Podróże po Europie

Jednodniowe wycieczki z Nicei

Wiele osób swoją przygodę z Lazurowym Wybrzeżem zaczyna i kończy na Nicei. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że Nicea posiada jedną bezdyskusyjną zaletę - jest świetnym punktem wylotowym do innych miast i miasteczek w regionie.

O czym warto również wspomnieć, podróżowanie autobusami lokalnymi nie zrujnuje naszego budżet. Pojedynczy przejazd na dowolnej trasie kosztuje zaledwie 1,50€. Bilet kupimy wsiadając do autobusu. Musimy jednak pamiętać, że w sezonie może być wielu chętnych na skorzystanie z tego środka transportu. Z tego względu najlepiej pojawić się na przystanku w ciągu dnia chwilę przed odjazdem lub pojechać rano, gdy większość turystów jeszcze smacznie śpi.

Oprócz autobusów do wielu z miast dojeżdżają również pociągi - jest w nich więcej miejsca, ale także ceny są zdecydowanie wyższe.

Nie na każde z miejsc poświęcimy cały dzień. Z wyjątkiem Monako i Cannes (jeśli odwiedzimy również Wyspy Leryńskie) na każde z pozostałych miejsc możemy zaplanować mniej czasu, mniej więcej od 2 do 5 godzin.

Villefranche-sur-Mer

 Spacer po Cytadeli Saint-Elme w miasteczku Villefranche-sur-Mer
Spacer po Cytadeli Saint-Elme w miasteczku Villefranche-sur-Mer

Po wschodniej stronie wzgórza Mont Boron znajduje się ukryty skarb Lazurowego Wybrzeża, malownicze miasteczko Villefranche-sur-Mer razem z naturalną zatoką otoczoną przez wspomniane wcześniej wzgórze oraz półwysep Cap Ferrat.

Znajdziemy tu klimatyczne stare miasto z kolorowymi fasadami, historyczną cytadelę czy plaże bardziej piaszczyste niż w Nicei. No i sam widok na zatokę w słoneczny dzień potrafi zachwycić.

Do Villefranche-sur-Mer dojedziemy autobusem numer 100. Nieznacznie droższy będzie przejazd pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się niemal nad plażą. Bez względu na wybór środka transportu na miejscu będziemy w mniej niż 20 minut.

Villa Ephrussi de Rothschild

Niemal w środku wspominanego w poprzednim wpisie półwyspu Cap Ferrat na początku XIX wieku zbudowano jedną z najwspanialszych willi na całym Lazurowym Wybrzeżu - Villa Ephrussi de Rothschild - nazywaną również Villa Île-de-France.

Kompleks zbudowany został na zlecenie baronowej Béatrice de Rothschild ze znanego na całym świecie rodu bankierów. Do zwiedzania możliwa jest willa wypełniona dziełami sztuki (m.in. meble, obrazy czy porcelana) oraz rozległe ogrody.

Ogrody zostały podzielone na kilka obszarów tematycznych - zobaczymy tu m.in. ogród japoński, ogród różany czy ogród wzorowany na ogrodach Florencji z charakterystycznymi schodami. Nie zapomnijmy poczekać na występ grających fontann wśród dźwięków muzyki klasycznej.

Na miejscu spędzimy od około 1 do 3 godzin. W ciepły dzień możemy znaleźć miejsce w ogrodzie i tam leniwie wypoczywać.

Villa Kerylos

Kolejna z willi zbudowana na początku XIX wieku, Villa Kerylos. Doskonale widać ją z tarasów Willi Ephrussi de Rothschild, znajduje się dosłownie kawałek dalej w mieście Beaulieu-sur-Mer.

Villa Kerylos różni się jednak zdecydowanie od opisanej wcześniej rezydencji. Została stworzona przez archeologa Theodore Reinacha oraz jego małżonkę i cała wzorowana jest na architekturze starożytnego świata - w środku zobaczymy pomysły zaczerpnięte z kultur antycznej Grecji, Rzymu czy Egiptu.

Sam kształt budynku wzorowany był na rezydencji mieszkalnej odnalezionej na greckiej wyspie Delos. Po wejściu do środka od razu trafiamy na perystyl z fontanną w samym środku.

Na zwiedzenie willi potrzebujemy około 2 godzin. Oprócz willi możemy pospacerować po terenie otaczającym rezydencje oraz wejść do małego muzeum umiejscowionego w piwnicy.

Èze-Village - średniowieczne miasteczko górujące nad Lazurowym Wybrzeżem

Średniowieczne miasteczko Eze-Village - Lazurowe Wybrzeże, Francja
Średniowieczne miasteczko Eze-Village - Lazurowe Wybrzeże, Francja

Jednym z najbardziej uroczych miasteczek Lazurowego Wybrzeża jest na pewno znajdujące się na szczycie wzgórza średniowieczne Èze-Village. Spacer wąskimi uliczkami przypomina wizytę w otwartym muzeum, widok na każdy z budynków pozwala poczuć się tak, jakbyśmy cofnęli się w czasie o nawet kilkaset lat.

W samym miasteczku nie znajdziemy jednak muzeów ani innych placówek możliwych do odwiedzenia. Na samym szczycie wzgórza, w miejscu w którym znajdował się w przeszłości zamek, otworzono ogród egzotyczny będący jednocześnie świetnym punktem widokowym na półwysep Cap-Ferrat i najbliższą okolicę.

Do Èze z Nicei możemy dojechać autobusami 82 lub 112 odjeżdżającymi z dworca autobusowego Vauban. Dworzec znajduje się kawałek za centrum. Autobusy dojeżdżają pod samo Èze-Village.

Autobus 82 kursuje od poniedziałku do niedzieli, a autobus 112 od poniedziałku do soboty. Autobus 112 jedzie dalej do Monte Carlo, dlatego w sezonie najlepiej wstać stosunkowo rano, żeby ominąć największy ruch turystyczny.

Monako

Małe księstwo znajdujące się kawałek na wschód od Nicei kojarzone jest przede wszystkim z dzielnicą Monte Carlo, bogactwem oraz przez niektórych z klubem piłkarskim. Monako ma jednak zdecydowanie więcej do zaoferowania, czego najlepszym przykładem jest znajdujące się na wzgórzu historyczne stare miasto z pałacem (można go zwiedzić), katedrą czy Muzeum Oceanograficznym.

Nad miastem góruje ogród egzotyczny z widokiem na całe księstwo oraz z głęboką jaskinią możliwą do odwiedzenia w trakcie wycieczki z przewodnikiem.

Możemy oczywiście odwiedzić również słynne kasyno Monte Carlo czy kolekcję samochodów rodziny książęcej.

Spokojnie w Monako możemy spędzić cały dzień i nie uda nam się odwiedzić wszystkich dostępnych atrakcji.

Do Monako dojedziemy z Nicei autobusem 100 lub 112 lub pociągiem.

Trofeum Augusta (Trophée d’Auguste) w La Turbie

Monument Trofeum Augusta (Trophée d’Auguste) w La Turbie
Monument Trofeum Augusta (Trophée d’Auguste) w La Turbie

Nad Monako, w miasteczku La Turbie, znajdziemy jedną z najważniejszych pamiątek panowania Cesarstwa Rzymskiego na terenami dzisiejszego Lazurowego Wybrzeża - Trofeum Augusta.

Sam monument nie zachował się niestety w oryginalnym kształcie i jest jedynie rekonstrukcją oryginalnej struktury. Na szczycie zabytku stworzono punkt widokowy. Na terenie atrakcji stworzono małe muzeum przedstawiające sposób odbudowy oraz znalezione w okolicy artefakty.

Z Nicei do La Turbie dojedziemy autobusem numer 116. Niestety, autobus dość długo jedzie na miejsce krętymi ulicami mijając inne okoliczne miasteczka.

Odwiedzenie Trofeum Augusta możemy połączyć z wizytą w Monako, wizyta nie powinna nam zająć dłużej niż godzinę.

Trofeum Augusta (Trophée d’Auguste) w La Turbie

Cannes

Nadmorskie Cannes kojarzone jest dziś przede wszystkim ze słynnym festiwalem filmowym oraz plażami. Jest to poniekąd celne skojarzenie, chociaż w Cannes możemy pospacerować również po klimatycznym starym mieście i wejść na wzgórze zamkowe, z którego rozpościera się widok na okolicę. Na wzgórzu możemy wejść do muzeum, którego największą atrakcją jest… możliwość wejścia na wieżę z najlepszym widokiem na miasto i okolicę.

Inną atrakcją Cannes są znajdujące się dosłownie kawałek obok Wyspy Leryńskie, które możemy odwiedzić. Wyspa Świętej Małgorzaty jest zieloną oazą, a na wyspie Świętego Honorata od kilkunastu wieków swoją siedzibę mają zakonnicy.

Do Cannes z Nicei możemy dojechać autobusem numer 200 (bilet 1,50€) lub pociągiem.

Więcej:

Saint-Paul-de-Vence

Kolejne z historycznych średniowiecznych miasteczek. W przeciwieństwie do Èze znajduje się jednak bardziej w głąb lądu, daleko od morza.

Saint-Paul-de-Vence jest również większe od Èze i całkowicie otoczone murami. Wewnątrz fortyfikacji możemy pospacerować klimatycznymi uliczkami, zajść do jednej z kawiarni czy galerii sztuki. Można śmiało powiedzieć, że Saint-Paul-de-Vence jest miastem sztuki - niemal na każdym kroku wypatrzymy tu artystów tworzących lub sprzedających swoje prace.

Z Nicei do Saint-Paul-de-Vence można dojechać autobusem numer 400.

Antibes

Antibes jest jedną z ulubionych nadmorskich miejscowości Francuzów. Na miejscu, w przeciwieństwie do Cannes, spotkamy więcej turystów mówiących po francusku niż w innych językach.

Historyczne stare miasto Antibes umiejscowione jest przy samej wodzie i otoczone zostało murami obronnymi. W środku miasta w starej twierdzy stworzono muzeum Pablo Picasso, który polubił okolicę i przyjeżdżał tu odpoczywać. W środku nie zobaczymy znanych prac ani obrazów mistrza, warto jednak wejść do środka i zobaczyć kolekcję ceramicznych talerzy ozdobionych najróżniejszymi motywami.

Do Antibes dojedziemy autobusem (tym samym autobusem do co Cannes - numer 200) lub pociągiem. Pamiętajmy, że od dworca autobusowego i kolejowego musimy przejść kawałek do historycznej części miasta.

Mentona (Menton)

Mentona (fr. Menton), czyli kolejne z nadmorskich miast francuskiej riwiery. Mentona wyróżnia się przede wszystkim tym, że znajduje się niemal przy samej granicy z Włochami i wyglądem starego miasta przypomina bardziej miasta znane z włoskiej Ligurii.

Pomimo klimatycznego starego miasta to nie ono przyciąga tu turystów, a ciągnące się na niemal całą długość miasta plaże oraz restauracje. Z wyjątkiem historycznej części Mentony reszta przypomina typowy turystyczny kurort wypoczynkowy.

Z Nicei do Mentony dojedziemy tym samym autobusem co do Monako - 100, należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kursy odbywają się do Mentony, kilka kursów jest wyłącznie do Monako. Oprócz dojazdu autobusem mamy również możliwość podróżowania z Nicei pociągiem.

Reklama