Wyspa Świętego Honorata (Île Saint-Honorat) obok Cannes
Wyspa św. Honorata (Île Saint-Honorat) jest drugą największą z grupy Wysp Leryńskich (Lérins) znajdujących się położonych nieopodal wybrzeża Cannes. Sama wyspa ma około 1,5 kilometra długości, 400 metrów szerokości i zajmuje obszar 40 hektarów. W przeciwieństwie do wyspy św. Małgorzaty nie jest tak bujnie zalesiona, znajdziemy tu jednak więcej historycznych zabudowań oraz niepowtarzalny klimat.
Wyspa jest własnością Zakonu Cystersów, czyli zakonu benedyktyńskiego założonego pod koniec XI wieku. Cystersi na co dzień żyją w prostocie i bez doczesnych bogactw.
Historia wyspy św. Honorata
Nazwa wyspy jest związana z postacią św. Honarata z Arles, który na jej terenie w 410 roku założył klasztor. Prawdopodobnie wyspa nie była wcześniej zamieszkana. Klasztor przez wieki stał się ważnym ośrodkiem religijnym. Zgodnie z legendą przebywali tu m.in. św. Patryk (patron Irlandii) czy św. Kwinidiusz. W średniowieczu na wyspę przypływało wielu pielgrzymów chcących poznać miejsce, w którym rozwijał się św. Honorat.
Od V wieku do dziś mnisi kilkukrotnie musieli opuścić wyspę. Przez pierwsze wieki atakowali ich Saraceni oraz Genueńczycy zabijając i mordując mieszkańców. W XVI wieku wyspę na jakiś czas przejeli Hiszpanie, a w XVIII wieku podczas rewolucji francuskiej wyspa została całkowicie odebrana mnichom.
Pod koniec XIX wieku wyspa została wykupiona przez władze kościelne i przekazana Cystersom.
Na stałe na wyspie mieszka 21 mnichów. Oprócz nich na wyspę codziennie przypływa kilkunastu pracowników - zatrudnionych w sklepie czy restauracjach. Nie jest niczym dziwnym, że w ciągu dnia spotkamy gdzieniegdzie spacerującego zakonnika.
Mając to na uwadze w trakcie odwiedzin wyspy powinniśmy pamiętać o cichym zachowaniu i odpowiednim stroju. Na wyspę możemy zabrać ze sobą psa, musi być jednak przez cały czas na smyczy. Nie powinniśmy również wchodzić na tereny niedostępne dla turystów. Dotyczy to budynków klasztoru oraz pól winogron.
Zwiedzanie wyspy św. Honorata
Po dopłynięciu na wyspę najlepiej od razu udać się na północ na teren klasztoru (Abbaye de Lerins). Sam klasztor nie jest udostępniony do zwiedzania, możemy natomiast wejść do klasztornego kościoła przechodząc przez piękne krużganki oraz niezwykłe oryginalnie zdobioną bramę. W środku kościół jest surowy i posiada dobrą akustykę. Od poniedziałku do soboty odbywa się w nim msza święta o 11:25, a w niedzielę o 9:25.
Kościół klasztorny jest stosunkowo nowym budynkiem, w samym klasztorze są jednak fragmenty oryginalnej budowli z XI wieku. Niestety, do środka wstęp mają jedynie mnisi oraz pielgrzymi.
Prawie wszystkie budynki na terenie wyspy są zamknięte lub niedostępne dla zwiedzających. Wiele kaplic nie jest w najlepszym stanie i często poddawane są renowacji. W momencie zakończenia renowacji jednej struktury zaczyna się remont kolejnej.
Wszystkie miejsca udostępnione odwiedzającym są darmowe. W ciągu dnia budynki (z wyjątkiem kościoła klasztornego) zamykane są od 12:30 do 14:30.
Dosłownie kilkadziesiąt metrów na zachód od klasztoru znajduje się mała średniowieczna kaplica św. Piotra. Warto zajrzeć do środka, gdzie przygotowano wystawę zdjęciową pokazującą codzienne życie mnichów. Jednocześnie jest to dobra okazja do zobaczenia architektury średniowiecznej kaplicy.
Ufortyfikowany klasztor
Na małym cyplu znajdującym się kilka kroków od głównego opactwa pomiędzy XI a XIV wiekiem powstała najciekawsza struktura na wyspie - ufortyfikowany klasztor La Tour Monastere.
Struktura przypomina bardziej zamek lub twierdzę aniżeli klasztor. Możemy wejść do środka i przejść przez kilka pięter budynku. Na początku zobaczymy pozostałości kaplicy, a następnie będziemy mogli przejść po ruinach pomieszczeń. Jednym z najciekawszych doświadczeń jest wejście na najwyższy poziom skąd rozpościera się niesamowity widok na zabudowę wyspy. Będąc w środku powinniśmy uważać pod nogi, na podłodze leży wiele kamieni i schody są nierówne.
Niestety, prawdopodobnie w którymś momencie 2018 roku klasztor zostanie zamknięty na czas remontu.
Spacer dookoła wyspy
Wyspa jest na tyle mała, że bez większego problemu obejdziemy ją dookoła w mniej niż godzinę. Trasa jest przyjemna, a wyspa dookoła zarośnięta jest drzewami. Po drodze spotkamy kilka małych kamienistych "plaż".
Na obu krańcach wyspy znajdują się średniowieczne kaplice. Po stronie wschodniej znajduje się Kaplica Trójcy, a po stronie zachodniej Kaplica św. Capraisa. Niestety, w 2017 roku obie kaplice były zamknięte, chociaż w 2018 roku może się to zmienić. Przy obu kaplicach znajdują się specjalne piece, w których podgrzewano kule armatnie.
Trasa nie jest bardzo skomplikowana, warto jednak zabrać ze sobą odpowiednie obuwie. W przypadku wietrznego dnia siła wiatru może nam się dać bardzo we znaki. Jeśli mamy możliwość zabrania ubrań przeciwwiatrowych powinniśmy z tego skorzystać.
Produkcja wina
Jednym z głównych zajęć mnichów na wyspie jest produkcja… wina. Cały środek wyspy zajęty jest przez pola uprawne. Na ośmiu hektarach mieszkańcy uprawiają 6 różnych szczepów. Pamiętajmy, że nie wolno wchodzić na pole, możemy za to przespacerować się wzdłuż pól i przyjrzeć się równo zasadzonym krzewom. Mnisi produkują wina wytrawne.
Na wyspie możliwe jest również uczestnictwo w grupowej degustacji wina. Oficjalna cena to 18€ za osobę (grupa minimum 10 osób), należy jednak wcześniej skontaktować się z pracownikami i sprawdzić dostępność oraz możliwości. Dane kontaktowe znajdują się pod tym adresem.
Jak dostać się na wyspę św. Honorata z Cannes?
Statki na wyspę odpływają z zatoki Quai Laubeuf w Cannes. Czas przepłynięcia na wyspę to około 15-25 minut w zależności od warunków pogodowych. Bilet dostępny jest tylko w dwie strony.
Kupiony bilet jest ważny cały dzień. W przypadku sezonu lub ciepłego dnia warto przyjść wcześniej żeby na pewno nie zabrakło dla nas miejsca.
Bilety
Informacje o biletach oraz harmonogram rejsów sprawdzimy na oficjalnej stronie.
Wina, nalewki i inne produkty
Przy budynku klasztornym znajduje się sklep z lokalnymi produktami. Oprócz słynnego wina znajdziemy tu również nalewki w małych buteleczkach i w różnych smakach (np. ziołowe czy o smaku mandarynkowym).
Oprócz win i nalewek i pojedynczych produktów reszta asortymentu nie jest produkowana na miejscu. Są to produkty produkcji zakonników z innych miejsc w Prowansji.
Nocleg na wyspie św. Honorata
W teorii istnieje możliwość przenocowania w pomieszczeniach klasztornych. Nie jest to jednak oferta komercyjna, a nastawiona na pielgrzymów. Jeśli zależy nam na noclegu możemy skontaktować się z obsługą korzystając z danych adresowych z tej strony.