Podróże po Europie

Stare miasto w Nicei (Vieux Nice)

Stare miasto (Vieux Nice) w Nicei to jeden z najciekawszych turystycznie obszarów tej nadmorskiej miejscowości. Obszar historycznego starego miasta rozciąga się od ogrodów Alberta I aż do wzgórza zamkowego (z nim włącznie). Granice na południu wyznacza morze, a na północy park Promenade du Paillon ciągnący się od Placu Masséna aż do Placu Garibaldi. Park Promenade du Paillon znajduje się w miejscu, w którym w przeszłości przepływała rzeka oddzielająca stare miasto od nowego.

Granice Starego Miasta w Nicei

Nicea, stare miasto - Katedra
Nicea, stare miasto - Katedra

Wschodnia część północnej części starego miasta zamknięta jest przez linię budynków (Ponchettes) wykorzystywanych w przeszłości przez rybaków.

Wzgórze zamkowe (Colline du Château) jest dziś jedynie parkiem, jednak w przeszłości znajdowała się tu cytadela, w środku której stała katedra. W tamtym okresie dzisiejsze stare miasto nazywane było dolnym miastem.

Więcej: Wzgórze zamkowe (Colline du Château) w Nicei - zwiedzanie i informacje praktyczne

Spacer po wzgórzu zamkowym w Nicei
Spacer po wzgórzu zamkowym w Nicei

Dzisiejsze stare miasto można podzielić na dwie części. Na część wschodnią, która wyróżnia się labiryntem wąskich uliczek oraz kolorowych fasad i małych placów, oraz na bardziej otwartą część zachodnią której symbolem jest targ Cours Saleya.

Targ na ulicy Cours Saleya

Jednym z symboli Nicei jest targ odbywający się na ulicy Cours Saleya. Kupimy tu świeże warzywa, owoce i inne produkty spożywcze, ale również pamiątki z Prowansji czy szybkie dania z lokalnej kuchni. W poniedziałki odbywa się tu również targ antyków i staroci.

Targ kwiatowy w Nicei
Targ kwiatowy w Nicei

Na tej samej ulicy działa takżę drugi z popularnych targów - targ kwiatowy Marché aux Fleurs.

Ceny w obu z nich są dość wysokie i bardzo prawdopodobne, że na miejscu spotkamy więcej turystów niż miejscowych. Mimo to warto się tu wybrać - stoiska są kolorowe a ludzie w nich pracujący pełni życia.

 • Targ Cours Saleya czynny jest codziennie od 6:00 do 17:00 (w niedzielę do 13:30).
 • Targ kwiatowy Marché aux Fleurs czynny jest od wtorku do soboty od 8:00 do 14:00 i w niedzielę od 8:00 do 13:00.
 • Targ antyków i staroci odbywa się w poniedziałki.

Po obu stronach Cours Saleya znajdziemy wiele knajpek i restauracji. Na terenie targu funkcjonuje publiczna toaleta płatna 0,50€.

Zwiedzanie starego miasta

Vieux Nice to labirynt uliczek, placów oraz przejść. Najprzyjemniejszym sposobem na zwiedzenie tej historycznej części miasta jest pospacerowanie po krętych i czasem wznoszących się w górę ulicach.

Stare miasto jest dziś obszarem bardzo turystycznym. Natrafimy tu przede wszystkim na sklepy i knajpki nastawione na turystów. Wschodnia część starego miasta w okolicy wzgórza zamkowego czasami wznosi się w górę i może od nas wymagać lekkiego wysiłku.

Podczas spaceru po starym mieście w Nicei
Podczas spaceru po starym mieście w Nicei

Za najważniejsze zabytki uchodzą katedra oraz genueński Pałac Lascaris.

Katedra (Basilique-Cathédrale Sainte-Marie et Sainte-Réparate) zbudowana została w drugiej połowie XVII wieku. Stanęła przy placu Place Rossetti, który zapełniony knajpkami żyje przez większość dnia. Wewnątrz katedry w oczy od razu rzucają się bogate zdobienia i charakterystyczne kaplice.

Katedra otwarta jest dla zwiedzających w poniedziałki od 14:00 do 18:00 oraz od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-12:00 i 14:00-18:00. W katedrze przy niektórych kaplicach dostępne są opisy w języku polskim.

Wnętrze Katedry w Nicei
Wnętrze Katedry w Nicei

Pałac Lascaris uważany jest z kolei za najlepszy przykład barokowego pałacu w całym mieście. Dziś oprócz pomieszczeń pałacowych możemy zobaczyć w nim również wystawę poświęconą historycznym instrumentom muzycznym. Pałac Lascaris jest zarządzany przez miasto i obowiązuje w nim bilet muzealny.

Więcej: Pałac Lascaris - historia, zwiedzanie oraz informacje praktyczne.

Zabytki, atrakcje i ciekawe miejsca

Stare miasto może poszczycić się także innymi zabytkami oraz ciekawymi miejscami. Część z nich zebraliśmy w poniższym zestawieniu.

 • Église Saint-Jacques-le-Majeur de Nice (adres: 1 Rue du Jésus) - barokowy kościół jezuitów z XVII wieku. W środku zachwyca bogatymi zdobieniami. Naprzeciwko wejścia znajduje się malutki plac Place du Jésus.
Fragment fasady budynku opery na starym mieście w Nicei - Opéra Nice Côte d’Azur
Fragment fasady budynku opery na starym mieście w Nicei - Opéra Nice Côte d’Azur
 • Opéra Nice Côte d’Azur - budynek opery ma ciekawą fasadę, chociaż w porównaniu do swoich odpowiedników w Paryżu czy Monte Carlo aż tak nie zachwyca. Istnieje możliwość zwiedzenia gmachu opery w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Aby uzyskać więcej informacji powinniśmy udać się do budynku Centre du Patrimoine. W trakcie zwiedzania będziemy mogli m.in. wejść na widownię.

 • Maison Auer - historyczna cukiernia mieszczącą się naprzeciwko opery. Działa w tym miejscu od 1820 roku. W środku zachwycają piękne dekoracje i słodycze podane w ciekawych formach. Koniecznie zajrzymy do środka. Ceny są wysokie, jednak warto spróbować któryś z łakoci, np. makaroniki w oryginalnych smakach lub kandyzowane owoce.

Maison Auer - historyczna cukiernia na starym mieście w Nicei
Maison Auer - historyczna cukiernia na starym mieście w Nicei
 • Palais de la Préfecture - gmach prefektury nie jest udostępniony do zwiedzania, warto jednak podejść i zobaczyć pięknie zdobioną fasadę od strony placu Place Pierre Gautier.

 • Chapelle de la Miséricorde - barokowa kaplica przy placu Cours Saleya uważana za jeden z ukrytych skarbów Nicei. Zbudowana została w latach 1747-1770 pod auspicjami turyńskiego architekta Bernardo Antonio Vittone. W środku zachwycają freski. Za małą opłatą można zobaczyć również zakrystię. Niestety, do środka wejdziemy tylko we wtorki w drugiej połowie dnia.

 • Musée de la Photographie Charles Nègre - muzeum fotografii znajdujące się przy wspomnianym wcześniej placu Place Pierre Gautier. Podzielone jest na część z wystawami tymczasowymi oraz część z historycznymi zdjęciami Nicei oraz z małą wystawą starych aparatów.

 • Centre du Patrimoine (adres: 14 Rue Jules Gilly) - centrum dziedzictwa. Miejsce, do którego powinniśmy się skierować jeśli szukamy informacji o wycieczkach z przewodnikiem. Możemy tam m.in. zapisać się na wycieczkę po podziemnych wykopaliskach pod Placem Garibaldi.

 • Palais de Justice - pałac sprawiedliwości, a dokładniej jego schody i plac przed nim, są popularnym miejscem spotkań mieszkańców. Z turystycznego punktu widzenia warto zobaczyć majestatyczną fasadę budynku. Dzisiejszy kształt pałacu to efekt przebudowy z końca XIX wieku. Wcześniej znajdował się tu konwent Dominikanów.

 • Ratusz miejski - Hôtel de ville de Nice (adres: Rue de l’Hotel de Ville 5) - neoklasyczny budynek ratusza powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Jest trochę niepozorny i jakby ukryty na uboczu. Możemy wejść i rzucić okiem do środka. Nim budynek zaczął pełnić funkcje ratusza znajdował się tu m.in. szpital oraz seminarium. Przed wejściem postawiono rzeźbę palca skierowanego ku niebu.

 • Eglise Notre Dame de I’Annonciation - kolejny ze skarbów starego miasta. Kościół zbudowany w XVII wieku. Możemy wejść do kaplicy św. Rity znajdującej się po prawej stronie budynku (Chapelle Sainte Rita). Kościół otwarty jest od 7:00 (8:00 w niedzielę) do 12:00 i następnie od 14:30 (15:00 w niedzielę) do 18:00.

 • Porte Fausse (fałszywa brama) - brama prowadząca schodami w dół do starego miasta. Na dole bramy znajduje się fontanna, a całe przejście ozdobione jest marmurami. W przeszłości w miejscu bramy znajdował się budynek, przez który można było wejść lub wyjść ze starego miasta. Korzystać z przejścia mogli jednak tylko znajomi właściciela.

Stare miasto - Nicea
Stare miasto - Nicea

Ciekawe ulice na starym mieście

Uliczki na starym mieście są do siebie dość podobne i na pierwszy rzut oka niektóre z nich trudno od siebie odróżnić. Wyróżniliśmy trzy z nich, które warto odwiedzić w trakcie spaceru po starym mieście.

 • Rue Pairolière - jedna z najbardziej charakterystycznych ulic starego miasta. Jest długa i stosunkowo wąska. Przechodząc nią miniemy wiele knajpek i restauracji oraz kolorowych fasad.

 • Rue de la Providence - przyjemna ulica z kolorowymi fasadami budynków. Idąc schodami w górę dojdziemy do monumentalnego cmentarza na wzgórzu zamkowym.

 • Ruelle de la Boucherie - ulica na której znajdziemy kilka sklepów z lokalnymi produktami z Prowansji (obok sklepów z butami czy ubraniami).

Spacer po starym mieście w Nicei
Spacer po starym mieście w Nicei

Gdzie zjeść lub napić się piwa/wina na nicejskim starym mieście?

Ilość knajpek i restauracji na starym mieście może doprowadzić do lekkiego zawrotu głowy. Jest jednak kilka adresów, które warto zanotować sobie przed odwiedzinami Nicei.

 • Chez René Socca (adres: 2 Rue Miralheti) - popularna wśród miejscowych knajpka z ulicznym jedzeniem. Na miejscu zjemy m.in. słynny placek socca (3€, zamawiamy go w okienku) oraz różne dania z owoców morza. Pamiętajmy, że jeśli chcemy usiąść i zjeść na miejscu będziemy musieli zakupić napój w jednym z pubów. Jeśli chcemy tego uniknąć powinnyśmy podczas zamawiania poprosić o danie na wynos. Płatność tylko gotówką. W okresie obiadowym musimy nastawić się na długie kolejki.

 • Les Distilleries Idéales (adres: 24 Rue de la Préfecture) - świetna knajpka na wyskoczenie na piwo, wino lub drinka. Miejsce to wyróżnia się wystrojem, który jest połączeniem historycznej zabudowy (freski ścienne i drewniane zdobienia) z rozwiązaniami industrialnymi. Po godzinie 17:00 może być trudno o miejsce nawet na zewnątrz.

Klimatyczna knajpka Les Distilleries Idéales na starym mieście w Nicei
Klimatyczna knajpka Les Distilleries Idéales na starym mieście w Nicei
 • Restauracja Les Garçons (adres: 3 Rue Centrale) - niewielka restauracja serwująca lokalne dania francuskie. Warto zdecydować się na zestaw składający się z przekąski, dania głównego i deseru. Karta dań zmienia się cyklicznie. Knajpka znajduje się obok katedry, chociaż na uboczu w jednej z bocznych uliczek. Przed wizytą warto zarezerwować stolik na oficjalnej stronie restauracji.
Stare miasto - Nicea
Stare miasto - Nicea

Reklama