, po serii prób zdobycia miasta, zdecydowano się na rozszerzenie murów obronnych na otaczające je wzgórza. Razem z murami stworzono cały system fortyfikacji, w skład którego wchodziły również forty oraz bastiony. Całość nosiła nazwę "Nowych Murów" (Mura Nuove).

Współcześnie pozostałości po fortyfikacji znalazły się na chronionym obszarze parku miejskiego o nazwie Parco delle Mura. Spacer po jego terenie to świetny pomysł na aktywny odpoczynek od zgiełku miasta.

Jak dostać się do Parco delle Mura?

Dostać się tam możemy korzystając z kolejki szynowej Righi - Zecca. Obowiązują w niej zwykłe bilety komunikacji miejskiej. Musimy dojechać do samego końca. Do przejechania mamy 7 przystanków, co trwa około 15 minut. Przystanek na dole znajdziemy pod adresem Via Edilio Raggio 3. Nad ostatnim przystankiem znajduje się darmowy punkt widokowy Panorama dal Righi.

Po wyjściu z ostatniego przystanku należy skręcić w lewo. Początkowa część trasy prowadzi wzdłuż drogi dla samochodów, dalej czekają na nas trasy piesze. Po drodze miniemy forty: Forte Sperone, Forte Puin, Forte Fratello Minore aż dojdziemy do Forte Diamante, z którego rozpościera się niesamowity widok na całą okolicę.

Pamiętajmy, że trasa prowadzi pod górę. Sugerowany czas dojścia do Forte Diamante to godzina i 30 minut. Wszystko jednak zależy od naszej formy fizycznej.

Museo di Sant Agostino

Będąc w okolicy Porta Soprana, możemy udać się do Museo di Sant Agostino (Piazza di Sarzano 35), uchodzące za najważniejszą placówkę poświęconą rzeźbie w całej Ligurii. W muzeum zobaczymy rzeźby, freski i inne prace z różnych okresów (od X do XVIII wieku).

Placówka została założona w historycznym klasztorze z XIII wieku, w którym zachowane są krużganki oraz gotycki kościół.

Latarnia morska - Lanterna

Jednym z największych symboli Genui jest słynna latarnia morska (wł. Lanterna), która przez wieki prowadziła marynarzy do portu. Latarnia wyróżnia się swoją wysokością - razem ze skałą na której została postawiona wznosi się na wysokość 40 metrów. Na ścianie budynku umieszczono herb republiki. Wysoka Struktura od zawsze pojawiła się na wielu obrazach przedstawiających Genuę, a także na planach i mapach morskich. Do 1543 roku, do czasu zbudowania latarni na wysepce Île Vierge, latarnia w Genui była najwyższą latarnią morską na świecie.

Latarnia morska w Genui - informacje praktyczne

Dziś możemy wejść do muzeum w środku (bardzo małego) oraz wejść na punkt obserwacyjny (do pokonania są 172 schody). Warto jednak wcześniej sprawdzić aktualne dni i godziny otwarcia. W przypadku złych warunków atmosferycznych, wejście do latarni może być niemożliwe. Niestety, znajduje się ona dalszy kawałek od historycznego centrum. Możemy dojść tam pieszo lub dojechać autobusem. Tuż obok latarni zobaczymy fragmenty historycznych fortyfikacji miejskich oraz XIX-wieczną bramę Porta Nuova.

Kościół Santa Maria di Castello

Kompleks Santa Maria di Castello należy do naszych najbardziej pozytywnych niespodzianek w stolicy Ligurii. Zajrzeliśmy do niego przechodząc obok i akurat trafiliśmy na wycieczkę prowadzoną przez wolontariuszy. W jej trakcie udało nam się zwiedzić urokliwe piętrowe krużganki ze wspaniałymi malowidłami na ich sklepieniu, zajrzeliśmy do ogrodu, zwiedziliśmy muzeum oraz zobaczyliśmy dary wotywne składane przez marynarzy i ich rodziny.

Szpital Commenda di Pré

W 1180 roku, w sąsiedztwie portu, na terenie w dzielnicy Pré, powstał kompleks Commenda di Pré, w skład którego weszły dwa kościoły (wzniesione jeden ponad drugim), konwent oraz szpital. Głównym celem konwentu była pomoc pielgrzymom udających się do Ziemi Świętej podczas trzeciej krucjaty.

Dziś możemy odwiedzić trzy części kompleksu:

  • Górny Kościół wyróżniający się ciemnym kamieniem, z którego został zbudowany oraz masywnym sklepieniem sufitowym. W przeszłości był on dostępny wyłącznie dla rycerzy.
  • Dolny Kościół, który przypomina bardziej dużą kryptę - jest on otwierany nieregularnie, ponieważ opiekują się nim wolontariusze,
  • Stary szpital zamieniony na muzeum. Już sama jego fasada jest warta uwagi, ale w środku nie zobaczymy jednak wielu eksponatów, a jedynie oryginalną strukturę budynku. Na drugim piętrze możemy zobaczyć zachowany fragment drewnianego sufitu. Na ścianach wystawione są interaktywne ekrany przedstawiające historię krucjat, niestety jedynie w języku włoskim. Naszym zdaniem nie warto wchodzić do środka bez karty turystycznej.

Cmentarz Staglieno

Cmentarz Staglieno (lub w rozwiniętej wersji Monumentalny Cmentarz Staglieno) należy z najpiękniejszych nekropolii Europy. Cmentarz powstał stosunkowo niedawno, bo w XIX wieku. Powstanie nekropolii związane było z dekretem Napoleona, który w 1804 roku zakazał grzebania ludzi w kościołach oraz w obrębie miasta. Władze Genui musiały zdecydować o budowie nowej miejskiej metropolii.

Na cmentarzu Staglieno pochowano wielu znamienitych mieszkańców, a ich groby ozdobione zostały przez utalentowanych rzeźbiarzy i artystów. W pewnym sensie cmentarz jest swoistą galerią sztuki. Będąc na miejscu warto zobaczyć Panteon, wzorowany na rzymskich ogrodach obszar Boschetto Irregolare (znajduje się tu grób Giuseppe Mazziniego) oraz cmentarz brytyjski z grobami weteranów obu wojen światowych.

Intrygujące jest również położenie cmentarza, który znajduje się na jednym ze wzgórz poza miastem.

Cmentarz Staglieno - wskażówki praktyczne

Cmentarz Staglieno otwarty jest codziennie i dojedziemy do niego autobusem. Wysiadamy na przystanku Via Piacenza Cimitero Staglieno.

W soboty odbywają się wycieczki z przewodnikiem. Ich koszt to 5€ (aktualizacja wrzesień 2022). Więcej informacji na oficjalnej stronie cmentarza.

Co jeszcze warto zobaczyć w Genui?

Lista miejsc, które warto zwiedzić w Genui, może być bardzo długa. W tym miejscu wypisaliśmy dodatkowych kilka pozycji, które nie pasowały do innych akapitów.

  • Campo Pisano - ten leżący nieco w cieniu plac należy do ukrytych atrakcji Genui. Otaczają go urokliwe fasady, ale najciekawsza jest mozaika utworzona na posadzce, która przypomina o zwycięstwie floty genueńskiej nad pizańską. Zgodnie z tradycją, to właśnie tutaj przetransportowano kilka tysięcy jeńców wojennych, z których wielu straciło życie.
  • Romański kościół San Donato (wł. Chiesa di San Donato) z jedną z najbardziej charakterystycznych dzwonnic w Genui.
  • Dworzec Genova Piazza Principe - wart zobaczenia budynek z bogato zdobioną fasadą, który został oddany do użytku w 1860 roku. Na placu przed wejściem stoi duża statua Krzysztofa Kolumba. Obok dworca stoi bar/budka The Chiosco, gdzie napijecie się kawy lub drinka w dobrej cenie i zjemy coś na szybko. Oczywiście na stojąco! Jest to kultowe miejsce wśród mieszkańców i w ciągu każdej godziny przewijają się ich tu dziesiątki.
  • Villa del Principe, (adres: Piazza del Principe 4) - jedna z najpiękniejszych rezydencji miejskiej w Genui i idealny przykład bogactwa włoskiego renesansu. Budowę pałacu zapoczątkował Adrea Doria. W środku zobaczymy piękne gobeliny, freski oraz inne elementy dekoracyjne. Do zwiedzania możliwe są m.in. apartamenty królewskie oraz Hala Bohaterów. Wejście do pokoi pałacowych jest płatne. Za darmo wejdziemy na teren imponujących ogrodów. Kompleks znajduje się zaledwie kawałek drogi od dworca Genova Piazza Principe.
  • Villetta Di Negro (adres: Galleria Bixio Nino) - przyjemny park miejski niemal w samym centrum Genui. Zbudowany na wzgórzu, w miejscu historycznego bastionu Santa Caterina. W środku znajdziemy kilka ciekawych konstrukcji jak groty, rzeźby czy wodospady, a także cztery punkty widokowe. Na terenie parku znajduje się muzeum orientalne Museo d’arte Orientale Edoardo Chiossone.
Widok na Genuę z parku Villetta Di Negro
Widok na Genuę z parku Villetta Di Negro
  • Castello Mackenzie (adres: Mura di S. Bartolomeo 16) kolejna neogotycka rezydencja - powstała ona w miejscu starej willi mieszkalnej przy murach miejskich. Właścicielem był bankier Evan Mackenzie, który projekt rezydencji zlecił znanemu architektowi secesyjnemu Gino Coppedè (znanemu ze stworzenia dzielnicy Quartiere Coppedè w Rzymie). Dziś zamek można zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem.
  • Chiesa Dell’Annunziata (adres: Piazza della Nunziata 4) - bazylika ozdobiona w środku przez znakomitych barokowych artystów. Warto zajrzeć do środka, pomimo, że neoklasyczna fasada nie zachęca. W jednej z kaplic umieszczono Matkę Boską w skale.
  • Piazza della Vittoria (adres: Piazza della Vittoria 99) - masywny Plac Zwycięstwa. Na środku stoi nowoczesny łuk triumfalny (Arco della Vittoria). Po południowej stronie placu znajdują się schody (Scalinata delle Tre Caravelle) prowadzące do parku Giardini Francesco Coco. W obrębie parku znajduje się fragment historycznych murów miejskich Mura delle Capuccine, które dziś służą jako punkt widokowy.
  • Piazza Corvetto - okrągły plac z majestatycznym pomnikiem Wiktora Emmanuela II pośrodku.

Stolica Ligurii na talerzu. Co zjeść w Genui?

Nie ma chyba lepszego miejsca do spróbowania słynnego ciasta Focaccia niż Genua, gdyż to właśnie tu powstała jego najprostsza wersja z oliwą z oliwek (poza Genuą znana jako focaccia alla genovese). Kawałek ciasta kupimy w piekarniach i kawiarniach w całym mieście. Pamiętajmy, że focaccia’ę kupuje się na wagę.

Inną potrawą powstałą w Genui jest słynny sos pesto, nazywany również pesto alla genovese. Pesto dodawane jest do makaronów i innych dań, ale możemy również kupić sobie trochę świeżego sosu na wagę i moczyć w pysznym chlebie.

Odkrywając Genuę, warto zawitać do Cioccolateria Romeo Viganotti - historycznej wytwórni czekolady oraz pralinek, która w bliskiej okolicy posiada sklep firmowy oraz kawiarnię. Ich wyroby są naprawdę przepyszne i zdecydowanie warto sprawdzić to na własnym podniebieniu.

Genua - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Genui?

Stolica Ligurii jest idealnym miejscem na krótki, jedno- lub dwudniowy wypad. Osobom interesującym się średniowieczem i historią dawnych republik morskich, Genua oferuje wystarczająco wiele atrakcji, aby zająć im kilka dni. Na lepsze poznanie miasta, warto poświęcić 3 do 5 dni. My po raz pierwszy przyjechaliśmy na weekend i jako miłośnicy historii czuliśmy tak duży niedosyt, że po w następnych latach wracaliśmy do Genui przy kilku okazjach.

Karty turystyczne - sposób na tańsze zwiedzanie stolicy Ligurii

Jeśli zależy Wam na zwiedzeniu pałaców oraz muzeów Genui, powinniście zainteresować się jedną z kart turystycznych. Do wyboru mamy:

  • Kartę muzealną Genova Museum Card, występującą wyłącznie w wariancie 24-godzinnym i pozwala na wejście do jednego z prawie 30 muzeów oraz na darmowe korzystanie z transportu publicznego. Cena to 15,00 (64,65 zł).
  • Kartę miejską Genova City Pass, dostępną w kilku wariantach czasowych (24-, 48- i 72-godzinnym). Oprócz muzeów, posiada ona w swojej ofercie także inne atrakcje turystyczne Genui. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Jej cena zaczyna się od 20,00 (86,20 zł).

Komunikacja miejska w Genui

Za komunikacje miejską w Genui odpowiada firma AMT. W mieście funkcjonuje jedna linia metra, która startuje od dworca Bringole i przejeżdża przez Stary Port oraz fragment starego miasta. Oprócz metra, głównymi środkami transportu są autobusy, dwie linie kolei szynowej oraz windy.

Bilet pojedynczy, który kosztuje 1,50€, ważny jest 110 minut i pozwala na przesiadki w obrębie sieci. Bilet zakupimy w kioskach i punktach sprzedaży (z oznaczeniem T). Bilet kupowany w pojeździe jest aż o 1€ droższy. Dostępne są również paczki biletów jednorazowych oraz bilety 24-godzinne w cenie 4,50€.

Do autobusu wsiadamy przodem, a następnie kasujemy lub pokazujemy bilet.

W ramach komunikacji miejskiej możemy korzystać również z wind. W przypadku chęci skorzystania wyłącznie z windy, możemy zakupić tańszy bilet w automacie.

W ramach komunikacji miejskiej kursuje również statek Navebus z Starego Portu do Pegli (znajduje się tam muzeum archeologiczne Museo di Archeologia Ligure oraz muzeum morskie Museo Navale a Pegli). W ciągu dnia statek kursuje od 3 do 4 razy w każdą ze stron. Koszt biletu w jedną stronę to 4€.

Bezpieczeństwo w Genui

Genua jest typowym dużym miastem portowym i występują tu zagrożenia znane z innych ośrodków tego typu. Część portowa oraz stare miasto wieczorem mogą być mało przyjemne. W obrębie starego miasta możemy natrafić na przykłady prostytucji na obszarach tzw. czerwonych latarnii (chociaż w Genui nie działają one oficjalnie, jak w przypadku Amsterdamu, Antwerpii czy Hamburga).

Może to zabrzmieć jak ponury żart, ale tuż obok reprezentacyjnego Palazzo Rosso znajduje się ulica Vico Angeli (Aleja Aniołów), która jest swoistą genueńską ulica czerwonych latarni. Spacerując ją, na kilkudziesięciu metrach raz po raz mijać będziemy panie lekkich obyczajów, stojące w uchylonych drzwiach zapraszające do siebie odsłoniętym ciałem. Podobne sytuacje spotkamy również w innych okolicznych uliczkach, jednak prawdopodobnie z mniejszym natężeniem niż na Vico Angeli.

Warto jednak zachować rozwagę oraz zdrowy rozsądek i nic złego nie powinno nas w stolicy Ligurii spotkać.

Na co uważać w Genui?

  • Poniedziałek - w Genui większość muzeów jest nieczynna w poniedziałki. Warto uwzględnić to w naszym planie zwiedzania.
  • Przerwa w ciągu dnia - wiele kościołów jest zamkniętych przez kilka godzin (2 do 4) w środku dnia. Warto przed przyjazdem lub na miejscu sprawdzić godziny otwarcia interesujących nas miejsc, żeby dobrze zaplanować dzień.
  • Stary Port i stare miasto wieczorem - Stare miasto oraz portyki za Starym Portem w ciągu dnia pełnią normalną miejską funkcję. Znajdziemy tu sklepy, kawiarnie oraz setki miejscowych. Sytuacja zmienia się wieczorem i po zmroku, gdy wszystko jest zamknięte. Niemal wszyscy miejscowi sugerują omijanie tych obszarów. Uliczki są wąskie, słabo oświetlone, łatwo stracić orientacje i stać się łatwym celem złodziei.
  • Genueńskie dworce w ciągu dnia są żywe i pełne ludzi. Okolica Genova Piazza Principe i sam dworzec są same w sobie atrakcją turystyczną. Mimo dobrych odczuć w trakcie dnia, lepiej omijać ich okolice wieczorem i wcześnie rano.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama