Punkty widokowe Genui

Położenie Genui sprzyja istnieniu punktów widokowych. Nie powinno nas więc dziwić, że w stolicy Ligurii znajdziemy przynajmniej kilka punktów obserwacyjnych wartych odwiedzenia. Niektóre z nich są darmowe, w przypadku części musimy zakupić bilet lub skorzystać z wycieczki z przewodnikiem.

Najlepsze punkty widokowe w Genui

Belvedere Castelletto

Jeden z ciekawszych punktów widokowych w Genui. Jest to ogólnodostępny taras widokowy znajdujący się w obrębie małego parku. Bardzo dobrze widać stąd dachy starego miasta oraz port. Na miejscu możemy usiąść na jednej z ławeczek.

Na górę możemy wejść pieszo lub skorzystać z windy przy Piazza del Portello. Winda została stworzona w stylu Art Noveau. Koszt przejazdu to 0,90€. Za przejazd możemy zapłacić w maszynie. Winda funkcjonuje codziennie od 6:40 do 24:00. Wejście na teren parku jest darmowe.

Adres: Belvedere Luigi Montaldo

!Punkty widokowe, Genua - Belvedere Castelletto
Punkty widokowe, Genua - Belvedere Castelletto

Park Villetta Di Negro

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kilka świetnych punktów widokowych znajduje się w znanym parku miejskim - Villetta Di Negro. Wchodząc do parku możemy rzucić okiem na plan - zobaczymy na nim cztery punkty widokowe, z każdego z nich rozpościera się inny widok na miasto.

Do parku łatwo dojdziemy spacerem z placu Piazza Corvetto.

Park otwarty jest od 8:00 do zachodu słońca. Wejście na teren parku jest darmowe.

Adres: Galleria Bixio Nino

!Widok na Genuę a parku Villetta Di Negro
Widok na Genuę a parku Villetta Di Negro

Taras widokowy na dachu Palazzo Rosso

Chcielibyście spojrzeć na dachy starego miasta i słynnej ulicy Via Garibaldi? Nic prostszego! Wystarczy wybrać się na punkt widokowy na dachu słynnego Palazzo Rosso. Punkt widokowy umiejscowiony jest niemal na samym środku dachu. Po wjechaniu windą musimy pokonać dosłownie kilka schodów aby znaleźć się na szczycie.

Wstęp możliwy jest dwojako. Na dach możemy wjechać mając bilet do muzeum. Jeśli nie chcemy jednak wchodzić do samego pałacu możemy zakupić specjalny bilet w cenie 5€ pozwalający na wjazd windą na górę.

Będąc w muzeum musimy poprosić pracownika o ustawienie windy.

Adres: Via Garibaldi 18

!Genua - widok na miasto z tarasu na dachu Palazzo Rosso
Genua - widok na miasto z tarasu na dachu Palazzo Rosso

Punkt widokowy Mura delle Capuccine

Punkt widokowy znajdujący się w miejscu przebiegu historycznych murów miejskich z XVI wieku - Mura delle Capuccine. Taras widokowy wychodzi w stronę morza. Możemy tam dostać się od strony Piazza della Vittoria schodami Scalinata delle Tre Caravelle lub od ulicy Mula del Prato.

Adres: Mula del Prato 59, położenie: 44.400825, 8.943255

Punkt widokowy Panorama dal Righi

Punkt widokowy Panorama dal Righi jest położony najwyżej ze wszystkich miejsc opisanych w artykule. Widać z niego bardzo dobrze okoliczne wzgórza, całe miasto, a nawet Alpy w oddali.

Na miejsce dostaniemy się korzystając z kolejki linowej Righi - Zecca. Obowiązują na nią zwykłe bilety komunikacji miejskiej. Musimy dojechać do samego końca. Do przejechania mamy 7 przystanków co trwa około 15 minut. Przystanek na dole znajdziemy pod adresem Via Edilio Raggio 3. Sam punkt widokowy jest w formie kaskady i znajduje się tuż nad stacją kolejki.

Jeśli mamy więcej czasu możemy ruszyć na północ ulicą Via Mura delle Chiappe. Po kilku minutach powinniśmy dojść do innego punktu widokowego ze świetnym widokiem na nowy port. Kawałek dalej znajduje się park Parco delle Mura, w którym zachowały się ruiny kilku fortów broniących w przeszłości dostępu do miasta. W mniej niż 2 godziny dojdziemy do najwyżej położonego fortu, Forte Diamante, z którego rozpościera się świetny widok na dalszą okolicę.

Adres: Mura delle Chiappe 50

!Genua - punkt widokowy Panorama dal Righi
Genua - punkt widokowy Panorama dal Righi

Brama miejska - Porta Soprana

Ciekawym połączeniem oglądania miasta z poznaniem jego historii jest wybranie się na wycieczkę z przewodnikiem na bramę miejską Porta Soprana. Trzeba jednak podkreślić, że widoki z góry nie są imponujące. Zobaczymy głównie okoliczne wzgórza i część dachów starego miasta z oddali.

Wycieczka zaczyna się od Domu Kolumba i trwa około 35-40 minut. Niestety, odbywa się głównie po włosku. Aby wziąć udział musimy zakupić łączony bilet do Domu Kolumba oraz na Porta Soprana w cenie 5€. Osoby poniżej 18 lat wchodzą za darmo, powyżej 65 lat za 3€.

Zwiedzanie odbywa się w konkretnych godzinach. Bilety kupujemy w Domu Kolumba. Z reguły chwilę przed rozpoczęciem wycieczki pracownik zamyka Dom Kolumba i rozpoczyna się zwiedzanie. Na zwiedzenie Domu Kolumba wystarczy nam kilka minut.

Adres: Via di Porta Soprana

!Genua - widok na miasto z punktu widokowego na bramie miejskiej Porta Soprana
Genua - widok na miasto z punktu widokowego na bramie miejskiej Porta Soprana

Wieża katedralna

Zdarza się, że wieża katedralna udostępniona jest dla zwiedzających i możemy spojrzeć na stare miasto będąc w jego niemal samym środku.

Wieża otwarta jest np. przed świętami Wielkiej Nocy, w święta państwowe i inne ważne okazje. Jeśli wybieramy się w tym okresie do Genui warto podejść i sprawdzić dostępność.

Adres: Piazza San Lorenzo

Il Bigo

Najnowszy z punktów widokowych w mieście. Powstał na obszarze Starego Portu w 1992 roku podczas wielkiej przebudowy. Na górę wjeżdżamy specjalnym wagonikiem na wysokość 40 metrów skąd przez szybę czeka na nas widok panoramiczny na port.

Bilet dla dorosłych kosztuje 4€. Bilet dla osób z biletem do akwarium 3,5€. Koszt biletu dla dzieci 4-12 to 3€, dzieci poniżej 3 lat mogą skorzystać za darmo.

Adres: Calata Cattaneo

Palazzo Ducale oraz wieża Torre Grimaldina

Mimo, że Pałac Dożów zamieniony został na centrum kulturalne, to słynna wieża Torre Grimaldina (w której mieściło się w przeszłości więzienie) jest możliwa do zwiedzenia. Z góry rozpościera się panoramiczny widok na miasto.

Wieża otwarta jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 13:00 i następnie od 15:00 do 18:00.

Adres: Piazza Giacomo Matteotti 9


Reklama