Czarnogóra - zabytki, atrakcje, punkty widokowe, skarby natury i kurorty

Czarnogóra to kraj, który od kilku lat jest coraz częściej odwiedzany przez turystów z Polski. Na terenie tego niewielkiego państwa zachowało się wiele wartych odwiedzin zabytków architektury i obszarów chronionych.

Zabytki architektury

Wprawdzie liczne wojny doprowadziły do zniszczenia wielu miast i wiosek, ale to co przetrwało często wprawia zwiedzających w zachwyt.

 • Stare Miasto w Herceg Novi - Dawne miasto bośniackiego króla Tvrtka I to dziś połączenie modnego kurortu i historycznej zabudowy. Poza kilkoma zabytkowymi kościołami, odremontowanym kamienicami znajdziemy tu również dwie dobrze zachowane twierdze (trzecia wznosi się ponad miastem ok. 1,5 kilometra od centrum). Ze względu na swój specyficzny mikroklimat Herceg Novi nazywane bywa najbardziej śródziemnomorskim ze wszystkich miast Czarnogóry. Nieco na południe mieści się zabytkowy Monastyr Savina - miejsce bardzo istotne dla Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Więcej o mieście w artykule: Herceg Novi (Херцег Нови) - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne.

!Stare Miasto w Herceg Novi
Stare Miasto w Herceg Novi
 • Kościół Matki Boskiej na Skale (Perast) - Niewielka świątynia przez wielu uznawana jest za najpiękniejszy kościół katolicki Czarnogóry. Według legend kościółek wzniesiono na skale, na której odkryto cudowną ikoną Matki Bożej. Aby budowla miała solidne podstawy przez lata wokół zatapiano zdobyte lub uszkodzone okręty. Po przypłynięciu na wyspę warto kupić bilet i zajrzeć do środka aby przez chwilę podumać w barokowym wnętrzu - wizytę można połączyć ze zwiedzaniem starego miasta w Peraście.

!Perast - Wyspa Gospa od Skrpjela (Wyspa Matki Bożej na Skale)
Perast - Wyspa Gospa od Skrpjela (Wyspa Matki Bożej na Skale)
 • Ruiny Starego Baru - Dla miłośników średniowiecza wycieczka obowiązkowa! W okolicach współczesnego Baru zachowały się ruiny średniowiecznego miasta. Bar po zdobyciu przez Turków powoli tracił na znaczeniu na rzecz założonego w okolicy nowego portu. Poza nowożytnymi budynkami z czasów okupacji osmańskiej (np. łaźnie, meczety) przetrwało tu sporo średniowiecznych budowli (kościoły z przełomu XIV/XV wieku czy cytadela wzniesiona na miejscu pałacu biskupów). Dziś jest to prawdziwy labirynt ruin, gdzie podczas spaceru możemy poczuć na sobie tchnienie minionych epok. Więcej o mieście w tekście: Bar i Stary Bar - atrakcje, zwiedzanie i informacje praktyczne.

!Ruiny - Stary Bar, Czarnogóra
Ruiny - Stary Bar, Czarnogóra
 • Monaster Ostrog - Wbudowany w skalną wnękę monastyr pochodzi z XVII wieku (rozbudowany dwieście lat później) jest jednym z najważniejszych miejsc dla prawosławnych mieszkańców kraju. Co roku przybywają tu tysiące pielgrzymów, chcąc pomodlić się przy grobie św. Bazylego Ostrogskiego - założyciela klasztoru.

!Góry Lovćen (Czarnogóra) widziane z wód Jeziora Szkoderskiego
Góry Lovćen (Czarnogóra) widziane z wód Jeziora Szkoderskiego

Punkty widokowe

Zróżnicowany krajobraz sprawia, że o piękne widoki nietrudno. Gdzie znajdziemy najpiękniejsze panoramy?

 • Jezerski Vrh - Jeden z najwyższych szczytów pasma Lovcen to świetny punkt widokowy, z którego możemy objąć wzrokiem sporą część kraju, ale też ważne miejsce na historycznej i religijnej mapie Czarnogóry. W XIX wieku na szczycie góry biskup i władca Piotr II Niegosz kazał wybudować niewielką kaplicę, aby tam zostać pochowanym. Budowla przechodziła różne losy, a w latach 50. została zastąpiona monumentalnym mauzoleum, w którym spoczęło ciało teokraty. Mimo, że socrealistyczny rys budowli budzi kontrowersje wśród prawosławnych to co roku na szczycie pojawiają się setki turystów. Widok jest bowiem niezwykły - panorama rozciąga się od pobliskich szczytów Lovcen, aż po morze i brzegi Jeziora Szkoderskiego. Wstęp na teren mauzoleum jest płatny, ale pięknym widokiem możemy cieszyć przed wejściem do środka.

 • Twierdza św. Jana w Kotorze (Tvrdjava Sv. Ivan) - Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO weneckie umocnienia wzniesiono zgodnie z ideą tzw. twierdzy gwiazdy. Twierdza św. Jana robi wrażenie nawet jeśli oglądamy ją z dołu. Wejście na samą górę wymagać będzie sporo wysiłku i zapasów wody (przez większą część dnia droga na górę tonie w słońcu). Uważajmy też na śliskie kamienie, po których będziemy szli pod górę. W ostateczności wycieczkę możemy przerwać obok położonego w połowie drogi kościoła Matki Bożej od Zdrowia (Crkva Gospe od Zdravlja). Na samym szczycie będziemy mogli się cieszyć przepięknym widokiem na Bokę Kotorską oraz tutejszą starówkę. Wejście na górę jest płatne 8€. [aktualizacja luty 2018] Więcej o mieście a tekście: Kotor - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne.

!Twierdza św. Jana w Kotorze
Twierdza św. Jana w Kotorze
 • Dzwonnica kościoła św. Mikołaja w Peraście - Jeśli szukamy jakiegoś punktu, z którego będziemy mogli podziwiać Bokę Kotorskę, a nie w smak nam pokonywanie setek schodów w słonecznej spiekocie, możemy wybrać znacznie łatwiej dostępny (i tańszy Perast). Za jedyne 1€ [aktualizacja luty 2019] będziemy mogli zobaczyć z góry słynny "kościółek na Skale" oraz położone po drugiej stronie miasta ruiny zamku.

!Widok z wieży kościoła św. Mikołaja (w Peraście) na Zatokę Kotorksą
Widok z wieży kościoła św. Mikołaja (w Peraście) na Zatokę Kotorksą

Skarby natury

Wedle zapisu w konstytucji Czarnogóra jest krajem ekologicznym - wprawdzie stosunek mieszkańców do przyrody pozostawia wiele do życzenia, ale przyznać trzeba, że na terenie kraju przetrwało wiele ciekawych obszarów przyrodniczych.

 • Jezioro Szkoderskie - Największe jezioro w całym kraju podzielone jest pomiędzy Albanię i Czarnogórę. Odgrywa ono niezwykle ważną rolę w ekosystemie całego obszaru. Turyści mogą skorzystać z rejsu łodzią, a przy odrobinie szczęścia zobaczą pelikana kędzierzawego lub spróbują kotewki orzecha wodnego. Na niewielkich wysepkach przetrwały ruiny średniowiecznych klasztorów (szczególnie ważnych w historii dawnej Serbii). Wokół jeziora wytyczono również kilka szlaków pieszych.

 • Kanion rzeki Tary - To jeden z największych kanionów na świecie (głębokość sięga do ponad 1000 metrów), który został uznany za rezerwat biosfery. Miejsce znane jest wśród miłośników raftingu. Istnieje możliwość wykupienia czterodniowego spływu! Jeden z najciekawszych punktów to monumentalny łukowy most Đurđevića, przerzucony na wysokości 116 metrów. Kanion znajduje się na terenie Parku Narodowego Durmitor.

 • Kanion rzeki Morača - Rzeka, która przepływając przez Podgoricę nie robi na turystach zbyt dobrego wrażenia (głównie przez stopień zaśmiecenia koryta) kilkadziesiąt kilometrów wcześniej jest malowniczym, wartkim strumieniem, rwącym ku morzu przebija się przez wysokie skały. W przeciwieństwie do Tary Morača nie jest spławna, ale niektóre biura podróży oferują trekkingowe wycieczki wzdłuż jej brzegów.

 • Góry Przeklęte (Prokletije) - Najbardziej tajemnicze i niebezpieczne góry w kraju nazywane czasem ostatnim dzikim pasmem Europy. Nazwa odnosi się do ciężkich warunków życia z jakimi radzili sobie mieszkańcy tych obszarów. Jak do tej pory nie wyznaczono tu szlaków turystycznych, a pośród turystów krążą opowieści o ukrywających się tam przestępcach i przemytnikach.

 • Czarnogórska Niagara (położenie: 42°23'08.3"N 19°17'06.1"E) - Powiedzmy sobie szczerze - temu wodospadowi zdecydowanie daleko do sławnej Niagary, ale jeżeli podczas naszej wycieczki będziemy przejeżdżać obok Podgoricy to zdecydowanie warto nadrobić kilka kilometrów i zatrzymać się w tym miejscu. Uwaga! W gorące lata "Niagara" wysycha, a turyści mogą podziwiać wtedy księżycowy krajobraz, który najczęściej skrywany jest pod wodą. Obok działa restauracja serwująca potrawy lokalnej kuchni.

!Wodospad Niagara w Podgoricy - Czarnogóra
Wodospad Niagara w Podgoricy - Czarnogóra

Kurorty

Większość turystów przyjeżdża do Czarnogóry aby wypocząć i poleżeć nieco na plażach. Jak na tak niewielki kraj wybór miejsca leniuchowania jest dość szeroki - na odcinku krótkiego wybrzeża znajdziemy co najmniej kilka ciekawych kurortów.

 • Tivat - To dobry wybór jeśli myślimy o zwiedzaniu Boki Kotorskiej. Z Tivatu do Kotoru będziemy mieć jedynie 11 kilometrów. Możliwa będzie również wycieczka do Dubrownika - do tego pięknego miasta przy sprzyjających warunkach dojedziemy w niecałe 2 godziny! Sam Tivat to długie plaże i dobrze rozwinięta baza hotelowa.

 • Sveti Stefan - Nazywana czasem "wyspą milionerów" jest jedną z najczęściej fotografowanych wysepek w całym kraju. Dawniej mieściła się tu niewielka osada rybacka, którą socjalistyczne władze zmieniły w luksusowy hotel. Po rozpadzie Jugosławii obiekt niszczał, aż został wykupiony przez prywatnego właściciela i wyremontowany. Całość obejrzymy jedynie z zewnątrz, gdyż wstęp na wysepkę mają jedynie goście hotelu. Można tu popłynąć statkiem wycieczkowym z Budvy (koszt rejsu ok. 5€ [aktualizacja luty 2019]). Ceny noclegów w sezonie przekraczają nawet 1500€ za noc!

!Plaża miejska w Ulcinj - Czarnogóra
Plaża miejska w Ulcinj - Czarnogóra
 • Ulcinj - Jeden z ulubionych przez Polaków czarnogórskich kurortów. Ulcinj jest nieco tańsze niż reszta kraju. Samo miasto posiada dość charakterystyczny albański rys - członkowie tego narodu stanowią tutaj większość (ok. 60% mieszkańców). Kurort słynie z długiej piaszczystej plaży oraz ciekawej starówki. Ci, którzy lubią postindustrialne krajobrazy mogą udać się na teren dawnych solnisk. Tam gdzie dawniej działało socjalistyczne przedsiębiorstwo dziś utworzono rezerwat przyrody. Natura powoli odzyskuje opuszczone zabudowania gospodarcze. Więcej w artykule: Ulcinj: atrakcje, zwiedzanie i informacje praktyczne.

 • Sutomore (Сутоморе) - Ważny czarnogórski kurort z ruinami niewielkiej twierdzy oraz bardzo długą (choć kamienistą) plażą często wybierany przez turystów spoza kraju. Stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania południowej części państwa (Jezioro Szkoderskie, Ulcinj, Stari Bar, Podgorica).

 • Budva - To chyba najlepszy wybór dla tych, którzy chcą połączyć plażowanie i zwiedzanie. Duża baza hotelowa, kilka plaż (żwirowe lub kamieniste) oraz niewielka, ale bardzo przyjemna starówka sprawiają że co roku zatrzymuje się tu coraz więcej turystów. Poza zatłoczoną plażą miejską wybrać można: plaże Mogren, położoną nieco dalej Jazz Beach lub kamienistą, ale malowniczą wyspę św. Mikołaja. Więcej w artykule: Budva - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne.

!Budva - Czarnogóra
Budva - Czarnogóra

Reklama