Podróże po Europie

Cinque Terre: zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 29 marca 2023

Cinque Terre we Włoszech to historyczny region rolniczy ciągnący się wzdłuż górzystego wybrzeża Ligurii, który słynie z uprawy winogron i oliwek, a także zapierających dech w piersiach widoków. Tutejsze pnące się kaskadowo w górę miasteczka położone są w większości nad wodą, a ich mieszkańcy zajmowali się również połowem ryb i owoców morza, choć nigdy nie stanowiło to podstawy ich gospodarki.

Pomimo wypełniających Cinque Terre tłumów turystów miejsce to pozostaje jednym z najwspanialszych zakątków Włoch. Dziedzictwo regionu doceniła też organizacja UNESCO wpisując go na listę światowego dziedzictwa. Pytanie nie jest więc czy warto jechać do Cinque Terre, ale jak najlepiej zaplanować zwiedzanie. My samy byliśmy tam wielokrotnie i w naszym przewodniku opisaliśmy najważniejsze atrakcje Cinque Terre oraz zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje potrzebne do przygotowania udanego wyjazdu.

Cinque Terre - Manarola - widok z trasy Manarola - Corniglia
Cinque Terre - Manarola - widok z trasy Manarola - Corniglia
Gdzie znajduje się Cinque Terre? Cinque Terre leży w północno-zachodniej części Włoch, nad Morzem Liguryjskim. Czasami możemy spotkać się z informacjami, że leży nad Morzem Tyrreńskim, ale granica tego akwenu przebiega w okolicy miasteczka Portovenere.

Cinque Terre dawniej i dziś

W przeszłości Cinque Terre miała niedostępny charakter, a jego mieszkańcy poruszali się pomiędzy swoimi miastami wytyczonymi przez siebie górskimi ścieżkami. Od czasu otworzenia linii kolejowej w XIX wieku Cinque Terre stało się bardziej dostępne dla odwiedzających, żeby z czasem przekształcić się w jeden z najbardziej turystycznych rejonów Włoch, który rokrocznie odwiedza ponad 2 miliony turystów!

Łatwość dojazdu i niewielki rozmiar miasteczek powodują, że niemal zawsze jest tu drogo i tłoczno (a czasami trzeba się wręcz przeciskać). Nie powinno nas to jednak zrażać - w końcu sami jesteśmy turystami, a największe atrakcje Cinque Terre dla osób aktywnych, czyli szlaki piesze, są zdecydowanie mniej oblegane (choć na popularnym Błękitnym Szlaku na pewno nie będziemy sami).

Park Narodowy Cinque Terre - liguryjski skarb wpisany na listę dziedzictwa UNESCO

Cinque Terre od 1999 roku posiada status parku narodowego (wł. Parco Nazionale delle Cinque Terre), a dwa lata wcześniej cały region (wraz z okolicznymi wyspami i miasteczkiem Portovenere) trafił na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO. Co ciekawe, Cinque Terre jest najmniejszym włoskim parkiem narodowym.

Status parku narodowego oznacza, że nie odnajdziemy tu wielkich hoteli ani innych nowoczesnych obiektów kojarzonych z kurortami turystycznymi. Wszystko - szlaki piesze, ulice i domy - wygląda tak, jak dawniej. Obecnie w granicach parku mieszka kilka tysięcy ludzi, którzy w większość zatrudnieniu są w turystyce, choć wielu z nich wciąż para się rolnictwem.

Największym zagrożeniem dla parku nie są jednak turyści, a spowodowane ulewnymi deszczami osuwiska, podczas których znaczne połacie terenu są zmywane do morza. W trakcie jednego z takich osuwisk zniszczone zostały dwa szlaki piesze, które do dziś pozostają wyłączone z użytku.

Jak dojechać do Cinque Terre z Polski i gdzie znajduje się najbliższe lotnisko?

Cinque Terre leży pomiędzy dwoma największymi miastami Ligurii - Genuą oraz La Spezia. Najbliższe lotniska znajdują się w Genui oraz Pizie. My najczęściej lądowaliśmy na lotnisku w Pizie, gdzie przesiadaliśmy się w pociąg regionalny do La Spezia, a tam dalej do pociągów 5 Terre Express. Warto dodać, że jest to opcja bardzo budżetowa - bilet na pociąg regionalny na trasie Piza - La Spezia kosztuje zaledwie 8,10€, a podróż zajmuje niewiele ponad godzinę.

La Spezia ma zresztą dobre połączenie kolejowe z wieloma włoskimi miastami - np. bezpośrednie z Mediolanem, Rzymem, a zaledwie jedna przesiadka jest potrzebna przy podróży z Florencji.

Po dojechaniu do La Spezia możemy przesiąść się też w alternatywny środek transportu, czyli prom. Statki kursują wyłącznie w sezonie letnim i warto przed przyjazdem pobrać aktualny rozkład połączeń. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Rejsy po Cinque Terre - promy, taksówki wodne oraz wycieczki

Jeśli z kolei ruszamy z Genui, to musimy skorzystać z pociągu regionalnego lub pociągu Inter City z przesiadką w Levanto lub La Spezia.

Na końcu naszego przewodnika napisaliśmy też kilka słów o poruszaniu się po Cinque Terre samochodem (a raczej dlaczego nie jest to dobry pomysł!).

Co warto zobaczyć w Cinque Terre? Pięć miast i ich atrakcje!

Cinque Terre to tłumacząc bezpośrednio z włoskiego Pięć Krain (lub Pięć Ziem). Nazwa ta odnosi się do pięciu miasteczek leżących w granicach parku narodowego. Są to, patrząc od południa: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza oraz Monterosso al Mare. Wszystkie z nich, z wyjątkiem Cornigli, leżą bezpośrednio nad wodą i posiadają bezpośredni dostęp do morza. Każde z miast różni się od pozostałych i ciężko określić, które z nich jest najpiękniejsze (zresztą i tak dla każdego wybór będzie inny!)

Oprócz nich na terenie parku narodowego istnieje jeszcze kilka mniejszych osad - w tym Volastra, która mimo że niewielka, to z racji swojego oddalenia od dworców kolejowych zachowała bardziej autentyczny klimat.

Planując wyjazd warto mieć na uwadze również miasteczko Porto Venere. Dopłyniemy do niego statkiem z jednego z miast Cinque Terre lub dojedziemy kombinacją pociągu oraz autobusu z przesiadką w mieście La Spezia. (więcej: Porto Venere (Włochy) - zwiedzanie, atrakcje turystyczne oraz dojazd)

Cinque Terre - na trasie Vernazza - Corniglia
Cinque Terre - na trasie Vernazza - Corniglia

Riomaggiore

Riomaggiore (Cinque Terre) - widok od strony wody
Riomaggiore (Cinque Terre) - widok od strony wody

Riomaggiore to pierwsze miasto (patrząc od strony południowej) Cinque Terre oraz najdalej ze wszystkich wysunięte na wschód. Należy do dwóch najlepszych miejsc do obserwacji zachodu słońca, a na jego południowo-zachodnich obrzeżach skrywa się przyjemna kamienista plaża.

Więcej o atrakcjach miasteczka przeczytacie w naszym artykule o Riomaggiore.

Manarola

Manarola jest prawdopodobnie najstarszym ze wszystkich pięciu miasteczek. Otaczają je malownicze winnice tarasowe, których plony wykorzystywane są do produkcji słynnego lokalnego słodkiego wina Sciacchetrà.

Manarola (Cinque Terre) podczas zachodu Słońca
Manarola (Cinque Terre) podczas zachodu Słońca

Nas Manarola urzekła widokiem podczas zachodów słońca, które możemy obserwować z przylądka wdzierającego się w morze w północnej części przystani. To właśnie kolorowa zabudowa Manaroli pojawia się najczęściej na zdjęciach reklamujących Cinque Terre.

Więcej o atrakcjach miasteczka przeczytacie w naszym artykule o Manarola.

Corniglia

Corniglia to jedyne miasto położone powyżej linii brzegowej. Żeby się do niego dostać musimy pokonać schody Scalinata Lardarina liczące niemal 400 stopni (lub skorzystać z autobusu), więc warto mieć to na uwadze planując wizytę w tym miasteczku.

Corniglia (Cinque Terre) - widok ze szlaku Manarola - Corniglia
Corniglia (Cinque Terre) - widok ze szlaku Manarola - Corniglia

Mimo że Corniglia nie posiada tak charakterystycznej dla regionu kolorowo-tarasowej zabudowy, to trudno odmówić jej uroku. Dla nas jest to idealne miejsce na wieczorną kolację, choć warto pamiętać, że wiele lokali znajduje się w środku miasteczka i nie oferują one żadnych widoków.

Więcej o atrakcjach miasteczka przeczytacie w naszym artykule o Corniglia.

Vernazza

Vernazza pretenduje do miana najpiękniejszego miasteczka Cinque Terre (oraz jednego z najbardziej urokliwych we Włoszech). Jej charakterystycznymi elementami są stromizna oraz jedyny port odporny na warunki pogodowe. Działa tu kilka firm oferujących krótkie prywatne rejsy na niewielkich łódkach - ciekawym rozwiązaniem są dwugodzinne wyprawy o zachodzie słońca, podczas których możemy wejść do wody, a nawet spróbować lokalnych przysmaków. Jeśli interesuje nas taka opcja, to najlepiej wybrać się w ciągu dnia na przystań i sprawdzić różne oferty. My skorzystaliśmy z prywatnego rejsu pomiędzy miastami, który niestety dla nas kończył się w Riomaggiore, gdzie z powodu dużych fal zejście na ląd było mocno utrudnione.

Vernazza (Cinque Terre) - widok na miasteczko z okolicznych winnic
Vernazza (Cinque Terre) - widok na miasteczko z okolicznych winnic

Najlepszy widok na miasto odnajdziemy na początku Błękitnego Szlaku w kierunku Monterosso al Mare. Niestety, jest on płatny, więc jeśli mamy siły, a i tak planujemy zapłacić, to może lepiej wybrać się na pieszą wędrówkę? W takim wypadku lepiej jednak zacząć od Monterosso al Mare, żeby więcej czasu móc podziwiać Vernazzę, a nie mieć ją za plecami.

Więcej o atrakcjach miasteczka przeczytacie w naszym artykule o Vernazza.

Monterosso al Mare

Monterosso al Mare to ostatnie z pięciu miast Cinque Terre i jedyne posiadające piaszczystą plażę z prawdziwego zdarzenia. Monterosso podzielone jest na dwie części - starą i nową - które łączy ze sobą tunel. Nowsza część przypomina nieco typowy kurort wakacyjny, ale starsza posiada już znacznie więcej uroku.

Torre Aurora - wieża w Monterosso Al Mare, Cinque Terre
Torre Aurora - wieża w Monterosso Al Mare, Cinque Terre

Podczas wizyty w Monterosso nie przegapcie statuy giganta wyrzeźbionej w klifie (Statua del Gigante), która znajduje się na samym końcu ostatniej plaży.

Kawałek za Monterosso znajduje się mały kurort Levanto, który przypomina nieco polskie Władysławowo (czyli plaże, hotele i dużo knajpek oraz restauracji).

Więcej o atrakcjach miasteczka przeczytacie w naszym artykule o Monterosso al Mare.

Sanktuaria nad miastami Cinque Terre

Nad każdym z pięciu miast górują sanktuaria, do których od wieków pielgrzymowali mieszkańcy. Niektóre z nich leżą wewnątrz małych osad, a inne stoją samotnie na wzniesieniach. Przykładem są wspomniana Volastra oraz San Bernardino, z tarasów których będziemy mieć świetny widok na znajdujące się niżej Corniglię czy Vernazzę. Wyprawa do sanktuariów może być nie lada gratką dla sympatyków aktywności fizycznej, ale musimy liczyć się z potrzebą pokonania niemałych wysokości.

Atrakcje Cinque Terre - co robić na miejscu?

Dla części czytelników zaskoczeniem może być informacja, że w żadnym z pięciu miast nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych ani zabytków najwyższej klasy. Są oczywiście pojedyncze kościoły, ruiny dawnych wież i fortyfikacji czy różne punkty widokowe, ale zobaczenie wszystkich głównych atrakcji każdego z miejsc zajmie nam dosłownie od 30 minut do maksymalnie godziny.

Właściwie to największymi atrakcjami miasteczek są one same - ich zabudowa oraz architektura. Wielobarwne fasady, wąskie uliczki, niewielkie placyki, wystające z wody masywne skały, ozdobione tunele - to wszystko czeka na nas, wystarczy tylko odejść kawałek od głównej ulicy lub znaleźć odpowiedni punkt obserwacyjny.

Dobrze jest jednak pamiętać, że miasta to zaledwie wycinek całości. Z naszej perspektywy znacznie bardziej pociągającymi atrakcjami Cinque Terre są:

  • szlaki trekkingowe oferujące zapierające dech w piersiach widoki, które prowadzą pośród winnic oraz gajów oliwnych i cytrusowych,
  • punkty widokowe na szlakach lub nad miasteczkami, z których będziemy mogli podziwiać krajobraz oraz kolorową, tarasową zabudowę miasteczek,
  • sanktuaria oraz prowadzące do nich szlaki piesze,
  • możliwość przepłynięcia wzdłuż wybrzeża statkiem lub wypłynięcia na morze (wynajętym kajakiem lub na łódce z nawigatorem),
  • pyszne lokalne jedzenie oraz okazja na degustację lokalnego słodkiego wina Sciacchetrà (i innych przysmaków).

Jak zwiedzać Cinque Terre?

Opisując zwiedzanie parku narodowego Cinque Terre powinniśmy rozdzielić od siebie dwie rzeczy: miasta oraz szlaki piesze.

Większość turystów przemieszcza się pomiędzy miastami komunikacją publiczną (pociągami bądź promami, o których napisaliśmy więcej w dalszej części artykułu). W przypadku spacerowania po miastach i poruszania się transportem publicznym warto jedynie pamiętać o tym, że miasta są nierówne i pną się w górę, więc czekać nas będzie trochę chodzenia i schodów, ale nie musimy się w żaden sposób specjalnie przygotowywać do wizyty.

Całkiem inaczej ma się kwestia szlaków pieszych, gdyż do czasu ponownego otwarcia słynnej Via dell’Amore (Droga Zakochanych) wszystkie pozostałe trasy należą do dość wymagających. Powinniśmy więc przybyć na miejsce ubrani w odpowiednie buty z twardą podeszwą (za wejście na szlak w klapkach możemy zostać ukarani wysokim mandatem!), mieć ze sobą nakrycie głowy oraz odpowiednią ilość płynów, a także sprawdzić wcześniej sugerowane czasy przejść i dopasować do nich z zapasem nasz plan dnia. No i mierzmy siły na zamiary - nie raz na Błękitnym Szlaku spotkaliśmy wymęczonych i złorzeczących na wszystko turystów ubranych jak na spacer po promenadzie.

Cinque Terre dla aktywnych - szlaki trekkingowe i spacerowe

Trudno nam wyobrazić sobie odwiedziny Cinque Terre bez przynajmniej jednej wędrówki po tutejszych wzgórzach. Do wyboru mamy dwa typy szlaków. Pierwszym z nich jest płatny Błękitny Szlak, który teoretycznie łączy wszystkich pięć miast, ale od dawna dostępne są tylko odcinki na trasie Monterosso al Mare - Vernazza - Corniglia. Pozostałe dwa - w tym słynna i banalna do pokonania Via dell’Amore (Droga Zakochanych) - od wielu lat są zamknięte i ich ponowne otwarcie nastąpi w 2023 lub 2024 roku. Aktualne informacje o dostępności szlaków najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie parku narodowego (czasem są one zamykane z powodu warunków pogodowych).

Warto wiedzieć Mimo że Błękitny Szlak reklamowany jest jako ten prostszy, to nie jest to spacer po parku miejskim i wymaga niemałego wysiłku oraz pokonania pewnych wysokości. Wszystkie szlaki na terenie Cinque Terre powstały wieku temu, a większość z nich została stworzona przez rolników, którzy musieli przemieszczać się pomiędzy polami uprawnymi. Schody na szlakach są więc nierówne, a trasy często wąskie, więc osoby z lękiem wysokości na kilku fragmentach mogą odczuć trochę stresu. Bardzo łatwo można też przeciążyć kolana i stawy, dlatego nie warto się forsować ani śpieszyć na początku trasy.
Cinque Terre - fragment trasy pomiędzy miasteczkami Manarola i Cornglia
Cinque Terre - fragment trasy pomiędzy miasteczkami Manarola i Cornglia

Nie ma sensu się jednak negatywnie nastawiać, gdyż przy odpowiednich butach, zachowaniu rozsądku oraz braku forsowania tempa przejście powinno udać się każdemu, chociaż na pewno niemal każdy pod koniec będzie już zmęczony.

Podstawą jest jednak dobre obuwie (nie muszą to być jednak buty trekkingowe, wystarczy stabilne obuwie z twardą podeszwą), nakrycie głowy oraz coś do picia. Trasy te są często zatłoczone, gdyż oprócz turystów pokonują je Włosi, czasem nawet z psami.

Aby móc spacerować po Błękitnym Szlaku musimy zakupić kartę Cinque Terre Card. Nawet jeśli nie uda się nam jej nabyć wcześniej to nie szkodzi, gdyż przed wejściem na każdy z odcinków szlaku stoją budki z kontrolerem, w których możemy zakupić bilet.

Dostępne odcinki Błękitnego Szlaku

  • Monterosso al Mare - Vernazza - sugerowany przez nas czas przejścia około 120 minut;
  • Vernazza - Corniglia - sugerowany przez nas czas przejścia około 90 minut.
Wskazówka praktyczna Jeśli wcześniej padało, to trasy są błotniste i śliskie, więc znacznie trudniejsze do pokonania. Jeśli nie mamy odpowiedniego obuwia ani umiejętności lepiej w takim wypadku przemyśleć wyruszenie na szlak.

Alternatywą do Błękitnego Szlaku są darmowe trasy wysokie. Należą do nich:

  • prowadzący wysoko nad miasteczkami szlak czerwony, który ciągnie się od Levanto aż do Porto Venere,
  • szlaki prowadzące do sanktuariów położonych nad każdym z pięciu miast Cinque Terre.

Wszystkie szlaki są ze sobą w jakiś sposób połączone, więc możemy tak zaplanować trasę, żeby je miksować. Szlaki wysokie są jednak znacznie trudniejsze do pokonania, ale oferują zazwyczaj lepsze widoki oraz ciszę i spokój, gdyż oprócz nas zapewne niewielu się na nie zdecyduje. Dla nas najlepszym doświadczeniem podczas odwiedzin Cinque Terre jest zawsze wyprawa którąś z tras wysokich!

Nasze ulubione szlaki wysokie

  • trasa Manarola - Corniglia (przez Volastrę), która oferuje jedne z najlepszych widoków ze wszystkich dostępnych szlaków, w tym na malownicze winnice tarasowe. Niestety, jest też dość trudna i wymaga pokonania wielu nierównych schodów.
  • szlak winnicami z Cornigli do Riomaggiore (przez Manarolę, Volastrę, Groppo) - rozszerzenie poprzedniej trasy, tylko zamiast z Volastry ruszyć od razu do Manaroli kierujemy się najpierw do osady Groppo, a po wizycie w Manaroli ruszamy dalej do Riomaggiore.
  • pętla Riomaggiore - Santuario di Nostra Signora di Montenero - Pomysłem na mniej wymagającą wędrówkę jest pokonanie pętli z miasteczka Riomaggiore do sanktuarium Santuario di Nostra Signora di Montenero. W około dwie godziny powinniśmy wejść na górę, zdążyć dłuższą chwilę rozkoszować się panoramą całego wybrzeża i wrócić.
Więcej o trasach spacerowych Cinque Terre napisaliśmy w bardziej rozbudowanym artykule Szlaki piesze Cinque Terre: trasy, wskazówki, informacje praktyczne.

Karta Cinque Terre Card

Karta Cinque Terre Card jest wymagana do wejścia na Błękitny Szlak. Występuje ona w dwóch wariantach: Cinque terre Trekking card oraz Cinque terre Treno card. Pierwsza z nich jest tańsza i obowiązuje tylko na szlaku, a druga umożliwia dodatkowo nielimitowane podróże pociągami regionalnymi (na trasie Levanto - miasta Cinque Terre - La Spezia) oraz w autobusach lokalnych (m.in. na trasie dworzec - Corniglia). Nie posiadając karty za każdy przejazd pociągiem musimy zapłacić 5€.

Wersja trekking dostępna jest do kupienia w punktach informacji na dworcach wszystkich pięciu miast Cinque Terre, w punkcie informacyjnym na dworcu La Spezia, online oraz w budkach stojących na początku szlaków Corniglia - Vernazza oraz Vernazza - Monterosso. Wersję treno kupimy wyłącznie w punktach informacji oraz online, ale już nie na szlaku!

Karta występuje w wariancie jedno-, dwu- oraz trzydniowym i ważna jest przez określoną liczbę dni od czasu pierwszego wykorzystania - czyli jeśli skorzystamy z karty jednodniowej o 16, to jest ona ważna jedynie do północy tego dnia.

Ceny są płynne i zależne od sezonu, a czasem nawet od ilości otwartych tras. W dniu ostatniej aktualizacji naszego artykułu cena w sezonie letnim wersji trekking wynosiła 7,50€, a wersji treno 18,20€.

Czy warto kupić kartę Cinque Terre Card?

W przypadku chęci wejścia na Błękitny Szlak nie mamy za bardzo wyjścia. Co do opcji pociągowej wszystko zależy od naszego planu, ale nam się ona zawsze opłacała!

Więcej o karcie przeczytacie w naszym artykule Cinque Terre Card.

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Cinque Terre i jak zaplanować pobyt?

Sugerowany czas pobytu zależy przede wszystkim od naszego planu i budżetu. Z grubsza moglibyśmy zasugerować takie rozwiązania:

  • kilka godzin/połowa dnia - podróżowanie pociągiem oraz zwiedzanie wyłącznie miast. Sami nie polecamy jednak takiego rozwiązania, ponieważ podczas tak krótkiego pobytu raczej nie poczujemy autentycznej atmosfery. No i w ciągu dnia miasteczka są zapchane, a ich prawdziwy urok ujawnia się dopiero, gdy kilkugodzinni turyści odjadą.
  • cały dzień od rana do wieczora - podróżowanie pociągiem, zwiedzanie miast oraz wybranie się na jeden do dwóch szlaków pieszych. Warto zostać jednak do zachodu słońca, do czasu aż większości turystów już dawno opuści Cinque Terre.
  • dwa-cztery dni - wędrowanie szlakami pieszymi, odwiedzanie miast Cinque Terre oraz Porto Venere (również wieczorami i wczesnym rankiem), korzystanie z mniej oczywistych atrakcji (np. uczestniczenie w degustacji wina) i brak pośpiechu.

Jak poruszać się po Cinque Terre?

Pociągi

Podstawowym środkiem transportu w Cinque Terre są pociągi o nazwie 5 Terre Express, które właściwie są zwykłymi pociągami regionalnymi. W sezonie jeżdżą one na tyle często, ze swoim rozkładem przypominają metro, choć rzadko są na czas, gdyż z powodu tłumów wsiadających i wysiadających turystów praktycznie zawsze się spóźniają. Z wyjątkiem Cornigli dworce znajdują się bezpośrednio w miasteczkeach.

Czas przejazdu pomiędzy każdą parą miast to zaledwie kilka minut, a w przypadku Riomaggiore i Manaroli podróż trwa krócej niż wejście do pociągu. Niestety, z powodu tłumów turystów korzystanie z pociągów w ciągu dnia należy do męczących (czy nawet traumatycznych!) doświadczeń, i to zarówno na dworcach, jak i w samych składach.

Cinque Terre - widok z punktu widokowego nad stacją Manarola
Cinque Terre - widok z punktu widokowego nad stacją Manarola

Pojedynczy bilet za przejazd kosztuje 5€ lub 2,50€ w przypadku dzieci od 4. do 12. roku życia. Pojedyncze bilety są jednak opłacalne właściwie tylko wtedy, jeśli chcemy skorzystać maksymalnie z trzech przejazdów w ciągu jednego dnia. W każdym innym przypadku bardziej opłaca się zakup karty Cinque Terre Treno Card, która umożliwia nielimitowane podróże pociągami regionalnymi. Wersja jednodniowa kosztuje 18,20€, a dwudniowa 33€. (poza sezonem ceny są nieco niższe i karta opłaca się już przy trzech podróżach).

Bilety pojedyncze możemy zakupić na dworcach oraz stronie internetowej włoskiego przewoźnika Trenitalia. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Kartę Cinque Terre Treno Card zakupimy m.in.: w punktach informacyjnych na dworcach w miasteczkach Cinque Terre, na stronie włoskiej kolei oraz na oficjalnej stronie parku narodowego. Zakup online jest wygodniejszy, ponieważ nie musimy martwić się kolejkami na miejscu - wielu turystów zaczyna wizytę od miasta La Spezia, gdzie kolejki do kasy potrafią być bardzo długie. Po prostu szkoda tracić na nie czasu.

Wskazówka praktyczna Będąc pierwszy raz na którymś z dworców warto zajrzeć do centrum informacji turystycznej i odebrać rozpiskę z rozkładem pociągów, gdyż nie każdy z nich zatrzymuje się we wszystkich miastach, a nieświadomi turyści nierzadko zaskoczeni przejeżdżają swoje stacje.

Autobusy

Do poruszania się pomiędzy pięcioma miastami służy kolei, część tras pomocniczych obsługiwana jest przez niewielkie autobusy wahadłowe. Dwie najpopularniejsze trasy autobusowe to Manarola - Volastra oraz dworzec kolejowy Corniglia - miasteczko Corniglia (wjazd tam i z powrotem).

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że autobusy są bardzo małe i w szczycie dnia możemy się do nich nie zmieścić. Autobusy stają na przystanku w sposób dowolny i ciężko powiedzieć, czy to my ustawiliśmy się przed drzwiami, czy może osoba, która przyszła na przystanek ostatnia.

Rejsy promem

Podróż pociągiem jest krótka, ale większość trasy prowadzi tunelami, więc podczas przejazdu nie powinnismy oczekiwać wielu spektakularnych widoków. Alternatywą są promy, które pływają pomiędzy wszystkimi miastami Cinque Terre z wyjątkiem Cornigli i w bonusie oferują wspaniałą panoramę wybrzeża. Promy kursują tylko w sezonie letnim (zazwyczaj od 1 kwietnia do 1 listopada).

Do wyboru mamy zakup biletu na pojedynczy rejs (koszt od 7€ do 13€) lub biletu dziennego umożliwiającego nielimitowane podróże pomiędzy miastami Cinque Terre (30€). Dostępny jest również bilet popołudniowy pozwalający na dwie podróże po godzinie 12:00 (23€).

Niektóre z linii kursują również do Levanto, Lerici oraz La Spezia, ale ceny za rejs są odpowiednio wyższe. Wielu turystów ruszających z La Spezia zamiast pociągu wybiera właśnie statek. Bilet całodniowy nielimitowany La Spezia - miasta Cinque Terre kosztuje 37€.

Niestety, w najbardziej obleganych miesiącach promy są niemal równie zatłoczone co pociągi i mając pecha możemy nie zmieścić się na pokład. Jeśli zależy nam na dobrym widoku pamiętajmy też o zajęciu miejsce na boku skierowanym w stronę wybrzeża.

Innym rozwiązaniem na podróż drogą morską są prywatne taksówki wodne, czyli niewielkie łódki nawigowane przez miejscowych. Tu jednak ceny są zdecydowanie wyższe. Pamiętajmy też, że wysiadanie z małej łódki w przypadku dużych fal może sprawić nam trochę trudności.

Więcej o cenach i rozkładach w artykule Rejsy po Cinque Terre - promy, taksówki wodne oraz wycieczki.

Manarola (Cinque Terre) - widok z łódki
Manarola (Cinque Terre) - widok z łódki

Cinque Terre w pigułce, czyli co warto wiedzieć przed przyjazdem

Wskazówki i porady praktyczne

  • bądźmy gotowi na dużo chodzenia oraz schodów, i zabierzmy wygodne obuwie,
  • w dowolnym ciepłym miesiącu Cinque Terre jest zatłoczone, a w pociągach panuje tłok - lepiej nie nastawiać się, że akurat podczas naszego wyjazdu będzie inaczej.
  • Warto zacząć dzień odpowiednio wcześnie - to może zabrzmieć jak utarty frazes, ale nawet o godzinie 8:00 czy 8:30 pociągi będą jeszcze luźne, a miasteczka wciąż pustawe. Prawdziwy ruch zaczyna się dopiero około 9:00-10:00, kiedy zjeżdżają wycieczki oraz jednodniowi turyści.
  • Jeśli chcemy ruszyć w któryś ze szlaków podczas miesięcy letnich, wstańmy jeszcze wcześniej, żeby nie trafić na największy żar.
  • Jeśli nie mamy możliwości zatrzymania się w którymś z pięciu miast, to postarajmy się zostać na miejscu jak najdłużej się da - gdy większość turystów już odjedzie, do Cinque Terre wraca dawny klimat spokojnych, urokliwych miasteczek.
  • Jeśli dojeżdżamy z miasteczka La Spezia i chcemy zakupić kartę Cinque Terre Card, to zróbmy to online, żeby nie tracić czasu w kolejce na dworcu.
  • szlaki piesze Cinque Terre to nie tylko Błękitny Szlak - jeśli nie mamy problemu z formą fizyczną, lepiej ruszmy górnymi trasami, gdzie odnajdziemy unikalne widoki oraz ciszę i spokój.

Gdzie najlepiej obserwować zachód słońca w Cinque Terre?

Dla nas najlepszym miejscem do obserwacji zachodu słońca była Manarola, a dokładniej górna część skały wysuniętej na północ. Zobaczymy tam zarówno zachodzące za horyzontem słońce, jak i widok znany z pocztówek, czyli zaciemniające się wielobarwne fasady z oświetlonymi oknami. Możemy też usiąść w restauracji Nessun Dorma, ale warto być tam odpowiednio wcześniej, gdyż kolejki potrafią być długie i niełatwo o dobre miejsce. Alternatywą dla Manaroli jest Riomaggiore.

Niestety, na wieczór pociągi kursują bardzo rzadko, i biorąc pod uwagę odległości od dworców powinniśmy wybrać sobie jedno miasto na każdy z wieczorów, ponieważ inaczej możemy przegapić zachód i dojechać na miejsce, gdy już będzie ciemno.

Kiedy najlepiej odwiedzić Cinque Terre?

Zacznijmy od tego kiedy lepiej nie odwiedzać - w miesiącach letnich, ponieważ miasteczka są zapchane, a na szlakach jest koszmarnie gorąco. Do tego lepiej odpuścić włoskie dni wolne od pracy i święta - sami raz wybraliśmy się w Wielkanoc i jakież było nasze zdziwienie, gdy po opuszczeniu obiektu noclegowego o 8:00 rano musieliśmy przeciskać się przez opalających się turystów zajmujących cały placyk.

Inna sprawa, że w każdym ciepłym miesiącu Cinque Terre jest zatłoczone. Jeśli jednak naszym celem są szlaki piesze, to koniec marca, kwiecień, maj czy wrzesień wydają się być idealne, choć w maju i wrześniu żar potrafi dawać się we znaki. Zazwyczaj najgorsze nie będzie jednak słońce, a deszcz, po którym szlaki są trudne do pokonania (lub nawet zostają tymczasowo zamknięte).

Część turystów wybiera się do Cinque Terre poza sezonem. Tutaj nie mamy do końca wyrobionej opinii. Oczywiście, łatwiej wtedy o tani nocleg i miejsce parkingowe, ale są to miesiące najbardziej deszczowe, kiedy nierzadko szlaki są zamykane na dłużej. No i raczej nie wejdziemy wtedy do wody, chyba, że lubimy morsowanie...

Sklepy

Jeśli zostajemy na noc, to warto wcześniej zaopatrzyć się w podstawowe produkty spożywcze. Niestety, w miasteczkach Cinque Terre nie znajdziemy wielu sklepów, a w małych sklepach spożywczych ceny są zawrotne - np. cena dużej butelki wody to nawet 2€.

Większe markety znajdziemy w Levanto, ceny są tam już mniej turystyczne, a wybór produktów szerszy.

Plaże Cinque Terre

Mimo że Cinque Terre nie jest kojarzone z plażowaniem, to w każdym miasteczku znajdziemy obszar, który mógłby pretendować do miana plaży. Zacznijmy jednak od podkreślenia, że jedyna prawdziwa plaża w polskim rozumieniu tego słowa znajduje się w Monterosso al Mare. W nowszej części miasteczka ciągnie się długa piaszczysta plaża, a w starszej odnajdziemy nieco mniejszy skrawek koło portu. I to właściwie tyle z dobrych wieści, bo plażowanie we Włoszech różni się całkowicie od tego znanego z naszego kraju. Przede wszystkim w sezonie letnim lwia część plaż jest płatna i chcąc się na nich rozłożyć musimy zapłacić niemało za wynajem leżaka. Dostępne są również obszary darmowe, ale są one zazwyczaj przepełnione. My akurat odwiedzaliśmy Monterosso al Mare na wiosnę, gdy jeszcze nikogo nie było i można się było swobodnie rozłożyć. Długą piaszczyste plaże znajdziemy również we wspominanym już Levanto (podzielona jest ona na cześć płatną i darmową).

Nie zapominajmy jednak, że również w pozostałych miasteczkach dostępne są kamieniste plaże lub po prostu wielkie wystające z wody głazy, na których możemy się rozłożyć (dlatego dobrym pomysłem może być zabranie butów do pływania).

  • Riomaggiore posiada wcale niemałą kamienistą publiczną plażę, do której dostaniemy się obchodząc skałę zamykającą przystań od strony południowej. Plażą jest prosta do znalezienia, ale na miejscu mogą być tłumy (jej współrzędne: 44.09711576875215, 9.739393392630639),
  • w przypadku Vernazzy niewielka plaża znajduje się wewnątrz portu - tego miejsca raczej nie polecamy, bo dookoła nas na falochronach będą siedzieć tłumy turystów i trudno o jakąkolwiek prywatność; na szczęście to nie jedyny obszar do plażowania, gdyż znacznie większa i przyjemniejsza kamienista plaża znajduje się po południowej stronie miasteczka,
  • plaża w Manaroli to po prostu głazy wystające w wodzie przy przystani,
  • Corniglia, choć leży wysoko, również posiada niewielki fragment "plaży", czyli pochyłych skał oraz głazów położonych przy niewielkiej przystani po zachodniej stronie - zaprowadzą nas tam schody, które odnajdziemy w zachodnim krańcu miasteczka. Jako, że miejsce to jest mało znane, to nawet mimo niewielkiego rozmiaru powinno na nas czekać miejsce do rozłożenia.

Cinque Terre na talerzu

Nie ma co się oszukiwać - lokalna kuchnia bezsprzecznie należy do największych atrakcji Cinque Terre. W restauracjach królują owoce morza oraz dania makaronowe, w tym oczywiście z sosem pesto, który według miejscowych narodził się właśnie tutaj. Do najbardziej charakterystycznych tutejszych przysmaków należy anchois, które są znakiem rozpoznawczym Monterosso. Sympatycy słodkich alkoholi nie powinni przegapić wzmacniane wina Sciacchetrà, które wytwarzane jest z podsuszonych winogron.

Niestety, ceny są wysokie - danie główne plus napój to koszt nawet 15-25€. Nie ma jednak co się dziwić, na kartach królują produkty świeże, a do tego jesteśmy w jednym z najbardziej turystycznych miejsc Italii.

Jeśli nie chcemy korzystać z restauracji i zjeść coś na szybko, to do wyboru mamy grillowane owoce morza czy pizzę na kawałki.

Więcej informacji w artykule Co zjeść i spróbować w Cinque Terre.

Co zjeść i spróbować w Cinque Terre?
Co zjeść i spróbować w Cinque Terre?

Zakwaterowanie - noclegi w Cinque Terre

Liczba miejsc noclegowych w Cinque Terre jest bardzo ograniczona, co wraz z ogromnym zainteresowaniem równa się wysokim cenom. Z tego powodu wiele osób nie zatrzymuje się na terenie parku, a w jednym z sąsiednich miast - Levanto lub La Spezia. Nie ma jednak co się oszukiwać, nawet pomimo częstego kursowania pociągów La Spezia - Cinque Terre - Levanto nocleg w jednym z pięciu miast jest najbardziej wygodną opcją, tym bardziej, jeśli znajdziemy miejsce noclegowe ze świetnym widokiem i chcielibyśmy do późna siedzieć w którymś z lokali gastronomicznych.

Pamiętajmy jednak, że Cinque Terre jest parkiem narodowym i brak tu nowoczesnych hoteli z windami. Do wyboru są raczej stare budynki zamienione na małe hoteliki, do których nierzadko dostaniemy się po pokonaniu wielu schodów. Nie spodziewajmy się też np. recepcji całodobowej i możliwości zostawienia bagażu o dowolnej porze, lub przechowaniu go w ostatni dzień pobytu. Nie warto też zostawiać rezerwacji noclegu na ostatnią chwile, gdyż najlepsze opcje będą już dawno zajęte.

Kiedy warto się tu zatrzymać?

  • chcemy wcześnie rano ruszyć na szlak
  • chcemy wieczorem spędzić czas w miasteczku, gdy większość turystów już je opuściła
  • znajdziemy obiekt noclegowy z tarasem widokowym wychodzącym w stronę wybrzeża, gdyż wieczory i śniadania w takim miejscu są niezapomniane. To samo, gdy będziemy mieć pokój z widokiem.

W innym wypadku tańszą opcją będzie La Spezia czy Levanto. Zwłaszcza pierwsze z tych miast jest warte uwagi, gdyż posiada wiele lokali gastronomicznych o bardziej dostępnych cenach. Więcej o pomysłach na nocleg w Cinque Terre napisaliśmy w artykule Gdzie spać w Cinque Terre? Garść informacji praktycznych oraz przykładowe hotele

Cinque Terre samochodem

W przypadku podróżowania po Włoszech autem mamy do rozważenia dwa warianty: zwiedzanie Cinque Terre samochodem oraz dojazd do jednego z miasteczek i dalsze korzystanie z komunikacji bądź szlaków pieszych.

Pierwsza z opcji ma wiele wad i raczej nie jest polecana. Po pierwsze - do samych miasteczek i tak nie wjedziemy, gdyż są one wyłączone z ruchu samochodowego (teoretycznie wyjątkiem jest Corniglia, w przypadku której fragment drogi rozdziela miasto na dwie części). Co jednak ważniejsze, pomiędzy miastami prowadzą kręte, górskie drogi i przejazd pomiędzy nimi zajmuje znacznie więcej czasu niż przejazd pociągiem (dzięki tunelom czas podróży koleją pomiędzy każdym z miast to dosłownie minuty).

Jeśli dodamy do tego fakt, że wszędzie oprócz Monterosso al Mare parkingi położone są poza miastami i po zostawieniu samochodu czeka nas spacer w dół, i na koniec wizyty powrót na górę, to poruszanie się samochodem staje się nieekonomiczne czasowo.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku dojazdu tylko do jednego z miasteczek i pozostawieniu tam samochodu, choć tu musimy liczyć się z tym, że parkingi są drogie (od około 10€ do 25€ za dzień), a w sezonie nigdy nie mamy gwarancji, że akurat trafimy na wolne miejsce i nie będziemy musieli czekać aż coś się zwolni. Alternatywnie możemy zaparkować za darmo na niektórych odcinkach wzdłuż drogi, ale korzysta z tego wielu turystów i najbliższe wolne miejsce może znajdować się dość daleko. Oczywiście znacznie łatwiej nam będzie o parking poza sezonem, np. w lutym czy marcu.

Najłatwiejszym miastem do dojazdu autem jest Monterosso al Mare, gdzie parking znajduje się blisko centrum. Samochód możemy zostawić też w Levanto, gdzie łatwiej o tańsze miejsce parkingowe, a miasteczko to również wchodzi w skład darmowych przejazdów z kartą Cinque Terre Card.

W przypadku strony przeciwnej część osób decyduje się na pozostawienie samochodu na parkingu w La Spezia i dalszą podróż pociągiem. Jeśli wybierzemy dojazd do Riomaggiore (pomiędzy La Spezia a Riomaggiore prowadzi kilkunastokilometrowa malownicza droga), to po zostawieniu samochodu na parkingu możemy skorzystać z autobusu wahadłowego, który dowiezie nas do samego miasteczka.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama