Riomaggiore (Cinque Terre): zwiedzanie, atrakcje turystyczne, dojazd
Riomaggiore jest pierwszym (patrząc od strony południowej) ze słynnych pięciu miast leżących na terenie parku narodowego Cinque Terre we Włoszech. Miasto to położone jest w dolinie i otaczają je rozległe winnice tarasowe.
Najstarsze pisemne zapiski o Riomaggiore pochodzą z XIII wieku, ale pierwsi osadnicy mogli znaleźć się w tej okolicy przynajmniej dwa lub trzy stulecia wcześniej. Według miejscowych legend swoją osadę założyli tu greccy uchodźcy, którzy w VIII wieku zbiegli przed prześladowaniami bizantyńskiego cesarza Leona III Izauryjczyka, ale nie ma na to żadnych potwierdzonych dowodów historycznych.
- Zwiedzanie Riomaggiore
- Atrakcje i zabytki Riomaggiore - co warto zobaczyć?
- Plaże w Riomaggiore
- Punkty widokowe w Riomaggiore
- Gdzie spać w Riomaggiore?
- Trasa Zakochanych (Via dell’Amore) i inne szlaki piesze wyruszające z Riomaggiore
- Sanktuarium di Nostra Signora di Montenero jako punkt widokowy na wybrzeże
- Jak dojechać do Riomaggiore?
- Pociąg
- Promy - rejsy do Riomaggiore
- Riomaggiore samochodem
Zwiedzanie Riomaggiore
Miasteczko, choć nieduże, możemy podzielić na dwa niezależne obszary. Pierwszym z nich jest historyczne centrum z jedną główną ulicą Via Colombo, wzdłuż której (i na tarasach od niej odchodzących) odnajdziemy najwięcej knajpek oraz sklepów.
Z naszej perspektywy znacznie bardziej urokliwa jest część portowa i nadmorska, gdzie zobaczymy znane ze zdjęć reklamowych pastelowe kolorowe fasady.
Do Riomaggiore najłatwiej dojechać pociągiem lub dopłynąć statkiem z miasta La Spezia. W przypadku przyjazdu pociągiem zanim znajdziemy się w historycznej części miasta czekać na nas będzie jeszcze przejście długim tunelem.
Atrakcje i zabytki Riomaggiore - co warto zobaczyć?
Za najważniejszy zabytek Riomaggiore możemy uznać średniowieczny zamek (wł. Castello di Riomaggiore) z połowy XIII wieku, który posiada dwie charakterystyczne wieże. Twierdzę wzniesiono na jednym z najwyższych punktów w mieście i służyła ona jako schronienie dla mieszkańców podczas ataków korsarzy i piratów. Przed zamkiem odnajdziemy przyjemny punkt widokowy.
Za zamkiem stoi niewielkie oratorium św. Rocha (wł. Oratorio di San Rocco) wzniesione po ustaniu wielkiej zarazy w 1480 roku. która według tradycji zakończyła się dzięki wstawiennictwu świętego. Budowla ta jest interesującym przykładem liguryjskiego gotyku.
Status głównej miejskiej świątyni posiada kościół św. Jana Chrzciciela (wł. Chiesa di San Giovanni Battista), który położony jest w górnej części miasteczka. Budowla datowana jest na 1340 rok, lecz w XIX wieku, po tym jak pierwotna świątynia się zawaliła, została ona znacznie powiększona, a jej fasada zyskała cechy neogotyckie. Świątynia wyróżnia się bogato zdobionym frontem ze statuami oraz datowaną na XIV wiek zabytkową rozetą z charakterystycznymi kolumnami. Wnętrze kościoła jest dość surowe, ale skrywa pojedyncze dzieła sztuki warte uwagi (zabytkowe malowidła oraz rzeźby).
Kolejnym miejskim kościołem jest oratorium Oratorio di Nostra Signora Assunta in Cielo z XVI wieku, w którym przechowywana jest drewniana statua Matki Boskiej w łańcuchach z tego samego stulecia.
Plaże w Riomaggiore
Riomaggiore może pochwalić się stosunkowo dużą plażą (wł. Spiaggia di Riomaggiore, współrzędne 44.097219, 9.739364), od której większa jest tylko ta w Monterosso Al Mare. Niestety, plaża w Riomaggiore należy do bardzo kamienistych, a dostęp niej jest troszkę ukryty (co nie przeszkadza w gromadzeniu się na niej tłumów turystów!). Aby dojść do plaży powinniśmy zejść na dół części portowej, a następnie obejść skałę zlokalizowaną po południowej stronie nabrzeża.
W ciągu dnia w sezonie na miejscu mogą przebywać masy turystów, ale w drugiej połowie dnia powinno być już luźniej.
Punkty widokowe w Riomaggiore
W miasteczku odnajdziemy również kilka interesujących punktów widokowych, a samo Riomaggiore (zaraz po Manaroli) należy w naszym odczuciu do najlepszych miejsc do obserwacji zachodów słońca.
Do wartych uwagi punktów widokowych w miasteczku należą:
- plac przed zamkiem (wł. Castello di Riomaggiore),
- taras przed kościołem św. Jana Chrzciciela,
- rozpoczynająca się za tarasem kościoła św. Jana Chrzciciela uliczka Via Telemaco Signorini, która najpierw prowadzi przez miasteczko, a następnie wzdłuż skraju skały, gdzie ustawiono kilka ławeczek z widokiem na morze,
- punkt widokowy obok baru La Conchiglia (współrzędne: 44.09786931219979, 9.73788159427332),
- opisywane przez nas w dalszej części artykułu sanktuarium Nostra Signora di Montenero, oferujące jeden z lepszych widoków na całe wybrzeże.
Jeden z najlepszych widoków na zabudowę portowej części Riomaggiore czeka na nas od strony morza. Do wyboru mamy promy, taksówki wodne lub prywatne łodzie. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Rejsy po Cinque Terre
Gdzie spać w Riomaggiore?
Opcji noclegowych w Riomaggiore jest stosunkowo dużo, ale ceny najlepiej ocenianych obiektów potrafią przyprawić turystów z Polski o zawrót głowy. Przykładem dobrze ocenianego pensjonatu jest Affittacamere Le Giare. Co warte podkreślenia, niektóre z pokoi posiadają taras z widokiem na historyczną część miasta. Uwaga! Pokoje z tarasem są odpowiednio oznaczone przy wyborze.
Znajdź inne noclegi w Riomaggiore.Trasa Zakochanych (Via dell’Amore) i inne szlaki piesze wyruszające z Riomaggiore
Przez dziesięciolecia znakiem rozpoznawczym Riomaggiore była Trasa Zakochanych (Via dell’Amore), czyli banalna do pokonania nadmorska promenada łącząca miasto z sąsiednią Manarolą. Ta długa na mniej niż kilometr ścieżka została wydrążona w klifie w latach 1926-1928, a jej nazwa nawiązuje do faktu, że miejscowa młodzież wykorzystywała ją jako miejsce schadzek. Niestety, od kilku lat, od czasu wystąpienia tragicznego w skutkach osuwiska, trasa ta jest w remoncie - jej ponowne otwarcie powinno nastąpić około 2024 roku.
Oprócz Trasy Zakochanych z Riomaggiore wyruszają jeszcze inne szlaki piesze, ale są one już znacznie trudniejsze do pokonania. Alternatywą dla Via dell’Amore jest szlak nazywany Via Beccara łączący Riomaggiore i Manarolę, który przechodzi przez malownicze winnice tarasowe. Ma on niecałe 1,5 km długości i pokonanie go powinno zająć nam około godziny. Mimo że oba miasta leżą blisko siebie, to trasa ta należy do wymagających i może nas porządnie zmęczyć. Po dojściu do Manaroli możemy ruszyć dalej do Volastry oraz Cornigli.
W dalszej części naszego przewodnika po Riomaggiore opisaliśmy trasę do sanktuarium di Nostra Signora di Montenero. Jeśli mamy na wędrówkę cały dzień, to po dojściu do świątyni możemy ruszyć dalej w długi trekking do Porto Venere, ale pamiętajmy, że pokonanie całej trasy może zając nam nawet 6 godzin.
Więcej praktycznych informacji o trasach pieszych znajdziecie w naszym artykule Szlaki piesze Cinque Terre: trasy trekkingowe, wskazówki, informacje praktyczne
Sanktuarium di Nostra Signora di Montenero jako punkt widokowy na wybrzeże
Nad Riomaggiore od strony południowej góruje jedno z lokalnych sanktuariów maryjnych: Santuario di Nostra Signora di Montenero (każde z miasteczek Cinque Terre posiada własne sanktuarium na wzniesieniu). Według tradycji świątynię założono we wczesnym średniowieczu, w miejscu, gdzie młodej niewieście miała objawić się Maryja. W środku przechowywano ikonę Matki Bożej, którą mieli przywieźć ze sobą greccy uchodźcy uciekający przed bizantyńskim cesarzem Leonem III (władca ten w rządzonym przez siebie państwie rozpoczął krucjatę przeciwko kultowi obrazów i wizerunków świętych). Pierwsze zapiski o kościele pochodzą jednak dopiero z 1335 roku, a jego dzisiejszy wygląd jest efektem XIX-wiecznej przebudowy. Niestety, oryginalna bizantyńska ikona w pewnym momencie zaginęła - widoczny dziś obraz został namalowany prawdopodobnie w XVI-wieku.
Do świątyni, podobnie jak do innych sanktuariów maryjnych w Cinque Terre, prowadzi szlak utworzony przez miejscowych Zobaczenia samego kościoła nie jest raczej warte wchodzenia na górę (a i tak zazwyczaj jest on po prostu zamknięty), ale już widoki sprzed świątyni na okoliczne winnice tarasowe i całe wybrzeże zapewne wynagrodzą nam wszystkie trudy.
Sanktuarium położone jest na wysokości około 340 m n.p.m. i dojście do niego wymaga włożenia pewnego wysiłku, ale szlak w porównaniu do wielu innych nie należy do do najtrudniejszych. W sumie do przejścia w obie strony będziemy mieć mniej więcej 3,5 km, a trasa powinna zająć nam około 90 minut.
Początek trasy znajduje się w górnej części miasteczka, za niewielkim parkingiem położonym na końcu ulicy via Santuario.
Jak dojechać do Riomaggiore?
Pociąg
Najpopularniejszym sposobem na dotarcie do Riomaggiore (jak i do pozostałych miast Cinque Terre) jest pociąg. W zależności od tego, z której strony Włoch ruszamy, do wyboru mamy:
- pociąg regionalny z miasta La Spezia (do którego dojedziemy bezpośrednio lub z przesiadką z Pizy, Mediolanu oraz wielu innych włoskich miast),
- pociąg jadący z Genui.
W obu przypadkach bilety możemy zakupić online na stronie Trenitalia, w kasach lub automatach na dworcach.
Jeśli ruszamy z La Spezia lub/i planujemy poruszać się pociągiem pomiędzy pozostałymi miasteczkami Cinque Terre, to warto zapoznać się z kartą Cinque Terre Card w wersji Treno. Więcej o poruszaniu się po regionie przeczytacie w naszym przewodniku po Cinque Terre.
Promy - rejsy do Riomaggiore
Alternatywą do pociągu są promy wypływające m.in. ze wspomnianego już miasta La Spezia. Transport morski obsługiwany jest przez przewoźnika Consorzio Marittimo Turistico Cinque Terre Golfo dei Poeti. Ich statki kursują wyłącznie w sezonie letnim (zazwyczaj od 1 kwietnia do 1 listopada). Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Rejsy po Cinque Terre - promy, taksówki wodne oraz wycieczki.
Riomaggiore samochodem
Najmniej polecanym sposobem na dostanie się do Riomaggiore jest samochód, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy o miejsce parkingowe potrafi być ekstremalnie trudno. Na pewno w przypadku auta lepiej jest jechać od strony La Spezia, ponieważ trasy prowadzące pomiędzy samymi miastami Cinque Terre należą do mało komfortowych.
Warto też zdawać sobie sprawę, że wjazd samochodem do Riomaggiore jest zabroniony. Musimy więc zostawić auto na drogim płatnym parkingu położonym ponad miastem (skąd zejdziemy pieszo lub zjedziemy autobusem wahadłowym) lub za darmo gdzieś przy drodze poza miastem. W przypadku parkingu problemem jest nie tylko cena, ale również fakt, że potrafi być zapełniony do ostatniego miejsca.