Podróże po Europie

Cannes: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie francuskiej stolicy festiwali

Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2024

Położone na francuskim Lazurowym Wybrzeżu Cannes należy do tych miejsc, które wielu turystom nie przypadną do gustu. Charakteryzuje je nowoczesna i różniącą się od klimatycznych miasteczek regionu architektura, wszechobecny przepych i bogactwo oraz mała liczba typowych zabytków. Wszystko to razem sprawia, że Cannes nie należy do najwyżej ocenianych miast słynnej Riwiery Francuskiej.

Cannes ma jednak też swoje plusy - przyjemne piaszczyste plaże, bliskość urokliwych Wysp Leryńskich czy możliwość zobaczenia gwiazd kina w trakcie trwania słynnego festiwalu filmowego.

Nasz przewodnik rozpoczęliśmy od opisania największych atrakcji Cannes, a w dalszej części artykułu napisaliśmy dodatkowo kilka słów o słynnym festiwalu filmowym oraz o historii miasta.

Le Suquet - Stare Miasto w Cannes
Le Suquet - Stare Miasto w Cannes

Jak zwiedzać Cannes?

Chociaż Cannes nie należy wcale do małych miast (zamieszkuje je ponad 70 000 mieszkańców), to jego część turystyczna nie zajmuje zbyt rozległego obszaru i rozciąga się na długości zaledwie około półtora kilometra. Wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje powinniśmy zobaczyć w maksymalnie połowę dnia, wliczając w to również wizytę w muzeum na zamku. Trochę więcej czasu możemy potrzebować na odwiedzenie jednej lub obu Wysp Leryńskich.

Spacer po Cannes
Spacer po Cannes

Do Cannes najwygodniej jest przyjechać pociągiem lub autobusem z Nicei (ten drugi w godzinach szczytu potrafi być zatłoczony!). Dworzec autobusowy oraz kolejowy oddalone są o zaledwie około pięć minut drogi pieszo od Pałacu Festiwalowego i Starego Portu, a niewielkie Stare Miasto znajduje się tylko kilka minut dalej.

Spacer po Cannes
Spacer po Cannes

Osoby przyjeżdżające samochodem powinny wcześniej sprawdzić lokalizację parkingów oraz zasady parkowanie, gdyż w centrum miejsca postojowe są słono płatne.

Street art w Cannes
Street art w Cannes

Atrakcje Cannes, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Cannes?

Promenada La Croisette

Jedną z największych wizytówek Cannes jest ciągnąca się wzdłuż wybrzeża dwukilometrowa promenada de la Croisette (fr. Promenade de la Croisette). Obrośnięta palmami arteria prowadzi wzdłuż piaszczystych plaż oraz drogich hoteli, restauracji i sklepów.

Do najbardziej imponujących budynków należy tu monumentalny wręcz Hotel Carlton-Intercontinental. Ten wzniesiony na początku poprzedniego stulecia hotel posiada około 340 pokoi, gdzie w czasie trwania słynnego festiwalu nocują największe gwiazdy kina.

Le Suquet, czyli canneńskie Stare Miasto

La Suquet to nazwa najstarszego obszaru w mieście, który prawdopodobnie był już zamieszkany na długo przed Chrystusem. Dzielnica ta pnie się powoli w górę, a na jej szczycie znajduje się XI-wieczny zamek przekształcony w muzeum. Część z tutejszych domów należała do miejscowych rybaków w czasach, gdy Cannes było zaledwie niewielką wioską rybacką.

Le Suquet - Stare Miasto w Cannes i uliczka Rue Saint Antoine
Le Suquet - Stare Miasto w Cannes i uliczka Rue Saint Antoine

Chcąc dostać się na wzgórze zamkowe warto przespacerować się Rue Saint-Antoine - niezwykle urokliwą uliczką, która wypełniona jest klimatycznymi knajpkami oraz restauracjami.

Le Suquet - Stare Miasto w Cannes i Rue Saint Antoine
Le Suquet - Stare Miasto w Cannes i Rue Saint Antoine

Wzgórze zamkowe - muzeum w średniowiecznej twierdzy oraz inne atrakcje Cannes

Historia górującego nad miastem zamku (fr. Château de la Castre) sięga XI wieku. Wznieśli go mnisi z nieodległej Wyspy św. Honorata, a jego głównym zadaniem była obrona wybrzeża. Od początku poprzedniego stulecia średniowieczna twierdza pełni funkcję muzeum (fr. Musée des explorations du monde), w którym wystawiane są zgromadzone przez miasto eksponaty - zaczynając od antyków, na dziełach sztuki oraz instrumentach muzycznych z dalekich zakątków świata kończąc (Oceanii, Himalajów czy Arktyki). Oprócz ekspozycji stałej, w muzeum organizowane są również wystawy czasowe.

Cannes - wzgórze zamkowe
Cannes - wzgórze zamkowe

Zamek w Cannes - informacje praktyczne

Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Aktualne godziny otwarcia oraz ceny sprawdzimy na oficjalnej stronie miasta.

Podczas wizyty w muzeum będziemy mogli wdrapać się na zamkową kwadratową wieżę (do pokonania jest 109 schodów), z której rozpościera się panoramiczny widok na całą okolicę.

Cannes - wzgórze zamkowe
Cannes - wzgórze zamkowe

Obok zamku stoi wzniesiony w XVI wieku kościół Église Notre-Dame d’Espérance, stanowiący interesujące połączenie gotyku z renesansem. Świątynia ta charakteryzuje się widoczną już z oddali dzwonnicą z zegarami. Niestety, podczas naszej wizyty kościół ten był niedostępny dla zwiedzających.

Cannes - wzgórze zamkowe i kościół Église Notre-Dame d’Espérance
Cannes - wzgórze zamkowe i kościół Église Notre-Dame d’Espérance

Na wzgórzu przetrwały również mury obronne (na które możemy się nawet wdrapać). Plac zamkowy oraz mury są również punktem widokowym na panoramę Cannes.

Wieża Maski (Tour du Masque)

Spacerując po najstarszej części Cannes natrafimy na średniowieczną wieżę mieszkalną nazywaną dziś Wieżą Maski (Tour du Masque). Według lokalnej legendy to właśnie tutaj po ucieczce z więzienia na Wyspie św. Małgorzaty miał schronić się tajemniczy człowiek w żelaznej masce. O historii tej przypominają wywieszona nad wejściem maska. Podobno wieża jest czasami udostępniana odwiedzającym i można wtedy wdrapać się na punkt widokowy na jej szczycie, ale podczas naszej wizyty była zamknięta na cztery spusty.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że do dziś nie wiadomo kim był ów tajemniczy mężczyzna, który z rozkazu króla Ludwika XIV został w 1670 roku skazany na dożywotnie więzienie oraz skrywanie twarzy pod maską aż do śmierci. Istnieje jednak konsensus, że był on postacią autentyczną i przez ponad trzydzieści lat przetrzymywano go w różnych więzieniach. Ostatecznie miał on dokonać żywota w 1703 roku pod nazwiskiem Marchioly.

Jego historia została spopularyzowana przez dwóch artystów - Woltera (twierdzącego, że więźniem był starszy, przyrodni brat Ludwika XIV) oraz Alexandre Dumasa, który w swojej powieści Wicehrabia de Bragelonne przedstawił tajemniczego więźnia jako brata bliźniaka francuskiego króla. Najnowsze znaleziska w archiwalnych dokumentach mogą jednak świadczyć o tym, że historia ta była mniej tajemnicza, a więźniem był zamieszany w liczne skandale na szczytach władzy człowiek nazwiskiem Eustache Dauger.

Ratusz w Cannes (Hôtel de Ville - Mairie de Cannes)

Spacerując pomiędzy Starym Miastem a promenadą warto rzucić okiem na canneński ratusz (Hôtel de Ville). Budowla ta powstała w 1876 roku w stylu eklektycznym, a twórcą jej projektu był architekt miejski Louis Hourlier.

Ratusz w Cannes
Ratusz w Cannes

Fasada budynku posiada typowe cechy klasycystyczne: poziom parteru ozdobiono pilastrami doryckimi, kolejne piętro pilastrami jońskimi, a ostatnie kariatydami (postaciami żeńskimi znanymi z Akropolu Ateńskiego). Fronton nakryty został kopułą - w jego centralnej części umieszczono zegar, a nad nim herb miasta.

Na placu naprzeciwko ratusza odsłonięto pomnik w hołdzie ofiarom I wojny światowej.

Hôtel de Ville - Mairie de Cannes (Ratusz w Cannes)
Hôtel de Ville - Mairie de Cannes (Ratusz w Cannes)

Pałac Festiwalowy

Na zachodnim końcu promenady La Croisette odnajdziemy Pałac Festiwalowy (Palais des Festivals et des Congrès), wewnątrz którego organizowane są najważniejsze festiwale, wydarzenia i kongresy. Budowla wyróżnia się swoim rozmiarem - jej wnętrze skrywa około 35000 metrów sześciennych przestrzeni wystawowej oraz kilkanaście audytoriów, z których największe może pomieścić ponad 2000 osób!

Sam gmach powstał jednak dość dawno, bo w 1982 roku, i mimo renowacji w 2010 roku architektonicznie niczym specjalnym się nie wyróżnia.

Pałąc Festiwalowy w Cannes (Palais des Festivals et des Congrès)
Pałąc Festiwalowy w Cannes (Palais des Festivals et des Congrès)

Aleja Gwiazd w Cannes

Tuż obok Pałacu Festiwalowego natrafimy na tzw. Aleję Gwiazd, czyli chodnik z ponad 300 odbiciami dłoni największych gwiazd światowego kina. Wśród nich możemy wypatrzyć tablice naszych rodaków: Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Andrzeja Żuławskiego.

Aleja Gwiazd w Cannes
Aleja Gwiazd w Cannes

Stary Port

Bezpośrednio na zachód od Pałacu Festiwalowego rozciąga się Stary Port (fr. Vieux Port). Jego nazwa nie powinna nas jednak zmylić - marina ta powstała dopiero w połowie poprzedniego stulecia i należy do nowoczesnych, a niektóre z zacumowanych tu łodzi i jachtów kosztują krocie.

Cannes - widok ze wzgórza zamkowego
Cannes - widok ze wzgórza zamkowego

Marché Forville - targowisko w centrum miasta

Spacerując pomiędzy dworcem a historycznym centrum warto wpaść do Marché Forville - krytego targowiska, gdzie sprzedawane są warzywa, owoce, sery, wędliny, ryby, owoce morza oraz inne lokalne produkty żywnościowe. Na miejscu dostępne są również desery oraz produkty, które możemy nabyć i zjeść po drodze (np. oliwki).

Aktualne godziny otwarcia targu znajdziecie tutaj (trzeba użyć translatora).

Marché Forville - targowisko miejskie w Cannes
Marché Forville - targowisko miejskie w Cannes

Galeria sztuki Centre d'art La Malmaison

Sympatycy sztuki nowoczesnej oraz współczesnej mogą zanotować sobie, żeby przed odwiedzinami sprawdzić aktualne wystawy w galerii sztuki Centre d'art La Malmaison, gdzie regularnie prezentowane są dzieła artystów mniej lub bardziej związanych z regionem (takich jak Matisse, Picasso czy Mirό).

Muzeum leży przy promenadzie La Croisette i mieści się w historycznej herbaciarni, będącej ostatnią pozostałością po zbudowanym w 1863 roku i zburzonym niedługo po zakończeniu II wojny światowej Grand Hôtelu.

Cerkiew św. Michała Archanioła

Posiadając więcej czasu możemy przespacerować się promenadą La Croisette na wschód, a następnie skręcić w bulwar Aleksandra III (nazwany tak na część rosyjskiego cara Aleksandra III Romanowa), żeby po chwili dojść do cerkwi św. Michała Archanioła (fr. Église Saint Michel Archange).

Świątynia ta powstała pod koniec XIX wieku, co związane było z niemałą społecznością rosyjską zamieszkującą Lazurowe Wybrzeże. Budowla wyróżnia się swoim nietypowym kształtem, licznymi dekoracjami oraz niebieskim kolorem.

Wyspy Leryńskie - mniej oczywiste atrakcje Cannes

Niewielki archipelag Wysp Leryńskich oddalony jest o zaledwie 1,5 km od canneńskiego wybrzeża. Składają się na niego cztery wyspy - dwie większe (Wyspa św. Małgorzaty oraz Wyspa św. Honorata) oraz dwie malutkie. Obie większe są możliwe do odwiedzenia i każda z nich ma całkowicie inny charakter, co dokładnie opisujemy poniżej.

Wyspa św. Honorata

Z naszej perspektywy znacznie ciekawsza do odwiedzenia jest Wyspa św. Honorata, na której znajduje się działający zakon Cystersów. Wyspa ta ma około 1,5 km długości i mniej więcej 400 m szerokości, zajmując przy tym obszar 40 hektarów.

Podczas spaceru po wyspie natrafimy na kilka zabytków, w tym aktywny klasztor oraz na ruiny niezwykle klimatycznego ufortyfikowanego kompleksu, w którym dawniej przebywali zakonnicy.

Co ciekawe, jednym z głównych zajęć mieszkających na wyspie mnichów jest... produkcja wina, które możemy nabyć na miejscu.

Informacje praktyczne

Statki na wyspę odpływają z zatoki Quai Laubeuf w Cannes. Czas podróży to około 15-25 minut w zależności od warunków pogodowych. Bilet dostępny jest tylko w dwie strony. Ceny i godziny kursowania sprawdzimy na oficjalnej stronie wyspy.

Kupiony bilet jest ważny cały dzień. W przypadku sezonu lub ciepłego dnia warto przyjść wcześniej żeby na pewno nie zabrakło dla nas miejsca.

Wyspa jest na tyle niewielka, że bez większego problemu obejdziemy ją dookoła w mniej niż godzinę. Trasa jest przyjemna, a wyspa dookoła zarośnięta jest drzewami. Po drodze napotkamy na kilka małych kamienistych "plaż". Na całą wizytę można zaplanować sobie około 2-3 godzin.

Naszą pełną relację znajdziecie tutaj: Wyspa Świętego Honorata (Île Saint-Honorat)
Wyspa Świętego Honorata (okolice Cannes) - klasztor La Tour Monastere
Wyspa Świętego Honorata (okolice Cannes) - klasztor La Tour Monastere
Wyspa Świętego Honorata (okolice Cannes) - widok na wyspę z klasztoru La Tour Monastere
Wyspa Świętego Honorata (okolice Cannes) - widok na wyspę z klasztoru La Tour Monastere

Wyspa św. Małgorzaty

Druga z wysp jest nieco większa, ale w znacznej części pokrywają ją drzewa. Może być więc przyjemnym miejscem na spacer z dala od zgiełku miasta, ale powinniśmy pamiętać, że podczas wędrowania po wewnętrznej części wyspy widok na morski krajobraz zasłaniały nam drzewa i możemy czuć się tak samo, jak w dowolnym nadmorskim lesie w Polsce.

Najważniejszą budowlą na wyspie jest zabytkowy fort. Niektóre z jego pomieszczeń i cel zamieniono na niewielkie muzeum, które prezentuje eksponaty związane z morzem oraz przybliża historię przetrzymywanego na wyspie tajemniczego więźnia zwanego człowiekiem w żelaznej masce.

Informacje praktyczne

Wyspa rozciąga się na długość trochę ponad 3 kilometrów i jest szeroka na około 900 metrów. Bez większego problemu przejdziemy ją w całości w 2-3 godziny.

Na wyspę dopłyniemy w zaledwie 15 minut z portu w Cannes. Za rejsy odpowiadają dwie firmy - Horizon oraz Trans Côte d'Azur. W obu przypadkach bilety zakupimy w kasach w porcie lub na oficjalnych stronach. Bilet kupujemy w dwie strony i w obu przypadkach możemy skorzystać z dowolnego rejsu, o ile oczywiście będzie dla nas miejsce. W szczycie sezonu wyspę potrafi odwiedzać wielu turystów.

Tutaj znajdziecie naszą dłuższą relację Wyspa Świętej Małgorzaty (Île Sainte-Marguerite)
Wyspa Świętej Małgorzaty (okolice Cannes) - Fort Royal
Wyspa Świętej Małgorzaty (okolice Cannes) - Fort Royal
Spacer po leśnych dróżkach na wyspie św. Małgorzaty (okolice Cannes)
Spacer po leśnych dróżkach na wyspie św. Małgorzaty (okolice Cannes)

Plaże w Cannes

Do największych zalet Cannes należą szerokie i piaszczyste plaże, jakże wyróżniające to miasto pośród wielu innych popularnych destynacji turystycznych na Lazurowym Wybrzeżu. Dla przykładu, kamieniste plaże w Nicei mogą podłamać tych odwiedzających, którzy wcześniej nie zapoznali się z ich charakterystyką.

Plaża w Cannes
Plaża w Cannes

Piaszczyste canneńskie plaże zajmują około 8 km z długiego na około 15 km wybrzeża. Warto jednak pamiętać, że plaże położone wzdłuż promenady są w duże mierze prywatne (należą m.in. do hoteli i restauracji). W pełni darmowe plaże publiczne są najczęściej położone nieco dalej od ścisłego centrum. Przykładem jest chociażby Plage du Midi, oddalona o około 20 minut spacerem od Starego Portu, która jest jednak dość wąska i sąsiaduje z ruchliwą ulicą.

Jak dojechać do Cannes z Nicei?

Planując trasę komunikacją publiczną z Nicei do Cannes mamy do wyboru dwie opcje: pociąg regionalny oraz autobus. Pierwsza z nich jest znacznie droższe (około 7€), ale jednocześnie gwarantuje szybki dojazd (nieco powyżej 30 minut). Podróż pociągiem, w sezonie wakacyjnym oraz w godzinach szczytu, będzie zazwyczaj bardziej komfortowa.

Spacer po Cannes
Spacer po Cannes

Zdecydowanie tańszy jest autobus linii 620, na który bilet kosztuje zaledwie 2,50€ (można go zakupić u kierowcy), ale przejazd trwa około 90 minut (lub dłużej w przypadku korków).

W tej opcji najlepiej jest wyruszyć do Cannes wcześnie rano lub przyjść na przystanek odpowiednio wcześniej, żeby ustawić się w kolejce. Podobnie z powrotem - warto przyjść na przystanek z większym wyprzedzeniem, bo w przypadku pozostawienia tego na ostatnią chwilę możemy natrafić na wypełniony po brzegi pojazd, lub w lepszym wypadku zabraknie dla nas miejsca siedzącego.

Festiwal Filmowy i inne imprezy w Cannes

Cannes może pretendować do tytułu francuskiej stolicy festiwali. Najbardziej znaną imprezą jest Festiwal Filmowy, organizowany rokrocznie od 1946 roku. Odbywa się on zazwyczaj w maju i ściąga największe gwiazdy kina, które spacerują po czerwonym dywanie i pozują do obiektywów. Miejscem organizacji festiwalu jest położony tuż przy Starym Porcie Pałac Festiwalowy (fr. Palais des Festivals et des Congrès).

Główną nagrodą przyznawaną w trakcie Cannes Film Festival jest Złota Palma (fr. Palme d’Or). Dotychczas dwa polskie filmy zdobyły tę statuetkę: Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy oraz Pianista Romana Polańskiego.

Innym znanym canneńskim festiwalem jest Cannes Lions International Festival of Creativity, podczas którego wręczane są nagrody (zwane lwami) dla najlepszych kreacji reklamowych. Impreza ta odbywa się rokrocznie w czerwcu.

Aleja Gwiazd - Cannes
Aleja Gwiazd - Cannes

Historia Cannes w pigułce

Spacerując ulicami Cannes niełatwo nam będzie domyślić się, że początki tego nadmorskiego miasta sięgają czasów antycznych. Jako pierwsi swoją osadę założyli tu Ligurowie (jak nazywano plemiona zajmujące północno-zachodnie obszary dzisiejszych Włoch). Ich zabudowania mieściły się prawdopodobnie w miejscu dzisiejszego Starego Miasta (dzielnica Le Suquet). Niestety, do naszych czasów nie przetrwały żadne ślady z tego najdawniejszego okresu.

Strategiczne położenie okolicy, w tym zwłaszcza bliskość archipelagu Wysp Leryńskich, docenili w późniejszym czasie Rzymianie. Śladami ich bytności na tym obszarze są odnalezione ruiny willi na wyspie św. Małgorzaty oraz rzymska nekropolia, na którą natrafiono na sąsiadującym z lotniskiem wzgórzu Saint Cassien.

Cannes - widok ze wzgórza zamkowego
Cannes - widok ze wzgórza zamkowego

Około IV wieku wyspy oraz tereny w części kontynentalnej trafiły w ręce mnichów. Wznieśli oni klasztor na wyspie św. Honorata, który przyciągał wielu duchownych z całej Europy (wśród odwiedzających był m.in. patron Irlandii św. Patryk). Pod koniec IX wieku fragment wybrzeża zajęty został przez Saracenów (arabskich piratów), którzy pozostawali w tej okolicy przez blisko sto lat. Sytuacja ta doprowadziła zakonników do podjęcia decyzji o budowie fortyfikacji oraz wzniesieniu istniejącego do dziś zamku.

Spacer po Cannes
Spacer po Cannes

Warto w tym miejscu wspomnieć, że funkcjonująca od XI stulecia nazwa Cannes wywodzi się od słowa określającego trzcinę, która w przeszłości obrastała całe tutejsze wybrzeże.

Aż do XVI wieku miasto znajdowało się w domenie zakonników, po czym zyskało niezależność. Cannes trafiło do szerszej świadomości w związku z tajemniczym więźniem króla Ludwika XIV (nazywanym człowiekiem w żelaznej masce), którego przetrzymywano w więzieniu na Wyspie św. Małgorzaty. Według miejscowej legendy zdołał on uciec z miejsca odosobnienia i osiadł w jednej z wież mieszkalnych pod zamkiem, choć fakty historyczne zaprzeczają tym przekazom.

Cannes - wzgórze zamkowe
Cannes - wzgórze zamkowe

Historia miasta, które znamy dziś, rozpoczyna się w pierwszej połowie XIX wieku. Jeszcze w 1834 roku Cannes było niewielkim miasteczkiem rybackim, gdzie po drodze do Nicei zatrzymał się brytyjski lord Henry Brougham. Miał on tak zachwycić się urokami tutejszego krajobrazu, że zdecydował się zbudować tu swoją willę, w której przez ponad trzydzieści lat spędzał każdą zimę. Za nim podążali kolejni bogaci Anglicy, a dawna wioska zamieniła się w wypełniony willami oraz hotelami nadmorski resort.

Cannes - wzgórze zamkowe
Cannes - Wzgórze zamkowe i kościół Eglise Notre-Dame d'Esperance

ZDJĘCIA: Wzgórze zamkowe i kościół Eglise Notre-Dame d'Esperance.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama