Podróże po Europie

Monterosso Al Mare (Włochy) - zwiedzanie, atrakcje turystyczne oraz dojazd

Monterosso Al Mare to położone najdalej na północ z pięciu miast Cinque Terre. Jeśli dojeżdżamy do niego pociągiem i odwiedziliśmy już inne z miasteczek, to po wyjściu ze stacji możemy doznać niemałego szoku. Długa plaża, nowoczesne hotele i typowo turystyczne sklepy oraz knajpki - nietrudno poczuć się na miejscu niczym w typowym kurorcie wakacyjnym.

Monterosso Al Mare - Cinque Terre
Monterosso Al Mare - Cinque Terre

Na szczęście nie jest to całe oblicze Monterosso. Miasto podzielone jest na dwie części: starą oraz nową, które rozdziela od siebie wzgórze św. Krzysztofa. Nowa część, na terenie której znajduje się dworzec kolejowy, niczym nie przypomina pozostałych czterech miasteczek Cinque Terre. Dopiero starsza część ma większy urok, choć wydaje się nam, że jest to najmniej klimatyczne ze wszystkich pięciu miast.

Podczas spaceru po Monterosso Al Mare (Cinque Terre)
Podczas spaceru po Monterosso Al Mare (Cinque Terre)

Atrakcje i zabytki Monterosso Al Mare

Nowa część Monterosso oprócz długiej plaży nie może pochwalić się zbyt wieloma atrakcjami i zabytkami. Będąc na miejscu warto podejść do zachodniego krańca plaży i zobaczyć umieszczoną na skalę oraz odsłoniętą w 1910 roku rzeźbę Giganta (wł. Statua del Gigante, w maju 2019 roku była w remoncie). Autorem tego monumentalnego dzieła z cementu oraz żelaza był urodzony w Ferrarze Arrigo Minerbi.

Jedna z uliczek Monterosso Al Mare (Cinque Terre)
Jedna z uliczek Monterosso Al Mare (Cinque Terre)

Trochę więcej do zobaczenia jest w starszej części miasta, do której możemy dostać się na dwa sposoby. Krótsza trasa prowadzi tunelem wydrążonym we wzgórzu i nie oferuje nic ponad szybkie przedostanie się na druga stronę.

Torre Aurora - wieża w Monterosso Al Mare, Cinque Terre
Torre Aurora - wieża w Monterosso Al Mare, Cinque Terre

Dużo lepszym wyborem dla aktywnych turystów będzie spacer przez wzgórze i obejście dawnego kompleksu klasztornego Franciszkanów. Obie trasy mają ten sam początek i prowadzą wzdłuż drogi Via Fegina. Chcąc przejść górą nie wchodzimy jednak do tunelu, a idziemy dalej trasą Salita dei Cappuccini w stronę wieży obronnej Torre Aurora z XV wieku, wewnątrz której działa dziś restauracja. Dawniej dostępu do Monterosso broniło więcej podobnych fortyfikacji, ale do dziś zachowały się tylko nieliczne z nich, w tym właśnie Torre Aurora oraz wieża będąca częścią dawnej fortecy na wzgórzu.

[Monterosso Al Mare (Cinque Terre)]
[Monterosso Al Mare (Cinque Terre)]

Jeśli nie mamy zamiaru usiąść w restauracji to nie kierujemy się prosto do wieży, a ruszamy trasą w górę. Po drodze możemy zejść na chwilę na taras widokowy z charakterystyczną rzeźbą św. Franciszka z wilkiem, skąd rozpościera się przyjemny widok na okolicę. Po krótkim odpoczynku ruszamy na północ aż do rozwidlenia, przy którym skręcamy w lewo, aż dojdziemy do klasztornego kościoła (wł. Convento Frati Cappuccini). Fasada świątyni wyróżnia się charakterystycznymi liguryjskimi pasami, a w środku zobaczymy kilka malowideł wartych uwagi.

Pomnik św. Franciszka z wielkiem - Monterosso Al Mare (Cinque Terre)
Pomnik św. Franciszka z wielkiem - Monterosso Al Mare (Cinque Terre)

Po odwiedzeniu kościoła ruszamy dalej na zachód aż dojdziemy do cmentarza. Turyści zainteresowani architekturą sakralną mogą wejść na teren nekropolii i zobaczyć kaplicę, a pozostali ruszają dalej w kierunku głównego wejścia oraz parkingu. Z parkingu powinniśmy ruszyć przyjemną trasą w dół pośród winnic i pól uprawnych. Kończąc trasę wyjdziemy na jedną z uliczek historycznego starego miasta.

Spacer po miasteczku Monterosso Al MAre (Cinque Terre)
Spacer po miasteczku Monterosso Al MAre (Cinque Terre)

Główną uliczką Monterosso jest Via Roma, przy której zlokalizowane jest kilka knajpek oraz sklepów rzemieślniczych. Za największy zabytek miasta uchodzi Kościół św. Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista). Budowla jest typowym przykładem liguryjskiej architektury sakralnej. Stojąc na placu przed katedrą (lub będąc już w środku) warto zwrócić uwagę na rozetę, która jest największą konstrukcją tego typu wśród wszystkich kościołów w miastach Cinque Terre.

Monterosso Al Mare (Cinque Terre) - kościół św. Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista)
Monterosso Al Mare (Cinque Terre) - kościół św. Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista)

Pierwsze pisemne wzmianki o świątyni pochodzą z 1244 roku. Obecny kształt kościoła to jednak efekt przebudowy z przełomu XIII i XIV wieku. Będąc na miejscu warto zajrzeć do środka i zobaczyć m.in. historyczną chrzcielnicę.

Po zwiedzeniu głównego miejskiego kościoła możemy podejść do części portowej, gdzie na Placu Garibaldiego (wł. Piazza Giuseppe Garibaldi) organizowany jest targ uliczny.

Sanktuarium maryjna Santuario N.S. Di Soviore - Monterosso Al Mare, Cinque Terre
Sanktuarium maryjna Santuario N.S. Di Soviore - Monterosso Al Mare, Cinque Terre

Turyści lubiący piesze wędrówki i nie bojący się stromego (oraz czasochłonnego) podejścia schodami wysoko pod górę mogą wybrać się trasą leśną do sanktuarium maryjnego Santuario N.S. Di Soviore. Trasa jest trudna i wymagać od nas będzie wiele wysiłku, ale widoki z tarasu widokowego przed kościołem zapierają dech w piersiach i całkowicie rekompensują trud wejścia pod górę. NIe warto jednak wybierać się tam tylko w celu zobaczenia kościoła, który mimo wielu dekoracji nie wyróżnia się aż tak bardzo pośród setek (tysięcy?) włoskich świątyń.

Będąc przy sanktuarium możemy wrócić do Monterosso lub ruszyć trasą do Vernazzy przez kolejne sanktuarium maryjne: Santuario Nostra Signora di Reggio. Przy wybraniu drugiej opcji czekać na nas będzie przynajmniej dwukrotnie dłuższy spacer niż przy zejściu z powrotem do Monterosso, ale w nagrodę otrzymamy wiele pięknych widoków, w tym unikalną perspektywę samej Vernazzy.

Widoki z tarasu przed sanktuarium maryjnym - Santuario Nostra Signora di Reggio - Monterosso Al Mare (Cinque Terre)
Widoki z tarasu przed sanktuarium maryjnym - Santuario Nostra Signora di Reggio - Monterosso Al Mare (Cinque Terre)

Uwaga! Trasa wysoka z Monterosso do Vernazzy nie jest przeznaczona dla osób o słabej kondycji fizycznej i sugerujemy nie wybierać się w nią bez odpowiedniego obuwia. Niemal cała trasa prowadzi przez las, w tym przez nierówne schody wybudowane jeszcze w czasach średniowiecznych przez lokalnych farmerów. W najgorszym przypadku przejście całej trasy może nam zająć nawet 4 godziny. Jeśli nie czujemy się dobrze w słońcu to warto ruszyć z samego rana, np. około 8:00 lub 9:00, wtedy ominiemy największy żar podczas podejścia pod górę.

Convento Frati Cappuccini - Monterosso Al Mare, Cin
Convento Frati Cappuccini - Monterosso Al Mare, Cin

Plaże w Monterosso Al Mare

Monterosso może pochwalić się najdłuższą z plaż ze wszystkich miast Cinque Terre. Jest to jednak plaża piaszczysto-kamienista, a dno wody charakteryzuje się dużą ilości kamieni i kamyczków. Oczywiście, jak na warunki liguryjskiego wybrzeża plaża ta wyróżnia się mimo wszystko na plus, ale trudno nam sobie wyobrazić spędzanie na niej długich godzin.

Więcej piaszczystych fragmentów znajdziemy we wschodniej części plaży, podczas gdy na zachodnim krańcu jest więcej kamyków i kamieni.

Druga z plaż, o wiele mniejsza, znajduje się tuż przy porcie w starszej części miasta. Powierzchnia jest zbliżona do plaży w nowszej części, czyli jest to kombinacja piasku i kamieni.

[Podczas spaceru po Monterosso Al Mare (Cinque Terre)]
[Podczas spaceru po Monterosso Al Mare (Cinque Terre)]

Gdzie spać w Monterosso Al Mare?

Opcje noclegowe w Monterosso Al Mare są bardziej zróżnicowane niż w pozostałych miastach. Jest tu przede wszystkim więcej typowych hoteli, podczas gdy w pozostałych miasteczkach działają praktycznie same pensjonaty. Niestety, hotele te są z reguły w bardzo wysokim standardzie i potrafią być o wiele droższe niż typowe pensjonaty w historycznych budynkach. Do tego bogatsi turyści wybierają Monterosso jako swoją bazę z powodu dostępu do plaży oraz większej ilości lokali gastronomicznych.

Znajdź noclegi w Monterosso Al Mare.
Monteross Al Mare (Cinque Terre) - spacer nad wodą
Monteross Al Mare (Cinque Terre) - spacer nad wodą

Dojazd do Monterosso Al Mare

Do Monterosso Al Mare najłatwiej dojechać pociągiem lub przypłynąć statkiem. Dworzec w Monterosso znajduje się w nowszej części miasta.

Do Monterosso Al Mare z Vernazzy możemy dojść dwoma trasami: niską oraz wysoką. Trasa niska jest naszym zdaniem najłatwiejszą ze wszystkim tras pieszych w Cinque Terre - oczywiście nie licząc zamkniętej od kilku lat promenady nazywanej Drogą Miłości (wł. Via dell’Amore), która prowadzi od Riomaggiore do Manaroli.

Nie powinniśmy jednak jej lekceważyć. Osoby w słabej formie fizycznej mogą się na niej zmęczyć, a do tego wymaga ona pewnej ilości podejść w górę oraz w dół.

O trasie wysokiej już wspomnieliśmy wcześniej w artykule i jest to trasa tylko dla osób pewnych swoich sił.

Monterosso Al Mare (Cinque Terre) - spacer nad wodą
Monterosso Al Mare (Cinque Terre) - spacer nad wodą

Reklama