Herceg Novi (Херцег Нови) - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne

Niewielki port leżący tuż obok granicy Czarnogóry z Chorwacją jest często omijany przez zwiedzających. Turyści kierują się z reguły do Budvy czy Kotoru jedynie przejeżdżając przez Herceg Novi. Warto choć na chwilę zatrzymać się w tym pełnym zabytków najbardziej "śródziemnomorskim" ze wszystkich miast Czarnogóry.

!Widok z twierdzy Spanjola w Herceg Novi
Widok z twierdzy Spanjola w Herceg Novi

Herceg Novi (Херцег Нови) - zwiedzanie

Miasto w swojej historii często zmieniało przynależność państwową. Założone przez bośniackiego króla Trvtko I, należało do Słowian, Turków, Wenecjan, Austriaków, Rosjan czy Francuzów. Co warto zobaczyć podczas spaceru po Starym Mieście i jego okolicach?

!Cerkiew św. Michała Archanioła (Herceg Novi)
Cerkiew św. Michała Archanioła (Herceg Novi)

Twierdza Kanli Kula (Херцег - Нови)

Najpotężniejsza z zachowanych fortyfikacji miasta powstała w XVI wieku, gdy Turkom udało się odzyskać władzę po krótkim epizodzie hiszpańskim. Zdobywcy postanowili unowocześnić umocnienia i do dwóch istniejących już twierdz dobudowano trzecią, która osłaniała Herceg Novi od północy. Według niektórych źródeł wykorzystano istniejące już wcześniej, niewielkie fortyfikacje. Jak to często bywało w przypadku takich budowli Turcy wykorzystywali ją jako więzienie, stąd nazwa obiektu - Kanli Kula czyli Krwawa Wieża. Zabytek został poważnie uszkodzony w czasie trzęsienia ziemi w 1979 roku. Podczas odbudowy fortecy na jej dziedzińcu stworzono amfiteatr, który dziś wykorzystuje się podczas letnich imprez i festiwali. Wstęp płatny.

!Pomnikkróla Tvrtko (Herceg Novi)
Pomnikkróla Tvrtko (Herceg Novi)

Forte Mare

(lokalizacja: 42°27'00.0"N 18°32'09.7"E)

Pierwszy zamek w tym miejscu wzniósł jeszcze bośniacki król Tvrtko I (pomnik monarchy można zobaczyć przy nabrzeżu u stóp Forte Mare). Fortyfikacje zostały rozbudowane przez Turków, nowa twierdza otrzymała dwie bramy i wyższe mury (ich podstawę stanowią do dziś resztki średniowiecznej budowli). Ostatnim elementem mającym bronić miasta od strony morza była wenecka cytadela wzniesiono nad samą wodą (około 200 metrów od Forte Mare). O ile jednak turecka twierdza przetrwała do naszych czasów w dość dobrym stanie, o tyle cytadela została zniszczona w 1979 roku. W jej ruinach lubią opalać się nudyści. Wstęp do Forte Mare jest płatny (działa tam również kino).

!Forte Mare (Herceg Novi)
Forte Mare (Herceg Novi)

Wieża Zegarowa (Sahat Kula)

Jeden z symboli miasta. W XVII wieku na dawnej bramie sułtan polecił umieścić zegar, który miałby wskazywać mieszkańcom godziny modlitw. Współcześnie stary zegar został zastąpiony nowoczesnym czasomierzem, a w środku wieży zlokalizowano miejskie archiwum.

Wieża Zegarowa (Herceg Novi)
Wieża Zegarowa (Herceg Novi)


Kościół św. Hieronima (Црква Св. Јеронима)

(Trg sv. Jeronima)

Herceg Novi stanowi jedną z nielicznych gmin na terenie Czarnogóry, gdzie działa istotna społeczność katolicka (żyje tu około 4% wyznawców tej religii). Jedną z katolickich świątyń jest właśnie kościół św. Hieronima, odbudowany po trzęsieniu ziemi z lat 70. XX wieku. Pierwszy kościół powstał na ruinach zniszczonego XVII wieku meczetu. Dziwić może nietypowe wezwanie (kult autora przekładu Wulgaty nigdy nie był tu zbyt silny), według lokalnych opowieści mieszkańcy nazwali świątynię na cześć jednego z weneckich wodzów Hieronima Cornera, który wyzwolił miasto spod osmańskiego panowania.

!Kościół św. Hieronima (Herceg Novi)
Kościół św. Hieronima (Herceg Novi)

Cerkiew św. Michała Archanioła (Црква Светог Архангела Михаила)

Najważniejszą prawosławną świątynię miasta określa się często mianem eklektycznej (czyli łączącej różne style architektoniczne). Rzeczywiście jest w tym dużo racji - dostrzeżemy tu wpływy gotyku (rozeta, triforium), romańszczyzny (plan krzyża greckiego, przysadzistość) czy sztuki islamu (zwieńczenia w formie małych minaretów). Cerkiew jest bowiem efektem pracy kilku architektów, powstała pod koniec XIX wieku. Znajduje się na najpopularniejszym placu Starego Miasta czyli Trg Herceg Stjepana. Miejsce to czasem nazywane jest Belavista tj. "piękny widok".

Cerkiew św. Michała Archanioła (Herceg Novi)
Cerkiew św. Michała Archanioła (Herceg Novi)


Kościół św. Leopolda Mandića (Crkve Leopolda Mandića)

Tuż obok kościoła św. Hieronima znajduje się niewielka katolicka świątynia często pomijana przez przewodniki. Warto zwrócić na nią uwagę bo związana jest z kultem ciekawego świętego. Leopold Mandić urodził się właśnie w Hercegu Novim. Miał niewiele ponad 1,3 metra wzrostu, więc gdy wstąpił do zakonu franciszkańskiego we włoskiej Padwie współbracia zalecili mu zająć się spowiadaniem zamiast głoszeniem kazań. Wkrótce Leopold zasłynął jako świetny spowiednik, ściągały do niego tłumy z całych Włoch. Po śmierci ogłoszono go błogosławionym i świętym. Dla uczczenia pamięci słynnego ziomka zmieniono wezwanie parafii ze św. Franciszka na św. Leopolda Mandića.

Kościół św. Leopolda Mandica (Herceg Novi)
Kościół św. Leopolda Mandica (Herceg Novi)


Parki

Wspominany w wielu przewodnikach "śródziemnomorski klimat" Herceg Novi najłatwiej dostrzec w miejskich parkach. Można mówić nawet o arboretach, w którym z sukcesem udało się posadzić palmy, sukulenty czy magnolie. Warto odwiedzić Park Dvorana przy ulicy Njegoševa oraz parku Muzeum Miejskiego (Gradski muzej, ul. Mirko Komnenovića).

!Park miejski (Herceg Novi)
Park miejski (Herceg Novi)

Twierdza Španjola (Tvrdjava Spanjola)

(13. Jula)

Na wysokości ponad 170 metrów nad poziomem morza wznoszą się malownicze ruiny twierdzy. Została zbudowana w czasach kiedy miastem rządzili Hiszpanie. Po krwawej bitwie o Castelnuovo miejscowości zajęli Turcy i rozpoczęli przebudowę fortyfikacji. Później Španjola zmieniała przynależność państwową, a w XX wieku pełniła funkcję więzienia. Współcześnie twierdza znajduje się w stanie ruiny. W środku nie funkcjonuje żadne muzeum, nikt nie pilnuje opuszczonych zabudowań. Zwiedzający mogą jednak wejść do środka, zobaczyć zachowane dziedzińce i przejść się po murach. Rozpościera się z nich piękny widok na położone poniżej miasto oraz zatokę.

Twierdza Spanjola (Herceg Novi)
Twierdza Spanjola (Herceg Novi)


Monastyr Savina (Српски православни манастир Савина, Херцег Манастирска путања)

Na wschodnich rubieżach miasta znajduje się bardzo ważne miejsce na religijnej mapie wiernych tutejszego prawosławia. Sam klasztor został zbudowany jeszcze w XI wieku, ale jego obecna forma to w dużej mierze efekt przebudowy z XVII wieku. Trzeba jednak zaznaczyć, że na przykład w tzw. Małej Cerkwi zachowały się freski pochodzące jeszcze z XV wieku. Turyści zobaczyć mogą: dwie cerkwie pw. Zaśnięcia św. Bogurodzicy (tzw. Dużą i Małą) oraz położoną na wzgórzu cerkiew św. Sawy. Do zwiedzania udostępniono również skarbiec (opłata za wstęp - 1€). [stan na listopad 2019] Na terenie monastyru znajduje się zabytkowy cmentarz gdzie najprawdopodobniej pochowano biskupa Savatije Ljubibratića (wsławił się on odbudową zniszczonego klasztoru). Z tarasu za cerkwią rozciąga się piękny widok na okolicę (ponoć przy dobrej pogodzie można stamtąd dostrzec masyw góry Lovcen).

!Monastyr Savina (Herceg Novi)
Monastyr Savina (Herceg Novi)
Cmentarz obok monastyru Savina (Herceg Novi)
Cmentarz obok monastyru Savina (Herceg Novi)


Inne

Na zachodnich granicach miasta mieści się dawna willa Josipa Bros Tito, który lubił przyjeżdżać do Herceg Novi. Od kilku lat po kompleksie oprowadza się wycieczki. Więcej informacji na temat zwiedzania tutaj: LINK.

Szereg zabytkowych cerkwi zobaczymy w dzielnicy Topla (najstarsza pamięta jeszcze wiek XVII).

Plaża miejska w Herceg Novi
Plaża miejska w Herceg Novi


Herceg Novi (Херцег Нови) - informacje praktyczne

  • Miasto posiada dobre połączenia z całą Boką Kotorską. W sezonie letnim kursuje wiele autobusów łączących Herceg Novi z Kotorem czy Risanem. Za kilka euro dotrzemy tu również z Budvy.

!Widok na Bokę Kotorską z Herceg Novi
Widok na Bokę Kotorską z Herceg Novi
  • Podróżujący samochodem spotkają się z problemem typowym dla miast Czarnogóry - wąskimi uliczkami i chronicznym brakiem parkingów. Najlepszą lokalizację posiada parking obok Poczty Głównej (ulica Njegoševa 47) - opłaty nie są duże. Najlepiej przyjechać tu wcześnie rano zanim pojawi się większość turystów. Znacznie więcej miejsca będziemy mieli na parkingu przy monasterze Savina (Паркинг манастира Савина). Jest on jednak oddalony od centrum o ok. 1,5 kilometra.

  • Pewnym problemem podczas zwiedzania mogą być dość duże odległości pomiędzy poszczególnymi zabytkami. Od centrum miasta do willi Tito jest nieco ponad 3 kilometry. Monastyr Savina znajduje się 1,5 kilometra od centrum, ale w przeciwną stronę niż willa dyktatora. Różnica wysokości między twierdzą Spanjola a Starym Miastem wynosi około 150 metrów wysokości.

!Cytadela (Herceg Novi)
Cytadela (Herceg Novi)
  • Jadąc do Herceg Novia z Budvy pamiętajmy, że możemy sobie skrócić drogę ponosząc niewielką opłatę za prom Lepetane - Kamenari. Dzięki temu zaoszczędzimy około 20 kilometrów (chociaż trzeba przyznać, że droga przez Perast jest niezwykle widowiskowa).

  • Miasto słynie z wielu plaż, z których największa jest plaża "Stara Banja" w Igalo. Blisko Starego Miasta znajdują się niewielkie plaże Boka i Herceg Novi (konieczność wykupienia leżaków). Niektórzy opalają się również w ruinach Cytadeli. Wiele firm turystycznych oferuje transfery motorówkami na okoliczne plaże Boki jak chociażby: Žanjica, Arza, Mirište czy Rosa. Uwaga! Plaże w Hercegu Novim są z reguły żwirowe lub kamieniste!

!Twierdza Spanjola - Herceg Novi
Twierdza Spanjola - Herceg Novi

Gdzie nocować w Hercegu Novim?

Za typowo wypoczynkową część miasta uważa się dzielnicę Igalo (Игало). Stąd roztacza się piękny widok na Herceg Novi, tutaj będziemy mieć do dyspozycji długą plażę oraz liczne kafejki i restauracje.

Większość turystów chwali sobie pobyt w apartamencie Obala - Katić (Luke Vukalovića 125 ; położenie blisko plaży, pokoje z prywatnymi łazienkami możliwość wykupienia śniadania).

Ci, którzy wolą nocleg bliżej Starówki mogą wybrać Apartament Vuksanovic (Stijepa Šarenca 12 ; prywatne łazienki i własny parking).

Możemy też zdecydować się na nieco spokojniejszą okolicę monastyru Savina gdzie wynajmujemy pokoje chociażby w Studios Adriatic (Branka Ćopića bb 85340 ; pokoje z prywatnymi łazienkami, własny parking).

Znajdź pozostałe noclegi w Herceg Novi.

!Widok z monastyru Savina _ Herceg Novi
Widok z monastyru Savina _ Herceg Novi

Reklama