Podróże po Europie

Gdzie spać w Genui? Bezpieczeństwo, polecane dzielnice i przykładowe hotele

Portowa Genua należy do tych włoskich miast, które nawet na obszarze turystycznym posiadają miejsca, gdzie odwiedzający mogą nie czuć się zbyt pewnie. Nie powinno nas to jednak zrażać do stolicy Ligurii, która przepełniona jest historycznymi zabytkami, oferuje pyszną kuchnię i może być dobrą bazą wypadową do urokliwych miasteczek Riwiery Włoskiej.

Sama Genua dzięki coraz większemu napływowi turystów każdego roku jest coraz bardziej przyjazna. Sami podczas każdych kolejnych odwiedzin stolicy Ligurii widzimy znaczną poprawę względem lat poprzednich.

Nie jest też tak, że spacerując po mniej przyjemnych obszarach zawsze spotka nas coś złego. Prawdopodobieństwa niebezpiecznego zdarzenia nie jest większe niż w innych włoskich metropoliach, ale przyjeżdżając do Genui w celach turystycznych nie chcielibyśmy czuć się niepewnie przy każdym późniejszym powrocie do miejsca zakwaterowania.

Na co uważać szukając noclegu w Genui?

Jeśli planujemy zatrzymać się w Genui warto poznać specyfikę tego miasta. Co najważniejsze: historyczne centrum (wł. Centro Storico) jest jednym z największych w Europie. Ma to swoje implikacje - historyczne stare miasto nie jest niewielkim zadbanym obszarem dostosowanym do turystów, a raczej rozległym gąszczem węższych i szerszych krętych uliczek (nazywanych po włosku caruggi), które wyłączone są z ruchu innego niż pieszy. Obok tętniących życiem i wypełnionych sklepami placów lub ulic ciągną się wąskie przejścia, którymi (zwłaszcza po zmroku) strach się przechadzać. Troszkę więcej o starym mieście napisaliśmy w dalszej części artykułu.

Naszym zdaniem mało przyjemnym miejscem na nocleg jest okolica Starego Portu (wł. Porto Antico), a dokładniej najbliższe z ciągnących się równolegle wzdłuż wyremontowanej części portowej ulic. Na przykład ulica Via di Prè za dnia wyróżnia się różnorodnością i orientalnymi sklepikami, ale wieczorem spacerem tamtędy może być stresujący. Jest to chyba ostatnie miejsce, gdzie chcielibyśmy się zatrzymać w obrębie historycznego centrum.

Warto też pamiętać, że Genua pnie się kaskadowo w górę. Zawsze sprawdzajmy w jaki sposób możemy dostać się na miejsce. Można do tego użyć map Google, które pokazują różnicę wysokości na wybranej trasie. W najgorszym wypadku możemy trafić na obiekt, do którego będziemy musieli codziennie wdrapywać się stromym podejściem.

Gdzie szukać noclegu w Genui?

Północna część dzielnicy San Vincenzo

Naszym ulubionym miejscem na nocleg w Genui jest obszar na zachód od dworca kolejowego Genova Brignole aż do wysokości Ponte Monumentale (Mostu Monumentalnego). W przeciwieństwie do okolicy dworca Genova Piazza Principe jest tu o wiele bardziej przyjaźnie - a wzdłuż ulic odchodzących i znajdujących się w pobliżu placu Piazza Colombo działa wiele sklepów oraz knajpek otwartych do późna. Jest to obszar mało turystyczny w tym sensie, że lokale w tej okolicy skierowane są głównie do miejscowych.

Sami planując wyjazd do Genui poszukiwania noclegu zaczynamy od sprawdzenia cen w Hotel Nologo. Jest to odnowiony obiekt w niezłej okolicy, skąd pieszo bez problemu dojdziemy do historycznego centrum i innych turystycznych miejsc. Minusem tego hotelu jest fakt, że z reguły wszystkie z ofert są bezwrotne. Plusem są za to ceny w stosunku do jakości - czasami nawet w sezonie udaje się znaleźć pokój dla dwóch osób z prywatną łazienką za około 50€.

Innym dobrze ocenianym obiektem w tej okolicy jest Hotel Fiume. Ceny i standard są tu wyższe niż w poprzedniej propozycji, ale powinna być dostępna opcja rezerwacji z bezpłatnym odwołaniem.

Ulica XX Settembre

Dobrym miejscem na znalezienie noclegu może być też ulica XX Settembre, czyli główna ulica handlowa Genui. Działa tu kilka obiektów o różnej klasie - znajdziemy więc tańsze opcje, jak i bardzo drogie (jak na polską kieszeń) noclegi. Przykładem droższego obiektu, ale zbierającego bardzo dobre opinie i oferującego wysoki standard, jest Hotel Genova Liberty. W cenie pokoju otrzymamy dobrze oceniane śniadanie.

Dużą wadą samej XX Settembre może być hałas z ruchliwej ulicy w przypadku słabo wyciszonego pomieszczenia.

Historyczne centrum

Paradoksalnie historyczne stare miasto może być najlepszym lub najgorszym wyborem noclegowym. Jeśli znajdziemy nocleg przy głównych arteriach, to będziemy blisko najważniejszych atrakcji i działających do późna knajpek. Jeśli nieopacznie wybierzemy jednak wąską uliczkę na uboczu, to po zmroku będziemy wracać ciemną i pustą aleją, co może być mocno stresujące i w najgorszym przypadku także niebezpieczne. Dlatego zanim zarezerwujemy konkretny nocleg powinniśmy zapoznać się z komentarzami gości na temat bezpieczeństwa okolicy. I nigdy nie wybierajmy wąskich bocznych uliczek, przy których nie działają sklepy ani restauracje czynne do późna.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej omijać też obiekty zlokalizowane najbliżej historycznego portu. Na części uliczek starego miasta działają nieoficjalne dzielnice czerwonych latarni, gdzie panie lekkich obyczajów wystają zza uchylonych drzwi, a wszędzie kręcą się ich "opiekunowie". Co najsmutniejsze, uliczki zajmowane przez prostytutki znajdują się blisko reprezentacyjnej Via Garibaldi - sami natrafiliśmy na dwuznaczne sytuacje na ulicy Vico Angeli.

Przykładem dobrze ocenianego hotelu znajdującego się na obszarze historycznego starego miasta jest Hotel Cairoli. Zlokalizowany jest on przy ulicy Via Cairoli, która płynnie przechodzi w przepełnioną pałacami ulicę Via Garibaldi.

Innym rozwiązaniem może być znalezienie noclegu w bliskim sąsiedztwie historycznego starego miasta. Przykładem świetnie ocenianego obiektu znajdującego się przy najstarszej części miasta, a jednocześnie na szerokiej ulicy, jest hotel Albergo Caffaro. Niewielkim minusem może być tu potrzeba podejścia pod górę, ale różnica wysokości względem historycznego centrum to jedynie około 20 metrów.

Znajdź inne noclegi na obszarze historycznego centrum.

Baza noclegowa

Genua nie może narzekać na bazę noclegową. Obiektów różnego typu jest naprawdę dużo. Niestety, najlepiej oceniane i najlepiej zlokalizowane z hoteli potrafią być dość drogie. Szansą na tańszą rezerwacje noclegu w dobrze ocenianym obiekcie może być skorzystanie z oferty bez możliwości bezpłatnego odwołania. Jest to większe ryzyko w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, ale z drugiej strony trafienie na taką ofertę może pozwolić na dużą (nawet do 30%) oszczędność względem ceny nominalnej.

Dla turysty z mniejszym budżetem najlepszym wyjściem jest poszukanie noclegu typu B&B (bed and breakfast). Są to duże mieszkania lub całe piętra historycznych kamienic, które zamieniono na obiekty noclegowe. Minusem tej opcji może być brak windy. Chcąc oszczędzić możemy wybrać obiekt ze współdzieloną łazienką, choć nie dla każdego taka opcja będzie komfortowa.

W Genui jest też dużo słabo ocenianych hoteli, zwłaszcza w okolicy dworca Genova Piazza Principe. Wydaje się nam, że lepiej poszukać dobrze ocenianego apartamentu lub noclegu typu B&B niż słabego hotelu, gdzie warunki mogą być poniżej akceptowalnego standardu.

Reklama