Podróże po Europie

Manarola (Włochy) - zwiedzanie, atrakcje turystyczne oraz dojazd

Niewielka Manarola rywalizuje z Vernazzą o tytuł najpiękniejszego miasteczka Cinque Terre. I o ile sami nie jesteśmy w stanie określić które z nich jest bardziej urokliwe, tak możemy stwierdzić z całą odpowiedzialnością, że Manarola jest najlepszym wyborem na oglądanie zachodu słońca.

Manarola wyróżnia się pocztówkowym położeniem w dolinie, wokół której kaskadowo w górę pną się winnice tarasowe. Z zebranych tam owoców produkuje się słynne lokalne wina: białe wytrawne (wł. bianco) oraz słodkie i wzmacniane wino nazywane Sciacchetrà.

Manarola, Cinque Terre
Manarola, Cinque Terre

Atrakcje turystyczne i zabytki Manaroli

Bez większej przesady można określić Manarolę miastem jednej promenady. Ta złożona z dwóch przedzielonych placem ulic (Via Antonio Discovolo oraz Via Renato Biroll) trasa ciągnie się od portu aż do końca miasteczka.

Manarola (Cinque Terre) - kościół św. Wawrzyńca (Chiesa di San Lorenzo)
Manarola (Cinque Terre) - kościół św. Wawrzyńca (Chiesa di San Lorenzo)

Najważniejszą z miejskich świątyń - Kościół św. Wawrzyńca (wł. Chiesa di San Lorenzo) - stoi przy położonym na wzgórzu placu we wschodniej części ulicy Via Antonio Discovolo. Świątynia wyróżnia się zwłaszcza fasadą z XIV wieku, której ozdobą jest rozeta składająca się z 12 kolumn. Świątynia aż do XV wieku poświęcona była Maryi, ale po budowie sanktuarium w Volastrze nowym patronem kościoła w Manaroli został św. Wawrzyniec.

Spacerując wzdłuż ulicy Via Antonio Discovolo miniemy odrestaurowany budynek młyna oraz przylegający do niego kamień młynowy. Prawdopodobnie nazwa Manarola wywodzi się właśnie od określenia "wielkie koło" (łac. magna roea), co miało nawiązywać do młynów istniejących dawniej na tym obszarze.

Spacer po Manaroli (Cinque Terre)
Spacer po Manaroli (Cinque Terre)

Najlepsze punkty widokowe oraz restauracja z widokiem na część portową

Na skale zlokalizowanej po północnej stronie części portowej rozciąga się trasa prowadzącą do niewielkiego ogrodu, który jest jednym z najlepszych punktów widokowych we wszystkich miasteczkach Cinque Terre. Jest to też idealne miejsce na wyczekanie zachodu słońca. Podczas tzw. złotej godziny budynki są oświetlone w taki sposób, że nie potrzeba już więcej stosować żadnych filtrów na wykonanych fotografiach. Jeśli zależy nam na najlepszym ujęciu powinniśmy pojawić się jednak chwilę wcześniej, ponieważ w innym przypadku możemy zostać uprzedzeni przez grupę turystów z Azji, którzy rozstawieni ze swoim sprzętem potrafią nie pozostawić zbyt wiele wolnej przestrzeni!

Manarola (Cinque Terre) podczas zachodu Słońca
Manarola (Cinque Terre) podczas zachodu Słońca

Spoglądając na budynki mieszkalne warto zwrócić uwagę na budynek w kształcie półokręgu. Jeszcze w XVI wieku wieku pełnił on funkcje bastionu obronnego i ze specjalnego otworu wystawały armaty, które broniły miasta przed atakującymi port od strony morza. W kolejnych wiekach budowlę dołączono do jednej z lokalnych fabryk, a obecnie jest ona integralną częścią zabudowy.

Na skale działa popularna restauracja Nessun Dorma, która oferuje miejsca z widokiem bezpośrednio na część portową. Czasami trzeba poczekać dłużej na stolik wychodzący bezpośrednio na marinę, ale trudno o lokal z lepszym widokiem. Ceny na miejscu są typowe jak na Cinque Terre, czyli wysokie, ale nie dużo wyższe niż w innych lokalach. Jedzenie jest za to zwyczajne (choć smaczne) i bez fajerwerków - sami zamówiliśmy tam po prostu deskę przekąsek i coś do picia.

Widok z parku oraz z trasy prowadzącej wzdłuż skały jest na pewno przyjemny, ale osoby będące w lepszej formie fizycznej mogą chcieć zobaczyć też Manarolę z innej perspektywy. Przez ciągnące się po północnej stronie miasteczka winnice tarasowe prowadzi trasa wysoka do Cornigli przez Volastrę. My nie musimy jednak przechodzić całej trasy - wystarczy wdrapać się na wyższy poziom tarasów, skąd obejrzymy Manarolę z góry. Widok jest całkowicie inny niż z poziomu miasta!

Widok na miasteczko Manarola (Cinque Terre) z górnej trasy prowadzącej z miasteczka Corniglia
Widok na miasteczko Manarola (Cinque Terre) z górnej trasy prowadzącej z miasteczka Corniglia

Początek trasy prowadzącej przez winnice jest prosty do znalezienia. Musimy iść ulicą Via Antonio Discovolo w stronę wschodnią aż do adresu Via Antonio Discovolo 140. Przed tym budynkiem skręcamy w lewo i ruszamy pod górę. Uwaga! Trasa wymaga od nas trochę wysiłku - odradzamy ruszać pod w górę turystom w słabej formie fizycznej, zwłaszcza w dużym słońcu.

[Manarola (Cinque Terre)]
[Manarola (Cinque Terre)]

Plaże Manaroli

Niestety, Manarola nie posiada typowej plaży. Osoby pragnące się poopalać zajmują po prostu fragmenty skał i murów w części portowej, skąd też niektórzy wchodzą bezpośrednio do wody.

[Manarola, Cinque Terre]
[Manarola, Cinque Terre]

Gdzie spać w Manaroli?

W Manaroli znajdziemy dużo dobrze ocenianych pensjonatów, ale ceny nie należą w nich do najniższych. Wielu turystów wybiera Manarolę na bazę noclegową z powodu niesamowitych widoków w trakcie zachodów słońca, a oprócz tego na wysokość cen wpływa też mała podaż miejsc noclegowych.

Bardzo dobre oceny w Manaroli zbiera pensjonat Ca' de Baran, który zlokalizowany jest przy głównej miejskiej promenadzie.

Znajdź inne noclegi w Manaroli.
[Manarola, Cinque Terre]
[Manarola, Cinque Terre]

Dojazd do Manaroli

Do Manaroli najłatwiej dojechać pociągiem lub przypłynąć statkiem. Po dojechaniu na dworzec musimy przejść jeszcze długim tunelem, który w niektórych fragmentach nie pachnie zbyt przyjemnie.

Do Manaroli możemy dojść pieszo z Cornigli jedną z dwóch tras: niską (w maju 2019 była wciąż zamknięta) lub wysoką, która prowadzi przez miasteczko Volastra, a do samej Manaroli schodzimy przez rozległe winnice tarasowe. Trasa wysoka oferuje niesamowite widoki, ale odcinek z Cornigli na szczyt wzgórza i potem zejście z Volastry do Manaroli wymagają olbrzymiego wysiłku fizycznego: liczba schodów do pokonania w trakcie spaceru wydaje się być astronomiczna i nigdy się nie kończyć. Nie polecamy tej trasy nikomu w słabej formie fizycznej, a zwłaszcza w trakcie największych upałów.

Słynna nadmorska promenada nazywana Drogą Miłości (wł. Via dell' Amore) z Riomaggiore do Manaroli jest od kilku lat zamknięta i nie wiadomo kiedy zostanie znów udostępniona turystów. [stan na maj 2019]. Obecnie [stan na maj 2019] z Riomaggiore do Manaroli możemy dostać się jedynie pociągiem lub statkiem.

[Manarola, Cinque Terre]
[Manarola, Cinque Terre]

Reklama