Podróże po Europie

Stare miasto w Nicei (Vieux Nice). Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 9 maja 2024

Stare miasto (Vieux Nice) w Nicei to jeden z najciekawszych turystycznie obszarów tej nadmorskiej miejscowości. Obszar historycznego starego miasta rozciąga się od ogrodów Alberta I aż do wzgórza zamkowego (z nim włącznie). Granice na południu wyznacza morze, a na północy park Promenade du Paillon ciągnący się od Placu Masséna aż do Placu Garibaldi. Co ciekawe, park ten znajduje się w miejscu, gdzie w przeszłości przepływała rzeka oddzielająca stare miasto od nowego.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Nicei

Wzgórze zamkowe (Colline du Château), stanowiące dawniej część starówki, dziś jest jedynie parkiem. W przeszłości znajdowała się tu jednak cytadela, pośrodku której stała katedra. W tamtym okresie dzisiejsze stare miasto nazywane było dolnym miastem. Aby dowiedzieć się, co warto tam zobaczyć, sprawdźcie nasz artykuł: Wzgórze zamkowe (Colline du Château) w Nicei - zwiedzanie

Spacer po wzgórzu zamkowym w Nicei
Spacer po wzgórzu zamkowym w Nicei

Zwiedzanie

Dzisiejsze stare miasto można podzielić na dwie części. Najwięcej uroku posiada część wschodnią, która wyróżnia się kolorowymi fasadami, małymi placykami oraz labiryntem wąskich i krętych uliczek (czasem, bliżej wzgórza zamkowego, prowadzących lekko pod górę). Od strony morza jest ona zamknięta przez linię budynków (Ponchettes) wykorzystywanych w przeszłości przez rybaków.

Całkowicie inna atmosfera panuje w części wschodniej, której symbolem jest targ Cours Saleya.

Dziś całe stare miasto jest obszarem mocno turystycznym. Natrafimy tu przede wszystkim na sklepy i knajpki nastawione na turystów.

Podczas spaceru po starym mieście w Nicei
Podczas spaceru po starym mieście w Nicei

Atrakcje starego miasta w Nicei - co warto zobaczyć i zwiedzić?

Katedra św. Reparaty (Basilique-Cathédrale Sainte-Marie et Sainte-Réparate)

Najważniejsza miejska świątynia zbudowana została w drugiej połowie XVII wieku. Stanęła przy placu Place Rossetti, który, zapełniony knajpkami, żyje przez większość dnia.

Nicea, stare miasto - Katedra
Nicea, stare miasto - Katedra

Wewnątrz katedry w oczy od razu rzucają się bogate zdobienia i charakterystyczne kaplice.

Katedra czynna jest codziennie. W katedrze przy niektórych kaplicach dostępne są opisy w języku polskim.

Wnętrze Katedry w Nicei
Wnętrze Katedry w Nicei

Pałac Lascaris

Naszą ulubioną atrakcją starego miasta jest Pałac Lascaris, uważany za najlepszy przykład architektury barokowej Nicei. Pałac zbudowano w XVII wieku dla Jean-Baptiste Lascarisa, bratanka Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego, Jean-Paula Lascarisa.

Stare Miasto Nicea - jedna z rzeźb w Pałacu Lascaris
Stare Miasto Nicea - jedna z rzeźb w Pałacu Lascaris

Co jednak ciekawe, rezydencja w żaden sposób nie wyróżnia się od innych budynków na ulicy. Dopiero po wkroczeniu do jej wnętrz zostaniemy oczarowani wspaniałymi dekoracjami - freskami, stiukami i rzeźbami.

Wewnątrz, oprócz pomieszczeń pałacowych, możemy zobaczyć również wystawę poświęconą historycznym instrumentom muzycznym.

Pałac Lascaris jest zarządzany przez miasto. Możemy odwiedzić go kupując bilet normalny za 5€ lub bilet łączny do wszystkich miejskich muzeów za 15€, który ważny jest przez 96 godzin (4 dni). Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wchodzi bezpłatnie. Podobnie osoby z niepełnosprawnościami (wymagana legitymacja) wraz z osobą towarzyszącą.Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wchodzi bezpłatnie. Podobnie osoby z niepełnosprawnościami (wymagana legitymacja) wraz z osobą towarzyszącą.

Pokój ceremonialny w Pałacu Lascaris w Nicei
Pokój ceremonialny w Pałacu Lascaris w Nicei

Targ na ulicy Cours Saleya

Do najbardziej znanych symboli Nicei należy targ odbywający się na ulicy Cours Saleya. Kupimy tu świeże warzywa, owoce i inne produkty spożywcze, jak również pamiątki z Prowansji czy szybkie dania lokalnej kuchni. W poniedziałki odbywa się tu również targ antyków i staroci.

Targ kwiatowy w Nicei
Targ kwiatowy w Nicei

Na tej samej ulicy działa także drugi z popularnych targów - targ kwiatowy Marché aux Fleurs.

Ceny w obu z nich są dość wysokie i bardzo prawdopodobne, że na miejscu spotkamy więcej turystów niż miejscowych. Mimo to warto się tu wybrać - stoiska są kolorowe a ludzie w nich pracujący pełni życia.

 • Targ warzywno-owocowy czynny jest od wtorku do niedzieli.
 • Targ kwiatowy Marché aux Fleurs czynny jest od wtorku do niedzieli.
 • Targ antyków i staroci odbywa się w poniedziałki.

Po obu stronach Cours Saleya znajdziemy wiele knajpek i restauracji. Na terenie targu funkcjonuje także publiczna toaleta.

Opéra Nice Côte d’Azur

Budynek opery ma ciekawą fasadę, chociaż w porównaniu do swoich odpowiedników w Paryżu czy Monte Carlo aż tak nie zachwyca. Istnieje możliwość zwiedzenia gmachu opery w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Aby uzyskać więcej informacji warto odwiedzić oficjalną stronę. W trakcie zwiedzania będziemy mogli m.in. wejść na widownię.

Fragment fasady budynku opery na starym mieście w Nicei - Opéra Nice Côte d’Azur
Fragment fasady budynku opery na starym mieście w Nicei - Opéra Nice Côte d’Azur

Maison Auer

Maison Auer Chocolaterie Confiserie to historyczna cukiernia naprzeciwko opery, która działa w tym miejscu od 1820 roku. W środku zachwycają piękne dekoracje, a słodycze podawane są w ciekawych formach. Koniecznie zajrzycie do środka, nawet jeśli nie planujecie nic kupować.

W Maison Auer ceny są wysokie, jednak warto spróbować któryś z łakoci, np. makaroniki w oryginalnych smakach lub kandyzowane owoce.

Maison Auer - historyczna cukiernia na starym mieście w Nicei
Maison Auer - historyczna cukiernia na starym mieście w Nicei

Palais de Justice

Pałac sprawiedliwości, a dokładniej jego schody i plac rozciągający się przed nim, są popularnym miejscem spotkań mieszkańców. Z turystycznego punktu widzenia warto zobaczyć majestatyczną fasadę budynku. Dzisiejszy wygląd budynku jest efektem przebudowy z końca XIX wieku. Wcześniej znajdował się tu konwent Dominikanów.

Ratusz miejski - Hôtel de ville de Nice

Neoklasyczny budynek ratusza powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Jest trochę niepozorny i jakby ukryty na uboczu. Możemy wejść i rzucić okiem do środka. Nim budynek zaczął pełnić funkcje ratusza znajdował się tu m.in. szpital oraz seminarium. Przed wejściem postawiono rzeźbę palca skierowanego ku niebu.

Inne ciekawe miejsca

Stare miasto może poszczycić się także innymi zabytkami oraz ciekawymi miejscami. Poniżej opisaliśmy kilka z nich:

 • Eglise Notre Dame de I’Annonciation - kolejny ze skarbów starego miasta. Kościół zbudowany w XVII wieku. Bardzo polecamy Wam zajrzeć do kaplicy św. Rity znajdującej się po prawej stronie budynku (Chapelle Sainte Rita).
 • Chapelle de la Miséricorde - barokowa kaplica przy placu Cours Saleya, która uważana za jeden z ukrytych skarbów Nicei. Zbudowana została w latach 1747-1770 pod auspicjami turyńskiego architekta Bernardo Antonio Vittone. W środku zachwycają freski. Za małą opłatą można zobaczyć również zakrystię. Niestety, godziny otwarcia są ograniczone.
 • Église Saint-Jacques-le-Majeur de Nice - barokowy kościół jezuitów z XVII wieku. W środku zachwyca bogatymi zdobieniami. Naprzeciwko wejścia znajduje się malutki plac Place du Jésus.
 • Palais de la Préfecture - gmach prefektury nie jest udostępniony do zwiedzania, warto jednak podejść i zobaczyć pięknie zdobioną fasadę od strony placu Place Pierre Gautier.
 • Musée de la Photographie Charles Nègre - muzeum fotografii znajdujące się przy wspomnianym wcześniej placu Place Pierre Gautier. Podzielone jest na część z wystawami tymczasowymi oraz część z historycznymi zdjęciami Nicei oraz z małą wystawą starych aparatów.
 • Centre du Patrimoine (adres: 14 Rue Jules Gilly) - centrum dziedzictwa. Miejsce, do którego powinniśmy się skierować jeśli szukamy informacji o wycieczkach z przewodnikiem.
 • Porte Fausse ("fałszywa brama") - brama prowadząca schodami w dół do starego miasta. Na dole bramy znajduje się fontanna, a całe przejście ozdobione jest marmurami. W przeszłości w miejscu bramy znajdował się budynek, przez który można było wejść lub wyjść ze starego miasta. Korzystać z przejścia mogli jednak tylko znajomi właściciela.
Stare miasto - Nicea
Stare miasto - Nicea

Ciekawe ulice na starym mieście

Uliczki na starym mieście są do siebie dość podobne i na pierwszy rzut oka niektóre z nich trudno od siebie odróżnić. Wyróżniliśmy jednak trzy z nich, na które warto zwrócić uwagę w trakcie spaceru po starym mieście.

 • Rue Pairolière - jedna z najbardziej charakterystycznych ulic starego miasta. Jest długa i stosunkowo wąska. Przechodząc nią miniemy wiele knajpek i restauracji oraz kolorowych fasad.
 • Rue de la Providence - przyjemna ulica z kolorowymi fasadami budynków. Idąc schodami w górę dojdziemy do monumentalnego cmentarza na wzgórzu zamkowym.
 • Ruelle de la Boucherie - ulica na której znajdziemy kilka sklepów z lokalnymi produktami z Prowansji (obok sklepów z butami czy ubraniami).
Spacer po starym mieście w Nicei
Spacer po starym mieście w Nicei

Gdzie zjeść lub napić się piwa/wina na nicejskim starym mieście?

Liczba knajpek i restauracji na starym mieście może doprowadzić do lekkiego zawrotu głowy. Jest jednak kilka adresów, które warto zanotować sobie przed odwiedzinami Nicei - są to miejsca, do których sami chętnie wracamy odwiedzając stolicę Lazurowego Wybrzeża.

 • Chez René Socca (adres: 2 Rue Miralheti) - popularna wśród miejscowych knajpka z ulicznym jedzeniem. Na miejscu zjemy m.in. słynny placek socca (zamawiamy go w okienku) oraz różne dania z owoców morza. Pamiętajmy, że jeśli chcemy usiąść i zjeść na miejscu, będziemy musieli zakupić napój w jednym z pubów. Jeśli chcemy tego uniknąć powinnyśmy podczas zamawiania poprosić o danie na wynos. W okresie obiadowym musimy nastawić się na długie kolejki.

 • Les Distilleries Idéales (adres: 24 Rue de la Préfecture) - świetna knajpka na wyskoczenie na piwo, wino lub drinka. Miejsce to wyróżnia się wystrojem, który jest połączeniem historycznej zabudowy (freski ścienne i drewniane zdobienia) z rozwiązaniami industrialnymi. Po godzinie 17:00 może być trudno o miejsce nawet na zewnątrz.

Klimatyczna knajpka Les Distilleries Idéales na starym mieście w Nicei
Klimatyczna knajpka Les Distilleries Idéales na starym mieście w Nicei
 • Restauracja Les Garçons (adres: 3 Rue Centrale) - niewielka restauracja serwująca lokalne dania francuskie. Warto zdecydować się na zestaw składający się z przekąski, dania głównego i deseru. Karta dań zmienia się cyklicznie. Knajpka znajduje się obok katedry, chociaż na uboczu w jednej z bocznych uliczek. Przed wizytą warto zarezerwować stolik na oficjalnej stronie restauracji.
Stare miasto - Nicea
Stare miasto - Nicea

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama