Gdzie spać w Nicei? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Nicea to piąte co do wielkości miasto we Francji i stolica popularnego regionu Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d’Azur). Jest to też jedno z najbardziej charakterystycznych europejskich miast, które od maja do września zamienia się w przepełniony turystami wakacyjny kurort.

I to właśnie w czasie wakacji i najcieplejszych miesięcy znalezienie noclegu jest najtrudniejsze. Oczywiście uwaga ta dotyczy turystów, którzy nie posiadają nieograniczonego budżetu. Ceny dobrze ocenianych noclegów w centrum potrafią osiągać poziomy 100-150 EUR za dobę dla dwóch osób. Z tego powodu wybierając się do Nicei w wakacje powinniśmy rozpocząć poszukiwania zakwaterowania odpowiednio wcześniej, kiedy to istnieje szansa na znalezienie dobrze ocenianych noclegów w centrum w cenie 60-70 EUR za noc. W przypadku noclegów oddalonych od centrum ceny są czasami niższe o kilka-kilkadziesiąt procent.

O wiele łatwiej jest poza sezonem. Różnice w cenach są szczególnie zauważalne przy porównaniu okresu od kwietnia do października z pozostałymi miesiącami. Jadąc poza sezonem możemy znaleźć nocleg taniej nawet o połowę (lub więcej)!

Wybierasz się do Nicei?

Nicea

Nicea - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać największe miasto Lazurowego Wybrzeża. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

Baza noclegowa w Nicei

Nicea miejscowością turystyczną była już w drugiej połowie XIX-wieku, kiedy to do miasta przyjeżdżała europejska arystokracja. Na przełomie XIX i XX wieku w bliskiej okolicy morza powstawały imponujące hotele, które do dziś zadziwiają rozmachem i przepychem. Świetnymi przykładem są Hotel Negresco działający od 1913 roku oraz historyczny Excelsior Régina, w którym zatrzymała się nawet angielska królowa Wiktora. Drugi ze wspomnianych obiektów w latach 30. poprzedniego wieku zamieniono na budynek mieszkalny.

W XX wieku miasto umocniło swoją pozycję wakacyjnego kurortu, do którego zaczęli przybywać także zwyczajni turyści poszukujący dobrej pogody i dostępu do miejskich atrakcji. Od początku poprzedniego wieku w mieście powstały dziesiątki nowych obiektów noclegowych. Wzdłuż słynnej Promenady Anglików od zera budowano wysokie hotele, a na obszarze Starego Miasta przystosowywano istniejące budynki lub piętra do działalności noclegowej.

Większość opcji noclegowych zlokalizowana jest na stosunkowo niewielkim obszarze od pasa nadmorskiego aż do wysokości dworca kolejowego Gare de Nice Ville. Część bardziej budżetowych opcji znajdziemy dalej na północ lub na zachód, ale czym dalej, tym wybór jest zdecydowanie mniejszy.

Alternatywą dla hoteli są apartamenty. Część z nich mieści się w specjalnych hotelach apartamentowych, choć bez problemu znajdziemy też zwykłe mieszkanie na wynajem. Plusem wyboru apartamentu jest dostęp do kuchni. Ceny w nicejskich restauracjach są wysokie lub bardzo wysokie, a na targu czy nawet w dyskoncie zakupimy m.in. świetne sery i wina, których ceny nie odstają znacznie od tych samych produktów dostępnych w Polsce. Na przykład w Lidlu kupimy wiele znanych francuskich serów.

Naszym zdaniem nie warto rezerwować noclegu w centrum w słabo ocenianych obiektach. Ocena 6 na 10 może oznaczać, że warunki będą bardzo złe. Od braku klimatyzacji w lato, przez porządek aż po warunki sanitarne. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest znalezienie noclegu dalej i dojeżdżanie komunikacją miejską. Sami podczas jednego z wyjazdów do Nicei skusiliśmy się ceną i centralną lokalizacją, a potem przez cały pobyt żałowaliśmy tej decyzji. Tym bardziej, że komunikacja miejska w Nicei i całym regionie jest niedroga, a przez większość dni i tak wyjeżdżaliśmy poza centrum miasta.

Sprawdź wszystkie obiekty noclegowe w Nicei

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Nicei?

Turyści posiadający odpowiednio wysoki budżet swoje poszukiwania mogą skierować w stronę centralnej części miasta, a konkretny obszar wybrać na podstawie własnych preferencji. Bez względu na lokalizacje w centrum niemal wszędzie powinniśmy bez problemu dojść pieszo - zarówno do atrakcji jak i plaży. Większość nicejskich zabytków i atrakcji znajduje się w centrum oraz na wzgórzu Cimiez.

Jeśli nie posiadamy budżetu pozwalającego na znalezienie dobrze ocenianego noclegu w ścisłym centrum to dobrym pomysłem może być poszukanie czegoś dalej i codzienne korzystanie z usług komunikacji publicznej. Autobusy w Nicei kursują często, a ceny przejazdów są niskie. Pojedynczy przejazd kosztuje 1,50 EUR, a bilet dobowy 5 EUR. Opłacalną opcją jest karnet na 10 przejazdów kosztujący równe 10 EUR. Dwie osoby dorosłe wychodzące z hotelu rano i wracające wieczorem za dojazdy w obie strony przy korzystaniu z karnetu wydadzą zaledwie 4 EUR dziennie.

Dalej od centrum - propozycja bardziej budżetowych noclegów

Nie chcąc wystraszyć czytelników rozpoczniemy od dwóch propozycji budżetowych noclegów dalej od centrum. Jako budżetowe rozumiemy te obiekty, w których ceny są zauważalnie niższe niż w centrum miasta. Za dobrą cenę za pokój dla dwóch osób z prywatną łazienką w sezonie letnim można uznać kwotę 50-55 EUR.

Poszukiwania tańszego noclegu warto zacząć od sprawdzenia dostępności w hotelach sieci ibis budget, które znajdują się przy zachodnim krańcu Promenady Anglików. Pokoje w hotelach tej sieci są bardzo ascetyczne i na pewno nie zadowolą wymagających turystów, ale w środku zawsze jest czysto i schludnie.

Obiekt ibis budget Nice Californie Lenval oddalony jest o niecałe 20 minut drogi autobusem od centrum. Przystanek znajduje się około 200 metrów od hotelu, choć bardziej aktywni turyści do centrum dojdą pieszo. Wystarczy kierować się wzdłuż nadmorskiej Promenady Anglików - do przejścia są mniej niż 3 kilometry. Zaletą hotelu jest niemal bezpośrednio sąsiedztwo plaży.

Drugi z hoteli, ibis budget Nice Aeroport, znajduje się przy samym lotnisku. W tym przypadku dojazd do centrum będzie dłuższy (około 30-35 minut). Nie jest to raczej wymarzona lokalizacja dla turystów zostających w Nicei na dłużej, ale mając poranny lub wieczorny lot nie będziemy mieć problemów z dostaniem się na lotnisko.

Stare Miasto (fr. Vieux Nice)

Najstarsza część Nicei (fr. Vieux Nice) swoim układem i zabudową przypomina nieco średniowieczne włoskie miasta. W gąszczu uliczek działają restauracje i kawiarnie, a spacerując bez planu raz po raz natrafimy na przyciągające wzrok fasady oraz zabytki. W zachodniej części Starego Miasta działa targ Cours Saleya, na którym zakupimy warzywa, owoce i inne lokalne przysmaki.

Najstarsza część Nicei jest świetnym miejscem na nocleg dla turystów, których przyciąga właśnie taka historyczna atmosfera. Nie ma tu wielkich hoteli, a obiekty noclegowe zajmują przerobione piętra XVI i XVII-wiecznych budynków. No i wciąż będziemy mieć zaledwie kilka kroków na plażę.

Bardzo dobre opinie w tej okolicy zbiera hotel Hotel Au Picardy, który może pochwalić się świetną lokalizacją oraz schludnymi warunkami. Uwaga! Obiekt posiada zaledwie kilkanaście pokoi, więc może być trudno o rezerwacje na ostatnią chwilę.

Jeśli zależy nam na dostępie do kuchni lub jedziemy w większej grupie, to lepszym pomysłem może być znalezienie apartamentu na wynajem. A tych na obszarze Starego Miasta nie brakuje. Przykładem takiego miejsca jest apartament o dość wymownej nazwie Great flat in the old town up to 4, w którym w cenie mogą zatrzymać się maksymalnie cztery osoby.

Sprawdź inne noclegi na obszarze Starego Miasta

Aleja Jean Médecin (Avenue Jean Médecin) i okolica

Na zachód od Starego Miasta rozciąga się tzw. Nowe Miasto, którego główną arterią jest Aleja Jean Médecin. Ta długa na niemal kilometr trasa ciągnie się od placu Place Masséna aż do dworca Gare de Nice Ville i jest główną ulicą handlową w mieście. Niemal o każdej porze dnia aleja wypełniona jest spacerowiczami. Obszar ten może być dobrym wyborem dla turystów, którzy chcieli by być blisko najważniejszych atrakcji, ale wolą zatrzymać się w bardziej nowoczesnym otoczeniu i bliżej dużych sklepów oraz punktów usługowych.

Popularnym wyborem wśród turystów w tej okolicy jest Hôtel Vendôme. Przy odrobinie szczęścia trafimy na niższe ceny niż w obiektach zlokalizowanych bezpośrednio przy Avenue Jean Médecin. Hotel założono w XIX-wiecznym budynku, który wyróżnia się zewnętrznymi zdobieniami oraz połączeniem historycznej zabudowy z nowoczesnymi udogodnieniami.

Innym pomysłem na nocleg może być ibis Nice Centre Gare, który znajduje się przy dworcu kolejowym Gare de Nice Ville. Obiekt nie oferuje wielu udogodnień, ale zapewnia czystość oraz uniwersalny standard.

Znajdź inne noclegi w tej okolicy

Na północ od dworca kolejowego Gare de Nice Ville

Turyści szukający trochę tańszego zakwaterowania mogą skierować się do znajdującej się na północ od dworca kolejowego Gare de Nice Ville dzielnicy Libération. Obszar ten jeszcze w poprzedniej dekadzie uważany był za mocno zaniedbany, ale po oddaniu do użytku bezpośredniego połączenia tramwajowego z centrum okolica została zrewitalizowana. Zauważalną zaletą tego obszaru jest mało turystyczna atmosfera. Spacerując ulicami spotkamy głównie miejscowych, a sklepy spożywcze nie są tak zapchane i oferują lepsze ceny.

Przykładem dobrze ocenianego obiektu w tej okolicy jest Hôtel Parisien, w którym od czasu do czasu pojawiają się oferty o kilkadziesiąt procent niższe niż w obiektach zlokalizowanych bliżej morza.

Sprawdź inne noclegi w dzielnicy Libération

Promenada Anglików (fr. Promenade des Anglais) i zachodnia część centralnej Nicei

Planując zatrzymać się blisko centrum możemy skierować się na zachód i poszukać noclegu wzdłuż słynnej Promenady Anglików. Niektórzy z turystów mogą nawet wpaść na pomysł zatrzymania się w hotelu bezpośrednio przy morzu, ale wysokość cen prawdopodobnie ich do tego zniechęci. Niestety, trudno o nocleg przy promenadzie i w dobrych warunkach poniżej 100 EUR za dobę. Co więcej, pokoje z widokiem na morze mogą być nawet dwa razy droższe. Minusem jest też hałas, w końcu Promenada Anglików jest jedną z najbardziej zatłoczonych ulic w mieście.

Przykładem dobrze ocenianego hotelu leżącego bezpośrednio przy Promenadzie Anglików jest czterogwiazdkowy Aparthotel Adagio Nice Promenade des Anglais. Warunki są bardzo dobre, ale ceny potrafią być zawrotne.

Nie musimy jednak ograniczać się do noclegów sąsiadujących z morzem. Wystarczy skierować się bardziej wgłąb miasta, żeby móc trafić na noclegi w rozsądniejszych cenach. Najbliższej centrum leży dzielnica Carré d’Or, która wyróżnia się wieloma XIX i XX-wiecznymi willami.

Przykładem popularnego obiektu w tej okolicy jest oddalony o około 100 metrów od plaży Hotel Villa Rivoli. Hotel mieści się w rezydencji z końca XIX wieku, którą zaprojektowano w stylu Belle Epoque.

Kolejnym dobrze ocenianym miejscem jest hotel apartamentowy Nice Appart, który zapewnia dostęp do dobrze wyposażonej kuchni.

Innym przykładem noclegu w bliskiej okolicy Promenady Anglików, choć trochę dalej od centrum, jest hotel apartamentowy Residhome Nice Promenade. Obiekt oferuje dobrze wyposażone mieszkania z dostępem do kuchni. Hotel znajduje się w granicach dzielnicy Gambetta i oddalony jest około dwa kilometry od centrum miasta (licząc od placu Place Masséna). Do Starego Miasta dojdziemy stąd w około 30 minut pieszo lub dojedziemy autobusem w kilkanaście minut. Przystanek autobusowy oddalony jest o kilka minut pieszo od obiektu. Kilka kroków od hotelu znajdziemy dyskont Lidl.

Sprawdź inne noclegi w okolicy Promenady Anglików

Stary Port (fr. Vieux Port) i okolica

Chcąc zatrzymać się blisko turystycznego centrum i jednocześnie trochę dalej od tłumów turystów możemy rozważyć nocleg w okolicy Starego Portu (fr. Vieux Port). Zaletą noclegu na tym obszarze jest bliskość do popularnego zagłębia gastronomicznego przy ulicy Rue Bonaparte. Działające tu knajpki skierowane są głównie do miejscowych, dzięki czemu na miejscu możemy poczuć autentyczną atmosferę francuskiego wybrzeża.

Popularnym wyborem w tej okolicy jest hotel sieci ibis - ibis Styles Nice Vieux Port. Plusem obiektu jest dostęp do parkingu podziemnego oraz śniadanie wliczone w cenę. W ostatni dzień pobytu możemy zostawić bagaż w hotelowej przechowalni.

Znajdź inne noclegi w okolicy Starego Portu


Reklama