Split (Chorwacja) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Chorwacki Split to ewenement na skalę światową - niezwykłe miasto, którego starówka była niegdyś… cesarskim pałacem! Budowla chociaż zdewastowana i zniszczona nadal zaskakuje swoimi rozmiarami.

!Widok na Split z dzwonnicy katedry
Widok na Split z dzwonnicy katedry

Nazwa miasta

Przez lata uznawano, że nazwa miasta pochodzi od rzymskiego określenia "palatium" oznaczającego siedzibę władcy. W czasach cesarstwa Split nazywany był Spalatum i ten termin łączony bywa z pałacem Dioklecjana. Coraz częściej jednak podważa się taką proweniencję, słusznie wskazując, że miasto istniało na długo przed przeniesieniem tu siedziby cesarza. Grecka nazwa brzmiała "Asphalatos" i zdaniem językoznawców wywodzi się od nazwy popularnego tu, żółtego krzewu Calicotome villosa. Być może prawdziwe są obie koncepcje: początkowo funkcjonowała nazwa "kwiatowa", którą Rzymianie skojarzyli ze słowem "palatium".

!Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie
Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie

Historia Splitu

Wbrew temu co się powszechnie sądzi, zanim powstał tu pałac Dioklecjana, od kilkuset lat funkcjonowała osada założona przez greckich kolonistów. Nie wiemy o niej zbyt wiele gdyż większość źródeł skupia się na pobliskiej Salonie. Dopiero gdy zmęczony rządzeniem Dioklecjan postanowił przenieść się nad morze i wzniósł tu olbrzymi pałac dzieje małej osady zmieniły swój bieg. W VII wieku po spaleniu Salony przez Słowian i Awarów ocalała ludność przeniosła się do ufortyfikowanego pałacu. Cesarz Konstans II Brodaty zezwolił na przekształcenie dawnej budowli w nowe miasto, które miało dać odpór najazdom barbarzyńców. Z ruin Salony przeniesiono relikwie św. Dujama, a w późniejszych wiekach wybudowano katedrę na miejscu dawnego mauzoleum.

!Salona - starożytne ruiny w okolicach Splitu
Salona - starożytne ruiny w okolicach Splitu

Miasto pozostawało we władaniu Bizancjum, ale ścierały się tu również wpływy chorwackie, węgierskie i weneckie. W roku 1420 władzę nad Splitem przejęła republika wenecka i zachowała ją przez następne kilkaset lat. Ograniczono przy okazji autonomię Splitu, ale jednocześnie miasto rozwinęło się pod względem gospodarczym, kwitła też literatura i sztuka.

!Pałac Dioklecjana
Pałac Dioklecjana

Po okresie wojen napoleońskich władzę nad Dalmacją przejęła Austria. W XIX wieku do głosu doszli przedstawiciele chorwackich ruchów narodowych. Po pierwszej wojnie światowej Split znalazł się w granicach Królestwa Jugosławii stając się jednocześnie areną konfliktu pomiędzy Chorwatami a Włochami. Wojska niemieckie zajęły miasto w 1941 roku i przekazały je Włochom. Gdy zakończyła się II wojna światowa Split znalazł się w granicach socjalistycznej Jugosławii Josipa Broz Tito. Podczas wojny domowej na Bałkanach w okolicy stacjonowała jugosłowiańska flota wojenna, która w 1991 roku ostrzelała miasto. Lata 90. to czas zastoju gospodarczego, który przełamano rozwijając branżę turystyczną. Dziś zatrzymuje się tu większość zwiedzających Riwierę Chorwacką. W roku 1979 na listę UNESCO wpisano historyczne centrum wraz z ruinami pałacu Dioklecjana.

!Katedra w Splicie
Katedra w Splicie

Hotele

Znaleźć tani nocleg w Splicie jest znacznie łatwiej niż w Dubrowniku trzeba jednak pamiętać o dwóch zasadach: im bliżej do centrum tym drożej oraz o tym, że hotele są z reguły znacznie droższe od prywatnych apartamentów. Oczywiście spełnieniem marzeń niejednego turysty byłoby przenocować na terenie dawnego pałacu cesarza, ale taka przyjemność kosztuje sporo. Przykładowo polecany przez wielu turystów luksusowy hotel Plaza Marchi to koszt około kilkuset złotych za osobę za noc.

Tymczasem apartamenty położone na północy miasta to już zdecydowanie niższy koszt. Dużą popularnością cieszą się np. Coloured rooms (pokoje z własnymi łazienkami). Trzeba jednak pamiętać, że do ceny noclegu trzeba będzie doliczyć bilet autobusowy na dojazd do centrum.

Kompromisem może być wybór obiektu w stylu "Suzaba" (pokoje ze wspólnymi łazienkami), położonego na południe od centrum blisko plaży Bacvice.

!Średniowieczne pałace Splitu
Średniowieczne pałace Splitu

Jak zwiedzać Split?

Najważniejsze zabytki miasta znajdują się na terenie dawnego pałacu czyli w ścisłym centrum. Na ich obejrzenie wystarczy nam jeden dzień. Trzeba jednak wiedzieć, że kilka muzeów zlokalizowanych jest dość daleko od starówki, dodatkowo w odległej o osiem kilometrów Salonie znajdują się ciekawe ruiny z czasów rzymskich. Co więcej Split może być świetną bazą wypadową do poznania pobliskich wysp (Vrboska, Šolta, Brač), wpisanego na listę UNESCO Trogiru, Szybenika i Parku Narodowego Krka czy spróbowania raftingu na rzece Cetina.

Punkt informacji turystycznej [aktualizacja wrzesień 2018]

Punkt informacji turystycznej w Splicie mieści się w… późnośredniowiecznym kościele św. Rocha na Perystylu (Crkva sv. Roka u Splitu na Peristilu). Budowla przylega do kolumnady, znajdującej się naprzeciwko kawiarni Luxor. Punkt otwarty jest codziennie od godziny 8 do 21.

!Katedra, Split
Katedra, Split

Transport miejski w Splicie [aktualizacja wrzesień 2018]

Po mieście możemy poruszać się kilkunastoma liniami autobusowymi. Split posiada również sporo połączeń podmiejskich - autobusami dojedziemy do Salony lub pobliskiego Trogiru. Cena biletu zależy od strefy w jakiej znajduje się nasz punkt docelowy. Strefa pierwsza obejmuje Split, strefa druga to Salona i okolice, strefa czwarta to Trogir i Omiš. Najważniejsze stacje autobusowe gdzie zbiega się większość linii to: Sukoišan (także linie podmiejskie do Trogiru czy Omiša), Green market (Trznica) lub Trajektna luka (okolice dworców autobusowego i kolejowego). Dla wybierających się do lasu Marjan najlepszy będzie przystanek Sv. Frane.

!Droga na wzgórze Marjan w Splicie
Droga na wzgórze Marjan w Splicie

Bilety możemy kupić w kioskach lub u kierowców. W tym drugim przypadku obowiązuje dopłata w wysokości 2 kun do każdego biletu. Teoretycznie każda ze stref ma osobną cenę, ale ostateczny koszt może być uzależniony od przejechanej odległości.

!Nabrzeże w Splicie
Nabrzeże w Splicie

Przykładowo:

 • Bilet na pojedynczą podróż po mieście - 9 kun (około 5,13 zł)
 • Bilet Split - Salona - 11 kun (około 6,27 zł)
 • Bilet Split - Trogir - 17 kun (około 9,69 zł)
 • Bilet Split - Omiš - 18 kun (około 10,26 zł)

!Koncert w westybulu Pałacu Dioklecjana w Splicie
Koncert w westybulu Pałacu Dioklecjana w Splicie

Zakupiony bilet uprawnia do pojedynczego przejazdu w czasie uzależnionym od wybranej strefy (np. strefa I do 45 minut, strefa IV do 105 minut). Aktualne ceny biletów możemy sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika: pod tym linkiem.

Dworzec autobusowy, kolejowy i przystań promowa zlokalizowane są blisko siebie tuż obok starego miasta i pałacu Dioklecjana. Jeśli mamy ze sobą duży, ciężki bagaż i zechcemy zostawić go na cały dzień najlepiej wybrać przechowalnię w budynku dworca kolejowego. Opłata wynosi 15 kun za dzień (około 8,55 zł) i przy dłuższym czasie przechowywania jest znacznie korzystniejsza od tej, którą należy uiścić w innych tego rodzaju miejscach (w okolicy jest ich całkiem sporo).

Uwaga, Split posiada jeszcze jeden dworzec kolejowy - Split predgrađe. Jest on jednak oddalony od centrum o kilka kilometrów (funkcjonują tam kasy, ale przechowalni bagażu nie znajdziemy).

!Plaża Bačvice - Split
Plaża Bačvice - Split

Zwiedzanie Splitu

Stare Miasto

Stare Miasto to w zasadzie Pałac Dioklecjana, bo to właśnie mury tej niezwykłej budowli wyznaczają dziś obręb tutejszej starówki. Kompleks, który został wzniesiony dla abdykującego cesarza, pełnił zarówno funkcje militarne, mieszkalne jak i reprezentacyjne. Dzisiejsze uliczki to dawne pałacowe korytarze. O wielkości zabytku świadczy fakt, że współcześnie w wzniesionych na jego terenie kamienicach żyje około trzy tysiące ludzi!

!Pałac Dioklecjana w Splicie
Pałac Dioklecjana w Splicie

Do pałacu można było wejść przez cztery bramy: Złotą (Zlatna Vrata), Srebrną (Srebrena Vrata), Brązową i Żelazną (Željezna Vrata) [nazwy pochodzą od metali, z których wykonano niezachowane do dziś zdobienia]. Prowadzące od nich drogi zbiegały się w perystylu, który jest dziś jednym z najlepiej zachowanych fragmentów całego założenia. Stąd przejść można do okrągłego westybulu (dają tu koncerty miejscowi śpiewacy) lub do katedry św. Dujama (wstęp płatny), zbudowanej na miejscu cesarskiego mauzoleum. W ramach zwiedzania katedry warto wejść na dzwonnicę (pod warunkiem, że nie cierpimy na lęk wysokości) - roztacza się z niej przepiękny widok na miasto.

!Katedra w Splicie
Katedra w Splicie

Wąska uliczka po przeciwnej stronie od fasady katedry prowadzi do baptysterium (dawna świątynia Jowisza). Z perystylu można również zejść poniżej poziomu ulic aby po przejściu obok szeregu kramów z pamiątkami, skręcić w lewo i zwiedzić pałacowe podziemia (Podrumi Dioklecijanove palače, wstęp płatny: 42 kuny (około 23,94 zł) bilet normalny, 22 kuny (około 12,54 zł) bilet ulgowy [aktualizacja wrzesień 2018]). Stojąc w perystylu warto zwrócić uwagę na kopie rzeźby egipskiego sfinksa z XV wieku p.n.e. (jego pozbawiony głowy "brat" pilnuje wejścia do baptysterium) oraz na kościół św. Rocha (Crkva sv. Roka u Splitu na Peristilu), gdzie obecnie znajduje się punkt informacji turystycznej.

!Sufit baptysterium (Split)
Sufit baptysterium (Split)

Mało znane części dawnego pałacu to nimfeum oraz triclinium. Znajdują się one pomiędzy katedrą, a murami - dziś działa tu Muzeum Etnograficzne. Nawet jeśli nie chcemy zwiedzać tej placówki warto okrążyć katedrę i przejść się pomiędzy ruinami.

Port i okolice

Split od zawsze związany był z morzem. Tuż obok dworca kolejowego znajduje się duży port pasażerski. Kursują stąd statki wycieczkowe oraz państwowe promy Jadrolinija. Przy nadmorskiej promenadzie (w zasadzie na całej jej długości) wystawiono wiele kiosków, w których możemy zapoznać się z ofertą wycieczek i rejsów. Jadrolinija obsługuje kilkanaście kierunków są to głównie wyspy, ale popłynąć możemy też do Trogiru oraz do Włoch.

!Port w Splicie
Port w Splicie

Przykładowe ceny takich rejsów [aktualizacja wrzesień 2018]:

 • Wycieczki po zatoce repliką dawnego galeonu (firma "Complete Offer") - pół dnia 60€, zachód słońca - 20€ (więcej tutaj);
 • Wycieczka po zatoce all inclusive (w programie wyżywienie, Błękitna Jaskinia, wyspa Vis, wyspa Hvar, wyspa Budikovac ; firma "Complete Offer") - ok. 9 godzin 135€ lub 999 kun;
 • 7-godzinny rejs żaglowcem (okolice wysp Šolta, Brač lub Čiovo ; firma Splitlicious) - 110€ lub 820 kun (więcej: pod tym linkiem);
 • Rejs na Błękitną Lagunę i do Trogiru (ok. 6 godzin ; firma Splitlicious) - 60€ lub 450 kun (więcej: link);
 • Całodniowa wycieczka na wyspę Brac (ok. 11 godzin z obiadem ; firma Gecko Tours) - 107€ (więcej: pod tym linkiem);
 • Prom ze Splitu na wyspę Brac (Jadrolinija) - od 55 do 80 kun;
 • Prom Split - Hvar (Jadrolinija) - od 55 do 110 kun;
 • Prom Split - Korčula (Jadrolinija) - od 50 do 60 kun.

!Nabrzeże w Splicie
Nabrzeże w Splicie

Odremontowanym i bardzo przyjemnym nabrzeżem dojdziemy aż do podnóża góry Marjan. Nie zdziwmy się jednak jeśli obok Trg Republike poczujemy nieprzyjemny zapach. Nie pochodzi on z miejskich nieczystości, ale od znajdujących się w pobliżu źródeł siarczkowych. Ich ujęcie wykorzystywane jest od czasów starożytnych do dziś. Niestety wszystko wskazuje na to, że turyści jeszcze nie mogą cieszyć się ich dobrodziejstwem, są one bowiem udostępniane na zasadzie podobnej do naszych sanatoriów (Sumporne Toplice Split, Marmontova ul. 4). Warto jednak obejrzeć ten budynek z zewnątrz - to bodaj najpiękniejszy przykład secesji na terenie Splitu.

!Ulica Marmontova (Split)
Ulica Marmontova (Split)

Idąc promenadą dojdziemy do portu rybackiego Matejuška. Być może za dnia nie odróżnia się on od innych części miasta, ale w letnie noce nabrzeże zapełnia się ludźmi. Zewsząd dobiega wówczas gwar rozmów, niektórzy śpiewają i tańczą. Dalsza część promenady została wyłożona płytami z nazwiskami chorwackich medalistów olimpijskich.

!Stare domy w okolicy dzielnicy Matejuška (Split)
Stare domy w okolicy dzielnicy Matejuška (Split)

Warto udać się też na ulicę Senjska, gdzie w odrestaurowanych starych domach coraz częściej otwiera się kawiarnie i restauracje.

Poza centrum

!Voćni trg, Split
Voćni trg, Split

Na zachód od murów cesarskiego pałacu znajduje się jedno z najbardziej klimatycznych miejsc całego miasta czyli tzw. Voćni trg. Nazwa placu pochodzi od dawnego targowiska, na którym mieszkańcy okolicznych wiosek mogli sprzedawać płody rolne. Dziś miejsce kramów zajęły restauracyjne ogródki i popularne kafejki. Warto zwrócić uwagę na wznoszącą się w pobliżu Wieżą Wenecką (Hrvojeva kula) - pozostałość po późnośredniowiecznych fortyfikacjach. Na placu wystawiono pomnik Marko Marulica pisarza zwanego "ojcem literatury chorwackiej".

!Wieża Wenecka w Splicie
Wieża Wenecka w Splicie

Jeśli skierujemy się na północ jedną z wąskich uliczek dojdziemy do kolejnego placu zwanego przez mieszkańców Pjaca (oficjalna nazwa to Narodni Trg). Budynek wysunięty ku centrum z linii kamienic to dawny, gotycki ratusz (Stara Gradska Vijećnica). Sąsiaduje z nim przepiękny renesansowy pałac rodziny Karepić (Palača Karepić), przebudowany ze średniowiecznej kamienicy. Po przeciwnej stronie, na rogu placu, mieści się pałac Ciprianis (Palača Ciprianis) - wzniesiony w średniowieczu, przebudowany w XIX wieku. Obecnie ten zabytkowy obiekt pełni funkcje hotelowe (link). Pomiędzy jednym a drugim placem zobaczymy Mały Pałac Papaliców (Mala Papalićeva Palača, ul. Pavla Šubića 3-5) to jedna z nielicznych zabytkowych rezydencji w Splicie do których bez problemu możemy wejść gdyż działa tu… supermarket SPAR.

!Prokurative (Split)
Prokurative (Split)

Warto przejść się także deptakiem Marmontova. Obok tej modnej ulicy w XIX powstał imponujący budynek Prokurative (Trg Republike). Wzniesiony w stylu neorenesansowym miał przypominać dawne związki miasta z Italią. Dziś mieszczą się tu lokale gastronomiczne i placówki kulturalne. Idąc dalej ulicą Marmontovą dotrzemy do dziwacznej fontanny zwanej Figa i Pirija - składa się ona z zaciśniętej pięści i lejka. Według niektórych źródeł ma to być złośliwy gest wykonany w stronę stołecznego Zagrzebia.

!Fontanna Figa i Pirija - Split
Fontanna Figa i Pirija - Split

Inny ciekawy pomnik wzniesiony w pobliżu murów to statua biskupa Grzegorza z Ninu (Ul. kralja Tomislava 12), który w X wieku bronił praw Słowian do swoich języków w liturgii. Rzeźbę stworzył Ivan Meštrović, ale sam biskup zapewne nie byłby zadowolony gdyby wiedział, że współcześni turyści pocierają "na szczęście" duży palec nogi jego posągu.

!Pomnik Grzegorza z Ninu w Splicie
Pomnik Grzegorza z Ninu w Splicie

Kawałek dalej widać ruiny klasztoru benedyktynów (Zvonik i kapelica Svetog Arnira, Ul. kralja Tomislava 15). Ze średniowiecznej budowli przetrwała kaplica bł. Arnira i dzwonnica. Warto przejść się jeszcze na Trg Gaje Bulata, gdzie możemy zobaczyć budynek Chorwackiego Teatru Narodowego, o pięknej fasadzie zdradzającej wpływy rodzącego się stylu Art nouveau.

!Budynek Teatru Narodowego w Splicie
Budynek Teatru Narodowego w Splicie

Wzgórze Marjan (Park Šuma Marjan)

Przyznać trzeba, że mało który turysta zapuszcza się w te okolice Splitu. A szkoda, bo można tu odpocząć od zgiełku miasta, rozkoszować się pięknymi widokami, spacerować po leśnych ścieżkach, spędzić trochę czasu na plażach oraz zwiedzić ciekawe muzea. Wzgórze liczy sobie 178 metrów, jednak aby rozkoszować się widokiem na miasto nie trzeba wchodzić na sam jego szczyt.

!Wzgórza Marjan i Split
Wzgórza Marjan i Split

Równie piękny widok roztacza się z pierwszego tarasu widokowego (tuż obok pozostałości dawnego cmentarza żydowskiego) czyli Prva Vidilica Na Marjanu (Šetalište Luke Botića 3). Spacer z centrum miasta zajmie nam około dwudziestu minut. Co ciekawe wygląd wzgórza to dzieło planistów socjalistycznej Jugosławii, którzy sztucznie zalesili Marjan (być może na polecenie Tito - prezydent lubił zatrzymywać się w tutejszej "Villa Dalmacija").

Szczególnie leniwi mogą skorzystać z usług firm organizujących wycieczki na wzgórze. Ich oferty są bardzo zróżnicowane - od samego wjazdu w okolice szczytu, aż po możliwość zjedzenia śniadania na jednym z punktów widokowych. Ceny również są zróżnicowane i zaczynają się od ok. 30€.

!Widok na Split ze wzgórza Marjan
Widok na Split ze wzgórza Marjan

Antycznie ruiny

Poza pałacem Dioklecjana, w Splicie i jego najbliższych okolicach, znajdziemy jeszcze przynajmniej dwa miejsca związane z cesarstwem rzymskim.

Z całą pewnością warto wybrać się do ruin dawnej Salony (obecnie Solin) gdzie możemy obejrzeć resztki amfiteatru, bazyliki, pałacu biskupów i dwóch nekropolii. Pamiętajmy jednak, że dawne miasto leży na otwartym, pozbawionym drzew terenie i obejmuje dość duży obszar. Dlatego przed taką wycieczką należy zaopatrzyć się w wodę i nakrycia głowy. Samo zwiedzanie powinno zająć nam nie więcej niż dwie godziny. Wstęp na teren ruin jest płatny 30 kun (około 17,10 zł) [aktualizacja wrzesień 2018].

!Salona - ruiny (okolice Splitu)
Salona - ruiny (okolice Splitu)

Pałac Dioklecjana zaopatrywany był w wodę dzięki długiemu na 9 kilometrów akweduktowi, łączącemu rezydencję z rzeką Jadro. Budowla nie przetrwała najazdów barbarzyńców, ale w XIX wieku rozpoczęto jej rekonstrukcję. Co ciekawe celem prac było dostarczenie miastu wody, a nie próba odbudowy zabytku. W 1999 roku wzniesiono nową rekonstrukcję usuwając tę z czasów Austro-Węgier. Akwedukt znajduje się na południe od Salony i jest widoczny z obwodnicy Splitu (Zbora narodne garde, dokładna lokalizacja: 43.524292, 16.489939).

!Akwedukt w Splicie
Akwedukt w Splicie

Zbiory z tamtych czasów obejrzymy też w tutejszym Muzeum Archeologicznym. Ale uwaga! w Splicie funkcjonują dwie placówki muzealne o podobnym charakterze. Starożytnością zajmuje się Muzeum Archeologiczne (Arheološki muzej, Ul. Zrinsko Frankopanska 25), natomiast Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych (Muzej hrvatskih arheoloških spomenika, Gunjačina ul. bb, 21000) gromadzi przedmioty z późniejszych epok.

!Twierdza Gripe (Split)
Twierdza Gripe (Split)

Inne

Mniej znany obiekt to twierdza Gripe zbudowana przez wenecjan w połowie XVII wieku. Miasto zostało ufortyfikowane z powodu zagrożenia najazdem osmańskim. Twierdza spełniła swoją rolę podczas wojny kandyjskiej, chroniąc mieszkańców przed wojskami tureckimi. Dziś działa tu Chorwackie Muzeum Morskie (Hrvatski pomorski muzej, Glagoljaška ul. 18). Warto też zajrzeć do pobliskiej dzielnicy Radunica. Pomiędzy starymi, zbudowanymi z kamienia domkami poprowadzono przyjemny deptak. Mieszkańcy uważają dzielnicę za najstarszą część nowożytnego Splitu i każdego roku w czerwcu organizują popularny uliczny festiwal "Dani Radunice".

!Dzielnica Radunica - Split
Dzielnica Radunica - Split

Plaże

Pobyt w Splicie można połączyć z kąpielami słonecznymi. Naszym zdaniem tutejsze plaże są znacznie czystsze i przyjemniejsze niż te z Dubrownika. Najpopularniejsza miejska plaża to Bačvice. Znajduje się ona około kilometr drogi od historycznego centrum. W pobliżu mieści się kilka ośrodków wypoczynkowych, barów i restauracji. Do tego plaża jest piaszczysta (a to w Chorwacji rzadkość) nie powinno więc dziwić, że latem ściągają tu setki ludzi.

Spokój znaleźć łatwiej na dwóch plażach w okolicy wzgórza Marjan: większa i bardziej oddalona Kasjuni oraz bliższa, ale mniejsza Kastelet. Obie z nich to czyste i całkiem przyjemne miejsca wypoczynku, trzeba jednak pamiętać że to plaże kamieniste (duże głazy w wodzie przy Kasjuni mogą odstraszać od kąpieli).

!Plaża Bačvice - Split
Plaża Bačvice - Split

Na wszystkich tych plażach możemy za darmo rozłożyć ręcznik. Ceny wynajmu leżaka z parasolem są raczej wysokie (np. w 2018 roku za zestaw plażowy na Bačvice trzeba było zapłacić 100 kun za cały dzień).

"Gra o tron"

Dla większości Chorwatów najbardziej znanym dziełem filmowym kręconym w Splicie pozostaje stary serial obyczajowy "Velo misto" prezentujący przedwojenną historię miasta i drużyny Hajduk Split. Jest to jednak produkcja zupełnie nieznana poza granicami kraju. Turyści zwracają uwagę na lokacje, które pojawiały się w serialu "Gra o tron". Wąskie uliczki i podziemia pałacu Dioklecjana zagrały w odcinku pod tytułem "Synowie Harpii" (sceny walk Nieskalanych z Synami Harpii i lochy w których więziono smoki Daenerys). Oddalona o kilkanaście kilometrów od miasta twierdza Kliss rozpoznawana jest jako fikcyjne miasto Meereen.

!Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie
Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie

Kilka firm oferuje wycieczki po mieście tropem filmowych scenerii. Jedną z nich jest Splitlicous - koszt takiej podróży to 25€ lub 190 kun (więcej informacji pod tym linkiem). Inna propozycja to wyjazd z Gecko Tours (w programie również twierdza Kliss) - koszt to 80€ (link).

!Prokurative (Split)
Prokurative (Split)

Muzea [aktualizacja wrzesień 2018]

Ceny wstępów do muzeów, galerii i innych obiektów są dość wysokie choć zdecydowanie niższe niż ma to miejsce w Dubrowniku. Dla przykładu:

 • Muzeum Etnograficzne (Etnografski muzej Split, Iza Vestibula 4 - na terenie pałacu Dioklecjana) - 20 kun bilet normalny (około 11,40 zł) / 10 kun bilet ulgowy (około 5,70 zł), otwarte od 09:30 do 19, w niedziele od 10 do 14.
 • Piwnice Pałacu Dioklecjana (Podrumi Palača Dioklecijanova ) - bilet normalny 42 kuny (około 23,94 zł) / ulgowy 22 kuny (około 12,54 zł), godziny otwarcia uzależnione od miesiąca (więcej informacji pod tym linkiem).
 • Katedra św. Dujama (Domniona) (Svetoga Dujma, ul. Kraj Svetog Duje 5) - bilet pełny (katedra, krypty, baptysterium, skarbiec i dzwonnica) 45 kun (około 25,65 zł) lub 6€, bilet mniejszy (katedra, krypty i baptysterium) 25 kun (około 14,25 zł) lub 3,50€. Wstęp tylko do krypt lub baptysterium - 10 kun za każdy (około 5,70 zł) z tych obiektów. Wejście na wieżę bez biletu do katedry 20 kun (około 11,40 zł).
 • Muzeum Miejskie w Splicie (Muzej Grada Splita, Papalićeva ul. 1) - 22 kuny (około 12,54 zł) bilet normalny, 12 kun bilet ulgowy, otwarte przez cały tydzień od 8:30 do 21.
 • Chorwackie Muzeum Morskie (Hrvatski pomorski muzej, Glagoljaška ul. 18) - 20 kun (około 11,40 zł) bilet normalny, 10 kun (około 5,70 zł) bilet ulgowy. Otwarte w sezonie od 9 do 20, poza sezonem od 9 do 15 (w czwartki od 9 do 19).
 • Galeria Ivana Meštrović (Ivan Meštrović Gallery, Šetalište Ivana Meštrovića 46) - 40 kun (około zł) bilet normalny, 20 kun (około 11,40 zł) bilet ulgowy. Otwarte w sezonie od 9 do 19 poza poniedziałkami, poza sezonem tylko po uprzedniej rezerwacji.
 • Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych (Muzej hrvatskih arheoloških spomenika, Gunjačina ul. bb, 21000) - wstęp bezpłatny (do zakończenia prac remontowych). Informacje o godzinach otwarcia tutaj.
 • Muzeum Archeologiczne (Arheološki muzej, Ul. Zrinsko Frankopanska 25) - bilet normalny 30 kun (około 17,10 zł), bilet normalny 15 kun (około 8,55 zł).

!Katedra (Split)
Katedra (Split)

Parkingi

Jeśli chodzi o parkingi to ich ceny również są niższe niż w Dubrowniku. Koszta uzależniona są one od sezonu i strefy w jakiej pozostawimy samochód. Miasto zostało podzielone na cztery takie zony, ceny wahają się od 3 kun za 20 minut, do 5 za godzinę. [aktualizacja wrzesień 2018] Dokładne informacje na temat opłat za parkingi znajdziemy na tej stronie: link.

Rzecz jasna możemy skorzystać również z parkingów prywatnych są one jednak znacznie droższe. Przykładowo takie miejsce obok portu kosztować może nawet 170 kun za dobę (LINK).

!Fragment muralu kibiców Hajduka Split
Fragment muralu kibiców Hajduka Split

Na co uważać w Splicie?

Z całą pewnością warto kupić świeże warzywa i owoce na popularnym Stari Pazar. Ale uważajmy na nieuczciwych sprzedawców, lepiej najpierw zapytać o cenę w kilku miejscach zanim podejmiemy decyzję o kupnie.

Na miejskich przystankach umieszczone są z reguły (centrum) informacje o godzinach kursowania autobusów. Należy jednak traktować je z dużą dozą ostrożności, bo korki w centrum Splitu osiągają takie rozmiary, że autobusy potrafią wyruszać w trasę z dużym opóźnieniem. Podobnie jest zresztą z połączeniem międzymiastowym - kilkanaście minut na przesiadkę w Splicie może okazać się bardzo złym pomysłem.
Jeśli zdecydowaliśmy się wykupić wycieczkę w jednym z biur podróży to koniecznie zapytajmy o miejsce zbiórki. Czasem zdarza się tak, że wycieczki statkiem zaczynają się gdzieś w centrum miasta skąd ludzie są dowożeni do pierwszej lokalizacji. Warto o tym pamiętać aby nie spóźnić się na taki wyjazd.

!Nabrzeże w Splicie
Nabrzeże w Splicie

Jak oszczędzać pieniądze w Splicie?

Split nie jest tanim miastem, ceny w centrum są dość wysokie, a muzea raczej nie posiadają dni z darmowym wstępem. W 2018 roku za darmo można było zwiedzić Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych (Muzej Hrvatskih Arheoloških Spomenika, Gunjačina ul. bb, 21000). Stan taki ma trwać do wybudowania przez placówkę nowej siedziby. W pobliżu znajduje się również Galeria Meštrovića (Galerija Meštrović, Šetalište Ivana Meštrovića 46) - wprawdzie wstęp jest biletowany, ale za darmo można wejść na dziedziniec, gdzie zobaczymy kilka rzeźb tego ważnego twórcy.

Jeśli spędzamy w Splicie więcej niż pięć noclegów w sezonie letnim (trzy noclegi w weekend w sezonie zimowym) możemy otrzymać w punktach informacji turystycznej trzydniową Split Card, która umożliwi nam bezpłatny wstęp do kilku największych muzeów. Więcej informacji tutaj: LINK.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy zwiedzić katedrę św. Dujama to najtaniej będzie kupić bilet łączony (katedra, dzwonnica, krypta, skarbiec i baptysterium) niż kupować bilety na każdą część z osobna.

Split - podczas spaceru


Reklama