Rejsy po Cinque Terre - statki, taksówki wodne oraz prywatne łódki

Z jakiej perspektywy najlepiej oglądać miasteczka Cinque Terre? Dla wielu będzie to zdecydowanie widok od strony Morza Liguryjskiego.

Większość zdjęć reklamujących region to właśnie zdjęcia zrobione od strony wody. Niestety, dla wielu odwiedzających może być to zawód, niektóre z miast dobrze widać jedynie od strony morza, a czasem z trasy prowadzącej z miasta do miasta. Będąc w samym mieście ciężko zauważyć (wyjątkiem jest tu Manarola i punkt widokowy skierowany na miasto ze skały) widoki jak ze zdjęć i pocztówek.

Pamiętajmy jednak, że drogą morską dotrzemy jedynie do czterech miast! Niemożliwe jest dotarcie do położonego na wzgórzu miasta Corniglia.

Do wyboru mamy trzy rodzaje transportu morskiego. Pamiętajmy, że w przypadku prywatnych rejsów i taksówek wodnych przewożą nas małe łódki, w przypadku wiatru i niespokojnego morza będzie nami mocno "bujać".

!Manarola (Cinque Terre) - widok z łódki
Manarola (Cinque Terre) - widok z łódki

Wybierasz się do Cinque Terre??

Cinque Terre

Cinque Terre - dojazd, zwiedzanie i informacje praktyczne

Co warto wiedzieć? Jak się poruszać, jakie bilety zakupić, itp.

Cinque Terre

Gdzie spać w Cinque Terre?

Sprawdź gdzie szukać zakwaterowania i na co zwracać uwagę. Garść informacji praktycznych oraz przykładowe hotele

Rejsy statkiem wycieczkowym

Rejsy obsługiwane są przez firmę Consorzio Marittimo Turistico Cinque Terre Golfo dei Poeti. Możemy przedostać się z jednego miasta do drugiego, kupić bilet dzienny, a nawet dopłynąć do niedalekiego miasta Portovenere.

!Riomaggiore (Cinque Terre) - widok z łódki
Riomaggiore (Cinque Terre) - widok z łódki

Za dodatkową opłatą do biletu dziennego w wysokości 5€ firma oferuje także krótkie rejsy dookoła trzech wysp - Palmaria - Tino oraz Tinetto, z portu w Portovenere.

Ceny zależą od miast, które chcemy przepłynąć.

Bilet Cena
Bilet dzienny z Portovenere 33€ (ulgowy 18€)
Bilet dzienny Cinque Terre 25€ (ulgowy 13€)
Bilet popołudniowy (pozwala na zatrzymanie się w 2 miastach Cinque Terre) 20€ (ulgowy 12€)
Bilet popołudniowy (pozwala na zatrzymanie się w 2 miastach Cinque Terre, start z Portovenere) 25€ (ulgowy 14€)
Bilet Vernazza - Monterosso w dwie strony 10€ (ulgowy lub w jedną stronę 6€)
Bilet Vernazza - Riomaggiore w dwie strony 18€ (ulgowy lub w jedną stronę 10€)

Bilety ulgowe dostępne są dla dzieci w wieku 6-11 lat.

!Manarola (Cinque Terre) - widok od trony wody
Manarola (Cinque Terre) - widok od trony wody

Rozkłady oraz dokładne ceny znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika (ważne do 1 września 2017 roku). Warto pamiętać, że rejsy mogą być odwołane z powodu złych warunków pogodowych.

W sezonie statki są z reguły zapchane. Jeśli chcemy robić zdjęcia, warto wsiąść na pierwszym przystanku i od razu zająć odpowiednie miejsce.

!Corniglia (Cinque Terre) - widoki podczas rejsu
Corniglia (Cinque Terre) - widoki podczas rejsu

Taksówka wodna

Bardzo popularny środek transportu, który pozwala na szybkie przedostanie się od miasta do miasta. Nie powinniśmy jednak liczyć na łatwa możliwość zrobienia zdjęć.

Taksówki wodne są łatwo dostępne w portach w Monterosso, Vernazza oraz Manarola. Ceny są różne, zależą też od naszych umiejętności negocjacyjnych i ilości chętnych, chociaż przejazd za osobę pomiędzy dwoma miastami to koszt od 5 do 15€, w zależności od odległości. Taksówki wodne z reguły czekają chwilę aż w środku będzie odpowiednia ilość chętnych, i dopiero odpływają.

!Taksówki wodne (Cinque Terre)
Taksówki wodne (Cinque Terre)

W sezonie wystarczy podejść i czekać aż przypłynie łódka, i zwyczajnie do niej podejść. Na bokach każdej z łódek z reguły znajdziemy numery telefonów, pod które możemy zadzwonić i umówić się na odbiór na konkretną godzinę. Pamiętajmy, aby przez telefon umówić od razu cenę za przejazd od osoby.

Uwaga! W przypadku Riomaggiore wysiadamy nie w porcie, a wchodzimy na skały(!) - w przypadku wiatru i fal może to być mało przyjemne.

!Vernazza (Cinque Terre) - widok z łódki
Vernazza (Cinque Terre) - widok z łódki

Prywatne rejsy

Kilka firm oferuje prywatne rejsy - w takim wypadku cena zależy od trasy, płacimy za całą łódkę, a nie za ilość osób. Dla przykładu, przejazd z Vernazza do Riomaggiore to koszt w okolicach 40-60€, koszt z Monterosso to Riomaggiore to koszt około 80€, a Monterosso do Riomaggiore i z powrotem będzie nasz kosztować plus minus 100-120€.

Warto wcześniej dokładnie umówić trasę i cenę. W trakcie przejazdu łódka zwalnia i możliwe jest robienie zdjęć, a w niektórych opcjach zatrzymuje się na dłuższą chwilę. Dostępne są różne opcje, np. wieczorny rejs o zachodzie słońca.

Ceny zależą od sezonu, ilości chętnych, w portach znajdziemy stoiska i reklamy różnych firm.

Cinque Terre - podczas rejsu łódką


Reklama