Podróże po Europie

Cimiez - od rzymskiej osady do modnej dzielnicy w stylu Belle Époque

Położona na wzgórzu po północnej stronie Starego Miasta dzielnica Cimiez jest jednym z najciekawszych turystycznie obszarów Nicei. Znajdziemy tu zabytki sięgające czasów Cesarstwa Rzymskiego, średniowieczny klasztor czy imponujące hotele i pałace zbudowane w stylu Belle Époque.

Nicea - widok z ogrodu przy klasztorze Franciszkanów w Cimiez - Jardin du Monastere de Cimiez
Nicea - widok z ogrodu przy klasztorze Franciszkanów w Cimiez - Jardin du Monastere de Cimiez

Historia

Cimiez w czasach rzymskich było niezależnym miastem o nazwie Cemenelum. Osada powstała pod koniec I wieku po zwycięstwach Oktawiana Augusta nad ludami Alp i została stolicą prowincji Alpes Maritimae (Alpy nadmorskie).

Cemenelum miało strategiczne położenie na trasie antycznej drogi Via Julia Augusta i było punktem wylotowym na Alpy. Z tego powodu w mieście niemal zawsze przebywało wojsko, co miało wpływ na rozbudowę wielu budynków użyteczności publicznej. Cemenelum w czasach swojego istnienia rywalizowało z protoplastą dzisiejszej Nicei.

Po upadku cesarstwa Cemenelum zaczęło powoli upadać. W miejscu i w okolicy historycznych zabudowań powstały gaje oliwne i pola winogron oraz wille. Dziś teren jest całkowicie zabudowany, chociaż Park Areny stoi właśnie w miejscu dawnego pola oliwnego. Od niemal samego początku okolica zaczęła przyciągać bogatych i możnych arystokratów.

Cimiez dzisiaj

Dzisiejszy wygląd Cimiez jest efektem wzmożonej popularności turystycznej Nicei rozpoczętej w drugiej połowie XIX wieku. Pod koniec XIX wieku zbudowano długą drogę Boulevard de Cimiez prowadząca z centrum miasta aż do pozostałości po rzymskim Cemenelum. Nowa trasa zapewniła wygodny dostęp na wzgórze. Przy okazji wzdłuż Boulevard de Cimiez postawiono wiele imponujących budynków, w tym chociażby Hotel Majestic znajdujący się na początku trasy.

Na końcu ulicy, po drugiej stronie Parku Areny, zobaczyć możemy historyczny hotel Excelsior Regina Palace o długości niemal 200 metrów. Kompleks powstał pod koniec XIX wieku jako obiekt mogący gościć brytyjskich arystokratów. Hotel zasłynął tym, że zatrzymała się w nim Królowa Wiktoria, która chciała podreperować zdrowie w cieplejszym klimacie. Jeśli dobrze się przyjrzymy to na dachu zobaczymy kopułę w formie korony symbolizującą pobyt królowej. Dziś mieszczą się tu prywatne apartamenty.

Hotel Excelsior Regina Palace - dzielnica Cimiez, Nicea
Hotel Excelsior Regina Palace - dzielnica Cimiez, Nicea

Jeśli nie straszne nam podejście pod górę możemy przejść cały Boulevard de Cimiez od centrum miasta w około 30-35 minut, chociaż na pewno łatwiejsze i szybsze będzie zejście.

Park Areny

Nasze zwiedzanie Cimiez możemy rozpocząć od wizyty w Parku Areny Cimiez (Parc des Arènes de Cimiez), nazywanego również Ogrodem Areny Cimiez (Jardin des Arènes de Cimiez). Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa i nawiązuje do znajdujących się na terenie parku ruin rzymskiego amfiteatru. Pomimo, że z konstrukcji nie zostało zbyt wiele warto stanąć pośrodku i wyobrazić sobie jak mogła wyglądać ta mogącą pomieścić 5000 widzów arena.

Ruiny rzymskiego amfiteatru - Park Areny w Cimiez, Nicea, Lazurowe Wybrzeże, Francja
Ruiny rzymskiego amfiteatru - Park Areny w Cimiez, Nicea, Lazurowe Wybrzeże, Francja

W parku, oprócz drzew oliwnych i piknikujących mieszkańców, znajdziemy jeszcze stanowisko archeologiczne wraz z muzeum oraz willę w której dziś znajduje się muzeum artysty Henri’ego Matisse.

Wejście na teren parku jest darmowe. Park otwarty jest od 8:30 do 20:00 (od kwietnia do września) lub 18:00 (w pozostałe miesiące).

Stanowisko archeologiczne oraz muzeum

Zaraz przy arenie znajduje się stanowisko archeologiczne wraz z małym muzeum (Musée et Site Archéologiques de Nice-Cimiez). W muzeum obowiązują miejskie bilety muzealne (Pass Musees de Nice), czyli kupując bilet możemy w ciągu 24 godzin wejść również do innych muzeów i galerii miejskich.

Nicea - Stanowisko archeologiczne w dzielnicy Cimiez - Musee et Site Archeologiques de Nice Cimiez
Nicea - Stanowisko archeologiczne w dzielnicy Cimiez - Musee et Site Archeologiques de Nice Cimiez

Wizytę rozpoczynamy w średniej wielkości muzeum. W środku zobaczymy trochę odnalezionych artefaktów takich jak monety, ceramika, narzędzia, naczynia czy fragmenty rzeźb. Interesującym eksponatem jest makieta przedstawiająca jak Cemenelum prawdopodobnie wyglądało w momencie swojego rozkwitu.

Po wizycie w muzeum możemy wejść na teren stanowiska archeologicznego. Zobaczymy tu ruiny trzech łaźni z czasów rzymskich (z gorącą i zimną wodą), fragment drogi oraz ulicy mieszkalnej, a także wczesnochrześcijańskie baptysterium z V wieku.

Na pewno jest to atrakcja warta polecenia każdemu sympatykowi historii. Pozostali mogą czuć się lekko zawiedzeni. Termy możemy również zobaczyć z poziomu parku bez wchodzenia na teren stanowiska archeologicznego.

Musée Matisse

Inną z atrakcji znajdującą się na terenie parku jest Muzeum Henri’ego Matisse (Musée Matisse) mieszczące się w genueńskiej willi Villa des Arènes. Willa została zbudowana w 1680 roku na zlecenie konsula Nicei Jean-Baptiste Gubernatisa. Jest to jeden z najlepszych przykładów średniowiecznej zabudowy pałacowej w mieście. Niestety, w środku nie zobaczymy już wielu śladów oryginalnego budynku - zaledwie w kilku fragmentach ściany można ledwie dostrzec znajdujące się tam wcześniej freski.

Musee Matisse - Cimiez, Nicea
Musee Matisse - Cimiez, Nicea

Dziś w środku mieści się muzeum artysty żyjącego w Nicei blisko 40 lat. Samo muzeum jest specyficzne i na pewno nie każdemu przypadnie do gustu. W środku zobaczymy prace z różnych etapów życia Matisse’a zorganizowane w sposób chronologiczny oraz związane z nim pamiątki takie jak chociażby zdjęcia.

Muzeum wchodzi w skład biletu Pass Musees de Nice.

Tahiti I - Henri Matisse, Musee Matisse w dzielnicy Cimiez w Nicei
Tahiti I - Henri Matisse, Musee Matisse w dzielnicy Cimiez w Nicei

Klasztor Franciszkanów - Monastère de Cimiez

Po wschodniej stronie parku, przy ulicy im. Jana Pawła II, znajdziemy jeden z największych skarbów Nicei - Klasztor Franciszkanów. Klasztor w tym miejscu założyli już w IX wieku Benedyktyni, jednak dopiero w połowie XVI wieku swój istniejący do dziś klasztor stworzyli tu Franciszkanie.

Najważniejszym zabytkiem klasztornym jest główny kościół wyróżniający się niesamowitymi freskami sufitowymi oraz przepięknym drewnianym ołtarzem, za którym znajduje się chór. W środku przez brak dobrego oświetlenia można poczuć wręcz duchową atmosferę. Będąc w kościele nie zapomnijmy obejrzeć obrazów autorstwa Ludovico Brea’i (Ukrzyżowanie, Pieta oraz Opłakiwanie).

Kościół klasztoru Franciszkanów - Monastere de Cimiez - Nicea, dzielnica Cimiez
Kościół klasztoru Franciszkanów - Monastere de Cimiez - Nicea, dzielnica Cimiez

Dziedziniec oraz muzeum klasztorne

Jeśli mamy więcej czasu warto zajrzeć na teren klasztoru. Możemy wejść na przyjemny dziedziniec otoczony krużgankami ze studnią na środku, przy którym znajduje się klasztorny sklepik.

Dziedziniec Klasztoru Franciszkanów w dzielnicy Cimiez - Nicea
Dziedziniec Klasztoru Franciszkanów w dzielnicy Cimiez - Nicea

Do odwiedzenia możliwe jest również Muzeum Franciszkanów, gdzie oprócz eksponatów związanych z tym zakonem zobaczymy również m.in. pokój zakonnika. Spacerując po terenie klasztoru raz po raz będziemy mogli wypatrzyć historyczne freski.

Krużganki Klasztoru w Cimiez w Nicei
Krużganki Klasztoru w Cimiez w Nicei

Ogród przyklasztorny - Jardin du Monastère de Cimiez

Jeśli chcielibyśmy odpocząć od zgiełku Nicei ciężko o lepsze miejsce niż ogród znajdujący się po południowej stronie klasztoru. Jest to jeden z najstarszych ogrodów w całym regionie. W przeszłości zakonnicy uprawiali w nim warzywa i owoce.

Widoki z ogrodów Klasztoru Franciszkanów w dzielnicy Cimiez w Nicei
Widoki z ogrodów Klasztoru Franciszkanów w dzielnicy Cimiez w Nicei

Na miejscu czekają na nas równo ułożone drzewa, pachnące kwiaty, punkty widokowe z możliwością spojrzenia na wzgórze zamkowe oraz dachy starego miasta, a na dokładkę piękny mały ogród z fontanną, do którego musimy zejść schodami.

Mały ogródek na terenie ogrodów przyklasztornych w dzielnicy Cimiez w Nicei
Mały ogródek na terenie ogrodów przyklasztornych w dzielnicy Cimiez w Nicei

Będąc na miejscu zachowujmy się cicho i pozwólmy odpoczywać innym gościom.

Ogród otwarty jest od 8:00 do około 18:00. Wejście jest darmowe.

Cmentarz

Ważnym miejscem dla miejscowych jest przyklasztorny cmentarz, który przez wieki służył jako miejsce pochówku dla członków ważnych nicejskich rodów.

Pochowano tu również m.in. Raoula Dufy’ego i Henri’ego Mattise'a. Grób drugiego z nich znajduje się jakby poziom niżej, jednak postawiono specjalne znaki ułatwiające odnalezienie.

Muzeum Marca Chagalla - Musée Marc Chagall

Niedaleko południowej granicy dzielnicy zbudowano nowoczesne muzeum poświęcone sztuce malarza Marca Chagalla. Muzeum powstało jeszcze za życia artysty, który do kolekcji przekazał kilkanaście obrazów biblijnych swojego autorstwa. Dziś placówka szczyci się największą kolekcją prac artysty, nie tylko tych religijnych.

Budynek muzeum oraz znajdujący się przy nim ogród jest sam w sobie pasjonujący i swoim dość surowym wyglądem wyróżnia się na tle innych kompleksów w okolicy.

Do muzeum Marca Chagalla nie obowiązuje miejski bilet muzealny. Koszt biletu normalnego to 10,00€. Zamknięte we wtorki.

Jak dojechać do Cimiez?

Najwygodniej złapać jeden z autobusów z centrum i dojechać na przystanek Arènes stop - Musée Matisse, tuż obok wejścia do Parku Areny.

Jeśli lubimy spacery możemy przejść się długą ulicą Boulevard de Cimiez. Pamiętajmy jednak, że w pierwszą stronę czeka nas wejście pod górę trwające około 30 minut.

Reklama