Podróże po Europie

Najlepsze punkty widokowe w Genui

Ostatnia aktualizacja: 2 listopada 2022

Topografia Genui sprzyja mnogości punktów widokowych, z których możemy podziwiać miejski krajobraz stolicy Ligurii. Niektóre z nich są darmowe, a w przypadku części musimy zakupić bilet lub skorzystać z wycieczki z przewodnikiem.

Belvedere Castelletto

Belvedere Castelletto należy do naszych ulubionych punktów widokowych w Genui. Jest to ogólnodostępny taras widokowy położony w obrębie małego parku. Bardzo dobrze widać stąd dachy starego miasta oraz port. Na miejscu możemy usiąść na jednej z ławeczek.

Na górę możemy wejść pieszo lub za darmo skorzystać z secesyjnej windy przy Piazza del Portello. Wejście na teren parku jest darmowe.

Adres: Belvedere Luigi Montaldo

Punkty widokowe, Genua - Belvedere Castelletto
Punkty widokowe, Genua - Belvedere Castelletto

Park Villetta Di Negro

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kilka świetnych punktów widokowych odnajdziemy również w popularnym parku miejskim Villetta Di Negro. Wchodząc na jego teren warto rzucić okiem na plan, na którym wyszczególniono cztery punkty widokowe - z każdego z nich rozpościera się inny widok na miasto.

Do parku łatwo dojdziemy spacerem z placu Piazza Corvetto. Park otwarty jest od 8:00 do zachodu słońca. Wejście na teren parku jest darmowe.

Adres: Galleria Bixio Nino

Widok na Genuę a parku Villetta Di Negro
Widok na Genuę a parku Villetta Di Negro

Taras widokowy na dachu Palazzo Rosso

A może chcielibyście spojrzeć na dachy starego miasta i słynnej ulicy Via Garibaldi? Nic prostszego! Wystarczy wybrać się na taras umiejscowiony na dachu słynnego Palazzo Rosso. Punkt widokowy znajduje się niemal na samym środku dachu - po wjechaniu windą musimy pokonać dosłownie kilka schodów aby znaleźć się na szczycie.

Palazzo Rosso jest częścią kompleksu Muzeum Strada Nuovo, w skład którego wchodzą: Palazzo Rosso, Palazzo Bianco oraz część Palazzo Doria-Tursi.

Adres: Via Garibaldi 18

Genua - widok na miasto z tarasu na dachu Palazzo Rosso
Genua - widok na miasto z tarasu na dachu Palazzo Rosso

Punkt widokowy Mura delle Capuccine

Kolejny punkt widokowy odnajdziemy w miejscu przebiegu historycznych murów miejskich z XVI wieku - Mura delle Capuccine. Taras widokowy wychodzi w stronę morza. Możemy tam dostać się od strony Piazza della Vittoria schodami Scalinata delle Tre Caravelle lub od ulicy Mula del Prato.

Adres: Mula del Prato 59, położenie: 44.400825, 8.943255

Punkt widokowy Panorama dal Righi

Punkt widokowy Panorama dal Righi jest położony najwyżej ze wszystkich miejsc opisanych w naszym artykule. Widać z niego bardzo dobrze okoliczne wzgórza, całe miasto, a nawet Alpy w oddali.

Na miejsce dostaniemy się korzystając z kolejki linowej Righi - Zecca. Obowiązują na nią zwykłe bilety komunikacji miejskiej. Musimy dojechać do samego końca. Do przejechania mamy 7 przystanków co trwa około 15 minut. Przystanek na dole znajdziemy pod adresem Via Edilio Raggio 3. Sam punkt widokowy jest w formie kaskady i znajduje się tuż nad stacją kolejki.

Jeśli mamy więcej czasu możemy ruszyć na północ ulicą Via Mura delle Chiappe. Po kilku minutach powinniśmy dojść do innego punktu widokowego ze świetnym widokiem na nowy port. Kawałek dalej znajduje się park Parco delle Mura, w którym zachowały się ruiny kilku fortów broniących w przeszłości dostępu do miasta. W mniej niż 2 godziny dojdziemy do najwyżej położonego fortu, Forte Diamante, z którego rozpościera się świetny widok na dalszą okolicę.

Adres: Mura delle Chiappe 50

Genua - punkt widokowy Panorama dal Righi
Genua - punkt widokowy Panorama dal Righi

Brama miejska - Porta Soprana

Ciekawym sposobem połączenia oglądania miasta oraz poznawania jego historii jest wybranie się na wycieczkę z przewodnikiem na bramę miejską Porta Soprana. Trzeba jednak podkreślić, że widoki z góry nie są imponujące. Zobaczymy stamtąd głównie okoliczne wzgórza oraz pojedyncze dachy starego miasta z oddali.

Zwiedzanie zabytkowej bramy odbywa się w konkretnych godzinach i jest zazwyczaj połączone z sąsiednim Domem Kolumba (gdzie kupujemy bilety). Podczas naszej wizyty tuż przed rozpoczęciem wycieczki pracownik zamknął Dom Kolumba i rozpoczęła się nasza wycieczka.

Adres: Via di Porta Soprana

Genua - widok na miasto z punktu widokowego na bramie miejskiej Porta Soprana
Genua - widok na miasto z punktu widokowego na bramie miejskiej Porta Soprana

Taras widokowy w rezydencji Castello D’Albertis

Zamieniona na muzeum neogotycka rezydencja Castello D’Albertis należy do naszych ulubionych atrakcji Genui. W trakcie jej zwiedzania będziemy mogli wejść na taras widokowy z rzeźbą młodego Krzysztofa Kolumba, gdzie czekać na nas będzie przyjemna panorama miasta.

Il Bigo w Starym Porcie

Najnowszy z punktów widokowych w mieście. Powstał na obszarze Starego Portu w Genui podczas jego wielkiej przebudowy w 1992 roku. Na górę wjeżdżamy specjalnym wagonikiem na wysokość 40 metrów skąd przez szybę czeka na nas widok panoramiczny na port.

Z Il Bigo najlepiej skorzystać kupując bilet łączony z Akwarium w Genui. Warto jednak sprawdzić godziny otwarcia - te z powodu warunków atmosferycznych potrafią być dość nieregularne.

Adres: Calata Cattaneo

Il Bigo
Il Bigo

Wieża Torre Grimaldina w Pałacu Dożów

Mimo że Pałac Dożów (Palazzo Ducale) zamieniony został na centrum kulturalne, to słynna wieża Torre Grimaldina (w której mieściło się w przeszłości więzienie) jest możliwa do zwiedzenia w trakcie wycieczki z przewodnikiem, a z jej szczytu rozpościera się panoramiczny widok na historyczne stare miasto.

Wycieczki odbywają się jednak dość rzadko, więc chcąc wziąć w nich udział powinniśmy sprawdzić kalendarz przed przyjazdem.

Adres: Piazza Giacomo Matteotti 9

Wieża katedralna

Czasem zdarza się również, że do zwiedzania udostępniana jest zabytkowa wieża katedralna, która znajduje się w samym sercu starego miasta.

Wieża otwarta jest np. przed świętami Wielkiej Nocy, w święta państwowe i inne ważne okazje. Jeśli wybieramy się w tym okresie do Genui warto podejść i sprawdzić dostępność.

Adres: Piazza San Lorenzo

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama