Podróże po Europie

Wyspa Świętej Małgorzaty (Île Sainte-Marguerite) obok Cannes

Wyspa św. Małgorzaty (Île Sainte-Marguerite) jest największą z grupy Wysp Leryńskich (Lérins) znajdujących się tuż przy wybrzeżu Cannes. Wyspa znana jest w szerszej świadomości jako miejsce, gdzie przetrzymywano słynnego więźnia nazywanego "człowiekiem w żelaznej masce".

Fort Royal - wyspa Św. Małgorzaty (okolice Cannes)
Fort Royal - wyspa Św. Małgorzaty (okolice Cannes)

Zwiedzanie wyspy św. Małgorzaty

Wyspa była zamieszkana już od czasów rzymskich. Od średniowiecza znajdował się tu kompleks wojskowy znany pod nazwą Fort Royal, który zamieniony został na więzienie. Oprócz wspomnianego wcześniej człowieka w masce przetrzymywano tu również innych ważnych więźniów politycznych.

Wyspa rozciąga się na długość trochę ponad 3 kilometrów i jest szeroka na około 900 metrów. Bez większego problemu przejdziemy całą wyspę w 2-3 godziny. Jest to miejsce godne polecenia każdemu, kto chciałby pospacerować w przyjemnych warunkach przyrody. Jeśli jednak zależy nam na budynkach historycznych powinniśmy rozważyć wizytę na sąsiedniej Wyspie św. Honorata.

Spacer po leśnych dróżkach na wyspie św. Małgorzaty (okolice Cannes)
Spacer po leśnych dróżkach na wyspie św. Małgorzaty (okolice Cannes)

Fort Royal

Kompleks Fort Royal jest jedynym większym zabudowaniem znajdującym się na wyspie. Dziś mieści się tu Muzeum Morskie (Musée le la Mer) oraz kompleks dla studentów i młodzieży. Na terenie fortu znajduje się kilkanaście budynków, jednak tylko muzeum oraz kaplica są dostępne dla turystów. Z powodu dzisiejszego zastosowania kompleksu nie powinny nas na miejscu zdziwić biegające dzieci oraz młodzież.

W Musée le la Mer zobaczymy różne artefakty z czasów rzymskich i saraceńskich wyłowione u wybrzeża wyspy. Dla wielu atrakcją samą w sobie może być również cela, w której przetrzymywano słynnego człowieka w żelaznej masce. Wejście do muzeum jest płatne.

Wyspa Św. Małgorzaty - Fort Royal
Wyspa Św. Małgorzaty - Fort Royal

Będąc na terenie kompleksu możemy pospacerować po murach oraz bastionach skąd rozpościera się widok na francuską riwierę. Niestety, mury nie są zachowane w idealnym stanie. Podobnie jak budynki.

Trasy spacerowe

Jeśli przypłynęliśmy na wyspę w celu odnalezienia ruin i historycznych śladów możemy czuć się lekko zawiedzeni. Oprócz fortu czekają tu na nas jedynie kilometry przyjemnych tras pieszych. Wyspa jest poprzecinana niemal równą siatką tras, z których część jest trasami pieszymi. Najprzyjemniejszym sposobem na spacer jest przejście dookoła wyspy przy linii wody. Idąc środkiem wyspy nie zobaczymy nic więcej niż wysokie drzewa.

W kilku miejscach znajdziemy małe kamieniste plaże oraz przyjemną lazurową wodę. Widoki nie są jednak imponujące.

Więcej ciekawych widoków znajdziemy na zachodnio południowym krańcu wyspy, na Pointe du Dragon (Cypel Smoka, położenie: 43.517836, 7.034469). Miejsce to wyróżnia się grupą skał wystających z wody.

Spacer po wyspie św. Małgorzaty (okolice Cannes)
Spacer po wyspie św. Małgorzaty (okolice Cannes)

Wewnętrzne jezioro - L'Etang

Oryginalnym miejscem jest znajdujące się po zachodniej stronie wyspy wewnętrzne jezioro. Zbiornik wodny jest miejscem występowania różnych gatunków ptactwa. Z tego powodu dojście do niego jest ograniczone drzewami oraz krzewami. Jeśli chcielibyśmy spróbować wypatrzyć lokalnych mieszkańców powinnismy podejść do specjalnego punktu widokowego znajdującego się po północnej stronie wyspy (położenie: 43.522133, 7.034136)

Widok na wewnętrzne jezioro L'Etang na Wyspie św. Małgorzaty
Widok na wewnętrzne jezioro L'Etang na Wyspie św. Małgorzaty

Jak dostać się na wyspę św. Małgorzaty z Cannes?

Na wyspę dopłyniemy w zaledwie 15 minut z portu w Cannes. Za rejsy odpowiadają dwie firmy - Horizon oraz Trans Côte d'Azur. W obu przypadkach bilety zakupimy w kasach w porcie lub na oficjalnych stronach. Bilet kupujemy w dwie strony i możemy skorzystać w obu przypadkach z dowolnego rejsu, o ile oczywiście będzie dla nas miejsce. W szczycie sezonu wyspę potrafi odwiedzać wielu turystów.

Spacer po Fort Royal - wyspa Św. Małgorzaty
Spacer po Fort Royal - wyspa Św. Małgorzaty
Wyspa św. Małgorzaty - w drodze z portu do fortu
Wyspa św. Małgorzaty - w drodze z portu do fortu
Spacer po forcie (Fort Royal) na wyspie św. Małgorzaty
Spacer po forcie (Fort Royal) na wyspie św. Małgorzaty

Reklama