Akwarium w Genui

Oceanarium w Genui, a właściwie Akwarium, jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie (w tej kategorii przoduje Oceanarium w Lizbonie, kolejnym jest genueńskie). Budynek Akwarium znajduje się w starym porcie. Bez przesady można stwierdzić, że jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji w mieście.

!Delfiny w Akwarium w Genui
Delfiny w Akwarium w Genui

Historia i ciekawostki

Obiekt należy do Europejskiego Stowarzyszenia Zoo i Akwariów (EAZA). Wybudowany został na wystawę Genoa Expo '92. Każdego roku odwiedzany jest przez ponad milion osób.

Jak wygląda i co zobaczymy w Akwarium

Akwarium w Genui podzielone jest na kilka części, wśród których znajdziemy m.in. mniejsze akwaria (wielkością zbliżone do tych, które można spotkać w domach), baseny oraz oczywiście większe zbiorniki wodne wbudowane w ścianę. Obiekt pochwalić się może delfinami, które możemy oczywiście obserwować również z góry (chociaż musimy mieć szczęście, żeby się wynurzyły).

Oprócz delfinów będziemy mieli okazję obejrzeć dużą ilość różnorodnych gatunków ryb czy podziwiać piękne meduzy. Poza "typowymi" dla akwariów okazami zobaczymy też węża nadrzewnego.

!Meduzy - Akwarium w Genui
Meduzy - Akwarium w Genui

Całość podzielona jest na 39 mniejszych części ("ekspozycji") plus dodatkowe pomieszczenia takie jak: sklep czy bistro.

Wśród "ekspozycji" wymienić można m.in.:

 • świat koralowców
 • afrykańskie lasy tropikalne
 • środkowoamerykański wilgotny las
 • Morze Czerwone
 • Jezioro Malwai
 • piranie
 • Antarktyda
 • azjatyckie rzeki
 • Wyspy Liparyjskie

Delfiny

Najciekawszym miejscem oraz cieszącym się największą popularnością wśród odwiedzających będzie basen dla delfinów. Ssaki te możemy oglądać z dwóch poziomów: zarówno wypatrując je z poziomu tafli wody (nad basenem - tutaj trzeba mieć więcej szczęścia), jak i na niższym poziomie - przez szybę.

!Delfiny - Akwarium w Genui
Delfiny - Akwarium w Genui

Ogromna szklana ściana oddziela nas od tych pięknych zwierząt, a my możemy je obserwować mając wrażenie, że znajdujemy się razem z nimi w basenie. To właśnie tutaj najlepiej przypatrywać się delfinom, ich podwodnemu życiu oraz harcom. Powierzchnia szyby basenu jest bardzo dużych rozmiarów, dlatego mimo większych zbiorowisk każdy powinien znaleźć tam miejsce dla siebie. Warto czasami zaczekać aż "wszyscy" przejdą, przy odrobinie szczęścia być może przed wielkim basenem zostaniemy nawet sami i będziemy mogli cieszyć się wspaniałym widokiem w ciszy i spokoju.

Foki

Kolejnymi ssakami mieszkającymi w genueńskim Akwarium są foki. Możemy zobaczyć je pod wodą przez szybę w wielkich zbiornikach lub często wypływające lekko nad powierzchnię tafli - widoku takiego należy szukać w jednym z przejść pomiędzy pawilonami (przejście korytarzem nad basenem odbywa się po metalowej konstrukcji przypominającej mostek).

!Foka w Akwarium w Genui
Foka w Akwarium w Genui

Meduzy

Niewątpliwie dużym zainteresowaniem cieszą się zbiorniki z meduzami (przedstawiciele parzydełkowców). Na miejscu obok siebie zobaczymy różne gatunki, które imponują zarówno rozmaitymi rozmiarami (są okazy maleńkie oraz bardzo duże), jak i samym poruszaniem się w wodzie. Warto przyjrzeć się im odrobinę dłużej.

!Meduzy w Akwarium w Genui
Meduzy w Akwarium w Genui

Płaszczki

Dzieci (dorośli również) ucieszą się z ciekawie zorganizowanej atrakcji jaką jest basen z płaszczkami. Nie jest to zwykły basen, możemy do niego podejść, pochylić się i.. włożyć rękę(!) a nawet pogłaskać płaszczkę. Warunkiem jest oczywiście odpowiednie zachowanie i nie robienie nic na siłę. Płaszczkę możemy pogłaskać po grzbiecie jedynie wtedy, gdy wrazi na to chęć. :) To znaczy powinna do nas sama podpłynąć.

Jest to niebywała okazja do drobnej interakcji z tymi ciekawymi rybami. Chyba nie często nadarza się okazja do "pogłaskania" płaszczki. :)

Inne zwierzęta

Odwiedzając Akwarium co chwilę będziemy mogli oglądać różnych przedstawicieli życia morskiego. Zobaczymy tam m.in. budzące respekt rekiny (choć niewielkich rozmiarów), żółwie, niewielkie koniki morskie czy rozgwiazdy.

Poza licznymi rybami i pojedynczymi ssakami na miejscu zobaczymy też przedstawicieli z gromady ptaków - pingwiny.

W pomieszczeniu z basenem z płaszczami znajduje się też niewielka "wystawa" - las tropikalny, na której w jednym z akwariów obejrzeć można pytona zielonego.

!Pyton zielony - Akwarium w Genui
Pyton zielony - Akwarium w Genui

Informacje praktyczne (aktualizacja 2017)

Akwarium w Genui to jedna z najważniejszych atrakcji w tym mieście. Pełna o każdej porze dnia, najwięcej chętnych przybywa tu w południe, wtedy też najdłuższe są kolejki do kas biletowych. Jeśli nie lubimy tłumów, powinniśmy rozważyć wizytę od pierwszych godzin otwarcia lub na koniec dnia.

 • Na wizytę najlepiej zaplanować 3-4 godziny (a dla miłośników takiego typu atrakcji nawet i więcej). Mogą wystarczyć nawet 2 godziny (jednak w pośpiechu i bez większej radości z oglądania zwierząt).
 • Warto wspomnieć, że sam obiekt jest sporych rozmiarów i oprócz zbiorników z wodą na miejsc znajdują się też sklep, miejsce do odpoczynku, bistro i bar-kawiarnia, a także punkt z widokami na port i miasto.
 • W środku znajdziemy też szatnię, w której można przechować okrycia wierzchnie lub bagaż. Opłata za pozostawioną sztukę bagażu / obrania wynosi 2,00€.
 • W obiekcie znajdują się windy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 • Dla ułatwienia wszystkim zwiedzającym można zauważyć strzałki, które prowadzą nas po Akwarium.
 • Podczas odwiedzin osoby, które chcą robić zdjęcia muszą pamiętać o całkowitym zakazie używania lamp błyskowych.

Więcej informacji oraz aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie.

Dni i godziny otwarcia

Czynne codziennie od 9:30 do 20:00. Ostatnie wejście odbywa się do godziny 18:00.

Ceny biletów wstępu

Bilet do Akwarium można nabyć jako wejściówka wyłącznie do tego obiektu lub w różnych pakietach. Obiekt stanowi część "Acquario Village", w którego skład wchodzą również inne atrakcje (Bigo Panoramic Lift , Biosphere, Galata Museum). Bilety są do nabycia w kasach lub przez internet na stronie Akwarium.

Dostępne rodzaje biletów / pakietów to:

 • Aquarium - samo Akwarium (Acquario di Genova)
 • Galataquarium - bilet łączony do: Acquario di Genova + Galata Museum
 • Aquarium Planet - bilet łączony do: Acquario di Genova + Bigo Panoramic Lift + Biosphere
 • Acquario Village - bilet łączony do: Acquario di Genova + Bigo Panoramic Lift + Biosphere + Galata Museum
Bilet /
dla kogo
Cena
dorośli (od 13 lat) 25,00€
bilet ulgowy (seniorzy 65+ i osoby niepełnosprawne) 22,00€
dzieci 4 - 12 lat 17,00€
dzieci poniżej 4 lat bezpłatnie

!Jeden z największych mieszkańców Akwarium w Genui
Jeden z największych mieszkańców Akwarium w Genui

Bilety łączone

Bilet / pakiet
/ dla kogo
Galataquarium Aquarium Planet Acquario Village
dorośli (od 13 lat) 38,00€ 32,00€ 47,00€
bilet ulgowy (seniorzy 65+ i osoby niepełnosprawne) 33,00€ 27,00€ 44,50€
dzieci 4 - 12 lat 24,00€ 22,00€ 32,00€
dzieci poniżej 4 lat bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie

Reklama