Riomaggiore (Włochy) - zwiedzanie, atrakcje turystyczne oraz dojazd

Riomaggiore jest pierwszym (patrząc od strony południowej) ze słynnych pięciu miast na terenie parku narodowego Cinque Terre. Miasto to położone jest w dolinie i otaczają je rozległe winnice tarasowe.

Pierwsze pisemne zapiski o Riomaggiore pochodzą z XIII wieku, ale pierwsi osadnicy mogli znaleźć się w tej okolicy przynajmniej dwa lub trzy stulecia wcześniej. Według miejscowych legend osadę w tej okolicy założyli greccy uchodźcy, którzy w VIII wieku zbiegli przed prześladowaniami bizantyjskiego króla Leona III Izauryjczyka, ale nie ma na to żadnych potwierdzonych dowodów historycznych.

Najbardziej urokliwa część miasta znajduje się w części portowej i rybackiej. Naszym zdaniem jeden z lepszych widoków na pnące się kaskadowo w górę kolorowe domki dostępny jest z poziomu morza.

!Riomaggiore (Cinque Terre) - widok od strony wody
Riomaggiore (Cinque Terre) - widok od strony wody

Atrakcje i zabytki Riomaggiore

Przez Riomaggiore prowadzi jedna główna ulica: Via Colombo. To właśnie na niej (i na tarasach od niej odchodzących) znajdziemy najwięcej knajpek oraz sklepów.

Za największy miejski zabytek możemy uznać twierdzę (wł. Castello di Riomaggiore) z połowy XIII wieku. Zamek wzniesiono na jednym z najwyższych punktów w mieście i służył jako schronienie dla mieszkańców podczas ataków korsarzy i piratów. Za kościołem wznosi się Oratorium św. Rocha (wł. Oratorio di San Rocco), które wzniesiono po wielkiej zarazie z 1480 roku.

Główną miejską świątynią jest Kościół św. Jana Chrzciciela (wł. Chiesa di San Giovanni Battista). Budowla datowana jest na 1340 rok, lecz w XIX wieku została ona znacznie powiększona. Świątynia wyróżnia się bogato zdobioną fasadą, na której zobaczymy statuy czy rozetę z charakterystycznymi kolumnami. Wnętrze jest dość surowe, ale w środku zobaczymy kilka dzieł sztuki.

Trzecim miejskim kościołem jest oratorium Oratorio di Nostra Signora Assunta in Cielo z XVI wieku, w którym przechowywana jest XIV-wieczna drewniana statua Matki Boskiej w łańcuchach.

Nad Riomaggiore od strony południowej góruje jedno z lokalnych sanktuariów maryjnych: Santuario di Nostra Signora di Montenero. Według legendy świątynie założono we wczesnym średniowieczu. W środku miano przechowywać obraz Maryi, który przywieźli ze sobą greccy uchodźcy uciekający przed bizantyjskim królem Leonem III. Pierwsze zapiski o kościele pochodzą jednak z 1335 roku. Do sanktuarium, podobnie jak do innych kościołów maryjnych w Cinque Terre, prowadzi trudna trasa pod górę. Zobaczenia samego kościoła nie jest raczej warte takiego wysiłku, ale już widoki sprzed świątyni na okolicę mogą wynagrodzić nam wszystkie trudy. Dojście do sanktuarium wymaga jednak stromego podejścia pod górę, czyli dobrej lub bardzo dobrej formy fizycznej. Z sanktuarium możemy ruszyć ścieżką do Porto Venere, ale pamiętajmy, że pokonanie całej trasy może nam zając nawet 6 godzin.

Plaża w Riomaggiore

Riomaggiore może pochwalić się stosunkowo dużą plażą (wł. Spiaggia di Riomaggiore, współrzędne 44.097219, 9.739364), od której większa jest tylko ta w Monterosso Al Mare. Dostęp do tej kamienistej plaży jest jednak troszkę ukryty. Trasę znajdziemy w części portowej - musimy obejść skałę zlokalizowaną po południowej stronie nabrzeża.

W ciągu dnia w sezonie na miejscu mogą przebywać tłumy turystów, ale w drugiej połowie dnia powinno być już spokojniej.

Gdzie spać w Riomaggiore?

Opcji noclegowych w Riomaggiore jest stosunkowo dużo, ale ceny najlepiej ocenianych obiektów potrafią przyprawić turystów z Polski o zawrót głowy. Przykładem dobrze ocenianego pensjonatu jest Affittacamere Le Giare. Co warte podkreślenia, niektóre z pokoi posiadają taras z widokiem na historyczną część miasta. Uwaga! Pokoje z tarasem są odpowiednio oznaczone przy wyborze.

Znajdź inne noclegi w Riomaggiore.

Dojazd do Riomaggiore

Do Riomaggiore najłatwiej dojechać pociągiem lub przypłynąć statkiem. W przypadku dojazdu pociągiem zanim znajdziemy się w historycznej części miasta czekać na nas będzie jeszcze przejście długim tunelem.

Jeszcze kilka lat temu większość turystów wybierających się do Cinque Terre przechodziła spacerkiem od Vernazzy do Riomaggiore (lub odwrotnie) przyjemną nadmorską promenadą Via dell' Amore (pol. Drogi Miłości). Niestety, od kilku lat trasa ta jest zamknięta z powodu zniszczeń po jednym ze sztormów i trudno powiedzieć kiedy zostanie znów udostępniona turystom. W maju 2019 roku trasa była wciąż w remoncie i według pracowników punktu informacji ma być otwarta w 2020 roku, ale będąc na miejscu także w 2017 roku otrzymaliśmy informacje, że trasa na pewno zostanie otwarta na wiosnę 2019 roku...


Reklama