Podróże po Europie

Vernazza (Włochy) - zwiedzanie, atrakcje turystyczne oraz dojazd

Vernazza nie bez przyczyny określana jest jednym z dwóch najpiękniejszych z miast Cinque Terre. Urokliwa jest zwłaszcza część portowa, która naszym zdaniem najlepiej prezentuje się oglądana z góry.

Trudno powiedzieć kiedy założono to nadmorskie miasteczko, ale pierwsze pisemne wzmianki datowane są na 1080 rok. Nazwa Vernazza ma wywodzić się od łacińskiego słowa verna, które możemy przetłumaczyć jako macierzysty. Początkowo miasto było jedną z baz znamienitego średniowiecznego rodu Obertenghi.

Vernazza (Cinque Terre) - widok na kościół św. Małgorzaty
Vernazza (Cinque Terre) - widok na kościół św. Małgorzaty

Atrakcje i zabytki Vernazzy

Głównym deptakiem Vernazzy jest ruchliwa ulica Via Roma, wzdłuż której działają dziesiątki sklepów, knajpek czy restauracji. Na Via Roma staniemy od razu po wyjściu z dworca kolejowego, więc nie powinno nas zdziwić, że w sezonie letnim promenada ta jest wypchana po brzegi.

Kierując się ulicą Via Roma na zachód dojdziemy do klimatycznej przystani i części portowej, która tworzy przyjemną zatokę. Ozdobą części portowej jest Kościół św. Małgorzaty (wł. Chiesa di Santa Margherita). We wnętrzu świątyni możemy poczuć się trochę tak, jakbyśmy cofnęli się w czasie do okresu średniowiecza. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1318 roku, lecz historycy zakładają, że budowla powstała na bazie innej katolickiej świątyni datowanej nawet na XI wiek.

Wnętrze kościoła św. Małgorzaty (Chiesa di Santa Margerita) - Vernazza, Cinque Terre
Wnętrze kościoła św. Małgorzaty (Chiesa di Santa Margerita) - Vernazza, Cinque Terre

W XVI lub XVII wieku strukturę kościoła przebudowano w stylu renesansowym, co w efekcie doprowadziło do obecnego wyglądu budowli. Niestety, w trakcie przebudowy zmieniono całą fasadę i prawdopodobnie usunięto średniowieczną rozetę. Co warte pochwały: w XVIII wieku przebudowano wnętrze świątyni i dodano wiele barokowych zdobień, ale w XX wieku usunięto je i doprowadzono kościół do oryginalnego romańskiego wyglądu.

Przy nabrzeżu warto tez zwrócić uwagę na średniowieczną wieżę obronną Belforte, w której obecnie działa restauracja (droga, za to z przyjemnym widokiem). Wysoka wieża była częścią fortyfikacji broniących miasto, które wzniesiono pod koniec XI wieku.

Nad miastem góruje masywna forteca (wł. Castello Doria), która jest jednym z nielicznych zabytków Cinque Terre innym niż kościoły. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII wieku, ale historycy zakładają, że wzniesiono go nawet dwa stulecia wcześniej. Podczas odwiedzin zamku nie zajrzymy jednak do żadnego z pomieszczeń i powinniśmy traktować wizytę jedynie jako wejście na punkt widokowy. Pośrodku zamku stoi okrągła i bardzo charakterystyczna wieża, z której rozpościera się panoramiczny widok na okolicę. Niestety, w sezonie na miejscu może być dużo innych turystów i będziemy zmuszeni poczekać dłużej w kolejce do wejścia na szczyt tej wysokiej struktury obronnej.

Żeby dostać się do zamku musimy wdrapać się na górę wąskim przejściem i schodami. Bilet wstępu na zamek kosztuje 1,50€ [ostatnia aktualizacja maj 2019].

Widok z wieży zamku Doriów w Vernazzie (Cinque Terre)
Widok z wieży zamku Doriów w Vernazzie (Cinque Terre)

Najlepszy punkty widokowy na miasto

Vernazza potrafi zachwycić swoim urokiem, który niestety nie jest wcale tak łatwy do uchwycenia z perspektywy samego miasteczka. Z tego powodu warto ruszyć kawałek w drogę trasą niską prowadzącą w stronę miasteczka Monterosso al Mare, do momentu dojścia do punktu widokowego, z którego zobaczymy miasteczko z dużo ciekawszej perspektywy.

Vernazza (Cinque Terre) - widok na miasteczko z okolicznych winnic
Vernazza (Cinque Terre) - widok na miasteczko z okolicznych winnic

Plaże

Vernazza może "pochwalić" się dwoma plażami. Pierwsza, niewielka, znajduje się przy samym nabrzeżu (współrzędne 44.135009, 9.682399). Zdecydowanie większą plażę znajdziemy po drugiej stronie klifu (współrzędne 44.134032, 9.684293) i prowadzi do niej przejście naturalnym tunelem odchodzącym od ulicy Via Roma. W maju 2018 zauważyliśmy, że przejście było zablokowane taśmą, ale nie przeszkadzało to turystom ignorować znaki i wylegiwać się na plaży.

Vernazza - Cinque Terre
Vernazza - Cinque Terre

Gdzie spać w Vernazzie?

Niestety, chcąc zatrzymać się na noc w Vernazzie musimy liczyć się z dużym uszczupleniem naszego portfela. Przykładem dobrze ocenianego noclegu blisko centrum i części portowej jest pensjonat Rina Rooms.

Znajdź inne noclegi w mieście Vernazza.
[Vernazza - Cinque Terre]
[Vernazza - Cinque Terre]

Dojazd do Vernazzy

Do Vernazzy najłatwiej dojechać pociągiem lub przypłynąć statkiem. Opuszczając dworzec kolejowy wyjdziemy bezpośrednio na najważniejszą z miejskich ulic - Via Roma.

Do Vernazzy możemy też dojść pieszo z dwóch sąsiednich miast (o ile wybrana trasa nie jest akurat zamknięta). Trasy niskie, zarówno z Monterosso al Mare jak i Cornigli, są realne do przejścia dla każdego, kto jest choćby w średniej formie fizycznej. Pamiętajmy jednak, że wybierając trasę pieszą będzie na nas czekać trochę wchodzenia pod górę - dlatego najlepiej zabrać ze sobą odpowiednie buty.

Zdecydowanie trudniejsza jest kilkugodzinna trasa wysoka prowadząca z Monterosso przez dwa sanktuaria: Santuario Nostra Signora di Reggio oraz Santuario N.S. Di Soviore. Jeśli nie przeraża nas jednak wizja wdrapywania się pod górę niewygodnymi schodami a następnie ciężkiego schodzenia w dół, to widoki z wyższych partii wzgórz na całą okolicę powinny wynagrodzić nam wysiłek.

[Vernazza - Cinque Terre]
[Vernazza - Cinque Terre]

Reklama