Genua: zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Genua, stolica Ligurii, to jedno z najoryginalniej położonych włoskich miast. Od jednej strony miasto zamyka morze, od drugiej wzgórza oraz góry. Także zabudowa Genui jest unikalna w skali całej Europy. Obok siebie funkcjonują: okazałe stare miasto poprzecinane uliczkami niczym mroczny labirynt, ulica Via Garibaldi z systemem pałaców oraz olbrzymi port, którego historyczna część została na początku lat 90 całkowicie przebudowana.

Republika Genui powstała w X wieku i przez kilka następnych była jedną z największych potęg morskich razem ze znajdującą się po przeciwnej stronie Włoch Wenecją. Najbardziej znanym mieszkańcem urodzonym w Genui jest słynny podróżnik Krzysztof Kolumb. Inny znany żeglarz Marco Polo przebywał w Genui jako więzień w trakcie wojny Republiki Wenecji z Republiką Genui.

Pomimo wielu zalet Genua nie jest miastem typowo turystycznym i przegrywa walkę o przyjezdnych z innymi włoskimi ośrodkami. Podobnie jak w przypadku innych dużych miast portowych występuje tu wiele zagrożeń. Nie powinny nas one jednak zniechęcać przed odwiedzinami i poznaniem tego wielowiekowego miasta.

!Widok na Genuę z Belvedere Castelletto
Widok na Genuę z Belvedere Castelletto

Wybierasz się do Genui?

Genua

Gdzie spać w Genui? Bezpieczeństwo, polecane dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Genui. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Ligurii.

Jak zwiedzać Genuę?

Trudno znaleźć słowo w dobry sposób opisujące topografię Genui. Najlepszym słowem wydaje się chyba być kaskada. Miasto pnie się w górę - zaczynając od morza, przez stare miasto, aż po najnowsze dzielnice.

Utrudnia to w pewnym stopniu zwiedzanie piesze, chociaż sam port do starego miasta pnie się w górę powoli. Jeśli nie straszne są nam lekkie podejścia i schody większość turystycznej części Genui zwiedzimy pieszo. Pozostałe obszary są łatwo dostępne autobusem, kolejką linową lub windą. Stare miasto i tak w większości wyłączone jest z ruchu samochodowego.

Skąd zobaczyć Genuę z góry? Więcej: Punkty widokowe Genui.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Genui?

Stolica Ligurii może być idealnym miejscem na krótki dwudniowy wypad. Z drugiej jednak strony osoby zainteresowane średniowieczem i historią byłych republik morskich nie będą się w Genui nudzić nawet przez kilka dni. Na lepsze poznanie miasta powinniśmy poświęcić 3 do 5 dni.

Komunikacja miejska w Genui (aktualizacja luty 2018)

Za komunikacje miejską w Genui odpowiada firma AMT. Niestety, ich oficjalna strona dostępna jest jedynie w języku włoskim. Znaleźć ją możemy pod pod tym adresem.

W Genui funkcjonuje jedna linia metra kursująca od dworca Bringole i przejeżdżająca przez Stary Port oraz fragment starego miasta. Oprócz metra za transport odpowiadają autobusy oraz kolejki szynowe.

Pojedynczy bilet ważny jest 100 minut i pozwala na przesiadki w obrębie sieci. Bilet zakupimy w kioskach (z oznaczeniem T), czasem w automatach oraz u kierowcy. Bilet u kierowcy jest droższy od biletu zwykłego o 1€. Bilet normalny kosztuje 1,50€.

Do autobusu wsiadamy przodem i kasujemy lub pokazujemy bilet. Dostępne są paczki biletów jednorazowych, bilety 24-godzinne oraz paczki biletów 24-godzinnych. Ciekawym rozwiązaniem dla małych grup jest bilet 24-godzinny ważny dla 4 osób.

W ramach komunikacji miejskiej możemy korzystać także z wind. Jeśli chcemy tylko wjechać windą możemy w automacie zakupić tańszy bilet za 0,90€.

W ramach komunikacji miejskiej kursuje również statek Navebus z Starego Portu do Pegli (znajduje się tam muzeum archeologiczne Museo di Archeologia Ligure oraz muzeum morskie Museo Navale a Pegli). W ciągu dnia statek kursuje od 3 do 4 razy w każdą ze stron. Koszt biletu w jedną stronę to 3€, w dwie strony 6€.

Karta muzealna - sposób na tańsze zwiedzanie stolicy Ligurii (aktualizacja luty 2018)

Jeśli zależy nam na zwiedzeniu pałaców oraz muzeów Genui powinniśmy zainteresować się miejską kartą muzealną Card musei. Karta występuje w dwóch wariantach, z komunikacją miejską oraz bez niej. Umożliwia wejście bez opłat do 20 muzeów miejskich.

Karta Cena
Karta 24-godzinna bez komunikacji 12,00€
Karta 24-godzinna z komunikacją 15,00€
Karta 48-godzinna bez komunikacji 20,00€
Karta 48-godzinna z komunikacją 25,00€

Uwaga! Karta nie obowiązuje w akwarium oraz w Villa dei Principe. Wejście do muzeum morskiego Galata możliwe jest tylko w wariancie 48-godzinnym.

Muzea miejskie są darmowe dla osób poniżej 18 lat. Karta muzealna jest zwykłą papierowa karta z wypisaną listą atrakcji na odwrocie. Po wejściu do każdej z placówek pracownik długopisem odznacza kwadrat obok nazwy.

Kartę można zakupić w centrum informacji turystycznej lub w kasach najważniejszych muzeów (z wyjątkiem Museo di Palazzo Reale oraz Galleria Nazionale di Palazzo Spinola). W przypadku niektórych atrakcji karta oferuje zniżki, powinniśmy to jednak sprawdzić u źródła.

!Genua - Piazza De Ferrari
Genua - Piazza De Ferrari

Atrakcje Genui - co warto zobaczyć?

Piazza de Ferrari, Via XX Settembre oraz Pałac Dożów

Wizytę w Genui możemy zacząć od głównego placu miejskiego Piazza de Ferrari, który rozdziela (lub łączy) nowe i stare miasto. Środek placu ozdobiony jest olbrzymią fontanną. W stronę nowego miasta odchodzą z niego dwie arterie, Via Dante oraz Via XX Settembre.

Via XX Settembre to najważniejsza ulica handlowa w Genui. Na całej jej długości odnajdziemy sklepy drogich marek, z których większość mieści się w pięknych budynkach i pałacach. Praktycznie cała trasa piesza wzdłuż ulicy prowadzi pod portykami. Warto przyglądać się sufitom oraz podłodze, do dziś zachowało się tu wiele historycznych zdobień (np. mozaiki). Mniej więcej w połowie Via XX Settembre nad ulicą przebiega monumentalny most.

Genua po zjednoczeniu Włoch była jednym z centrów finansowych kraju. Wiele instytucji finansowych oraz giełda powstały właśnie dookoła Piazza de Ferrari. Najbardziej znanym z budynków wzniesionych przy placu jest Palazzo Ducale, czyli Pałac Dożów. Ten były kompleks władców Republiki Genui zamieniony został na centrum kulturalne, w którym odbywają się wystawy związane ze sztuką. Niestety, jeśli chcielibyśmy zobaczyć słynną kaplicę pałacową musimy kupić bilet na wystawę - kaplica znajduje się na jej końcu.

Do Palazzo Ducale przynależy wieża Torre Grimaldina w której w przeszłości znajdowało się więzienie. Zwiedzanie wieży możliwe jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 19:00 (aktualizacja 2017). W każdą sobotę o 16:00 odbywa się wycieczka z przewodnikiem w języku włoskim oraz angielskim (aktualizacja 2017).

Skrywający dwie prace Piotra Rubensa kościół Jezuitów

Dosłownie kilkanaście metrów od pałacu możemy odwiedzić kościół Jezuitów (Chiesa del Gesù e dei Santi Ambrogio e Andrea). W środku świątynia wypełniona jest dziełami sztuki (m.in. dwie prace Piotra Rubensa). Warto wziąć informator znajdujący się przy wejściu. Znajdziemy w nim informacje o najważniejszych pracach wraz z ich położeniem. Wejście do kościoła jest darmowe. Za opłatą możemy wejść do zakrystii. Kościół zamknięty jest kilka godzin w ciągu dnia. Przy ołtarzu głównym możemy wypatrzyć obraz św. Stanisława ze Szczepanowa.

Katedra św. Warzyńca

W maksymalnie kilka minut spod Palazzo Ducale dojdziemy do najważniejszego kościoła w Genui, katedry św. Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo). Przed kościołem stoi szeroki (jak na stare miasto) plac Piazza San Lorenzo. Wejścia do katedry bronią monumentalne lwy. Katedra otwarta jest od 8:00 do 12:00 i 15:00 do 19:00 (aktualizacja 2017). Wejście jest darmowe. Wieża katedralna dostępna jest jedynie kilka razy w roku. W kościele zobaczymy m.in. powłokę bomby brytyjskiej, która wpadła do świątyni w 1941 roku i na szczęście nie eksplodowała.

!Jeden z lwów przed Katedrą w Genui
Jeden z lwów przed Katedrą w Genui

Będąc w środku możemy zdecydować się na odwiedzenie skarbca. Zobaczymy w nim misę, która przez niektórych uznawana jest za Świętego Graala, czyli naczynie, z którego Jezus Chrystus korzystał podczas ostatniej wieczerzy.

Sama misa, pomimo swojego znaczenia (o ile to faktycznie jest Święty Graal, bo kandydatów do tego miana jest więcej), nie jest najbardziej imponującym eksponatem zdobiącym pomieszczenia skarbca. Zobaczymy tu m.in. relikwiarz św. Wawrzyńca, niesamowite ołtarze czy skrzynie wykorzystywane podczas procesji (w tym skrzynię wykorzystywaną do przenoszenia szczątków św. Jana Chrzciciela). Ciekawymi eksponatami są krzyż z czasów bizantyjskich (zawierający relikwie krzyża) oraz talerz, na którym według legendy przeniesiono głowę Jana Chrzciciela i pokazano Herodowi.

Stare Miasto

Najbardziej charakterystyczną częścią Genui jest stare miasto. Jest to jedno z największych nienaruszonych historycznych obszarów miejskich w całej Europie.

Kręte uliczki (nazywane po włosku caruggi), teren pnący się stopniowo w górę, małe place i kościoły. Dziesiątki sklepów i małych kawiarni. Ten swoisty labirynt potrafi zakręcić w głowie. Niestety, ma to również swoje złe strony. Wiele fasad budynków jest bardzo zaniedbanych, często wchodzimy w niemal puste przejścia, a wieczorem lepiej niektóre z ulic omijać szerokim łukiem. Warto pamiętać, że uliczki starego miasta dostępne są jedynie pieszo.

Nie wszystkim stare miasto przypadnie do gustu. Powinniśmy dać mu jednak szansę, niektóre z atrakcji są na prawdę godne polecenia.

Na co warto zwrócić uwagę:

 • Piazza San Matteo - jeden z najpiękniejszych placów w obrębie starego miasta. Plac i otaczające go budynki w przeszłości był własnością potężnego rodu Doria. Ozdobą placu jest kościół z 1125 roku, Abbazia di San Matteo, wyróżniający się pasiastą fasadą oraz małą mozaiką tuż nad drzwiami wejściowymi. W kościele w krypcie spoczywa Andrea Doria, który przyszedł na świat w jednym z pałaców stojących przy placu. Obok kościoła znajdują się krużganki, niestety nie zawsze dostępne do zwiedzania.

!Genua - Piazza San Matteo
Genua - Piazza San Matteo
 • Museo Diocesano di Genova, Muzeum Diecezjalne (adres: Via Tommaso Reggio 20) - muzeum diecezjalne mieści się w starych budynkach katedralnych. W środku przejdziemy m.in. przez krużganki św. Wawrzyńca oraz historyczne pomieszczenia mieszkalne. Muzeum podzielone jest na kilka części. W podziemiach znajdziemy część poświęconą archeologii (m.in. rzymski sarkofag). Na kolejnych piętrach zobaczymy m.in. fragmenty fresków, obrazy czy wyroby liturgiczne ze złota i srebra. Największym skarbem placówki są pomalowane na niebiesko płachty (wystawa Blu di Genova) przedstawiające Pasję Chrystusa. W muzeum możemy mieć problem z dogadaniem się po angielsku, a opisy z małymi wyjątkami są jedynie po włosku. Na szczęście przy wejściu możemy poprosić o materiały w języku angielskim. Wejście do muzeum znajduje się po północnej stronie katedry.

 • Kościół Marii Magdaleny, Chiesa di Santa Maria Maddalena (adres: Piazza della Maddalena 11) - Barokowy kościół znajdujący się na krańcu starego miasta. Wyróżnia się oryginalną fasadą. W środku zachwycają freski oraz zdobienia sufitowe ozdabiające kopułę i prezbiterium.

 • Galleria Imperiale (adres: Piazza Campetto 8) - jeden z ukrytych skarbów genueńskiego starego miasta. Na parterze pałacu Palazzo Gio Vincenzo Imperiale znajduje się sklep z antykami Galleria Imperiale. W środku zachwycają sklepienia sufitowe oraz oryginalne zdobienia, w tym freski oraz rzeźby z popiersiami na ścianach. Warto wstąpić do środka. Godziny otwarcia galerii: 10:00-13:00 i 16:00-20:00 (aktualizacja 2017). To jednak nie koniec. Po prawej stronie od wejścia do sklepu znajdują się drzwi, którymi możemy wejść na pierwsze piętro i nacieszyć oko niesamowitymi zdobienia oraz piękną architekturą. Znajdują się tam kawiarnia oraz siedziba prywatnej firmy.

 • Chiesa di San Luca (adres: Piazza S. Luca) - filigranowy kościół z małym placem o tej samej nazwie. W środku zobaczymy piękne freski.

 • Cukiernia Antica Confetteria Pietro Romanengo (adres: Piazza di Soziglia 74) - cukiernia z ponad 200-letnią historią. Zachwyca bogato zdobiona fasada. Wnętrze sklepu nie odstaje - piękne stare lampy, oryginalnie zdobiony sufit. Nawet jeśli nie planujemy kupić nic słodkiego, warto zajrzeć do środka.

 • Piazza Bianchi - jeden z ważniejszych placów w czasach potęgi morskiej Genui. Znajduje się blisko Starego Portu. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest tu Loggia dei Banchi, gdzie w przeszłości urzędowali kupcy oraz bankierzy. Dziś w środku odbywają się wystawy tymczasowe. Po południowej stronie placu, na podwyższeniu, stoi kościół San Pietro in Banchi. Plac w ciągu dnia zapełniony jest handlarzami staroci.

 • Banco di Sardegna (adres: Piazza delle Fontane Marose 6) - budynek banku z interesującą fasadą. Warto rzucić okiem, jeśli jesteśmy w pobliżu.

Pałace Rolli i Via Garribaldi

Najbardziej charakterystycznymi budynkami w Genui są renesansowe pałace z listy Rolli. Lista Rolli była dokumentem, w którym władze miejskie przechowywały listę pałaców dostępnych dla znamienitych gości z całego świata. Najwięcej budynków znajdziemy przy ulicy Via Garribaldi, która w przeszłości nosiła nazwę Strada Nuova (Nowa Ulica).

W 2006 roku 42 pałace z listy Rolli zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Każdy z budynków oznaczony jest czerwoną tabliczką z odpowiadającym mu numerem.

Część z pałaców została udostępniona dla zwiedzających. Najbardziej znanym kompleksem jest Muzeum Strada Nuovo, czyli trzy pałace zamienione na muzeum. Są to Palazzo Rosso, Palazzo Bianco oraz część Palazzo Doria-Tursi. Oprócz nich wartymi polecenia są Palazzo Reale oraz galeria sztuki w Palazzo Spinola di Pellicceria.

Więcej o zwiedzaniu pałaców w Genui: Pałace w Genui - Strada Nuova oraz pałace z listy Rolli.

!Palazzo Reale Genua
Palazzo Reale Genua

Porta Soprana, Dom Kolumba oraz fortyfikacje Barbarossy

Fortyfikacje Genui w trakcie całej historii miasta były kilkukrotnie przebudowywane i rozbudowywane. W XII wieku powstały tzw. mury Barbarossy. Nazwa murów nie pochodzi od nazwiska konstruktora, tylko od imperatora Fryderyka I Barbarossy, przed którym nowa fortyfikacja miała bronić miasto. Imponująca linia fortyfikacji powstała w zaledwie 53 dni. Do pomocy zgłosiła się większość mieszkańców Genui.

Do dzisiaj w idealnym stanie zachowała się brama miejska z tego okresu (z 1155 roku) - Porta Soprana. Do bramy z obu strony przylegają wieże z których możliwa była obserwacja okolicy. Wcześniej brama nosiła nazwę Porta Sant’Andrea, od pobliskiego wzgórza na którym znajdował się klasztor św. Andrzeja. Na bramie wisi obraz, jest to jednak kopia, oryginał znajduje się we wnętrzu wieży. W późniejszych wiekach brama służyła jako więzienie.

Kawałek za zewnętrzną stroną muru znajduje się Dom Kolumba, czyli miejsce w którym żył słynny mieszkaniec Genui. Nie jest to jednak oryginalny dom odkrywcy, tylko XVIII-wieczna rekonstrukcja. Oryginalny budynek został zniszczony przez Francuzów w 1684 roku. Dom możemy zwiedzić, trzeba jednak podkreślić, że nie jest to największa atrakcja miasta. W środku przejdziemy przez dwa pustawe pomieszczenia. W przeszłości dom znajdował się na obszarze zamieszkałym przez producentów wełny.

Tuż obok domu zobaczymy pozostałości po krużgankach XII wiecznego klasztoru św. Andrzeja, który został rozebrany pod budowę ulicy Via Dante w 1904 roku. Na teren ruin klasztoru możemy wejść kilka razy dziennie o określonych godzinach.

Wszystkie trzy budynki możemy zwiedzić podczas wycieczki z przewodnikiem. Bilety kupujemy w kasach Domu Kolumba. Najpierw sami możemy zwiedzić dom, co nie powinno nam zająć więcej niż kilka minut. Następnie czekamy na wyznaczoną godzinę. Pracownik w tym czasie zamyka Dom Kolumba i prowadzi nas najpierw na teren krużganków, a potem do wieży. Wycieczka trwa 35-40 minut i jest prowadzona w większości po włosku, chociaż czasem pracownik próbuje wytłumaczyć coś po angielsku. Wycieczki odbywają się 2 do 3 razy dziennie. Warto rano podejść i sprawdzić godziny, czasem oficjalne godziny są zmienione i wywieszone jest informacja o nowych.

Będąc na miejscu możemy udać się także do Museo di Sant Agostino (Piazza di Sarzano 35), które uważane jest za najważniejszą placówkę poświęconą rzeźbie w całej Ligurii. W środku zobaczymy rzeźby, freski i inne prace z różnych okresów (od X do XVIII wieku). Muzeum znajduje się w historycznym klasztorze z XIII wieku, w którym zachowane są krużganki oraz gotycki kościół.

Jeśli nie posiadamy karty muzealnej możemy rozważyć zakup biletu łączonego na Porta Soprana, Dom Kolumba oraz do Museo di Sant Agostino.

Port w Genui

Genua od zawsze była miastem portowym. W przeszłości Republika Genui była potęgą morską, a dziś w Genui działa jeden z największych portów w Europie (i największy we Włoszech).

Najstarszą częścią portową miasta był tzw. Stary Port (Porto Antico). Dziś, po przebudowie w 1992 roku, nazwa niezbyt pasuje do tego miejsca. Historyczny obszar został całkowicie przebudowany. Powstało tu akwarium (obecnie drugie największe w Europie), Muzeum Morskie, a także restauracje i nowoczesne centra dla mieszkańców.

Sprawdź też osobny artykuł o: Akwarium w Genui.

Ostatnimi budynkami przypominającymi o bogatej historii portu są pałac Palazzo San Giorgio z imponującą fasadą oraz stara brama miejska Porta Siberia.

Ze Starego Portu startują również rejsy podczas których możemy zobaczyć Genuę od strony morza.

Więcej o zwiedzaniu Starego Portu: Stary Port w Genui - atrakcje, rejsy, zwiedzanie oraz informacje praktyczne.

!Galeone Neptune - statek w poci w Genui
Galeone Neptune - statek w poci w Genui

Latarnia morska - Lanterna

Jednym z największych symboli Genui jest słynna latarnia morska (wł. Lanterna), która przez wieki prowadziła marynarzy do portu. Latarnia wyróżnia się swoją wysokością, razem ze skałą na której została postawiona wznosi się na wysokość 40 metrów. Na ścianie budynku umieszczono herb miasta. Struktura od zawsze pojawiła się na wielu obrazach przedstawiających Genuę, a także na planach i mapach morskich. Do 1543 roku, do czasu zbudowania latarni na wysepce Île Vierge, latarnia w Genui była najwyższą latarnią morską na świecie.

Dziś możemy wejść do muzeum w środku (bardzo małego) oraz wejść na punkt obserwacyjny (do wdrapania są 172 schody). Wejście do latarni możliwe jest w weekendy oraz dni wolne od pracy od 14:30 do 18:30 (ostatnie wejście 18:00) (aktualizacja 2017). Z powodów atmosferycznych wejście do latarni może być niemożliwe. Niestety, znajduje się ona dalszy kawałek od historycznego centrum. Możemy dojść pieszo lub dojechać autobusem. Tuż obok latarni zobaczymy fragmenty historycznych fortyfikacji miejskich oraz XIX-wieczną bramę Porta Nuova.

Szpital Commenda di Pré

W 1180 roku niedaleko portu w dzielnicy Pré powstał kompleks Commenda di Pré, w skład którego weszły dwa kościoły (jeden nad drugim), konwent oraz szpital. Głównym celem konwentu była pomoc pielgrzymom udających się do Ziemi Świętej podczas Trzeciej Krucjaty.

Dziś możemy odwiedzić trzy części kompleksu:

 • Górny Kościół wyróżniający się ciemnym kamieniem, z którego został zbudowany oraz masywnym sklepieniem sufitowym. W przeszłości kościół dostępny był jedynie dla rycerzy, dziś otwarty jest dla odwiedzających.
 • Dolny Kościół, który przypomina bardziej dużą kryptę. Dzięki woluntariuszom jest możliwy do odwiedzenia w piątki i soboty od 9:30 do 17:30 (aktualizacja 2017).
 • Stary szpital, który został zamieniony na muzeum. Sama fasada szpitala jest ciekawa. W środku nie zobaczymy jednak wielu eksponatów, a jedynie oryginalną strukturę budynku. Na drugim piętrze możemy zobaczyć zachowany fragment drewnianego sufitu. Na ścianach wystawione są interaktywne ekrany przedstawiające historię krucjat, niestety jedynie w języku włoskim. Naszym zdaniem nie warto wchodzić do środka bez karty muzealnej.

Place, pałace, kościoły i inne ciekawe miejsca

Lista miejsc do zobaczenia w Genui może być bardzo długa. W tym miejscu wypisaliśmy kilka pozycji, które nie pasowały do innych akapitów.

!Widok na Genuę z parku Villetta Di Negro
Widok na Genuę z parku Villetta Di Negro
 • Villetta Di Negro (adres: Galleria Bixio Nino) - przyjemny park miejski niemal w samym centrum Genui. Zbudowany na wzgórzu, w miejscu historycznego bastionu Santa Caterina. W środku znajdziemy kilka ciekawych konstrukcji jak groty, rzeźby czy wodospady, a także cztery punkty widokowe. Na terenie parku znajduje się muzeum orientalne Museo d’arte Orientale Edoardo Chiossone. Park otwarty jest od 8:00 do zachodu słońca (aktualizacja 2017).

 • Belvedere Castelletto (adres: Belvedere Luigi Montaldo) - jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście, znajduje się w małym parku. Na górę możemy wejść pieszo lub skorzystać z windy przy Piazza del Portello. Winda została stworzona w stylu Art Noveau. Koszt przejazdu to 0,90€. Za przejazd możemy zapłacić w maszynie. Winda funkcjonuje codziennie od 6:40 do 24:00 (aktualizacja 2017). Wejście na teren parku jest darmowe.

 • Dworzec Genova Piazza Principe - wart zobaczenia budynek dworca z bogato zdobioną fasadą, który został oddany do użytku w 1860 roku. Na placu przed wejściem stoi duża statua Krzysztofa Kolumba. Obok dworca stoi bar/budka The Chiosco, gdzie napijemy się kawy lub drinka w dobrej cenie i zjemy coś na szybko. Oczywiście na stojąco! Jest to kultowe miejsce wśród mieszkańców i przewijają się ich dziesiątki w ciągu każdej godziny.

 • Villa del Principe, (adres: Piazza del Principe 4) - jedna z najpiękniejszych rezydencji miejskiej w Genui i idealny przykład bogactwa włoskiego renesansu. Budowę pałacu zapoczątkował Adrea Doria. W środku zobaczymy piękne gobeliny, freski oraz inne elementy dekoracyjne. Do zwiedzania możliwe są m.in. apartamenty królewskie oraz Hala Bohaterów. Wejście do pokoi pałacowych jest płatne. Za darmo wejdziemy na teren imponujących ogrodów. Kompleks znajduje się zaledwie kawałek drogi od dworca Genova Piazza Principe.

 • Chiesa Dell’Annunziata (adres: Piazza della Nunziata 4) - bazylika ozdobiona w środku przez znakomitych barokowych artystów. Warto zajrzeć do środka, pomimo, że neoklasyczna fasada nie zachęca. W jednej z kaplic umieszczono Matkę Boską w skale.

 • Piazza della Vittoria (adres: Piazza della Vittoria 99) - masywny Plac Zwycięstwa. Na środku stoi nowoczesny łuk triumfalny (Arco della Vittoria). Po południowej stronie placu znajdują się schody (Scalinata delle Tre Caravelle) prowadzące do parku Giardini Francesco Coco. W obrębie parku znajduje się fragment historycznych murów miejskich Mura delle Capuccine, które dziś służą jako punkt widokowy.

 • Piazza Corvetto - okrągły plac z majestatycznym pomnikiem Vittorio Emanuele II na samym środku.

Neogotyckie pałace

W ostatnich stuleciach na wyższych poziomach miasta powstało kilka neogotyckich budynków. Niektóre z nich są dostępne dla zwiedzających.

Najlepszymi przykładami są:

 • Castello D’Albertis, Museo Delle Culture Del Mondo (adres: Corso Dogali 18) - Zamek powstał na koniec XVIII wieku w miejscu historycznego bastionu. Dziś w środku mieści się muzeum z prywatnymi zbiorami kapitana Enrico Alberto D’Albertis. Kolekcja składa się z eksponatów przywiezionych z podróży po całym świecie.
 • Castello Mackenzie (adres: Mura di S. Bartolomeo 16) zamek powstał w miejscu starej willi mieszkalnej przy murach miejskich. Właścicielem był bankiet Evan Mackenzie, który projekt rezydencji zlecił znanemu architektowi Gino Coppedè, który kojarzony był ze stylem Art Noveau. Dziś zamek można zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem.

Miasteczko Boccadasse oraz promenada Corso Italia

Trochę ponad pięć kilometrów od historycznego centrum Genui znajdziemy jeden ze skarbów stolicy Ligurii - rybackie miasteczko (dzielnica) Boccadasse. Na pierwszy rzut oka zabudowa Boccadasse przypomina miasta ze słynnego Cinque Terre. Kolorowe domy jakby zbudowane jeden na drugim, kawałek plaży (Spiaggia di Boccadasse) oraz zacumowane łódki - wszystko to wygląda pocztówkowo.

!Boccadasse - rybacka dzielnica Genui
Boccadasse - rybacka dzielnica Genui

Dziś jest to popularne miejsce wśród mieszkańców, chociaż nie odkryte jeszcze w pełni przez turystów. W dni wolne od pracy powinniśmy spodziewać się tu tłumów, luźniej jest z kolei w dni powszednie. Boccadasse słynie z tawern, w których zjemy świeżą rybę oraz z lodziarni.

Nad plażą góruje kościół Chiesa di Sant'Antonio di Boccadasse z tarasem widokowym.

Do Boccadasse możemy dojechać autobusem numer 42, który odjeżdża spod Porta Soprana (przystanek Dante 1/DE Ferrari). Wysiadamy na przystanku Cavallotti 1/DE Gaspari, skąd musimy jeszcze kawałeczek przejść.

Do miasteczka z centrum miasta prowadzi również długa nadmorska promenada Corso Italia. Spotkamy na niej spacerujących mieszkańców, rowerzystów oraz biegaczy. Niestety, trasa nie biegnie bezpośrednio przy morzu. W większej części oddzielona jest od wody płatnymi plażami oraz kompleksami sportowymi (baseny, boiska). Na trasie znajduje się kilka kawiarni.

Parco delle Mura

W XVII wieku po serii prób zdobycia miasta zdecydowano się na rozszerzenie murów obronnych także na wzgórza otaczające miasto. Razem z murami stworzono cały system fortyfikacji w skład którego wchodziły forty oraz bastiony. Całość nosiła nazwę “Nowych Murów” (Mura Nuove).

Dziś pozostałości po fortyfikacji znajdują się na chronionym obszarze parku miejskiego o nazwie Parco delle Mura. Spacer po terenie parku jest świetnym pomysłem na aktywność fizyczną poza zgiełkiem miasta. Dostać się tam możemy korzystając z kolejki szynowej Righi - Zecca. Obowiązują na nią zwykłe bilety komunikacji miejskiej. Musimy dojechać do samego końca. Do przejechania mamy 7 przystanków, co trwa około 15 minut. Przystanek na dole znajdziemy pod adresem Via Edilio Raggio 3. Nad ostatnim przystankiem znajduje się darmowy punkt widokowy Panorama dal Righi.

Po wyjściu z ostatniego przystanku musimy udać się w lewo. Początkowa część trasy prowadzi wzdłuż drogi dla samochodów, dalej czekają na nas trasy piesze. Po drodze miniemy forty: Forte Sperone, Forte Puin, Forte Fratello Minore aż dojdziemy do Forte Diamante z którego rozpościera się niesamowity widok na całą okolicę. Pamiętajmy, że trasa prowadzi pod górę. Sugerowany czas dojścia do Forte Diamante to godzina i 30 minut. Wszystko jednak zależy od naszej formy fizycznej.

Cmentarz Stagnoli

Cmentarz Stagnoli, lub w rozwiniętej wersji Monumentalny Cmentarz Stagnoli, to jedna z najpiękniejszych nekropolii w całej Europie. Cmentarz powstał stosunkowo niedawno. Jego otwarcie nastąpiło w 1851 roku. Budowa cmentarza związana była z dekretem Napoleona, który w 1804 roku zakazał grzebania ludzi w kościołach oraz w obrębie miasta. Władze Genui musiały zdecydować o budowie nowej miejskiej metropolii.

Na cmentarzu Stagnoli pochowano wielu znamienitych mieszkańców, a ich groby ozdobione zostały przez utalentowanych rzeźbiarzy i artystów. W pewnym sensie cmentarz jest swoistą galerią sztuki. Będąc na miejscu warto zobaczyć Panteon, obszar Boschetto Irregolare wzorowany na rzymskich ogrodach (znajduje się tu grób Giuseppe Mazzini'ego) oraz cmentarz brytyjski z grobami weteranów obu wojen światowych.

Intrygujące jest również położenie cmentarza, który znajduje się na jednym ze wzgórz poza miastem.

Cmentarz Staglieno otwarty jest codziennie od 7:30 do 16:30 (aktualizacja 2017). Dojechać do niego możemy autobusem numer 13 odjeżdżającego z przystanku Turati/metro' San Giorgio (przy stacji metra w Starym Porcie). Wysiadamy na przystanku Via Piacenza Cimitero Staglieno.

W soboty odbywają się wycieczki z przewodnikiem. Ich koszt to 5€ (aktualizacja luty 2018). Więcej informacji na oficjalnej stronie cmentarza.

Focaccia oraz genueńskie pesto

Nie ma chyba lepszego miejsca do spróbowania słynnego ciasta Focaccia niż Genua. To tu powstała najprostsza wersja z oliwą z oliwek (poza Genuą znana jako focaccia alla genovese). Kawałek ciasta kupimy w piekarniach i kawiarniach w całym mieście. Pamiętajmy, że focaccia’e kupuje się na wagę.

Inną potrawą powstałą w Genui jest słynny sos pesto, który nazywany jest również pesto alla genovese. Pesto dodawane jest do makaronów i innych dań, ale możemy również kupić sobie trochę świeżego sosu na wagę i moczyć w pysznym chlebie.

Genua - informacje praktyczne

Punkt informacji turystycznej

W Genui funkcjonują dwa główne punkty informacji turystycznej.

 • przy ulicy Via Garibaldi 12 (poniedziałek-niedziela od 9:00 do 18:20 (aktualizacja 2017)),
 • przy Starym Porcie przy Via al Porto Antico 2 (poniedziałek-niedziela od 9:00 do 17:50 (aktualizacja 2017)).

Punkt informacji znajduje się również na lotnisku w sekcji przylotów - otwarty jest od 10:00 do 20:00 (aktualizacja 2017).

W obu otrzymamy wszystkie informacje, dostaniemy mapę i zakupimy karty muzealne.

Przechowalnia bagażu

Przechowalnia bagażu znajduje się na dworcu Genova Brignole na parterze. Przechowalnia działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Koszt przechowania bagażu (stan na 2017 rok):

 • do 5 godzin - 6€
 • od 6 do 12 godzin - 1€ za każdą godzinę
 • powyżej 13 godzin - 0,50€ za każdą godzinę

Wycieczki z przewodnikiem

Miasto Genua jest współorganizatorem wycieczek z przewodnikiem po historycznych częściach miasta. Wycieczki odbywają się w weekendy, w języku włoskim oraz angielskim.

W 2017 roku dostępne były dwa rodzaje wycieczek:

Wycieczka Kiedy? Cena
Wycieczka po historycznym centrum miasta
start w Starym Porcie przy Via al Porto Antico 2 (punkt informacji turystycznej)
sobota 10:00
niedziela 10:00 (aktualizacja 2017)
12,00€ / 10,00€ bilet ulgowy / bezpłatnie - poniżej 12 lat
Wycieczka po XVI wiecznych rezydencjach
start przy wejściu do Palazzo Rosso
sobota 15:00 (aktualizacja 2017) 12,00€ / 10,00€ bilet ulgowy / bezpłatnie - poniżej 12 lat

Warto przed przyjazdem sprawdzić, czy nie zmieniły się daty ani zasady wycieczek.

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Genui?

Ceny w Genui w porównaniu do włoskich miast typowo turystycznych są na rozsądnym poziomie. Stosunkowo drogie mogą być noclegi, chociaż w przypadku wcześniejszego rozpoczęcia poszukiwań powinniśmy znaleźć zakwaterowanie w akceptowalnej cenie.

Zakup karty muzealnej

Jeśli planujemy odwiedzić najważniejsze pałace i atrakcje Genui, a do tego korzystać z komunikacji publicznej, karta muzealna będzie idealnym zakupem. Najbardziej opłacalna jest karta dwudniowa.

Pierwsza niedziela miesiąca

W pierwszą niedzielę miesiąca do wielu muzeów państwowych w całych Włoszech możemy wejść za darmo. W Genui takimi placówkami są m.in. Muzeum Pałacu Królewskiego oraz Galata Sea Museum.

Okolica katedry

Jeśli mamy ochotę na zjedzenie czegoś na szybko powinniśmy omijać najbliższe okolice katedry. Ceny potrafią tam być nawet dwukrotnie wyższe niż zaledwie kilkaset metrów dalej.

Bezpieczeństwo

Genua jest typowym dużym miastem portowym. Występują tu zagrożenia znane z innych ośrodków tego typu. Część portowa oraz stare miasto wieczorem mogą nie być bezpieczne. W obrębie starego miasta możemy natrafić na przykłady prostytucji w obszarach tzw. czerwonych latarnii (chociaż w Genui nie są one oficjalne jak w przypadku Amsterdamu, Antwerpii czy Hamburga).

Warto jednak zachować rozwagę oraz zdrowy rozsądek i nic złego nie powinno nas w stolicy Ligurii spotkać.

Na co uważać podczas odwiedzin Genui?

Poniedziałek

W Genui większość muzeów jest zamknięta w poniedziałki. Powinniśmy uwzględnić to w naszym planie zwiedzania.

Przerwa w ciągu dnia

Wiele kościołów jest zamkniętych przez kilka godzin (2 do 4) w środku dnia. Warto przed przyjazdem lub na miejscu sprawdzić godziny otwarcia interesujących nas miejsc, żeby dobrze zaplanować dzień.

Język angielski

W Genui możemy mieć problem z dogadaniem się w języku angielskim. Szczególnie w sklepach, restauracjach dalej od centrum, a nawet w popularnych atrakcjach. Trochę lepiej sytuacja wygląda wsród młodych mieszkańców, nadal jednak jest daleko od ideału.

Wyjątkiem będą hotele, gdzie znajomość języka angielskiego powinna być na komunikatywnym poziomie oraz punkty informacji turystycznej.

Vico Angeli

Może to zabrzmieć jak ponury żart, ale tuż obok reprezentacyjnego Palazzo Rosso znajduje się ulica Vico Angeli (Aleja Aniołów), która jest swoistą genueńską ulica czerwonych latarni. Na kilkudziesięciu metrach raz po raz miniemy panie lekkich obyczajów stojące w uchylonych drzwiach zapraszające do siebie odsłoniętym ciałem.

Podobne sytuacje spotkamy również w innych okolicznych uliczkach, jednak prawdopodobnie z mniejszym natężeniem niż na Vico Angeli.

Stary Port i stare miasto wieczorem

Stare miasto oraz portyki za Starym Portem w ciągu dnia pełnią normalną miejską funkcję. Znajdziemy tu sklepy, kawiarnie oraz setki miejscowych. Sytuacja zmienia się wieczorem i po zmroku, gdy wszystko jest zamknięte. Niemal wszyscy miejscowi sugerują omijanie tych obszarów. Uliczki są wąskie, słabo oświetlone, łatwo stracić orientacje i stać się łatwym celem złodziei.

Okolice dworców

Genueńskie dworce w ciągu dnia są żywe i pełne ludzi. Okolica Genova Piazza Principe i sam dworzec są same w sobie atrakcją turystyczną. Mimo dobrych odczuć w trakcie dnia, lepiej omijać ich okolice wieczorem i wcześnie rano.


Reklama