Lubeka - zwiedzanie i informacje praktyczne

Lubeka czyli Lübeck to niemieckie miasto znane jako Miasto Siedmiu Wież, ze względu na dosyć dużo występujących tam kościołów, w porównaniu do innych miast w kraju.

Lubeka wśród turystów znana jest również ze swojej morskiej części, Travemünde, czyli z nadmorskiego kurortu oraz największego niemieckiego portu na Morzu Bałtyckim.

Historia

Dzisiaj Lubeka, mimo swojego niepowtarzalnego uroku, jest średniej wielkości miastem o mniejszym znaczeniu. Nie zawsze tak było, w czasach swojej świetności było to jedno z najważniejszych miast Europy, i główne miasto Ligi Hanzeatyckiej.

Oprócz portu i znaczenia handlowego, miasto słynęło również ze sztuki, mieszkało tu wielu artystów i rzemieślników, a ich prace znajdziemy w muzeach i pałacach całej Europy.

Miasto uległo bardzo poważnym zniszczeniom w trakcie bombardowań podczas wojny, szacuje się, że blisko 20% miasta zostało zniszczone, zniszczenia nie ominęły również historycznej części miasta. Na szczęście dzisiejszy kształt starego historycznej części został zrekonstruowany i nawiązuje do czasów swojej świetności.

Zwiedzanie Lubeki

Piękne miasto, o zabytkowej architekturze znane na świecie ze Starego Miasta, wpisanego w 1987 roku,na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, to obszar ten położony jest na małej wyspie w środku miasta, o powierzchni ponad 100 hektarów, otoczony jest rzeką Trave i kanałem Łaba-Lubeka.

zwiedzanie Lubeki - widok na Bramę Holsztyńską

Jak zwiedzać miasto Lubeka?

Główna, historyczna, część miasta znajduje się na niedużej wyspie, którą możemy bez większego problemu eksplorować piechotą - bez potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej. Jeśli jednak chcemy odwiedzić również Travemünde, będziemy musieli skorzystać z autobusu komunikacji miejskiej lub jednego z pociągów.

Wiele osób przyjeżdża do Lubeki z niedalekiego Hamburga traktując to jako wycieczkę jednodniową, jeśli jednak chcemy lepiej poznać miasto oraz okoliczny kurort, najlepiej zatrzymać się w Lubece przynajmniej na jedną noc.

Karta do zwiedzania miasta - HappyDay Card Lübeck

HappyDay Card Lübeck to rozwiązanie dla osób chcących aktywnie zwiedzić miasto, korzystając przy tym z transportu miejskiego. City Pass zawiera w sobie zniżki na wybrane atrakcje w mieście oraz przejazdy komunikacją miejską.

Więcej o karcie znajdziecie tutaj.

Atrakcje

Zwiedzając miasto należy pamiętać przede wszystkim o zabytkowych kościołach, będących głównym symbolem tego miasta oraz o bramie miejskiej. Najważniejszymi świątyniami są: Katedra (powstała na przełomie XII i XIII wieku) oraz St.Marien zu Lübeck (St.Marien zu Lübeck) znajdujący się w samym sercu Lubeki, a w nim mieści się wspaniały zegar astronomiczny.

Kolejnymi kościołami na mapie zabytków są: kościół Świętego Piotra (St. Petri zu Lübeck), kościół Świętego Jakuba (St. Jakobi zu Lübeck), kościół Świętego Idziego (St. Aegidien zu Lübeck) oraz kościół Świętej Katarzyny (St. Katharinen zu Lübeck).

Stare Miasto (od zachodu) wita przybywających widokiem na starą, zachowaną bramę - Brama Holsztyńska - Holstentor. Od północnej strony na starówkę można dostać się przechodząc pod drugą z zachowanych części dawnych fortyfikacji - Bramą Zamkową - Burgtor.

Wśród cennych zabytków znajduje się dawny szpital Św. Ducha - Heiligen-Geist-Hospital będący jedną z najstarszych placówek socjalnych na świecie.

Do obowiązkowych punktów podczas zwiedzania należy również ceglany Ratusz, obecnie udostępniony do zwiedzania z przewodnikiem.

Kolejną atrakcją jest zabytkowa kamieniczka Dom Buddenbrooków (Buddenbrookhaus), zasłynęła w świecie dzięki powieści pt. "Buddenbrookowie" autorstwa Tomasza Manna. Obiekt można zwiedzać, niestety w środku znajdziemy napisy wyłącznie w języku niemiecki. Jednak zawsze warto podejść pod budynek i obejrzeć go od zewnątrz.

Wracając bo Bramy Holsztyńskiej należy zwrócić uwagę na zachowane obok niej spichrze solne - składy soli (Salzspeicher), wybudowane pomiędzy drugą połową XVI a pierwszą XVIII wieku. Grupa spichlerzy soli w Lubece zachwyca swoim pięknem wszystkich przechodniów.

Travemünde

Travemünde można porównać do polskich nadmorskich miast, np. do Sopotu czy Władysławowa. Warto pamiętać, że jest jednym z najbardziej popularnych kurortów morskich w Niemczech, każdego roku wakacje spędzają tam tysiące Niemców, w sezonie można spodziewać się tam tłumów.

!Plaża w Travemünde - Lubeka
Plaża w Travemünde - Lubeka

Warto pamiętać, że plaża jest płatna, dodatkowo płatne są również koszyki, w których możemy . Rozwiązanie to okazuje się na tyle skuteczne, że faktycznie plaża i cały okoliczny obszar są zadbane i czyste.

Samo miasteczko jest bardzo zadbane, wyróżnia je promenada, a kawałek za oficjalną plażą znajdziemy klify i dzikie obszary, które możemy eksplorować idąc poziomem wody, lub specjalną ścieżką u góry.

Oprócz plaży i promenady znajdziemy tam również inne atrakcję, m.in. latarnia morska z pierwszej połowy XVI wieku czy Żaglowiec Passat, będący muzeum.

Do tej wypoczynkowej dzielnicy można dojechać z centrum Lubeki oraz z dworca autobusem miejskim, bądź pociągiem. Dojazd pociągiem trwa nieco ponad 15 min, autobusem ok 40 min.

Zakwaterowanie

W Lubece nie znajdziemy olbrzymiego wyboru miejsc do zakwaterowania, jednak nie powinniśmy mieć problemu, żeby rezerwując odpowiednio wcześniej znaleźć miejsce do przenocowania.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że ceny w Travemünde w sezonie są bardzo wysokie, z tego powodu lwia część turystów zatrzymuje się w samej Lubece, co podwyższa ceny w okresie wakacyjnym.

Ceny hoteli zależą także od położenia, czym bliżej historycznej części tym drożej, warto więc w niektórych przypadkach znaleźć miejsce do spania trochę dalej i skorzystać z komunikacji miejskiej.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Lubeki

Zobacz nasze inne artykuły z Niemiec