Podróże po Europie

Dubrownik - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Co warto zobaczyć w Dubrowniku?

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego 2023

"Perła Adriatyku" zachwyca niezwykłą architekturą, malowniczym położeniem i zaskakuje wysokimi cenami. Mimo to warto wybrać się do Dubrownika choćby na jeden dzień i pospacerować pomiędzy wąskimi uliczkami tego czarującego miasta.

W naszym przewodniku po Dubrowniku opisaliśmy największe atrakcje i zabytki miasta (oraz miejsca poza utartym szlakiem), a także przygotowaliśmy garść wskazówek praktycznych. Rozpoczniemy jednak od krótkiego wprowadzenia historycznego.

Atrakcje Dubrownika - urokliwa zabudowa Starego Miasta
Atrakcje Dubrownika - urokliwa zabudowa Starego Miasta

Historia Dubrownika

Początki Dubrownika związane są z najazdem Słowian w VII wieku po Chrystusie. Mieszkańcy współczesnego Cavtat uciekając przed barbarzyńcami schronili się na niewielkiej wysepce, na której założyli osadę Ragusium. Tymczasem na stałym lądzie powstał Dubrovnik - wioska zamieszkana przez Słowian. Może to wydawać się zaskakujące, ale obie społeczności żyły ze sobą w zgodzie więc w średniowieczu połączono je w jedną całość. Utrzymujący się z handlu mieszkańcy bardzo szybko się bogacili, a miasto rozrastało się, ściągając na siebie uwagę pobliskich państw.

Wielka (Studnia) Fontanna Onofria w Dubrowniku
Wielka (Studnia) Fontanna Onofria w Dubrowniku

Oficjalnie, w całej swojej historii, Dubrownik zależny był m.in. od Cesarstwa Bizantyjskiego, Wenecji, Węgrów czy Turków. Jednak zgromadzone bogactwa pozwalały tutejszym kupcom prowadzić własną politykę - zależność ograniczała się najczęściej do opłacanego regularnie trybutu. Wykształcił się specyficzny ustrój polityczny, na czele Republiki Dubrownickiej stał wybierany co miesiąc Rektor rządzący przy pomocy kilku organizacji o charakterze doradczym lub kontrolnym (m. in. Rada Miasta).

Wzgórze Srđ - Dubrownik
Wzgórze Srđ - Dubrownik

Państwo posiadało swoja flagę, flotę i biło własne monety. Upadek niewielkiej republiki związany był z epoką wielkich odkryć geograficznych i zmianą szlaków handlowych. Dodatkowo w 1667 roku trzęsienie ziemi obróciło w gruzy większość zabudowy. Wprawdzie miasto odbudowano jeszcze piękniejsze, ale raz straconej pozycji nie udało się odzyskać. Republika przestała istnieć po wkroczeniu na te obszary wojsk napoleońskich pod dowództwem Augusta Marmonta. Po klęsce Napoleona Dubrownik wszedł w skład Cesarstwa Austrii, a po pierwszej wojnie światowej Królestwa Jugosławii.

Stacja Drogi Krzyżowej, Wzgórze Srđ - Dubrownik
Stacja Drogi Krzyżowej, Wzgórze Srđ - Dubrownik

Zabytkowa zabudowa uległa uszkodzeniu podczas wojny z faszystowskimi Włochami. Po 1945 roku miasto znalazło się w granicach komunistycznej Jugosławii w ramach Socjalistycznej Republiki Chorwacji. Ostatnie zniszczenia i wysokie straty w ludziach (ponad 3 tysiące mieszkańców) przyniosło oblężenie miasta przez oddziały czarnogórskie. W 1979 roku Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO.

Jak zwiedzać Dubrownik?

Najważniejsze zabytki Dubrownika położone są na terenie niewielkiej starówki - do wszystkich z nich bez większego trudu dotrzemy pieszo. Stacja kolejki na górę Srd czy fort Lovrijenac leżą tuż za murami obronnymi. Jeżeli jednak chcemy wyjechać poza miasto, przejść się parkiem Gradac czy wybrać się na Veliką Petkę lub plaże Babin Kuk będziemy musieli skorzystać z komunikacji miejskiej. Podobnie jest zresztą w przypadku portów i promów.

Tylko niektóre statki (do Cavtat, na wyspę Lokrum i część rejsów po zatoce) wypływają z portu na starym mieście. Zdecydowana większość promów wypływa z nowego portu położonego obok dworca autobusowego przy nabrzeżu Jana Pawła II (Obala Ivana Pavla II).

Dubrovnik Pass - w przypadku dłuższego pobytu lub planów aktywnego zwiedzania warto rozważyć ofertę karty turystycznej Dubrovnik Pass, która gwarantuje darmowe wejście do największych atrakcji oraz korzystanie z transportu publicznego. Więcej napisaliśmy o niej w ostatniej części naszego przewodnika. W przypadku chęci zwiedzania tylko muzeów możemy rozważyć zakup karty muzealnej, o której wspomnieliśmy więcej w części poświęconej Pałacowi Rektorów.
Zatoka - Dubrownik
Zatoka - Dubrownik

Pamiętajmy również, że poszczególne dzielnice leżą na różnych wysokościach. Dwukilometrowy spacer z nowego portu na Stare Miasto może zmęczyć gdyż cały czas będziemy szli pod górę.

Co warto zobaczyć w Dubrowniku? Największe atrakcje, zabytki oraz ciekawe miejsca

Spacer po murach obronnych

Do największych atrakcji Dubrownika należy bezsprzecznie możliwość przespacerowania się po jego wspaniałych murach obronnych. Ze względu na swoje położenie oraz olbrzymie bogactwo Dubrownik zmuszony był wiele razy odpierać najazdy obcych wojsk. Miasto otoczone zostało potężnymi murami, a w czasach nowożytnych zaprojektowano sieć potężnych fortów, które miały przeszkadzać wrogiej artylerii w ostrzale starego miasta. Cały zespół fortyfikacji zachował się do naszych czasów w świetnym stanie i jest prawdziwą chlubą miasta.

Wycieczka po koronie murów to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Dubrownika. Trzeba jednak pamiętać, że taka przyjemność kosztuje 15 EUR (bilet dziecięcy 5 EUR).

Więcej informacji praktycznych umieściliśmy w osobnym artykule: Mury obronne w Dubrowniku - historia, zwiedzanie i informacje praktyczne
Atrakcje w Dubrowniku - spacer po murach obronnych
Atrakcje w Dubrowniku - spacer po murach obronnych

Fort Lovrijenac

Kupując bilet na mury miejskie otrzymuje także możliwość zwiedzenia fortu Lovrijenac, który stanowi integralną część fortyfikacji Dubrownika i bronił dostępu do miasta od strony zachodniej (od strony przeciwnej zadanie te należało do fortu Revelin). Możemy też zakupić oddzielny bilet w cenie 5€.

Nazwa Lovrijenac wywodzi się od postaci św. Wawrzyńca. Legenda mówi, że wysoką na 37 m skałę na której znajdują się umocnienia upatrzyli sobie Wenecjanie. Chcieli trudno dostępne miejsce ufortyfikować aby móc stąd szachować miasto. Wiadomość o ich zamiarach dotarła do mieszkańców Raguzy i nim Wenecjanie przybyli w okolice Dubrownika na skale stał już potężny zamek. Źródła historyczne nie potwierdzają tej opowieści - najprawdopodobniej umocnienia te powstały w XIII wieku, chociaż swoją obecną formę uzyskały w wieku XV.

Swoistym przesłaniem dla żołnierzy broniących twierdzy (a także dla ewentualnych wrogów) była maksyma umieszczona nad wejściem "Non bene pro toto libertas venditur auro" czyli "Nie dobrze gdy wolność sprzedawana jest za całe złoto" - nie przegapcie jej wchodząc do środka!

Fort Lovrijenac w Dubrowniku widziany z oddali
Fort Lovrijenac w Dubrowniku widziany z oddali

Katedra w Dubrowniku

Najważniejsza świątynia miasta pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije) to barokowa budowla wzniesiona na ruinach średniowiecznego kościoła. Według legendy został on ufundowany przez Ryszarda Lwie Serce.

Nie przegap! W głównym ołtarzu zawieszono obraz Tycjana "Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny". Przynajmniej część poliptyku wyszła spod ręki mistrza - świadczą o tym inicjały jakie zachowały się na sarkofagu Maryi. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się w lewej nawie, uznawany za cudowny, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w srebrnej sukience.
Matka Boska z Portu w Katedrze w Dubrowniku
Matka Boska z Portu w Katedrze w Dubrowniku

Przeniesiono go tu z innej dubrownickiej świątyni (pod wezwaniem Przemienienia Pańskieg przy ulicy od Sigurate), po tym jak poprzednie malowidło spłonęło na początku XVIII wieku. Obraz przypisywany Rafaelowi, a przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem możemy obejrzeć w katedralnym skarbcu (wstęp płatny).

Katedra w Dubrowniku
Katedra w Dubrowniku
Ślub w dubrownickiej Katedrze
Ślub w dubrownickiej Katedrze

Pałac Rektorów

Pałac Rektorów (Knežev dvor) należy do najwspanialszych zabytków Dubrownika i warto zatrzymać się przy nim na dłużej nawet jeśli nie zamierzamy wchodzić do środka. Rektorzy w dawnej republice pełnili najwyższą władzę (podobną do weneckiego doży) - wybierano ich na miesiąc, a podczas sprawowania władzy musieli oni opuścić rodzinny dom i przenieść się do pałacu. Warto zwrócić uwagę na przepiękne zdobienia kolumn, na których opierają się podcienia.

Katedra i Pałac Rektorów - Dubrownik
Katedra i Pałac Rektorów - Dubrownik

Ten wspaniały pałac łączący w sobie kilka stylów architektonicznych takich jak gotyk i barok mieści dziś oddział Muzeum Dubrownika poświęcony lokalnej kulturze. W jego zbiorach znajdują się m.in.: bogata kolekcja malarstwa, zabytkowe szkło, kolekcja numizmatyczna, kolekcja broni czy ubrania.

Wskazówka praktyczna Bilet do Pałacu Rektorów jest drogi i kosztuje aż 15€. Jeśli planujemy bardziej aktywne zwiedzanie Dubrownika to zdecydowanie zakupić bilet łączony za 20€ umożliwiający również wejście do wielu innych placówek kulturalnych w mieście.
Katedra i Pałac Rektorów w Dubrowniku
Katedra i Pałac Rektorów w Dubrowniku

Wielka Studnia oraz ulica Stradun - główna arteria Starego Miasta

Wpisana na listę UNESCO dubrownicka starówka olśniewa praktycznie od pierwszego spojrzenia. Zachował się średniowieczny układ ulic, ale większość budynków powstała po trzęsieniu ziemi, które w 1667 roku zniszczyło miasto. Główna ulica Stradun (wytyczona wzdłuż dawnego przesmyku, który oddzielał Dubrownik od lądu stałego) wiedzie nas od zabytkowej Wielkiej Studni Onofria (Velika Onofrijeva česma) do najważniejszego placu zwanego popularnie Placa.

Wielka Fontanna (Studnia) Onofria w Dubrowniku
Wielka Fontanna (Studnia) Onofria w Dubrowniku
Ulica Stradun w Dubrowniku
Ulica Stradun w Dubrowniku

Ciekawostka

Warto również wiedzieć, że w sezonie turystycznym na ulicach miasta pojawiają się ubrani w historyczne stroje strażnicy. Godziny, w których gwardziści trzymają straż przy bramie Pile są czasem zmieniane, lepiej więc zawczasu upewnić się kiedy stają oni przy bramie lub maszerują przez miasto. Podczas naszej wizyty pojawiali się oni na ulicach ok. 19:30.

Gwardziści w Dubrowniku
Gwardziści w Dubrowniku

Klasztor franciszkanów (i inne świątynie w okolicy Wielkiej Studni)

W bliskiej okolicy Wielkiej Studni Onofria zobaczymy dawny klasztory franciszkanów, klasztor klarysek (obiekty leżą po przeciwnych stronach Poljana Paska Miličevića), kościół Zbawiciela (Crkva sv. Spasa) i kościół franciszkański (Franjevačka crkva, Garište ul. 5).

Dawny kompleks franciszkanów posiada wspaniałe krużganki stanowiące swoistą oazę w gęstej zabudowie starego miasta.

Dubrownik - krużganki klasztoru Franciszkanów
Dubrownik - krużganki klasztoru Franciszkanów

Warto wejść na chwilę do franciszkańskiej świątyni - poza barokowym wyposażeniem na lewej ścianie zachował się nagrobek Ivana Gundulića, słynnego chorwackiego poety tworzącego w XVII wieku.

Dubrownik - nagrobek Ivana Gundulića
Dubrownik - nagrobek Ivana Gundulića

Stara Apteka - nieoczywiste atrakcje w Dubrowniku.

Do najciekawszych zabytków dawnego kompleksu franciszkanów należy historyczna apteka uznawana za najdłużej funkcjonującą w Europie placówkę tego typu (i trzecią jeśli weźmiemy pod uwagę również te, które już nie istnieją). Dziś w jej wnętrzach mieści się muzeum (Franjevački samostan Male braće) prezentujące dawne naczynia, wagi i inne sprzęty, a także zabytkowy wystrój.

Pałac Sponza, kościół św. Błażeja i inne zabytki Placy

Z kolei na słynnej Placy wzrok przykuwa piękna fasada pałacu Sponza (Palača Sponza, Stradun 2) oraz bryła barokowej świątyni pod wezwaniem świętego Błażeja (Crkva svetog Vlaha, Luža ul. 2). Błażeja uznawano za patrona i opiekuna miasta. Według legend miał się on objawiać w snach mieszczanom i ostrzegać ich przed grożącymi niebezpieczeństwami. W Dubrowniku święty przedstawiany jest w stroju biskupim, a w dłoni trzyma makietę miasta. Każdego roku (3 lutego) podczas uroczystej procesji relikwie głowy męczennika przenosi się z katedry do kościoła św. Błażeja.

Kościół św. Błażeja w Dubrowniku
Kościół św. Błażeja w Dubrowniku

Na placu znajdują się też dwa ciekawe obiekty świeckie: najstarszy pomnik miasta czyli kolumna Rolanda i Mała Studnia Onofria. Warto zwrócić uwagę na kolumnę - to tutaj niegdyś ogłaszano postanowienia Rady Miasta i Rektorów. Miecz, który dzierży słynny rycerz skierowany był kiedyś w stronę Turcji skąd spodziewano się niebezpieczeństwa. Przedramię rzeźby było jednostką miary (dubrownicki lakat).

Dubrownik - kolumna Rolanda
Dubrownik - kolumna Rolanda

Muzea w Dubrowniku

Poza perłami architektury Dubrownik to również kilka interesujących placówek muzealnych. Podczas wycieczki będziemy mogli zwiedzić wspomniany już Pałac Rektorów oraz wiele innych miejsc w tym m.in. Muzeum Morskie (ul. kneza Damjana Jude 12), Muzeum Archeologiczne (Tvrđava Revelin) oraz Muzeum Chorwackiej Wojny i Niepodległości (Fort Imperial). Dokładne godziny otwarcia, ceny biletów (te mogą się różnić w zależności od sezonu) oraz informacje o najważniejszych placówkach można znaleźć na oficjalnej stronie poświęconej miejskim placówkom muzealnym: pod tym linkiem.

Skąd wzięła się nazwa Dubrownik?

Istnieje kilka koncepcji dotyczących pochodzenia nazwy Dubrownik. Najpopularniejsza wskazuje na proweniencję celtycką od słowa "dubron" oznaczającego wodę. Problemy sprawia również historyczna nazwa miasta czyli Ragusa. Przyjmuje się wprawdzie, że może ona pochodzić od greckich określeń skały, ale popularne są też pomysły wiążące Ragusę ze starogreckim "ragízo" oznaczającym zbieranie winogron. Sugeruje się też, że nazwę mogli nadać osadnicy z sycylijskiej Ragusy. Niektórzy badacze optują za jej pochodzeniem od proto-Greckiego słowa oznaczającego szczelinę w ziemi.

Wzgórze Srđ - punkt widokowy w Dubrowniku

Na północ od starówki widać wzgórze Srđ (412 metrów n.p.m.), które dziś znane jest jako świetny punkt widokowy na Dubrownik. W czasach wojen napoleońskich wybudowano tu tak zwany Fort Imperial. Ze wzgórza podczas wojny domowej w Jugosławii wojska czarnogórskie ostrzeliwały Dubrownik, dokonując poważnych zniszczeń zabytkowej zabudowy. Historię tamtych dni możemy poznać w muzeum jakie działa na terenie dawnego fortu.

Krzyż na wzgórzu Srđ w Dubrowniku
Krzyż na wzgórzu Srđ w Dubrowniku

Jak dostać się na wzgórze Srđ?

Na sam szczyt, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto, możemy dostać się kolejką linową lub wejść o własnych siłach. Wzdłuż krętego szlaku umieszczono stacje drogi krzyżowej.

Uwaga! Nocą ścieżka jest nieoświetlona, warto więc podczas późnego spaceru zabrać ze sobą latarki i buty na grubej podeszwie (droga jest wyłożona licznymi kamieniami).

Wjazd na sam szczyt jest dość drogi (choć akurat w Dubrowniku nie powinno nas to dziwić) - trasa w obie strony kosztuje aż 26,54€ (a w jedną stronę około 15€). Stację na mapie znajdziecie wpisując Dubrovnik Cable Car.

Widok na Dubrownik z kolejki na wzgórze Srđ
Widok na Dubrownik z kolejki na wzgórze Srđ

Zwiedzanie Dubrownika śladami "Gry o Tron" i filmu "Ostatni Jedi"

Urok Dubrownika przyciąga też ekipy filmowców. O mieście stało się głośno kiedy rozpoczęto tu zdjęcia do kolejnego sezonu popularnej "Gry o tron". Nie ma w tym zbytniej przesady, Dubrownik czerpie całymi garściami z fenomenu serialu - obok schodów przy kościele św. Ignacego można wypić "Shame cocktail", a po ulicach miasta przechadzają się turyści z wydrukowanymi kadrami z serialu. Do najpopularniejszych miejsc, w których kręcono serialowe ujęcia należą:

 • Gradac Park (wesele i śmierć Joffreya Baratheona),
 • Wieża Minčeta (Daenerys przed Domem Nieśmiertelnych),
 • Fort Lovrijenac (Czerwona Twierdza),
 • schody przy kościele św. Ignacego (marsz pokutny Cersei).

Wiele ujęć zrealizowano w oddalonym o kilkanaście kilometrów arboretum w Trsteno oraz na terenie zniszczonego podczas wojny hotelu Belvedere (kilka kilometrów na południe od miasta).

Schody przy kościele św. Ignacego w Dubrowniku
Schody przy kościele św. Ignacego w Dubrowniku

Kręcono tu również kolejną część sagi Gwiezdnych Wojen - Dubrownik zagrał miasto hazardzistów Canto Bight (ulicę Stradun zastawiono wtedy fantazyjnymi dekoracjami).

Fani zarówno jednej jak i drugiej serii mogą wybrać się na zorganizowaną wycieczkę tropem filmowych ujęć. Warto pospacerować po mieście i porównać oferty różnych agencji turystycznych - różnią się one ceną, trasą oraz czasem trwania. Uwaga! Należy pamiętać, że są to wycieczki tematyczne - przewodnicy opowiadają głównie o filmach pomijając historię miasta czy mijanych obiektów.

Lokrum - rejs na sąsiedzką zieloną wyspę

Lesista malownicza wyspa położona blisko miasta to dawna własność zakonu benedyktynów, którzy mieli tu niewielki klasztor. Według legendy uratowali oni Ryszarda Lwie Serce, którego okręt rozbił się u brzegów wyspy. Zakon stracił swoją posiadłość po zajęciu Lokrum przez wojska napoleońskie, a nowi władcy wznieśli tu fort. Dziś na tym obszarze znajduje się rezerwat przyrody. Na wyspę kursują statki ze Starego Portu w Dubrowniku. Wokół wyspy można również popływać na kajakach, startując z niewielkiej plaży położonej między fortem Lovrijenac, a basztą Bokar (ul. od Tabakarije 1).

Rejsy na wyspę Lokrum

Na wyspę z portu w Dubrowniku dopłyniemy w zaledwie 10 minut. W 2023 roku bilet dla osoby dorosłej kosztuje 27€. Dostępne są również bilety ulgowe dla dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat w cenie 5€.

Dubrownik - Stare Miasto z wyspą Lokrum w tle
Dubrownik - Stare Miasto z wyspą Lokrum w tle

Atrakcje w Dubrowniku poza utartym szlakiem

Przedłużony spacer po starówce

Spod placu Placa możemy przejść ulicą Świętego Dominika do średniowiecznego klasztoru dominikanów (warto przyjrzeć się rzeźbionym schodom przed wejściem do klasztornej świątyni - przerwy w balustradzie zasłonięto u podstawy, aby stojący u dołu mężczyźni nie mogli patrzeć na nogi idących do kościoła kobiet) i dalej przez fort Revelin poza starówkę lub przez Bramę Pontyjską do Starego Portu.

Zajrzyjmy również do kościoła św. Ignacego (Sveti Ignacije, Poljana Ruđera Boškovića 7) z przepięknym barokowym wnętrzem. Na przykościelny plac dostaniemy się zaprojektowanymi w XVIII wieku schodami. Zaczynają się one przy ulicy uz Jezuite, która doprowadzi nas do placu Ivana Gundulića. Na pomniku tego chorwackiego poety znajdziemy wizerunki polskich bohaterów narodowych (pojawiają się oni w poświęconym wojnie polsko-tureckiej poemacie "Osman").

Mało znanym, ale bardzo ciekawym miejscem jest galeria Ivo Grbica. Ten chorwacki grafik i ilustrator stracił cały swój dobytek i sporą część dorobku artysyycznego w ataku wojska czarnogórskich na miasto. Po zakończeniu wojny artysta odbudował mieszkanie czyniąc z niego coś w rodzaju antywojennej instalacji. Ivo Grbic Art Gallery mieści się przy ul. od Puča 16, a na progu domu bardzo często siada sam twórca i wita turystów.

Kościół św. Józefa - Dubrownik
Kościół św. Józefa - Dubrownik

Mniej znane kościoły i świątynie Dubrownika

Z pozostałych świątyń starego miasta wymienić należy jeszcze: kościół św. Józefa (Crkva svetoga Josipa), cerkiew Zwiastowania (Crkva sv. Blagovijesti, od Puča 8), Starą Synagogę (Žudioska 5) oraz niewielkie kościółki położone w okolicach klasztoru dominikańskiego - Matki Boskiej Różańcowej (Gospe od Rozarija), św. Mikołaja (Sv. Nikole), św. Sebastiana (Sveti Sebastijan) i św. Dominika (sv. Dominika). W przypadku kościoła św. Józefa zwróćmy uwagę na drzewo, które wyrosło na fasadzie świątyni. Roślina pojawiła się w 1836 roku, siedemdziesiąt lat później mieszkańcy zbudowali jej specjalną kamienną donicę.

Cerkiew prawosławna w Dubrowniku
Cerkiew prawosławna w Dubrowniku

Gradac Park i okolice

Położony na zachód od Starego Miasta park Gradac założono w latach 60. XIX wieku. Mimo tego, że jest to miejsce częstych spacerów mieszkańców miasta, sprawia wrażenie nieco zaniedbanego i opuszczonego. Warto jednak przespacerować się pomiędzy parkowymi alejkami lub wybrać się na krótką przechadzkę po okolicznych drogach. Wokół kompleksu leśnego wzniesiono bowiem wiele willi i budynków użyteczności publicznej w stylu historycznym.

Gradac Park - Dubrownik
Gradac Park - Dubrownik

Park Šuma i Babin Kuk

Dwa potężne wzgórza widoczne na zachód od starówki to teren lasu miejskiego (zwanego niekiedy parkiem) Šuma. Spacer po nim to świetny sposób na odpoczynek od przechadzających się po starówce tłumów. Wspinając się na wzniesienia będziemy mogli podziwiać wybrzeże i okoliczne wyspy. Z kolei położony jeszcze dalej na północ półwysep Babin Kuk to skupisko domków jednorodzinnych i nieco tańszych hoteli. Znajdziemy tu również camping oraz ścieżki rowerowe.

Dubrownik - Velika Petka, Babin Kuk i Nowy Port
Dubrownik - Velika Petka, Babin Kuk i Nowy Port

Rijeka Dubrovačka

Na północ od miasta morze wżyna się w ląd wąziutką i długą na około 5 kilometrów zatoką (przypominającą nieco skandynawskie fiordy). Urokliwe położenie i znacznie mniejszy tłok niż w centrum sprawiają, że turyści często rezerwują noclegi właśnie tutaj. Rijeka posiada bezpośrednie połączenie autobusowe ze Starym Miastem (linia 1a i 1b), a ceny hoteli są tu nieco niższe niż w ścisłym centrum. W 2002 roku oba końce zatoki połączono mostem wiszącym, któremu nadano imię pierwszego prezydenta Chorwacji Franjo Tuđmana. Istnieją firmy, które umożliwiają skoki na bungee z tego mostu - łatwo znajdziecie je w sieci.

Rijeka Dubrovačka widzina z mostu Tudmana
Rijeka Dubrovačka widzina z mostu Tudmana

Ploče

Na terenie tej dzielnicy działała niegdyś słynna dubrownicka stocznia. Miasto aby chronić się przed zarazą nakładało na marynarzy obowiązek kwarantanny na terenie pobliskich wysp. Pod koniec XV wieku w Ploče wzniesiono lazaret, który możemy oglądać do dziś (Lazareti, Frana Supila 10). Zabytkowa budowla mieści obecnie instytucje kultury.

Wyspy Elafickie (Elafitski)

Pobliski archipelag elaficki w skład którego wchodzi trzynaście wysp to popularne miejsce wycieczek statkami z dubrownickich portów. Oferty firm oferujących tego rodzaju usługi wystawiane są w okolicach zarówno starego jak i nowego portu. Przykładowa wycieczka na trzy z tych malownicznych wysp, organizowana przez firmę Adriana Cavtat kosztuje około 50€ (rejs z posiłkiem, czas trwania około 8 godzin) - link.

Możemy jednak popłynąć tam na własną rękę. Na wyspy: Šipan, Lopud i Koločep pływają statki państwowej spółki Jadrolinija. Aktualne ceny i rozkłady sprawdzimy na oficjalnej stronie przewoźnika.

Plaże w Dubrowniku

Powiedzmy sobie szczerze Dubrownik nie jest idealnym miastem dla tych, którzy chcą plażować. Tutejsze plaże to albo krótkie i kamieniste fragmenty wybrzeża albo betonowe opaski. Czasem turyści wygrzewają się też na dubrownickich skałach. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z plaż należą do pobliskich restauracji lub hoteli i za wypoczynek na nich należy zapłacić.

Najpopularniejsze miejsca odpoczynku w okolicach miasta to: Copacabana Beach (północ miasta półwysep Babin Kuk), Lapad Beach (pomiędzy półwyspem Babin Kuk a wzgórzem Velika Petka) lub Banje Beach (kilkaset metrów za Lazareti w Ploče). Warto udać się na Bellevue Beach - plaża choć niewielka i w sezonie zatłoczona leży w przyjemnej zatoczce z widokiem na Gradac Park. A jeśli zabraknie nam luksusu możemy okrążyć południowy cypel i na skałach przy ekskluzywnym hotelu Rixos Libertas (Liechtensteinov put 3) wynająć leżak za 100 kun na cały dzień.

Plaża Bellevue - Dubrownik
Plaża Bellevue - Dubrownik

Jeśli chcemy odpocząć chwilę na piaszczystej plaży powinniśmy wybrać się na wyspę Lopud i plażę Sunj. W Dubrowniku kilka firm organizuje wycieczki statkiem w programie których mamy: oglądanie jaskiń, podziwianie przyrody lub okolicznych wiosek i wypoczynek nad morzem. Ich ceny są jednak dość wysokie. Statki wypływają zarówno ze Starego i jak Nowego Portu.

Noclegi

W przypadku noclegów w tej części Chorwacji obowiązuje jedna zasada - im bliżej starego miasta tym drożej. Nie należy jednak panikować, komunikacja miejska w Dubrowniku jest dość dobrze zorganizowana i niezbyt droga. Wielu mieszkańców wynajmuje pokoje, oferując znacznie niższe ceny niż pobliskie hotele.

Więcej o poszukiwaniu zakwaterowania napisaliśmy w artykule Gdzie spać w Dubrowniku? Polecane hotele i wskazówki praktyczne

Dubrownik - wskazówki i informacje praktyczne

Dubrovnik Pass

Miasto posiada specjalną kartę turystyczną, która umożliwia darmowe wejścia do wybranych atrakcji, zniżki do innych oraz bezpłatne korzystanie transportu publicznego. Można ją nabyć online lub w kilkudziesięciu punktach na terenie całego Dubrownika (w najpopularniejszych hotelach, w Pałacu Rektorów lub w punkcie Informacji Turystycznej). Karta występuje w wersji jednodniowej, trzydniowej i siedmiodniowej. W wersji jednodniowej możemy przez 24 godziny jeździć autobusami po całym mieście (od momentu pierwszej aktywacji), w przypadku karty trzydniowej 72-godziny, a w wersji siedmiodniowej 168-godzin.

Ceny kart turystycznych w Dubrowniku to:

 • wersja 1-dniowa - 35,00 (153,46 zł),
 • wersja 3-dniowa - 45,00 (197,31 zł),
 • wersja 7-dniowa - 55,00 (241,15 zł),
Brama Pile w Dubrowniku
Brama Pile w Dubrowniku

Parkingi

Działa tu podobna zasada jak w przypadku hoteli. Strefa parkowania w okolicy starówki to bajońskie sumy jakie trzeba wydać na postój. Wystarczy jednak ruszyć się ponad jeden kilometr od centrum, gdzie znajdziemy miejsca do parkowania nawet kilka razy tańsze.

Transport miejski w Dubrowniku

Miasto posiada kilka publicznych linii autobusowych obsługiwanych przez firmę Libertas i kilkanaście łączących Dubrownik z okolicznymi wsiami i miasteczkami. Bilety możemy nabyć w kioskach - jeden bilet umożliwia godzinne podróżowanie po całym mieście. Jeśli opłatę za przejazd wnosimy u kierowcy (należy posiadać odliczoną kwotę) zapłacimy nieco więcej. Bilet kasujemy zaraz po wejściu do autobusu (najlepiej pierwszymi drzwiami) obrazkiem do dołu! Aktualne ceny biletów znajdziemy na stronie przewoźnika.

W przypadku linii podmiejskich płacimy u kierowców (tutaj kierujący pojazdem wydaje resztę). Pamiętajmy jednak, że niektóre z busów wyjeżdżających poza Dubrownik kursują bardzo rzadko i tylko w określone dni. Rozkłady możemy sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika, ale my wolimy korzystać z aplikacji moovit

Osobną sprawą jest transport na dubrownickie lotnisko - połączenia wykonywane są najczęściej z dworca autobusowego przez kilka firm.

Na co uważać podczas zwiedzania Dubrownika?

 • Jeśli wybieramy się w rejs promem pamiętajmy o sprawdzeniu, z którego portu wypływa nasz statek. Różnica pomiędzy starym a nowym portem to około 3 kilometry, jeśli pomylimy te miejsca to prawdopodobnie spóźnimy się na rejs.
 • Dubrownicki bruk zwłaszcza na ulicy Stradun wyślizgały buty milionów ludzi. Stąpajmy ostrożnie bo o upadek nietrudno!
 • Przed wizytą w danym muzeum dobrze sprawdzić dni jego otwarcia. Część z nich otwarta jest we wszystkie dni tygodnia inne zamyka się w poniedziałki, a nawet wtorki czy środy.
 • Pamiętajmy, że Chorwaci są w większości katolikami, w kościołach stosunkowo często odprawiane są msze, a zwiedzanie świątyń podczas nabożeństw jest niewskazane.
 • Duży tłok na starówce zwiększa szanse kieszonkowców. Lepiej więc mieć oczy z tyłu głowy i unikać sporych skupisk ludzi.
Bruk w Dubrowniku
Bruk w Dubrowniku
Kot na dubrownickiej starówce
Kot na dubrownickiej starówce

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama