Zatoka Kotorska (Boka Kotorska) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Na wodach tej malowniczej zatoki od wieków krzyżowały się szlaki handlowe oraz ścierały wpływy mocarstw. Do dziś przetrwały zabytkowe kościoły, twierdze, a nawet rzymskie mozaiki, a wszystko to na tle gór malowniczo opadających ku morzu. Nic więc dziwnego, że co roku Kotor czy Perast odwiedzają tysiące turystów.

!Boka Kotorska - Perast
Boka Kotorska - Perast

Popularnie nazywana Boką (od włoskiego słowa bocca oznaczającego usta, których kształt ma ponoć przypominać linię brzegową) Zatoka Kotorska składa się z czterech zalewów: Hercegnovskiego, Tiwatskiego, Risańskiego i Kotorskiego. Najgłębszy punkt ma 44 metry (według innych źródeł ok. 60 metrów). Okoliczne szczyty górskie osiągają ponad 1000 metrów wysokości (za najwyższy uznawany jest Štirovnik – 1749 metrów). Tutejszy klimat określany jest jako śródziemnomorski. W miejscowościach położonych bliżej morza (np. Herceg Novi) zimy są łagodniejsze niż chociażby w niedalekim Risan. Niewielki pas ziemi uprawnej sprawił, że mieszkańcy od lat żyli z rybołóstwa, handlu i uprawy niektórych roślin (oliwki, winogrona czasem cytryny i pomarańcze). Dziś Boka Kotorska zarabia przede wszystkim na turystyce.

!Stare Miasto w Herceg Novi
Stare Miasto w Herceg Novi

Zatoka Kotorska (Boka Kotorska) - historia

Obszar Zatoki Kotorskiej był zamieszkany już w czasach starożytnych. Tutejsze miasta pozostawały we władaniu Ilirów. Wiemy że królowa Teuta przerażona postępami rzymskiej ofensywy uciekła ze Szkodry do twierdzy Rhizon. Historycy nie są pewni czy wznosiła się ona na terenie współczesnego Risan, ale z całą pewnością leżała w okolicach zatoki (być może na terenie dzisiejszego Kotoru lub Tivatu).

!Herceg Novi - widok z twierdzy Spaniola
Herceg Novi - widok z twierdzy Spaniola

Po zajęciu tych obszarów przez Rzymian nastąpił szybki rozwój tutejszych osad przy ich stopniowej hellenizacji. Mieszkańcy cesarstwa upodobali sobie zwłaszcza dzisiejsze Risan, gdzie jedna za drugą wyrastały bogate wille (miasto zamieszkiwało do 10 tysięcy ludzi). Największe rzymskie osady nad zatoką zostały zniszczone podczas najazdów barbarzyńców - przetrwała jedynie silna twierdza, która dała początek współczesnemu Kotorowi.

!Perast - Stare Miasto
Perast - Stare Miasto

Słabość Bizancjum wykorzystali Słowianie - początkowo skolonizowana przez Chorwatów Boka, dostała się następnie we władanie Serbów, a ostatecznie została zajęta przez Bośniaków. Rosnące zagrożenie ze strony Turków pchnęło mieszkańców tutejszych miast ku Wenecji, której władza nad zatoką została przypieczętowana w 1420 roku. Krwawe walki z Turkami toczyły się jeszcze przez wiele lat, ale mimo pewnych sukcesów (np. zajęcie Herceg Novi) Imperium Ottomańskie nigdy na trwałe nie podbiło tutejszych miast.

!Twierdza Spaniola - Herceg Novi
Twierdza Spaniola - Herceg Novi

Do historii przeszła kampania z 1654 roku kiedy to nieliczne siły chrześcijańskie powstrzymały wielokrotnie liczniejszą armię turecką w bitwie pod Perastem. Cały czas dochodziło do spięć pomiędzy katolikami wspieranymi przez Wenecję a prawosławnymi popieranymi przez hierarchów Cerkwi Serbskiej. Po wojnach napoleońskich Boka przeszła pod panowanie austriackie i mimo zabiegów Czarnogóry pozostawała pod nim do roku 1918, kiedy to weszła w skład Państwo Słoweńców, Chorwatów i Serbów. W 1979 roku zatokę nawiedziło silne trzęsienie ziemi, wiele zabytkowych budynków legło w gruzach. Obszarem spornym pomiędzy Chorwacją a Serbią stał się półwysep Prevlaka, który od 1992 roku został zdemilitaryzowany i przyznany Chorwatom.

!Monaster Savin - Herceg Novi
Monaster Savin - Herceg Novi

Zatoka Kotorska (Boka Kotorska) - zwiedzanie

Strategiczne położenie Boki oraz bliskość morza i układ szlaków handlowych od lat przyciągały tu osadników. Liczne zabytki świadczą o bogatej przeszłości obszaru.

!Herceg Novi - twierdza Forte Mare
Herceg Novi - twierdza Forte Mare

Herceg Novi

Miasto zostało założone przez króla Bośni Tvrtko I, który próbował w ten sposób umocnić swoja władzę nad nowo zajętymi obszarami. Ze względu na położenie było ono wielokrotnie atakowane, a jednym z najbardziej dramatycznych epizodów w jego historii była bitwa pod Castelnuovo (gdzie kilka tysięcy Hiszpanów do końca broniło twierdzy przed wielokrotnie liczniejszą armią turecką).

!Pomnik Tvrtko I - Hercewg Novi
Pomnik Tvrtko I - Hercewg Novi

Od 1918 roku Herceg Novi znajdowało się w granicach Serbii (w ramach Królestwa Jugosławii), później Socjalistycznej Republiki Czarnogóry (w Jugosławii Tito), a od 2007 roku Republiki Czarnogóry.

!Kościół św. Hieronima - Herceg Novi
Kościół św. Hieronima - Herceg Novi

Herceg Novi jest często uważane za najbardziej "śródziemnomorskie" miasto całego kraju. Pomiędzy zabytkowymi uliczkami posadzono to wiele palm i innych roślin charakterystycznych dla ciepłego klimatu południa Europy. Do najważniejszych zabytków należy przede wszystkim zabudowa starego miasta z twierdzami Kanli-kula i Forte Mare, kościołem św. Hieronima, cerkwią św. Michała Archanioła i pełniącą funkcję bramy Wieżą Zegarową. Warto przejść się również nabrzeżem gdzie umieszczono pomnik założyciela miasta króla Tvrtko I.

!Cerkiew św. Michała Archanioła - Herceg Novi (Boka Kotorska)
Cerkiew św. Michała Archanioła - Herceg Novi (Boka Kotorska)

Poza centrum znajduje się monaster Savina (Манастир Савина - 42°27'07.7"N 18°33'14.8"E) z trzema zabytkowymi cerkwiami (zachowane średniowieczne freski). Co roku przybywa tu wielu wiernych Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Na północ od miasta możemy zwiedzić zrujnowaną twierdzę Španiola (ul. 13. Jula).

!Herceg Novi - monaster Savina
Herceg Novi - monaster Savina

Risan

Małe miasteczko położone na północy zatoki na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym (nie licząc zabytkowej cerkwi św. Piotra i Pawła). To właśnie tutaj znajduje się jedna z najciekawszych rzymskich mozaik na świecie. Risan był niegdyś największym miastem cesarstwa nad Boką (wybudowano tu wiele reprezentacyjnych willi). Co ciekawe zachowane mozaiki były znane już w XIX wieku (opisano je w dziele "Les mosaiques romaines"). W XXI wieku prace archeologiczne w Risan prowadzili polscy archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego.

!Risan (Zatoka Kotorska)
Risan (Zatoka Kotorska)

Turyści mogą zwiedzić resztki tak zwanej "Willi Hypnosa". Najprawdopodobniej pochodzi ona z końca II wieku naszej ery - był to duży dom składający się z dziesięciu pomieszczeń. Siedem pokoi, w których mieszkała rzymska rodzina posiadało podłogi z mozaikami, a trzy pomieszczenia dla służby jedynie zwyczajne klepiska. Najcenniejsza z zachowanych mozaik przedstawia boga snów Hyponsa - ukazanego pod postacią leżącego, uskrzydlonego młodzieńca. Jest to jeden z nielicznych wizerunków tego bóstwa z czasów starożytnych.

!Mozaika w Willi Hypnosa- Risan, Zatoka Kotorska
Mozaika w Willi Hypnosa- Risan, Zatoka Kotorska

Muzeum mieści się obok cerkwi (42°30'45.9"N 18°41'48.8"E), bilet wstępu kosztuje 3€ (dzieci do lat 12 wchodzą za darmo). [aktualizacja grudzień 2018] Uwaga! wprawdzie mozaiki z Risan to zabytek unikatowy, ale do muzeum powinni wybrać się jedynie miłośnicy archeologii i sztuki starożytnej. Podobizna Hypnosa jest niewielka, a geometryczne wzory z innych pomieszczeń mogą rozczarować turystów, nie zainteresowanych takimi zabytkami.

Perast

Przez wielu turystów miasto uważane jest za najpiękniejsze w całej Zatoce Kotorskiej. W średniowieczu powstała tam stocznia, w której przez następne kilkaset lat budowano statki. Sława Perastu przełożyła się na wzrost zamożności jego mieszkańców, ale ściągała też niebezpieczeństwa - miasto zostało splądrowane przez piratów z pobliskiego Ulcinj. Perast posiadał również szkołę morską - do dziś dumni mieszkańcy opowiadają, że szkolili się w niej wysłannicy cara Rosji Piotra Wielkiego. Perast podupadł w lat 90 XX. wieku, ale dziś dzięki turystyce miasto pięknieje z roku na rok (jednocześnie nieco zatracając swój cichy charakter). Wiele starszych przewodników i artykułów opisuje miasto jako na poły wymarłą osadę pełną ruin i porzuconych domów. Wprawdzie nie wszystkie zabytki zostały odbudowane, a część zachowano w postaci trwałych ruin, to jednak miastu daleko do takiego obrazu. W centrum działają luksusowe hotele, modne restauracje, a nabrzeże jest czyste i pełne turystów.

!Perast - ruiny weneckiej twierdzy
Perast - ruiny weneckiej twierdzy

Uwaga! Do centrum nie da się wjechać samochodem, auto można zostawić na jednym z okolicznych parkingów. Na terenie starówki przetrwały pałace dawnych mieszczan: barokowy pałac Bujović (42°29'16.3"N 18°41'44.5"E - obecnie Muzeum Miejskie, bilet normalny 4€, dziecięcy 1€ [aktualizacja grudzień 2018]), Brajković-Martinović (42°29′11.5″ N, 18°41′52.8″ E), częściowo zrujnowany podczas trzęsienia ziemi pałac Visković z wieżą pochodzącą z początku XVI wieku (42°29'06.8"N 18°42'00.9"E) lub pałac biskupa Andrija Zmajevića (42°29'13.1"N 18°41'54.6"E).

!Kościół św. Mikołaja w Kotorze
Kościół św. Mikołaja w Kotorze

Z okresu świetności miasta pochodzi kilka świątyń. Najważniejsza z nich to kościół św. Mikołaja budowany od XVIII wieku z mierzącą 55 metrów dzwonnicą. Świątynia zachowała zabytkowe wnętrze, którego część stanowi udostępniony do zwiedzania skarbiec (wstęp 1€ [aktualizacja grudzień 2018]). Poza tym warto zobaczyć również kościół Matki Boskiej Różańcowej (Gospa od Rozarija, 42°29'19.8"N 18°41'52.0"E). Na wzgórzu ponad miastem znajdują się ruiny Twierdzy św. Krzyża.

!Perast - Wyspa Gospa od Skrpjela (Wyspa Matki Bożej na Skale)
Perast - Wyspa Gospa od Skrpjela (Wyspa Matki Bożej na Skale)

Większość turystów przybywa do Perastu aby popłynąć na sztuczną Wyspę Gospa od Škrpjela (Wyspa Matki Bożej na Skale). Została ona usypana w średniowieczu przez bogobojnych mieszkańców miasta. Według legendy na wystającej z wody niewielkiej skale dwóch rybaków odnalazło piękny obraz Maryi. Zawieziono go do kościoła św. Mikołaja gdzie jeden ze znalazców został cudownie uzdrowiony. Obraz jednak zniknął z kościoła i wrócił na skałę. Mieszczanie uznali to za znak i rozpoczęli przygotowania do budowy świątyni. W tym celu w okolicach skały zatapiano zdobyte lub uszkodzone okręty. Po usypaniu wysepki rozpoczęto budowę kościoła. Niewielka, barokowa świątynia pełni dziś funkcję muzeum (chociaż w święta i podczas ślubów odprawiane są tam msze) i jest często pomijana przez turystów (wstęp płatny 1,50€ [aktualizacja grudzień 2018]). To poważny błąd bo wnętrze, chociaż niewielkie, należy do najpiękniejszych w całej Czarnogórze. Przetrwały tu liczne wota, które składali przed Madonną wypływający w morze marynarze.

!Cudowny obraz - wyspa Gospa od Skrpjela, Perast (Wyspa Matki Bożej na Skale)
Cudowny obraz - wyspa Gospa od Skrpjela, Perast (Wyspa Matki Bożej na Skale)

Cudowny obraz umieszczono w marmurowym ołtarzu z XVIII wieku. Przechodząc do muzeum przez zakrystię zwróćmy uwagę na wiszące nad drzwiami zasuszone kwiaty. Stary zwyczaj głosi, że aby małżeństwo było szczęśliwe panna młoda, która bierze ślub w tym kościele powinna zawiesić tu swój wianek lub bukiet.

!Muzeum - Wyspa Matki Bożej na Skale, Perast (Zatoka Kotorska)
Muzeum - Wyspa Matki Bożej na Skale, Perast (Zatoka Kotorska)

Każdego roku 22 lipca, w rocznicę odnalezienia obrazu odbywa się tak zwana Fašinada. Udekorowane zielenią łodzie wypływają z miasta do kościoła, a dorośli mężczyźni (symbolizujący obrońców miasta) wrzucają do wody kamienie.

Z wyspą związany był jeszcze jeden zwyczaj - w dawnych czasach kiedy w Czarnogórze obowiązywało prawo wróżdy (czyli krwawej rodowej zemsty) na wysepce wzniesiono kamienny budynek nazywany Pomirbena dvorana aby zwaśnione strony mogły w nim prowadzić pertraktacje i dojść do ugody. Z tego prawa korzystali zarówno katolicy jak i wyznawcy prawosławia.

W 2018 roku kurs motorówką z nabrzeża na Gospa od Škrpjela i z powrotem kosztował 5€. [aktualizacja grudzień 2018] Przewoźnicy czekają na turystów nad samą wodą i przy parkingach.

Obok Gospa od Škrpjela znajduje się jeszcze jedna (naturalna) wysepka - Sveti Đorđe (Wyspa św. Jerzego), na której przetrwał zabytkowy klasztor i cmentarz gdzie chowano przedstawicieli najbogatszych rodów oraz kapitanów statków. W 2018 roku nie było możliwości dostania się na wyspę.

!Wyspa św. Jerzego (Sveti Đorđe), Perast, Zatoka Kotorska
Wyspa św. Jerzego (Sveti Đorđe), Perast, Zatoka Kotorska

Kotor

Uznawany za jedno z najpiękniejszych miast Czarnogóry bajkowy Kotor od lat korzysta z turystycznego boomu. Osada założona przez Greków należała następnie do Rzymu, Serbii, Wenecji i Austrii (z krótkimi epizodami na przynależność do carstwa Bułgarii, Republiki Dubrownickiej oraz niezależności). Dzięki potężnym umocnieniom dwukrotnie odparto tu atak wojsk tureckich. Kotor często nawiedzały trzęsienia ziemi - ostatnie w 1979 roku. Miasto dwukrotnie wpisano na listę UNESCO: po raz pierwszy doceniono zabudowę tutejszego Starego Miasta, po raz drugi zabytkowe mury miejskie we wspólnym wpisie "Weneckie fortyfikacje z 16-17 wieku". Cieniem na mieście kładzie się wojna gangów jaka od kilkunastu lat toczy się między kilkoma tutejszymi klanami.

!Mury obronne Kotoru
Mury obronne Kotoru

Za najcenniejszą budowlę uznaje się katedrę św. Tryfona (Катедрала Светог Трипуна). Dwunastowieczna świątynia przeszła cztery duże odbudowy i remonty, ale zachowała swój surowy romański rys (choć wprawne oko rozpozna również elementy gotyckie i renesansowe). Wstęp do świątyni jest płatny (bilet 2,50€ [aktualizacja grudzień 2018]) - na piętrze zorganizowano muzeum sztuki sakralnej. Można też wyjść na taras z widokiem na plac św. Tryfona (Pjaca sv Tripuna).

!Kościół św. Tryfona w Kotorze
Kościół św. Tryfona w Kotorze

Miasto jest pełne zabytków. Na świetnie zachowanej starówce przetrwały dawne pałace (Pałac Bizanti, Pałac Drago czy Pałac Grubonjów) i świątynie (cerkiew św. Łukasza, kościół św. Anny czy klasztor franciszkański). Całość otaczają potężne mury miejskie, przez które do centrum prowadzą trzy bramy: Północna, Morska i Południowa. Górną część umocnień stanowi twierdza św. Jana, wejście na jej najwyższe partie powinni rozważyć jedynie najwytrwalsi.

!Twierdza św. Jana w Kotorze
Twierdza św. Jana w Kotorze

W sezonie letnim na kotorskie nabrzeże zawijają olbrzymie, wielopiętrowe promy. Widok wielkiego okrętu cumującego tuż obok średniowiecznych murów pozostaje w pamięci na długo.

!Kotor - starówka
Kotor - starówka

Inne

Na półwyspie Prevlaka zachowały się ruiny austriackiej twierdzy. Turyści (zwłaszcza z krajów byłej Jugosławii) odwiedzają Igalo, gdzie przetrwała letnia willa Josipa Broz Tito - Tito Villa Galeb (5 Sava Ilića). Miejscowość ma charakter uzdrowiskowy, znana jest zwłaszcza z radioaktywnej wody mineralnej "Igaljka".

Na terenie wielu tutjeszych wsi zachowały się zabytkowe cerkwie i kościoły (Kuti, Muo, Kumbor, Bijela, Đenovići). Zespoły zabytkowych budowli znajdziemy w Kamenari, Dobrocie i Prčanj. Wielu turystów odwiedza niewielką jaskinię Sopot, położoną pomiędzy Risan a Kamenari. Ciekawa jest historia wsi Lepetane, która w dawnych czasach pełniła funkcję domu uciech dla marynarzy wypływających z Perast. Według legendy jej nazwa ma pochodzić od włoskiego słowa "la puttana" czyli "dziwka".

!Stare Miasto - Kotor
Stare Miasto - Kotor

Zatoka Kotorska (Boka Kotorska) - punkty widokowe

Malownicza Zatoka Koroska to wiele miejsc, z których roztaczają się przepiękne widoki na czarnogórskie miasteczka i wody Adriatyku.

  • Parking przy drodze E65 - Ci, którzy nie chcą płacić za wejścia na wieże mogą zatrzymać się przy drodze wiodącej z Herceg Novi do Risan. Przy ostrym zakręcie (42°28'43.9"N 18°41'10.8"E) powstała niedawno restauracja Verige 65, z której parkingu (bezpłatny) możemy popatrzeć na pobliski Perast i wyrastające za nim niebosiężne szczyty.

!Boka Kotorska - widok z parkinghu Verige 65
Boka Kotorska - widok z parkinghu Verige 65
  • Twierdza Spaniola w Herceg Novi - Wprawdzie dawna hiszpańska forteca znajduje się dziś w stanie ruiny, ale bez większych problemów dostaniemy się na jej mury (bezpieczne wejście po schodach), z których rozciąga się piękny widok na Adriatyk i półwysep Prevlaka.

  • Wieża kościoła św. Mikołaja w Perast - Czarnogórcy z dumą podkreślają, że ta wieża kościelna to najwyższa dzwonnica na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Najprawdopodobniej jest ona jednak nieco niższa od katedry św. Dujama w Splicie, ale i tak warto zapłacić 1€ [aktualizacja grudzień 2018] za piękny widok na Bokę, jaki się z niej roztacza. Chociażby po to aby ujrzeć Gospa od Škrpjela z góry.

!Widok z wieży kościoła św. Mikołaja (w Peraście) na Zatokę Kotorksą
Widok z wieży kościoła św. Mikołaja (w Peraście) na Zatokę Kotorksą
  • Twierdza św. Jana w Kotorze - To z całą pewnością jeden z najpiękniejszych widoków na terenie całej Czarnogóry. Z najwyższych partii twierdzy widać kotorską starówkę, cumujące przy nabrzeżu olbrzymie promy i okoliczne pasma górskie. Wejście na sam szczyt w 2018 roku kosztowało 8€ i nie należało do łatwych. Wspinaczka za dnia odbywa się w pełnym słońcu, po wyślizganych kamieniach, a turyści muszą pokonać ponad 200 metrów wysokości idąc cały czas pod górę. Lepiej dobrze przemyśleć wejście!

!Widok z twierdzy św. Jana w Kotorze
Widok z twierdzy św. Jana w Kotorze
  • Górskie szczyty - Spragnieni wspinaczki mogą wybrać się na wycieczkę w pobliskie góry. Na kilka szczytów prowadzą oznaczone szlaki turystyczne, ale należy zachować daleko posunięta ostrożność - czasem oznakowanie jest słabe, a droga usiana skałami i kamieniami.

Zatoka Kotorska (Boka Kotorska) - informacje praktyczne

  • W Budvie, Kotorze i innych dużych miastach w okolicy sprzedawane są wycieczki objazdowe po Boce Kotorskiej. Z reguły plan takiej wycieczki wygląda następująco: Herceg Novi - Kotor - Perast - odpoczynek na plaży w Tivacie. Na każdy z punktów organizatorzy przeznaczają około 1,5 godziny, a ceny takich wyjazdów w roku 2018 zaczynały się od 15€.

  • Pomiędzy miejscowościami Kamenari a Lepetane kursuje prom, z którego skorzystać mogą piesi i zmotoryzowani. Opłaty wnosi się jedynie za przewóz aut (samochód osobowy - 4,50€ [aktualizacja grudzień 2018]).

  • Nawigacje samochodowe mają kłopoty w małych miasteczkach Boki Kotorskiej - może zdarzyć się, że wyznaczą trasę przez schody lub nieprzejezdne drogi.

!Herceg Novi - twierdza Kanli-kula
Herceg Novi - twierdza Kanli-kula
  • Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami w zatoce kursuje kilku przewoźników (np. Blue Line, Dangrad). Choć kursy nie są zbyt częste to nie powinniśmy mieć problemu z dotarciem do większości interesujących nas zabytków. Aktualne godziny odjazdów z Kotoru możemy sprawdzić tutaj: link.

  • Plaże na terenie Boki Kotorskiej są podobne do tych w całej Czarnogórze - kamienne i niewielkie. Dużą popularnością cieszy się plaża Morinj (drobny żwirek) położona przy drodze do Risan. Rezerwując nocleg warto sprawdzić też jak wyglądają plaże w okolicach miejsca naszego pobytu. Może się bowiem okazać, że coś co nazywane jest plażą jest tak naprawdę betonową opaską położoną tuż obok ruchliwej drogi!

!Plaża w Herceg Novi
Plaża w Herceg Novi

Zatoka Kotorska (Boka Kotorska) - bezpieczeństwo

Przeglądając doniesienia medialne na temat Kotoru z całą pewnością natkniemy się na informacje o wojnach gangów w miastach zatoki. Toczy się ona od 2008 roku i związana jest z działalnością Darko Saricia, który pieniądze zarobione na przemycie narkotyków zainwestował w kotorskie hotele. W 2016 roku policja na krótki okres zamknęła Kotor dla turystów. Mimo to trudno powiedzieć żeby pobyt nad Zatoką był bardziej niebezpieczny niż chociażby w pobliskiej Chorwacji. Jak do tej pory żaden turysta nie zginął w krwawych porachunkach czarnogórskich mafii i szansa na to, że będziemy świadkami strzelaniny czy wybuchu bomby nie jest tu większa niż w dużych miastach Europy Zachodniej. Należy jednak pilnować portfeli, a przede wszystkim dokładnie sprawdzać rachunki w restauracjach i sklepach.

!Starówka w Kotorze
Starówka w Kotorze

Zatoka Kotorska (Boka Kotorska) - noclegi

Wybór noclegu podczas pobytu nad wodami Zatoki Kotorskiej nie powinien być problemem. Czarnogóra jest dość dobrze przygotowana na napływ turystów, a liczba miejsc noclegowych zwiększa się z roku na rok. W przypadku tego obszaru należy pamiętać o jednym - pod względem cen można powiedzieć, że Zatoka dzieli się na Kotor i całą resztę. Najpopularniejsze miasto regionu drożeje z każdym sezonem i nic nie wskazuje na to aby ten stan rzeczy uległ zmianie.

!Spacer po Herceg Novi
Spacer po Herceg Novi

Decydując się na nocleg w jednym z zabytkowych miasteczek pamiętajmy, że starówki są z reguły wyłączone z ruchu samochodowego, a parkingi często zatłoczone i płatne.

Dobrą alternatywą dla Kotoru może okazać się miasto Herceg Novi, gdzie bez większych kłopotów znajdziemy niedrogie apartamenty jak np. Vuksanovic Apartment (Obala Đurašević bb, pokoje z łazienkami, blisko starówki).

!Mury obronne Kotoru
Mury obronne Kotoru

Herceg Novi to miasto rozciągnięte wzdłuż linii brzegowej i często odległości pomiędzy poszczególnymi punktami mogą okazać się dość duże. Jeśli podróżujemy samochodem i nie zależy nam na noclegu blisko zabytków możemy zdecydować się na Apartment Jovana (Ustanicka 57a, pokoje z łazienkami, możliwość pozostawienia samochodu, kilka kilometów od centrum).

Ci, którzy szukają luksusu i bliskości plaży mogą wybrać Apart Hotel Grifone (Sava Ilica 13, czterogwiazdkowy hotel blisko plaży, często oferujący pokoje w promocyjnych cenach).

Jeśli szukamy kurortu gdzie będziemy mogli spędzać czas na plażach, a od czasu do czasu wyruszać na wycieczki po okolicy powinniśmy zdecydować się na Tivat. Uwaga! Podobnie jak w przypadku Herceg Novi warto wcześniej sprawdzić lokalizację hotelu - często Tivat w adresie pojawia się przy hotelach położonych na terenie okolicznych wiosek.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się obiekt D&D Apartments (Jurija Gagarina 11A, pokoje z łazienkami, blisko portu i dworca autobusowego).

Jeśli nie zależy Wam na bliskości miasta możecie zdecydować się na nocleg w Apartments Adeona (Obala Đurašević bb, pokoje z łazienkami, obiekt posiada prywatny fragment betonowego nabrzeża, na którym można skorzystać z leżaków).

Jeśli koniecznie chcemy zatrzymać się w Kotorze lepiej wybrać obiekt położony poza obszarem starówki np. apartament Tea (Tabačina bb, pokoje z łazienkami, blisko najważniejszych zabytków, możliwość skorzystania z parkingów miejskich).

Turyści zmotoryzowani mogą wybrać część miasta położoną po drugiej stronie zalewu Kotorskiego np. w Hotel Bokeljski Dvori (Prcanj, pokoje z łazienkami, możliwość wykupienia śniadań, obiekt posiada własny parking).

Sprawdź więcej noclegów w Kotorze.

Szukaj innych noclegów w całej Zatoce Kotorskiej.

!Palmy - Herceg Novi
Palmy - Herceg Novi

Reklama