Nicea: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Lazurowego Wybrzeża.
Nicea to największe z miast i stolica słynnego Lazurowego Wybrzeża, a przy okazji jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w całej Francji. I nie ma się czemu dziwić, gdyż historia tego nadmorskiego miasta była burzliwa i pełna zwrotów.
- Historia Nicei w pigułce
- Jak zwiedzać Niceę?
- Nicea: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Nicei?
- Plac Masséna i Avenue Jean Médecin
- Stare miasto - Vieux Nice - zabytki Nicei
- Promenade du Paillon
- Wzgórze zamkowe - Colline du Château
- Plac Garibaldiego
- Port Lympia
- Droga Quai Rauba Capeu
- Promenada Anglików
- Plaże w Nicei
- Cimiez
- Wzgórze Boron (Mont Boron)
- Atrakcje Nicei poza utartym szlakiem
- Wino z Nicei
- Allianz Riviera i Narodowe Muzeum SPortu
- Nie tylko Nicea
- Zwiedzanie Nicei - wskazówki i informacje praktyczne
- Muzea miejskie - wspólny bilet
- Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Nicei?
- Kiedy najlepiej odwiedzić Niceę?
- Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Nicei?
- Karty turystyczne
- Darmowa pierwsza niedziela miesiąca
- Osoby poniżej 26 lat
- Happy hour
- Bezpieczeństwo
- Na co uważać w Nicei?
- Kamieniste plaże
- Fale
- Słońce
- Poniedziałki i wtorki
- Papugi oraz inne ptaki
- Ceny za piwo
Historia Nicei w pigułce
Swoje osady w miejscu dzisiejszej Nicei posiadali starożytni Grecy (Nikaia) oraz Rzymianie (Cemenelum, dzisiejsza dzielnica Cimiez). Po upadku Imperium Rzymskiego Nicea zbliżyła się do krain tworzących dzisiejsze Włochy, Genui (VII-IX wiek) i następnie Pizy (z którą tworzyła sojusz przeciwko właśnie Genui i Francji).
W XIII i XIV wieku Nicea wchodziła w skład Prowansji, żeby na koniec XIV wieku dołączyć do Sabaudii. Dopiero w 1860 roku w trakcie panowania Napoleona III Nicea została włączona w granice Francji. Znając ten podstawowy rys historyczny nie powinno nas dziwić, że spacerując ulicami starego miasta możemy poczuć się niczym w miasteczkach włoskiej Ligurii.
XVIII i XIX wiek przyniosły rozkwit bardziej masowej turystyki, w czym prym wiodła bogata arystokracja brytyjska. Miasto stało się jednym z najważniejszych kurortów wypoczynkowych dla brytyjskiej klasy wyższej (wypoczywała tu nawet królowa Wiktoria). To właśnie w tym okresie powstała słynna Promenada Anglików (którą pomogli wybudować brytyjscy arystokraci) oraz wiele imponujących budowli będących znakomitymi przykładami architektury stylu Belle Époque.
Wszystko to wpłynęło na dzisiejszy kształt i charakter Nicei, która z jednej strony jest piątym największym miastem we Francji i jednym z najważniejszych centrów komercyjnych kraju, a z drugiej w części nadmorskiej wygląda niczym większy kurort plażowy.
Wydaje się jednak, że w Nicei każdy powinien odnaleźć coś dla siebie. Plaże, długa promenada, historyczne stare miasto, rzymskie ruiny, masa restauracji i knajpek, muzea i galerie - ale również wzgórza i trasy spacerowe - wybór atrakcji w Nicei naprawdę jest szeroki.
Jak zwiedzać Niceę?
Sposób zwiedzania Nicei zależy od naszego planu. W przypadku zamknięcia się w obszarze od wysokości Placu Masséna do wzgórza zamkowego czy portu możemy bez większego problemu poruszać się głównie pieszo. Jeśli chcielibyśmy odwiedzić również znajdująca się na wzgórzu dzielnicę Cimiez czy inne ze wzgórz, Mont Boron, to możliwe, że będziemy chcieli skorzystać z usług komunikacji miejskiej lub rowerów miejskich.
Więcej: Komunikacja miejska w Nicei - autobusy i tramwaje, rowery miejskie oraz pociąg turystyczny
Jeśli szukamy noclegu i będzie on w okolicy Promenady Anglików warto upewnić się dokładnie gdzie się znajduje. Słynna ulica ma długość ponad 7 kilometrów i ciągnie się od samego lotniska do niemal historycznego centrum miasta.
Nicea: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Nicei?
Plac Masséna i Avenue Jean Médecin
Za centralny punkt Nicei można uznać Plac Masséna (Place Masséna). To co rzuca się w oczy od razu po dotarciu na plac to siedem postaci umieszczonych na wysokich kolumnach. Instalacja ta nosi nazwę "Rozmowy w Nicei" i nawiązuje się do siedmiu kontynentów. Warto zajrzeć na plac wieczorem, gdy rzeźby podświetlane są w różnych kolorach.
Plac otoczony jest kolorowymi budynkami, a zamyka go po stronie południowej piękna Fontanna Słońca (Fontaine du Soleil).
Na północ od placu ciągnie się główna ulica handlowa miasta - Avenue Jean Médecin. W ciągu dnia ciężko trafić na moment, kiedy nie ma na niej tłumów. Na całej jej długości funkcjonują sklepy (w tym galeria handlowa Galeries Lafayette), knajpy i restauracje.
Dość interesującym budynkiem na ulicy jest neogotycka bazylika Notre-Dame (Basilique Notre-Dame de l’Assomption). Świątynia powstała w drugiej połowie XIX wieku i jest dziś największym ośrodkiem religijnym w mieście.
Stare miasto - Vieux Nice - zabytki Nicei
Historyczne stare miasto (Vieux Nice) zajmuje obszar od Placu Masséna aż do wzgórza zamkowego (z nim włącznie). Granice na południu wyznacza morze, a na północy park Promenade du Paillon ciągnący się aż do Placu Garibaldi.
Stare miasto można podzielić na dwa pod obszary. Część wschodnia przypomina bardziej labirynt wąskich uliczek otoczonych kolorowymi budynkami. Znajdziemy tu m.in. barokową katedrę (Cathédrale Sainte-Réparate) oraz ukryty wśród zwyczajnych fasad największy skarb starego miasta - genueński Pałac Lascaris.
Pałac jest dziś muzeum miejskim i oprócz niesamowitych schodów oraz pokoi mieszkalnych w środku mieści się także wystawa wypełniona historycznymi instrumentami muzycznymi.
Oprócz wspomnianych zabytków w gąszczu przejść miniemy knajpki, kawiarnie, małe place i inne kościoły - w tym m.in. XVII wieczny kościół jezuitów Église Saint-Jacques-le-Majeur.
Zachodnia strona starego miasta jest już mniej zabudowana. Na jej obszarze mieści się m.in. słynny targ Cours Saleya (czynny codziennie od 6:00 do 17:00, w niedzielę do 13:30) oraz targ kwiatowy Marché aux Fleurs (czynny od wtorku do soboty od 8:00 do 14:00 i w niedzielę od 8:00 do 13:00).
Na targu Cours Saleya zakupimy świeże produkty i zjemy coś na szybko. Dookoła targu działa wiele knajpek. Ceny są tu jednak dość wysokie.
Innymi ciekawymi budynkami zachodniej części starego miasta są na pewno Opera (Opéra de Nice Côte) oraz znajdująca się naprzeciwko niej cukiernia Maison Auer. Cukiernia w środku jest atrakcją samą w sobie, będąc na miejscu możemy spróbować któregoś z oryginalnych przysmaków, np. tutejszych makaroników.
Więcej: Stare miasto w Nicei - zwiedzanie i informacje praktyczne
Promenade du Paillon
Na wschód od placu Masséna ciągnie się wizytówka Nicei - ciągnący się aż do Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej MAMAC 12-hektarowy park Promenade du Paillon. Jeszcze w XVIII wieku w miejscu parku przepływała rzeka (rzeka Paillon) rozdzielająca stare i nowe miasto, a ledwie kilka lat temu stał tu dworzec autobusowy i parking. Teren został jednak całkowicie przebudowany i dziś jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców.
Zaraz po wejściu do parku od strony placu Masséna trafimy na powierzchnie pokrytą otworami z których tryska woda (Miroir d’Eau, lustro wody). Wieczorem całość oświetlona jest różnymi kolorami i wygląda bardzo oryginalnie. Turyści oraz młodsi mieszkańcy próbują przebiec pomiędzy otworami i nie dać się ochlapać.
Na końcu promenady postawiono kopię z brązu rzeźby Dawida znaną z Florencji. Na całym obszarze znajdziemy ławki oraz miejsca do odpoczynku. Park jest otwarty od 7:00 do 23:00 (w miesiące zimowe do 21:00). W ciepły dzień wiele osób wpada tu na mały piknik podczas przerwy. Jeśli interesuje nas architektura możemy zobaczyć kompleks znajdujący się bliżej końca parku - Lycée Massena. Dziś mieści się tu szkoła, sam budynek został wybudowany w 1623 roku i początkowo służył jako konwent Augustynów. Fasada oraz zdobienia wciąż przyciągają oko.
Po zachodniej stronie placu znajduje się z kolei wejście do ogrodu Alberta I (Jardin Albert I). W ogrodzie również zobaczymy fontanny, wiele roślin oraz kilka instalacji. Jeśli przejdziemy cały ogród to wyjdziemy na słynną Promenadę Anglików.
Podczas zwiedzania warto wyglądać za czerwonymi znakami przypominającymi labirynt z napisem Monument historique. Są to oficjalne francuskie oznaczenia reprezentujące obiekt istotny dla historii lub dziedzictwa kraju.
Wzgórze zamkowe - Colline du Château
W przeszłości wzgórze zamkowe było najważniejszym punktem w mieście. To tu znajdowała się katedra oraz siedziba władców, która w późniejszych wiekach zamieniona została na ufortyfikowaną cytadelę otoczoną szeregiem bastionów.
Twierdza zniszczona została w 1706 roku przez wojska króla Francji Ludwika XIV i nigdy już nie została odbudowana. W pierwszej połowie XIX wieku zdecydowano się zamienić wzgórze na park miejski, w którym utworzono m.in. sztuczny wodospad. Dziś wzgórze zamkowe jest otwarte dla mieszkańców. Każdy może przyjść tu pospacerować i zorganizować piknik.
Na górze znajdziemy kilka punktów widokowych, ruiny katedry czy monumentalny cmentarz.
Na wzgórze zamkowe możemy wejść schodami albo wjechać darmową windą, do której wejście znajdziemy od strony Ulicy Stanów Zjednoczonych (Quai des États-Unis).
Więcej: Wzgórze zamkowe (Colline du Château) w Nicei - zwiedzanie, historia oraz informacje praktyczne
Plac Garibaldiego
Gdyby zapytać mieszkańców o to który z placów miejskich jest dla nich najważniejszy, to z dużą dozą prawdopodobieństwa wielu z nich wskazało by Plac Garibaldiego (Place Garibaldi). Ten olbrzymi plac z monumentem twórcy zjednoczenia Włoch w środku zbudowano pod koniec XVIII wieku na granicy starego miasta. Skąd nazwa? Sam plac w swojej historii zmieniał ją kilkukrotnie, jednak finalnie zdecydowano się nazwać go na cześć urodzonego w Nicei w 1807 roku Giuseppe Garibaldi’ego.
Całkiem niedawno na placu odbyła się duża przebudowa i dziś przez część placu przechodzi linia tramwajowa. Dookoła placu funkcjonuje kilka kafejek i restauracji, w tym otworzona w 1908 roku knajpka serwująca owoce morza - Cafe de turin. Pomiędzy rządem kafejek ukrywa się nieco skryty kościół Chapelle du Saint-Sépulcre. Świątynia zbudowana została w 1782 roku. W każda sobotę o 19:30 odbywa się tu msza święta prowadzona w języku polskim. Niestety, kościół nie jest prosty do odwiedzenia - dla turystów otwarty jest jedynie we wtorki od 14:30 do 17:00 lub podczas specjalnych okazji.
Spacerując po placu Garibaldi’ego na pewno nawet nie podejrzewamy, że skrywa on podziemną część. Została ona odkryta stosunkowo niedawno - podczas prac remontowych znaleziono pozostałości po dawnej fortyfikacji z XIV wieku. Istnieje możliwość przejścia wykopaną trasą podczas trwającej niemal godzinę wycieczki z przewodnikiem. I to na tyle dobrych wieści. Wycieczka jest niestety tylko po francusku… Jeśli mimo to chcielibyście się wybrać, powinniście udać się do Centrum Dziedzictwa - Centre du Patrimoine (adres: 14 Rue Jules Gilly) na starym mieście i zarezerwować miejsce. Z reguły wycieczki odbywają się trzy razy dziennie - o 14:00, 15:00 i 16:00 (z wyjątkiem poniedziałków). Podczas jednej wizyty dostępnych jest 15 miejsc.
Jeśli szukalibyśmy dobrego miejsca na wieczorne wyjście do knajpki czy restauracji dobrym wyborem może być pełna lokali ulica Rue Bonaparte. Jest to jedno z ulubionych miejsc miejscowych, wieczorem są ich tu zawsze całe tłumy. Na końcu Rue Bonaparte odnajdziemy również polski akcent, czyli bulwar imienia Lecha Wałęsy.
Port Lympia
W przeciwieństwie do innych nadmorskich miejscowości port w Nicei nie jest oblegany przez turystów. Z jednej strony jest to zrozumiałe, nie znajdziemy tu historycznych zabytków czy atrakcji. Z drugiej jednak strony nicejski port jest przyjemnym miejscem i warto znaleźć chwilę aby pospacerować wśród kolorowych fasad budynków i zacumowanych łodzi. Interesującą jest ich różnorodność - zobaczymy tu jachty warte krocie jak i małe łódki rybackie czy statki wycieczkowe.
Budowa głównego portu w Nicei decyzją króla Karola Emanuela III rozpoczęła się w połowie XVIII wieku. Jako lokalizację wybrano obszar znajdujący się po wschodniej części wzgórza zamkowego. Budowa trwała dość długo, a sam port przez kolejne wieki był rozbudowywany, szczególnie pod koniec XIX i na początku XX wieku. Jedną z bardziej oryginalnych atrakcji portu jest latarnia morska do której możemy podejść.
Na co warto zwrócić uwagę odwiedzając Port Lympia?
-
Monument aux Morts - monument wydrążony w klifie wzgórza zamkowego. Oddaje hołd mieszkańcom Nicei poległym podczas I Wojny Światowej.
-
Église Notre Dame du Port - neoklasyczny kościół znajdujący się w samym środku portu. W środku wyróżniają się duże kolumny w stylu klasycznym. Z okolic kościoła odjeżdża autobus do Monako. Kościół z obu stron otoczony jest budynkami zbudowanymi również w stylu neoklasycznym.
-
Marché aux Puces - targ staroci znajdujący się po zachodniej stronie portu. Znajdziemy tu wiele oryginalnych produktów z najróżniejszych dekad. Targ czynny jest od wtorku do soboty od 10:00 do 18:00.
-
Galerie Lympia - po wschodniej stronie portu, w budynku starego więzienia, utworzono centrum wystawowe. Nawet jeśli nie zainteresuje nas wystawa, warto zajrzeć i zobaczyć ten historyczny kompleks. Niestety, Galerie Lympia zamknięta jest od 16 października do 18 grudnia.
Po zachodniej stronie portu blisko przejścia w stronę latarni swoje stanowiska ma firma Trans Côte d’Azur, która oferuje krótkie rejsy po porcie w Nicei oraz dłuższe trasy np. do Cannes czy St. Tropez.
Droga Quai Rauba Capeu
W 2003 roku do użytku oddano trasę otaczającą wzgórze zamkowe od strony morza - Quai Rauba Capeu. Jest to idealne miejsce na krótki spacer - trasa piesza została jakby wbudowana pod poziomem powierzchni i na całej jej długości umiejscowiono ławki, na których możemy usiąść i popatrzeć na morze oraz fale uderzające w skały.
Trasa prowadzi od strony wschodniej od wspomnianego wcześniej monumentu Monument aux Morts aż do do wieży Tour Bellanda. Na placu przed wieżą podłogę ozdabia zegar słoneczny obok którego postawiono napis "I Love NICE". Konstrukcja ta jest bez przerwy oblegana przez turystów.
Quai Rauba Capeu od zachodu połączona jest z ulicą Quai des États-Unis (Ulica Stanów Zjednoczonych). Ulica ta ciągnie się wzdłuż historycznych budynków wykorzystywanych przez rybaków (Ponchettes) aż do słynnej Promenady Anglików.
Historyczne budynki zachowały się w oryginalnym kształcie, dziś jednak znajdują się w nich modne knajpki czy placówki kultury jak Galerie des Ponchettes, czyli galeria sztuki współczesnej należąca do nicejskich muzeów miejskich.
Promenada Anglików
Ciągnąca się na niemal siedem kilometrów Promenada Anglików jest dziś chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem Nicei. Arteria ta ciągnie się od lotniska aż do ogrodu Alberta I. Na całej długości promenady rozciąga się długa trasa piesza oraz rowerowa.
Więcej: Promenada Anglików w Nicei - historia oraz informacje praktyczne
Zabudowa wzdłuż Promenady Anglików przypomina bardziej kurort niż nowoczesne miasto. Zbudowano tu przede wszystkim hotele, chociaż niektóre z nich jak Hotel Negresco są świetnym przykładem architektury stylu Belle Époque. Tuż obok hotelu Negresco znajduje się wejście do jednej z najwspanialszych willi w mieście (Villa Masséna) zamienionej na muzeum.
Więcej: Muzeum Masséna - muzeum w willi w stylu Belle Époque
Plaże w Nicei
Na całej długości Promenady Anglików oraz Quai des États-Unis ciągną się plaże. Łącznie jest ich ponad 20. Część z nich jest płatna - chociaż nie są to typowe plaże, a raczej odgrodzone obszary w całości zajęte przez leżaki. Ceny płatnych plaż są wysokie i płacimy w nich niemal za wszystko - za parasol, ręcznik czy miejsce bliżej wody.
Największą bolączką nicejskich plaż jest to, że są bardzo kamieniste - zarówno na samej plaży jak i pod powierzchnią wody. Przed wybraniem się nad wodę najlepiej zakupić specjalne nakładki na stopy. W innym wypadku próba wejścia do wody może być trudnym doświadczeniem.
Więcej w artykułach: Plaże wzdłuż Promenady Anglików.
Zdecydowanie przyjemniejszą plażę znajdziemy kawałek na wschód od Nicei - w miasteczku Villefranche-sur-Mer. Plaża nadal nie jest tu całkiem piaszczysta, jednak jest bardzo daleka od kamienistych plaż Nicei.
Więcej: Villefranche-sur-Mer - jeden z największych skarbów Lazurowego Wybrzeża
Cimiez
Jednym z najciekawszych obszarów Nicei jest położona na wzgórzu dzielnica Cimiez. W przeszłości znajdowała się tu niezależna osada, Cemenelum, która była stolicą rzymskiej prowincji Alpes Maritimae (Alpy nadmorskie). Dziś spotkamy tu nowoczesne hotele oraz zabudowę willową w stylu Belle Époque.
Jeśli chcielibyśmy zwiedzić Cimiez najlepiej skierować się najpierw do Parku Areny (Parc des Arènes de Cimiez). Park znajduje się w miejscu historycznego gaju oliwnego. Na jego terenie znajdują się m.in.:
- Ruiny rzymskiej areny mogącej pomieścić nawet 5000 widzów. Wejście na teren ruin jest darmowe.
- Stanowisko archeologiczne z ruinami: rzymskiej ulicy, łaźni oraz wczesnochrześcijańskiego baptysterium. Stanowisko archeologiczne przynależy do Muzeum Archeologicznego i jest biletowane. Ruiny łaźni można zobaczyć również z poziomu parku.
- Musée Matisse - muzeum francuskiego artysty Henri’ego Matisse mieszczące się w odnowionej genueńskiej willi z 1680 roku. W środku nie zachowało się jednak nic z oryginalnego wystroju, z małym wyjątkiem ledwo widocznych fresków w pojedynczych pomieszczeniach.
Sam park jest także miejscem, gdzie mieszkańcy organizują sobie pikniki - nie powinien nas więc zdziwić widok stołów pełnych jedzenia.
Przy wschodniej granicy parku znajdziemy największy skarb dzielnicy i jedną z najciekawszych atrakcji Nicei - Klasztor Franciszkanów (Monastère de Cimiez). Kompleks klasztorny składa się m.in. z kościoła z niesamowitymi freskami oraz drewnianym ołtarzem, ogrodu z punktem widokowym na miasto, Muzeum Franciszkanów oraz cmentarza na którym pochowano wielu znanych mieszkańców.
Więcej: Cimiez - zwiedzanie i informacje praktyczne
Wzgórze Boron (Mont Boron)
Od wschodniej strony nad nicejskim portem góruje wzgórze Mont Boron. Na jego szczycie znajdziemy park miejski Parc du Mont Boron oraz historyczny fort Mont Alban.
Budowa fortu Mont Alban rozpoczęła się w 1557 roku. Budowę zlecił książę Saubadzki - nowa struktura miała bronić dostępu od strony morza do Nicei oraz do pobliskiego miasteczka Villefranche. Niestety, nie da się dziś zwiedzić twierdzy w środku, przed kompleksem znajdziemy jednak punkt obserwacyjny, z którego bardzo dobrze widać Villefranche oraz półwysep Cap Ferrat.
Od strony Nicei znajdziemy również inne punkty widokowe skierowane bardziej w stronę nicejskiego portu i wzgórza zamkowego.
Zestawienie różnych punktów widokowych w Nicei: Punkty widokowe Nicei
Na wzgórze Boron dojedziemy autobusem numer 14 odjeżdżającym z Placu Garibaldi. Na górę wejdziemy również pieszo - możemy podążać chodnikiem wzdłuż drogi albo skorzystać ze schodów. W przypadku wejścia schodami nadal będziemy musieli co jakiś czas przejść przez ulicę.
W południowej części wzgórza znajduje się drugi fort Batterie du Mont-Boron. Kompleks jest w tym momencie przebudowywany i nie ma możliwości wejścia na jego teren.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Mont Boron znane jest na całym świecie z nietypowego odkrycia na jednym ze stoków. Odkryto tu najstarsze obozowisko dolnopaleolityczne w Europie znane jako Terra Amata.
Atrakcje Nicei poza utartym szlakiem
Jednym z najbardziej oryginalnych zabytków Nicei jest monumentalna Cerkiew św. Mikołaja (Cathédrale Orthodoxe Russe St Nicolas). Świątynia w stylu bizantyjskim jest największą cerkwią znajdującą się poza granicami Rosji. Jej budowę zlecił ostatni z carów Mikołaj II.
W środku zachwyca bogato zdobiony ołtarz. Cerkiew otoczona jest dużym placem. Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Kobiety w sukienkach lub krótkich spodniach przy wejściu mogą poprosić o chustę do zakrycia. Na tyłach cerkwi znajduje się winda dla osób z ograniczoną mobilnością.
Cerkiew otwarta jest codziennie od 9:00 do 18:00. W sobotę wieczorem i w niedzielę rano odbywają się msze święte i wstęp dla turystów jest ograniczony.
Inne atrakcje i ciekawe miejsca:
-
Musée des Beaux-Arts - nicejskie muzeum sztuk pięknych. Najważniejsza galeria sztuki w Nicei. W środku zobaczymy prace artystów tworzących od XIV do XIX wieku. Jednymi z najbardziej imponujących są olbrzymie prace autorstwa Charlesa i Carlo Vanloo. W środku zobaczymy także prace artystów bardziej współczesnych, w tym Paula Signaca czy Raoula Dufy’ego. Muzeum znajduje się w historycznej willi na lekkim wzniesieniu, powinnismy więc liczyć się z lekkim spacerem pod górę. Niestety, w środku większość opisów jest po francusku.
-
Muzeum Marca Chagalla - największe muzeum poświęcone sztuce malarza Marca Chagalla. Muzeum powstało jeszcze za życia artysty, który ofiarował kilkanaście swoich prac z motywem biblijnym. Dziś w muzeum zobaczymy również prace świeckie.
-
Museum of Modern and Contemporary Art (MAMAC) - muzeum sztuki współczesnej. Na kilku piętrach wystawiono prace bardziej i mniej znanych artystów, w tym pracę Diamentowe Buty Andy’ego Warhola. Przed budynkiem stoi kwadratowa głowa.
-
Sainte Jeanne d’Arc - kościół poświęcony św. Joannie d’Arc. Jest to na pewno jeden z najbardziej kontrowersyjnych kościołów we Francji, a może i w całej Europie. Świątynia została zbudowana w stylu Art Deco. Pomimo swojej oryginalnej fasady w środku kościół się niczym nie wyróżnia.
-
Croix de Marbre (położenie: 43.696132, 7.262714) - marmurowy krzyż, rekonstrukcja struktury z 1568 roku postawionej na pamiątkę kongresu, w którym uczestniczył papież Paweł III (1538 rok). Nowy monument powstał w 1880 roku. Obok znajdziemy inną strukturę, Kolumnę Papieża, postawioną w 1814 roku po wizycie papieża Piusa w Nicei.
Wino z Nicei
Nicei posiada swój własny… winny region. Zlokalizowany jest on na północny zachód od centrum miasta. Winiarnia mieści się w historycznej posiadłości Château de Bellet (adres: 482 Chemin de Saquier).
Przez cały rok w winiarni możliwe są wizyty z przewodnikiem połączone z degustacją i odwiedzeniem krypty oraz kaplicy.
Aktualne godziny zwiedzania sprawdzimy na oficjalnej stronie Château de Bellet.
Allianz Riviera i Narodowe Muzeum SPortu
Nicea na pewno kojarzy się dobrze kibicom polskiej reprezentacji piłkarskiej. To na stadionie Allianz Riviera Polacy pokonali Irlandię Północną w czasie Mistrzostw Europy w 2016 rozgrywanych we Francji. Arena jest w stanie pomieścić ponad 35 000 widzów. Pierwszy mecz rozegrano tu we wrześniu w 2013 roku.
Obiekt Allianz Riviera jest przez mieszkańców uważany za jedną z wizytówek miasta. Swoje mecze rozgrywa tu klub piłkarski OGC Nice. Stadion możliwy jest do zwiedzenia w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Wycieczka trwa około godziny. Cena dla dorosłych to 10€, dla studentów i młodzieży 8€. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o dostępnych datach musimy napisać pod adres e-mail contact@museedusport.fr.
Na terenie stadionu znajduje się także inna atrakcja - Narodowe Muzeum Sportu (Musée National du Sport), które nazywane jest również Muzeum Francji (Musée de France). W środku udostępniono olbrzymią kolekcję eksponatów oraz historycznych dokumentów związanych z różnymi dyscyplinami sportowymi.
Nie tylko Nicea
Nicea biorąc pod uwagę dostępność autobusów regionalnych i pociągów jest świetną bazą wypadową do innych miast Lazurowego Wybrzeża takich jak Cannes czy Monako. Nie trzeba jednak wybierać się tak daleko, zaledwie kilka kilometrów na wschód od Promenady Anglików znajduje się urokliwe miasto Villefranche-sur-Mer oraz dwie wille z początku XIX wieku - Villa Ephrussi de Rothschild oraz Villa Kerylos.
Więcej informacji oraz pomysłów znajdziecie w artykule Jednodniowe wycieczki z Nicei.
Zwiedzanie Nicei - wskazówki i informacje praktyczne
Muzea miejskie - wspólny bilet
Wszystkie miejskie muzea i galerie sztuki w Nicei dostępne są na podstawie jednego biletu o nazwie Pass Musées de Nice. Wejściówka występuje w dwóch wariantach: 24-godzinnym lub 7-dniowym. Bilet pozwala na wejście do dowolnego muzeum miejskiego. Kupujemy go w pierwszej odwiedzanej placówce, w kolejnych wystarczy pokazać ważną wejściówkę przy wejściu.
- bilet 24-godzinny - cena 10€, ważny przez 24 godziny od momentu pierwszego wykorzystania,
- bilet 7-dniowy - cena 20€, ważny przez siedem dni od dnia pierwszego wykorzystania.
W przypadku biletu 24-godzinnego istnieje wersja grupowa dla minimum 10 osób. W przypadku zakupu biletu przez grupę koszt pojedynczej wejściówki wynosi 8€.
Godziny otwarcia muzeów miejskich (niektóre z placówek zamknięte są w poniedziałek lub we wtorek)
- od 2 stycznia do 22 czerwca oraz od 16 października do 31 grudnia - od 11:00 do 18:00
- od 23 czerwca do 15 października - od 10:00 do 18:00
Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Nicei?
Nicea jest miastem dobrym zarówno na krótki wyjazd jak i na dłuższy pobyt. Jeśli skupimy się na historycznym centrum i części nadmorskiej spokojnie możemy potraktować Niceę jako wyjazd weekendowy. Jeśli chcemy zostać dłużej również będziemy mieć co robić - wliczając w to także wyjazdy poza miasto. Takim optymalnym czasem na odwiedziny samej Nicei wydaje się okres 4 do 6 dni.
Kiedy najlepiej odwiedzić Niceę?
Francuska Riwiera słynie z wielu słonecznych dni w roku. Przyjeżdżając w maju czy wrześniu nadal powinniśmy mieć świetną pogodę, a liczba turystów będzie umiarkowana. Wakacje to gwarancja upałów, ale również tłumów przyjezdnych.
Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Nicei?
Nicea, podobnie jak inne turystyczne części Francji, nie należy do miejsc budżetowych. Dostępne na każdą kieszeń są na pewno przejazdy autobusami po mieście lub regionie oraz muzea publiczne.
Karty turystyczne
Nie istnieje karta turystyczna dostosowana jedynie do obszaru Nicei. Dostępne są za to dwie karty umożliwiające korzystanie z atrakcji na terenie Lazurowego Wybrzeża. Nie są onę opłacalne dla każdego, jednak przy odpowiednim wyborze atrakcji pozwolą na pewne oszczędności.
- French Riviera Pass - oficjalna karta regionu. Można ją zakupić w punktach informacji turystycznej. Dostępne są wersje 24 h (26€), 48 h (38€) i 72 h(56€). Ważność karty liczy się od pierwszego jej użycia. Możemy dopłacić 4€ i mieć dostęp do komunikacji miejskiej, jednak tylko w obrębie obszaru miejskiego Nicei oraz przejazd z lotniska do miasta.
- The Cote d'Azur Card - inna z kart turystycznych. Dostępna jest wersja 3-dniowa do wykorzystania w trakcie 6 dni. Koszt dla dorosłych to 45€, dla dzieci 4-12 lat koszt to 25€. Zakupimy ją m.in. w punkcie sprzedaży na lotnisku (w miejscu zakupu biletów autobusowych).
Karty nie są opłacalne jeśli naszym głównym celem jest Nicea. Jeśli jednak chcemy odwiedzić Wyspy Leryńskie koło Cannes czy wille na wschód od Nicei to karta może być dla nas opłacalna.
Darmowa pierwsza niedziela miesiąca
W każdą pierwszą niedziele miesiąca wiele z muzeów na terenie całej Francji nie pobiera opłat za wejście. W Nicei dotyczy to m.in. Muzeum Marca Chagalla czy muzeów miejskich.
Osoby poniżej 26 lat
Do muzeów państwowych (w tym do Muzeum Marca Chagalla) obywatele Unii Europejskiej poniżej 26. roku życia wchodzą za darmo. Chcąc skorzystać z tego przywileju wystarczy pokazać dowód osobisty.
Happy hour
Knajpki i puby w Nicei nie należą do najtańszych. Na szczęście w niektórych z nich obowiązuje tzw. wesoła godzina (happy hour) trwająca z reguły od 18:00 do 20:00. W tym czasie ceny alkoholi są mocno obniżone.
Bezpieczeństwo
Nicea niestety przez wiele kolejnych lat będzie kojarzona z tragicznym w skutkach zamachem terrorystycznym. Do podróży do Francji nie zachęca również stan wyjątkowy wprowadzony w tym kraju.
Sama Nicea jest jednak przyjemnym miastem i turyści czują się w nim bezpiecznie. W przeciwieństwie do nie tak odległej Marsylii czy innych dużych francuskich miast Nicea w części turystycznej jest spokojna i nawet po zmroku można czuć się swobodnie.
Na co uważać w Nicei?
Przy planowaniu wyjazdu do Nicei warto zapoznać się z podstawowymi niebezpieczeństwami i problemami mogącymi czekać na nas w tym mieście.
Kamieniste plaże
Plaże w Nicei są bardzo kamieniste. Chodzenie po nich na gołych stopach może być przeżyciem traumatycznym. Warto przed wizytą na plaży (podczas której planujemy np. wejście do wody) zaopatrzyć się w specjalne buty do wody. Kupimy je w całym mieście.
Fale
Plaże w Nicei nie posiadają żadnej naturalnej zasłony. Z tego względu przy wietrznych dniach fale potrafią być naprawdę gwałtowane i silne. Jeśli nie czujemy się pewnie ze swoimi umiejętnościami pływackimi powinniśmy rozważyć wejście do wody w przypadku większego wiatru.
Słońce
Spacerując wzdłuż Promenady Anglików dzięki przyjemnemu wiatrowi możemy nie odczuwać odpowiednio silnego słońca. Niestety, może to zakończyć się poważnym spaleniem skóry. Jeśli planujemy w słoneczny dzień spędzać długie godziny nad wodą lub spacerując nie zapomnijmy o nakryciu głowy, o kremie do opalania oraz o piciu płynów.
Poniedziałki i wtorki
W Europie przyjęło się, że poniedziałek to dzień zamknięcia muzeów. W Nicei występują dwa takie dni - poniedziałek oraz wtorek. Różne placówki zamknięte są w różne dni. W poniedziałek nie wejdziemy chociażby do muzeum MAMAC czy Galerii Sztuk Pięknych, a we wtorki do Pałacu Lascaris czy Muzeum Masséna. Powinniśmy dokładnie sprawdzić dni otwarcia w trakcie przygotowywania planu zwiedzania.
Papugi oraz inne ptaki
Gdy podejdzie do nas normalnie wyglądający młody człowiek z ptakiem (np. białą papugą) powinno od razu zapalić się nam czerwone światło. To popularny sposób na próbę wyciągnięcia od turystów pieniędzy za zdjęcie.
Z reguły naciągacze nie są bardzo namolni, jednak na pewno spróbują zastosować jakąś socjotechnikę.
Ceny za piwo
W wielu knajpkach ceny podawane są za małe piwo. Jeśli kelner zapyta nas o rozmiar piwa to warto upewnić się, jaki jest jego koszt. W niektórych miejscach duże piwo potrafi kosztować 7-8€.