Podróże po Europie

Risan (Czarnogóra) - rzymskie mozaiki i inne atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2023

Risan to małe miasteczko położone na północy czarnogórskiej Zatoki Kotorskiej, które na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. To właśnie tutaj znajduje się jednak jedna z najciekawszych rzymskich mozaik na świecie.

Risan - historia miasta w pigułce

Początki Risan sięgają zamierzchłych czasów. Pierwsze wzmianki wskazujące na istnieje osady w tym miejscu pochodzą z IV wieku p.n.e., kiedy tereny te zamieszkiwali Ilirowie. Ówczesne Rhizon mocno poddało się wpływom greckim, a z czasem znalazło się w granicach świata rzymskiego.

Z czasem Risan stało się największym miastem cesarstwa nad Boką Kotorską, które w momencie największego rozkwitu mogło zamieszkiwać nawet 10 tysięcy osób. W tamtym czasie wybudowano wiele reprezentacyjnych willi, których ślady w postaci mozaik przetrwały do naszych czasów.

Od wczesnego średniowiecza miasto zaczęło powoli tracić na znaczeniu, a w czasach nowożytnych przekształciło się w niewielkie miasto portowe.

Co warto zobaczyć w Risan? Największe atrakcje i zabytki

Risan nie należy na pewno do miejsc pierwszego wyboru wśród turystów analizujących listę największych atrakcji Zatoki Katorskiej. Miasteczko to może być jednak wartym rozważenia wyborem dla miłośników zabytków, gdyż możemy zobaczyć tu rzymskie mozaiki oraz cerkiew św. Piotra i Pawła. Szczęśliwie oba miejsca położone sa obok siebie, więc możemy bezproblemowo zwiedzić je w ciągu jedno- lub maksymalnie dwugodzinnej wycieczki. Oprócz nich w Risan natrafić możemy jeszcze na pojedyncze ruiny weneckiej rezydencji czy kilka bardziej okazałych domostw z czasów nowożytnych, ale nie ma tego wiele.

Podczas spaceru po części portowej Risan (Zatoka Kotorska)
Podczas spaceru po części portowej Risan (Zatoka Kotorska)

Na pewno warto przespacerować się kawałek uliczką rozpoczynającą się w porcie przy głównym placyku, która prowadzi pod górę aż do szczytu miasteczka. Jej historia sięga średniowiecza i przetrwało wzdłuż niej trochę tradycyjnych kamiennych domów i budynków.

Willa Hypnosa - pozostałości mozaik z czasów rzymskich

Turyści mogą zwiedzić resztki tak zwanej "Willi Hypnosa". Najprawdopodobniej pochodzi ona z końca II wieku naszej ery - był to duży dom składający się z dziesięciu pomieszczeń. Siedem pokoi, w których mieszkała rzymska rodzina posiadało podłogi z mozaikami, a trzy pomieszczenia dla służby jedynie zwyczajne klepiska. Najcenniejsza z zachowanych mozaik przedstawia boga snów Hyponsa - ukazanego pod postacią leżącego, uskrzydlonego młodzieńca. Jest to jeden z nielicznych wizerunków tego bóstwa z czasów starożytnych.

Współcześnie ruiny przekształcone sa w muzeum (na mapie znajdziecie je wpisując Римски мозаици risan).

Co ciekawe zachowane mozaiki były znane już w XIX wieku (opisano je w dziele "Les mosaiques romaines"). W XXI wieku prace archeologiczne w Risan prowadzili polscy archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego.
Mozaika w Willi Hypnosa- Risan, Zatoka Kotorska
Mozaika w Willi Hypnosa- Risan, Zatoka Kotorska

Wila Hypnosa - nasza opinia

Wprawdzie mozaiki z Risan to zabytek unikatowy, ale do muzeum powinni wybrać się jedynie miłośnicy archeologii i sztuki starożytnej. Podobizna Hypnosa jest niewielka, a geometryczne wzory z innych pomieszczeń mogą rozczarować turystów, nie zainteresowanych takimi zabytkami. Jeśli muzea Was nudzą, to lepiej spędzić ten czas zwiedzając inne malownicze zakątki Zatoki Kotorskiej!

Cerkiew św. Piotra i Pawła

Drugim zabytkiem w mieście jest okazała św. Piotra i Pawła. Pochodzi ona z pierwszych lat XVII wieku, ale w kolejnym stuleciu poddano ją dużej przebudowie. Budowa świątyni została sfinansowana z darów miejscowej ludności, a we wnętrzu przechowywane są typowe dla kościołów ortodoksyjnych ikony.

Osoby zainteresowane architekturą sakralną powinny zwrócić uwagę na dzwonnicę zamkniętą kopułą ustawioną na ośmiobocznym bębnie.

Monastyr Banja

Żeński monastyr (klasztor) Banja leży na samym krańcu miasteczka i dość daleko od jego centrum. Podobnie jak wspomniana cerkiew był on oczkiem w głowie mieszkańców, którzy przez stulecia hojnie go dotowali - w środku przetrwało wiele ikon, a nawet najstarsze freski na całej Zatoce Kotorskiej!

Istnieje możliwość wejścia do środka - pamiętajmy jednak o odpowiednim stroju z zasłoniętymi kolanami oraz ramionami. Będąc na miejscu warto zakupić któryś z produkowanym przez siostry przysmaków. W tutejszej kaplicy przechowywane są relikwie Jerzego Zwycięzcy, wielkiego męczennika kościoła prawosławnego.

Ruiny akropolu

Osoby poszukujące mniej oczywistych atrakcji oraz lubujące się w wysiłku fizycznym mogą wybrać się na górujące nad dzisiejszym miastem wzgórze. Zachowały się tam niewielkie resztki dawnego fortu, który istniał już w starożytności i został wzmocniony w średniowieczu. Na mapie znajdziecie go wpisując Илирски град Рисан. My niestety nie mieliśmy czasu żeby się tam wdrapać, więc nie jesteśmy w stanie podać więcej informacji praktycznych. Patrząc jednak na zdjęcia opublikowane w Internecie można pozazdrościć widoku wszystkim tym, którzy zdecydowali się wejść na górę!

Risan - wskazówki i informacje praktyczne

  • dawny port w Risan został przekształcony w parking, gdzie możemy zostawić nasz samochód.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama