Podróże po Europie

Rejsy po Cinque Terre - promy, taksówki wodne oraz wycieczki

Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2022

Najpopularniejszymi sposobami na poruszanie się pomiędzy miasteczkami Cinque Terre są podróże pociągiem lub wędrowanie szlakami pieszymi (o których dowiecie się więcej z naszego przewodnika Szlaki piesze Cinque Terre: trasy trekkingowe, wskazówki, informacje praktyczne).

Alternatywą dla obu są rejsy, które oprócz funkcji transportowej oferują w bonusie wspaniałe widoki na wybrzeże od strony Morza Liguryjskiego. Właściwie to większość zdjęć reklamujących region została wykonana z tej właśnie perspektywy, co dla niektórych odwiedzających może okazać się zawodem, gdyż niektóre z miast w całej okazałości ujrzymy dopiero od strony morza lub ze szlaku pieszego prowadzącego powyżej, a nie z poziomu samego miasteczka.

Pamiętajmy jednak, że drogą morską nie dotrzemy do położonego na wzniesieniu miasta Corniglia.

Do wyboru mamy rejsy promami lub prywatne łódki, których właściciele oferują przewozy pomiędzy miastami oraz różne wycieczki (np. o podziwianie zachodu słońca). Pamiętajmy, że w przypadku prywatnych rejsów i taksówek wodnych przewożą nas małe łódki, więc w trakcie dużego wiatru oraz niespokojnego morza będzie nami mocno "bujać".

Manarola (Cinque Terre) - widok z łódki
Manarola (Cinque Terre) - widok z łódki
Wybierasz się do słynnych "pięciu miast"? Sprawdź nasz rozbudowany przewodnik po tym regionie: Cinque Terre: zwiedzanie, dojazd, informacje praktyczne
Sprawdź też nasze przewodniki po wszystkich miastach Cinque Terre:RiomaggioreManarolaCornigliaVernazzaMonterosso Al Mare

Rejsy promem po Cinque Terre

Najpopularniejszym i najbardziej dostępnym cenowo środkiem transportu morskiego są promy firmy Consorzio Marittimo Turistico Cinque Terre Golfo dei Poeti, które kursują w sezonie letnim (zazwyczaj od 1 kwietnia do 1 listopada).

Corniglia (Cinque Terre) - widoki podczas rejsu
Corniglia (Cinque Terre) - widoki podczas rejsu

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sezonie promy są z reguły zapchane. Co prawda mogą one pomieścić w zależności od jednostki od 100 do nawet 650 pasażerów, ale biorąc pod uwagę tłumy turystów odwiedzających Cinque Terre nie jest to wcale tak dużo. Jeśli chcemy robić zdjęcia, to warto stanąć w kolejce chwilę wcześniej i po wejściu na pokład ustawić się po stronie wybrzeża.

Trasy

Dostępne są trasy krótkie oraz długie. Pierwsze z nich z nich kursują wyłącznie pomiędzy czterema miastami Cinque Terre (Riomaggiore, Manarola, Vernazza i Monterosso al Mare) oraz położonym niedaleko Porto Venere.

Manarola (Cinque Terre) - widok od trony wody
Manarola (Cinque Terre) - widok od trony wody

Rzadziej kursują linie wydłużone, które płyną także do (i z) Levanto, Lerici oraz miasta La Spezia, które dla wielu osób jest bramą do Cinque Terre, gdyż dojedziemy tam pociągiem z wielu włoskich miast.

Za dodatkową opłatą możemy popłynąć też na wycieczkę Tour delle Isole dookoła niewielkiego archipelagu trzech wysp położonego nieopodal Porto Venere (największa z nich to Palmaria, a dwie pozostałe Tino i Tinetto). Wycieczki trwają 45 minut i ruszają z portu w Porto Venere o 12:00 i 15:00.

Aktualne rozkłady wszystkich linii ściągniemy z oficjalnej strony przewoźnika.

Bilety

Dostępne są trzy rodzaje biletów na prom:

  • bilety pojedyncze (o różnej cenie na każdy z odcinków),
  • bilety dzienne pozwalające na podróżowanie bez limitów i w obie strony na konkretnej trasie (jest to najbardziej opłacalna opcja dla chcących wykorzystywać prom jako główny środek transportu),
  • bilety popołudniowe, które możemy wykorzystać po 12:00 i pozwalają one na rejs do z punktu A do B i powrót do dowolnego punktu C (razem pokonujemy dwa odcinki)

Bilety dzienne możemy zakupić na miejscu w kasie lub online na oficjalnej stronie, gdzie doliczana jest opłata rezerwacyjna.

Ceny biletów [stan na 12 maja 2022]

Rodzaj biletu Cena
Bilet dzienny Cinque Terre (tylko cztery miasta wchodzące w skład regionu) 30€ (ulgowy 15€)
Bilet dzienny miasta Cinque Terre oraz La Spezia, Porto Venere i Lerici 37€ (ulgowy 15€)
Bilet dzienny miasta Cinque Terre oraz Levanto 32€ (ulgowy 15€)
Bilet popołudniowy Cinque Terre 23€ (ulgowy 15€)
Bilet popołudniowy Cinque Terre oraz La Spezia, Porto Venere i Lerici 28€ (ulgowy 15€)
Bilet popołudniowy Cinque Terre oraz Levanto 26€ (ulgowy 15€)
Bilet pojedynczy pomiędzy miastami Cinque Terre 7€ lub 13€ (ulgowy 5€)
Bilet pojedynczy La Spezia - miasta Cinque Terre 20 lub 25€ (ulgowy 10€)
Bilet pojedynczy Porto Venere - miasta Cinque Terre 15 lub 18€ (ulgowy 10€)
Bilet pojedynczy Levanto - miasta Cinque Terre 12 lub 18€ (ulgowy 5€)
Dopłata za wycieczkę Tour delle Isole 5€

Bilety ulgowe dostępne są dla dzieci w wieku 6-11 lat.

Aktualne ceny na wszystkich trasach sprawdzimy tu.

Riomaggiore (Cinque Terre) - widok z łódki
Riomaggiore (Cinque Terre) - widok z łódki

Taksówka wodna

Innym popularnym środkiem transportu są taksówki wodne, czyli po prostu prywatne łódki, którymi szybko przedostaniemy się z miasta do miasta. Nie powinniśmy jednak liczyć na łatwą możliwość zrobienia zdjęć, gdyż łódki płyną szybko bardzo się przy tym kołysząc.

Taksówki wodne są łatwo dostępne w portach w Monterosso, Vernazza oraz Manarola, choć możemy zamówić je też telefonicznie. Na bokach każdej z łódek umieszczone są zazwyczaj numery telefonów, pod które możemy zadzwonić i umówić się na odbiór na konkretną godzinę. Pamiętajmy jednak, aby przez telefon od razu ustalić cenę za przejazd od osoby. My chcąc skorzystać z tego rozwiązania po prostu pojawiliśmy się w porcie w Vernazzie i szybko znaleźliśmy chętnego do przewozu.

Ceny za przejazd są różne i zależą przede wszystkim od naszych umiejętności negocjacyjnych oraz ilości chętnych. Cena za osobę za przejazd pomiędzy dwoma miastami wynosi mniej więcej 5 do 15-20€ (w zależności od odległości). Taksówki wodne najczęściej czekają chwilę aż zbierze się odpowiednia ilość chętnych i dopiero potem odpływają.

Taksówki wodne (Cinque Terre)
Taksówki wodne (Cinque Terre)

Uwaga! W przypadku Riomaggiore wysiadamy nie w porcie, a wchodzimy na skały(!), co w przypadku wiatru i fal może być mało komfortowe.

Vernazza (Cinque Terre) - widok z łódki
Vernazza (Cinque Terre) - widok z łódki

Prywatne rejsy i wycieczki

Kilka firm oferuje też prywatne rejsy - w takim wypadku cena zależy od typu wycieczki oraz czasu, na który rezerwujemy łódkę. Co ważne - płacimy za całą łódkę, a nie za ilość osób, więc jeśli nie zależy nam na stuprocentowej prywatności warto spróbować kogo dobrać, ponieważ cena nierzadko wynosi ponad 100€.

Do wyboru są m.in. wycieczki wzdłuż wybrzeża, pływanie o zachodzie słońca (trwające do 2 godzin) czy rejs z degustacją lokalnych przysmaków.

Warto wcześniej dokładnie umówić trasę i cenę. W trakcie przejazdu łódka zwalnia i możliwe jest spokojne robienie zdjęć, a w niektórych opcjach możemy zatrzymać się też na dłuższą chwilę i wskoczyć do wody.

Ceny zależą m.in. od sezonu, ilości chętnych. W Internecie oraz w portach znajdziemy stoiska i reklamy różnych firm. Najwięcej przewoźników działa prawdopodobnie w porcie w Vernazzie.

Cinque Terre - podczas rejsu łódką
Cinque Terre - podczas rejsu łódką

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama