Podróże po Europie

Akwarium w Genui

Ostatnia aktualizacja: 2 listopada 2022

Akwarium w Genui należy do największych oceanariów w Europie (w kategorii tej przoduje Oceanarium w Lizbonie i każdego roku odwiedza je ponad milion osób!

Bez większej przesady można stwierdzić, że jest to jedna z największych atrakcji w Genui.

Delfiny w Akwarium w Genui
Delfiny w Akwarium w Genui

Kilka słów wprowadzenia

Genueńskie akwarium należy do Europejskiego Stowarzyszenia Zoo i Akwariów (EAZA). Wybudowano je na obszarze zrewitalizowanego Starego Portu (Porto Antico) z okazji wystawy Genoa Expo '92.

Atrakcje akwarium w Genui

Akwarium w Genui podzielone zostało na kilka części, wśród których znajdziemy m.in. mniejsze akwaria (zbliżone wielkością do tych, które można spotkać w domach), baseny oraz olbrzymie zbiorniki wodne wbudowane w ścianę. W placówce przebywają również delfiny, które możemy oczywiście obserwować również z góry (chociaż musimy mieć szczęście, żeby się wynurzyły).

Oprócz delfinów będziemy mieli okazję obejrzeć wiele różnorodnych gatunków ryb czy podziwiać piękne meduzy. Poza "typowymi" dla akwariów okazami zobaczymy też węża nadrzewnego.

Meduzy - Akwarium w Genui
Meduzy - Akwarium w Genui

Całość podzielona jest na 39 mniejszych części ("ekspozycji") plus dodatkowe pomieszczenia takie jak: sklep czy bistro.

Do ciekawszych obszarów tematycznych należą:

 • świat koralowców
 • afrykańskie lasy tropikalne
 • środkowoamerykański wilgotny las
 • Morze Czerwone
 • Jezioro Malwai
 • piranie
 • Antarktyda
 • azjatyckie rzeki
 • Wyspy Liparyjskie

Delfiny

Miejscem cieszącym się największą popularnością wśród odwiedzających jest basen dla delfinów. Ssaki te możemy oglądać z dwóch poziomów: zarówno wypatrując je z poziomu tafli wody (nad basenem - tutaj trzeba mieć więcej szczęścia), jak i na niższym poziomie - przez szybę.

Delfiny - Akwarium w Genui
Delfiny - Akwarium w Genui

Ogromna szklana ściana oddziela nas od tych pięknych zwierząt, a my możemy je obserwować mając wrażenie, że znajdujemy się razem z nimi w basenie. Jest to unikatowa szansa na zobaczenie jak wygląda ich podwodne życie oraz harce.

Powierzchnia szyby basenu jest na tyle duża, że nawet w przypadku tłumu gości powinniśmy móc dobrze im się przyjrzeć.

Mimo to warto czasem cierpliwie zaczekać aż liczba odwiedzających się zmniejszy, a przy odrobinie szczęścia może przed wielkim basenem zostaniemy sami i będziemy mogli cieszyć się wspaniałym widokiem w ciszy i spokoju.

Foki

Kolejnymi ssakami mieszkającymi w genueńskim Akwarium są foki. Możemy zobaczyć je pod wodą przez szybę w wielkich zbiornikach lub często wypływające lekko nad powierzchnię tafli - widoku takiego należy szukać w jednym z przejść pomiędzy pawilonami (przejście korytarzem nad basenem odbywa się po metalowej konstrukcji przypominającej mostek).

Foka w Akwarium w Genui
Foka w Akwarium w Genui

Meduzy

Niemałym zainteresowaniem cieszą się również zbiorniki z meduzami (przedstawicielami parzydełkowców). Na miejscu obok siebie zobaczymy różne gatunki, które imponują zarówno rozmaitymi rozmiarami (są okazy maleńkie oraz bardzo duże), jak i samym poruszaniem się w wodzie. Warto przyjrzeć się im odrobinę dłużej.

Meduzy w Akwarium w Genui
Meduzy w Akwarium w Genui

Płaszczki

Dzieci (choć zapewne dorośli również) ucieszą się z nietypowo zorganizowanej atrakcji jaką jest basen z płaszczkami, do którego możemy podejść i się nad nim pochylić.

Inne zwierzęta

Odwiedzając Akwarium co chwilę będziemy mogli oglądać różnych przedstawicieli morskiego świata. Zobaczymy tam m.in. budzące respekt rekiny (choć niewielkich rozmiarów), żółwie, niewielkie koniki morskie czy rozgwiazdy.

Poza licznymi rybami i pojedynczymi ssakami na miejscu zobaczymy też przedstawicieli z gromady ptaków - pingwiny.

W pomieszczeniu z basenem z płaszczami znajduje się też niewielka "wystawa" - las tropikalny, na której w jednym z akwariów obejrzeć można pytona zielonego.

Pyton zielony - Akwarium w Genui
Pyton zielony - Akwarium w Genui

Bilety wstępu

Uwaga! Podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu bilety trzeba było zarezerwować wcześniej online i wybrać dokładne okno czasowe naszej wizyty.

Aktualne ceny biletów wstępu najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie. Dostępne są bilety tylko do akwarium oraz bilety łączone z Biosferą (oszklony ogród tropikalny) oraz punktem widokowym Bigo (więcej o nim przeczytacie w naszym tekście Punkty widokowe w Genui).

Akwarium w Genui - jak zaplanować wizytę?

 • Akwarium w Genui to jedna z najpopularniejszych atrakcji w tym mieście. Odwiedzający przybywają do niego tłumnie o każdej porze dnia, ale prawdziwy tłum zaczyna się tworzyć koło południa, więc jeśli zależy nam na spokojnej wizycie lepiej przyjść z samego rana.
 • Aktualne dni i godziny otwarcia oraz ceny biletów najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.
 • Podczas odwiedzin osoby, które chcą robić zdjęcia muszą pamiętać o całkowitym zakazie używania lamp błyskowych.
 • Na wizytę najlepiej przeznaczyć przynajmniej dwie godziny,
 • Warto wspomnieć, że sam obiekt jest sporych rozmiarów i oprócz zbiorników z wodą na miejscu znajdziemy również sklep, miejsce do odpoczynku, bistro i kawiarnię, a także punkt z widokami na port i miasto.
 • W środku znajdziemy też szatnię, w której można przechować okrycia wierzchnie lub bagaż.
 • W obiekcie znajdują się windy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 • Dla ułatwienia wszystkim zwiedzającym można zauważyć strzałki, które będą kierować nas po Akwarium.

Więcej informacji oraz aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie.

Jeden z największych mieszkańców Akwarium w Genui
Jeden z największych mieszkańców Akwarium w Genui

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama