Podróże po Europie

Gdzie spać w Genui? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi

Ostatnia aktualizacja: 16 marca 2024

Portowa Genua należy do tych włoskich miast, które nawet na obszarze turystycznym posiadają miejsca, gdzie odwiedzający mogą nie czuć się zbyt komfortowo. Nie powinno nas to jednak zrażać do stolicy Ligurii, która przepełniona jest historycznymi zabytkami, oferuje pyszną kuchnię i może być dobrą bazą wypadową do urokliwych miasteczek Riwiery Włoskiej.

Sama Genua, dzięki coraz większemu napływowi turystów, z każdym rokiem jest coraz bardziej przyjazna. Sami podczas każdych kolejnych odwiedzin stolicy Ligurii widzimy znaczną poprawę względem lat poprzednich. Korzystając z naszych doświadczeń stworzyliśmy przewodnik dla szukających zakwaterowania, w którym odpowiadamy na pytanie gdzie nocować w Genui. Opowiemy Wam jakie dzielnice sa najlepsze, a które, z perspektywy turysty, lepiej omijać.

Na co uważać szukając noclegu w Genui?

Jeśli planujemy zatrzymać się w Genui, dobrze jest poznać specyfikę tego miasta. Warto wiedzieć, że tutejsze historyczne centrum (wł. Centro Storico) jest jednym z największych w Europie. Ma to swoje implikacje - stare miasto nie jest niewielkim zadbanym obszarem dostosowanym do turystów, a raczej rozległym gąszczem węższych bądź szerszych krętych uliczek (nazywanych po włosku caruggi), które wyłączone zostały z ruchu innego niż pieszy. Obok tętniących życiem i wypełnionych sklepami placów oraz ulic ciągną się wąskie przejścia, którymi czasem strach się przechadzać, a już zwłaszcza po zmroku. Troszkę więcej o starym mieście napisaliśmy w dalszej części artykułu.

Naszym zdaniem mało przyjemnym miejscem na nocleg jest okolica Starego Portu (wł. Porto Antico), a dokładniej najbliższe z uliczek, które ciągną się równolegle do wyremontowanej części portowej. Na przykład ulica Via di Prè za dnia wyróżnia się różnorodnością i orientalnymi sklepikami, ale po zmroku spacer tamtędy może być stresujący. Jest to chyba ostatnie miejsce, gdzie chcielibyśmy się zatrzymać w obrębie historycznego centrum.

Nie jest jednak tak, że spacerując po mniej przyjemnych obszarach spotka nas coś złego. Prawdopodobieństwa niebezpiecznego zdarzenia nie jest większe niż w innych włoskich metropoliach, ale przyjeżdżając do Genui w celach turystycznych raczej nie chcielibyśmy czuć się niepewnie przy każdym późniejszym powrocie do miejsca zakwaterowania.

Warto też pamiętać, że Genua pnie się kaskadowo w górę. Zawsze sprawdzajmy w jaki sposób możemy dostać się do wybranego obiektu. Można do tego użyć map Google, które pokazują różnicę wysokości na wybranej trasie. W najgorszym wypadku możemy trafić na obiekt, do którego będziemy musieli codziennie wdrapywać się stromym podejściem.

Skoro wprowadzenie mamy już za sobą, czas w końcu odpowiedzieć na tytułowe pytanie - gdzie nocować w Genui?

Gdzie najlepiej spać w Genui?

Północna część dzielnicy San Vincenzo

Naszym ulubionym miejscem na nocleg w Genui jest obszar na zachód od dworca kolejowego Genova Brignole, ciągnący się aż do wysokości Ponte Monumentale (Mostu Monumentalnego). W przeciwieństwie do sąsiedztwa dworca Genova Piazza Principe jest tu o wiele bardziej przyjaźnie, a wzdłuż ulic odchodzących lub znajdujących się w pobliżu placu Piazza Colombo działa wiele sklepów oraz knajpek otwartych do późna. Jest to obszar mało turystyczny w tym sensie, że lokale w tej okolicy skierowane są głównie do miejscowych.

Gdzie spać w Genui - okolica San Vincenzo

  • Sami planując wyjazd do Genui poszukiwania noclegu zaczynamy od sprawdzenia cen w Hotel Nologo. Jest to odnowiony obiekt w niezłej okolicy, skąd pieszo bez problemu dojdziemy do historycznego centrum i innych turystycznych obszarów. Jego sporym minusem jest fakt, że często najlepsze oferty są bezzwrotne. Plusem są za to ceny w relacji do standardu i lokalizacji - czasami promocje są tu naprawdę okazałe. My zatrzymaliśmy się tam dwukrotnie i nie mieliśmy żadnych większych zastrzeżeń, ale też wiedzieliśmy, że to budżetowa opcja i nie należy oczekiwać luksusów.
  • Szukając wyższego standardu w tej okolicy możemy skierować się w kierunku apartamentów - jednym z przykładów jest Colombo House. Z racji dobrze odbieranej okolicy są one jednak droższe niż budżetowe hotele.
  • Innym dobrze ocenianym obiektem w tej okolicy jest Domus Victoria. Ceny i standard są tu nieco wyższe niż w poprzedniej propozycji, ale powinna być dostępna opcja rezerwacji z bezpłatnym odwołaniem.

Ulica XX Settembre

Innym dobrym miejscem na znalezienie noclegu jest okolica XX Settembre - głównej ulicy handlowej Genui. Działa tu kilka obiektów o różnej klasie - znajdziemy więc tańsze opcje, jak i noclegi bardzo drogie, oczywiście jak na polską kieszeń.

Genua - gdzie spać przy ulicy XX Settembre

Przykładem droższego obiektu, ale zbierającego bardzo dobre opinie i oferującego wysoki standard oraz urokliwy wystrój jest Hotel Genova Liberty. Za dopłatą otrzymamy dobrze oceniane śniadanie.

Dużą wadą samej XX Settembre może być hałas z ruchliwej ulicy w przypadku słabo wyciszonego pomieszczenia.

Historyczne centrum

Paradoksalnie historyczne stare miasto może być najlepszym lub najgorszym wyborem noclegowym. Jeśli znajdziemy nocleg przy głównych arteriach, to największe atrakcje Genui oraz działające do późna knajpki będziemy mieć w zasięgu ręki. Jeśli nieopacznie wybierzemy jednak wąską uliczkę na uboczu, za każdym razem będziemy wracać po zmroku ciemną i pustą aleją, co może być mocno stresujące i w najgorszym przypadku także niebezpieczne. Dlatego zanim zarezerwujemy konkretny nocleg powinniśmy zapoznać się z komentarzami gości na temat bezpieczeństwa okolicy. I raczej nie wybierajmy wąskich bocznych uliczek znacznie oddalonych od najbardziej ruchliwych miejsc, przy których nie działają sklepy ani restauracje czynne do późna.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej omijać też obiekty zlokalizowane najbliżej historycznego portu. Przy części uliczek starego miasta działają nieoficjalne dzielnice czerwonych latarni, gdzie panie lekkich obyczajów wystają zza uchylonych drzwi, a wszędzie kręcą się ich "opiekunowie". Co najsmutniejsze, uliczki zajmowane przez prostytutki znajdują się blisko reprezentacyjnej Via Garibaldi - sami natrafiliśmy na dwuznaczne sytuacje na ulicy Vico Angeli.

Gdzie nocować w Genui - popularne noclegi w historycznym centrum i najbliższej okolicy

  • Przykładem stosunkowo dobrze ocenianego hotelu znajdującego się na obszarze historycznego starego miasta jest Hotel Cairoli. Zlokalizowany jest on przy ulicy Via Cairoli, która płynnie przechodzi w przepełnioną pałacami ulicę Via Garibaldi.
  • Całkiem niedaleko głównych arterii działa pensjonat Genova Dei Rolli. Zbiera on bardzo dobre recenzje, ale aby się do niego dostać musimy przejść przez ciemną alejkę, na co narzeka wielu turystów. W budynku nie ma też windy. Jest to więc dobra opcja dla osób, które wiedzą czego się spodziewać i to akceptują. My sami pewnie wolelibyśmy lokalizację przy bardziej ruchliwej ulicy.
  • Innym rozwiązaniem może być znalezienie noclegu w bliskim sąsiedztwie historycznego starego miasta. Przykładem świetnie ocenianego obiektu znajdującego się przy najstarszej części miasta, a jednocześnie na szerokiej ulicy, jest hotel Albergo Caffaro. Niewielkim minusem może być tu potrzeba podejścia pod górę, ale różnica wysokości względem historycznego centrum to jedynie około 20 metrów. Zaletą tego miejsca są jednak umiarkowane ceny.
  • klikając tutaj znajdziecie więcej opcji noclegowych na obszarze historycznego centrum.

Baza noclegowa

Genua posiada rozbudowaną bazę noclegową, a obiektów różnego typu jest naprawdę sporo. Niestety, najlepiej oceniane i najlepiej zlokalizowane z hoteli potrafią być dość drogie. Szansą na tańszą rezerwacje noclegu w dobrze ocenianym obiekcie może być skorzystanie z oferty bez możliwości bezpłatnego odwołania. Jest to większe ryzyko w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, ale z drugiej strony trafienie na taką ofertę może pozwolić na dużą oszczędność (nawet do 30%) względem ceny nominalnej.

Dla czytelników z mniejszym budżetem najlepszym wyjściem jest poszukanie pensjonatu typu B&B (bed and breakfast) lub budżetowych hosteli. Są to zazwyczaj duże mieszkania lub całe piętra historycznych kamienic, które zamieniono na obiekty noclegowe. Minusem tej opcji może być brak windy. Chcąc oszczędzić możemy wybrać obiekt ze współdzieloną łazienką, choć nie dla każdego takie rozwiązanie będzie komfortowe.

Często nie warto kierować się darmowym śniadaniem, a na pewno nie przed sprawdzeniem jak ono wygląda. W najtańszym obiektach są to śniadania po włosku - czyli słodki sok z kartonu oraz pakowane ciastko, ewentualnie dżem i tosty.

W Genui jest też dużo słabo ocenianych hoteli, zwłaszcza w okolicy dworca Genova Piazza Principe. Wydaje się nam, że lepiej poszukać dobrze ocenianego apartamentu lub noclegu typu B&B niż słabego hotelu, gdzie warunki mogą być poniżej akceptowalnego standardu.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama