Cinque Terre: zwiedzanie, dojazd i informacje praktyczne

Cinque Terre to dawny region rolniczy słynący z uprawy winogron i oliwek. Mieszkańcy tych malowniczych miasteczek zajmowali się również połowem ryb i owoców morza. Od czasu otworzenia linii kolejowej w XIX wieku Cinque Terre stało się bardziej dostępne dla odwiedzających, a dziś jest jednym z najbardziej turystycznych rejonów Włoch.

Łatwość dojazdu i wielkość miasteczek spowodowały, że niemal zawsze jest tu pełno turystów. Nie powinno nas to jednak zrażać, w końcu sami jesteśmy turystami, a poza głównymi uliczkami i na trasach pieszych ludzi jest już zdecydowanie mniej, chociaż nadal dużo.

Na pewno jest to jeden z najciekawszych rejonów Włoch. Pomimo wysokich cen na miejscu i wielu turystów nie powinnismy być zniechęceni, trzeba się jedynie odpowiednio nastawić - taki urok miejsc turystycznych, co potwierdzi każdy odwiedzający fontannę di Trevi w Rzymie.

!Cinque Terre - Manarola - widok z trasy Manarola - Corniglia
Cinque Terre - Manarola - widok z trasy Manarola - Corniglia

Wybierasz się do Cinque Terre?

Cinque Terre

Gdzie spać w Cinque Terre? Garść informacji praktycznych oraz przykładowe hotele

Sprawdź nasz poradnik o tym gdzie szukać noclegu, gdy wybierasz się do Cinque Terre. Przeczytaj na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Miasta Cinque Terre

Cinque Terre, czyli tłumacząc bezpośrednio z włoskiego - Pięć krain.

W skład Cinque Terre wchodzi pięć miast:

Wszystkie z nich, z wyjątkiem Cornigli, leżą bezpośrednio nad wodą i posiadają bezpośredni dostęp do morza. Nad każdym z pięciu miast wzniesiono sanktuaria. Niektóre z nich leżą wewnątrz małych miasteczek, a inne położone są samotnie na jednym ze wzgórz. Przykładem są tu m.in. Volastra czy San Bernardino, z tarasów których będzięmy mieć świetny widok na znajdujące się niżej Corniglię czy Vernazzę.

Planując wyjazd warto sprawdzi też miasteczko Porto Venere, które razem z regionem Cinque Terre zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Do Porto Venere dopłyniemy statkiem z jednego z miast Cinque Terre lub kombinacją pociągu oraz autobusu z przesiadką w mieście La Spezia.

Więcej: Porto Venere (Włochy) - zwiedzanie, atrakcje turystyczne oraz dojazd

!Cinque Terre - na trasie Vernazza - Corniglia
Cinque Terre - na trasie Vernazza - Corniglia

Każde z miasteczek jest inne. Monterosso przypomina bardziej nadmorski kurort, Corniglia znajduje się najwyżej, na wzgórzu, daleko od morza. Vernazza przypomina bardziej mały port, a Manarola ma świetny punkt widokowy na miasto. Ciężko określić, które z nich jest najpiękniejsze, dla każdego wybór będzie inny. Pamiętajmy jednak, żeby nie sugerować się niesamowitymi zdjęciami znalezionymi w internecie, większość z nich jest mocno przerobionych komputerowo.

Dodatkowo, kawałek za Monterosso znajduje się mały kurort Levanto, przypominający np. polskie Władysławowo, czyli plaża, hotele i dużo knajpek oraz restauracji.

Atrakcje

W żadnym z miast nie znajdziemy zabytków najwyższej klasy. W każdym znajdziemy przynajmniej jeden kościół, w niektórych wieże widokowe czy ruiny twierdzy, odwiedzenie głównych atrakcji zajmie nam maksymalnie 30 minut do godziny.

Nie powinno nas to jednak zniechęcać, ponieważ każde z miast jest atrakcją samą w sobie. Kolorowe budynki, wąskie uliczki, wystające masywne skały, ozdobione tunele - to wszystko i wiele więcej czeka na nas, wystarczy tylko odejść kawałek od głównej trasy, lub znaleźć odpowiedni punkt obserwacyjny.

Karta Cinque Terre Card [aktualizacja maj 2019]

Jeśli zamierzamy korzystać z komunikacji publicznej oraz z tras spacerowych powinniśmy zakupić kartę Cinque Terre Card. Pozwala ona na dowolne korzystanie z pociągów na trasie La Spezia - miasta Cinque Terre - Levanto oraz na korzystanie ze wszystkich tras spacerowych. Kupując kartę otrzymamy papierową mapę.

W sytuacji gdy nie chcemy korzystać z komunikacji możemy zakupić tańszą wersję karty umożliwiającą jedynie korzystanie z tras spacerowych. Kartę taką zakupimy również wchodząc na trasę Corniglia - Vernazza lub Vernazza - Monterosso w budkach na początku ścieżki.

Karta jest ważna przez określoną liczbę dni od czasu pierwszego wykorzystania - czyli jeśli skorzystamy z niej o 16, to jest ona ważna jedynie do końca dnia.

Ceny karty:

rodzaj karty CARTA TRENO
bilet na trasy piesze i pociągowe (sezon wysoki)
CARTA PARCO
bilet na trasy piesze
1 dzień - dorośli 16,00€ 7,50€
2 dni - dorośli 29,00€ 14,50€
1 dzień - dzieci (4 - 11 lat) 10,00€ 4,50€
2 dni - dzieci (4 - 11 lat) - 7,20€
1 dzień - seniorzy (70+) 13,00€ 6,00€
1 dzień - rodzina (2 dorosłych + 2 dzieci (4-11lat)) 42,00€ 19,60€

Ceny są płynne i zależne od ilości otwartych tras. Z powodu zamknięcia na kilka lat odcinka Riomaggiore - Corniglia z “Błękitnej Trasy” ceny zostały obniżone.

Karta w teorii umożliwia również korzystanie z bezprzewodowego internetu (wi-fi) na dworcach (ale już nie w miastach, nie próbujmy się łączyć z siecią Liguria Wi-Fi) i specjalnych strefach Park Hot Spot. Niestety, internet działa bardzo wolno lub wcale.

Kartę możemy kupić na każdym z dworców miast Cinque Terre lub na dworcu w La Spezia w specjalnym centrum informacji turystycznej Cinque Terre. Znajduje się ono na pierwszym z peronów.

Ile czasu spędzić w Cinque Terre i jak zaplanować pobyt?

Wiele osób przyjeżdża na zaledwie jeden dzień lub jedynie kilka godzin w trakcie rejsu z niedalekiej Genui. Takie podejście może niestety spowodować wiele zawodu, szczególnie jeśli przyjedziemy w środku dnia i odjedziemy przed wieczorem.

Po pierwsze, w ciągu dnia miasteczka są zapełnione tak, że musimy przedzierać się przez tłumy turystów i ciężko nacieszyć się widokiem. Dopiero wieczorem po 21 robi się bardziej luźno i można spokojnie spacerować po historycznych uliczkach. Także rano, od 6 do 9, miasteczka są pustawe i jest to najlepszy moment na spacer i poznanie ich historycznych części.

Po drugie, trasy spacerowe są naprawdę ciężkie jeśli nie mamy odpowiedniej wprawy. W takim wypadku przejście z Monterosso do Vernazzy czy Riomaggiore zabierze nam wszystkie siły.

Najlepiej zaplanować wyjazd na przynajmniej dwa dni. Każdego dnia dobrze zacząć dzień wcześnie rano od odwiedzin jednego z miast - np rano pierwszego dnia odwiedźmy Vernazze, a drugiego Manarole. Jeden wieczór warto spędzić w Manaroli, a drugi w Cornigli, która wieczorem niemal zamiera i w knajpkach siedzą jedynie pojedyncze osoby. Jeśli lubimy bardziej imprezową atmosferę dobrym miejscem wydaje się Monterosso z dużą ilością knajpek.

Kiedy najlepiej odwiedzić Cinque Terre?

Ciężkie pytanie, niemal w każdym ciepłym miesiącu i w każdym z miasteczek są tłumy ludzi. Oczywiście, najlepiej omijać wysoki sezon oraz weekendy i święta. Dobrym okresem wydaje się kwiecień czy początek maja i druga połowa września, chociaż pogoda może być wtedy kapryśna i możemy trafić na deszcz.

!Cinque Terre - widok z punktu widokowego nad stacją Manarola
Cinque Terre - widok z punktu widokowego nad stacją Manarola

Komunikacja

[stan na 2019 rok]

W teorii najwygodniejszym środkiem transportu są pociągi, miejscowi lubią powtarzać, że pociągi działają jak metro - tak często jeżdżą. Zgodnie z rozkładem jest to prawda, niestety w ciągu dnia pociągi są niemal zawsze spóźnione (ilość osób na dworcach jest tak duża, że wejście/wyjście trwa bardzo długo), a dworce są przepełnione i przemieszczanie się z miasta do miasta może być zwyczajnie męczące.

Każde z miast oddalone jest od siebie zaledwie kilka minut, w przypadku Riomaggiore i Manaroli przejazd trwa krócej niż wejście do pociągu.

Będąc pierwszy raz na dworcu koniecznie wejdźmy także do centrum informacji turystycznej i odbierzmy rozpiskę z rozkładem pociągów, nie każdy z nich zatrzymuje się na wszystkich stacjach - nieświadomi turyści często zdziwieni przejeżdżają swoje stacje.

Posiadając kartę Cinque Terre Card możemy swobodnie podróżować na trasie Levanto - miasta Cinque Terre - La Spezia. Nie posiadając karty za każdy przejazd musimy zapłacić 4€.

Nie powinniśmy oczekiwać również niesamowitych widoków w trakcie jazdy, większość trasy znajduje się w tunelu.

Autobusy

W przypadku Manaroli (wjazd do/z Volastry) czy Cornigli (z dworca do miasta i z powrotem) możliwy jest transport autobusem wahadłowym. Niestety, autobusy są bardzo małe i w szczycie dnia możemy się nie zmieścić. Autobusy stają na przystanku w sposób dowolny i ciężko powiedzieć, czy akurat my ustawiliśmy się przed drzwiami, czy osoba, która przyszła na przystanek ostatnia.

Rejsy

Wygodnym środkiem transportu są statki i łódki, chociaż w niemal każdej wersji jest to opcja droga. We wszystkich miastach, oprócz Cornigli, możemy skorzystać ze statku lub prywatnej taksówki wodnej czy prywatnego rejsu.

Niestety, w sezonie statki są również zatłoczone i mając pecha możemy nie zmieścić się na pokład.

Więcej o cenach i rozkładach w artykule Rejsy po Cinque Terre - statki, taksówki wodne oraz prywatne łódki.

!Manarola (Cinque Terre) - widok z łódki
Manarola (Cinque Terre) - widok z łódki

Aktywne Cinque Terre - trekking i trasy spacerowe

[stan na 2019 rok]

Wiele osób wybiera się Cinque Terre na aktywny wypoczynek trasami spacerowymi. Na trasie oprócz turystów spotkamy wielu Włochów z okolicznych miast, często z psami.

Aby móc spacerować po trasach musimy posiadać kartę Cinque Terre Card, w przypadku “Błękitnej Trasy” przed wejściem na trasę stoją budki z kontrolerem, w których możemy zakupić bilet.

Warto pamiętać, że trasy nie są proste, większość z nich została stworzona przez rolników którym służyły do łatwiejszego przemieszczania się pomiędzy swoimi polami. Schody są nierówne, trasy często wąskie, osoby z lękiem wysokości na kilku fragmentach mogą mieć trochę stresu. Bardzo łatwo można przeciążyć kolana i stawy, dlatego nie warto forsować się i śpieszyć na początku trasy.

Nie powinniśmy się jednak nastawiać źle - przy odpowiednich butach, zachowaniu rozsądku oraz nie forsowaniu tempa przejście powinno udać się każdemu, chociaż na pewno niemal każdy będzie na koniec zmęczony.

UWAGA! Jeśli wcześniej padało, trasy są trudne, błotniste i śliskie. Odradza się wtedy wybierać na trekking.

Więcej o trasach spacerowych Cinque Terre Cinque Terre - trasy spacerowe - bilety oraz informacje praktyczne.

!Cinque Terre - fragment trasy pomiędzy miasteczkami Manarola i Cornglia
Cinque Terre - fragment trasy pomiędzy miasteczkami Manarola i Cornglia

Gdzie najlepiej obserwować zachód słońca?

Najlepszym miejscem do obserwacji zachodu słońca wydaje się być Manarola, a dokładniej punkt spacerowy dookoła wysuniętej skały. Z jednej strony zobaczymy zachodzące słońce na horyzoncie, a z drugiej strony ujrzymy widok znany z pocztówek, przyciemnione miasteczko z oświetlonymi oknami.

Niestety, na wieczór pociągi kursują bardzo rzadko, i biorąc pod uwagę odległości od dworców powinniśmy wybrać sobie jedno miasto na każdy z wieczorów, inaczej możemy przegapić zachód i dojechać, gdy już będzie ciemno.

Jedzenie

W Cinque Terre kuchnia nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. W restauracjach rządzą owoce morza oraz dania makaronowe i pizze, między innymi z lokalnym pesto czy anchois. Niestety, ceny są wysokie - danie główne plus napój to koszt nawet 15-20€. Nie ma jednak co się dziwić, w kartach królują produkty świeże i jesteśmy w jednym z najbardziej turystycznych miejsc Italii.

Jeśli nie chcemy korzystać z restauracji, znajdziemy też chociażby smażone owoce morza na wynos czy pizze na kawałki.

Więcej informacji w artykule Co zjeść i spróbować w Cinque Terre.

!Co zjeść i spróbować w Cinque Terre?
Co zjeść i spróbować w Cinque Terre?

Sklepy

Jeśli zostajemy na noc, warto wcześniej zaopatrzyć się w podstawowe produkty spożywcze. Niestety, w miasteczkach Cinque Terre nie znajdziemy wielu sklepów, a w małych sklepach spożywczych ceny są zawrotne - np. cena dużej butelki wody to 1,5-2€.

Większe markety znajdziemy w Levanto, ceny są tam już mniej turystyczne, a wybór produktów szerszy.

Zakwaterowanie

Liczba miejsc noclegowych w Cinque Terre jest bardzo ograniczona, co skutkuje wysokimi cenami. Pomimo częstego kursowania pociągów La Spezia - Cinque Terre nocleg na miejscu jest bardzo wygodną opcją, tym bardziej, jeśli znajdziemy miejsce noclegowe ze świetnym widokiem.

Pamiętajmy jednak, że nie znajdziemy tu nowoczesnych hoteli, bardziej stare budynki zamienione na małe hoteliki. Nie spodziewajmy się np. recepcji całodobowej i możliwości zostawienia bagażu o dowolnej porze, lub przechowaniu go w ostatni dzień pobytu.

Kiedy warto się tu zatrzymać?

  • chcemy wcześnie rano ruszyć w pieszą trasę
  • chcemy wieczorem spędzić czas w miasteczku, gdy większość turystów je opuściła
  • znajdziemy miejsce noclegowe z tarasem widokowym, wieczory i śniadania w takim miejscu są niezapomniane. To samo, gdy będziemy mieć pokój z widokiem.

W innym wypadku tańszą opcją będzie La Spezia czy Levanto.

Dojazd

Cinque Terre znajduje się pomiędzy dwoma większymi miastami, Genuą oraz La Spezia. Jeśli ruszamy z Genui, musimy skorzystać z pociągu regionalnego lub z pociągu Inter City z przesiadką w Levanto lub La Spezia.

Łatwiej jest w przypadku La Spezia, kilkanaście razy dziennie kursują stąd pociągi Cinque Terre Express oraz pociągi regionalne.

Uwaga! Na dworcu La Spezia warto wejść do centrum informacji turystycznej Cinque Terre i pobrać karteczkę z rozkładem pociągów.

Dojazd samochodem

Wjazd do historycznej części miasteczek Cinque Terre nie jest możliwy, są one wyłączone z ruchu samochodowego. Teoretycznym wyjątkiem jest Corniglia, w przypadku której droga przechodzi przez środek miasta.

Jeśli chcemy przyjechać swoim autem, możemy zostawić je na jednym z parkingów niedaleko miasteczek lub zostawić je w La Spezia i dalej poruszać się pociągiem.

Opłaty za parkingi są wysokie i wynoszą nawet 20€ za dzień, a dodatkowo znajdują się one poza miastami. Po zostawieniu samochodu czeka nas spacer w dół, i na koniec dnia powrót w górę. W przypadku Riomaggiore możliwe jest skorzystanie z autobusu wahadłowego.


Reklama