Porto Antico (Stary Port) w Genui - zwiedzanie i informacje praktyczne

Stary Port jest najstarszą częścią portu w Genui. Port istniał w tym miejscu już blisko 1000 lat temu. Nazwa Stary Port może być jednak myląca. W 1992 roku zakończyła się całkowita przebudowa obszaru pod przewodnictwem architekta Renzo Piano. Obskurny i zaniedbany port zamieniono na nowoczesny obszar dostępny dla mieszkańców i turystów. Dziś znajdziemy tu akwarium, muzea, knajpki czy kawiarnie.

O długiej historii portu i o jego znaczeniu świadczą pojedyncze budynki - takie jak Palazzo San Giorgio oraz Porta Siberia. Jeśli chcemy choć trochę poczuć wcześniejszy klimat tego miejsca możemy przejść się portykami za Palazzo San Giorgio. Przejdziemy tam wąskimi przejściami, trafimy na małe sklepiki czy kawiarnie oraz poczujemy ciągły harmider. Na miejscu za 2-4€ zjemy też coś na szybko, np kanapkę ze świeżymi składnikami. Dla swojego bezpieczeństwa lepiej omijać tamte uliczki i portyki po zmroku.

!Spacer po porcie w Genui
Spacer po porcie w Genui

Zwiedzanie Starego Portu

Stary Port jest w ciągu dnia zawsze zapełniony ludźmi - mieszkańcami oraz turystami. Tłumy są szczególnie w dni ciepłe lub wolne od pracy. Jeśli mamy czas możemy przespacerować pieszo od Muzeum Morskiego aż do Porta Siberia, co pozwoli nam zobaczyć cały teren portu. Na kolumnach podtrzymujących trasę prowadzącą wzdłuż portu możemy wypatrzeć oryginalne murale nawiązujące do morza.

Dobry punkt widokowy na port znajdziemy na małej wysepce Isola delle Chiatte, która znajduje się na końcu molo za akwarium.

Do Starego Portu możemy dojść pieszo od Starego Miasta albo podjechać autobusem lub metrem (przystanek San Giorgio lub Darsena, o ile chcemy zacząć od Muzeum Morskiego).

Część Starego portu bliżej Starego Miasta po zmroku może być niebezpieczna i powinniśmy zachować ostrożność.

Punkt informacji turystycznej

Na terenie Starego Portu działa punkt informacji turystycznej pod adresem Via al Porto Antico 2. Otwarty jest od poniedziałku do niedzieli od 9:00 do 17:50

Atrakcje oraz ciekawe miejsca

Rejsy

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć Stary Port oraz Genuę z perspektywy wody możemy wybrać się na ponad godzinny rejs o nazwie Genova dal Mare (Genua od Morza). W trakcie rejsu zobaczymy m.in. słynną latarnie morską oraz rzędy pałaców i innych historycznych budynków.

Rejsy odbywają się od poniedziałku do piątku o 14:15 i 17:20 oraz w sobotę i niedzielę o 14:00, 15:20 i 17:00.

Koszt: Dorośli 6€, dzieci 5-14 lat 3€, dzieci poniżej lat 5 za darmo. Rejs trwa godzinę i około 10 minut.

Bilety zakupimy w budce tuż obok akwarium lub na pokładzie. Najlepiej przyjść chwilkę przed startem, w sezonie może być wielu chętnych.

Firma oferuje również inne rejsy, w tym do Cinque Terre - więcej na oficjalnej stronie .

Palazzo San Giorgio

Ozdobą Porto Antico jest piękny Pałac św. Jerzego (Palazzo San Giorgio). Fasada pałacu pokryta jest niemal w całości kolorowymi freskami. Nad głównym wejściem ujrzymy malowidło przedstawiające św. Jerzego podczas zmagań ze smokiem. Przednia fasada budynku jest bezsprzecznie jedną z najpiękniejszych w całych Włoszech.

Pałac został zbudowany w 1260 roku przez pierwszego Doże Genui. Pałac powstał z materiałów pozyskanych z weneckiej ambasady w Konstantynopolu. Przez pewien czas kompleks służył jako więzienie, a najbardziej znanym więźniem był sam Marco Polo.

Niestety, budynek nie jest dostępny do zwiedzania - możemy jedynie rzucić okiem do środka.

!Palazzo San Giorgio (Pałac św. Jerzego) - Genua
Palazzo San Giorgio (Pałac św. Jerzego) - Genua

Akwarium

Dumą Genui jest nowoczesne akwarium, będące drugim największym akwarium w całej Europie. W środku zobaczymy delfiny, rekiny, pogłaszczemy płaszczkę. W budynku znajdziemy kawiarnie oraz punkt widokowy.

Muzeum dostosowane jest do osób z ograniczoną mobilnością. Przejścia ułatwiają windy oraz rampy.

W akwarium spędzimy minimum 2-3 godziny. Warto przyjść odpowiednio wcześniej, żeby odwiedziny nie przebiegały w pośpiechu.

Obok akwarium stoi szklana kula w środku której znajduje się ogród tropikalny Biosfera. Jeśli chcemy wejść do środka, powinniśmy zakupić dodatkowy bilet.

Sprawdź też osobny artykuł o: Akwarium w Genui.

Muzeum Morskie

Nie powinno dziwić, że w mieście tak związanym z morzem jednym z największych muzeów jest właśnie Muzeum Morskie. W obszernym budynku na kilku piętrach przedstawiono historię morskich zmagań od czasów średniowiecznych aż do dziś. W środku nie wszystkie eksponaty i prezentacje opisane są w języku angielskim (prawdę mówiąc jest ich mniejszość). Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej możemy wypożyczyć przewodnik audio. Jego koszt to 1€.

Muzeum jest bardzo interaktywne. Część pomieszczeń odwzorowuje trasę włoskich emigrantów - od miasta, przez kontrolę biletów i poczekalnie, aż po wejście na statek. Włosi są narodem emigrującym od pokoleń, na jednej z wystaw przedstawiono kraje, do których trafiali emigranci zarobkowi.

Będąc na miejscu nie przegapmy wystawy starych atlasów oraz globusów na pierwszym piętrze. W 2017 roku jeden z atlasów miał otworzoną stronę na mapę Polski z 1695 roku. Oprócz tego zobaczymy plany innych miast - w tym Hamburga, Lubeki czy Rzymu. W każdej gablocie zobaczymy inny atlas otworzony na konkretnej stronie.

Obok gablot znajdują się interaktywne wyświetlacze, na których możemy zobaczyć pozostałe zeskanowane mapy i plany z konkretnego atlasu. Warto zatrzymać się chwilę i poprzeglądać. Szczególnie warty uwagi jest atlas Civitates orbis terrarum autorstwa Georg Braun z lat 1572-1618. Możemy zobaczyć jak wyglądały europejskie miasta w XVI wieku. Dostępne są m.in. Bizancjum, Bruksela, Brugia, Gdańsk, Rzym, Wiedeń, Praga czy Gandawa, oraz o wiele, wiele więcej.

W muzeum na dolnych piętrach poświęcono dużo miejsca flocie Republiki Genui - zobaczymy model statku, zbroje, armaty oraz poznamy kawałek morskiej historii Genui. Z oryginalnych eksponatów możemy rozejrzeć się za listami napisanymi przez Krzysztofa Kolumba.

Na dachu muzeum znajdziemy taras widokowy z dobrym widokiem na miasto i miejscami do odpoczynku. Niestety, taras jest zamknięty szklanymi ścianami i dachem.

W ramach biletu do Muzeum Morskiego możemy wejść również do środka łodzi podwodnej znajdującej się na zewnątrz. Pamiętajmy, że musimy najpierw z kas biletowych odebrać kask ochronny i dopiero z nim udać się do łodzi.

Na muzeum możemy spokojnie poświęcić minimum 1,5 do 2 godzin.

Galeone Neptune

Ciekawą atrakcją dla młodszych odwiedzających jest na pewno statek Galeone Neptune, czyli replika XVII-wiecznego hiszpańskiego galeonu o tej samej nazwie. Statek został zbudowany z myślą o filmie Piraci reżyserii Romana Polańskiego w 1985 roku.

Galeon jest udostępniony do zwiedzania, możemy przespacerować się po jego pokładzie. W środku nie zobaczymy jednak niczego specjalnego.

!Galeon Neptune - port w Genui
Galeon Neptune - port w Genui

Il Bigo

Il Bigo to chyba najbardziej nowoczesna struktura powstała w trakcie przebudowy portu. Bigo nawiązuje wyglądem oraz nazwą do żurawia portowego. Konstrukcja służy również jako punkt widokowy. Możemy wjechać specjalnym wagonikiem na wysokość 40 metrów skąd przez szybę będziemy mieli widok panoramiczny.

!Bigo - nowoczesna konstrukcja widokowa w porcie w Genui
Bigo - nowoczesna konstrukcja widokowa w porcie w Genui

Porta Siberia

Porta Siberia to jedna z historycznym bram wjazdowych do Genui. Brama została zbudowana w latach 1551-1553. Nie była to typowa brama, przypominała bardziej małą twierdzę. W środku znajdowała się wielka sala, gdzie przechowywano armaty oraz amunicję. Budynek został odrestaurowany i dziś mieści się tu Muzeum Emanuele Luzzati’ego.

Emanuele Luzzati był włoskim malarzem urodzonym w Genui. Zmarł w 2007 roku, a muzeum poświęcone jego życiu oraz pracom otworzono w 2008 roku.

Porta dei Vacca

Obok stacji metra Darsena możemy zobaczyć pozostałość starej bramy miejskiej, która dziś jest częścią zabudowy mieszkalnej.

Adres: Porta dei Vacca 1

Mercato Comunale

Tuż obok portu znajdziemy mały targ spożywczy z włoskimi produktami i owocami morza. Budynek jest malutki i ceny nie nalezą do najniższych. W środku działa mała kawiarnia.

Adres: Piazza dello Statuto
Godziny otwarcia: poniedziałek do soboty - 7:30-19:30


Reklama