Podróże po Europie

Corniglia (Włochy) - zwiedzanie, atrakcje turystyczne oraz dojazd

Corniglia jest środkowym miasteczkiem słynnego parku krajobrazowego Cinque Terre i jednocześnie jedynym, które nie ma bezpośredniego dostępu do morza. Corniglia powstała na wysokim oraz stromym klifie i otoczona jest winnicami tarasowymi.

Za fundatorów średniowiecznego miasteczka uchodzi jeden z najważniejszych rodów Republiki Genui - familia Fieschi. Na jego część nazwano główną ulicę miasta. Zakłada się jednak, że obszar ten był zamieszkany już w czasach rzymskich, po czym nie zachowały się jednak żadne widoczne ślady.

Nie ma zgodności co do etymologii nazwy miasteczka. Teorie są różne. Nazwa Corniglia może pochodzić od jednego z rzymskich rodów. Inna z teorii mówi, że nazwa wywodzi się od włoskiego słowa corno, co ma nawiązywać do stromej skały skierowanej ku morzu.

Corniglia (Cinque Terre) - widok na miasteczko z trasy Manarola - Corniglia
Corniglia (Cinque Terre) - widok na miasteczko z trasy Manarola - Corniglia

Atrakcje i zabytki Cornigli. Co zobaczyć w środkowym mieście Cinque Terre?

Corniglia, podobnie jak pozostałe z miast Cinque Terre, nie posiada zbyt wielu atrakcji turystycznych czy zabytków. Największymi atrakcjami są spacer wąską i wypełnioną sklepikami ulicą Via Fieschi oraz dwa punkty widokowe.

Kaplica św. Katarzyny (Capella dei Flagellati) - Corniglia (Cinque Terre)
Kaplica św. Katarzyny (Capella dei Flagellati) - Corniglia (Cinque Terre)

Pierwszy z tarasów widokowych znajdziemy za kaplica/oratorium św. Katarzyny (wł. Capella dei Flagellati) zlokalizowaną przy ulicy Via Fieschi. Zaraz za kościołem rozciąga się dość duży plac, ale to nie on jest naszym docelowym punktem obserwacyjnym. Dla lepszego widoku na okolicę powinniśmy wejść schodami znajdującymi się po prawej stronie. (współrzędne tarasu widokowego 44.119551, 9.707854).

Widok z miasteczka Corniglia (Cinque Terre)
Widok z miasteczka Corniglia (Cinque Terre)

Drugi z tarasów (taras Santa Maria) znajdziemy na końcu ulicy Via Fieschi. Oferują on przyjemny widok m.in. na znajdujące się poniżej skały. Na miejscu rozstawione są stoliki jednej z knajpek, przy których osoby chcące napić się czegoś zimnego mogą skonsumować zamówione wcześniej produkty.

Niedaleko Corniglii znajdziemy niewielką dziką plażę, która jest bardzo trudno dostępna. Żeby dostać się na dół trzeba by zejść stromą ścieżką, z której sami nigdy nie korzystaliśmy. O dojście do plaży najlepiej podpytać miejscowych lub w punkcie informacji.

W Corniglii wzniesiono jeszcze jeden kościół, który znajduje się po drugiej stronie miasteczka. Do ukończonego w 1351 roku Kościoła św. Piotra (wł. Chiesa Di San Pietro) prowadzi podejście pod górę, ale osoby zainteresowane architekturą i sztuką sakralną nie powinny żałować wizyty: budowla jest połączeniem architektury gotyckiej (m.in. monumentalna rozeta) z barokowymi zdobieniami w środku. Wewnątrz świątyni wyróżniają się charakterystyczne liguryjskie pasy na ścianach, freski na sklepieniu, drewniane statuy z początku XVII wieku oraz typowo liguryjski ołtarz.

Kościoła św. Piotra (Chiesa Di San Pietro) - Corniglia (Cinque Terre)
Kościoła św. Piotra (Chiesa Di San Pietro) - Corniglia (Cinque Terre)

Przy kościele św. Piotra prowadzi trasa wysoka prowadząca do Vernazzy przez miasteczko Volastra.

Jedzenie i picie w Corniglii

W Corniglii działa kilka knajpek, restauracji oraz małych sklepików, w których zakupimy podstawowe produkty. Sami będąc w miasteczku zawsze zachodzimy do lodziarni Alberto Gelateria (adres: Via Fieschi 74, trzeba zejść schodami w dół), gdzie zamawiamy orzeźwiającą cytrynową granitę. Jeśli chodzi o lody, to ciekawym wyborem są lody bazyliowe wytworzone z wykorzystaniem lokalnej bazylii.

Spacer po miasteczku Corniglia (Cinque Terre)
Spacer po miasteczku Corniglia (Cinque Terre)

Gdzie spać w Cornigli?

Corniglia może być dobrą bazą dla turystów, którzy chcieli by spędzić więcej czasu na trasach spacerowych i zaczynać dzień z samego rana. Przy dwudniowym pobycie możemy pierwszego dnia ruszyć na zachód, a drugiego na wschód.

Nie polecalibyśmy jednak Corniglii turystom, dla których spacery nie są głównym celem wyjazdu. Jest to najtrudniejsze pod względem logistyki z miast Cinque Terre, o czym napisaliśmy niżej.

Sami podczas jednego z wyjazdów zatrzymaliśmy się w pensjonacie Affittacamere La Torre. Miejsce to oprócz wysokiego standardu oferuje dostęp do tarasu, z którego rozpościera się piękny widok w stronę Manaroli.

Corniglia (Cinque Terre) - widok z łódki
Corniglia (Cinque Terre) - widok z łódki

Dojazd do Corniglii

Corniglia jest miastem z najtrudniejszym dojazdem ze wszystkich miast Cinque Terre. Dworzec kolejowy znajduje się dużo poniżej poziomu miasta i po wyjściu z peronu musimy jeszcze dostać się na górę. Do Corniglii nie dopłyniemy statkiem.

Przyjeżdżając do miasta pociągiem do wyboru mamy trzy opcje:

  • autobus wahadłowy - najwygodniejsza z opcji i darmowa dla posiadaczy karty Cinque Terre Card. Niestety, nie są to duże autobusy miejskie znane z największych włoskich miast, a malutkie busiki z ograniczoną ilością siedzeń. Przystanek znajduje się tuż po wyjściu z dworca. Uwaga! Czekając w kolejce ustawmy się po północnej stronie drogi. Autobus najpierw staje po stronie południowej, ale nie wpuszcza pasażerów i zakręca, żeby otworzyć ponownie drzwi dla wsiadających po przeciwnej stronie. Powoduje to pewien chaos i zamieszanie, ale czekając od początku po północnej stronie znajdziemy się na czele kolejki wsiadających. [ostatnia aktualizacja maj 2019]
Widok z jednego z tarasów w Corniglii (Cinque Terre)
Widok z jednego z tarasów w Corniglii (Cinque Terre)
  • wejście schodami Scalinata Lardarina - stosunkowo szybki sposób na dostanie się na górę, ale wymaga wdrapania się po niemal 400 schodach. Plusem są przyjemne widoki na nieodległą Manarolę. Schody znajdują się tuż przy stacji kolejowej i nie sposób ich przegapić.

  • spacer wzdłuż drogi Via Stazione - dłuższa z tras, która ciągnie się poboczem drogi prowadzącej do miasta. Zajmie nam więcej czasu, ale będzie lepszym rozwiązaniem jeśli nie chcemy wchodzić po schodach.

Schody Scalinata Lardarina - Corniglia (Cinque Terre)
Schody Scalinata Lardarina - Corniglia (Cinque Terre)

Do Corniglii możemy dostać się również pieszo z jednego z sąsiednich miasteczek, o ile oczywiście trasy nie zostały zamknięte. Najwygodniejszym rozwiązaniem są trasy niskie - zarówno z Manaroli jak i z Vernazzy. Trasa górna z Vernazzy prowadzi przez miasteczko Volastra i wymaga bardzo dużego wysiłku przy schodzeniu oraz wchodzeniu. Nie polecamy jej nikomu w słabej formie fizycznej.

Reklama