Podróże po Europie

Corniglia w Cinque Terre - atrakcje, zwiedzanie, dojazd

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2024

Corniglia to centralne miasteczko słynnego regionu Cinque Terre, i jednocześnie jedyne, które nie leży bezpośrednio nad morzem. Corniglia powstała na wysokim (około 100 m. n.p.m.), stromym klifie i otoczona jest winnicami tarasowymi.

Za fundatorów średniowiecznego miasteczka uchodzi jeden z najważniejszych rodów Republiki Genui - familia Fieschi, na cześć których nazwano główną ulicę.

Corniglia (Cinque Terre) - widok na miasteczko z trasy Manarola - Corniglia
Corniglia (Cinque Terre) - widok na miasteczko z trasy Manarola - Corniglia

Zwiedzanie Cornigli

Chociaż miasta Cinque Terre nie słyną z atrakcji i zabytków, to Corniglia posiada najmniej z nich. Mimo to wielu turystów jest zauroczona atmosferą tego miejsca, zwłaszcza odwiedzając je po "godzinach szczytu". Sami nie wyobrażamy sobie odwiedzin Cinque Terre bez przynajmniej jednorazowego zawitania do Cornigli - polecamy Wam to samo.

Największymi atrakcjami Cornigli są spacer wąską i wypełnioną sklepikami ulicą Via Fieschi oraz dwa punkty widokowe.

Miasteczko jest niewielkie, dlatego możemy obejść je w całości wzdłuż i wszerz w ciągu dosłownie dwóch godzin, wliczając w to czas na lody i chwilę odpoczynku.

Nie ma zgodności co do etymologii nazwy Corniglia. Teorie są różne. Może ona pochodzić od jednego z rzymskich rodów (prawdopodobnie obszar ten był zamieszkany już w czasach rzymskich, jednak nie zachowały się żadne widoczne ślady z tego okresu). Inna z teorii mówi, że nazwa wywodzi się od włoskiego słowa "corno", co ma nawiązywać do stromej skały skierowanej ku morzu.

Atrakcje Cornigli. Co warto zobaczyć?

Kaplica św. Katarzyny i plac Largo Taragio

Pierwszy z tarasów widokowych znajdziemy za kaplicą (oratorium) św. Katarzyny (wł. Capella dei Flagellati), która zlokalizowana jest przy ulicy Via Fieschi, przy głównym miejskim placu Largo Taragio. Świątynia nie zachwyca wystrojem wnętrz, ale plac nad którym góruje wieczorami zyskuje na uroku.

W centralnej części placu odsłonięto pomnik ku czci poległych. Przedstawia on postać młodego mężczyzny zasłoniętego liściem laurowym.

Kaplica św. Katarzyny (Capella dei Flagellati) - Corniglia (Cinque Terre)
Kaplica św. Katarzyny (Capella dei Flagellati) - Corniglia (Cinque Terre)

Najlepszy punkt widokowy w Cornigli

Zaraz za kaplicą św. Katarzyny rozciąga się kolejny plac, ale to nie on jest naszym docelowym punktem obserwacyjnym. Aby odnaleźć lepszy widok na okolicę, wystarczy wdrapać się na górę po schodach znajdujących się po prawej stronie (współrzędne tarasu widokowego 44.119551, 9.707854). Możemy podziwiać stąd zarówno Manarolę, jak i sporą część wybrzeża.

Widok z miasteczka Corniglia (Cinque Terre)
Widok z miasteczka Corniglia (Cinque Terre)

Taras Santa Maria

Drugi z tarasów, taras Santa Maria, znajdziemy na końcu ulicy Via Fieschi. Oferują on przyjemny widok m.in. na znajdujące się poniżej skały. Na miejscu rozstawione są stoliki jednej z knajpek, przy których osoby chcące napić się czegoś zimnego mogą skonsumować zamówione wcześniej produkty.

Widok z jednego z tarasów w Cornigli (Cinque Terre)
Widok z jednego z tarasów w Cornigli (Cinque Terre)

Kościół św. Piotra

W Cornigli znajdziemy jeszcze jeden, znacznie bardziej interesujący kościół, który znajduje się po drugiej stronie miasteczka. Do ukończonego w 1351 roku kościoła św. Piotra (wł. Chiesa Di San Pietro) prowadzi lekkie podejście pod górę, ale osoby zainteresowane architekturą i sztuką sakralną nie powinny żałować wizyty.

Budowla stanowi połączenie architektury gotyckiej (m.in. monumentalna rozeta) z barokowymi zdobieniami wnętrz. Wewnątrz świątyni wyróżniają się charakterystyczne liguryjskie pasy na ścianach, freski na sklepieniu, drewniane statuy z początku XVII wieku oraz typowo liguryjski ołtarz.

Wskazówka: Przy kościele św. Piotra przechodzi trasa wysoka prowadząca do Vernazzy przez miasteczko Volastra.
Kościoła św. Piotra (Chiesa Di San Pietro) - Corniglia (Cinque Terre)
Kościoła św. Piotra (Chiesa Di San Pietro) - Corniglia (Cinque Terre)

Corniglia - gdzie zjeść?

W Cornigli działa kilka knajpek i restauracji, a także małych sklepików, w których zakupimy podstawowe produkty.

Sami będąc w miasteczku zawsze zachodzimy do lodziarni Alberto Gelateria (adres: Via Fieschi 74, trzeba zejść schodami w dół), gdzie zamawiamy orzeźwiającą cytrynową granitę. Jeśli chodzi o lody, to ciekawym wyborem są lody bazyliowe wytworzone z wykorzystaniem lokalnej bazylii.

Naszym ulubionym lokalem gastronomicznym jest A Cantina da Mananan, gdzie serwowane są owoce morza i inne dania wytwarzane z lokalnych produktów. Można tu spróbować na przykład oryginalnego pesto. Do posiłku warto skosztować lokalnego wina.

Spacer po miasteczku Corniglia (Cinque Terre)
Spacer po miasteczku Corniglia (Cinque Terre)

Plaże w Cornigli

Nieopodal Cornigli znajdziemy niewielką dziką plażę, a dokładniej pochyłe skały i głazy położone przy małej przystani (Marina di Corniglia), gdzie można się rozłożyć.

"Plaża" ta znajduje się po zachodniej stronie miejscowości. Aby się tam dostać, należy odnaleźć schody usytuowane na zachodnim krańcu Cornigli. Jako, że miejsce to jest mało znane, to nawet mimo niewielkiego rozmiaru powinniśmy móc znaleźć tam miejsce do rozłożenia się.

Niedaleko dworca, po przeciwnej stronie od miasteczka, znajduje się bardziej typowa plaża, kamienista Spiaggione di Corniglia, ale dojście do niej może być lekko utrudnione.

Trzecia plaża to kamienista Spiaggia di Guvano Vernazza. Najwygodniej mozna dotrzeć do niej od strony morza, ale istnieje również zaniedbana, zarośnięta i stroma ścieżka, która odchodzi od głównego szlaku Corniglia - Vernazza. Oficjalne jest ona zamknięta, dlatego powinniście poważnie zastanowić się, czy warto się tam wybierać.

Jak dojechać do Cornigli?

Corniglia charakteryzuje się najtrudniejszym dojazdem ze wszystkich miast Cinque Terre. Na wstepie warto zaznaczyć, że do Cornigli nie dopłyniemy statkiem.

Dworzec kolejowy znajduje się dużo poniżej poziomu miasta i po wyjściu z peronu trzeba jeszcze dostać się na górę.

Przyjeżdżając na miejsce pociągiem do wyboru mamy trzy opcje:

  • Autobus wahadłowy - najwygodniejsza z opcji i darmowa dla posiadaczy karty Cinque Terre Card. Niestety, nie są to duże autobusy miejskie znane z największych włoskich miast, a malutkie busiki z ograniczoną ilością siedzeń. Przystanek znajduje się tuż po wyjściu z dworca, a autobusy odjeżdżają niedługo po przyjeździe pociągu. Wskazówka: Czekając w kolejce ustawmy się po północnej stronie drogi. Autobus najpierw staje po stronie południowej, ale nie wpuszcza pasażerów i zakręca, żeby otworzyć ponownie drzwi dla wsiadających po przeciwnej stronie. Powoduje to pewien chaos i zamieszanie, ale czekając od początku po północnej stronie znajdziemy się na czele kolejki wsiadających. Nawet jeśli nie uda nam się wejść do środka, wystarczy poczekać, aż autobus wróci po około 10 minutach.
  • Wejście schodami Scalinata Lardarina - stosunkowo szybki sposób na dostanie się na górę, ale wymaga wdrapania się po około 380 schodach. Plusem są przyjemne widoki na nieodległą Manarolę. Schody znajdują się tuż przy stacji kolejowej i nie sposób ich przegapić.
  • Spacer wzdłuż drogi Via Stazione - dłuższa z tras, która ciągnie się poboczem drogi prowadzącej do miasta. Zajmie nam więcej czasu, ale będzie lepszym rozwiązaniem jeśli nie chcemy wchodzić po schodach.

Kilkaset metrów od miasteczka znajduje się płatny parking. Aby jednak dojechać do Cornigli, należy pokonać krętą drogę, która oferuje jednak wspaniałe widoki. Jeśli jednak planujecie nocleg w mieście, to koniecznie wybierzcie obiekt posiadający własne miejsca parkingowe.

Schody Scalinata Lardarina - Corniglia (Cinque Terre)
Schody Scalinata Lardarina - Corniglia (Cinque Terre)

Szlaki piesze

Do Cornigli możemy dostać się również pieszo z sąsiednich miasteczek, do czego Was zresztą zachęcamy.

Błękitny Szlak: Corniglia - Vernazza

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z "Błękitnego Szlaku", tzw. szlaku niskiego, który prowadzi z Vernazzy.

Należy on do umiarkowanych pod względem trudności, jednak trzeba się liczyć z wchodzeniem pod górę. Pamiętajcie, że wejście na Błękitny Szlak wymaga zakupu karty Cinque Terre Card. Podczas wędrówki czeka nas będzie świetny widok na Corniglię.

Odcinek "Błękitnego Szlaku" pomiędzy Corniglią a Manarolą pozostaje niestety zamknięty do przynajmniej 2025 roku.

Szlak wysoki: Manarola - Volastra - Corniglia

Znacznie bardziej wymagająca jest tzw. trasa wysoka Corniglia - Manarola, która prowadzi przez miasteczko Volastra i wymaga sporego wysiłku przy schodzeniu oraz wchodzeniu. Nie polecamy jej nikomu w słabej formie fizycznej, ale osoby aktywne na pewno docenią wspaniałe widoki oraz mniejsze tłumy niż na Błękitnym Szlaku. Szlak zaczyna się w centrum miasteczka, niedaleko wspomnianego kościoła św. Piotra.

Sami od dawna wybieramy tylko szlaki wysokie. W tym przypadku nie ma potrzeby kupowania karty Cinque Terre Card.

Aby skrócić sobie wędrówkę, można skorzystać z autobusu jadącego z Volastry do Manaroli.

Więcej informacji o szlakach pieszych znajdziecie w naszym artykule Trekking w Cinque Terre - szlaki i wskazówki praktyczne

Corniglia jako baza noclegowa

Corniglia może być dobrą bazą dla czytelników, którzy chcieliby spędzać więcej czasu na szlakach pieszych i nie przeszkadza im rozpoczynanie dnia o świcie. Przy dwudniowym pobycie możemy pierwszego dnia ruszyć na zachód, do Monterosso al Mare i z powrotem, a drugiego na wschód, w stronę Riomaggiore i górującego nad nim sanktuarium.

Nie polecalibyśmy jednak Cornigli tym turystom, dla których piesze wędrówki nie są głównym celem wyjazdu. Jest to najtrudniejsze pod względem logistyki z miast Cinque Terre, a brak bezpośredniego dostępu do morza może być dla niektórych zniechęcający.

Sami spaliśmy w Cornigli i z naszej perspektywy jej największą zaletą była wieczorna, senna atmosfera, kiedy mogliśmy poczuć autentyczny, nieturystyczny klimat. Więcej o poszukiwaniu noclegu napisaliśmy w artykule Gdzie spać w Cinque Terre? Najlepsze miasteczka i polecane noclegi
Corniglia (Cinque Terre) - widok na miasteczko z poziomu morza
Corniglia (Cinque Terre) - widok na miasteczko z poziomu morza
Sprawdź też nasze przewodniki po wszystkich miastach Cinque Terre:RiomaggioreManarolaVernazzaMonterosso al Mare

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama