Podróże po Europie

Monterosso al Mare w Cinque Terre - zwiedzanie, atrakcje turystyczne oraz dojazd

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2024

Monterosso Al Mare to położone najdalej na północ, a także największe z pięciu miast Cinque Terre. Jeśli dojeżdżamy do niego pociągiem i odwiedziliśmy wcześniej inne z miasteczek, to po wyjściu ze stacji możemy doznać niemałego szoku. Długa plaża, nowoczesne hotele i typowo turystyczne sklepy oraz knajpki - nietrudno poczuć się na miejscu niczym w typowym kurorcie wakacyjnym.

Widok na Monterosso Al Mare (Cinque Terre) od strony morza
Widok na Monterosso Al Mare (Cinque Terre) od strony morza

Na szczęście nie jest to całe oblicze Monterosso. Miasto podzielone jest na dwie części: starą oraz nową, które rozdziela od siebie wzgórze św. Krzysztofa. Nowa część, na terenie której znajduje się dworzec kolejowy, niczym nie przypomina pozostałych czterech miasteczek Cinque Terre. Dopiero starsza charakteryzuje się większym urokiem, choć wydaje się nam, że jest to najmniej klimatyczna ze wszystkich "pięciu krain".

Podczas spaceru po Monterosso al Mare (Cinque Terre)
Podczas spaceru po Monterosso al Mare (Cinque Terre)

Atrakcje Monterosso al Mare. Co warto zobaczyć?

Rzeźba Giganta

Nowsza część Monterosso, oprócz długiej plaży, nie może pochwalić się zbyt wieloma atrakcjami. Będąc na miejscu warto jednak podejść do zachodniego krańca pasa plażowego, najlepiej spacerując wzdłuż promenady Via Fegina, by zobaczyć rzeźbę Giganta (wł. Statua del Gigante). Ten niesamowity posąg zainstalowany został na skale w 1910 roku. Autorem tego monumentalnego dzieła z cementu oraz żelaza był urodzony w Ferrarze Arrigo Minerbi.

Spacer przez wzgórze św. Krzysztofa

Zdecydowanie więcej do zobaczenia jest w starszej części Monterosso al Mare, do której możemy dostać się na dwa sposoby. Krótsza trasa prowadzi tunelem wydrążonym wewnątrz wzgórza i nie oferuje nic ponad szybkie przedostanie się na druga stronę.

Dużo lepszym wyborem dla aktywnych turystów będzie spacer przez wzniesienie i obejście dawnego kompleksu klasztornego Franciszkanów. Obie trasy mają ten sam początek i prowadzą wzdłuż Via Fegina. Chcąc przejść górą nie wchodzimy jednak do tunelu, a idziemy dalej trasą Salita dei Cappuccini w stronę wieży obronnej Torre Aurora z XV wieku, wewnątrz której działa dziś restauracja.

Torre Aurora - wieża w Monterosso al Mare, Cinque Terre
Torre Aurora - wieża w Monterosso al Mare, Cinque Terre
Dawniej dostępu do Monterosso broniło więcej podobnych struktur militarnych, ale do dziś zachowały się tylko nieliczne z nich, w tym właśnie Torre Aurora, a także wieża będąca częścią dawnej fortecy na wzgórzu.

Jeśli nie mamy zamiaru usiąść w restauracji, nie kierujemy się prosto do wieży, a ruszamy dalej trasą w górę. Po drodze możemy zejść na chwilę na taras widokowy z charakterystyczną rzeźbą św. Franciszka z wilkiem, skąd rozpościera się przyjemny widok na okolicę.

Pomnik św. Franciszka z wilkiem - Monterosso al Mare (Cinque Terre)
Pomnik św. Franciszka z wilkiem - Monterosso al Mare (Cinque Terre)

Po krótkim odpoczynku ruszamy na północ aż do rozwidlenia, przy którym skręcamy w lewo, aż dojdziemy do kościoła klasztornego (wł. Convento Frati Cappuccini). Fasada świątyni wyróżnia się charakterystycznymi liguryjskimi pasami, a w środku zobaczymy kilka malowideł wartych uwagi.

Convento Frati Cappuccini - Monterosso al Mare, Cin
Convento Frati Cappuccini - Monterosso al Mare, Cin

Po odwiedzeniu kościoła ruszamy dalej na zachód aż dojdziemy do cmentarza. Czytelnicy zainteresowani architekturą sakralną mogą wejść na teren nekropolii i zobaczyć kaplicę, a pozostali ruszają dalej w kierunku głównego wejścia oraz parkingu. Z parkingu powinniśmy ruszyć przyjemną trasą w dół pośród winnic i pól uprawnych. Dochodząc do końca wyjdziemy na jedną z uliczek historycznego starego miasta.

Zabytkowe uliczki historycznego centrum

Główną uliczką Monterosso jest Via Roma, przy której zlokalizowane jest kilka knajpek oraz sklepów rzemieślniczych. Polecamy Wam jednak pokręcić się po bocznych uliczkach, z których wiele zachowało

Jedna z uliczek Monterosso al Mare (Cinque Terre)
Jedna z uliczek Monterosso al Mare (Cinque Terre)
Spacer po miasteczku Monterosso al MAre (Cinque Terre)
Spacer po miasteczku Monterosso al MAre (Cinque Terre)

Kościół św. Jana Chrzciciela

Za największy zabytek miasta uchodzi kościół św. Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista). Budowla jest typowym przykładem liguryjskiej architektury sakralnej. Stojąc na placu przed świątynią (lub będąc już w środku) warto zwrócić uwagę na rozetę, która jest największą ozdobą tego typu wśród wszystkich kościołów w miastach Cinque Terre.

Pierwsze pisemne wzmianki o świątyni pochodzą z 1244 roku. Obecny kształt kościoła to jednak efekt przebudowy z przełomu XIII i XIV wieku. Będąc na miejscu warto zajrzeć do środka i zobaczyć m.in. historyczną chrzcielnicę.

Monterosso al Mare (Cinque Terre) - kościół św. Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista)
Monterosso al Mare (Cinque Terre) - kościół św. Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista)

Plac Garibaldiego

Po zwiedzeniu głównego miejskiego kościoła możemy podejść do części portowej, gdzie na placu Garibaldiego (wł. Piazza Giuseppe Garibaldi) organizowany jest targ uliczny.

Monterosso al Mare (Cinque Terre)
Monterosso al Mare (Cinque Terre)

Plaże w Monterosso al Mare

Monterosso może pochwalić się najdłuższym pasem plaż ze wszystkich miast Cinque Terre. Są to jednak plaże piaszczysto-kamieniste, gdzie dno wody charakteryzuje się dużą ilością kamieni i kamyczków. Oczywiście, jak na warunki liguryjskiego wybrzeża, obszar plażowy wyróżnia się mimo wszystko na plus. W sezonie turystycznym większość fragmentów plaży jest płatna - za leżak i parasol zapłacimy nawet 20€ dzień lub 15€ za pół dnia. Dostępne są również zestawy 2 leżaków i parasola w cenie około 30-35€ za dzień.

Więcej piaszczystych fragmentów znajdziemy we wschodniej części obszaru plażowego, podczas gdy na zachodnim krańcu występuje więcej kamyków.

Mniejsze odcinki darmowych plaż, które rozpoznacie po braku wystawionych leżaków, znajdziecie zarówno naprzeciwko dworca, jak i bliżej wspomnianej wcześniej "rzeźby Giganta" (darmowe plaże oznaczone są znakiem "spaggia libera")

Druga z plaż, o wiele mniejsza, znajduje się tuż przy porcie, w starszej części miasta. Powierzchnia jest zbliżona do plaży w nowszej części, czyli jest to kombinacja piasku i kamieni.

Tak wyglądają plaże w Monterosso al Mare
Tak wyglądają plaże w Monterosso al Mare

Szlaki piesze

Monterosso al Mare połączone jest z Vernazzą dwoma trasami: "Błękitnym Szlakiem" (tzw. trasa niska) oraz szlakiem wysokim przez sanktuaria.

Błękitny Szlak

Trasa niska jest naszym zdaniem najłatwiejszą ze wszystkim tras pieszych w Cinque Terre - oczywiście nie licząc zamkniętej od kilku lat promenady określanej poetycko Drogą Miłości (wł. Via dell’Amore), która prowadzi z Riomaggiore do Manaroli.

Nie powinniśmy jednak jej lekceważyć. Osoby w słabej formie fizycznej mogą się porządnie zmęczyć, a do tego wymaga ona pewnej ilości podejść w górę oraz w dół.

Pamiętajcie, że wejście na Błękitny Szlak wymaga zakupu karty Cinque Terre Card.

Więcej informacji o szlakach pieszych znajdziecie w naszym artykule Trekking w Cinque Terre - szlaki i wskazówki praktyczne

Trasa wysoka przez sanktuaria

Miłośnicy pieszych wędrówek, którzy nie lękają się stromego oraz czasochłonnego podejścia schodami wysoko pod górę, mogą wybrać się trasą leśną do sanktuarium maryjnego Santuario N.S. Di Soviore. Szlak jest trudny i wymagać od nas będzie wiele wysiłku, ale widoki z tarasu widokowego przed kościołem zapierają dech w piersiach i całkowicie rekompensują trud wejścia pod górę. Nie warto jednak wybierać się tam tylko w celu zobaczenia kościoła, który mimo wielu dekoracji nie wyróżnia się aż tak bardzo pośród tysięcy włoskich świątyń.

Sanktuarium maryjna Santuario N.S. Di Soviore - Monterosso al Mare, Cinque Terre
Sanktuarium maryjna Santuario N.S. Di Soviore - Monterosso al Mare, Cinque Terre

Będąc przy sanktuarium możemy wrócić do Monterosso lub ruszyć trasą do Vernazzy przez kolejne sanktuarium maryjne - Santuario Nostra Signora di Reggio. Przy wybraniu drugiej opcji czekać na nas będzie przynajmniej dwukrotnie dłuższy spacer niż przy zejściu z powrotem do Monterosso, ale w nagrodę otrzymamy wiele pięknych widoków, w tym unikalną perspektywę samej Vernazzy, do której możemy ruszyć po zwiedzenie drugiego sanktuarium.

Uwaga! Szlak wysoki z Monterosso do Vernazzy nie jest przeznaczony dla osób o słabej kondycji fizycznej i sugerujemy nie wybierać się na niego bez odpowiedniego obuwia.

Na trasie tej nie jest wymagany zakup karty Cinque Terre Card.

Niemal cała trasa prowadzi przez las, w tym przez nierówne schody wybudowane jeszcze w średniowieczu przez lokalnych farmerów. W najgorszym przypadku przejście całego szlaku może nam zająć nawet 4 godziny. Jeśli nie czujecie się komfortowo przy prażącym słoncu, najlepiej ruszyć z samego rana, np. około 7:00 lub 8:00, dzięki czemu ominiemy największy żar podczas podejścia pod górę.

Widoki z tarasu przed sanktuarium maryjnym - Santuario Nostra Signora di Reggio - Monterosso al Mare (Cinque Terre)
Widoki z tarasu przed sanktuarium maryjnym - Santuario Nostra Signora di Reggio - Monterosso al Mare (Cinque Terre)

Gdzie spać w Monterosso al Mare?

Opcje noclegowe w Monterosso al Mare są bardziej zróżnicowane niż w pozostałych miastach. Jest tu przede wszystkim więcej typowych hoteli, podczas gdy w pozostałych miasteczkach działają praktycznie same pensjonaty. Niestety, hotele te są z reguły w bardzo wysokim standardzie i potrafią być o wiele droższe niż typowe pensjonaty w historycznych budynkach. Do tego bogatsi turyści wybierają Monterosso jako swoją bazę z powodu dostępu do plaży oraz większej ilości lokali gastronomicznych.

Więcej o poszukiwaniu noclegu napisaliśmy w artykule Gdzie spać w Cinque Terre? Najlepsze miasteczka i polecane noclegi
Monteross al Mare (Cinque Terre) - spacer nad wodą
Monteross al Mare (Cinque Terre) - spacer nad wodą

Dojazd do Monterosso al Mare

Do Monterosso al Mare najłatwiej dojechać pociągiem lub przypłynąć statkiem. Dworzec w Monterosso znajduje się w nowszej części miasta.

Parkingi

W przypadku przyjazdu własnym samochodem możemy skorzystać z jednego z kilku parkingów, w tym z:

  • Parkingu Loreto (Parcheggio Loreto Terrazza) położonego ponad historycznym starym miastem.
  • Parkingu Fegina leżącego pomiędzy plażami, w nowszej części miasta.

Oba są oczywiście płatne - cena za godzinę wynosi około 2,50€, a za cały dzień 25€. To jednak nie wszystkie dostępne parkingi - więcej z nich znajdziecie na mapie. Akurat z miejscami postojowymi, w porównaniu z innymi miasteczkami, nie jest w Monterosso tak źle.

Sprawdź też nasze przewodniki po wszystkich miastach Cinque Terre:RiomaggioreManarolaCornigliaVernazza
Monterosso al Mare (Cinque Terre) - spacer nad wodą
Monterosso al Mare (Cinque Terre) - spacer nad wodą

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama