Podróże po Europie

Chorwacja

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych celów wakacyjnych podróży Polaków. I chociaż plaże są tu najczęściej kamieniste to jednak ciepły klimat i mnogość zabytków wynagradzają tę niedogodność. Kraj jest dość dobrze przygotowany na najazd turystów, warto jednak poznać zawczasu jego specyfikę.

Miasta i miejsca

Chorwacja praktycznie

Co warto wiedzieć przed odwiedzinami Chorwacji?

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Chorwacki transport to w większości przypadków autobusy. Tramwaje jeżdżą w Zagrzebiu i w Osijeku. Sieć kolejowa jest lepiej rozwinięta na wschodzie i północy kraju, gorzej w części centralnej, na południu praktycznie nie istnieje. Duże miasta jak Split, Zagrzeb czy Dubrownik posiadają własną komunikację i osobne systemy sprzedaży biletów. Autobusy międzymiastowe są z reguły wygodne i nowoczesne, chociaż ze względu na zakorkowane drogi często dochodzi do opóźnień. Istnieje praktyka dopłat za bagaż, który chcemy włożyć do luku. Są to jednak kwoty niewielkie.

Kościoły

Wiele kościołów zwiedzimy za darmo ale w kilku miejscach trzeba będzie kupić bilet (np. katedra w Szybeniku). Znacznie częściej spotkamy się z sytuacją kiedy zwiedzanie świątyni jest darmowe, a zapłacić trzeba za obejrzenie skarbca lub muzeum kościelnego. Chorwaci są w przeważającej większości katolikami, a do swojej religii podchodzą bardzo poważnie. W kościołach często odprawiane są msze, a zwiedzanie świątyń podczas nabożeństw nie jest mile widziane. Dodatkowo dość duża wagę przywiązuje się tu do odpowiedniego stroju zwiedzających. Dla przykładu w Splicie turyści otrzymują specjalne chusty jeśli obsługa katedry uzna, że ich strój jest zbyt kusy.

Ciekawostką jest estyma, jaką Chorwaci darzą papieża Jana Pawła II. Wiele głównych ulic nosi jego imię, a mieszkańcy dobrze pamiętają uczestnictwo w papieskich pielgrzymkach.

Poruszanie się po kraju

Chorwackie drogi należą do jednych z lepszych na całym Półwyspie. Przez kraj biegnie kilka dużych i utrzymanych w dobrym stanie autostrad. Mimo korków przy wjazdach są one najlepszym sposobem na szybkie dotarcie do wybranych punktów. Autostrady są płatne. Wysokość opłat za konkretne odcinki autostrad możemy sprawdzić tutaj: link (pamiętajmy żeby określić najpierw do której kategorii zalicza się nasze auto np. kategoria IA to tylko jednoślady).

Polacy najczęściej wyjeżdżają do Chorwacji przez przejście graniczne z Węgrami w Letenyei. Mimo tłoku na wjazdach jest to stosunkowo prosta i bezpieczna droga. Mniej popularne (ze względu na wysokie opłaty) są trasy przez Austrię i Słowenię.

Na co uważać w Chorwacji?

Historia

Mimo że Chorwaci dość szybko otrząsnęli się z koszmaru wojny to bolesne wspomnienia są nadal żywe. Kontrowersje budzi polityka władz z czasów II wojny światowej (kolaboracja), zapędy nacjonalistyczne współczesnych polityków i oskarżenia o udział w czystkach etnicznych. Lepiej nie poruszać tych tematów w rozmowach z miejscowymi, a tym bardziej nie starać się przekonać ich do swoich poglądów.

Jeżowce

W Adriatyku występują jeżowce, których ukłucia są bardzo bolesne (rany trudno się goją). Podczas kąpieli w morzu najlepiej nosić specjalnie obuwie, bo chociaż spotkania z jeżowcami nie są częste to jednak lepiej uważać.

Reklama