Podróże po Europie

Wzgórze zamkowe (Colline du Château) w Nicei - zwiedzanie i informacje praktyczne

Wzgórze zamkowe (Colline du Château) uważane jest za najstarszą część Nicei. Zamieszkane było już prawdopodobnie przez ludy celtyckie oraz przez Greków, którzy założyli na tym terenie osadę o nazwie Nikaia.

Krótkie wprowadzenie historyczne

W czasach średniowiecznych na wzgórzu powstało ufortyfikowane miasto, w centrum którego znajdował się kościół przemieniony później w katedrę. W XV wieku wzgórze zamienione zostało w warowną cytadelę z szeregiem bastionów broniących dostępu do Starego Miasta (nazywanego w tamtych czasach Dolnym Miastem).

Ruiny - wzgórze zamkowe w Nicei
Ruiny - wzgórze zamkowe w Nicei

Dziś jednak nie zostało już niemal nic z dawnej potęgi. W 1706 roku w trakcie wojen o hiszpańską sukcesje król Francji Ludwik XIV podjął decyzję o zniszczeniu twierdzy - i w ten sposób cytadela zniknęła z powierzchni ziemi. Podobny los spotkał również zamki i fortyfikacje w Èze i La Turbie.

[Wzgórze zamkowe w Nicei]
[Wzgórze zamkowe w Nicei]

Park na Wzgórzu Zamkowym

W pierwszej połowie XIX wieku niezamieszkałe już wzgórze zamienione zostało na park miejski. Do dziś przychodzi tu wielu mieszkańców w poszukiwaniu odpoczynku. Spotkamy tu ludzi w różnym wieku. Jedni ćwiczą, inni organizują sobie piknik, a kolejni po prostu spacerują lub spoglądają na miasto z jednego z punktów widokowych.

Spacerując po terenie parku bez większego problemu będziemy w stanie wypatrzyć ruiny historycznej cytadeli oraz fortyfikacji. Mniej więcej pośrodku wzgórza zobaczyć możemy ruiny katedry. Pierwsza świątynia w stylu romańskim powstała w tym miejscu już w XI lub XII wieku, a w XV wieku zbudowano większą strukturę razem z dzwonnicą.

Ruiny katedry - wzgórze zamkowe w Nicei
Ruiny katedry - wzgórze zamkowe w Nicei

W kilku miejscach na terenie parku wypatrzymy mozaiki chodnikowe nawiązujące do mitów greckich. U góry funkcjonuje również kawiarnia oraz mała restauracja. Oryginalną atrakcją jest sztuczny wodospad umieszczony na skarpie od strony Starego Miasta. Powstał w XIX wieku i miał na celu rozbawianie bogatych turystów.

Park nie zajmuje bardzo dużego obszaru. Cały teren możemy przespacerować w mniej niż godzinę.

Sztuczny wodospad - wzgórze zamkowe w Nicei
Sztuczny wodospad - wzgórze zamkowe w Nicei

Wzgórze zamkowe w Nicei - informacje praktyczne

Wzgórza zamkowe można odwiedzać od godziny 8:30 do zachodu słońca.

  • od kwietnia do października - do 20:00
  • od października do marca - do 18:00

Jak dostać się na wzgórze zamkowe?

Na wzgórze możemy wejść pieszo schodami od strony Promenady Anglików, schodami od strony Starego Miasta (wyjdziemy przy wejściu na teren cmentarza) lub trasą pieszą od strony północnej.

Na górę wjeżdża także darmowa winda - Ascenseur du Château. Wejście do niej znajduje się od strony Ulicy Stanów Zjednoczonych (Quai des États-Unis), pod adresem: 2 Rue des Ponchettes. Winda kursuje codziennie od 9:00 do 18:30.

Punkty widokowe wzgórza zamkowego

Na terenie parku znajdziemy kilka punktów obserwacyjnych, każdy z innym widokiem.

Po południowej stronie wzgórza, przy wejściu do windy oraz na południowo-wschodnim krańcu, znajdziemy punkty z widokiem na Promenadę Anglików oraz port.

Nad wodospadem, w miejscu w którym stał zamek, stworzono taras widokowy z dobrym widokiem na Stare Miasto. Taras znajduje się na wysokości niemal 90 metrów.

Punkty widokowe z dobrym widokiem na port odnajdziemy również po wschodniej stronie parku.

Nicea, widok na miasto z tarasu widokowego na terenie wzgórza zamkowego, nad sztucznym wodospadem
Nicea, widok na miasto z tarasu widokowego na terenie wzgórza zamkowego, nad sztucznym wodospadem

Tour Bellanda

Wybierając się na wzgórze zamkowe schodami przy Promenadzie Anglików przejdziemy obok wieży Tour Bellanda. Struktura ta była częścią oryginalnej fortyfikacji i pełniła funkcje obronne. Niestety, nie jest to oryginalny budynek. Stara wieża (nazywana wieżą św. Elma) została niemal całkowicie zniszczona w 1706 roku przez wojska Ludwika XIV. W 1826 roku zdecydowano się na jej odbudowę. Od tego momentu odtworzona wieża pełniła funkcje mieszkalna (znajdował się tu m.in. hotel) oraz w późniejszych latach była siedzibą muzeum morskiego. Przez pewien czas mieszkał tu kompozytor Hector Berlioz. W trakcie swojego pobytu stworzył uwerturę Król Lear.

Tour Bellanda i taras widokowy na wzgórzu zamkowym w Nicei
Tour Bellanda i taras widokowy na wzgórzu zamkowym w Nicei

Dach wieży zamieniony został na taras widokowy i dostępny jest dla wszystkich odwiedzających. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w Nicei. Z wysokości 92 metrów bardzo dobrze widać stąd Panoramę Anglików oraz fragment Starego Miasta. Wejście na taras znajduje się mniej więcej w połowie drogi na wzgórze zamkowe.

Cmentarz Monumentalny

W 1783 roku w niższej części wzgórza stworzono cmentarz monumentalny, na którym pochowanych zostało wielu ważnych mieszkańców Nicei. Na terenie cmentarza jak i w jego okolicy wypatrzyć możemy fragmenty zachowanych murów cytadeli - cmentarz znajduje się w miejscu, w którym przebiegała fosa.

Południowy wystrzał

Jeśli o godzinie 12:00 będziemy przebywać na wzgórzu zamkowym lub w jego okolicy możemy zostać poważnie wystraszeni głośnym wybuchem. W teorii wystrzał tego typu nie jest niczym niespotykanym w Europie, chociaż ten w Nicei jest na swój sposób unikalny. Nie symbolizuje żadnego zwycięstwa ani ważnego momentu w dziejach miasta. W drugiej połowie XIX wieku bogaty arystokrata brytyjski Sir Thomas Coventry-More miał "problem" z żoną. Małżonka tak bardzo polubiła spacery po słynnej promenadzie, że notorycznie spóźniała się na obiad. Coventry-More wpadł na pomysł, że każdego dnia o 12:00 wystrzał z armaty przypomni jego żonie o powrocie. O dziwo władze miejskie przystały na ten pomysł i tak narodziła się tradycja trwająca do dziś. Co ciekawe, dźwięk nie dochodzi z armaty, a ze specjalnie odpalanych każdego dnia fajerwerków.

Widok ze wzgórza zamkowego na port w Nicei
Widok ze wzgórza zamkowego na port w Nicei

Reklama