Podróże po Europie

Villefranche-sur-Mer na Lazurowym Wybrzeżu - atrakcje, dojazd

Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2024

Zaledwie kilka kilometrów na wschód od centrum Nicei, tuż za wzgórzem Mont Boron, odnajdziemy jeden z największych skarbów francuskiej riwiery - miasteczko Villefranche-sur-Mer.

Villefranche-sur-Mer powstało w naturalnej zatoce, otoczonej wspomnianym wcześniej Mont Boron oraz przylądkiem Ferrat (Cap Ferrat). Miasto charakteryzują lazurowa woda, jachty oraz stateczki jakby leniwie unoszące się na powierzchni wody. Jeśli dodamy do tego dużo zieleni na terenach otaczających zatokę, wszystko to razem wygląda niczym wprost wyjęte z pocztówki.

Urok Villefranche-sur-Mer od zawsze przyciągał filmowców. Kręcono tu dziesiątki filmów, i to nie tylko francuskich. Powstawały tu sceny do jednej z części serii o Jamesie Bondzie oraz do filmu Ronin z Robertem de Niro w roli głównej.

Villefranche-sur-Mer pomimo swojego uroku nie jest tak popularne jak np. Cannes, Mentona czy Monako. Chociaż nie ma co liczyć tu na pustki, to jednak tu zdecydowanie mniej tłumnie niż w innych miejscach na Lazurowym Wybrzeżu.

Spacer po Cytadeli Saint-Elme w miasteczku Villefranche-sur-Mer
Spacer po Cytadeli Saint-Elme w miasteczku Villefranche-sur-Mer

Zwiedzanie Villefranche-sur-Mer

Odwiedzenie Villefranche-sur-Mer jest niezłym pomysłem na kilkugodzinny wypad z Nicei. Na miejscu można spędzić od 2 do 5 godzin, w zależności od tego, co planujemy robić. Obszar miasteczka jest na tyle niewielki, że wszędzie wygodnie dojdziemy pieszo, choć czekać nas będzie nieco wchodzenia pod górę. Sami zdecydowaliśmy się przyjechać do miasta wcześnie rano, aby ominąć największe grupy turystów.

Atrakcje Villefranche-sur-Mer

Nabrzeże i kaplica św. Piotra pokryta malowidłami Jeana Cocteau

Jednym z najbardziej malowniczych obszarów Villefranche-sur-Mer jest nabrzeże, które ciągnie się od kaplicy św. Piotra (Chapelle de Saint-Pierre des Pecheurs) aż do plaży.

Kaplica św. Piotra wyróżnia się swoją barwną fasadą. Świątynia powstała prawdopodobnie w XVI wieku, a w XIX i na początku XX stulecia służyła miejscowym rybakom jako magazyn. W 1957 roku wnętrze kaplicy zostało odrestaurowane i udekorowane freskami przedstawiającymi życie apostoła Piotra. Ich autorem był Jean Cocteau. Wejście do środka jest płatne - koszt biletu to 4€.

Pierwszy fragment nabrzeża prowadzi przez doki admirała Courbeta (Quai de l'Amiral Courbet), żeby następnie przejść w Promenadę Marynarzy (Promenade des Marinières).

Doki admirała Courbeta (Quai de l'Amiral Courbet) w Villefranche-sur-Mer
Doki admirała Courbeta (Quai de l'Amiral Courbet) w Villefranche-sur-Mer

Na całej długości nabrzeża czekają na nas kolorowe domki, kawiarnie ze stolikami wystawionymi na zewnątrz, piękne łodzie i jachty. Warto przycupnąć tu na chwilę i podarować sobie trochę czasu na leniwy wypoczynek.

Villefranche-sur-Mer od strony nabrzeża wygląda niczym leniwa wioska rybacka. Kolorowe domki oraz stare miasto przypominają o włoskim pochodzeniu regionu (miasto włączone zostało do terytorium Francji dopiero w połowie XIX wieku). Niestety, raczej nie zobaczymy tu wielu łódek rybackich przypominających o dziedzictwie miasta.

Stare miasto

Najstarsza część Villefranche-sur-Mer rośnie w górę kaskadowo od strony nabrzeża. Niektóre z budynków znajdujących się na starym mieście powstały na przełomie XII i XIII wieku. Fasady wielu domów są kolorowe, a całość wygląda na bardzo zadbaną.

Planując przespacerować po całej historycznej części powinniśmy szykować się na trochę wysiłku - kolejne ulicę przebiegają ponad sobą i połączone są dość stromymi schodami. Dziś historyczna część jest mocno nastawiona na turystów - odnajdziemy tu przede wszystkim różnego rodzaju sklepiki oraz restauracje.

Kościół św. Michała

Najbardziej znaczącym zabytkiem starego miasta jest barokowy kościół św. Michała (Église Saint-Michel). Chociaż ta wzniesiona w połowie XVIII wieku świątynia nie wyróżnia się zbytnio od zewnątrz, w jej wnętrzu znajdziemy jednak kilka perełek, w tym organy zbudowane przez braci Grinda w 1790 roku.

Villefranche-sur-Mer - Stare miasto i widok na drogę do Kościoła św. Michała (Église Saint-Michel)
Villefranche-sur-Mer - Stare miasto i widok na drogę do Kościoła św. Michała (Église Saint-Michel)

Rue Obscure - kryta ulica pod budynkami starego miasta

Najbardziej unikatowa część starego miasta jest dobrze ukryta przed turystami. Jeden z najstarszych fragmentów Villefranche-sur-Mer, kryta ulica Rue Obscure, przechodzi ponad 100 metrów pod inną z ulic i oświetlona jest jedynie lampami zawieszonymi pod sufitem. Rue Obscure została zbudowana wzdłuż historycznych murów miejskich i umożliwiała ukrycie się przed ostrzałem od strony morza. W kolejnych wiekach część ulicy została rozszerzona i służyła m.in. jako schron przeciwbombowy. Prawdopodobnie niektóre z budynków znajdujących się na długości ulicy powstały w 1260 roku.

Stare miasto - Villefranche-sur-Mer
Stare miasto - Villefranche-sur-Mer

Cytadela Saint-Elme

Najbardziej imponującą strukturą w mieście jest cytadela Saint-Elme, która powstała w 1557 roku, jako jeden z pierwszych przykładów twierdzy z bastionami we Francji. Cytadela wraz z fortecą na Mont Boron oraz wieżą na przylądku Ferrat broniły dostępu do zatoki.

Cytadela Saint-Elme w miasteczku Villefranche-sur-Mer
Cytadela Saint-Elme w miasteczku Villefranche-sur-Mer

Dziś na terenie cytadeli znajduje się ratusz miejski (nie jest udostępniony do zwiedzania) oraz muzea, w tym m.in.:

  • Muzeum Volti - muzeum znajduje się w historycznych pomieszczeniach twierdzy. Na wystawach zobaczymy rzeźby oddające hołd kobiecemu ciału. Nawet jeśli nie interesuje nas taki rodzaj sztuki to warto zajrzeć do środka i zobaczyć jak wyglądały pomieszczenia cytadeli. Muzeum jest nieczynne do 2025 roku z powodu renowacji.
  • Kolekcja Roux - kolekcja małych figurek oraz marionetek przedstawiających sceny ze średniowiecza.
  • Kaplica Saint-Elme - w kaplicy zobaczymy eksponaty i plakaty przedstawiające filmy nakręcone na terenie miasteczka Villefranche.

Warto przespacerować się po murach i po terenie cytadeli, gdzie czeka na nas m.in. przyjemny ogród. Wart uwagi widok na zatokę rozpościera się z małej wieżyczki znajdującej się tuż obok kaplicy Saint-Elme.

Wejście na teren cytadeli i do muzeów jest darmowe.

Wnętrze kaplicy Saint-Elme (teren cytadeli Saint-Elme) zamienionej na 'muzeum' filmów kręconych w Villefranche-sur-Mer
Wnętrze kaplicy Saint-Elme (teren cytadeli Saint-Elme) zamienionej na 'muzeum' filmów kręconych w Villefranche-sur-Mer
Maleńki ogródek na terenie cytadeli Saint-Elme - Villefranche-sur-Mer
Maleńki ogródek na terenie cytadeli Saint-Elme - Villefranche-sur-Mer
Widok z cytadeli - Villefranche-sur-Mer, Francja
Widok z cytadeli - Villefranche-sur-Mer, Francja

Port Darse

Na zachód od cytadeli znajduje się były port wojskowy - ufortyfikowany port Darse. Powstał on później niż cytadela, a jego zadaniem była ochrona floty przed atakiem z morza. Obok portu, w kolejnych wiekach powstały również inne budynki takie jak arsenał, wojskowe baraki czy więzienie. Budynki istnieją do dziś, nie są jednak udostępnione do zwiedzania. Sam port jest ciekawą atrakcją dla miłośników historii, jednak dla reszty może nie okazać się zbyt ciekawy.

Do portu możemy dojść idąc wzdłuż murów cytadeli od strony morza albo z drugiej strony przyjemnym parkiem (czeka nas jednak wejście na górę i później zejście w dół).

Plaże w Villefranche-sur-Mer

Idąc do końca Promenady Marynarzy (Promenade des Marinières) dojdziemy do długiego rzędu plaż. W porównaniu do plaż w Nicei, te w Villefranche są bardzo przyjemne. Można by nawet określić je jako plaże piaszczyste - chociaż zarówno na samej plaży, jak i w wodzie, znajdziemy trochę małych kamieni. Dzięki położeniu w naturalnej zatoce, w przypadku większego wiatru, fale nie są tu jednak tak gwałtowne jak na plażach przy Promenadzie Anglików w Nicei.

[Widok na plaże w Villefranche-sur-Mer]
[Widok na plaże w Villefranche-sur-Mer]

Druga z plaż znajduje się przy porcie Darse. Plaża Plage de la Darse jest jednak zdecydowanie mniej przyjemna. W całości jest kamienista - dotyczy to zarówno plaży, jak i dna. Z drugiej strony, nie ma tu tylu osób i łatwiej jest znaleźć wolne miejsce. Jeśli zdecydujemy się tu wybrać, warto wcześniej zakupić specjalne nakładki na stopy. Bez nich wejście do wody może być nieprzyjemnym doświadczeniem.

Jak dojechać do Villefranche-sur-Mer z Nicei?

Do Villefranche-sur-Mer dojedziemy z Nicei regularnie kursującym autobusem numer 607 jadącym w kierunku Monako, który ma przystanek w porcie, lub autobusem numer 15, który odjeżdża z przystanku Lycée Masséna, położonego blisko Starego Miasta.

Opłata za przejazd kosztuje 1,70€. Podobnie jak w całej komunikacji miejskiej w Nicei płacimy w sposób zbliżeniowy.

Nieznacznie droższy będzie przejazd pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się niemal nad plażą.

Bez względu na wybór środka transportu na miejscu będziemy w mniej niż 20 minut.

Jeśli nie straszny nam długi spacer, możemy bez większego problemu dojść do Villefranche-sur-Mer z Nicei pieszo obchodząc dookoła Mont Boron wzdłuż morza. W trakcie spaceru czekać na nas będą świetne widoki, chociaż będziemy musieli część trasy iść pod górę lub w dół. Sami raz zrobiliśmy sobie taki spacer i było to bardzo przyjemne doświadczenie.

Spacer po miasteczku Villefranche-sur-Mer we Francji na Lazurowym Wybrzeżu
Spacer po miasteczku Villefranche-sur-Mer we Francji na Lazurowym Wybrzeżu

Historia Villefranche-sur-Mer w pigułce

Pierwsze wzmianki o zasiedleniu tych terenów pochodzą jeszcze z czasów antycznych. Jako datę powstania dzisiejszego miasta można jednak określić końcówkę XIII wieku, kiedy to władca Prowansji Karol II zdecydował o utworzeniu portu mającego chronić jego krainę od ataków od strony morza. Aby zachęcić do osiedlania się w nowym porcie władca zwolnił nowych mieszkańców od obowiązku płacenia podatków. Stąd zresztą bierze się nazwa miasta: Villefranche oznacza dosłownie wolne miasto lub wolny port.

Kolejne wieki dla miasta, podobnie jak w przypadku innych miejscowości w regionie, były bardzo burzliwe. W połowie XVI wieku zbudowano cytadelę mającą chronić zatokę, a trochę później wzniesiono port Darse, wokół którego powstały koszary oraz arsenał.

W czasach obu wojen w zatoce cumowały statki wojenne. Do dziś przypływają tu duże statki transatlantyckie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama