Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Nicei: bilety, ceny, autobusy

Ostatnia aktualizacja: 1 marca 2024

Transport publiczny w Nicei jest dobrze zorganizowany i niedrogi. Podstawę komunikacji miejskiej stanowią autobusy, których dopełnieniem są tramwaje przejeżdżające przez centrum i zapewniające wygodny transport z lotniska. Ponadto, niedrogimi autobusami regionalnymi można dojechać do wielu ciekawych miast w bliższej i dalszej okolicy.

System, po wprowadzeniu kart zbliżeniowych, wydaje się nieco trudniejszy niż dawniej, ale w praktyce jest bardzo prosty. Pozostając z nami, dowiecie się wszystkiego o biletach oraz o poruszaniu się po stolicy Lazurowego Wybrzeża oraz okolicy.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach w Nicei.

Jak działa komunikacja miejska w Nicei?

Komunikacja miejska w Nicei działa w sposób zintegrowany - zarówno w autobusach, jak i tramwajach, obowiązują te same bilety. Za nicejski transport publiczny odpowiada przedsiębiorstwo transportowe Ligne d’Azur.

Od jakiegoś czasu system biletowy w samej Nicei oparty jest o karty zbliżeniowe. Bilety są "wgrywane" na plastikową kartę, którą przykładamy do czytnika w pojeździe. Opłata za wyrobienia karty w wersji anonimowej (La Carte) wynosi 2€, ale na koniec podróży możemy udać się do autoryzowanych punktów sprzedaży przewoźnika i poprosić o jej zwrot.

Karta transportowa jest dostępna w autoryzowanych punktach sprzedaży firmy Lignes d’Azur oraz w automatach biletowych znajdujących się na przystankach tramwajowych. Po nabyciu karty, doładowujemy na nią bilety - możemy tego dokonać w punktach sprzedaży, w automatach, a także w aplikacji Lignes d'Azur Tickets, dostępnej na telefony Android oraz Apple. Niestety, automatów biletowych nie ma na przystankach autobusowych

Co ciekawe, posiadacze telefonów z systemem Android mogą nabywać bilety bezpośrednio w aplikacji, bez potrzeby wcześniejszego zakupu karty. Wystarczy przyłożyć swój telefon do czytnika, a bilet zostanie skasowany. W przypadku telefonów z systemem operacyjnym Apple musimy posiadać fizyczną kartę, a aplikacja służy wyłącznie do łatwiejszego zakupu biletów.

Bilety komunikacji miejskiej w Nicei - rodzaje i ceny

W Nicei podstawowym biletem jest bilet przesiadkowy na pojedynczy przejazd, o ważności 74 minut. Pamiętajcie jednak, że na bilecie tym nie możecie wrócić do punktu początkowego.

Bilety można zakupić pojedynczo lub w paczkach.

  • Bilet na jeden przejazd (Solo) kosztuje 1,70€. W jego przypadku kartę należy przyłożyć do czytnika przy wejściu do pojazdu, również podczas przesiadek.
  • Paczka od 1 do 100 biletów na pojedynczy przejazd (Multi Voyages). Cena zaczyna się od 1,70€ i spada wraz z przekraczaniem progów: przy zakupie ponad 12 biletów do 1,50€, następnie przy zakupie przynajmniej 25 do 1,30€, a ostatecznie do 1€ powyżej 50 biletów.

Warto wiedzieć, że z biletów Multi Voyages może korzystać więcej niż jedna osoba. Podczas rozpoczęcia podróży wystarczy przyłożyć naszą kartę do czytnika tyle razy, ilu jest podróżnych. Pamiętajcie jednak, że w przypadku przesiadki należy naszą kartę odbić zaledwie raz.

Istnieje również możliwość zakupu specjalnej karty Solo Secours bezpośrednio w autobusie od kierowcy. Jej koszt to 4€ (2€ za kartę i 2€ opłaty za bilet). Jest to jedyny rodzaj biletu, który można zakupić bezpośrednio w autobusie.

Darmowe przejazdy

Wszystkie dzieci poniżej 4. roku życia mogą podróżować bezpłatnie w komunikacji miejskiej w Nicei. Dodatkowo, z każdym posiadaczem biletu za darmo może podróżować dwójka dzieci poniżej 10. roku życia.

Ponadto, dostępne są również bilety okresowe:

  • Bilet 24-godzinny - koszt 7€.
  • Bilet 2-dniowy - koszt 13€
  • bilet 7-dniowy - koszt 20€.

Wszystkie powyższe bilety obowiązuje na obszarze regionu Métropole Nice Côte d’Azur, w skład którego oprócz samej Nicei wchodzi między innymi pobliskie Villefranche-sur-Mer.

Wskazówka: Zakup biletów okresowych może mieć sens, jeśli znaleźliśmy nocleg poza ścisłym centrum. W innych przypadkach do wielu miejsc wygodnie dotrzemy pieszo. Więcej informacji na temat szukania zakwaterowania znajdziecie w naszym przewodniku Gdzie spać w Nicei? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi

Dojazd na lotnisko

Aby skorzystać z tramwaju łączącego lotnisko z centrum miasta, w automacie na lotnisku możemy zakupić wyłącznie specjalny bilet Aéro w cenie 10€, umożliwiający podróż w dwie strony z przystanku znajdującego się bezpośrednio przy porcie lotniczym. Aby skorzystać z tańszych biletów miejskich, wystarczy jednak przedostać się na kolejny przystanek tramwajowy, gdzie zakupimy kartę La Carte i nabijemy na nią zwykłe bilety miejskie.

Dojazd z lotnisko opisaliśmy w artykule Lotnisko Nicea (NCE) - dojazd do centrum miasta.

Autobusy w Nicei

Autobusy w Nicei często zatrzymują się na żądanie, dlatego podczas oczekiwania na przystanku powinniśmy pomachać do kierowcy, a gdy chcemy wysiąść, wcisnąć przycisk "Stop" (sugerujemy nie robić tego na ostatnią chwilę).

Większość autobusów kończy kursowanie przed 22:00. Istnieje sporo wyjątków, ale polecamy Wam sprawdzić dokładnie godziny funkcjonowania, jeśli planujecie wieczorne powroty.

Tramwaje w Nicei

Po Nicei kursują trzy linie tramwajowe. Linia nr 1 łączy północną i wschodnią część miasta, przejeżdżając przez centrum. Linia nr 2 połączyła lotnisko z centrum, jadąc dalej do portu Lympia. Linia nr 3 dowiezie nas z lotniska w stronę stadionu Allianz Riviera.

Planner podróży

Aby zaplanować poruszanie się komunikacją miejską w Nicei można korzystać z map Google lub oficjalnego plannera podróży.

Komunikacja regionalna

O czym warto wspomnieć, Nicea ma wiele wygodnych połączeń autobusowych z innymi miastami i miasteczkami Riwiery Francuskiej. Dotyczy to m.in. Cannes, Monako, Mentony czy Èze. Najdalej możemy dotrzeć do Cannes na zachodzie i Mentony na wschodzie. Podróże autobusami są wolniejsze niż pociągami, ale za to tańsze.

Autobusowy transport regionalny obsługiwany jest m.in. przez przewoźników zrzeszonych w organizację ZOU!. Aby skorzystać z ich tras, należy zakupić specjalny bilet Ticket Azur w cenie 2,50€ - są one dostępne u kierowcy, w automatach na przystankach tramwajowych oraz w autoryzowanych punktach sprzedaży. Bilet ten jest ważny na podróż trwającą maksymalnie 2 godziny 30 minut.

Alternatywnie, w przypadku niektórych tras możemy ściągnąć aplikację ZOU!, gdzie za jeden przejazd zapłacimy 2,10€.

Pamiętajcie, że na przejazdy poza Niceę nie obowiązują bilety okresowe.

Popularne linie autobusowe:

  • Linia 607 do Monako - przystanek znajduje się w porcie.
  • Linia 620 do Cannes - przystanek znajduje się przy parku Phoenix.

Rowery miejskie

Podobnie jak w wielu innych miastach Europy, w Nicei funkcjonuje system rowerów miejskich. W stolicy Lazurowego Wybrzeża nosi on nazwę Velo bleu (niebieski rower), a stacje dostępne są w całym mieście. Aby wypożyczyć rower, musimy jednak najpierw się zarejestrować i wykupić abonament.

Więcej informacji oraz mapę stacji znajdziecie na oficjalnej stronie Velo bleu.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama