Podróże po Europie

Czarnogóra

Od kilku lat Czarnogóra staje się tańszą alternatywą dla drożejącej Chorwacji. Znajdziemy tu zabytkowe cerkwie, ruiny zamków, przepiękne stare miasta, wysokie góry i malownicze morskie wybrzeże.

Miasta i miejsca

Na naszym blogu opisaliśmy dotychczas następujące miasta i miejsca:

Czarnogóra praktycznie

Co warto wiedzieć przed odwiedzinami Czarnogóry?

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Trzon połączeń pomiędzy miastami stanowi komunikacja autobusowa. Co zaskakujące w Czarnogórze bilety kupowane w kasach są droższe niż te, które nabywamy bezpośrednio u kierowcy (doliczana jest specjalna dopłata). Dlatego czasem miejscowi próbują zatrzymywać autobusy poza dworcami. Pamiętajmy jednak, że kierowcy nie mają obowiązku zatrzymywać się poza wyznaczonymi przystankami. W miastach, w których znajdują się duże dworce nie wejdziemy na peron jeżeli nie kupimy biletu w kasie (np. Budva).

Zaskakująco tanią opcją dla podróżujących mogą okazać się taksówki. Trzeba jednak pamiętać, że ich ceny są bardzo zróżnicowane. Najlepiej zapytać kilku kierowców o koszt dojazdu do wyznaczonego punktu nim zdecydujemy się na przejazd.

Sieć kolejowa jest słabo rozwinięta ale jeśli zatrzymamy się w Barze lub Sutomore będziemy mogli wybrać się na wycieczkę pociągiem do Podgoricy czy nad jezioro Szkoderskie.

Cerkwie i inne świątynie

Większość mieszkańców Czarnogóry to wyznawcy Serbskiego Kościoła Prawosławnego, z którym rywalizuje niewielki i nieuznawany Czarnogórski Kościół Prawosławny. Około 19% wyznaje islam (wschodnia część kraju), kilka procent to katolicy (wschód i niektóre części Boki Kotorskiej). Czarnogórcy dość poważnie traktują swoją religię uznając ją za bardzo istotną dla własnej odrębności etnicznej. Mimo to nie przywiązuje się tu zbyt dużej uwagi do strojów zwiedzających cerkwie (a przynajmniej w miejscowościach turystycznych). Rzecz jasna wejście w stroju plażowym nie będzie możliwe ale krótsze spodnie czy brak nakrycia głowy u kobiet nie stanowią problemu.

Pobyt

Plaże Czarnogóry podobnie jak w Chorwacji są kamieniste i żwirowe. W wodzie żyją jeżowce tak więc podczas kąpieli powinniśmy mieć na nogach obuwie. Mimo, że na wielu forach internetowych podaje się informacje w stylu "byłem w Czarnogórze dwa tygodnie i żadnego jeżowca nie widziałem" to jednak nie należy lekceważyć tych zwierząt. Nadepnięcie na jeżowca jest niezwykle bolesne i może zepsuć nam urlop.

Piaszczyste plaże znajdują się na południu kraju w Ulcinj. Najsłynniejsza z nich - Velika plaža ma kilkanaście kilometrów długości!

W przypadku rezerwacji hotelu należy bardzo dokładnie czytać opinie pozostawione przez innych turystów. Wprawdzie Czarnogóra nie odstaje zbytnio od poziomu europejskiego ale część hotelarzy może przekłamywać pewne informacje. Zwracajmy uwagę na rzeczywistą odległość od plaż oraz na to czy hotel lub pensjonat posiada własny parking. Często bowiem właściciele informują o parkingu mając na myśli np. płatny parking miejski. Pamiętajmy też, że na zabytkowe starówki w Budvie lub w Kotorze nie wjedziemy samochodem.

Na co uważać w Czarnogórze?

Polityka i historia

Czarnogórcy, podobnie jak inni mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego, uwielbiają opowiadać o trudnej historii swojego kraju. Bardzo często łączy się to z dość tendencyjnymi poglądami politycznymi. Zdecydowanie odradzamy wchodzenie w polemikę czy próby przekonywania rozmówców do swoich zapatrywań. Wiele emocji budzi historia rozpadu Jugosławii oraz kwestia relacji Czarnogóry i Serbii. Kontrowersyjne mogą okazać się również tematy związane z bieżącą polityką jak np. współpraca z UE czy relacje z USA i Rosją.

Reklama