Travemünde - dzielnica i kurort plażowy w Lubece

Będąc w Niemczech, koniecznie odwiedźcie Travemünde, idylliczne nadmorskie miejsce z molo, promenadą, dzikimi plażami,oraz niedużymi klifami Brodten. Dzielnica Lubeki jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą kraju i bez problemu dojedziecie do niej z centrum miasta Lubeka, z Hamburga czy nawet z Berlina.

Informacje i ciekawostki

Odległość do centrum Lubeki wynosi jedynie dwadzieścia kilometrów, podróż do Hamburga zajmuje około godziny, a w trzy godziny dojedziecie do Travemünde z Berlina. Travemünde to region oddalony o ok 20 km od centrum Lubeki, położony przy ujściu rzeki Trave nad Zatoką Lubecką.

Historia tego miejsca rozpoczyna się już w XII wieku, kiedy powstało ono na bazie twierdzy, założonej przez Henryka Lwaksięcia Saksonii i Bawarii. Twierdza została stworzona w celu ochrony ujścia Trave. W późniejszym okresie budowla była wciąż umacniania przez Danię.

W 1317 roku Travemünde stało się miastem, a 12 lat później przeszło w posiadanie Lubeki. W 1913 roku zostało do niej włączone.

Od początku XIX wieku Travemünde uchodzi za jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych nad Morzem Bałtyckim. Z portu w Travemünde odpływają promy do Szwecji, Finlandii, Danii, Łotwy, Rosji i Estonii.

Travemünde warto odwiedzić zwłaszcza latem. Z racji pięknej pogody będziecie mogli wtedy maksymalnie skorzystać z uroków tego miejsca – opalać się, przesiadywać w ogródkach lokalnych restauracji i pływać w Bałtyku. Ta atrakcja, ze względu na temperaturę wody przeznaczona jest jednak jedynie dla najodważniejszych turystów. :)

Ta część Lubeki jest równie piękna co zabytkowa jego część – szerokie, piaszczyste plaże i mnóstwo atrakcji w porcie przyciągają ogromne ilości podróżników. Nie tylko turystów, ale również miejscowych, którzy odpoczywając na plaży regenerują siły po ciężkim tygodniu pracy.


!Travemünde - kurort plażowy w Lubece
Travemünde - kurort plażowy w Lubece

Cechą charakterystyczną Travemünde jest bardzo ładna, zadbana promenada z fontannami, restauracjami i kafejkami. Spacerując nią w letni, upalny dzień można odnieść wrażenie, że to nie Niemcy, a południowe rejony Hiszpanii lub Włoch. Travemünde to idealne miejsce dla fanów śródziemnomorskich klimatów. Do tego położone znacznie bliżej niż Hiszpania i Włochy. Niestety, w przeciwieństwie do południowych terenów Europy pogoda może tu być mocno kapryśna, a opady deszczu lub silny wiatr mogą skutecznie popsuć wakacyjny wypoczynek.

Promenada to również ulubione miejsce rowerzystów, którzy w jakże przyjemnych warunkach oddają się uprawianiu ulubionej aktywności fizycznej. 
 Będąc w Travemünde koniecznie zobaczcie latarnię morską z 1539 roku, która jest obecnie najstarszym tego typu obiektem nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Aktualnie pełni ona rolę muzeum.


Warto obejrzeć także żaglowiec - Passat z 1911 roku, również będący muzeum. Statek robi naprawdę piorunujące wrażenie i sam jego widok jest w stanie przenieść Was ponad 100 lat wstecz, przywołując wyobrażenia o początkach XX wieku. 


Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów okolicy jest hotel - Maritim Travemünde - obiekt wybudowany w 1974 roku. Wszystko za sprawą jego imponującej wysokości, która wynosi aż 119 metrów.

Informacje praktyczne

Płatna plaża:

  • od 15. maja do 14. września - 2,80 Euro / dzień
  • reszta roku - 1,40 Euro / dzień
  • opłata obowiązuje od 16. roku życia

Dojazd:

  • pociągiem ze stacji Lübeck Hbf. do stacji Lübeck-Travemünde Strand;
  • z centrum (od przystanku przy stacji Lübeck Hbf.) autobusem miejskim numer 30 oraz 31;

Reklama