Podróże po Europie

Karta Cinque Terre Card - rodzaje, ceny, informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 7 maja 2022

Wybierając się do Cinque Terre i planując aktywny wypoczynek musimy liczyć się z tym, że najpopularniejszy szlak pieszy na terenie parku narodowego, czyli Błękitny Szlak, jest płatny. Żeby móc legalnie po nim wędrować wymagany jest zakup karty Cinque Terre Card.

Środki pozyskane ze sprzedaży kart przeznaczane są na utrzymanie siatki historycznych dróg, które przed erą masowej turystyki znajdowały się pod opieką lokalnych mieszkańców oraz rolników.

Wybierasz się do słynnych "pięciu miast"? Sprawdź nasz rozbudowany przewodnik po tym regionie: Cinque Terre: zwiedzanie, dojazd, informacje praktyczne
Sprawdź też nasze przewodniki po wszystkich miastach Cinque Terre:RiomaggioreManarolaCornigliaVernazzaMonterosso Al Mare

Rodzaje Cinque Terre Card - wersje trekking oraz treno

Istnieją dwa rodzaje karty Cinque Terre Card: Cinque Terre Trekking Card oraz Cinque Terre Treno MS Card. Pierwszy z nich pozwala na poruszanie się Błękitnym Szlakiem i właściwie takie jest jego podstawowe przeznaczenie.

Więcej informacji o trasach trekingowych znajdziecie w naszym przewodniku Szlaki piesze Cinque Terre: trasy, wskazówki, informacje praktyczne

Drugi typ karty powstał we współpracy z włoskim przewoźnikiem kolejowym Treinitalia i umożliwia dodatkowo nielimitowane podróże pociągami regionalnymi na trasie La Spezia - miasta Cinque Terre - Levanto. Określenie regionalnymi jest tu kluczowe, ponieważ w przypadku wejścia do pociągu InterCity możemy zostać ukarani mandatem.

Bez zakupu karty Cinque Terre Treno MS Card będziemy musieli płacić za każdy pojedynczy przejazd pomiędzy miasteczkami.

Uwaga! Będąc na dworcu warto poprosić w punkcie informacji o wydrukowany rozkład jazdy, gdyż nie każdy z pociągów zatrzymuje się na wszystkich stacjach, więc w najgorszym przypadku i przy braku odpowiedniej orientacji możemy przejechać planowaną stację.

Warianty czasowe i ceny

Karta Cinque Terre Trekking Card występuje w dwóch wariantach czasowych: jedno- oraz dwudniowym, a karta Cinque Terre Treno MS Card dostępna jest w wersji: jedno-, dwu- oraz trzydniowej.

W przypadku karty ważnej dłużej niż jeden dzień wszystkie dni muszą następować jeden po drugim. Z karty można korzystać do północy ostatniego dnia jej ważności. Oznacza to, że jeśli zakupimy kartę jednodniową i skorzystamy z niej po raz pierwszy o 16:00, to będzie ona ważna tylko przez 8 godzin (do 24:00).

Karta trzydniowa dostępna jest tylko w wersji Cinque Terre Treno MS Card dla dorosłych i nie zawsze będzie możliwa do kupienia w stacjonarnych punktach sprzedaży.

Uwaga! W przypadku ostrzeżeń pogodowych (alerty pomarańczowy oraz czerwony) karty nie będą sprzedawane, a trasy są zamykane.

Cennik na sezon letni [ważne do 1 listopada 2022 roku]

rodzaj karty Treno MS Card
bilet na trasy piesze i pociągowe (sezon wysoki)
Trekking Card
bilet na trasy piesze
1 dzień - dorośli 18,50€ 7,50€
2 dni - dorośli 33,00€ 14,50€
3 dni - dorośli 47,00€ -
1 dzień - dzieci (4 - 11 lat) 11,40€ 4,50€
2 dni - dzieci (4 - 11 lat) - 7,20€
1 dzień - seniorzy (70+) 14,80€ 6,00€
2 dni - seniorzy (70+) - 10,00€
1 dzień - rodzina (2 dorosłych + 2 dzieci (4-11lat) 48,00€ 19,60€
2 dni - rodzina (2 dorosłych + 2 dzieci (4-11lat) - 31,50€

Poza sezonem ceny Cinque Terre Treno MS Card są obniżane.

Aktualne ceny znajdziemy na oficjalnej stronie parku: tutaj dla karty Cinque Terre Treno MS Card oraz tutaj dla karty Cinque Terre Trekking Card.

Gdzie kupimy kartę Cinque Terre Card?

Oba rodzaje kart możemy zakupić online lub stacjonarnie.

W przypadku zakupu na oficjalnej stronie wybieramy datę planowanego rozpoczęcia korzystania z karty, którą możemy zmienić do 24 godzin przed dniem naszej wizyty. Zakup karty online jest wart rozważenia przede wszystkim dla kart treno, ponieważ nie będziemy musieli martwić się kolejkami ani godzinami otwarcia punktów sprzedaży. W przypadku wystąpienia alertu czerwonego lub pomarańczowego możemy ubiegać się o zwrot środków za oba rodzaje kart zakupionych online, a w przypadku zamknięcia szlaku pieszego (z powodu warunków pogodowych) możemy ubiegać się o zwrot opłaty za kartę w wersji trekking.

Alternatywą jest zakup stacjonarny. Karty dostępne są:

  • w punktach sprzedaży na dworcach we wszystkich miastach Cinque Terre, i dodatkowo na dworcach w La Spezia (Centrale), Levanto oraz Lavaccio (płatność gotówką lub kartą),
  • w autoryzowanych sklepach (gotówka lub karta),
  • w niektórych punktach i kanałach sprzedaży firmy Trenitalia.

Kartę w wersji trekking zakupimy też w budkach ustawionych na początkowych odcinkach szlaków. (płatność wyłącznie gotówką).

W przypadku planu zakupu karty w punkcie sprzedaży sugerujemy zaplanować wyjazd tak, żeby być na miejscu rano lub ewentualnie w drugiej połowie dnia poprzedzającego rozpoczęcie zwiedzania Cinque Terre, ponieważ już do około 10:00 potrafią uformować się kolejki na kilkadziesiąt osób! Pamiętajmy, że prawdopodobnie każda z nich zada przynajmniej jedno pytanie, więc kolejka nie porusza się wcale tak szybko.

Zauważyliśmy to przede wszystkim w mieście La Spezia, gdzie większość osób rozpoczyna swoją wizytę w Cinque Terre.

Zasady działania karty Cinque Terre Card

W przypadku karty zakupionej online data rozpoczęcia ważności jest znana i nic nie musimy więcej robić.

W przypadku kart fizycznych musimy wypisać na nich nasze imię i nazwisko oraz skasować je przed pierwszą podróżą pociągiem.

Co jeszcze oferuje karta Cinque Terre Card?

Oprócz wędrowania po Błękitnym Szlaku oraz korzystania z pociągów w wersji treno karta posiada jeszcze kilka korzyści. Są to:

  • darmowe korzystanie z toalet na dworcach kolejowych w Riomaggiore, Vernazzie oraz Monterosso al Mare (normalna cena 1€, czasami trzeba poczekać w dłuższej kolejce),
  • możliwość darmowego korzystania z autobusów zarządzanych przez firmę ATC (m.in. autobus wahadłowy kursujący spod dworca kolejowego w Cornigli do miasteczka),
  • darmowy dostęp do hot spotów wi-fi na dworcach kolejowych.

Czy i kiedy zakup karty Cinque Terre Card się opłaca?

W przypadku karty w wersji trekking sprawa jest prosta. Jeśli chcemy wędrować Błękitnym Szlakiem, to musimy ją zakupić.

Inaczej sytuacja wygląda z wersją treno. Na pewno jest ona opłacalna dla turystów przyjeżdżających na jeden dzień i planujących zwiedzić wszystkie miasta pociągiem lub dojeżdżających codziennie z La Spezia, gdyż jej koszt poza sezonem zwraca się przy czterech przejazdach, a poza sezonem już przy trzech.

Nieco inaczej wygląda sytuacja przy dłuższym pobycie lub korzystaniu w większości ze szlaków pieszych. Tutaj sami musimy określić planowaną liczbę przejazdów i policzyć, czy karta będzie opłacalna. Jeśli w ciągu dnia chcemy wędrować pomiędzy miastami pieszo (wliczając w to Błękitny Szlak), a na koniec wrócić do punktu startowego pociągiem - to kupowanie wersji treno nie ma sensu, ponieważ taniej wyjdzie nas zakup karty w wersji trekking oraz jednego biletu na pojedynczy przejazd.

Warto pamiętać, że płatny jest wyłącznie Błękitny Szlak, więc jeśli ruszamy trasami górnymi lub przez sanktuaria, to nie będziemy musieli ponosić żadnej opłaty.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama