Podróże po Europie

Karta Cinque Terre Card - rodzaje, ceny, informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2024

Jeśli wybieramy się do Cinque Terre i planujemy aktywny wypoczynek, musimy liczyć się z tym, że najpopularniejszy szlak pieszy na terenie parku narodowego, czyli Błękitny Szlak, jest płatny. Żeby móc legalnie po nim wędrować wymagany jest zakup karty Cinque Terre Card.

Środki pozyskane ze sprzedaży kart przeznaczane są na utrzymanie siatki historycznych dróg, które przed erą masowej turystyki znajdowały się pod opieką lokalnych mieszkańców oraz rolników.

Sprawdź też nasze przewodniki po wszystkich miastach Cinque Terre:RiomaggioreManarolaCornigliaVernazzaMonterosso al Mare

Rodzaje Cinque Terre Card - wersje trekking oraz treno

Istnieją dwa warianty karty Cinque Terre Card: Cinque Terre Trekking Card oraz Cinque Terre Treno MS Card. Pierwszy z nich pozwala na poruszanie się Błękitnym Szlakiem i właściwie takie jest jego podstawowe przeznaczenie.

Więcej informacji o trasach trekingowych znajdziecie w naszym przewodniku Szlaki piesze Cinque Terre: trasy, wskazówki, informacje praktyczne

Wersja Cinque Terre Treno MS Card powstała we współpracy z włoskim przewoźnikiem kolejowym Treinitalia i umożliwia dodatkowo nielimitowane podróże pociągami regionalnymi na trasie La Spezia - miasta Cinque Terre - Levanto. Określenie regionalnymi jest tu kluczowe, ponieważ w przypadku wejścia do pociągu InterCity możemy zostać ukarani mandatem.

Bez zakupu karty Cinque Terre Treno MS Card będziemy musieli płacić lub 10Є (cena zależy od okresu) za każdy pojedynczy przejazd pomiędzy miasteczkami.

Wskazówka praktyczna: Podczas pobytu na dworcu warto poprosić w punkcie informacji o wydrukowany rozkład jazdy, gdyż nie każdy z pociągów zatrzymuje się na wszystkich stacjach, więc w najgorszym przypadku, i przy braku odpowiedniej orientacji, możemy przejechać planowaną stację.

Warianty czasowe i ceny

Obie karty występują w trzech wariantach czasowych: jedno-, dwu- oraz trzydniowej.

W przypadku karty ważnej dłużej niż jeden dzień wszystkie dni muszą następować jeden po drugim. Z karty można korzystać do północy ostatniego dnia jej ważności. Oznacza to, że jeśli zakupimy kartę jednodniową i skorzystamy z niej po raz pierwszy o 16:00, to będzie ona ważna tylko przez 8 godzin (do 24:00).

Karta trzydniowa w wersji trekking nie zawsze będzie możliwa do kupienia w stacjonarnych punktach sprzedaży, a do tego warianty trzydniowe nie zawsze występują w wersjach ulgowych.

Uwaga! W przypadku ostrzeżeń pogodowych (alerty pomarańczowy oraz czerwony) karty nie będą sprzedawane, a trasy są zamykane.

Ceny karty Treno MS Card z podziałem na sezony

Od niedawna ceny kart zależą nie tylko od sezonu, lecz również od konkretnego dnia. Obecnie występują cztery sezony:

  • Sezon zimowy - trwa od 4 listopada 2024 roku do 15 marca 2025 roku.
  • Sezon niski - dni powszednie w marcu, kwietniu, maju i październiku.
  • Sezon średni - czerwiec, wrzesień, wybrane weekendy z sezonu niskiego.
  • Sezon wysoki - lipiec, sierpien, pozostałe weekendy oraz święta
rodzaj karty zimowy niski średni wysoki
1 dzień - dorośli 14,80€ 19,50€ 27€ 32,50€
1 dzień - dzieci 8,50€ 12,50€ 17,50€ 21€
1 dzień - bilet rodzinny 36,20€ 49€ 69,50€ 84€
2 dni - dorośli 26,50€ 34€ 48,50€ 59€
2 dni - dzieci 11,20€ 22€ 31€ 38€
2 dni - rodzinny - 86,50€ 124,50€ 151,50€
3 dni - dorośli - 46,50€ 65,50€ 78,50€
3 dni - dzieci - 30,50€ 42€ 51€
3 dni - rodzinny - 118€ 167,50€ 203€

Bilet dla dzieci dostępny jest od 4 do 11 roku zycia. Najmłodsi, poniżej 4. roku życia podróżują za darmo. Bilet rodzinny obowiązuje dla 2 dorosłych i 2 dzieci w wieku od 4 do 11 lat.

Ponadto, dostępne są nieco tańsze bilety dla osób powyżej 70. roku życia.

Aktualne ceny znajdziemy na oficjalnej stronie parku

Ceny karty Cinque Terre Trekking Card

W przypadku karty trekkingowej występuje podział na cenę standardową oraz cenę w "dni ze szczególnym natężeniem turystów" - są to pojedyncze weekendy oraz wybrane okresy świąteczne (np. majówka). Dni z droższą taryfą zostały zaznaczone na czerwono w kalendarzu rezerwacyjnym na oficjalnej stronie.

typ karty cena normalna cena podwyższona
1 dzień - dorośli 7,50€ 15€
1 dzień - dzieci 4,50€ 9€
1 dzień - rodzinny 19,60€ 39,20€
2 dni - dorośli 14,50€ 29€
2 dni - dzieci 7,20€ 14,40€
2 dni - rodzinny 31,50€ 63€
3 dni - dorośli 21€ 42€
3 dni - dzieci 9,50€ 19€
3 dni - rodzinny 42€ 84€

Bilet dla dzieci dostępny jest od 4 do 11 roku zycia. Najmłodsi, poniżej 4. roku życia podróżują za darmo. Bilet rodzinny obowiązuje dla 2 dorosłych i 2 dzieci w wieku od 4 do 11 lat.

Ponadto, dostępne są nieco tańsze bilety dla osób powyżej 70. roku życia.

Aktualne ceny znajdziemy na oficjalnej stronie parku

Gdzie kupimy kartę Cinque Terre Card?

Oba rodzaje kart możemy zakupić online lub stacjonarnie.

W przypadku zakupu na oficjalnej stronie wybieramy datę planowanego rozpoczęcia korzystania z karty. Zakup karty online jest wart rozważenia przede wszystkim dla kart treno, ponieważ nie będziemy musieli martwić się kolejkami ani godzinami otwarcia punktów sprzedaży. W przypadku wystąpienia alertu czerwonego lub pomarańczowego możemy ubiegać się o zwrot środków za oba rodzaje kart zakupionych online, a w przypadku zamknięcia szlaku pieszego (z powodu warunków pogodowych) możemy ubiegać się o zwrot opłaty za kartę w wersji trekking.

Alternatywą jest zakup stacjonarny. Karty dostępne są:

  • W punktach sprzedaży na dworcach we wszystkich miastach Cinque Terre, i dodatkowo na dworcach w La Spezia (Centrale), Levanto oraz Lavaccio (płatność gotówką lub kartą).
  • W autoryzowanych sklepach (gotówka lub karta).
  • W niektórych punktach i kanałach sprzedaży firmy Trenitalia.

Kartę w wersji trekking zakupimy też w budkach ustawionych na początkowych odcinkach szlaków (płatność wyłącznie gotówką).

Karta jest imienna i nie może zostać przekazana innej osobie. W przypadku kontroli powinniśmy pokazać dokument tożsamości.

W przypadku planu zakupu karty w punkcie sprzedaży sugerujemy zaplanować wyjazd tak, żeby być na miejscu rano lub ewentualnie w drugiej połowie dnia poprzedzającego rozpoczęcie zwiedzania Cinque Terre, ponieważ już do około 10:00 potrafią uformować się kolejki na kilkadziesiąt osób! Pamiętajmy, że prawdopodobnie każda z nich zada przynajmniej jedno pytanie, więc kolejka nie porusza się wcale tak szybko.

Zauważyliśmy to przede wszystkim w mieście La Spezia, gdzie większość osób rozpoczyna swoją wizytę w Cinque Terre.

Zasady działania karty Cinque Terre Card

W przypadku karty zakupionej online data rozpoczęcia ważności jest znana i nic nie musimy więcej robić.

W przypadku kart fizycznych musimy wypisać na nich nasze imię i nazwisko oraz skasować je przed pierwszą podróżą pociągiem.

Co jeszcze oferuje karta Cinque Terre Card?

Oprócz wędrowania po Błękitnym Szlaku oraz korzystania z pociągów w wersji treno karta posiada jeszcze kilka korzyści. Są to:

  • Darmowe korzystanie z toalet na dworcach kolejowych w Riomaggiore, Vernazzie oraz Monterosso al Mare (normalna cena 1€, czasami trzeba poczekać w dłuższej kolejce).
  • Możliwość darmowego korzystania z autobusów zarządzanych przez firmę ATC (m.in. autobus wahadłowy kursujący spod dworca kolejowego w Cornigli do miasteczka),
  • darmowy dostęp do hot spotów wi-fi na dworcach kolejowych.

Czy i kiedy zakup karty Cinque Terre Card się opłaca?

W przypadku karty w wersji trekking sprawa jest prosta. Jeśli chcemy wędrować Błękitnym Szlakiem, to musimy ją zakupić.

Inaczej sytuacja wygląda z wersją treno. Na pewno jest ona opłacalna dla turystów przyjeżdżających na jeden dzień i planujących zwiedzić wszystkie miasta pociągiem lub dojeżdżających codziennie z La Spezia, gdyż jej koszt poza sezonem zwraca się przy czterech przejazdach, a poza sezonem już przy trzech.

Nieco inaczej wygląda sytuacja przy dłuższym pobycie lub korzystaniu w większości ze szlaków pieszych. Tutaj sami musimy określić planowaną liczbę przejazdów i policzyć, czy karta będzie opłacalna. Jeśli w ciągu dnia chcemy wędrować pomiędzy miastami pieszo (wliczając w to Błękitny Szlak), a na koniec wrócić do punktu startowego pociągiem - to kupowanie wersji treno nie ma sensu, ponieważ taniej wyjdzie nas zakup karty w wersji trekking oraz jednego biletu na pojedynczy przejazd.

Warto pamiętać, że płatny jest wyłącznie Błękitny Szlak, więc jeśli ruszamy trasami górnymi lub przez sanktuaria, to nie będziemy musieli ponosić żadnej opłaty.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama