Podróże po Europie

Cimiez w Nicei - od rzymskiej osady do modnej dzielnicy w stylu Belle Époque

Ostatnia aktualizacja: 8 maja 2024

Dzielnica Cimiez, położona na wzgórzu po północnej stronie Starego Miasta, jest jednym z najciekawszych turystycznie obszarów Nicei. Znajdziemy tu zabytki sięgające czasów Cesarstwa Rzymskiego, średniowieczny klasztor czy imponujące hotele i pałace zbudowane w czasach Belle Époque.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Nicei.

Nicea - widok z ogrodu przy klasztorze Franciszkanów w Cimiez - Jardin du Monastere de Cimiez
Nicea - widok z ogrodu przy klasztorze Franciszkanów w Cimiez - Jardin du Monastere de Cimiez

Historia

Cimiez w czasach rzymskich było niezależnym miastem o nazwie Cemenelum. Osada powstała w I wieku, jakiś czas po zwycięstwach Oktawiana Augusta nad ludami Alp. Przez pewien czas była nawet stolicą prowincji Alpes Maritimae (Alpy nadmorskie), którą pozostawała aż do czasu dalszych rzymskich podbojów i zdobywania terenów dalej na północ.

Cemenelum było strategicznie położone na trasie starożytnej drogi Via Julia Augusta, stanowiąc bramę w kierunku Alp. Z tego powodu w mieście przez cały czas stacjonowało wojsko, co miało wpływ na wzniesienie wielu budynków użyteczności publicznej. Cemenelum w czasach swojego istnienia rywalizowało z protoplastą dzisiejszej Nicei, założonym jeszcze w czasach greckim miastem Nikaia.

Po upadku cesarstwa Cemenelum zaczęło powoli podupadać. Na miejscu historycznych zabudowań powstały gaje oliwne, winnice oraz wille bogatszych mieszkańców. Dziś teren wzgórza jest szczelnie zabudowany, choć popularny Park Areny wytyczono na terenie dawnego gaju oliwnego. Od niemal samego początku okolica zaczęła przyciągać bogatych i możnych arystokratów, co doskonale widać w charakterze jej zabudowy.

Cimiez dzisiaj

Dzisiejszy wygląd Cimiez jest efektem wzmożonej popularności turystycznej Nicei, która rozpoczęła się w drugiej połowie XIX wieku. Pod koniec XIX stulecia zbudowano długą drogę Boulevard de Cimiez, prowadzącą z centrum miasta aż do pozostałości po rzymskim Cemenelum. Nowa trasa zapewniła wygodny dostęp na wzgórze, a przy okazji wzdłuż Boulevard de Cimiez postawiono wiele imponujących budynków - do najciekawszych należy Hotel Majestic. znajdujący się na początku trasy.

Na końcu ulicy, po drugiej stronie Parku Areny, zobaczymy zabytkowy hotel Excelsior Regina Palace o długości niemal 200 metrów. Kompleks powstał pod koniec XIX wieku jako obiekt mający gościć brytyjskich arystokratów i zasłynął tym, że zatrzymała się w nim Królowa Wiktoria, która chciała podreperować zdrowie w cieplejszym klimacie. Jeśli dobrze się przyjrzymy, na dachu zobaczymy kopułę w formie korony symbolizującą pobyt królowej. Dziś mieszczą się tu prywatne apartamenty.

Hotel Excelsior Regina Palace - dzielnica Cimiez, Nicea
Hotel Excelsior Regina Palace - dzielnica Cimiez, Nicea

Jeśli nie straszne nam podejście pod górę możemy przejść cały Boulevard de Cimiez od centrum miasta w około 30-35 minut, chociaż na pewno szybsze i przyjemniejsze będzie zejście.

Atrakcje Cimiez

Park Areny

Nasze zwiedzanie Cimiez możemy rozpocząć od wizyty w Parku Areny Cimiez (Parc des Arènes de Cimiez), nazywanego również Ogrodem Areny Cimiez (Jardin des Arènes de Cimiez). Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa i nawiązuje do znajdujących się na terenie parku ruin rzymskiego amfiteatru. Chociaż z konstrukcji nie zostało zbyt wiele, warto stanąć pośrodku i wyobrazić sobie, jak niegdyś mogła wyglądać ta mogącą pomieścić 5000 widzów arena.

Ruiny rzymskiego amfiteatru - Park Areny w Cimiez, Nicea, Lazurowe Wybrzeże, Francja
Ruiny rzymskiego amfiteatru - Park Areny w Cimiez, Nicea, Lazurowe Wybrzeże, Francja

W parku, oprócz drzew oliwnych i piknikujących mieszkańców, odnajdziemy również stanowisko archeologiczne wraz z muzeum oraz willę, w której obecnie znajduje się muzeum artysty Henriego Matisse'a.

Wejście na teren parku jest darmowe.

Stanowisko archeologiczne oraz muzeum

Zaraz przy arenie znajduje się stanowisko archeologiczne wraz z małym muzeum (Musée et Site Archéologiques de Nice-Cimiez).

Nicea - Stanowisko archeologiczne w dzielnicy Cimiez - Musee et Site Archeologiques de Nice Cimiez
Nicea - Stanowisko archeologiczne w dzielnicy Cimiez - Musee et Site Archeologiques de Nice Cimiez

Wizytę rozpoczynamy od muzeum średniej wielkości, gdzie zobaczymy trochę odnalezionych artefaktów, takich jak monety, ceramika, narzędzia, naczynia czy fragmenty rzeźb. Interesującym eksponatem jest makieta przedstawiająca prawdopodobny wygląd Cemenelum w czasach rozkwitu miasta.

Po wizycie w muzeum możemy wejść na teren stanowiska archeologicznego. Czekają tam na nas ruiny trzech łaźni z czasów rzymskich (z gorącą i zimną wodą), fragment drogi oraz ulicy mieszkalnej, a także wczesnochrześcijańskie baptysterium z V wieku.

Na pewno jest to atrakcja warta polecenia każdemu sympatykowi historii. Pozostali jednak mogą czuć się lekko zawiedzeni. Termy możemy również zobaczyć z poziomu parku bez wchodzenia na teren stanowiska archeologicznego.

Na spokojne zwiedzenie muzeum i wykopalisk powinno wystarczyć około 30-45 minut.

Bilet normalny kosztuje 5€. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wchodzi bezpłatnie. Podobnie osoby z niepełnosprawnościami (wymagana legitymacja) wraz z osobą towarzyszącą.

W placówce obowiązuje również miejski łączony bilet muzealny (Pass Musées de Nice), który pozwala na odwiedzenie wszystkich muzeów miejskich w ciągu 96 godzin. Jego koszt to 15€.

Musée Matisse

Kolejna z atrakcji na terenie parku to Muzeum Henriego Matisse'a (Musée Matisse), mieszczące się w genueńskiej willi Villa des Arènes. Urokliwa, czerwona rezydencja została zbudowana w 1680 roku na zlecenie konsula Nicei, Jean-Baptiste Gubernatisa. Jest to jeden z najlepszych przykładów średniowiecznej zabudowy pałacowej w mieście. Niestety, wewnątrz nie zobaczymy już zbyt wielu śladów oryginalnego budynku - w zaledwie kilku fragmentach ściany można dostrzec znajdujące się tam wcześniej freski.

Musee Matisse - Cimiez, Nicea
Musee Matisse - Cimiez, Nicea

Dziś wewnątrz mieści się muzeum artysty mieszkającego w Nicei przez blisko 40 lat. Samo muzeum jest specyficzne i na pewno nie każdemu przypadnie do gustu. W środku można obejrzeć prace z różnych etapów życia Matisse’a zorganizowane w sposób chronologiczny, a także związane z nim pamiątki takie jak chociażby zdjęcia.

Bilet wstępu, umożliwiający zwiedzanie również wspomnianego wcześniej stanowiska archeologicznego, kosztuje 10€. Muzeum wchodzi również w skład biletu Pass Musees de Nice.

Na wizytę warto zarezerwować sobie około 45-60 minut.

Tahiti I - Henri Matisse, Musee Matisse w dzielnicy Cimiez w Nicei
Tahiti I - Henri Matisse, Musee Matisse w dzielnicy Cimiez w Nicei

Klasztor Franciszkanów - Monastère de Cimiez

Po wschodniej stronie parku, przy ulicy im. Jana Pawła II, znajdziemy jeden z największych skarbów Nicei - zabytkowy klasztor. Co ciekawe, historia kompleksu sięga IX wieku. Założyli go Benedyktyni, jednak od XIII wieku jego gospodarzami są franciszkanie.

Najważniejszym zabytkiem kompleksu jest główny kościół, wyróżniający się wspaniałymi freskami sufitowymi oraz przepięknym drewnianym ołtarzem, za którym znajduje się chór. W środku, przez brak dobrego oświetlenia, można poczuć wręcz duchową atmosferę. Będąc w kościele nie zapomnijmy obejrzeć obrazów autorstwa Ludovico Brea’i (Ukrzyżowanie, Pieta oraz Opłakiwanie).

Wstęp do kościoła jest bezpłatny.

Kościół klasztoru Franciszkanów - Monastere de Cimiez - Nicea, dzielnica Cimiez
Kościół klasztoru Franciszkanów - Monastere de Cimiez - Nicea, dzielnica Cimiez

Dziedziniec oraz muzeum klasztorne

Jeśli mamy więcej czasu, warto zajrzeć na teren klasztoru. Możemy wejść na przyjemny dziedziniec otoczony krużgankami, ze studnią na środku, gdzie znajduje się klasztorny sklepik.

Dziedziniec Klasztoru Franciszkanów w dzielnicy Cimiez - Nicea
Dziedziniec Klasztoru Franciszkanów w dzielnicy Cimiez - Nicea

Spacerując po terenie klasztoru raz po raz będziemy mogli wypatrzyć historyczne freski. Do odwiedzenia możliwe jest również Muzeum Franciszkanów (Musée Franciscain de Cimiez), gdzie oprócz eksponatów związanych z tym zakonem zobaczymy również pokój zakonnika.

Krużganki Klasztoru w Cimiez w Nicei
Krużganki Klasztoru w Cimiez w Nicei

Ogród przyklasztorny - Jardin du Monastère de Cimiez

Jeśli chcielibyście odpocząć od zgiełku Nicei, ciężko o lepsze miejsce niż ogród znajdujący się po południowej stronie klasztoru. Jest to jeden z najstarszych ogrodów w całym regionie. W przeszłości zakonnicy uprawiali w nim warzywa i owoce.

Mały ogródek na terenie ogrodów przyklasztornych w dzielnicy Cimiez w Nicei
Mały ogródek na terenie ogrodów przyklasztornych w dzielnicy Cimiez w Nicei

Na miejscu czekają na nas równo ułożone drzewa, pachnące kwiaty, punkty widokowe z możliwością spojrzenia na wzgórze zamkowe oraz dachy starego miasta, a na dokładkę piękny mały ogród z fontanną, do którego musimy zejść schodami.

Więcej miejsc do oglądania miasta z lotu ptaka znajdziecie w naszym przewodniku: Najlepsze punkty widokowe w Nicei.

Ogród jest otwarty codziennie. Wejście jest darmowe.

Widoki z ogrodów Klasztoru Franciszkanów w dzielnicy Cimiez w Nicei
Widoki z ogrodów Klasztoru Franciszkanów w dzielnicy Cimiez w Nicei

Cmentarz

Ważnym miejscem dla miejscowych jest przyklasztorny cmentarz, który przez wieki służył jako miejsce pochówku członków ważnych nicejskich rodów.

Pochowano tu również m.in. Raoula Dufy’ego i Henriego Mattise'a. Grób drugiego z nich znajduje się jakby na niższym poziomie, jednak łatwo do niego trafić - drogę wskażą nam specjalne znaki.

Muzeum Marca Chagalla - Musée Marc Chagall

Niedaleko południowej granicy dzielnicy zbudowano nowoczesne muzeum poświęcone sztuce malarza Marca Chagalla. Muzeum powstało jeszcze za życia artysty, który do kolekcji przekazał kilkanaście obrazów biblijnych swojego autorstwa. Dziś placówka szczyci się największą kolekcją prac artysty, nie tylko tych religijnych.

Budynek muzeum, wraz ze znajdującym się przy nim ogrodem, sam w sobie jest pasjonujący i swoim dość surowym wyglądem wyróżnia się na tle innych zabudowań w okolicy.

Do muzeum Marca Chagalla nie obowiązuje miejski bilet muzealny.

Cena biletu wstępu waha się pomiędzy 8€ a 10€. Muzeum jest nieczynne we wtorki.

Jak dojechać do Cimiez?

Najwygodniej złapać jeden z autobusów z centrum i dojechać na przystanek Arènes stop - Musée Matisse, tuż obok wejścia do Parku Areny.

Jeśli lubimy spacery możemy przejść się długą ulicą Boulevard de Cimiez. Pamiętajmy jednak, że w pierwszą stronę czeka nas wejście pod górę, które może zająć nawet około 30 minut.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama