Podróże po Europie

Manarola w Cinque Terre - atrakcje, zwiedzanie, atrakcje, dojazd

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2024

Niewielka Manarola rywalizuje z Vernazzą o tytuł najpiękniejszego miasteczka Cinque Terre. Chociaż sami nie jesteśmy w stanie określić, które z nich jest bardziej urokliwe, tak możemy stwierdzić z całą odpowiedzialnością, że Manarola jest najlepszym wyborem na oglądanie zachodu słońca.

Manarola wyróżnia się pocztówkowym położeniem w dolinie, wokół której kaskadowo w górę pną się winnice tarasowe. Z zebranych tam owoców produkuje się słynne lokalne wina: białe wytrawne (wł. bianco) oraz słodkie i wzmacniane wino Sciacchetrà.

Manarola, Cinque Terre
Manarola, Cinque Terre

Atrakcje Manaroli. Co warto zobaczyć?

Spacer głównym deptakiem

Bez większej przesady można określić Manarolę miastem jednej promenady. Ta złożona z dwóch przedzielonych placem ulic (Via Antonio Discovolo oraz Via Renato Biroll) trasa ciągnie się od portu aż do końca miasteczka.

Manarola (Cinque Terre)
Manarola (Cinque Terre)

Warto zboczyć kilka razy ze szlaku i zajrzeć do bocznych uliczek, które sa mniej oblegane przez tłumy turystów.

Manarola, Cinque Terre
Manarola, Cinque Terre

Kościół św. Wawrzyńca

Najważniejszą z miejskich świątyń, kościół św. Wawrzyńca (wł. Chiesa di San Lorenzo), stoi we wschodniej części ulicy Via Antonio Discovolo, przy położonym na wzgórzu placu. Świątynia wyróżnia się fasadą z XIV wieku, której ozdobą jest rozeta składająca się z 12 kolumn. Świątynia aż do XV wieku poświęcona była Maryi, ale po budowie sanktuarium w Volastrze nowym patronem kościoła w Manaroli został św. Wawrzyniec.

Manarola (Cinque Terre) - kościół św. Wawrzyńca (Chiesa di San Lorenzo)
Manarola (Cinque Terre) - kościół św. Wawrzyńca (Chiesa di San Lorenzo)

Zabytkowy młyn

Spacerując wzdłuż ulicy Via Antonio Discovolo miniemy odrestaurowany budynek młyna oraz przylegający do niego kamień młynowy. Prawdopodobnie nazwa Manarola wywodzi się właśnie od określenia "wielkie koło" (łac. magna roea), co miało nawiązywać do młynów istniejących dawniej na tym obszarze.

Spacer po Manaroli (Cinque Terre)
Spacer po Manaroli (Cinque Terre)

Obszar portowy oraz wzgórze z parkiem i punktem widokowym

Ozdobą Manaroli sa kolorowe fasady przylepionych do siebie domów, nadające uroku obszarowi portowemu.

Manarola, Cinque Terre
Manarola, Cinque Terre

Na skale zlokalizowanej po północnej stronie części portowej rozciąga się trasa prowadzącą do niewielkiego ogrodu, który jest jednym z najlepszych punktów widokowych we wszystkich miasteczkach Cinque Terre. Jest to też idealne miejsce na wyczekanie zachodu słońca. Podczas tzw. złotej godziny budynki są oświetlone w taki sposób, że nie potrzeba już więcej stosować żadnych filtrów fotograficznych. Jeśli zależy nam na najlepszym ujęciu powinniśmy pojawić się jednak chwilę wcześniej, ponieważ w innym przypadku możemy zostać uprzedzeni przez grupę turystów z Azji, którzy rozstawieni ze swoim sprzętem potrafią nie pozostawić zbyt wiele wolnej przestrzeni!

Spoglądając na budynki mieszkalne warto zwrócić uwagę na budynek w kształcie półokręgu. Jeszcze w XVI wieku wieku pełnił on funkcję bastionu obronnego - ze znajdującego się w nim specjalnego otworu wystawały armaty, które broniły miasta przed atakującymi port od strony morza. W kolejnych wiekach budowlę dołączono do jednej z lokalnych fabryk, a obecnie jest ona integralną częścią miejskiej zabudowy.
Manarola (Cinque Terre) podczas zachodu Słońca
Manarola (Cinque Terre) podczas zachodu Słońca

Restauracja Nessun Dorma

Na skale działa popularna restauracja Nessun Dorma, która oferuje miejsca z widokiem bezpośrednio na część portową. Czasami trzeba poczekać dłużej na stolik wychodzący bezpośrednio na marinę, ale trudno o lokal z lepszym widokiem. Ceny na miejscu są typowe jak na Cinque Terre, czyli wysokie, ale nie dużo wyższe niż w innych lokalach. Jedzenie jest za to zwyczajne (choć smaczne) i bez fajerwerków - sami zamówiliśmy tam po prostu deskę przekąsek i coś do picia, aby umilić sobie czas oczekiwania na zachód słońca.

Punkt widokowy na szlaku do Volastry

Widok z parku oraz z trasy prowadzącej wzdłuż skały jest na pewno przyjemny, ale osoby będące w lepszej formie fizycznej mogą zechcieć zobaczyć Manarolę z innej perspektywy. Przez ciągnące się po północnej stronie miasteczka winnice tarasowe prowadzi trasa wysoka do Cornigli przez Volastrę. My nie musimy jednak przechodzić całego szlaku - wystarczy wdrapać się na wyższy poziom tarasów, skąd obejrzymy Manarolę z lotu ptaka. Widok jest całkowicie inny niż z poziomu miasta!

Widok na miasteczko Manarola (Cinque Terre) z górnej trasy prowadzącej z miasteczka Corniglia
Widok na miasteczko Manarola (Cinque Terre) z górnej trasy prowadzącej z miasteczka Corniglia

Początek trasy prowadzącej przez winnice jest prosty do znalezienia. Musimy kierować się na wschód ulicą Via Antonio Discovolo, aż do adresu Via Antonio Discovolo 140. Przed tym budynkiem skręcamy w lewo i ruszamy pod górę.

Uwaga! Trasa wymaga od nas trochę wysiłku - odradzamy ruszać pod w górę turystom w słabej formie fizycznej, zwłaszcza w dużym słońcu.

Szlak ten nie wymaga zakupu karty Cinque Terre Card. Niestety, łatwiejszy do pokonania odcinek "Błękitnego Szlaku" Corniglia - Manarola pozostanie zamknięty przynajmniej do 2025 roku.

Więcej informacji o szlakach pieszych znajdziecie w naszym artykule Trekking w Cinque Terre - szlaki i wskazówki praktyczne

Plaże Manaroli

Niestety, Manarola nie posiada typowej plaży. Osoby pragnące się poopalać zajmują po prostu fragmenty skał i murów w części portowej, skąd też niektórzy wchodzą bezpośrednio do wody.

Gdzie spać w Manaroli?

W Manaroli znajdziemy dużo dobrze ocenianych pensjonatów, ale ceny nie należą w nich do najniższych. Wielu turystów wybiera Manarolę na bazę noclegową z powodu niesamowitych widoków w trakcie zachodów słońca, a oprócz tego na wysokość cen wpływa też mała podaż miejsc noclegowych.

Dojazd do Manaroli

Do Manaroli najłatwiej dojechać pociągiem lub przypłynąć statkiem. Po dojechaniu na dworzec musimy przejść jeszcze długim tunelem, który w niektórych fragmentach nie pachnie zbyt przyjemnie.

W przypadku przyjazdu samochodem, parking znajdziemy przed wjazdem do Manaroli (do samego miasta mogą wjechać wyłącznie mieszkańcy). Godzina postoju kosztuje około 3€, a za dzień zapłacimy mniej więcej 20€. Alternatywnie możemy zostawić samochód za darmo przy drodze, ale upewnijmy się, że nie ma zakazu.

Szlaki piesze

Do Manaroli możemy dojść pieszo z Cornigli szlakiem wysokim, który prowadzi przez miasteczko Volastra, a do samej Manaroli schodzimy przez rozległe winnice tarasowe. Szlak niski pozostaje zamknięty do 2025 roku.

Trasa wysoka oferuje niesamowite widoki, ale odcinek z Cornigli na szczyt wzgórza i potem zejście z Volastry do Manaroli wymagają olbrzymiego wysiłku fizycznego: liczba schodów do pokonania w trakcie spaceru wydaje się być astronomiczna i nigdy się nie kończyć. Nie polecamy tej trasy nikomu w słabej formie fizycznej, a zwłaszcza w trakcie największych upałów. Na szczęście możemy skorzystać z usług autobusu, który kursuje pomiędzy Manarolą a Volastrą.

Słynna nadmorska promenada nazywana Drogą Miłości (wł. Via dell' Amore) z Riomaggiore do Manaroli jest od kilku lat zamknięta, ale powinna zostać w końcu otwarta w wakacje 2024 roku.

Manarola, Cinque Terre
Manarola, Cinque Terre
Sprawdź też nasze przewodniki po wszystkich miastach Cinque Terre:RiomaggioreCornigliaVernazzaMonterosso al Mare

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama