Karta Cinque Terre Card - rodzaje, ceny, informacje praktyczne

Wybierając się do Parku Narodowego Cinque Terre (wł. Parco Nazionale delle Cinque Terre) i planując aktywny wypoczynek musimy liczyć się z tym, że trasy spacerowe leżące w granicach parku narodowego są płatne. Żeby móc spokojnie poruszać się trasami pieszymi wzdłuż wybrzeża musimy zakupić kartę Cinque Terre Card.

Środki zdobyte ze sprzedaży kart wydawane są na utrzymanie historycznych tras, które przez wieki tworzyli lokalni rolnicy i mieszkańcy.

Rodzaje i ceny Cinque Terre Card

Istnieją dwa rodzaje karty Cinque Terre Card: Cinque Terre Trekking Card oraz Cinque Terre Treno MS Card. Pierwsza z nich umożliwia poruszanie się trasami pieszymi znajdującymi się w granicach parku narodowego Cinque Terre, podczas gdy druga gwarantuje dodatkowo nielimitowane podróże pociągami regionalnymi na trasie La Spezia - miasta Cinque Terre - Levanto. Określenie regionalnymi jest tu kluczowe, ponieważ w przypadku wejścia do pociągu InterCity możemy zostać ukarani mandatem.

Uwaga! Będąc na jednym z dworców warto poprosić w punkcie informacji o wydrukowany rozkład jazdy pociągów. Nie każdy z pociągów zatrzymuje się na wszystkich stacjach, więc w najgorszym przypadku i przy braku odpowiedniej orientacji możemy przejechać planowaną stację.

Karty występują w trzech wariantach: jedno-, dwu- oraz trzydniowej. W przypadku karty ważnej dłużej niż jeden dzień wszystkie dni muszą następować jeden po drugim. Z karty można korzystać do godziny 24:00 ostatniego dnia jej ważności. Karta trzydniowa dostępna jest tylko w wersji Cinque Terre Treno MS Card dla dorosłych i nie zawsze będzie możliwa do kupienia w stacjonarnych punktach sprzedaży.

Uwaga! W przypadku ostrzeżeń pogodowych (alert pomarańczowy oraz czerwony) karty nie są sprzedawane, a trasy są zamykane.

Cennik na sezon letni [ważne do 3 listopada 2019 roku]

rodzaj karty Treno MS Card
bilet na trasy piesze i pociągowe (sezon wysoki)
Trekking Card
bilet na trasy piesze
1 dzień - dorośli 16,00€ 7,50€
2 dni - dorośli 29,00€ 14,50€
3 dni - dorośli 41,00€ -
1 dzień - dzieci (4 - 11 lat) 10,00€ 4,50€
2 dni - dzieci (4 - 11 lat) - 7,20€
1 dzień - seniorzy (70+) 13,00€ 6,00€
1 dzień - rodzina (2 dorosłych + 2 dzieci (4-11lat)) 42,00€ 19,60€

Aktualne ceny możemy znaleźć na oficjalnej stronie parku: tutaj dla karty Cinque Terre Treno MS Card oraz tutaj dla karty Cinque Terre Trekking Card.

Zasady działania karty - co jest wliczone w Cinque Terre Card?

Kupując jedną z dwóch rodzajów kart otrzymujemy możliwość swobodnego spacerowania trasami pieszymi lub dostęp do tras pieszych wraz możliwością nielimitowanych podróży pociągami regionalnymi na trasie La Spezia - miasta Cinque Terre - Levanto. Kartę kupujemy na konkretne dni i umieszczone na niej powinny być nasze imię oraz nazwisko. Korzystając z pociągów regionalnych nie musimy już jej w żaden sposób kasować.

Dodatkowe możliwości dla posiadaczy karty Cinque Terre Card:

  • darmowego korzystania z toalet na dworcach kolejowych w Riomaggiore, Vernazzie oraz Monterosso al Mare (normalna cena 1€, czasami trzeba poczekać w dłuższej kolejce),
  • możliwość darmowego korzystania z autobusów zarządzanych przez firmę ATC (m.in. autobus wahadłowy kursujący spod dworca kolejowego w Cornigli do miasteczka),
  • darmowy dostęp do hot spotów wi-fi na dworcach kolejowych.

Gdzie kupić Cinque Terre Card?

Kartę Cinque Terre Card możemy zakupić w punktach informacji na dworcach kolejowych, w budkach na początkach niektórych tras spacerowych lub na oficjalnej stronie parku pod tym adresem.

Punkty sprzedaży znajdują się na następujących dworcach kolejowych: La Spezia Centrale, Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Monterosso oraz Levanto. W punktach tych zapłacimy gotówką lub kartą.

W przypadku zakupu karty w punkcie sprzedaży sugerujemy zaplanować wyjazd tak, żeby karty kupić rano, lub ewentualnie w drugiej połowie dnia poprzedzającego rozpoczęcie zwiedzania Cinque Terre. Z reguły już około 10:30-11:00 przed punktami sprzedaży (zauważyliśmy to przede wszystkim w mieście La Spezia) potrafią formować się kolejki na kilkadziesiąt osób! Pamiętajmy, że prawdopodobnie każda z tych osób zada przynajmniej jedno pytanie, więc kolejka nie porusza się wcale tak szybko. W maju 2019 roku na dworcu w La Spezia działały dwa punkty sprzedaży - zawsze warto sprawdzić drugi w sytuacji bardzo długich kolejek w pierwszym.

W przypadku budek znajdujących się przy trasach spacerowych dostępna jest jedynie płatność gotówką.

Czy i kiedy zakup karty Cinque Terre Card się opłaca?

Opłacalność zakupu karty zależy od tego, czy chcemy poruszać się jedynie pociągami, czy także chodzić trasami pieszymi, oraz jak bardzo aktywnie chcemy spędzić czas na miejscu. W przypadku planu odwiedzenia wszystkich pięciu miast w krótkim czasie trudno o wariant, w którym zakup karty nie byłby w jakiś sposób opłacalny.

Zaczniemy od wariantu korzystania jedynie z komunikacji publicznej. Każdy pojedynczy przejazd pociągiem na trasie La Spezia - miasta Cinque Terre - Levanto to w sezonie koszt 4€. Chcąc odwiedzić wszystkie z pięciu miast Cinque Terre (zakładając, że jesteśmy już w jednym z miasteczek) musimy skorzystać z połączenia pociągiem minimalnie cztery razy - czyli koszt całkowity wyniesie nas 16€. Jest to dokładnie tyle, ile kosztuje jednodniowa karta Cinque Terre Treno MS Card. W przypadku zakupu karty zapłacimy tyle samo, ale nie będziemy musieli martwić się o zakup biletu. Jeśli ruszamy jednak z miasta La Spezia i chcemy odwiedzić wszystkie z miast Cinque Terre, to za pojedyncze bilety zapłacimy przynajmniej 20€ (zakładając brak powrotu do La Spezia).

Jeśli zostajemy w Cinque Terre dwa dni i chcemy w tym czasie na spokojnie odwiedzić wszystkie z miast, to pojedyncze przejazdy pociągiem mogą okazać się tańsze niż zakup karty dwudniowej. W sytuacji gdy chcemy odwiedzić po prostu dwa miasta i nie poruszać się trasami pieszymi, to zakup pojedynczych biletów kolejowych może być dla nas bardziej opłacalny.

W sytuacji przyjazdu poza sezonem sytuacja będzie podobna. Przejazdy pociągiem są wtedy tańsze, ale tańsza jest również sama karta. Najlepiej samemu wziąć kartkę i policzyć ile czeka nas przejazdów, a potem porównać sumę pojedynczych przejazdów z ceną karty.

W przypadku chęci poruszania się trasami pieszymi jedynym zasadnym pytaniem jest: czy bardziej opłaca się kupić kartę tylko do trekkingu, a może lepiej wybrać kartę z możliwością korzystania dodatkowo z komunikacji publicznej?

W tym miejscu musimy od razu zmartwić turystów wyobrażających sobie długi spacer pomiędzy wszystkimi pięcioma miastami. Od kilku lat trasy niskie pomiędzy Corniglią a Manarolą i Manarolą a Riomaggiore są zamknięte i nie wiadomo kiedy znów będą otwarte. Pomiędzy Corniglią i Manarolą przejdziemy pieszo trasą wysoką przez Volastrę, ale z Manaroli do Riomaggiore (lub odwrotnie) dostaniemy się jedynie pociągiem lub statkiem.

Oznacza to, żę chcąc odwiedzić wszystkie z pięciu miast i tak będziemy musieli skorzystać z jakieś formy komunikacji publicznej. Opłacalność zależy więc od wybranej przez nas trasy i planu wyjazdu.

Zakładając, że ruszymy z Monterosso al Mare pieszo i dojdziemy aż do Cornigli, to możemy do kolejnych dwóch miast dojechać pociągiem. Przy takim planie do ceny karty trekkingowej za 7,50€ dopłacimy 8€, więc koszt całkowity będzie niemal równy wydatkowi na kartę Cinque Terre Treno MS Card. Jeśli jednak ruszymy z Cornigli do Manaroli pieszo przez Volastrę, to zapłacimy tylko za przejazd na trasie Manarola - Riomaggiore. W takim wypadku lepiej zakupić kartę trekkingową i dokupić jeden bilet kolejowy.

Powyższe obliczenia nie zakładają jednak kosztów powrotu. Jeśli zatrzymaliśmy się na noc w Monterosso, to z Riomaggiore i tak będziemy musieli wrócić pociągiem - więc oprócz karty trekkingowej czeka nas zakup dwóch pojedynczych biletów za przejazd, co niemal zrówna cenę zakupu karty Cinque Terre Treno MS Card z ceną zakupu karty Cinque Terre Trekking Card oraz dwóch biletów na pojedyncze przejazdy.

Innym problemem może być też fakt, że po obfitych ulewach lub burzach niektóre z tras zamykane są do czasu doprowadzenia ich do porządku. Żeby sprawdzić dostępność konkretnych tras wystarczy wejść na oficjalną stronę i kliknąć w wybrane trasy.


Reklama