Podróże po Europie

Punkty widokowe Nicei

Ostatnia aktualizacja: 2 października 2022

Nicea rozciąga się na na kilku wzgórzach. Nawet najstarsze obszary miasta, Wzgórze Zamkowe (Colline du Château) oraz Cimiez, powstały na wzniesieniach. W przeszłości takie położenie wzmacniało zdolności obronne, dziś umożliwia spojrzenie na miasto z innej perspektywy.

Poniżej przedstawiliśmy kilka miejsc, z których można popatrzeć na Niceę z góry.

Nicea - widok z tarasu widokowego wieży Tour Bellenda
Nicea - widok z tarasu widokowego wieży Tour Bellenda

Tour Bellanda - punkt widokowy pod wzgórzem zamkowym

Najpopularniejszym punktem widokowym Nicei jest taras na wieży Tour Bellanda. Konstrukcja znajduje się na zboczu wzgórza zamkowego. W przeszłości wieża była częścią fortyfikacji obronnej. Oryginalna konstrukcja została jednak zburzona w 1706 roku przez wojska Ludwika XIV. Dopiero w 1826 roku odbudowano budynek, który istnieje do dziś. Po odbudowie wieża pełniła m.in. funkcje hotelu czy muzeum.

Dziś korzystając ze schodów obok wieży możemy wejść na szczyt tarasu widokowego. Do przejścia mamy ponad 200 stopni. Z góry zobaczymy przede wszystkim Promenadę Anglików oraz dachy starego miasta. Jeśli poszlibyśmy schodami dalej dojdziemy na wzgórze zamkowe.

Tour Bellanda i taras widokowy w Nicei
Tour Bellanda i taras widokowy w Nicei

Punkty widokowe na wzgórzu zamkowym

Jeśli chcielibyśmy popatrzeć na miasto z wyższej perspektywy powinniśmy wybrać się na historyczne Wzgórze Zamkowe (Colline du Château). U góry znajdziemy kilka interesujących punktów, każdy z nich z innym widokiem, w tym m.in.:

  • taras nad sztucznym wodospadem - widok na dachy starego miasta
Nicea, widok na miasto z tarasu widokowego na terenie wzgórza zamkowego, nad sztucznym wodospadem
Nicea, widok na miasto z tarasu widokowego na terenie wzgórza zamkowego, nad sztucznym wodospadem
  • tarasy widokowe po północnej stronie i przy wejściu do windy - widok na Promenadę Anglików lub fragment portu

  • tarasy widokowe po wschodniej stronie wzgórza - widok na port

Widok ze wzgórza zamkowego na port w Nicei
Widok ze wzgórza zamkowego na port w Nicei

Na górę możemy wejść pieszo lub wjechać darmową windą - Ascenseur du Château, do której wejście umiejscowione jest od strony Ulicy Stanów Zjednoczonych (Quai des États-Unis), pod adresem: 2 Rue des Ponchettes. Winda kursuje codziennie od rana do późnego popołudnia.

Punkty widokowe na wzgórzu Mont Boron

Naturalnym punktem widokowym jest znajdujące się po wschodniej stronie miasta wzgórze Mont Boron.

Na wzgórze możemy wjechać autobusem startującym z Piazza Garibaldi lub wejść pieszo. Droga piesza jest jednak dość trudna - możemy iść wzdłuż drogi (wariant dłuższy) lub skracać trasę schodami (wariant trudniejszy).

Fort Mont-Alban na wzgórzu Mont Boron w Nicei
Fort Mont-Alban na wzgórzu Mont Boron w Nicei

Punkt widokowy przy forcie Mont-Alban z widokiem na Villefranche-sur-Mer oraz Cap Ferrat

Na szczycie Mont Boron znajduje się historyczny fort obronny - Fort Mont-Alban. Do twierdzy nie można wejść, jednak przed nią znajduje się świetny punkt obserwacyjny z widokiem na pobliskie miasteczko Villefranche-sur-Mer oraz na znajdujący się kawałek dalej półwysep Cap Ferrat.

Cap Ferrat razem ze wzgórzem Mont Boron tworzą zatokę, która jest jednym z ładniejszych naturalnych widoków na całym Lazurowym Wybrzeżu.

Widok z punktu widokowego przy forcie Mont Alban (wzgórze Mont Boron) w Nicei z widokiem na Villefranche-sur-Mer i CapFerrat
Widok z punktu widokowego przy forcie Mont Alban (wzgórze Mont Boron) w Nicei z widokiem na Villefranche-sur-Mer i CapFerrat

Belvédère du Mont Boron - punkt widokowy z widokiem na Nicee

Po zachodniej stronie wzgórza znajdziemy mały punkt widokowy (z tarasem) - Belvédère du Mont Boron z widokiem na część portową oraz wzgórze zamkowe w oddali. Widok nie jest imponujący, chociaż samo miejsce ma swój przyjemny klimat.

Nicea - widok na miasto ze wzgórza Mont Boron z punktu widokowego Belvédère du Mont Boron
Nicea - widok na miasto ze wzgórza Mont Boron z punktu widokowego Belvédère du Mont Boron

Punkt widokowy w ogrodzie klasztoru w Cimiez

Dzielnica Cimiez położona jest na wzgórzu na północ od starego miasta. Wyróżnia się zabytkami z czasów rzymskich, średniowiecznym klasztorem czy budynkami w stylu Belle Époque. W przeszłości istniała w tym miejscu niezależna osada rzymska o nazwie Cemenelum, która rywalizowała z protoplastą dzisiejszej Nicei.

Ciekawym miejscem na mapie Cimiez jest Klasztor Franciszkanów - Monastère de Cimiez. Nas interesują ogrody (Jardin du Monastère de Cimiez) znajdujące się po południowej stronie klasztoru. Znajdziemy w nich tarasy, z których zobaczymy wzgórze zamkowe, fragmenty starego miasta oraz drugą stronę Nicei. Widoki są gorsze niż we wcześniej opisanych miejscach, warto jednak tu wpaść dla samego ogrodu.

Wejście jest darmowe.

Więcej atrakcji w tej okolicy poznacie w naszym artykule Cimiez - od rzymskiej osady do modnej dzielnicy w stylu Belle Époque
Nicea - widok z ogrodów Klasztoru Franciszkanów w dzielnicy Cimiez
Nicea - widok z ogrodów Klasztoru Franciszkanów w dzielnicy Cimiez

Taras w muzeum sztuki współczesnej MAMAC

Jeśli zdecydujemy się odwiedzić muzeum sztuki współczesnej MAMAC nie zapomnijmy o wejściu na taras widokowy znajdujący się na dachu. Na górę wejdziemy po metalowych schodach.

Taras zamknięty jest w przypadku złej pogody.

Obserwatorium

Ciekawą konstrukcją w Nicei jest obserwatorium astronomiczne na szczycie wzgórza Mont Gros. Samo obserwatorium jest ciekawym budynkiem, główną kopułę zaprojektował sam Gustave Eiffel. Obserwatorium możliwe jest do zwiedzenia w trakcie wycieczki z przewodnikiem, jednak szukając widoków nie będziemy wchodzić do środka. Wystarczy pospacerować po wzgórzu i poszukać dobrych punktów widokowych. Niestety, Mont Gros oddalone jest w sposób znaczny od centrum miasta i raczej dobrze nie przyjrzymy się żadnemu z zabytków ani innemu charakterystycznemu obiektowi.

Także dojazd do okolic obserwatorium nie jest prosty. Ruszając z Promenady Anglików mogą nas czekać dwie przesiadki.

Park Chambrun

Na północny zachód od dzielnicy Cimiez znajduje się mały przyjemny park powstały w miejscu ruin jednej z historycznych posiadłości - Park Chambrun (Parc Chambrun). Umiejscowiony jest w mieszkalnej dzielnicy Saint-Maurice.

Ozdobą parku jest budynek tzw. świątyni miłości wzorowany na świątyni Sybilli znajdującej się we włoskim Tivoli.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama